Opleiding huisartsen beslist onvoldoende 58 ct Fel verzet van studenten V S ONTMASKERING AAN TOEVAL TE DANKEN De Betuwe staat in volle bloei Wajang in-t-kuipje. Bonden houden boeren niet meer in de hand Huisarts komt er bij publiek goed af Universiteiten gesloten Nederlandse academici contra Nixon Kransleggin» homofielen in Tweede Kamer HET BLIJFT WARM Jacob Jutte in hongerstaking voor Soestdijk Nieuw verdrag Praag-Moskou VRIJDAG 8 MEI 1970 LIOE* staat de huisarts aangeschreven by het grote publiek? Op deze vraag wilde de Landelyke Huisartsen Vereniging antwoord hebben na de vele negatieve publicaties over de huisarts, een gevolg van het conflict tussen huisartsen en ziekenfondsen over de honorering. Het publiek denkt positiever over de dokters dan de artsen zelf vermoeden. In totaal waren 201 van de 4500 huisartsen en 848 personen van achttien jaar en ouder by het onderzoek betrokken. 'rinses Beatrix en prins Claus hebben op Hemelvaartsdag een bevrijdings- eest voor gehandicapte kinderen bijgewoond. Op de foto de Kroonprinses i! de organisator van deze dag, de heer H. E. I. Boelen met enkele van de jonge gasten. ^JTRECHT Een van de belangrijkste conclusies uit de en quête onder de huisartsen is, dat er iets schort aan de oplei ding. Maar liefst negentig procent vindt, dat de universiteiten de huisartsen heter moeten voorbereiden op de praktijk. De oplei ding tot huisarts zou een specialisatie moeten worden en meer ge richt dienen te zijn op de omgang met de patiënten. (vervolg van pagina I WASHINGTON De dood van de vier studenten van de uni versiteit van Ohio te Kent heeft gisteren geleid tot felle pTotesl- {lemonstraties. De toestand is zo gespannen dat de gouverneurs van de staten Wisconsin, Illinois, Kentucky, Maryland, Oklaho ma en New Mexico eenheden van de Nationale Garde hebben opgeroepen voor actieve dienst. ^Gouverneur Reagan van Californië f opdracht alle 28 universiteiten in staat te sluiten om tijd te hebben Dor bezinning op de ernstige situatie de universiteiten in verband met b dood van de studenten, die zoals pkend door leden van de Nationale Barde werden neergeschoten. f AMSTERDAM De gezamenlijke ii esturen van alle universiteiten en ogescholen in Nederland hebben een flegram aan president Nixon ge tuurd, waarin zij hun walging over iet neerschieten van vier studenten loor de Nationale Garde niet onder loeien of banken steken. .,Wij hebben met afschuw kennis enomen van de vreselijke wijze t ?aarop in Kent tegenstanders van u w Cambodja en Vietnampolitiek het 1 lachtoffer zijn geworden. In het bij- ionder het neerschieten van enige studenten", zo telegrafeerde de aca- imici. Zij verklaren zich solidair et de Amerikaanse onderwijsinstel- ingen, die zich tegen de regerings- naatregelen keren. De universiteits- ssturen hebben erop aangedrongen iat ook buitenlandse universiteiten iet telegram zullen ondertekenen. DEN HAAG De Tweede Kamer oen Roethoff en Van Thijn van de "vdA zijn weinig te spreken over de ^handeling die twee Amsterdamse oniofielen hebben ontvangen, toen ■ij tijdens de dodenherdenking een krans wilden leggen voor de 100.000 homofielen, die in de Tweede We reldoorlog door de Nazi's zijn omge- iracht. De twee Kamerleden hebben minis- er-president De Jong gevraagd of en verbod om een krans te leggen riet bijzonder afkeurenswaardig is, al zijn bij de aanvrage voor een dergelijke kranslegging niet alle re- ols in acht genomen. De heren Roe- hoff en Van Thijn willen graag we- welke richtlijnen er worden ge bigd bij het toestemmingsbeleid voor «ergelijke gelegenheden. Ook over de hantering van deze richtlijnen vragen 'o Kamerleden opheldering. Ook in de stad New York en in de staat Georgia zijn de universiteiten gesloten. De spanning aan de univer siteit van Ohio, waar 'de vier studen ten werden doodgeschoten, is nu wat verminderd. Een groot gedeelte van de Nationale Garde heeft zich terug getrokken. Felle gevechten Maar aan de universiteiten van Kentucky, Wisconsin en Zuid-Illinois, leverden de betogende studeaten felle gevechten met de politie. Er vielen veel gewonden. In Washington joeg de politie de betogers met traangas