Veel kerkvolk wendt zich Gereformeerde tot ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Bond Statistiek 1969 meer bijbels van NBG: verspreid V oorjaarsconf erentie christen-zakenlieden GEREFORMEERDE!)1 THANS 865.000 Oproep tot geloof behoud van de kerk Trouw aan de kerk Drankbestrijding moet activiteiten bundelen Ongeldig beslii zegt raadsmat ds. G. Toornvli Een woord voor vandaag Kerken nu aan de slag voor vrijheids project Nieuwe commissie uitkering kerken de kleine catechismus van de MINI-LORRIE Rode Kruis staakt hulp aan Biafra Nieuw ziekenhuis met 330 bedden Nieuw jaarboek verschenen MAANDAG A MEI 19'. Voorlopig zijn de discipelen geconsigneerd in Jeruzalem. Zij heb ben van hun Heer de duidelijke opdracht ontvangen er voorlopig te blijven. De redenheeft Jezus er onmiddellijk bij gegeven: zij zullen worden gedoopt met de Heilige Geest. Of zij het helemaal hebben begrepen? Als het goed is. hebben zij zich herinnerd de woorden van Jezus over de Trooster. Die zal komen na Jezus' vettrek. Maar hel lijkt wel, of zij deze woorden zijn vergeten en weer aan het twijfelen zijn geslagen. Op een gegeven moment vragen zij Jezus, of Hij in deze tijd het koningschap voor Israël herstelt. De discipelen zijn blijkbaar nog altijd niet los 'van wat wij tegenwoordig zouden noe men "nationalistische toekomstverwachtingen", ook al heeft Jezus duidelijk gezegd, dat Zijn koninkrijk niet van deze wereld is. Veel zegt Jezus er niet van. Hij wijst Zijn discipelen erop, dat het niet hun zaak is te weten de lijden of gelegenheden, waarover God zélf de beschikking aan Zich heeft gehouden. En dan volgen deze woor den: "Maar gij zult kracht ontvangen, wanneer de Heilige Geest over u komt, en gij zult Mijn getuigen zijn". Daar gaat het om. Laat nu al die andere dingen maar aan God de Vader over, zo wil Jezus Zijn volgelingen zeggen. Concentreer u nu maar op de ver wachting van de Heilige Geest. De rest is van secundair belang. Wc lezen vandaag: Psalm 9 vers 1 tot 21. JWE (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Gereformeerde Bond in de Nederlandse Her vormde Kerk groeit gestadig in aantal en in gebondenheid aan de kerk. Veel wat geschiedde in en rond de kerk, deed dit deel der kerk vaster teruggrepen naar het onaantastbare. Oproep tot geloof kan alleen het behoud van de kerk zyn. Dit zei voorzitter ds. W. L. Tukker uit Groot Ammers zaterdag in ztfn openingswoord op de jaarvergadering van de Gereformeer de Bond. Hij constateerde dat veel kerk volk zich met vernieuwde trouw tot de bond wendt vanwege zijn beginsel, dat niet teleurstelt en AMSTERDAM De statistiek van het Nederlands Bijbelgenootschap vertoont over 1969 een opmerkelijke achteruitgang. Er werden slechts 243.887 bijbels en bijbelgedeelten ver spreid tegen 417.240 in 1968. Toch is deze achteruitgang slechts schijnbaar, want in werkelijkheid werden in Ne derland in 1969 meer bijbels verkocht dan in 1968, namelijk 117.323 tegen 105.789. De achteruitgang in totale cijfers Is een gevolg van de internationalise ring van het bijbelgenootschapswerk. Tot nu toe zorgden enkele bijbelge nootschappen, zoals het Nederlandse, voor andere landen in de wereld. Nu zijn internationale produktiefondsen gesticht voor Azië, Afrika, Latijns- Amerika en Europa, die de buiten landse produktie voor een groot deel overnemen. Het gevolg is dat in het afgelopen jaar bijbels voor Indonesië niet in Nederland werden gedrukt, maar in Japan. In Europa zijn veel bijbels vooral voor Oost-Europa gedrukt in België en Italië. In Nederland werden naast de bij bels ook nieuw testamenten verspreid (7.570 in 1969 tegen 9.029 in 1968), af zonderlijke bijbelboeken (49.485 tegen 73.952) en