^all Street bereikte laagste punt sedert zeven jaren Brandt prijst DDR en waarschuwt jeugd ongeveer gelijk Zaterdagvoetbal stapt uit overleg-orgaan Sterke start Amstelploeg Jans Vlot won eerste rit Olympiad ronde Zwaluwtunnel Ton Sij brands sterk winnaar Feijenoord- en Celticfans in ziekenhuis DAMESSCHAAK ZATERDAG 9 MEI 1970 Finanrirrl weekoverzicht AMSTERDAM In Wall- eet werd deze week het laag- punt sedert zeven jaren be kt. een gevolg van het gebrek i vértrouwen in de politiek j president Nixon. Op de Am- rdanise beurs moest van de ernationals Kon. Olie een ach- uitgang boeken vanwege de id met New York en de tegen- lende cijfers over het eerste rartaal. De lokale markt hield h vrij goed, onder invloed van fusiekoorts en gunstige jaar- rslagen. ervvijl er in Amerika gerept wordt r een mogelijke verlaging van het :onto, zijn inmiddels de dekkings- centages voor belening van effec- verlaagd. Duidelijk is het de be ling om Wallstreet te steunen en >r verder afglijden te behoeden, de beurs nog meer daalt, komen etposities in effecten onvoldoende ekt te liggen en neemt het gevaar liquidaties toe. toe verder de koersdaling gaat, meer speculanten genoopt wor- tot verkoop over te gaan om aan verplichtingen te voldoen. Op e wijze ontstaat een „sneeuwbal- eet", dat de Newyorkse beurs een stige tuimeling omlaag zou kun- laten maken. Het Dow Jones-ge- ldelde voor industriële aandelen am deze week in de. buurt van de rière 700, namelijk op 709 en men est een verdere daling van de •kt. als de mijlpaal van zeven il pari genomen zou worden, ïelukkig "is de laatste dagen in N York een herstel ingetreden, ar afgewacht moet worden of de al aan het overdrijven is. Hier beurze is men nog niet gerust op verdere ontwikkeling van lllstreet. mede door de ongunstige [wikkeling in het bedrijfsleven ids en de escalatie van de.oorlog in IVerre Oosten. Teleur sidling oor Kon. Olie viel de baisse in New rk samen met de tegenvallende ers over het eerste kwartaal. De 1st bleef bijna vijf procent achter bij die over hetzelfde kwartaal van 1969. Dat vormde voor de beurs een teleurstelling omdat de herinne ring aan de optimistische uitlatingen op de recente jaarvergadering inzake de winstontwikkeling in de komende jaren nog niet vergeten was. Uiteraard moet men er rekening mee houden dat een kwartaal nog geen jaar is en dat de spreiding van het concern over de hele wereld nog allerlei perspectieven opent. De da ling van de kwartaalwinst was hoofdzakelijk te danken aan de resul taten van de Amerikaanse dochter maatschappij Shell Oil, welke over het eerste kwartaal 23 pet. lagere winst heeft gemeld. In de Ver. Staten stonden de prijzen van autobenzine onder zware druk, terwijl de fiscale lasten gestegen zijn. Kon. Olie was gisteren op 122.50 genoteerd, tegen 128,30 vorige week. Unilever was beter gestemd en kwam op ƒ88.40 ex ƒ2.92 slotdividend (v.w. 87.50). Dit koersherstel is vermoede lijk mede te danken aan de verkla ring van de raad van bestuur op de aandeelhoudersvergadering. Mede gedeeld werd, dat men het volste vertrouwen in de toekomst der on derneming had. ja, dat die zelfs roos kleurig werd beoordeeld, ondanks de voortdurende stijging der grondstof- fenprijzen en de mislukte controle op de lonen en prijzen in de meeste geïndustrialiseerde landen. Het is wel nodig, aldus het bestuur, om de resultaten op wat