uiteen. Intussen heeft minister van justitie, Mitchel, een' voorstander van de har de lijn, geen toestemming gegeven voor een massale demonstratie voor het Witte Huis. Maar een der organi satoren van de betoging zei, dat de „demonstranten tot de drempel van president Nixons woning zullen op marcheren". President Nixon heeft aangekon digd zaterdag een persconferentie voor de TV te zullen geven. Hij zal dan vragen beantwoorden over de in val in Cambodja en dé studentenon rust in het land. Een ander opmerkelijke con clusie is, dat 31 procent er wei eens serieus over heeft gedacht de praktijk te sluiten. Tal van deprimerende factoren hebben hierbij een rol gespeeld, zoals de zware eisen die het beroep stelt, de financiële zorgen en de ver anderde houding van het pu bliek ten opzichte van de huis arts. De toekomst van de huisarts wordt dan ook met weinig optimisme tege moet gezien.Van de huisartsen ver wacht 68 procent dat de animo voor het beroep huisarts in de toekomst zal afnemen, 21 procent denkt dat he.t gelijk zal blijven en slechts 11 pro eent verwacht een toenemende animo. Wanneer de gezondsheidszorg zou worden genationaliseerd, zou 34 pro cent er geen zin meer in hebben en de praktijk sluiten. Drie van de vier huisartsen gelooft dat nationalisatie tot de mogelijkheden behoort en 67 procent verwacht, dat de gezond heidszorg dan achteruit zal gaan. Wel is het merendeel van de huisartsen ervan overtuigd, dat de meerderheid van het publiek er wel voor zal zijn. Van het publiek bleek 86 procent voor een nationale ziektekostenverze kering te zijn. Zivaar beroep Het publiek is ervan overtuigd dat „huisarts met praktijk" een zwaar beroep is. Huisartsen zeggen dat ze gemiddeld 65 uur per week aan de praktijk besteden en het publiek schat een gelijk aantal uren. Huisartsen hebben sterk de indruk dat hun inkomen door het publiek hoog wordt aangeslagen en wel op ruim ƒ70.000 netto per jaar. Dit is echter een misverstand, want het pu bliek schat het netto jaarinkomen van een huisarts op gemiddeld 57.000. Toch nog aan de hoge kant, want het werkelijke cijfer is 47.000. De overgrote meerderheid van het publiek gunt de huisarts z'n hoge in komen. Het. publiek neemt aan, dat men uit roeping huisarts wordt. Vooral vrou wen denken dat. Slechts zestien pro cent van het publiek vermoedt dat status of verdienste de belangrijkste drijfveer bij de huisarts is geweest. Wajang blijft ook gewoon verkrijgbaar in het bekende gouden pakje. Altijd smeerbaar, ook zo uit de koelkast. Russische diplomaten spioneerden DEN HAAG De ontmaske ring van de in Den Haag ge detacheerde Russische diplo maten Netrebski en .Sjarovatof als spionnen is aan een toeval te danken. De Nederlandse veilig heidsdienst was al lange tijd op de hoogte dat de twee Russen grote belangstelling hadden voor militaire objecten. Men kon echter vanwege hun di plomatieke status niets tegen hen on dernemen. Maar toen op 17 februari hun auto bij Hoofddorp door de gladheid te water raakte en éven later werd opgetakeldi vond men daarin genoeg bezwarend materiaal. Daarin was een kaart van Nederland met daarop aangetekend een aantal militaire ob jecten. De twee diplomaten ontsnap ten bij dat ongeluk ternauwernood aan de dood. Netrebski, persattaché van de Sow- jet-ambassade, beweert dat in de au to slechts een autoroutekaart en .reisdocumenten hadden gezeten. De uitwijzing noemde hij een rijkelijk late reactie. De affaire zal volgens hem de betrekkingen tussen Neder land en Rusland ongunstig beïnvloe den. De Rus meende overigens dat door het optreden van de Nederlandse re gering zijn verdere verblijf in Neder land onmogelijk is gemaakt. Netrebs ki rekent dan ook op overplaatsing. Sjarovatof vertoeft op het ogenblik voor vakantie in Rusland. Hij zou dezer dagen op zijn post terugkeren. Netrebski was sinds juni 1969 be kend in de Haagse journalistieke ge reld. Het was voor een deel in deze kring, dat hij contacten probeerde te leggen om informatie te krijgen die hijzelf uitdiepte door ter plaatse poolshoogte te nemen en foto's te ma ken. Van de zijde van de Sowjet-am- bassade is totdusver nog geen offi cieel commentaar gegeven