kleinere gedeelten (56.721 tegen 98.238). De teruggang van afzonderlijke bij belboeken is te wijten aan het feit dat de evangelies voor massaver spreiding uitverkocht raakten. Beslo- werden enkele nieuwe leden geïnstal leerd. Daarna werd in gespreksgroe pen op de practische aspecten en mo gelijkheden tot uitwerking van het thema overgegaan. De heren déden dit onder leiding van de spreker. "Hun dames hadden een geanimeerde ge- dachtenuitwisseling onder leiding van mevrouw Gien Karssen-Leinenga te Den Haag. Adres van het secretariaat van de Gemeenschap van christen zakenlieden: Bachlaan 9, Arnhem. UTRECHT Behalve tot herden king van onze bevrijding roept een kanselboodschap van de Raad van Kerken, die gisteren in veel kerken is voorgelezen, ook op tot vrijheid en rechtvaardigheid in de eigen samen leving en in de gehele wereld. -oJ in de jaren na de bevrijding, zo hebben te verwezenlijken. Daarnaast I zegt de boodschap, is door velen, met leggen ze grote nadruk op goede in- 1 Mg vestering. Communicatie Iemand heeft gezegd dat de volheid van een leven afgemeten wordt naar volbrachte prestatie. De hoogste op de ranglijst van de prestaties is commu nicatie met de medemens. Het succes van een zakenman hangt af van zijn omgang met de medemens, ongeacht of dit zijn ondergeschikte of een po tentiële afnemer is. Beide, aldus de heer Brase. .'.ijn van toepassing op evangelisatie.- Als men werkelijk wijs wil investeren dan moet men dat doen met iets dat blijvend is. De enige twee dingen, die we om ons heen zien en die eeuwig blijven, zijn de mens en Gods Woord. De spreker ging verder in op motie ven. die de zakenman kunnen helpen om het getuigen te vergemakkelijken. Eenzaamheid is een van de grootste problemen van onze tijd. Van alle problemen waarmee wijzelf en onze medemensen worstelen, zoals huwe lijks- en gezinsmoeilijkheden, finan ciële problemen, is gescheidenheid van God de meest fundamentele. In dat licht moeten wij de situatie van de mensen om ons heen ontleden en benaderen. Tijdens de Gelderse koffietafel (Van een medewerkster) ARNHEM De Gemeenschap van ohristen-zakenlieden hield zaterdag haar jaarlijkse voor- j aarsconferentie onder leiding van voorzitter F. Bossenbroek uit Doetinchem. Deze gemeen schap is een tak van de Chris tian Businessmen Committee In ternational en werd in 1957 door de Aaltense fabrikant D. van Katwijk in ons land geïntrodu ceerd. In hun brochure „U bent zaken- m?n?" staat het doel: Zelf christen wil men andere zaken op ongedwon gen wijze met het evangelie confron teren. Het belangrijkste middel hier toe is het beleggen van lunchbijeen- komsten. In verschillende plaatsen in ons land komen de christen-zaken lieden regelmatig in kleine groepen samen voor bijbelstudie en gebed ter onderlinge versterking en stimulans. Het thema van deze dagconferentie was: Het getuigenis in het zakenle ven. Gastspreker was de heer J. Bra se. directeur van De Navigators in Nederland en Duitsland, te Zeist. Hij kenschetste zakenlieden als mensen die twee dingen nastreven. Allereerst zijn ze erop uit het doel dat ze zichzelf in hun zaken gesteld ten werd een geheel nieuwe serie uit te geven. De Nieuwe Vertaling werd niet ge schikt geacht voor dit doel. Daarom werd opdracht gegeven voor de evan geliën van Lucas en Marcus de verta ling uit 1961 te herzien. Inmiddels is dit nieuwe Evangelie van Lucas klaargekomen. Het werd uitgegeven onder de titel „Het verslag van Lu cas". DEN HAAG De regering zal een commissie instellen die moet onder zoeken hoe de huidige rechten van de kerkgenootschappen kunnen wor den afgekocht. Als de commissie met haar onderzoek gereed is, zal de regering een wetsontwerp opstellen, maar