Kritische herv. dominees naar Septuagint-groep Evangelie bracht enorme veranderingen in Dahomey Dan wordt het leven hier moeite waard en nu de Aanbevelingen AKV doen doorwerken Vrijgemaakte jongeren namen afscheid van voorzitter G. Storm Een woord voor vandaag Van rk naar oecumene Men herkende elkaar Parousia en „Wereldwijd" samen feest HERVORMD-GEREFORMEERDE JEUGD BIJEEN: Gabon verbiedt Leger des Heils Wereldvrede niet zonder ontwapening Hoger pensioei voor verpleginj Dit jaar geen gereformeerde hondsdag Verzoek uitstel lancering van Apollo-14 VRIJDAG 8 MEI 1970 Boordevol indrukken wordt de terugtocht ondernomen van de Olijfberg naar Jeruzalem. Er moest op de berg iemand worden achtergelaten en het afscheid scheen onherroepelijk. Zonder de meester moesten de discipelen nu de wereld in, na een korte wachttijd in Jeruzalem. Op dit ogenblik, hebben zij slechts elkaar en van hun verwachting, dat Jezus in deze tijd het koningschap voor Israël zal herstellen, is niets uitgekomen. Zijn deze mensen gedesillusioneerd? Er is geen reden om dat te veronderstellen. Zij zullen zich zeker eenzaam hebben gevoeld, nu de vertrouwde stem van de Heer er niet meer was en nu Zijn zegenende handen niet meer over hun hoofden waren uitgestrekt. En toch.heeft Hij ook niet gezegd, dat zij niet als wezen zouden worden achtergelaten? Heeft Hij niet duidelijk verklaard dat de Trooster, Die zal komen, hen alles te binnen zal brengen en wat Hij heeft gezegd? Er zal bij deze discipelen deze dagen tussen het vertrek van hun Heer en de komst van de Heilige Geest een innerlijke spanning zijn geweest, een nog niet weten waar zij precies aan toe zijn, ook een drang om aan het werk te gaan, maar een gedoemd zijn tot wrkeloosheid. Maar in deze periode worden zij gereedgemaakt voor de uitvoering van een wereldomvattende opdracht. We lezen vandaag: Handelingen 1 vers 15 tot 25. (Van onze kerkredactie) DRIEBERGEN Ruim vijftig hervormde predikanten, die woensdag voor een beraad bijeen geweest zijn op Kerk en Wereld en zich „kerk-kritisch" willen opstellen, hebben besloten zich bij de rooms-katholieke Septuagintgroep aan te melden als lid. Mede door deze reformatorische verrijking zal Septuagint over gaan tot reconstructie van deze groep in oecmnenische zin. Septuagint is een groep progressie ve priesters in de Nederlandse kerk provincie, die ruim anderhalf jaar (Van een onzer medewerkers) ROTTERDAM Verhou dingsgewijs is het maar een klein getal dat de banier van Jezus draagt in deze wereld, maar als we lezen van de wolk der getui gen die wij rond ons hebben lig gen, is dat een eindeloos veel groter „toeziend publiek" dan in het meest immense stadion. Vooral werkers op vaak eenza me zendingsposten mogen zich er door gesterkt weten. Aldus de heer A. Scheurkogel in het ope ningswoord voor de eerste ge combineerde zendingsdag van Parousia, landelijk vertegen woordigster van de Christian and Missionary Alliance en het comité Wereldwijde Zendings dag in de Kleine Doelenzaal te Rotterdam. Een symbool van groeiende samenwerking. L. PASMAN beschutting Gastspreker was de heer L. Pas man. vooral bekend uit de jaren dat hij directeur was van Youth for Christ. Na lange tijd sprak hij voor het eerst weer in een grote bijeen komst. In 1966 werd hij door een her senbloeding getroffen en pas dit jaar is er een opmerkelijke verbetering in zijn toestand gekomen. Uit het hogepriesterlijk gebed van onze Heiland stipte hij allereerst aan de woorden: Gelijk Gij Mij gezonden hebt, alzo zend Ik ulieden. Waarmee de beschutting rond ons christen-zijn wordt doorbroken. Want we willen als christenen wél Jezus maar liefst niet diens smaadheid en kruis. Toch zullen we de consequentie daarvan