langere ter mijn te beoordelen. Zaak- V redestein j De zaak-Vredestein heeft inmiddels nieuwe aspecten gekregen. Niet al- leen is het bod op de aandelen van de zijde van Goodyear verhoogd van 380 op 450 pet., maar daarnaast heeft het bestuur van Vredestein in 18,3 mil joen aandelen tegen 450 pet. geplaatst bij Goodyear onderhands, waardoor laatstgenoemd concern meer dan de helft der aandelen, dus de macht, in handen krijgt. Inmiddels heeft de andere gega digde. Goodrich, Vredestein voor de rechter gedaagd op dinsdag 12 mei, wegens contractbreuk. Volgens de sa menwerkingsovereenkomst van 1964 moet de Rubberfabriek Vredestein bij eventuele verkoop van de autoban denfabriek (een onderdeel van het erzoening met Oost-Duitsland Bondskanselier Wil- heeft onder moeilijker^ omstandig BÓNN Bondskanselier Wil- Brandt heeft een ernstig be- lep gedaan op de jeugd om af zien van elke vorm van extre- lisme en vast te houden aan de •mocratie. die hun ouders na Tweede Wereldoorlog hebben jgebouwd. „Het zou gevaarlijk jn voor de democratie wan- ger jonge mensen de pijnlijke ssen der geschiedenis in de ind sloegen en hun heil zoch- n in het extremisme", aldus randt. De bondskanselier sprak gisteren dens een herdenkingsbijeenkomst de Bondsdag. Hij prees het politie systeem. dat West-Duitsland na de rlog heeft opgezet. „Wij kennen en stille meerderheid en geen an- demoeratische minderheid van- be- chng Uit de verkiezingen is wel ge leken dat het Duitse volk vertrou- •n heeft in de democratische partij- Willy Brandt had bewondering de wijze waarop de DDR de louw van Oost-Duitsland heeft be- •ksteHigd. „Het Oostduitse volk heeft onder moeilijker omstandighe den dan in het Westelijk deel resul taten bereikt, waarop het trots is en waarvoor men waardering moet heb ben". Deze waardering zou volgens de bondskanselier een basis kunnen zijn voor betrekkingen op voet van gelijkheid tussen de beide Duitslan- den. Hij achtte een verzoening met de volkeren van het Oosten in het belang van de vrede even belangrijk als de betrekkingen met het Westen. Het extremisme van de jeugd zou die verzoening volgens Brandt in gevaar kunnen brengen. Het was voor het èerst dat het Duitse parlement een herdenkingszit ting wijdde aan de verjaardag van de capitulatie. Hoewel bondskanselier Brandt ge loofde dat Duitsland in de loop der jaren een gerespecteerd lid van de internationale gemeenschap is gewor den. waarschuwde hij er voor dat de lidtekens die de oorlog heeft achter gelaten nog niet overal genezen zijn. „Het wantrouwen tegen ons is niel verdwenen, maar kan door een ge ringe aanleiding weer te voorschijn komen. Wij moeten met deze realiteit rekening houden en altijd een op vrede gericht beleid voeren", aldus de bondskanselier. concern) de aandelen daarvan eerst aan Goodrich aanbieden. Vredestein verkoopt echter de autobandenfabriek niet, maar laat zichzelf, incl. de ban denfabriek overnemen. De rechter moet nu oordelen of contractbreuk is gepleegd. De koers der aandelen Vre destein was gisteren 460 pet. Fusiecandidaat Verto is gestegen van 190 tot 251 pet, nabeurs zelfs tot 274 pet. Er gaan dagelijks grote be dragen aan aandelen in andere han den over, welke vlot door een onbe kende partij worden opgenomen. Zoals wij reeds eerder meenden, zit er een gegadigde voor een overname achter deze geforceerde aankopen en men noemt ter