Steeds meer lutheranen Mijdt Porto Alegre ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING GEVAARLIJKE PAPIEREf Bisschop Jacob: orthodoxie Nederlands gezicht geven Wereldprogra milieu - hygiëne Brazilië verontrust Dr. Lannnens aanvaardt ambt van hoogleraar Een woord voor vandaag Druk op synode-Amsterdam Pamflet van actiegroep Bliksemact Paus op reis naar Spanje Chiliasme stimulans tot zending Liturgische jaarorde Kerkelijke kalender voor Israe Corrie ten Boom vertelt over haar levei J Morgen internationale plechtigheid in Den Haag ff. Dr. Kruisinga bepleit: J ZATERDAG 9 MEI 19) Een bovenzaal van een huis in Jeruzalem is enkele dagen het ontmoetingspunt van de volgelingen van Jezus en enige vrou wen, onder wie Jezus' moeder Maria. Ook de broeders van de Meester voegen zich bij deze kring. Zij vinden steun bij elkaar en samen vinden zij elkaar in het gebed om de vervulling van de belofte, namelijk de komst van de Heilige Geest. Zij blijven, zo wordt gezegd in het eerste hoofdstuk van het boek Hande lingen, eendrachtig volharden in het gebed. Er is geen verwij dering, er zijn geen meningsverschillen, er is eendracht. Deze openbaart zich in het volhardend bidden. Het is niet een periode van gedwongen passiviteit, maar het is een levensbehoefte, juist in deze dagen. Op dit niet aflatende gebed komt straks het ant woord uit de hemel. Hebben deze volgelingen van Jezus mis schien ook el eens gedacht: wat helpt al dat bidden? Het is ze ker niet onmogelijk, maar hoe dit ook zij: men volhardt in het gebed. En dat is het wonderlijke, steeds weer: wie Christus heeft ontemoet, kan het niet nalaten. De vraag naar de zin van het volhardend bidden kan zich soms in alle scherpte opdringen, maar het hart, dat eenmaal door Hem is aangeraakt kan er niet en nooit buiten: het „en tóch" van het geloof voert de boven toon. We lezen vandaag: 2 Kor. 1 vers 1 tot 11. We lezen morgen: 2 Kor. 1 vers 12 tot 24. (Van onze kerkredactie AMSTERDAM Al of niet op weg naar Porto Alegre? is de vraag waar de volgende week in Amsterdam te houden Lutherse synode voor staat. Zij zal zich namelijk moeten afvragen „of zij het onder de huidige omstandigheden nog verantwoord acht dat de Nederlandse Lutherse kerk deelneemtaan de assemblee van de Lutherse Wereld Federatiedie deze zomer in Porto Alegre, Brazilië, wordt gehouden". Ook in de z.g. generale kerkelijke vergadering van de lutheranen, die als een voorronde op de synode is te beschouwen zal deze zaak aan de or de worden gesteld. De achtergronden voor deze nadere bezinning mogen bekend zijn: de stroom van berichten ROME «-» Paus Paulus is voorne mens een bezoek te brengen aan Avi- la in Spanje. Zijn reis staat in verband met de proclamatie van de Heilige Teresa van Avila tot „kerkleraar" op 27 sep tember. Teresa is de eerste vrouw, die tot kerkleraar (doctor ecclesiae) verheven wordt. Deze eretitel is beperkt tot heiligen, die uitblonken door de ge leerdheid, waarmee zij de christelijke leer uiteenzetten. De Rooms-Katho- lieke Kerk heeft ongeveer dertig hei ligen tot kerkleraar verklaard, zoals Ambrosius, Augustinus, Gregorius de Grote, Thomas van Aquino en Ansel- mus. Teresa (1515-1582) was een Spaanse non, de stichtster van de orde der ongeschoeide carmelieten, die grote invloed had door haar mystieke ge schriften. In 1622 werd zij heilig ver klaard. Een week na haar zal de veer- tiende-eeuwse Itailaanse non Catha- rina van Siena tot kerkleraar worden geproclameerd. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Gistermiddag is de Amerikaan J. A. de Jong aan de Vrije Universiteit gepromoveerd tot doctor in de theologie. Promotor was prof. dr. J. van den Berg. In zijn proefschrift, getiteld „As the waters cover the sea" (verschenen bij Kok, Kampen), gaat dr. De Jong de invloed na van de chiliastische toekomstverwachtingen op de ont wikkeling van de zending van de En gelse en Amerikaanse kerken in de periode 1640 - 1810. De verwachte val van de anti christ. de bekering van de joden, het vergaderen van de volken onder Christus' heerschappij in een eeuw, waarin de