moeten aanvaarden. Wat alleen mo gelijk is wanneer de liefde Gods in onze harten is uitgestort. Maar wie Jezus' smaadheid lijdt, sterft met Hem, ervaart ook Zijn Opstandings kracht! Dia's Bijzonder fraaie geluidsdia's lieten hierna beelden zien van zendingster reinen, onder andere in Nieuw Gui nea, Thailand, Laos en het Andes ge bergte. Verschillende zendelingen spraken gisteren. Zendelinge Annie v. d. Brand, negentien jaar werkzaam in Dahomey in Afrika, vertelde van de enorme verandering die het Evan gelie van de liefde brengt. Het geheim daarvan ligt in het feit dat niet begonnen wordt met de hori zontale dwarsbalk die nergens op steunt in feite, maar met de verticale binding die God heeft gegeven vanuit de hemel toen Hij het kruis op Gol gotha deed planten. Waar zo de liefde tot de naaste komt, van God-uit, wij ken demonische vrees en bijgeloof, worden geen kinderen meer gedood of aan vreemde stammen weggegeven docht wordt de liefde, ook de ouder liefde, sterker. In plaats van dure dodenfeesten te houden gaat men kerken en scholen stichten en ook het economisch leven ondergaat de zegenende invloed er van. Vandaag de dag zijn er nog vele stammen in Dahomey die nooit met het Evangelie in aanraking zijn geko men. Daarom moge God menige jonge man en vrouw roepen tot dit wereld wijde werk. Speren Zendeling Kees Glas vertelde op welke wonderbaarlijke wijze het Evangelie in Korea was gekomen, waar hij zelf sinds 1956 arbeidt. Hoe wel doorzeefd met giftige speren wierp mr. Thomas in 1886 zijn door nat Chinees testamentje op de oever. De boodschap was er toch! En toen 10 jaar later een Amerikaans medisch team dit toen sterk anti-westers ge oriënteerd land mocht binnenkomen, vond men een groepje Koreanen die met het Nieuwe Testament bekend waren. En dit Woord Gods wies voor spoedig. Reeds in 1907 waren er tien duizenden positief belijdende protes tantse gelovigen met honderden pre dikanten. Wij hebben immers alleen maar de opdracht het Woord te prediken. Niet om mensen te bekeren. Dat doet het Woord zelf wel. Vooral de opleiding van inheemse krachten komt het zen dingswerk ten goede. En het is ont roerend te ondervinden dat velen, die gegrepen werden door het Evangelie een niet te stuiten begeerte vertonen om zélf het Evangelie uit te dragen onder de heidenen. Ter afwisseling werd de film Shan- gri-La vertoont die het zendingswerk in de Baliemvallei en aan de Wissel meren van Nieuw-Guinea prachtig in beeld bracht. Zendeling Klaas v. d. Raa uit Bra zilië en Peter Rullman uit Australisch Nieuw Guinea gaven op hun beurt een overzicht van de moeilijkheden maar ook de grote mogelijkheden op de hun toegewezen gebieden, waarna de heer R. Evans van de Greater European Mission een slotwoord sprak van deze bezielende zendings- toogdag die het motto droeg: Commu nicatie in Gods Naam. bestaat en vooral van zich heeft doen spreken inzake de celibaatskwestie. Woensdag was bij het beraad van hervormde predikanten ook de gehele dag een vertegenwoordiging van Sep tuagint aanwezig. De predikanten zonden een tele gram aan Tweede-Kamervoorzitter Van Thiel van deze inhoud: „Zestig predikanten en priesters, in Drieber gen bijeen, hebben geen begrip voor het begrip van de Nederlandse rege ring voor de Amrikaanse inval in Cambodja en achten uitstel over het Kamerdebat inzake deze kwestie on aanvaardbaar". Een verder besluit van Driebergen i was, dat er een aantal landelijke en I HOEK VAN HOLLAND De Zuid-N ederlands-divisie van het Le ger des Heils hield gisteren in het sportpark een kampdag die door meer dan duizend mensen is bezocht, 's Morgens waren er sportwedstrijden en was er een jeugd-postenspel, 's middags was er onder het motto „muzikaal