beurze wel het Ameri kaanse concern Barwich, fabrikant van tapijten. Flop Opvallend is het dat van bestuurs zijde verder geen enkel bericht is verschenen. Is men door de een of ander voor een fusie benaderd en hoe liggen,, de kaarten"? Het is wel dui delijk dat de kersverse fusiecode van de SER in de praktijk een flop is... Gist-Brocades kwam met een mooi verslag. De winst steeg met bijna 24 procent, terwijl het dividend van 20 op 22 pet. wordt gebracht, waarvan 2 j pet. in agioaandelen, terwijl ook daarnaast nog 5 pet. in agioaandelen (onv) ter beschikking wordt gesteld. I Voor het lopend jaar rekent men met I een verdere groei, met name wat be treft de produktie van antibiotica en enzymen. De koers van dit fonds kwam gisteren op 125.60. Bührmann-Tetterode stelt 22 pet. contant voor (v.j. 17 pet cash plus 5 pet. in aand.), hetgeen de beurs blijk- baar tegenviel, maar in het licht van 1 de eerdere publikaties inzake valuta- verliezen vorig jaar, toch niet zo gek is te noemen. Gunstig Holl. Beton-groep kwam ook met het verslag. De omzet steeg vorig jaar met 12 pet. tot een half miljard en de vooruitzichten worden gunstig beoor deeld, gezien de grote werkvoorraad. Dividendvoorstel is 20 pet tegen v.j. 19 pet. Het Rijn-Schelde-concern krijgt vermoedelijk een grote order voor de bouw van stoomketels en installaties der nieuwe electriciteitscentrale op de Maasvlakte. De koers van dit fonds verbeterde enkele punten. J. P Wyers verbeterde van 127 tot 150 pet. Er gaan geruchten dat Vroom Dreesmann deze onderneming zou willen overnemen. De obligatiemarkt was iets zwakker gestemd. De Westduitse kanselier Brandt heeft gisteren in de Bondsdag een rede gehouden ter gelegen heid van de capitidatie van Duitsland vijfentwintig jaar geleden. Hij zei o.m. dat men nu met realiteiten inóetf wer ken: dit hield in het bestaan van twee* Duitslanden, maar ook van één Duits volk. De zusjes Janny en Annemarie de Groot uit Hoogezand zorgden voor een familiefeestje in Gretna Green. Zij lieten zich namelijk schaken door hun vrienden en trouwden vervolgens in het Schotse plaatsje. Op de foto de pasgehuwde paren: van links naar rechts: Lammert en Janny Meuken en Arend en Annemarie Pronk. De bruidegomst zijn afkomstig uit Muntendam. BLADEL Jans Vlot teken de voor de eerste overwinning in Olympia's ronde van Neder land. De technisch tekenaar bij de gemeentewerken in Meppel stapte daarmee opnieuw uit de schaduw van zijn twee jaar ou dere broer Wicher, die hem vooral vorig jaar duidelijk had overtroffen en uit die van de andere grote ster uit de Amstel ploeg, Fedor den Hertog. Deze twee, die de 21-jarige rijk ge deelte gezich gegeven aan de eerste etappe van Amsterdam naar Bladel. Wicher Vlot was mede betrokken bij degeslaagde ontsnapping, die zijn broer winst bracht en Fedor den Her tog droeg veel bij tot de sterke positie van de Amstelploeg op de eerste dag. Met een grootse achtervolging waar door Fedor in de laatste fase van de ze snelle eerste rit nog in de kop groep arriveerde, kwamen de Amstel- -rijders vooraan in het ploegenklasse- ment. Voor Jans Vlot is wielrennen nog gee.n hoofdzaak. Zijn beroep preva leert nog. In deze ronde van Neder land, of eigenlijk ronde van Neder landers. want op een enkele uitzonde ring na werden de 24 buitenlanders, onder wie de complete Westduitse ploeg, op grote achterstand gereden, maakte