«XON SUST STUDENTEN eigen omroep Enorm olieveld ontdekt: succes in zee decoratief en praktisch zo'n J Het Kwartet wal Cambodja bekort oorlog in Indo-China Rozen voor koningin tm mm Weer hogere emperaturen Gewapende bankoverval in Huizen Militairen stichten Europa minder afhankelijk VN-rapport: Israël vliegt met Migs Zwarte Panters schoten niet Betogingen tegen Nixons politiek in Amsterdam Voorzitters vier partijen sturen Nixon brief Zware straffen voor ex-SS'ers Mej. Turksma verliest proces over Weiiireb N.v.v.d. velde Citroën I I bon BCteur: F. Diemer fdredacteur: Or. E. Diemer dkantoor Leiden euwe leidse Courant Zaterdag 9mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen ;hristeujk dagblad voor leiden en omgeving „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Massaal protest in JVashiagtoa inn nt anient ie met jongeren moeilijk WASHINGTON President is ervan overtuigd, dat het zenden i Amerikaanse troepen naar Cambodja de oorlog in Indochina bekorten en hetzelfde zal bereiken wat de protesterende stu- ten willen bereiken. Koning Konstantijn en konin gin Annemarie van Grieken land zijn gistermiddag op Schiphol aangekomen. De vorst zal in Amsterdam de ver gaderingen van het Interna tionale Olympische comité bij wonen. Bij aankomst op de luchthaven kreeg koningin Annemarie een ruiker rozen als welkomstgroet. zei dit gisteren op een perscon- tie in het Witte Huis die voor de erd uitgezonden. Buiten het Wit- lis demonstreerden op dat ogen- duizenden Amerikanen tegen de ie in 'Cambodja. i leugenaar wordt niet ge- tijd, zelfs al spreekt hij de tarheid. CICERO indaag in ZO C. Keizer: Blanken vermoorden nog altijd Indianen. Rolt Hoekstra: Het ia geen mooi weer bij de kapper. H. Larsen: Raad van toezicht be rispt onbehoorlijke assuradeuren. Pieter-Jan Dekkers: Rotterdam mei '40 (over het boek van Aad Wagenaar) Dr. E. Diemer: Kwart eeuw I Kwartet. It Ton Hulst: Tasmanië bouwt op I \'n Hollands. f Ir. C. Rijnsdorp: Een vriende- Ike Vestdijk. '*anne de Vlieger: Straks weor «en frisse moeder. lag Bonzo eerst eens uw hondebrood proeven?" DE BILT Plaatselijk een re- n- of onweersbui, maar mor- n overdag ook flinke zonnige rioden. Overwegend matige idoostelijke wind. Iets hogere mperaturen. Vooruitzichten maandag ver- iderlijk weer met enkele regen- onweersbuien. Temperaturen ven normaal tot normaal. Aantal uren zon: 2 tot 9. min. temp.: 0 tot 6 graden bo- n normaal, max. temp.: 0 tot 5 graden bo rn normaal, kans op een droge periode van instens 12 uur: 60 procent, kans op een geheel droog et- aal: 30 procent. BAROMETERSTAND: lieden uur 75.2 cm (1003 millibar), nstant. Zoo en maan 10 zon op 4.55. onder 20.19; aan op 7.57. onder 1.05; 13 mei 11 zon op 4.53, onder 20.20; aan op 9.09, onder 1.37; 13 mei 5 Water 10 mei: Rotterdam le getij 7.57, getij 20.14, Vlissingen 4417.08, Willemstad 37—21.03. 11 mei: Rotterdam le getij 8.43, getij 20.56, Vlissingen 2917.58, Willemstad 20—21.47. De president zegt wel bezorgd te zijn over de protesten, maar hij is er zeker van dat door zijn besluit, de oorlog zal worden bekort, de Ameri kaanse verliezen beperkt en de moge lijkheid zal bieden tot een verdere terugtrekking van de 150.000 man troepen binnen het komende jaar. Nixon zei, dat de communicatie met de jongeren niet gemakkelijk was. Soms spraken zij zo luid. dat het moeilijk is gehoord te worden. Wat de studenten zeiden, was, dat zij vre de wilden en een einde aan het doden en een einde aan het oproepen voor de dienst en tenslotte, dat de VS uit Vietnam verdwijnen. Ik ben het eens met alles wat zij'willen bereiken. Ik nam het besluit om juist dezelfde re denen als waarom zijn protesteren, aldus Nixon. De president