kennis van en het geloof in Christus wereldomvattend zouden zijn, hebben vele ernstige en vaak vruchtbare zendingsondernemingen uitgelokt. Een van de stellingen van dr. De Jong luidt: Vrouwelijke predikanten behoren niet het recht te hebben, om te preken in een zusterkerk, louter op grond van de officiële zusterkerkrela tie. een grotere beweeglijkheid en veel vormigheid. Dat heeft (ook) voor de liturgie-wetenschap gevolgen. De voornaamste taai; daarvan zal vol gens prof. Lammens niet meer zijn het historisch-vergelijkend onderzoek van de gevestigde liturgische tradi ties, maar veel meer „een theolo- gisch-wetenschappelijke reflexie over de te scheppen liturgie", zoals de Duitse dogmaticus Rahner het heeft Daarbij komt dan de vraag naar vo ren of de kerken van het gerefor meerd protestantisme zich kunnen blijven onderscheiden door zich niet aan een liturgische jaarorde en een kerkelijke kalender te houden. Weegt men de voor- en nadelen af, aldus prof. Lammens, dan is het antwoord ontkennend. Hij noemde tenslotte tal van gron den voor de Nederlandse kerken van gereformeerde signatuur om aan de opgang gekomen herziening van de kerkelijke kalender haar bijdrage te leveren. Voor deze herziening werden ook enkele criteria genoemd. uit Brazilië over de onvrijheid van de bewoners en de folteringen, die tal van goedwillende Brazilianen moeten ondergaan, kortom, de mensenrechten die door de huidige machthebbers in Brazilië ernstig worden geschonden. Inmiddels heeft een actiegroep een Brazilië-pamflet uitgegeven, waarin snel vermenigvuldigde kritische in formatie over dit land voorkomt on der het motto „Brazilië balanceert op rand van vulkaan". Er wordt in dui delijk gemaakt dat de straks in Porto Alegre samenkomende lutheranen niet alleen zullen worden geconfron teerd met een regiem dat onmense lijke maatregelen toepast, maar al evenzeer met een lutherse kerk die de daden van de regering goedpraat en kritiek op land en regering met „communistisch" bestempelt. GEEN GARANTIES In de conclusie van dit kennelijk door jongeren uitgegeven geschrift wordt onder meer gesteld, dat ge rechtigheid stellingname vereist. Tot nu toe' zijn evenwel geen garanties aanwezig, dat de assemblee ondubbel zinnig zal laten blijken dat zij aan de kant van de onderdrukten in Bra zilië staat, bovendien, a;dus het pam flet, wie kan vertellen wat de gevol gen van een duidelijk protest zullen zijn voor de Braziliaanse lutheranen, na afloop van het congres? Op dit noment, in deze situatie, al dus de conclusie, is de enige manier' om duidelijk stelling te nemen: weg blijven uit Porto Alegre! Men wordt verzocht een resolutie te onderteke nen, die naar de officiële organen van de (Nederlandse) synode zullen wor den doorgezonden. Van de synode wordt daarin geëist dat zij haar al- vaardiging naar Porto Alegre terug trekt en dat zij stappen bij de Lu therse Wereldfederatie in Genève zal ondernemen om te voorkomen dat de conferentie in Brazilië doorgaat. De Lutherse kerk in Duitsland is ook al ongerust, zo blijkt uit een bis schoppenconferentie die dezer dagen is gehouden. De leidende bisschop van de verenigde kerk. Hans Otto Wolber, riep op afstand te nemen van de assemblee in Porto Alegre, die hij „een duidelijk riskante onderneming" acht. Bisschop D. H. Meper uit Lübeck eiste in dit verband het terugtrekken van de Duitse delegatie naar Porto Alegre. Daartoe is evenwel (nog) niet officieel besloten, hoewel steeds meer stemmen opgaan om zulks te doen. intussen wordt de druk op de LU- therse Wereldfederatie die in Genève is gevestigd steeds groter om Porto Alegre niet door te laten gaan, ter wijl de internationale religieuze pers elke week ook meer aandacht aan de ze zaak gaat schenken. Organisato risch lijkt het evenwel uitgesloten dat nu nog tot het afzeggen van het we reldcongres dat van 14 tot 24 juli zal worden gehouden, kan worden over gegaan. De Lutherse kerken in Brazilië, die als gastkerken voor de assemblee zul len optreden, zijn overigens wel ver ontrust geraakt door de aanhoudende berichten over folteringen van poli tieke