op de uit wijzing. De huisartsen verkeerden altijd in de veronderstelling, dat het publiek vooral de nadruk zou leggen op status en verdienste bij de beroepskeuze. Dat zovelen de factor „roeping" noemen, hadden zij niet verwacht. Ook de sterke nadruk die het publiek legt op de interesse voor de medische wetenschap, die bij de beroepskeuze een rol moet hebben gespeeld, hadden ze niet verwacht. E igensch appen Welke eigenschappen schrijft het publiek toe aan de huisarts? Hij is vooral deskundig, intelligent, vrien delijk en begrijpend en zeker niet eigenwijs of verwaand. De huisartsen zijn het wat dit betreft overigens vol komen eens met het publiek. De huisarts is niet „zomaar" iemand, vindt 44 procent van het pu bliek. Menzal hem met iets meer respect behandelen dan een ander. Ze gaan zich ook anders gedragen zo gauw zé weten dat iemand dokter is. Ze beginnen over hun ziekte te pra ten, doen zich aardiger voor of wor den onderdanig Men is het er wei over eens, dat de houding tegenover de huisarts aan het veranderen is. De huisartsen vin den het publiek vrijer in zijn uitin gen en kritischer dan vroeger. Het publiek bezit meer populair medische kennis en ziet de huisarts niet meer als een autoriteit. Dat het publiek nu ook prettiger in de omgang wordt, is volgens de huisartsen niet altijd Het publiek staat uiterst begrijpe lijk tegenover een eventueel ernstig medisch falen. De betrokken arts zou niet met z'n praktijk hoeven op te houden (92 procent). Men vindt dat de kranten er niet met naam en toe naam over moeten schrijven (87 pro cent), omdat de huisartsen in zo'n ge val best onderling, kunnen bekijken wat er dan gebeuren moet (79 pro cent). Driekwart van de ondervraag den verklaarden-geen andere huisarts te zullen nemen als de eigen arts een dergelijke fout maakt. F ondspatiënten De meerderheid van het publiek gelooft niet, dat de meeste doktoren vriendelijker zijn tegen particuliere patiënten dan tegen fondspatiënten. Over de vraag of particulieren en fondspatiënten dezelfde medische aandacht krijgen bestaal onzeker heid: 43 procent gelooft van niet, 47 procent van wel en 10 procent weet liet niet. Over deze zaken bestaat, geen ver- j schil van mening tussen het gedeelte i van het publiek dat particulier en het j gedeelte dat bij het ziekenfonds is verzekerd. Wel twijfelt een meerder- i lieid aan het feit, dat particulieren en 1 fondspatiënten altijd dezelfde medi cijnen krijgen. De artsen geloven in veel sterkere mate (voor meer dan tachtig procent), dat geen verschil wordt gemaakt tus sen beide categorieën. Respectievelijk veertien en twaalf j procent van het publiek zei in het j bezit te zijnvan de werken „Spock" en „Het menselijk lichaam". In de vragenlijst was ook het werk „Ik, een mens" opgenomen. Hoewel dit boek niet bestaat, zei toch één procent hier over te beschikken. Zelfs had iemand het uitgeleend, hoewel het I boek niet bestaat en alleen in de test was opgenomen om een inzicht te UTRECHT Miljoenen Ne derlanders hebben er gisteren van geprofiteerd dat de lente in volle hevigheid is uitgebarsten. En het lijkt erop dat het komen de weekeinde daarvoor nauwe lijks zal onderdoen. De bollenvelden zijn. nu 'wellicht op hun mooist, en in de Betuwe en Zeeland staan de kerse- en pruime- bomen in volle bloei. Verwacht wordt dat over een paar dagen de appel- en perebomen tegelijkertijd in bloei zul len staan: een verschijnsel dat zelden voorkomt. Normaal zijn dat eerst de appelbomen, maar omdat alles dit jaar later is, valt de bloei op het zelfde moment. Het ziet ernaar uit, dat het mooie weer voorlopig aanhoudt. Voor het weekend worden weer temperaturen verwacht die boven normaal liggen. In het gehele land was het gisteren druk op de wegen. Veel automobilis ten kregen met vertragingen te kam pen. Op enkele plaatsen was een kettingbotsing. Er werd maar één dodelijk ongeluk gemeld: mevrouw Rijksroost uit Beegden werd door een motorrijder overreden. De foto toont de eerste bloeiende fruitbomen in/ de Betuwe. Gezochte statenloze aan grens gegrepen VENLO De 21-jarige statenloze Milan F. is woensdagmiddag bij een controle aan de Keulse barrière aan