Jans Vlot weer een gedeelt op van de zestien vakantiedagen, die de Zuiddrentse gemeente hem jaar lijks toestaat. UITSLAGEN 1. Jans Vlot (Amstelbier) 4,06.00 (met bon. 4.05.45)2. Van der Kruys (Tna) 4.08.26 (met bon. 4.06.18): 3. Wicher Vlot (Amstelbier) WagtmailS Organon komt met nieuwe pil stapt af Winst AKZO in 1970 BURGOS De Spanjaard Ramon Saez heeft de 15de etappe van de ronde van Spande, een rit over 134 km van Valladolid naar Burgos, ge wonnen. Hij versloeg in de eindsprint Jan Serpenti en de Belgen Ronsmans en Revbroeck. die resp. tweede, derde en vierde werden. Rini Wagtmans stapte af. MARTIGNY Zwaluwen, die j van Italië naar Zwitserland trek ken, hebben voor deze route 'een economischer oplossing" gevon- den. zij maken gebruik van de zes kilometer lange autoweg door de St. Bernard. Dat scheelt een hoop tijd en moeite.-Voor de", tuftnel qr-'Tiras, moesten de vogels over dé 2.500 meter hoge Alpen heenvliegen. proficiat opel-rijders, met het overtuigende sukses in de tulpenralley 1970 drie opeis bij de eerste zes flnish- plaatsen in het algemeen klassement stop opel winnaar van het amateur-klassement stop opel op eerste en tweede plaats van de coupe des dames stop opel, de Jonge sterke sportgeneratie ARNHEM —Het AKZO-concern het gefuseerde ARU en KOninklijke Zout-Organon heeft in 1969 een netto-winst van 308 miljoen ge haald. Ten opzichte van 1968 betekent dit een stijging van 24,7 procent Het bedrijfsresultaat steeg van 692 tot ƒ801 miljoen en de omzet met 21 pro cent tot ƒ6,4 miljard. Die omzet zal volgens het vandaag verschenen jaar verslag in 1970 met 10 procent stij gen. De te verwachten kostenstijgingen, met name in de loonsector, maken onzeker of ook de winst een evenre dig'opgaande lijn zal vertonen. Ook de enigszins zorgelijke economische toestand in West-Europa en de Ver enigde Staten, de belangrijkste afzet gebieden, ontneemt de raad van be stuur de mogelijkheid om duidelijke voorspellingen over de winststijging te doen. De grote winst dankt de AKZO vooral aan de zich steeds meer uit breidende produktie van kunstvezels. Met een capaciteit van 740.000 ton per jaar neemt de AKZO een tweede plaats Ln op de wereld-xanglijst. Door uitbréiding van het fabricageproces streeft 'het concern ernaar haar voor aanstaande positie op de wereldmarkt te versterken. HENGELO Met nog een jonde te j spelen heeft Ton Sijbrands in het J open damkampioenschap van Neder land in Hengelo door een overwin- ning op zijn naaste belager Hisard beslag gelegd op de titel. Mocht Sijbrands in de achtste ron- j de met zijn winstkansen tegen Ge rmain misschien wat te gemakkelijk zijn omgesprongen, tegen de Frans- j man Hisard in de voorlaatste ronde j pakte hij de zaken energieker aan. Voorpostenspel van de Franse kam pioen werd door Sijbrands dusdanig behandeld dat de eerste werd ge- dwongen tot het aanvaarden van de I Partie Bonnard -spelkarakteristiek, waarin zich al spoedig grote moeilij kheden voor hem aandienden. Sij brands besliste door zeer sterk spel al vrij vroeg het duel. Door deze over winning werd de Nederlander onbe reikbaar voor zijn concurrenten en won hiermee de prijs van 1000 gul den. Hisard kon de tweede plaats be houden, want Roozenburg kwam on- houden, want Roozenburg kwam on danks een groot overwicht tegen Ba ba Sy niet tot winst. De oud-Suri naamse kampioen Sadiek boekte zijn