verzekerde dat tegen eind juni alle Amerikaanse troepen uit Cambodja zouden zijn terugge trokken. Volgens hem verloopt de Amerikaanse actie tot vernietiging van de Vietcong-wijkplaatsen in Cambodja vlugger dan verwacht werd. Demonstraties Intussen zijn duizenden studenten in Washington voor een massale pro testdemonstratie in de buurt van het Witte Huis. Ongeveer 5000 militairen, onder-wie mariniers, zullen de politie assisteren voor het geval de betoging uit de hand zal lopen. Op vele universiteiten in de VS is het gisteren weer tot felle gevechten gekomen tussen studenten en de poli tie. Aan de universiteit van Buffalo in de staat New York heeft de politie met hagel op stakende studenten ge schoten en ruim 30 van hen gearres teerd. Naar verluidt zijn er nu 404 uni versiteiten gesloten door stakingen van de studenten. Een groep democratische en repu blikeinse congresleden gaat een na tionale campagne voeren om steun te krijgen voor een wettelijke maatregel tot stopzetting van de uitgaven voor alle Amerikaanse activiteiten in In do-China Vice-president Spiro Agnew oefen de Kritiek op de Jeremia's en ver moeide, verbitterde ouderen van de VS, die de politiek van Nixon in In do-China hebben aangevallen. Hij gispte enkele Amerikaanse bladen, intellectuelen en senatoren, onder wie Fulbright. Zinspelend op een recente verklaring van Fulbright voor terug trekking zei Agnew, dat dit één van de 'oerreactionaire pleidooien' voor isolationisme was. HUIZEN Gisteravond half negen is een gewapende bankoverval ge pleegd op het bijkantoor van de Bondsspaarbank in Huizen. De kas sier, die op dat moment alleen in het filiaal aanwezig was, werd door de overvaller met een klein pistool be dreigd. Nadat de dader enkele duizenden guldens in een leren boodschappentas had gestopt, verdween hij in een grijsgekleurde auto (Citroën DS, ken teken 15-96 AX) in de richting Blari- cum. De auto bleek enkele dagen ge leden in Utrecht te zijn ontvreemd. De politie van Huizen heeft tot dusver nog geen spoor kunnen vinden van de bankrover. De kassier heeft -slechts één man (de overvaller) gezien, maar volgens de politie moet het niet uitgesloten v/orden geacht, dat er meer personen bij de overval betrokgen waren. Duizenden studenten gingen op weg naar de Amerikaanse federale hoojdstad Washington om zich aan te sluiten bij de massabetoging tegen de oorlog in Indochina. Vele jongeren waren gisteren al aanwezig bij het Capitool om de meningen van de senatoren en Congres leden aan te horen. AMSTERDAM In Amsterdam is opgericht de Stichting militaire om roep Nederland (MON). Initiatiefne mer zijn de ex-marinier Hans König (22) uit Amsterdam en de beroepsma rinier Peter Iedema (21) uit Amstel veen. Zij willen een radio-omroep naar het voorbeeld van de Ameri kaanse soldatenzender American For ces Network A FN) Doelstellingen van de MON zijn: het versterken van objectieve voor lichting omtrent doel en werkwijze van de strijdkrachten, meer begrip kweken voor de noodzaak van een defensie-apparaat, versterking van de geestelijke weernaarheid van het ge hele volk, bestrijding van de schade lijke invloed van de anti-militaire propaganda die een vertekend en ne gatief beeld geeft van de gewapende macht. Gestreefd wordt naar het binnen een half jaar verkrijgen van 15.000 leden, nodig om zendmachtiging te verkrijgen. De initiatiefnemers zullen een in tensieve ledenwerfactie in kazernes beginnen. NEW YORK In een gisteren ge publiceerd rapport van de VN-orga- nisatie die toezicht moet houden op de naleving van het bestand in het Nabije Oosten, wordt gezegd dat Is raël in de Sowjetunie gebouwde Migs-17 gebruikt bij operaties tegen Syrië. Waarnemers van de VN