gevangenen in hun land. Dominee G. Tomquist uit Brazilië, die voor technische voorbesprekingen van Porto Alegre dezer dagen bij de Wereldfederatie in Genève was ver klaarde, dat de president van de Bra ziliaanse Luthèrse kerk, ds. K. Gott- schald, over deze kwestie al verschei dene malen aan het Braziliaanse mi nisterie van Binnenlandse Zaken om opheldering had gevraagd, maar eigenlijk nooit een duidelijk ant woord heeft ontvangen. Aan de ande re kant bagatelliseerde Tomquist de zaak ook weer door te spreken van „er is hier geen sprake van een sys teem". Tomquist vertelde verder dat de gouverneur van Rio Grande do Sul bij de opening van de assemblee „een enkel woord tot de wereld zal rich ten" en dat, als het tot demonstraties bij de opening zou komen tegen de regering, „daardoor een erg tragische situatie" zou kunnen ontstaan. AMSTERDAM Joodse jon in Nederland starten maandag, d verjaardag van de staat Israël bliksemactie ten bate van raël. Voornaamste onderdeel van actie, die twee weken duurt, verkoop van een grammof ooi met Israëlische en jiddische lie< Eï Gepoogd wordt, om tenminste s duizend exemplaren te verkopei dien deze opzet slaagt, dan zou jongerenactie omstreeks hondei ne zend gulden opleveren. r In overleg met de Collectiev irs raelactie is besloten, dat dit gel bruikt zal worden voor de bom een schuilkelder bij de kiboets 1 Eitan („Woonplaats van de kra De schuilkelder zal tevens word gericht als lokaliteit voor het E talenpracticum van de plaafa£r' school. I NED. HERV. KERK Beroepen: te Eindhoven (w meente Woensel 2) C. G. J. te Chatellerault (Frankrijk). Aangenomen: naar Harmeien g Graaf te Meeuwen. n Bedankt: voor Rouveen C. e. Schoonhoven te Vreeswijk. GEREF. KERKEN Beroepen: te Boskoop H. Lopik (verb, ber.) Aangenomen: naar Alphen den Rijn (vac. G. A. Westervelmi van Harmeien te Amersfoort; Dinxperlo kand. B. K. Breem( Kampen, die bedankte voor Genderen, en Midsland - West schelling. (Vaneen onzer verslaggeefsters) SOEST Er is een grammofoonplaat verschenen over de gevangenneming in de oorlog en het verhoor van de 77-jarige wereldevangeliste Corrie ten Boom. Aan de opname heeft zij zelf meegewerkt, bijgestaan door me dewerkers van de stichting De Jonge Koeriers uit Soest voor kinderevange lisatiewerk. De plaat is bedoeld om jongeren te vertellen over de oorlog, al is het ook voor ouderen een belevenis om hem te beluisteren. De inhoud is in het kort als volgt. In de oorlog hielp de familie Ten Boom, bestaande uit Cor- ries vader, zuster en zijzelf, joodse onderduikers. Ze worden verraden, opgepakt en Corrie komt in Ravens- Daar wacht haar een verhoor. Als door een wonder gooit rechter Hanns Rahmer haar gevaarlijke papieren in de kachel. De plaat heet dan ook Ge vaarlijke Papieren. Deze papieren be vatten lijsten van Nederlanders die joden hielpen. Blijmoedig getuigt de evangeliste, die na haar vrijlating haar leven voor haar Heiland heeft ingezet, om van Hem te getuigen. Ze doet dat zo over tuigend, dat het zeker de jeugd, niet het minst de tieners moet aanspre ken. Corrie ten Boom, heeft na de be vrijding als een soort free-lance evangeliste 55 landen bezocht. Zo is ze in Siberie geweest, in Vietnam en Japan. Haar geloof geeft deze sympa thieke oude dame steeds weer kracht om verder te gaan. ge T. ck Van de plaat Gevaarlijke Pajk zijn twee uitvoeringen gemaakt epeetje van f5,- en een lang plaat van 10,-. Ze zijn te bes bij de stichting De jonge Ko^er postbus 16 in Soest. id les' CORRIE TEN BOOM (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM De Nederlandse kerken van het gereformeerd protes tantisme kunnen zich niet blijven on derscheiden van de meeste andere kerken, door zich niet te houden aan een liturgische jaarorde en aam een kerkelijke kalender. De nieuwe buitengewoon hoogle raar in de liturgiologie aan de Vrije Universiteit, prof. dr. G. N. Lammens, merkte dit gistermiddag op in zijn inaugurele rede, waarmee hij zijn ambt in de faculteit der godgeleerd heid aanvaardde. In het Woesiduincentrum waar de plechtigheid gistermiddag werd ge houden was flinke