j derde overwinning in successie en werkte zich omhoog tot de gedeelde zesde plaats. De Belg Gregoire be haalde zijn eerste positieve resultaat en wel op Blom. Dc ruiter stond te- De weinig bevredigende gang van zaken met de vleesafdeling van het concern heeft de AKZO doen beslui ten deze bedrijftak af te stoten naar. Unilever. De vleesindustrie vormde volgens het jaarverslag een rem op de ontwikkeling van de AKZO. Uni lever zal. kontant voor de vleeswaren- fabrieken betalen. Hoe diep Unilever in de beurs moet tasten wil AKZO liever gehèim houden. De farmaceutische afdeling van AKZO het voormalige Organon schrijft zijn winst voornamelijk op rekening van de voorspoedige ver koop van de pil. Ongéteer 12 procent van de omzet op farmaceutica wordt ingenomen door dit enigszins in po pulariteit dalende voorbehoedmiddel. Het jaarverslag geeft toe dat het in opspraak raken van de- pil effect heeft gehad op die omzet. „Er is een zekere aarzeling onder het publiek merkbaar, die ons ook treft'', aldus de raad van bestuur. „In de loop van dit jaar hopen wij echter met nieuwe ontwikkelingen op dit gebied te ko men". Over 1970 wordt ongeveer een ge lijke winst als 1969 verwacht; op de langere duur is een groei van de winst te verwachten. 7..1. (met bon. 4.06.23); 4 Schuer (Ketting» I 06.28: 5. T. Andresen (Noorwegen) z.t.; •- Den Hertog (Amstel Bier) z.t.; 7. Kuiper (Ketting) z.t.: 8, Balk (Ketting) 4.07.18: •- Nleuwkamp (Ketting) z.t.; 10. Janbroei* iPeugeot) z.t.: 11. John Comelissen (Cabal- lero) z.t.: 12. Bravenboer (Atn) z.t.; 13. Ger Hanngs (Fb) z.t.; 14. Van Katwijk (Amstel i Bier) z.t.: 15. Bertou (Peugeot) z.t.; 16. Bot- I terhuis (Fb) z.t.: 17. Delnoy (Qvls) z.t.; lt. De Koning (Mil) z.t.: 19. Van Leeuwen (Fb> de Koning (Mil) z.t.: 19. Van Leeuwen (Fb> j z.t.: 20. Segato (lt) z.t. Na ..nacht van Milaan' MILAAN ln de 'nacht, van Mi laan', volgend op de voor Feijenoord zo glorieus verlopen Europa Cup fi nale tegen Celtic, zijn twaalf Neder landse en zeventig Schotse voetbal supporters in een ziekenhuis terecht gekomen. Zonder lichamelijk gewond te raken ondervonden veel enthou siasten toch de nadelen van het ziqh ongeremd storten in de feestmassa. In totaal verloren achttien fans hun paspoort, 51 hun portefeuille en raak ten 28 personen hun biljet voor da thuisreis kwijt. Zowel het Nederlandse als het Brit se consulaat reikte de benodigde do- j cumenten alsmede geld uit. Drie Ne- j derlanders konden in de drukte hun auto niet meer terugvinden. I Een grote menigte Schotten is gis teren in Glasgow aangekomen. Da I stemming was gedrukt, niet eens zo- I zeor wegens de voor de meesten schokkende uitslag, als wel wegens de chaotische toestanden op het Ita liaanse vliegveld Malpensa. De be ambten op de luchthaven gingen on middellijk na de wedstrijd weer in staking, zodat -er grote vertragingen ontstonden. Voorts raakte de voor raad frisdranken uitgeput, waardoor de verhitte Schotten hun toevlucht moesten nemen tot stromen bier. Het gevolg was dat vele dronken werden, in slaap vielen en hun vliegtuig mis- ten. Feijenoord heeft belangstelling vopr de Zweedse rechtsbuiten Roger Mag- nussen, die nu bij de Franse dub Marseille onder contract is en voor- I dien bij FC Köln speelde. gen Gagnon duidelijk beter, maar j slaagde er niet in te winnen. Ook de I remise van Pippel tegen Delhom kwam onverwacht, gezien