ACHTER BESLUIT VAN NIXON dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. L Oppositie laakt het Inbegrip van De Jong"" AR-radicalenNieuwe christelijke partij FESTIVITEITEN OP DE DAM AFGELAST )r. Spock voor Witte Huis gearresteerd conclusie Amerikaans opinie-onderzoek Vind maar eens een systeem camera met lichtmeting door de lens (over het volle beeldvlak) voor zo'n aantrekkelijke prijs! A f595,- terventie van KS in Cambodja Joodse slachtoffers van oorlog herdacht Als uw scheerapparaat dit heeft. Uw volgende shaver (weer) een Philishave Buitenlanders toch in bed Vliegtuigfraude ontdekt in VS Betogingen in Praag Opleiding voor noodverpleegsters in Bennekom 7 MAANDAG A MEI 1970 aktica super TL aus ia T 2,8/50 mm Vraag uw/oiohandelaar 5 Orwo Foto N.V. Poalbui UT Hilversum HAAG De regerings kring over de Amerikaanse i ver schrijdingen in Cam- is op heftig verzet gestuit de oppositiepartijen D'66, en PSP. De PvdA gaf vrij- al blijk van haar afkeuring. hoofdbestuur van D'66 zegt lerontwaardiging kennis te heb- •nomen van de mededeling van r De Jong, dat „de Neder- regering begrip heeft voor de ;aanse interventie in Cam- ,,D'66 meent dat deze inter- onder andere vanwege de oor- tbreiding die eraan verbonden loet worden afgekeurd. zijn beslissing heeft presi- .Nixon een gevaarlijke uitbrei- ?aan het conflict in Indo-China Ven. Van de Nederlandse rege- had op zijn minst verwacht kun- worden, dat zij van haar kriti- bezorgdheid had blijk gegeven", de verklaring. iPSP vindt het een schande, dat ^regering zich opnieuw genood- ziet in een speciale verklaring .merikaanse imperialistische po- te verdedigen. PPR kan „anders dan de rege niet het minste begrip opbren- roor het militaire ingrijpen van S in Cambodja, dat door haar fel wordt veroordeeld als het sche optreden jegens Tsjecho- ikije. or de zoveelste maal, aldus de aring, is weer gebleken dat de rlandse regering liever de slip- ager is van de Amerikaanse ek. Meer dan welke andere re gering uit westelijke landen gedraagt de Nederlandse regering zich als de ijverige aanhangster van de VS". Na een kerkdienst in de hervormde kerk te Haarlem, die geleid werd door prof. dr. K. Strijd, hebben dertig kerkgangers gisteren de regering een brief geschreven, waarin zij hun af schuw kenbaar maken over de rege ringsverklaring. Herdenken moeten we nu nog herdenken? vraag hoort men thans geregeld eken door de meest uiteen lo- typen van mensen om ons heen. deze zin hééft slechts zin, als de een werkelijke vraag is: met de oon op het eerste woord! „Laten ver wat doen voor Vietnam, voor voor de Indianen en Zuid- ika" beschouwt men als een lord, als een bewijs, dat het (nog herdenken maar onzin is, over al sentimentaliteit van oudjes, die noderne tijd niet meer begrijpen. begrijpen gesproken! Begrijpen nodernen" of die laksen dan niet, uist het feit, dat we mógen en ten kiezen, dat we iets kunnen en doen voor al die noodlijdende n. gevierd moet worden? 8t het feit, dat we zo maar een ig in het openbaar kunnen uit- uitschreeuwen desnoods, zon- ok maar het risico te lopen opge- en „geliquideerd" te worden, dat innen ageren te?en wat we maar n. zonder onszelf én onze mede- Iers in levensgevaar te brengen, is voortdurend feest, dat niet van- irekend is en in vele landen zelfs itaanbaar. t we warm mogen lopen voor de jding van wat het „Herrenvolk" chtte en haatte, bevrijd door ons kende mannen, die onze ellende igrijk genoeg vonden om er hun voor te geven. Dodenherdenking is een kwestie ieder persoonlijk. Zelfs zij, die allernaasten hebben moeten mis doen dit graag op hun eigen wij- laar waar het om gaat om de let- ke be„yrij"ding. daar zijn we al- :onder uitzondering bij betrokken: 'idueelén gezamenlijk, at ons daarom op 5 mei vlagger. "EEST vieren! Ook en vooral dt- eren, die zo op hun vrijheden en er nog meer vragen, dan ze 1 hebben. Dank zij de BEVRIJ- WASHINGTON Uit een opinie-onderzoek van de Ameri kaanse televisiemaatschappij CBS blijkt, dat bijna tweederde van de ondervraagden achter het besluit van president Nixon staat om Amerikaanse troepen naar Cambodja te sturen. Het onder zoek toonde aan, dat 59 procent het besluit juist vond en dat 32 procent het afkeurde. De rest had geen mening. De uitslag werd gisteravond in een extra uitzending bekendgemaakt, nog voor het nieuws van hervatte bom bardementen op Noord-Vietnam. De Amerikaanse vice-president Ag- new