Cupdroom werd werkelijkheid WOORD FEIJENOORD HAD LAATSTE Feijenoord aast op Magnusson Gouden goal in drie bedrijven /an Praag feliciteert feijenoord MILAAN Het onmogelijke is gebeurd, een droom werd werke lijkheid. Gabriel Hannots geestes kind, 's werelds meest begeerde voetbahrofee, de Europa-Cup, is in Nederlandse handen. In een von kende voetbalshow, barstensvol zinderende spanning, sensationeler dan de beste Hitchcock-thriller, leg de Feijenoord op San Siro's groene sprei beslag op de allerhoogste eer in het roerige rijk van King Soccer wat clubvoetbal betreft. Nóóit reikte een Nederlandse formatie in het tornooi der voetbal- tornooien naar groter hoogte. Nóóit ook was er een meer fascinerend décor tijdens een E.C.-finale dan de in whiskey en bierwalm gehulde legioenen van Feijenoord en Cel tic. Nimmer in de geschiedenis van het Cupvoetbal was er sprake van een hoger oplaaiende hel van emo ties. Uniek ook was de wijze waar op dè bijna ziekelijk aandoende Britse zelfoverschatting rigoureus werd afgebluft. 0 Superklasse Het Feijenoord dat Celtic weg vaagde was van superklasse. Hap- pels fameuze driehoek op het mid denveld, oorzaak jton het feit dat Celtics normaal allesvernietigende stoomwals tot een hoop oud roest, goed voor de schroothoop, werd gedegradeerd, zelfs van absolute wereldklasse. Wie kreeg er geen brok m de keel bij de aanblik van de tengere man met die verschrikkelijke aktie- radius Wim Jansen? En wie riep bij de schroeihete salvo's van de Weense verrukking Frans Hasil niet vertwijfeld uit: wéér niet! Hoe desastreus, hoe vernederend voor de Schotten waren ^le acties van HASIL ontregelaar en coördinator Wim van Hanegem." Niet Feijenoord, zo als de internationale sportpers wekenlang meewarig had ge meesmuild, werd onder de voet gelopen. Die rol was op de glorie dag van het Nederlandse voetbal, die 6 mei 1970 tenslotte bleek, voor Celtic weggelegd. 0 Arm Celtic Arm Celtic, hef bij voorbaat als MOULIJN ISRA winnaar gedoodverfde team. Feijenoord kon alles. Het had zelfs zoveel personality om na een on gelukkig doelpunt van Tommie Gemmel keihard terug te slaan. Lang heeft het legioen na Israëis gelijkmaker op de zo dik verdien de gouden treffer moeten wachten. In de 116de minuut was die er eindelijk; van de voet van Ove Kindvall. Ontroerd en met brandende ogen aanschouwden de duizenden daarna die héérlijke taferelen. Van Feijenoordspelers, dronken van ge luk, in een wilde uitbundige over- winningsdans. Pas toen beseften velen dat het onmogelijke gebeurd was, dat een droom werkelijkheid was geworden. Pas toen ook reali seerde een ieder zich dat Feijen oord de Europa-Cup had gewon nen. Dat een club uit het kleine Nederland Europa's sterkste voet balformatie heeft GER STOLK. VRIJDAG 8 MEI 1970 Door Ger Stolk IILAAN Later, toen de gigantische bokaal tenslotte achteloos in een hoek van Feijenoords jubelstemming verkerende kleedkamer beland was, ontlaadde de spanning zich. Op een massage- el hing Wim van Hanegem getooid met groenwitte Celticmuts weer de kwast uit, ergens in een ek vond Ove Kindvall eindelijk tijd om zijn blonde Sylvia vertederd in de armen te sluiten en geloos ontfermde Theo Laseroras zich over het laatste staartje Asti Spumanti. Vertelde iemand schalks op de vraag waarom Piet Romeyn vervan gen was door Guus Haak in de ver lenging: „Piet heeft eens een scheids rechter vergeleken met het geslachts deel van een hond. Dat mocht niet. Nu noemde hij de scheidsrechter Bel- lo. Happel hoorde dat en heeft hem er toen uitgehaald. En alweer gaat de CUP onder luide toejuichingen de lucht in. ROTTERDAM Feijenoord heeft belangstelling voor de Zweedse rechtsbuiten Roger Magnusson, die momenteel bij de Franse club Mar seille onder contract is en voordien bij FC Küln speelde. Voorzitter Guus Couwenberg ver klaarde desgevraagd: „Er wordt ern stig over gesproken om Magnusson aan te trekken." Magnussen zou naast Ove Kindvall de tweede Zweed bij Feijenoord worden. ■STERDAM „Het is in één geweldig wat Feijenoord heeft Ktteerd", zei Ajax-voorzitter p i»n Praag bewonderend. „Dit is Wtotse dag geworden niet alleen j Feijenoord maar het hele Neder- voetbal. Door onze finaleplaats, het vorige jaar en het winnen de cup van Feijenoord nu, is be lt welk een geweldige sprong lit het Nederlandse voetbal de open paar jaar heeft gemaakt". n Praag