belangstelling voor deze ambtsaanvaarding, hetgeen ook uit de op dit pebeuren volgende re ceptie bleek. De dynamisering van de moderne samenleving en de door de kerken nadrukkelijk -Stelde noodzaak tot aanpassing, aldus prof Lammens, hebben tot gevolg, dat ook kerkdienst i en liturgie tot voor kort vrijwel onveranderlijke grootheden volop in beweging zijn gekomen Hij zette uiteen, dat zich ontwik kelingen voordoen in de richting van ORS.CH. KOETSIER de kleine catechismus van de UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 7: Was de bedoeling van de UNCTAD-conferenties van 1964 en 1968 tot een regeling van de internationale handel te komen, die meer kansen biedt aan de arme landen? ANTWOORD 7: Inderdaad, daarin hebben zo'n 120 landen samen over deze dingen gesproken. UNCTAD betekent: United Nations Conference on Trade and Development, Conferentie van de Verenigde Naties over Han del en Ontwikkeling. De resultaten waren teleurstellendde rijke landen wilden onvoldoende toegeven. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG „Ik zie onze taak enkel, om de orthodoxie in Nederland bekend te maken, een gezicht te geven ontdaan van alle Russische of Griekse folk lore." Dit zegt ons bisschop Jacob van d< Nederlandse Orthodoxe Kerk. Morgen neemt hij zijn kerk en klooster offi cieel in gebruik. Het is het voormalig rooms-katholieke kloostercomplex op de hoek van de Dr. Kuyperstraat en de Frederikstraat in Den Haag. Het woord "orthodox" zijn we ge wend te verbinden met Grieken, Rus sen, Serven of andere oosterse chris tenen. Wat is en wat wil de Neder landse Orthodoxe Kerk? Deze kerk maakt deel uit van de Russische Orthodoxe Kerk in het Buitenland, die vijftien aartsbisdom men telt (zes in Noord-Amerika, vijf in West- en Midden-Europa, drie in Latijns-Amerika en een in Australië). In 1971 gaat deze kerk haar derde concilie houden. Bisschop Jacob staat onder aartsbisschop Antoni van Ge neve. Oorspronkelijk was het hier een overwegend Russische aangelegen heid, maar de oude Russische emi- grantengroep sterft uit. Alleen in Arnhem is nog een bloeiende Rus sische gemeente met jeugd en verder worden er nog Russische diensten ge houden in Amsterdam en in Den Haag (Bakkerstraat 57). Er traden ook Nederlanders toe en geleidelijk aan kwam het accent op hen te liggen. Zo is dan ook bisschop Jacob een rasechte Nederlander, die naar de achternaam Akkersdijk luis tert. Van huis uit rooms-katholiek. Tij dens zijn theologie-studie in Leuven werd hij geboeid door de oude Griek se kerkvaders, zoals Gregorius van Nyssa. Vandaar zijn overgang naar de orthodoxie. Op 10 mei 1940 (merk waardige dag), zondag dus precies dertig jaar geleden, trad hij toe tot de Russische kerk. In 1965 werd hij tot bisschop gewijd. De eerste orthodoxe bisschop in Nederland. Naast Grieks-orthodoxen, Roe meens-orthodoxen, Russisch-ortho- doxen enzovoort, pioniert bisschop Jacob alzo naar een Nederlandse or thodoxie. BISSCHOP JACOB "Wij willen de orthodoxie in Ne derland representeren. Het gaat er om, dat wij er zijn Dat is voor het oecumenisch gesprek belangrijk". Verheugd constateert hij, dat de belangstelling groeit, voornamelijk van individuelen, maaT ook gebeurt het wel eens, dat een dominee met zijn katechisanten een dienst wil meemaken. Het aantal kerkgangers varieert en loopt op hoogtijdagen wel op tot honderd. Verder worden regelmatig Nederlandse diensten gehouden in Amsterdam, Eindhoven en in Utrecht. Het klooster telt vier monniken, waaronder een Engelsman, en tien zusters, onder wie een Duitse. Een belangrijke taak van het klooster is de eigen drukkerij. Bisschop Jacob heeft essentiële teksten van de orthodoxie in het Ne derlands vertaald en uitgegeven, zo als het officie, kerkelijke gebeden, tijden als de paastijd, de vastentijd, liturgieën van Basileios en van Gre gorius, het sacramentarion. Onbegrijpeli jk Er is in ons 'and ook de Russische bisschop Dionissios die in Rotterdam zetelt. Hoe is bisscnop Jacobs verhou ding tot hem? Dal blijkt een wat pijnlijke zaak te zijn. Dionissios was destijds de man, die Jacob in de