allerlei" van veel mooie klanken te genieten. In de grote tent zongen kadetten van de „Heldhaftigen" en van de „Overwinnaars", werkten de „Ver enigde Zangbrigades" mee en was er ook het jeugdkoor van Maassluis. Vooral het jeugdkoor met zijn mo derne. stijl oogstte succes. Tambou- rijnbrigades verzorgden het instru mentale gedeelte. regionale werkgroepen zal worden gevormd om tot studie en actie te komen. Dit betreft dart specifiek her vormde onderwerpen als het rapport (Berkhof) over Israel, het rapport over kerkelijke en ambtelijke struc turen en hoe deze voor deze tijd ver anderd zouden moeten worden (het z.g. rapport-Kapteijn, dat via de sy nodetafel niet in de gemeenten is te recht gekomen) en het rapport ont wikkelingssamenwerking van prof. Linnemann. Spontaan De hervormde predikanten (initia tiefnemers o.a. Ds. Th. M. Loran, ds. J. Lugtigheid, drs. N. van Oosterzee, drs. W. A de Pree en ds H. G. van der Vlist) hebben de samenwerking met Septuagint bepaald niet tevoren beraamd. Toen men woensdag als discussie stof een z.g. werkpapier over de groei naar kritische en actieve gemeenten van Septuagint onder ogen kreeg en daar precies de kern in herkende waar men zelf ook mee bezig wilde zijn, was de verbinding spoedig ge legd. Men hoopt nu op sympathisanten alom uit den lande, die zeer zeker niet beperkt behoeven te blijven tot hervormde predikanten van wie men er overigens slechts een min of meer willekeurig vierhonderdtal had uitge nodigd. Neen ook „leken" zijn wel kom en er is genoeg werk aan de winkel Om te beginnen denken de her vormde dominees aan de komende Algemene Kerkvergadering. Men wil eraan meewerken dat alle goede din gen die uit de AKV met Pinksteren tevoorschijn komen nu ook werkelijk hun kansen in de gemeenten krijgen. De gemeenteleden „verdienen" het, dat suggesties die ze deden of nog gaan doen hen in staat stellen verder te werken aan plannen, nieuwe vor men, kortom: aan kritische gemeen ten. Vuist Wat verder uit dit samengaan kan groeien? Kapelaan J. M. de Ruyter van Septuagint, ook ter informatie op Kerk en Wereld aanwezig, zei erover: OlM' Figuur-puzzel Horizontaal woorden invullen die ver ticaal dezelfde betekenis hebben. I. deel, '2. zangstuk. 3. gordel. 4. trommelslager. 5. regelmaat. 6. lusthof. 7. soort van hert, S. honingbij. 9. meisjesnaam. 10. lengtemaat in Spanje. Oplossing torigc puzzel Hor. I. Rigi. 4. gave. 7. onnodig. 10. arena. 12. alert, 14. ral, 15. rel. 17. nis, 18. das, 20. ets. 21. repel. 22. Eli. 24. K.M.A., 26. rio, 27. alg. 29. ank. 31. Edcns, 33. Eralo, 35. netelig. 36. nest 37. eden. Vert. 1. raar, 2. goela. 3. Inn, 4. gil. 5. agent, 6. erts, 8. nar, 9. dal. II. radheid. 13. riskant, 16. erpel, 19. Sri, 20. elk, 23. loens, 25. maagd, 26.rein. 27. ast, 28. gel. 30. koon, 32. net, 34. Ric. Zendeling Leen Kolle van Peru wees het verwijt als zou de „zending van opa" door hem en z'n collega's worden bedreven, af. Hij gewaagde van 60 gezegende jaren zendingsar- beid in Peru en heel Zuid-Amerika. Vandaag zijn er tien miljoen gelovi gen. Hij voorzag een toename tot 70.000.000 binnen 35 jaar, want Gods Geest werkt met kracht! Ook in deze verpauperde gebieden. Men beseft: ■Dit is de Waarheid! (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM Jezus wil allen redden, ook jou en mij, dan wordt het feest, dan wordt het weer de moeite waard om te leven hier en nu. Dit was de kern van de hemelvaartsmeditatie, die ds. P. J. Bos, als voorzitter, gisteren hield op de bondsdag van de hervormd- gereformeerde jeugdbond. Ds. P. J. BOS leven de moeite waard Ongeveer 1600 jongeren uit alle de len van Nederland waren naar de grote Doelenzaal gekomen, midden in een feestvierend Rotterdam, ter