heeft gisteren tijdens een ^-in terview gezegd dat Noord-Vietnam niet lang in staat kan zijn de oorlog in Zuid-Vietnam. Laos en Cambodja te blijven voortzetten. Dr. Spock Even later Kwam Lawrence O urien, de voorzitter van het partij comité van de democraten op het scnerm met het volgende com mentaar: „De opmerkingen van de heer Agnew «omen neer op de vesti ging van een nieuw front in deze oor- iufa, waarvan president Nixon zelf heeft gezegd, dat wij deze niet kun nen winnen." De orede golf van protest tegen de interventie van de VS in Camoodja heeft zich dit week einde voortgezet. Voor het Witte Huis werd zondag de internationaal vermaarde kinder arts dr. Benjamin Spock gearresteerd, terwijl hij deelnam aan een gods dienstige plechtigheid bij wijze van protest tegen de interventie. Met hem werd een aantal vooraanstaande Amerikaanse geestelijken gearres teerd. 1 jje Wereldraad van Kerken heeft in een vericiuring I-ns oesiuit ver- j ooraeeid. dij ae ian-en, aie etn pro- j test neten noren heDuen zien nu j V\est-Duusiand, Noorwegen en Joe- j gosiavie gevoeg a. Het Amerikaanse comité voor de mobilisatie van studenten om een eind te maken aan de oorlog in Viet nam heeft opgeroepen tot een acade mische staking in heel Amerika. In veel plaatsen hebben studenten de afgelopen dagen heftig geprotesteerd tegen Nixons besluit. AMSTERDAM Op de Heiligeweg in Amsterdam is in de nacht van za terdag op zondag, even na midder nacht, de 20-jarige aannemer J. van der Kamp uit de hoofdstad tijdens een vechtpartij met een mes in de rechterzijde van zijn borst gestoken. AMSTERDAM Ter nage dachtenis van alle door de Nazi's om het leven gebrachte Joden en van hen die hun vechten om de vrijheid van de Joden met hun leven hebben moeten bekopen heeft het Nederlands-Israëlitisch kerkgenootschap gistermorgen een landelijke plechtigheid ge houden in de synagoge aan het Jac. Obrechtplein. Opperrabbijn A. Schuster, zelf geruime tijd gevangene in concentra tiekamp Bergen-Belzen, sprak gebe den uit voor het Koninklijk Huis, voor de staat Israël en voor de oor logsslachtoffers. Negen Joodse jeugd- en studenten organisaties hielden 's middags in de voormalige Hollandse Schouwburg een herdenkingsbijeenkomst. Ter na gedachtenis van de 6 miljoen ver moorde joden werd een fakkel ont stoken terwijl zes jongeren Is- raische vlaggen met rouwwimpels vasthielden. Prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven legden gistermiddag een krans op de Cana dese erebegraafplaats in Groesbeek. In Amstrdam werd zaterdagmid dag het Van Randwijkmonument of ficieel overgedragen aan burgemees ter dr. I. Samkalden. Het monument, dat genoemd is naar de verzetstrijder en oprichter van het illegale blad Vrij Nederland, draagt de spreuk „Een volk dat voor tirannen zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen. Dan dooft het licht". Het gedenkte ken staat aan het Weteringcircuit. Het Dutch Swing College vier de zaterdag in het Kurhaus te Scheveningen zijn vijfentwin tigjarig bestaan met een gala concert, waarbij ook prinses Margriet en haar echtgenoot mr. Pieter van Vollenhoven aanwezig waren. Hier de le den van de groep met prinses Margriet en mr. Pieter van Vollenhoven tijdens de pauze. De leider van de band, Peter Schilperoort, is benoemd tot ridder in de orde van Oranje- Nassau. De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan met ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft liefst 3 x 6 18 vlijmscherpe mesjes van bikkelhard ?delstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart van 5000 toeren gaan ze onder het mes. De man die van scheren weet, scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De begin dit jaar door AR-radicalen gevormde bezin- ningscommissie staat een partij voor ogen, die als denkgemeenschap moet fungeren voor christenen, die voort durend op zoek z(jn naar politieke vernieuwing. In een rapport wijst de commissie een klein regeerakkoord tussen ARP, CHU en KVP van de hand. Met een virtuositeit zonder weerga heeft het Ameri kaanse duo Simon en Garfunkél voor een enthousiast publiek in het Amsterdamse concertgebouw een nacht concert gegeven. Schijnbaar moeiteloos, maar in wezen haast iedere seconde geladen met een haast onvoorstelbare dyna miek, brachten zij lied na lied, en steeds was een over weldigend applaus de dank van een ontroerd gehoor. Uiteraard brachten zij op de foto Simon rechts hun recente hits El Condor Pasa en Bridge over Trou bled Water. Dankzij radio en TV: DEN HAAG De hotels en pen sions hebben dit weekeinde koorts achtig gewerkt om de grote stroom buitenlandse toeristen onderdak te verschaffen. Zo nijpend was vrijdag al het slaapruim!