had overigens vlak voor ïtmoeting Ajax-DWS zorgen ge- aan zijn hoofd om niet verder e wijden. De Ajax-praeses had lijk de vorige week in een ra- ogramma tegen Feijenoord-ma- Guus Brox gezegd, dat hij op liegveld zou zijn als Feijenoord mocht slagen de cup te winnen, had zijn woorden niet waar en maken. Dat zat hem dwars Van Praag had zijn best ge- Maar toen hij donderdagoch- tegen half twaalf met de outo rdam naderde was het onmoge- geweest om de afbuiging naar enhoven te makem ben van ellende maar doorgere- ïaar Rotterdam en heb daar het e circuit gerond. Maar ook terug- nd zag ik geen kans om bij Zes oven te komen.'' enals zovelen had Van Praag ilgens te laat vernomen, dat noord niet op Zestienhoven maar chiphol was geland. Hij deed nu ige pogingen om te weten te ko of Feijenoord soms van plan was avonduren van de voor de Rot- mmers zo vermoeide Hemel sdag nog een receptie te houden, it iedereen mag daar ontbreken Ive Ajax". was al gelukkig dat hij woens- irond felicitatietelegrammen naar in en Rotterdam had gestuurd ms bestuur, trainers en spelers Ajax. „Direct toen dat tweede mnt viel ben ik naar de telefoon ld om de tekst op te geven: be- trainers, spelers en alles wat heet wenst jullie van harte ge let deze geweldige prestatie", dubbele zekerheid bleek achter- recht te zijn geweest want don- igmiddag kwam het Milanese te rn terug omdat het pas na het ek van Feijenoord in de Ita- se fabrieksstad was bezorgd. Feijenoords ontwerper van een ge slaagde krijgslist, goed voor de Euro pa Cup 1970, Ernst Happel had op dat moment andere dingen aan het hoofd. Bedachtzaam, bijna fluisterend, wim pelde de Oostenrijkse sfinx alle ge spuide lof af op zijn spelers. „Je kunt het als trainer nog zó mooi vertellen, wanneer de opdrachten niet uitge voerd worden blijf je nergens. Celtic is me zéker tegengevallen. De meeste angst had ik voor de eerste twintig minuten. Ik wist dat Celtic zou ko men, een ontichelijk hoog tempo is nu eenmaal het Schotse spelsysteem. Ik wist ook dat mijn ploeg er uiteinde lijk in zou slagen Celtic de angel te ontnemen, het ritme uit het spel kon halen. De grote vraag was alleen, wanneer gebeurt dat. Ik mocht aan nemen 'dat dat niet op stel en sprong het geval zou zijn. Slechts daarom had ik angstvoor de beginfase." 0 Ongegrond Happels vrees bleek ongegrond. Zéker, in het prille begin viel de for matie van Jock Stein mokerend aan. Toegegeven ook, in die periode coun terde Feijenoord even, heel even maar, nerveus. Maar dat was wél af gelopen toen Wim van Hanegem voor de allereerste maal in actie kwam. Op de bekende sloffende wijze ont nam hij Johnstone de bal, tergend langzaam, arrogant bijna, bracht hij de bal van de rechter naar de linker voet. Geschrokken, met stijgende ver bazing zag de vlo hoe Van Hanegem een één-twee met Van Duyvenbode aanging enmeteen een gat creeer- de. Op full speed liggende Wery zond meteen een projectiel af, dat fluitend naast Williams' goal belandde. Wim van Hanegem daarover: „Toen reedswist ik dat we Celtic konden kloppen. Te simpel kwamen we op dat moment uit de verdedi ging." De Kromme had gelijk. Want toen ook manifesteerde zich wat nie mand voor mogelijk had gehouden, maar wat in feite voor de hand lag. Celtic, het immer woest beukend op de aanval spelend Celtic was verde digend kwetsbaar. Kwetsbaar omdat de ploeg als gevolg van het ver schrikkelijk hoge tempowapen immer aanvalt, en daardoor defensief gezien veel minder sterk is. Van Hanegem: „Het was toen nog een kwestie de aanvallers met ver traagde acties te ontmoedigen." Iets wat Feijenoord aanzienlijk minder moeite kostte dan men ooit had dur ven dromen. Want het gevaar Jimmy Johnstone bestond slechts het eerste kwartier. Toen nog maakte Theo van Duyvenbode de fout in het persoon lijke duel zelf het initiatief te nemen, er in te stappen wanneer de vlo aan zette voor zijn rush. Mazzel Van Duyvenbode: „Dat was voor mij een benauwd, kwartier. Daarna had ik geen kind meer aan hem. De afspraak luidde ook dat Johnstone voor mij zou zijn wanneer hij aan dè lijn kwam. Wanneer hij zou blijven hangen, zou Wim Jansen hem over nemen. Onder geen beding mocht hij aan de 16-meterlijn komen. Desnoods, zo luidde de opdracht, ten koste van een overtreding. Ik heb wat dqt be treft wel mazzel gehad. Een paar maal wilde hij achter mij langs, waardoor ik hem