gele genheid van het bevrijdingsfeest C'70, maaT ook van het binnenhalen van de Feijenoordvoetballers, na hun overwinning. „Hoe kunnen wij in deze twintigste eeuw een zegevierende Jezus zien? Hij is toch in de hemel en wij kun nen toch niet in de hemel kijken?", vroeg ds. Bos zich af. „Alleen door het geloof. Het geloof is een verrekij ker, waardoor we in Christus zien. Dan zie je ook, dat het niet andoren zijn, maar jouw zonden, die alles stukmaken. Misschien dreigt jouw le ven te mislukken, maar dat zal niet gebeuren, want Jezus overwint ook jouw zonden." Drs. D. Broeren, directeur van het Rotterdams Nieuwsblad, maar ook theoloog, sprak over het woord „ge rechtigheid". Het thema van de bondsdag was: gerechtigheid zal ze gevieren. Hij zei onder andere: „Het grote grondprobleem is, dat de men sen geen raad weten met hun verant woordelijkheid in deze wereld. In de ze crisis leven wij net zo goed als u. Wij ouderen beleven 1970 ook voor het eerst. Maar 1970 is toch ook het jaar des Heren. We weten ook, dat onze problemen bij de Here God bekend zijn. U kunt talloze discussies houden over gerechtigheid in de wereld, maar gelooft u me, u komt er niet uit zolang u niet uit het bijbelse woord gerechtigheid bent. Nu geloof ik niet, dat met een handomdraai, als wij ons bekeren, er geen wereld vol dreiging meer is. Dat durf ik niet te zeggen, maar er zal weinig gerechtigheid zijn als wij ons niet bekeren. Cultuurcrisis We moeten een eigen levensstijl nastreven. De wereld doet dat ook. we leven in een cultuurcrisis, waarin alles op losse schroeven staat. Re geerders willen nog wel eens wat bij- sleutelen. Dan grijp ik toch maar te rug naar de Heilige Schrift. In alle aanvechtingen kunnen wij Jezus daaruit putten. In een klank- en lichtspel werd het thema Gerechtigheid zal zegevieren op een andere manier beleefd. Dia's werden vertoond, waarbij werd gede clameerd en gezongen. In het bijzon der moet worden vermeld de zang van Joyce Pichel bij het guitaarspel van Richard Pichel. Als praeses van de hervormde sy node sprak ds. J. A. G. van Zanten er zijn vreugde over uit, dat zoveel jon ge mensen samen willen luisteren naar het Evangelie van Jezus Chris tus, ook met het oog op het dagelijks leven in persoonlijke, maatschappe lijke en nationale verhoudingen. Gisteren werd 3400 opgehaald voor een weeshuis in Lokichar in Ke nia. De ouders sterven vroeg door de honger en de kinderen blijven zonder hulp achter. Bovendien komen er nog regelmatig stamoorlogen voor. Bij een overval op een kleine nederzetting worden soms 20 tot 70 mensen gedood en raken kinderen hun ouders kwijt. Turkama Ds. G. Bouw, met verlof in ons land, bracht een groet van de jeugd in Kenia, die vaak zo'n doelloos en werkloos bestaan moet lijden. Turka- na, het gebied, waarin de plaats Lo kichar ligt, is het nieuwe gebied van de Gereformeerde Zendingshond in de Hervormde Kerk. Ds. Bouw bracht onder de aan» dacht, dat ook Nederland zendingsge- bied is geworden, wanneer we bij voorbeeld zien naar de duizenden jongeren, die verslaafd zijn aan ver dovende middelen. Het muzikale gedeelte bestond gis teren uit orgelspel van Arie Keijzer, kweekschool de Driestar in Gouda, veel samenzang en koorzang van de Ik denk aan de impasse waar de oecumene zich in bevindt. En: samen kunnen we een vuist maken om met te meer kracht iets te kunnen bewe ren. Met nadruk stelden de hervormde, overwegend jonge, predikanten nog: we willen bepaald niet extreem zijn. Dat zou je er namelijk uit kunnen halen als je over „kritische dominees" en een „kritische kerk" spreekt. Neen, we willen, heel feitelijk gaan analyseren zoals het op het ogenblik is. Al staat veel nog niet duidelijk voor ogen; we willen