otterdam s langste da: Rotterdam-Zuid trilde op zijn grondvesten VRIJDAG 8 MEI 1970 "j* 4 De zegetocht van de Feijenoordspelers per bus. ROTTERDAM, 6 en 7 mei In de nacht van woensdag op donderdag gooit een man een ot rode verf over zijn witte Fiat. zodat de wagen de Feijenoord- leuren kan uitdragen. Hij rijdt dan speels, mèt de verse verf. te- pn een smetteloos witte politie-auto. De agenten stappen uit, 11 ze verdwijnen met de verver hossend in de menigte. Andere auto's worden ludiek opgetild en met passagiers en al 11 eind verder neergezet. Op het Hofplein duiken tientallen otterdammers in de fontein, terwijl voor het stadhuis agenten lorden gejonast. Even na middernacht trekt een eindeloze stoet auto's claxon- 8""erend, vaak volgepropt met mensen, soms met open dak en echtopstaande met vlaggen zwaaiende inzittenden. Alle automo- ilisten kijken elkaar blij of verrukt aan en maken felicitatie- ebaren. Huib Goudriaan We zullen Celtic even pakken, En heeft Feijenoord de Cup dan vast, Gaat ie hoven op de Euromast!" Een mevrouw vertelt me: „Toen die laatste punt werd gemaakt, of weet ik veel hoe ze dat noemen, sloeg Jan- nie met zo'n tennisding, op de kop van Ineke. Nou, die kreeg toch pijn in d'r hoofd! Toch was het baldadig heid: ze waren zo blij, ze hebben het huis afgebroken." Een overzicht van de mens enmassa voor het stadhuis. Burgemeester Thomassen met Bram Bom, die hem opbelde met de mededeling dat er mensen op hem wachtten voor het stadhuis. worden in de loop van de middag daar komen ze de trappen op: als een enkele tientallen flauwgevallenen het vaandelwacht rondom de cup! Bloe stadhuis in gedragen. Iemand zegt: men, felicitaties, applaus, toejuichin- „A1 val je flauw, als je getooon blijft gen, oorverdovend geloei van buiten staan blijf je toch wel hangen." als ze met de cup het balkon opgaan. Tulpen De Burgerzaal van het raadhuis, waar de spelers met hun vrouwen zullen worden ontvangen, krijgt fleur door de binnenkomst van tien dames van de Rotterdamse VVV met tulpen voor de Feijenoorders. Hoofd VVV- informatie Marijke van Lingen ver telt: „De tulpen zijn vanmorgen in de kleuren rood-wit op Keukenhof ge plukt." In taxi's waren de dames toen naar Zestienhoven gereden, maar bij het uitblijven van het toestel ging weer terug de stad in. Het is inmid dels drie uur. De jongen op het trans formatorhuis blijft „Feijenoord roe pen en met een rood-witte vlag zwaaien op een gevaarlijke manier. De menigte, aangegroeid tot zo'n 200.000 mensen, zingt, ratelt en toe tert. Om vijf voor half vier komt het bericht via de walkie-talkie van een agent dat „ze" op het Kleinpolder- plein zijn. De dames met de tulpen staan dat niet meer in een erehaag, maar zijn erbij gaan zitten. De half- blote jongen slaat de maat van „Daar moet op gedrongen worden". Op de daken van de omringende kantoorge bouwen, zover als het oog reiki, zit ten en staan mensen. Tien over half vier: „Ze zijn op de Schiekade, dus vlakbij." Drie minu ten later: „Ze zijn er!" Burgemeester Thomassen verzoekt iedereen niet buiten de Burgerzaal te komen. En Schijnbeweging Ernst Happel gaat op de schouders. Getoeter, applaus, loeien: het duurt tien minuten. Dan toespraken van de burge meester en Feijenoord-voorzitter C. Couwenberg. Orgelmuziek zet in met „Hand in hand". De jacht op handtekeningen, gesprekken, champagne. Iemand stapt op Coen Moulijn af en zegt: „Coen Meloen ik heb van je genoten!" Moulijn: „Dit is het hoogste wat een voetballer kan bereiken. Het is geweldig." De reis? „Vermoei end". Later verklaart een Rot terdammer: „Dat met dat vlieg tuig «rst naar Amsterdam stu ren, was een van de laatste schijnbewegingen van Happel!" Want Rotterdam