hadden woensdagmorgen drie Migs-17 met Israëlische kentekens gezien. Een Israëlische militaire woord voerder ontkende dat Israël deze Migs gebruikte. De Israëlische lucht macht vliegt met geen enkele Mig, zo zei hij. Guerillastrijders hebben gisteren vanuit Libanon opnieuw twee aan vallen gedaan op Israëlisch grondge bied. Daarbij werden zes Israëliërs gewond. Minister Dajan (defensie) had ronder- dag gewaarschuwd dat Israël in Li banon zou terugslaan wanneer dat voor de veiligheid van de Israëlische grensplaatsen nodig zou blijken. CHICAGO Alle beschuldigingen, die tegen zeven leden van de Ameri kaanse Zwarte Panterpartij werden geuit zijn gisteren door de officier van justitie ingetrokken. De Panters werden in staat van beschuldiging gesteld wegens poging tot moord op de politiemannen, die hun vijf maan den geleden bij een inval verrasten. Volgens enkele medestanders wer den de Panters overvallen terwijl zij in bed lagen te slapen. Twee leiders van de partij, Fred Hampton en Mark Clark, werden bij die inval doodgeschoten. Het politielaborato- rium herriep een dezer dagen een mededeling als zouden twee in het huis gevonden patroonhulzen afkom stig zijn uit een geweer van de Pan ters. De officier van justitie achtte de mogelijkheid niet uitgesloten dat de patronen er door onbekende bezoe kers waren neergelegd. Het huis werd pas een week na de inval dooi de politie verzegeld. In die tussentijd waren „nieuwsgierigen" ruimschoots in de gelegenheid geweest het huis te bezoeken. BRUSSEL In de Noordzee is een olielaag ontdekt die hon derden miljoenen tonnen olie bevat. Het is niet uitgesloten dat deze ontdekking gevolgd wordt door vele andere waardoor men kan hopen dat een niet onbe langrijk deel van de Europese CZBU 1/&ULLU/71 m INTERIEURVERZORGING cpun5&upgd MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING AMSTERDAM Naar schatting 4.000 mensen hebben gisteravond in Amsterdam deelgenomen aan een de monstratieve tocht tegen de Ameri kaanse militaire interventie in Cam bodja. Er werden spandoeken meege voerd met opschriften als „Nixon oor logsmisdadiger", en „Amerikanen uit Indo-China en Vietcong- en rode vlaggen. Eindpunt van de demonstratie was het Kwakerplein, maar 1500 betogers trokken daarna naar het Amerikaan se consulaat op het Museumplein, waar zij liederen zongen als „We shall overcome" en op de wijs van vader Jacob „Vader Nixon, moordt gij nog? Alle bommen vallen...." De betogingen verliepen vreed zaam. De politie die het consulaat be waakte greep niet in. behoefte door deze 'politiek vei lige' bron kan worden, gedekt, aldus de heer L. B. Wolters, pre sident van de raad van beheer van Petrofina. De olievondst werd gedaan in de Noorse zone van de Noordzee op de lokatie Ekofisk, iets ten noorden van het punt waar de Britse, de Noorse, de Deense en de Nederlandse zone van de Noordzee bij elkaar komen. Van de groep die de proefboringen verricht heeft maken, behalve Petro fina, deel uit Philips Petroleum. Pe- tronord en Agop. De concessies die de groep heeft in de onmiddellijke nabijheid van de lo katie waar nu boringen zijn verricht, doen hopen op nieuwe ontdekkingen die de reeds ontdekte hoeveelheden van honderden miljoenen tonnen n»g zouden kunnen verhogen. De heer Wolters wees er op dat dc vondst ook daarom zo belangrijk is omdat ze een verandering teweeg kan brengen in de situatie van Euro pa, dat jaarlijks meer dan 500 mil joen ton olie verbruikt. Het is dan niet meer zo zeer afhankelijk van de invoer uit verre landen. De betrekke lijke onzekerheid van de aanvoer van deze belangrijke grondstof zou nu doorbroken kunnen worden. DEN HAAG De voorzitters van de PvdA, PSP en rle PPR en de vice- voorzitter