gehouden. De officier van justitie in Amsterdam had om zijn aanhouding gevraagd in verband met een schiet partij (maandagnacht) in een woon- boot in Amsterdam waarbij de 21- jarige Duitser Karl Rosemann om I het leven kwam. De gezochte werd aan de grenso vergang naar Duitsland in een auto waarin hij liftend een plaats had ge- j kregen, aangetroffen. Wapens werden niet op hem gevonden, terwijl hij ook I niet in het bezit was van papieren. De man is naar Amsterdam overge bracht voor een verhoor. Melkprijs sticht ontevredenheid MOGADISJOE De regering van Somalië heeft donderdag bekendge maakt dat met onmiddellijke ingang alle buitenlandse banken en olie maatschappijen in het land zullen worden genationaliseerd. De voorzit ter van de opperste .revolutionaire raad. generaal Siad Barre, zei dat bo vendien een elektriciteitsmaat schappij en een suikermaatschappij zullen worden genationaliseerd. De betrokken firma's zullen compensatie ontvangen. krijgen in woorden. iventuole prestige-ant- Kivaad liart De artsen vinden de verhouding met de pers verre van ideaal. De journalist draagt de huisarts zelfs een kwaad hart toe, 'is; de mening. De groepen, die het er niet erg op heb ben met de huisartsen zijn volgens de artsen, in chronologische volgorde, de vakbonden^ journalisten, ziekenfond sen, politici en linkse groeperingen. Als er, op de dag van het onder zoek, verkiezingen waren zouden de huisartsen stemmen op: VVD 49 pro cent; AR 11 procent, de CHU zou geen een stem krijgen, KVP 9 pro cent, D '66 9 procent, PvdA 4 procent, PPR 2 procent en ^SP, CPN, BP. SGP en GPV elk één procent. Drie procent zou niet stemmen eri acht procent wist het nog niet. De Landelijke Huisartsen Vereni ging zal op grond van het onderzoek besluiten of al of niet tot meer public relations moet worden overgegaan. Voor de verhouding met de pers schijnt dit geen overbodige luxe. Het negatieve oordeel van de publiciteits media wordt overigens door het grote publiek (nog) niet gedeeld. DEN HAAG Ontevreden heid over het melkprijsbeleid van de regering heeft ertoe ge leid dat twee bestuursleden van de - grote Nederlandse land- en tuinbouwbonden het landbouw schap ernstig hebben gewaar schuwd. „Als er niets gebeurt houden wij de boeren niet meer in de hand", zo bracht drs. N. H. M. W. van Wersch de stem ming over, die momenteel in vee houderskringen heerst. De heer Van Wersch, die als secre- ris van de KNBTB de gespannen si tuatie onder de melkleveranciers in het westen van ons land elke dag weer voelt kreeg steun van de voor zitter van de Friese Christelijke Boe ren en Tuindersboncl,.dè heer T. Tol man. Hij kon het moeilijk slikken dat de verbetering van de melkprijs pas als vierde en laatste punt op de ur- gentielijst voor de ministerraad was geplaatst. Andere eisen op de door het Land bouwschap opgestelde lijst zijn: Snellere afvloeiing uit de land bouw van zelfstandigen, werknemers en medewerkende gezinsleden door regelingen en het scheppen van alter natieve werkgelegenheid. Stimulering van productiviteits- stijgingen door extra maatregelen. Versterking van de concurrentie kracht van de land- en tuinbouwbe drijven alsmede van het verwer- kings- en afzetapparaat op de ihter- nationale markt. Het Landbouwschap gaat met de complete ministerraad over deze pun ten spreken. Volgens de voorzitter van het Landbouwschap, ir. C. S. Knottnerus kan minister Lardinois de ontwikkelingen in de landbouw niet meer alleen volgen. Het bijeenroepen van de ministerraad, maakt het moge lijk dat iedere minister het hem aan gaande. deel van de landbouwproble matiek met meer inzicht kan behan delen. Over de melkprijs is de hoofdafde ling Veehouderij van het Landbouw schap vandaag nogmaals in bespre king gegaan. De verhoging van de melkprijs per 1 juni met één cent per liter vindt het Landbouwschap onvol doende. Oorspronkelijk had het Pro ductschap voor de Zuivel de minister een prijsverhoging van bijna 4 cent aangeraden. Volgens Landbouw schap-bestuurslid Van Leeuwen had de minister die verhoging „binnen enkele uren" naar twee cent terugge drongen. Ir. Knottnerus zei woensdag tijdens de vergadering van het Landbouw