zag gisteren alles door de Feijenoord-bril. En nog tot heel vroeg in de morgen van deze vrijdag klonk het in de straten: „Wie heeft er weer een' goal gescoord, Feijenoord! Feijenoord! Feijenoord!" Het was een lange dag. De ..nacht van Feijenoord" op Zuid. Lange rijen jongelui hossen I oor het anders zo ernstige Hol- tin-restaurant, naar boven en eer terug: bierviltjes dalen als mfetti neer. Een heer houdt el- auto aan en schudt woorde- os de handen van de passa- ers. De terrassen van de C'70-pa- Ijoens blijven stampvol tot on weer twee uur half drie. Tot j xgeveer vier uur in de morgen lalt een regen van onsamen- xngende geluiden, samengesteld it geratel, toeteren, claxonne- n en zingen neer uit de len- 1.lucht. Rotterdams populaire Arie alkhof maakt in zijn Oase-club entjes een nieuw lied, dat om iddernacht reeds wordt gezon- Het refrein: Ernst Happel heeft me al verteld, Wat is er met het serieuze, hard werkende Rotterdam gebeurd? Kan het winnen van de Europa-Cup van de zo gereserveerde Rotterdammers talentvolle feestvierders maken? Een oude Rotterdammer: „Dit is het Rot terdam van voor de oorlog." Een wat jongere: „Het lijkt wel alsof we weer bevrijd zijn!" Weggetrapt tH.oofdinspecteur J. A. Blauw, com- tet met Feijenoordroset. was ver- twoordelijk voor een goede gang zaken bij het Feijenoordfeest. Mevrouw Fibbe (echtgenote van de organisator A. Fibbe van manifestatie C'70): „Misschien had het Rotterdam se publiek dit nodig. De jongens daar hebben de laatste reserves tegen C'70 weggetrapt." Een rake opmerking: het doel van C'70 communicatie oftewel gezel ligheid is dichterbij gekomen met het cup-feest. Een winstpunt dat door hen, die spreken over sportverdwa- zing niet over het hoofd kan worden gezien. Het begon woensdagavond kwart voor twaalf eigenlijk met het telefoontje van een in Rotterdam wo nende jongeman. Bram Bom. die de burgemeester opbelde om hein te zeg gen dat er een menigte voor het stad huis op hem stond te wachten. Burgemeester Thomassen: „Ik kreeg ook nog een telefoontje van burgemeester Samkalden van Am sterdam, die alleen maar zei: Gefeli citeerd." Daarna gaat de heer Tho massen naar het stadhuis, waar hij vanaf het balkon met een megafoon de mensen probeert toe te spreken. Hij verzoekt zijn stadgenoten de vol gende dag op de Coolsingel té komen om het elftal te verwelkomen. Zijn woorden gaan verloren in het lawaai van autoclaxons en feesttoeters. Hij slaat dan maar de maat van het „Geen woorden maar daden." Een maal buiten wordt de burgemeester op de schouders genomen. Flauwvallen De volgende dag donderdag blijken de Rotterdammers gevolg te geven aan de oproej} van de burger vader. Om elf uur 's morgens beginl er al een menigte voor het stadhuis te groeien. Duizenden, honderdduizen den. En om een uur vertelt een poli- tie-functionaris met behulp van een megafoon (Feijenoord-rozet op de peü dat het vliegtuig met de spelers naar Schiphol is gedirigeerd. Maar: „Wij nemen maatregelen om de Feijenoord-spelers zo snel moge lijk van de Dam hier op de Coolsingel terecht te doen komen." De politie heeft ook maatregelen getroffen om de zegetocht door de stad goed te la ten verlopen. Totaal 300 agenten zijn bezig met het verkeer: in Rotterdam is bijna veertien kilometer weg afge zet. Traag verlopen de uren. Het tam boer en trompetterskorps Ahov ver drijft het ongeduld mof. op het balkon Feijenoordliederen te begeleiden. Een halfnaakte jongen, brooddronken of dronken, maakt capriolen op hel transformatorhuis van de Energielijn van C'70. Een vriend houdt hem ge lukkig vast, maar de autoriteiten ma ken zich zorgen dat hij eraf zal val len. Inmiddels zijn alle daken van C'70-paviljoens voorzien