orthodoxie leidde. Maar in 1948 onderwierp Dionissios (toen nog geen bisschop) zich aan patriar chaat Moskou. Onbegrijpelijk, vindt zijn Haagse collega. De Russische Orthodoxe Kerk in het Buitenland erkent patriarchaat Moskou niet me=r, sinds patriarch Sergei in de jaren dertig tot een ze ker vergelijk met de communistische regering kwam. „Wij kunnen onmogelijk onder Moskou staan, zolang je niet weet wanneer ze kerkelijk en wanneer ze politiek zijn", zegt Jacob. Hij gelooft ook, dat de hiërarchie in Rusland be slist niet representatief is voor de ge wone gelovigen daar Het was voor vele Russen in Ne derland een zware klap, toen Dionis sios zich in 1948 van een Sowjetpas- poort voorzag. Er kwam een scheu ring. De Nederlandse O.-thodoxe Kerk zou zich graag willen aansluiten bij de Raad van Kerken in Nederland. Het kleine ledental kan onmogelijk een bezwaar zijn, want het Genoot schap der Vrienden (de quakers) is met zijn nauwelijks honderd leden ook volwaardig lid. Toch kreeg de Nederlandse Ortho doxe Kerk nooit antwoord terug, toen zij bij het secretariaat van de Raad van Kerken informeerde naar de voorwaarden van het lidmaatschap. Jacob denkt, dat Dionissios daarach ter zit. „Ze hebben natuurlijk moeten kiezen, hem ofirij" Vijf talen De plechtigheid morgen begint om tien uur. Een internationaal gezel schap geestelijken zal aan de liturgie deelnemen, zodat de taal afwisselend Nederlands, Slavisch, Frans, Duits en Engels zal zijn. Verwacht worden aartsbisschop Antoni, bisschop Peul van Stuttgart en prof. Timotny Ware uit Oxford, die archimandriet is in deze kerk. Is bisschop Jacob erop uit, om pro selieten te winnen? „Wie zich tot ons aangetrokken voelt, is vanzelfspre kend welkom. Maar met het lidmaat schap zijn wij voorzichtig. Stel, u zegt, dat u bij ons lid wii worden. Ik heb uw trouwring gezien Dan wil ik toch eerst een gesprek met uw vrouw hebben,wat dieervan denkt". 71 "x ;S:vAx"r' GENÈVE Vanuit het gezichtspunt van de kleinere lam kan er geen hoop bestaan op effectieve bestrijding van de mili vervuiling, zolang hiertoe niet in internationaal kader m regelen worden getroffen. Dit zei gisteren staatssecretaris Kruisinga van sociale zaken en volks gezondheid in de vergadering van de wereldgezondheidsorganisatie te Ge nève. Dr. Kruisinga diende namens de Beneluxlanden oen resolutie in ter versterking van de activiteiten op het gebied van de bestrijding van veront reiniging van bodem, water en lucht. De resolutie houdt de volgende ac tiviteiten in: vaststelling van internationaal geldende normen, boven welke ver vuiling in de verschillende landen niet mag worden toegelaten; vaststelling van een meerjaren- program door de wereldgezondheids organisatie op het gebied van de mi lieuhygiëne; ónderzoek naar de invloéd van giftige stoffen op de gezondheid van de mens en zijn omgeving; spoedige totstandkoming van een wereldwijd registratie- en bewa kingssysteem van de omgeving van de mens op vervuilende en giftige stoffen; het tot stand brengen van inter nationale regelen op dit gebied. In de discussie legde dr. Kruisinga er de nadruk op, dat we ons doende op wereldniveau realis dat jaarlijks 300.000 ton DDT v gebruikt. Van de werking hierva de gezondheid van de mens mag isi niet zonder meer gerust zijn. H dringend noodzakelijk dit wereli t bruik terug te dringen, zo zei hij. Tijdens de discussie kwam naar voren, dat reeds sinds jareihi gehalte van zware metalen in d i_ vieren te hoog is. Aangenomen v dat maandelijks 8000 kilo kwik, 9P kilo arsenicum -n 20.000 kilo !n mium via de Rijn wordt geloosd. Keus De staatssecretaris legde de na op de specifieke taak, die de wei gezondheidsorganisatie op dit g( heeft. Het kernprobleem ligt vol hem in de keus tussen hetgeen ec ;n misch aantrekkelijk is en hetRper51 overwegingen van volksgezondio moet worden afgewezen. „De geïndustrialiseerde landen rei ben in hun ongebreidelde stn is naar economische groei tot du t weinig aandacht geschonken aan l schade van het leefklimaat", aldu te staatssecretaris.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2