«tekort, dat het na tionaal bureau voor toerisme 's avonds via radio en tv particulieren opriep om niet gebruikte logies ruim te beschikbaar te stellen Ook zater dag bleven de buitenlanders ons land binnenstromen. De plaatselijke VVV's konden toen echtei dankzij de natio nale bedden-reserve aan alle aanvra gen om slaapruimte voldoen. Naast Belgen, Engelsen. Zweden en in Duitsland gelegerde Amerikaanse mi litairen waren '"it vooral de Duitsers en de Fransen die ce grootste belang stelling voor ons land aan de dag leg den. meningen J. Jacobsen AMSTERDAM Om ongere geldheden te voorkomen zijn alle manifestaties die ter gelegenheid van Bevrqdingsdag op de Dam zouden worden gehouden, afge last. De festiviteiten zullen nu worden gehouden op bet Mu seumplein in Oud-Zuid. Zaterdagmiddag waren er weer rel letjes in de Amsterdamse binnenstad. Kabouters van de auto-eliminatie van Oranje Vrijstaat hinderden het ver keer in de Leidsestraat en op het Ko ningsplein. Daarna trokken zij naar het gebouw van Peek en Cloppenburg op de Dam, waar zij een protestaktie hielden tegen de TV-camera, die de politie op het dak van het warenhuis had geïnstalleerd. In het gebouw werd de 24-jarige cultureel werker C. H. de V. gearresteerd, maar 's avonds na verhoor op het politiebureau weer op vrije voeten gesteld. Van de 19 jongelui, die tijdens de rellen op Koninginnedag zijn gearres teerd heeft de politie er zaterdag 13 vrijgelaten. Vier buitenlandse arres tanten en twee anderen worden nog vastgehouden. Tegen allen is proces verbaal opgemaakt wegens openlijke geweldpleging. FORD WORTH Drie employees en vier onderaannemers van de Ame rikaanse eleciro-technische industrie Genera! Dvnamics z:.in in slaat van beschuldiging gesteld wegens het le veren van vliegtuigonderdelen van inferieure kwaliteit. De onderdelen, die werden verwerkt in de F-lll jachtbommenwerpers zouden na te zijn afgekeurd van een ander serie nummer zijn voorzien en daarna als nieuw aan de vliegtuigfabriek gele verd. Na het ongeluk met een F-lll in december waarbij twee vliegers om het leven kwamèn staan ruim 200 vliegtuigen van dit type aan de grond. Volgens de commissie worden de drie christelijke partijen op die ma nier gebonden aan een confessionele noemer, zonder dat een noodzakelijke politieke vernieuwing tot stand komt. De nieuwe radicaal-christelijke par tij zou geen grote moeten zijn en open moeten staan voor alle christenen, die iets aan de vernieuwing van de poli tiek willen doen, dus ook voor katho lieken. Nadrukkelijk stelt het rapport dat een confessionele noemer voor de partij ten enenmale onvoldoende is. Niet schermen De partij zou ook niet te veel met begrippen als christelijk en evange lisch moeten schermen. In het verle den zijn te veel zaken als christelijk en evangelisch bestempeld, die dat eigenlijk niet waren. De AR-radicalen zyn nogal pessi mistisch gestemd over het tijdstip waarop een dergelijke party kan worden opgericht. De eenheid van de kerk lykt hen dan op dit moment ook urgenter dan die van de christeiyke partyen. PRAAG Jonge Tsjechoslowaken hebben tijdens het lmeidefllé gede monstreerd tegen de communistische partij. Een groep langharige jongens, die in de optocht meeliep begon plot seling te roepen: „Weg met de partij" en „Men heeft ons gedwongen hier te komen". Volgens het partijblad Rude Pravo, dat melding maakte van deze betoging, werden de demonstranten onmiddellijk „door arbeidershanden" uit de optocht gezet. j M BENNEKOM Bij wijze van ex periment zal van 29 juni tot 24 juli de Johanniter Orde In Nederland een cursus organiseren voor noodver- pleeghulpen. Als de proef in het prot chr. Streekziekenhuis'in Bennekom slaagt, zullen ook andere ziekenhuizen met een dergelijke opleiding beginnen om het verpleegsterstekort in Nederland te reduceren. In Duitsland is het in de zomerva kanties gebruikelijk dat Schwestem- helferinen de verpleegsters helpen. Twintig procent van de verpleeghul pen stapt later over op een ^full-ti me" baan in een ziekenhuis, zo is in Duitsland gebleken. ,A

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7