niet op- of on dergaan in kreten. We willen samen bezig zijn om vanuit de bijbel nieuwe antwoorden te zoeken op de vragen van geloof, kerk en samenleving. LIBREVILLE De Middenafri- kaanse staat Gabon heeft het Leger des Heils en het Wachttorengenoot schap (de Jehova's getuigen) gelast hun activiteiten te staken. De regering besloot hiertoe na be studering van een rapport van presi dent Bongo. Daarin wordt gezegd, dat bepaalde organisaties, die optreden onder het mom van het geloof, de openbare orde ernstig in gevaar brengen. Zij prediken volgens het rapport opvattingen, die „anti-natio naal" zijn. In Gabon, eens het land-van Albert Schweitzer genaamd, is ongeveer de helft vamde 700.000 mensen christen, overwegend rooms-katholiek. CARACAS In een gevecht tus sen politiemannen en studenten, die protesteerden tegen de Amerikaanse invasie in Cambodja, zijn donderdag twee studenten gedood in Caracas (Venezuela). DEN HAAG De regering vinJ de inspanning om de bewapening! wedloop in te tomen van vitaal W lang voor de vrede en veiligheid. H verminderen van de gevaren, die ai de bewapeningssituatie verbondJ zijn, is een onvoldoende waarhol voor de veiligheid. De Nederlandse regering heeft d geantwoord op een verzoek van w secretaris-generaal Oe Thant om rol ideeën en voorstellen te komen died internationale veiligheid zouden kuJ nen versterken. De regering hed voorts geantwoord dat om het beo<d de doel te bereiken groot belang ma worden gehecht aan de eerbied vo de rechten van de mens, bescherm» en bevordering van democratise vrijheden, toepassing van het ree van zelfbeschikking en samenwerki'i bij economische en sociale ontwikk ling. „Politieke en economische o derdrukking dragen het zaad van h conflict in zich", zo liet de regeri weten. DEN HAAG De verbetering vi pensioenen van hen die met de maa schappelijke gezondheidszorg zijn b last zullen bij het bepalen van subs dies voor de kruisverenigingen m voorrang worden behandeld. Minist B. Roolvink heeft dit laten weten antwoord op vragen van het Tweei Kamerlid mevrouw Veder-Smit v de WD. Na overleg met de kruisve enigingen en met de bonden v overheids en verplegend personeel de minister tot deze maatregel gek men. ATHENE De 42-jarige mevrov Eugenie Niarchos, de vrouw van Griekse scheepsmagnaat Stavi Niarchos, is maandagochtend plots ling overleden. Naar verluidt heeft Atheense lijkschouwer een onderzo gelast, waarvan het resultaat niet bekendgemaakt. Niettemin staat in de begrafeni vergunning, dat mevrouw Niarchos gestorven, doordat zij teveel Slaapt bietten heeft ingenomen. Aanvank lijk was gemeld, dat zij in haar sla een hartaanval had gehad. (Van een onzer medewerkers) SPAKENBURG Meer dan drieduizend jonge leden van de Gereformeerde Kerken (vrijge maakt) hielden gisteren in Spa kenburg hun jaarlijkse' bonds dag. De Noorderkerk en de Ma- ranathakerk waren overvol. Afscheid werd genomen van de voorzitter, de heer G Storm te Amersfoort, die 24 jaar bestuurslid is geweest en de laatste vijf jaar voor zitter. Hij was het enige bestuurslid dat nog zitting had vanaf de tijd vlak na de vrijmaking. De heer Storm is opgevolgd door ds. G. Zomer te Gro ningen. Hij kreeg het erelidmaat schap aangeboden. Ds. Zomer refereerde over „Maar de Koning is gezalfd". Hij noemde Christus de opperste bisschop van Zijn kerk en zei dat hij niet door enige menselijke macht vervangen mag worden. Niet door een paus en niet door een synode. De schuldbelij denis, die op de synode van Lunte- ren ter sprake is gekomen, vond hij onvoldoende, omdat er wel aan men sen postuum eerherstel wordt aange boden terwijl de miskenning van het gezag van de Opperste Bisschop ge handhaafd blijft. Ds. H. Bouma le Assen