met mijn arm moest terug houden. Gelukkig ont- ging dat Lo Bello." Toch zou Johnstone, dat idient dui delijk gesteld, de indirekte aanleiding zijn van Celtics openingstreffer. Juist in de periode dat Feijenoord terecht op een doelpunt mocht hopen, sprong de vlo naar de rand van het straf schopgebied. Van Hanegem „Ik moest terug blijven om Van Duyven bode wat Johnstone betreft te assiste ren" ontnam hem op reglementaire wijze de bal. Niet echter volgens Lo Bello. Op de rand van het strafschop gebied tikte Mac Neill kanonier Gem- mell aan. Te laat reageerde Pie- ters Graafland. Celtic leidde. Op dat moment misschien niet eens onverdiend, omdat Lennox de bal al een keer achter een onzekere PG had gewerkt, maar zijn treffer geannu leerd had gezien voor buitenspél. Lo Bello's beslissing dat moet gezegd worden, was echter onjuist, omdat Van Duyvenbode té laat de stap vooruit maakte. 0 Niet geslagen Nochtans was Feijenoord niet ge slagen. Een minuut later reeds was 'de stand weer gelijk. Een voorzet van Hasil vond een koppende Van Hane gem, een eveneens hoger dan zijn tegenstander springende Wery, waar door Israël plotseling moederziel al leen voor Williams stond. Voor de bal in het doel lag, juichte Rinus reeds. Israël: „Ik zag het gat en dacht zo*n kans krijg ik nooit meer."En Ernst Happel: „Daarmee maakten wij dui delijk hoe sterk we mentaal zijn. Hoe goed we een tegenslag kunnen ver werken. Toen ook deden mijn jongens méér dan hun opdracht uitvoeren. Daarna bevestigde Feijenoord Hap pels stelregel: op het juiste moment op tempo spelen. Levensgrote kansen ontstonden daardoor voor Kindvall en Wery, ook al omdat Celtics ruimte dekking verre van waterdicht was. Bovendien overklaste Hasil op het middenveld Bertie Auld, in de ver lenging vervangen door Conelly. Het was trouwens duidelijk dat Feije noord in de tweede helft de zaak snel wenste te forceren. Wéér glipte Frans Hasil behendig langs Auld, wéér trok Kindvall èn Mac Neill en de meedo genloos werkende Brogan met zich mee. En wéér leek het er op dat de Oostenrijker de verwachte één-twee niet zou aangaan. Hasil deed het ech ter deze maal wel. Maar met iemand anders, met de zich aanbiedende Henk Wery. Wel was diens voorzet onzuiver, maar Van Hanegem retour neerde, waarna „der Frans" kon aan leggen. Loeihard spatte zijn projectiel echter op de paal uiteen. Ove Kindvall later: „Nee, wanhopig werd ik er niet van. Volgens mij. kon die treffer niet uitblijven. Ik ben tevreden. Ik moest in de spits spelen wanneer ik de bal niet had, constant in beweging blijven, zö veel mogelijk tegenstanders bezig houden". 1 De noodzakelijk geworden verlen- 'ging begin wel angstig voor Feije noord. Van Duyvenbode passte ver keerd op Laseroms. Even viel de con centratie plotseling weg. De reus Hughes kon er tot vlak voor Pégé door oprukken. Knap dwong de kee per hem echter naar de moeilijkste hoek. Op de doellijn maakte Israel het weliswaar even iets moeilijker, maar het liep met een sisser af. Zei Rinus Israel lakoniek: „Dat was bijna raak. Ik raakte die bal verkeerd". Feijenoords gouden treffer viel zoals gezegd toch. Om precies te zijn vier minuten voor tijd. Murdoch maakte 25 meter van het Schotse doel hands. Iets te hard nam Israël de vrije trap. Door vermoeidheid ge plaagde MacNeill maakte echter struikelend hands. Kindvall kon daardoor Feijenoords meest bejubelde treffer in het 62-jarig bestaan scoren, omdat Lo Bello de voordeelregel knap toepaste. Zei Ove later naglimmend: „Ik zag dat ik hem nog kon hebben. Ineen reflex scoorde ik". Ove Kindvall op weg naar Feijen oords winnende treffer. Op de bo venste foto struikelt Mac Neill door vermoeidheid. De Zweed ruikt zijn kans, want Lo Bello heeft nadat de Celtic-captain binnen de beruchte lijnen hands heeft gemaakt, de voordeelregel toegepast. Op de mid delste foto is Celtic-keeper Williams uit zijn doel gekomen, Kindvall bereikt de bal echter iets eerder dan de Schot en werkt het leer beheerst over zijn vingertoppen heen. De derde foto toont het ont redderde Celtic-kamp nadat de bal in het net verdwenen ïs. Gemmel (links) brengt de handen in ont zetting naar het hoofd.Mc Neill, de ongelukkige huilt tranen met tuiten en Williams op de voorgrond zit verslagen op de grond. In de verte juicht Wim van Hanegem.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 17