dit is een zaak die het volgende kabinet zal moeten behandelen, aldus heeft minister Witteveen in een Tweede-Kamercommissie meege deeld. De commissie bereidt de openbare behandeling voor van het rapport van de staatscommissie voor de zaken van de eredienst (de com missie-Van Walsum). Volgens een grote meerderheid van deze com missie kunnen de rechten nu al wor den afgekocht, maar de regering is het met de staatscommissie van advies inzake grond- en kieswet eens, dat artikel 185 van de grondwet zodanig moet worden gewijzigd, dat het slechts vermeld dat de regeling doorwerkt totdat bij gewone wet een nieuwe regeling is getroffen. Het is niet de bedoeling dat de nieuwe commissie nog eens een diepgaande en gedetailleerde studie over de historische achtergronden verricht. niet verveelt en ook in het klim men der jaren vastigheid geeft. De bond heeft thans driehonderd predikantsplaatsen en zoveel kerk volk, dat hij niet meer gebagatelli seerd wordt. „Ook onze offervaardig heid doet ons echt niet achteraan staan in de kerk. Dit volk bezit een bijbelgetrouwheid en een kerkge- trouwheid, die ons innerlijk geloofs leven heeft geschonken, dat anderen missen". Ds. Tukker constateerde met dank baarheid. dat de rechtmatige kritiek van dr. J. G. Woelderink op een do perse verbondsleer en een onder schatting van de sacramenten is aan vaard. De heilzame vruchten zijn daarvan in taF van gemeenten niet uitgebleven. Kranke prediking Toch betreurde ds. Tukker het nog aan de rechterzijde van de Gerefor meerde Bond een „kranke prediking" aan te treffen, „aan de rand, waar men de Nederlandse Hervormde Kerk alleen gebruikt voor de verbreiding van eigen ideeën. Dit is van de Ge reformeerde Bond niet gewenst, maar duidelijk veroordeeld". Ds. Tukker wilde dat dit verschijn sel eens grondig en theologisch be keken en duchtig ter sprake zou ko men. „Wij hebben ons volk aan beide zijden te bewaren bij het fundament, het totaal aan de belijdenis en het to taal aan het Woord van God. Het gaat niet aan, het Woord eindeloos te vergeestelijken, alsof het niet gees telijk genoeg zou zijn. Wij laten ons niet in allerlei stelsels werken. Het werk van de Heilige Geest is nooit in enig stelsel te wringen". Ds. Tukker betoonde zich dankbaar voor het werk dat zijn voorganger ds. G. Boer heeft verricht. Daardoor kwam er in de bond een verbreding van blik en een verdieping van in zicht voor de dingen die aan de orde zijn. Ds. Tukker voorzag zware tij den. Er woelt een anarchisme, dat ook de kerk bedreigt. „Met het oog op de toekomst moe ten wij weerbaar zijn en weerbaar maken. Onze weerbaarheid bestaat gewoon in ons geloof, in onze bijbel, in onze kerk. Het bij de kerk hou den. dat is het bij de bijbel houden, het bij de bijbel houden is het bij het geloof houden, het bij het geloof houden is het bij God houden". Onze Moeder Tenslotte betuigde hü de trouw van de Gereformeerde Bond aan de Nederlandse Hervormde Kerk. „Zy is onze Moeder, zR heeft ons gebaard. Uit haar handen ontvangen wij de doop, het Woord, de belijdenis, het avondmaal, onze opleiding, de arab- 0 DEN HAAG In de nacht van vrijdag op zaterdag zijn op de Noord zee bij Duinkerken de Liberiaanse tanker Francis Hammer van bijna 35.000 ton en het Deense vrachtschip Simba in aanvaring gekomen. Het Deense schip is zwaar bescha digd en op de Oostdijkbank aan de grond gezet. Twaalf bemanningsleden zijn aan boord gebleven, 29 opvaren den, onder wie drie vrouwen, zijn aan boord van de Francis Hammer genomen. name bij de jongere generatie, pijn lijk de vraag aan de orde gesteld wat wij met de verworven vrijheid hebben gedaan. Wij hebben geen recht om onze eigen bevrijding te vieren als wij die