schap dat hij minister Lardinois zal adviseren een richtprijs van 35,3 cent per kilo voor boerenmelk als basis van d.e consumptiejnclkprijs aan te houden. De heer Knottnerus werd voor een bestuursperiode van 2 jaar herbenoemd. Nu vrije dagen mild ons zwoegend bestaan larderen merkt men pas goed het verschil tussen stad en land. Hier in Den Haag de kermistenten langs Hofvijver en op het Tournooi- veld en zelfs op het deftig Voorhout. Het rumoer van woningkrakers, op stand bij het Gemeentemuseum tot aan een handgemeen van directeur en kunstenaars en dan het volle strand van Scheveningen met even vol de Pier en Boulevard. Eerlijk 'gezegd, dat alles ben ik op de vrije Bevrijdingsdag ontvlucht om mezelf twee uur- -.later terug te vinden in de stille hof van Middel burgs Abdij. Toch ook daar een stukje Den Haag, maar heel vredig en zelfs een beetje speels. Ik zag namelijk net onze Haagse oud-wethouder, uw al ler oud-minister en der Zeeuwen huidige Commissaris der Koningin mr. J. van. Aartsen met mevrouw wegrijden, waarschijnlijk om een of andere festiviteit luLster bij te zet ten. Zé werden uitgeleide gedaan door de huppelende zwarte poedel. Ik vroeg me af of de poedel nog •dezelfde gewoonte zou hebben uit zijn Haagse tijd. Stak „de baas" de sleutel in het slot, dan spitste poe- deltje de pluimoren en nestelde zich snel in de stoel van de baas. Zijn manier om zich in de aandacht van de heer des huizes te brengen, want even aaien vóór de baas de stoel voor zichzelf opeiste, was er toch al tijd bij. Overigens was dat het enige idyl lische plekje van het Middelburgse want op het Marktplein was het la- wijt van kermisvreugd en in de straten waren rotjesschietende kna pen, die naast lawaai een afschuwe lijke stank produceerden. Daarom weg van daar en naar Veere, onwerkelijk stadje aan het water. \Ve vielen midden in de feestvreugde, waarbij het huis van dokter Oosterhof het middelpunt bleek te zijn. Maar mijn aandacht was voor de overkant, waar de pas torie te koop staat. Ik droomde me al in dal statige huis, teruggetrokken van de wereld. Nu schalde er een geluidsversterker, maar minstens 363 dagen van het jaar zal het er stil zijn. Alleen het water ginds langs de dijk en het vlakke land weer iot Middelburg. Zelfs ver weg van de bongerds bij Goes, die jaar na jaar verdwijnen of verjongd worden. Alleen wat toeristen, die gapend je gevel bekijken en naar binnen glu ren. En de bus, die maar eens in de twee uur je terug voert naar de ont vluchte stad. Dan begint het heimwee al.... Naar een middagje drukte in de warenhuizen, het terras met de fla- neerders voor je neus, de wemeling van onze promenades en de mobili teit van ons openbaar vervoer.... Gedwee keren we terug naar onze basis. We horen nu eenmaal in de stad, waar politie- en brandweersi renes loeien, auto's gieren en brom fietsen knallen. Maar een ogenblik nog zien we het laatste rode ballonnetje, dat op stijgt boven Veere en verdwijnt in de oneindigheid van de hemel. BAARN De 41-jarige beeldhou wer Jacob Jutte uit Amsterdam is gisteren voor paleis Soestdijk in hon gerstaking gegaan. Hij hoopt dat vol te houden tot hij dé Koningin te spreken krijgt. Jutte wil via de Koningin bij de Kroon in beroep tegen een beslissing van het hoofdstembureau in Amster dam. Dit accepteerde niet de kandi datuur van het vijfjarige zoontje van Jutte op de lijst van de partij „Delta sociale dynastie", waarvan de Jutte lijstaanvoerder is. PRAAG (AP) In het woensdag tussen de Sowjetunie en Tsjechoslo- wakije te Praag gesloten vriend schapsverdrag heeft Ts j echoslowa ki j e beloofd om 20 jaar lang een buiten landse politiek la bedrijven die ge bonden is aan die van de Sowjetunie, en de Sowjetuni? militaire steun te verlenen ingeval dit land mocht wor den aangevallen. Het nieuwe verdrag komt in de plaats van een in 1943 gesloten pact waarin slechts wordt gesproken aan wederzijdse militaire steun in de strijd tegen Duitsland en de daarmee verbonden landen. Het gaat verder dan hel thans 15 jaar oude verdrag van Warschau, omdat dit alleen voorziet in militaire bijstand in Europa.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5