behandelde hetzelfde onderwerp en zei dat Chris tus het primaat toekomt in de kerk. Via de ambtsdragers oefent Christus het primaat uit cn hoewel deze ambtsdragers geen heerschappij oefe nen, verdienen zij krachtens de vol macht die zij hebben toch het respect van de gemeente. Een „synodocratie" en een pauselijk gezag moeten even zeer afgewezen worden als het gezag van de predikant en de kerkeraad dat men in de vrije kerken kent. Dr. A. J. Hendriks uit Capelle a.d. IJssel ging uitvoerig in op de plaats van de christen temidden van de technische vooruitgang in een wereld met computers, ruimtevaartcommuni catie, satellieten, harttransplantaties en zoveel andere technische wonde ren, willen wij de banier met Chris tus' merk- en "eldteken blijven op heffen, aldus dr. Hendriks. De heer J. P. de Vries herinnerde in een openingswoord onder de titel AMERSFOORT Voor de ge reformeerde jeugd was er giste ren geen bondsdag, zoals elk jaar op Hemelvaartsdag. Ook in 1964 sloeg de bondsdag een jaar over. Toen liet de ge reformeerde jeugdbond zijn bondsdag vallen terwille van Pa laver, de jeügdmanifestatie van het Nederlandsch Bijbelgenoot schap. Ook nu gaat men de aandacht richten oo de tweede Palaver, 2 januari 1971 in Utrecht. Het is de bedoeling dat er vol gend jaar op Hemelvaartsdag weer wel een bondsdag wordt ge houden. „Vreest God, eert de Koning" aan verzet in de Tweede Wereldoorli Wij mogen dankbaar zijn, aldus heer De Vries, dat onze ouders h anti-christelijke karakter van het n tionaal-socialisme hebben onderken en daaruit de kracht hebben om de strijd aan te binden. De over heid is het schild waarvan in Psah 47 wordt gesproken. Vandaag zien w dit schild over de kerk in de bewapi ning van de NAVO, die het instn ment in Gods hand is, waardoor h communisme in ons werelddeel ni verder heeft kunnen oprukken. Behalve van de heer Storm wei ook afscheid genomen van ds. J. Meijer te Zwijndrecht, die naar Pn tpria vertrekt van de heer I Vries, die zijn bestuursfunctie will neerleggen omdat hij lid geworden van de verbondsraad van het Ger formeerd Politiek Verbond. De vo gende bondsdag zal in Haarlem woi den gehouden. WASHINGTON De commii voor de begrotingskredieten van Amerikaanse Huis van Afgevaardil den heeft aan de NASA verzocht i lancering van de Apollo-14 niet opi oktober dit jaar te laten doorgaai maar tot begin volgend jaar uit stellen. De commissie heeft hiermee niet bedoeling het aantal ruimtevluchh te beperken, maar vindt het nodi bepaalde vluchten uit te stellen tol dat de problemen die de vlucht va de Apollo-13 heeft opgeleverd, opgelost. Zij heeft de begroting van 3,2 miljai j dollar voor het begrotingsjaar 1 ju 1970-30 juni 1971 goedgekeurd. bedrag is 136 miljoen dollar minder ft dan de regering had gevaagd. Bcroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Dinteloord en te venhardinxveld: P. J. Bos te Ameidi te Lunteren: H. Jongerden te Veenet daal. Aangenomen naar Kats en Wilhi minadorp: kand. mej. A. M. Atten te Almelo. Bedankt voor Vlissingen (wijk S vac. L. M. Verseput): H. J. Oudhof! Rossum (Gld.). GEREF. KERKEN Aangenomen naar Leiderdorp (vi F. Minnema): J. A. v. Netten te Wil terswijk; naar Almelo: J. v. Loo Marum, die bedankte voor Appinge dam. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen te Ermelo: D. Nieuw huis te Harlingen. Aangenomen naar Oostelijk Flevoj| land: C. G. Bos te Zwolle. j l GEREF. KERKEN (buiten verband>D Beroepen te Zwolle: G. v. d. Briri te Eindhoven. Bedankt voor Sliedrecht: A. Koer te Gorkum. GEREF. C"!EENTEN Bedankt voor Middelharnis: Wisse te Elspeet; voor Scherpenisi J. C. Weststrate te Meliskerke. >ping« M.) I :uwenf~

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2