de ontwik- j kelingen. Visser deed het uitstekend door in een goed gespeelde partij de j Amerikaan Smith te verslaan.pDA- KRNHEM Gisteren is in Arnhem 1 de strijd om het Nederlands kam- pioenschap schaken voor. dames be- gonnen. De uitslagen van de eerste I ronde zijn: Mej Mr P. C. de Klerck j (Den Haag) - Jeanette Mulder (Am- j stelveen 1/2 - 1/2; Rie Timmer (Be verwijk) - Fennv Haak - Heemskerk (Utrecht) 1-0; Corrie Vreeken (Viaar- dingen) - Mevr. M. A. Roodzant (Rot- i terdam) 1-0; Carla Van der Griendt (Deventer) - Ada van der Giessen (Ratterdam 01. ROTTERDAM Ongekend fel le vert de heer T. v.d. Meijde als voor zitter van liet verhond van chr. voet balverenigingen in het VCV-bondsor- gaan „Zaterdagsport" kritiek op de jongste ontwikkelingen rond het reeds op zomerreces gestuurde Ncd. amateurelftal. De Rotterdamse voetbalofficial schrijft; „Zaterdag 25 april nam het bondsbestuur van de KNVB de be slissing dat de rebellerende selectie- groep van achttien amateurspelers naar Italië mocht gaan. waarbij werd voorbijgegaan aan de afspraak dat zaterdagspelers niét op zondag spelen. Begeleider Brox heeft zijn zin ge kregen en kon in Italië er over na denken of de Dogingen tot meer bin dingen tussen de beide amateursec ties in de KNVB verder nog zin heb ben of niet." De heer v.d. Meijde vervolgt: „Ve len onder wie ook ik zijn de laatste jaren van mening dat het langzamerhand tijd'werd de moge lijkheid te onderzoeken of de struc tuur van de bond moest worden ge wijzigd. In tegenstelling tot vroeger leek hel zin te krijgen -de afstand tussen beide amateursecties langzaam maar zeker te overbruggen en te overwegen (met behoud van de twee aectiebesturen) één algemeen bestuur voor het amateurvoetbal te creëren. Deze studie vorderde goed en reeds is een voorstel aan de speciale studie- j commissie voorgelegd." zo schrijft de j heer v.d. Meijde. Inmiddels heeft het sectiebestuur I' zaterdagvoetbal zich voor onbepaalde tijd uit het overlegcrgaan voor de nieuwe structuur voor het amateur voetbal teruggetrokken. De heer v.d. Meijde: „Velen vragen zich af of het juist is met deze plan nen door te gaan. Ons bekruipt op dit moment de vraag f wij in feite wel invloed bezitten. Het lijkt daar sinds 25 april nu niet bepaald op." Na in chronologische volgorde de onverkwikkelijke gebeurtenissen rond het Nederlands amateurelftal uiteen te hebben gezet, besluit de heer v.d. Meijde: „Tot slot dit aan het adres van het Sectiebestuur Zondagama- teurvoetbal en aan zijn vertegen woordigers in het bondsbestuur, dat gezichtsverlies in het buitenland wil de voorkomen ten koste van vrede in eigen huis: het Sectiebestuur Zater dagvoetbal heeft samenwerking met u op prijs gesteld. En dat zóu het nog stellen, ware het niet dat u bij hei eerste het beste „probleem" (voor u dan!) dat zich aandiende, door de knieën ging en bleek dat u geen rug- gegraat bezat. Ten tijde van de climax om streeks 25 april stuurden tientallen zaterdagverenigingen telegrammen naar de Verlengde Tolweg waarin stond dat ze zich achter hun Sectie bestuur schaarden. Binnenkort komen de zaterdagverenigingën bij elkaar. Onderzocht zal worden of verdere sa menwerking met (zoals onze ooster buren dat zo-, treffend zeggen) „halb- starken", onvolwassenen dus, K.N.V.B. zinvol èn verantwoord iVi

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7