van publiek, dat van uitzicht houdt. Beneden hén Feijenoord toont de beker aan het legioen. (Door Jan Ladenius) ROTTERDAM-ZUID. de wijk waar Feijenoord de meeste sup porters telde na vandaag is heel Rotterdam, Feijenoord-aan- hanger heeft woensdagavond en -nacht op zijn grondvesten staan trillen. Onmiddellijk na af loop van het zenuwslopende Europacup-duel, dat achter ge sloten gordijnen in de huiskamer van seconde tot seconde werd gevolgd, ontlaadde de tot het uiterste opgevoerde spanning zich in een vreugde-uitbarsting zoals Nederland de laatste 25 jaar niet heeft gekend. De Beijerlandselaan en de Groene Hiiledijk, die ruim twee uur lang een volledig uitgestorven aanblik hadden gegeven, werden in de kortste keren overspoeld door duizenden en nog eens duizenden Feijenoord-aanhan- gers, die op alle mogelijke manieren hun vreugde en aanhankelijkheid je gens hun eigen 'Faaienoord', dat het toch maar eventjes gelapt had. toon den. De 20.000 supporters die hun club naar Milaan vergezeld hadden bleken slechts een zeer klein deel te zijn van het legioen. Naar schatting waren in heel Rotterdam meer dan honderd duizend mensen op de been. Men viel elkaar om de hals, schreeuwde, toe terde, juichte, lachte en huilde. Kameraden Volslagen vreemden van koud twee uur geleden' waren als bij toverslag veranderd in de beste kameraden. Een man op sokken, met een kinder vlaggetje in de hand, omhelsde ie dereen die maar eventjes in de buurt kwam. De cafè's die tijdens de wed strijd matig bezet waren geweest, puilden nu aan alle kanten uit en de tapkraan liep warm. Obers sjouwden af en aan met bladen pils, zelfs op straat werden de glazen uitgedeeld. De politie van het bureau Sandelin- geplein trachtte heel even het ver keer in goede banen te leiden, maar zag vrij spoedig het nutteloze van de situatie in en gaf de pogingen snel op. De dienstdoende agenten werden op genomen in de massa en op dc schou ders rondgedragen. Nog geen half uur na het eindsig naal van scheidsrechter Lo Bello was elk verkeer volkomen onmogelijk. De Beijerlandselaan was het toneel van een regelrechte happening en bleef dat lang, zeer lang. Jongelui, gewapend met enorme Feijenoordvlaggen reden luid toete rend mee op de treeplanken van voorbijschuifelende auto's om even verder weer deel te nemen aan een nieuwe polonaise. De situatie werd van minuut tot minuut chaotischer. Steeds meer mensen stortten zich in het feestgewoel. In extase liepen ze rond. Grote kerels huilden van vreugde, moeders hadden hun kinderen wak ker gemaakt. Strijdliederen klaterden tegen de huizen op. Ove Kindvail ai ai ai ai, Coentje, Coentje, het waren spreekkoren waar geen eind aan kwam. Het hand in hand kameraden en geen woorden maar daden werden gezongen, gegild en geschreeuwd tot dat de stembanden staakten en er ge smeerd moest worden om althans nog enigszins verstaanbaar te blijven. Tot in de vroege morgen duurde de feest vreugde voort. Langzaam aan werd de massa echter kleiner en kleiner om tenslotte geheel op te lossen. Toen de bussen met "spelers en offi cials gisteren naar eigen terrein ver trokken was de belangstelling in zuid maar matig. Veel mensen waren het wachten moe geworden of hadden eerder op de Coolsingel meegenoten van het moment van hun leven. Op het stadionplein waren wel weer dui zenden mensen samengestroomd om hun helden toe te juichen. In de avonduren werd voor de tweede keer uitbundig feest gevierd tot zeer diep in de nacht. Tenslotte nog dit. Feijenoord is de beste, de fijnste, de heerlijkste, de machtigste voetbalclub van de hele wereld. Maar dal heeft u 11a deze twee dagen, inmiddels wel begrepen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7