van D'66 hebben gister middag op de Amerikaanse ambassa de in Den Haag een fan president Nixon persoonlijk gerichte brief over handigd. De heren Vondeling, Burggraaf, Jürgens en Jongendijk vragen Nixon met klem om: onmiddellijke terug trekking van de troepen uit Cam bodja, geen hervatting van de bom bardementen op Noord-Vietnam, een versnelde terugtrekking van de strijdkrachten uit Indo-China en ac tieve medewerking van Washington aan een internationale conferentie tot regeling van de conflicten in Indo- China. In hun brief stellen zij dat de jong ste besluiten van de regering Nixon om opnieuw Noord-Vietnam te bom barderen en Amerikaanse troepen ook op Cambodjaans grondgebied in te zetten in lijnrechte tegenstelling zijn met de recente rede van de pre sident waarin hij aankondigde dat 150.000 man uit Vietnam zouden wor den teruggetrokken. Het lijkt er op dat bij uw jongste besluiten militaire overwegingen zwaarder hebben gegolden dan poli tieke. aldus de brief. Het is voor het eerst dat er een olieveld in de Noordzeebodem is ont dekt, dat economisch te exploiteren is. Proefboringen van verschillende maatschappijen zijn tot nu toe teleur stellend verlopen. ESSEN De rechtbank van Essen heeft gisteren het vonnis uitgespro ken over twee van de verdachten in het Dora Mittelbau proces, dat zijn naam ontleent aan het voormalige concentratiekamp bij Erfurt. De 64-jarige Erwin Busta is wegens medeplichtigheid aan moord in twee gevallen en poging tot moord tot 8 jaar gevangenisstraf veroordeeld. De 56-jarige SS-leider Ernst Sander kreeg wegens medeplichtigheid aan moord 7Vi jaar. Het proces is nog niet afgesloten, omdat de verdachte met de hoogste rang de SS-er Helmut Bischoff, sinds vier weken op medische gronden niet in staat wordt geacht voor de recht bank le verschijnen. Tegen hem was levenslang geëist. Er zijn tijdens deze zaak, die no vember 1967 begon, meer dan 300 ge tuigen gehoord, onder wie ex-minis ter van oorlog Albert Speer, raket- tenspecialist Wcrnher von Braun en generaal Walter Dornberger. Duitse rechters hebben voor dit proces voor het eerst getuigen in Moskou gehoord. En verder in België, Oosten rijk, Tsjechoslowakije. Frankrijk en de DDR. AMSTERDAM De Haagse me juffrouw B. Turksma heeft haar kort geding tegen de uitgever van drs. Weinrebs memoires verloren. Zij had de president van de Amsterdamse rechtbank gevraagd het eerste deel Het land der blinden waarin haar naam voorkomt, te verbieden en dat in de volgende drukken alles over haar wordt weggelaten. Weinreb schrijft in het boek, dat een juffrouw Turksma (zonder voor letter) bij haar arrestatie door de Duitsers in 1942 de naam Weinreb had genoemd als de man die haar valse papieren en een onderduikadres had gegeven. Volgens mejuffrouw Turksma heeft Weinreb haar op het oog had. Ter zitting verklaarde zij Weinreb nooit te hebben gekend, laat staan hem te hebben aangegeven. De president overwoog in zijn von nis. dat mejuffrouw Turksma reden heeft om de in het boek vermelde feiten op zichzelf te betrekken. Hem is niet gebleken dat dit verslag in het boek voorzover een mejuffrouw Turksma daarin voorkomt, in strijd met de waarheid is Hij is van oor deel, dat het verwijt van onrechtma tig handelen jegens naar van de hand moet worden gewezen. Mejuffrouw Turksma werd veroordeeld tot de kosten van het geding: f 500. ZOETERWOUDSEWEG 23 TELEFOON 21156 Ik geef op als nieuwe abonnee: U> C£*v I aJboriLnju, ep^uf/t'i plaats betaalt: per kwartaal per maand Als beloning voor mijn aktiviteit i ontvang jk een onderzettegel. ".Lr'-'ifj'i"! De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. ijn naam

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1