passief aanvaarden terwijl zovelen nog in onvrijheid leven. Dan profi teren wij van ons geluk, terwijl an deren gebonden blijven. Zo lang vrijheid voor miljoenen slechts een droom is, zullen wij te maken hebben en houden met de vraag hoe wij anderen door onze vrij heid gediend hebben. Omdat wij niet met een goed ge weten vrij kunnen leven zolang an deren onschuldig in gevangenschap en onderdrukking lijden, doet de Raad van Kerken een dringend beroep op alle kerken om in bevrijdingsdiensten, die ook in het teken moeten staan van onze verantwoordelijkheid voor de verkregen vrijheid van nu, door middel van een bijzondere collecte steun te bieden aan de actie „Vrij heid ook voor de ander", welke bij zondere projecten wil subsidiëren. Het IKOR heeft aan de oproep eveneens gevolg gegeven door giste ren de Wilde Ganzen voor deze actie te laten vliegen. De actiekrant die ln een oplaag van 150.000 exemplaren was aangemaakt, is inmiddels uitver kocht. DRS. C. H. KOETSIER UITGAVE W. D. MEINEMA N.V. - DELFT VRAAG 6: Maar het is toch de eigen verantwoordelijkheid van de arme landen om tot ontwikkeling te komen9 ANTWOORD 6: Natuurlijk, en dat beseffen de meeste leiders van de ontwikkelingslanden gelukkig goed. Zij zoeken een eigen weg en willen zelf hun ontwikkeling bepalen naar eigen inzicht. Maar daarnaast is er een gemeenschappelijke verantwoorde lijkheid op internationaal vlak: wij moeten komen tot het af breken van handelsbarrières, die de arme landen in de ontwik keling van hun handel en industrie belemmeren. DS. W. L. TUKKER anarchisme dreigt ten, de gemeenschap der heiligen, die voorgingen, die volgen. In haar staan wij in de rü der voorgeslachten en der nageslachten". Trouwens, aldus ds. Tukker, waar zouden wy anders terecht kunnen? Uit het jaarverslag van secretaris dr. H. Bout noteren wij, dat er ge regeld contact is tussen de hoofdbe sturen van de Gereformeerde Bond en van de Confessionele Vereniging. Er is een gezamenlijke brief van bei de hoofdbesturen aan de kerkeraden in voorbereiding. Penningmeester ds. J. Vermaas liet optimistische geluiden horen. Vorig jaar kon hij 26.000 gulden oversparen. Het vermogen van de bond bedraagt thans vier en een halve ton. Ir. J. van der Graaf, hoofdredac teur van De Waarheidsvriend, ver telde dat het blad blijvend uitgebreid zal worden tot twaalf pagina's. Er komt onder meer een jeugdrubriek. Als de komende abonnee-actie lukt, hoeft de abonnementsprijs niet om hoog. In de vacature-ds. G. Boer werd ds. A. van Brummelen uit Hierden in het hoofdbestuur gekozen. Geloofsleven 's Middags refereerde ds. Van Brummelen over „Leven uit het ge loof". Het leven uit het geloof is al leen dan gezond, wanneer het zich richt op het Woord van God. Het mysticisme verlaat zich op in vallen en stemmen. Men is daar meer gezet op hartstochtelijk gevoel. Het geloofsleven reguleert zich daartegen altijd naar de Schrift. Zo alleen ont vangt het zekerheid. Daaruit vloeit ook voort, dat de gelovige zich abso luut onderwerpt aan Gods gezag over alle terreinen van het leven. Voorts waarschuwde ds. Van Brum melen, om het geestelijke en het na tuurlijke niet van elkaar te scheiden. Het godsdienstige doordringt dan het natuurlijke niet. De Reformatie heeft van meet af aan dit gevaar onder kend en bestreden. Een krachtig geloofsleven intussen gaat in de wereld niet volkomen op. Er blijft een ascese. Het geloof haakt naar de voleinding aller dingen. Daarbij werkt de Geest de overtui ging. dat het einddoel ook inderdaad wordt bereikt. De gelovige ontvangt tot vertroosting ook een gezicht in de erfenis, aldus ds. Van Brummelen. (Van onze kerkredactie) VLAARDINGEN Het werk van de nationale commissie te gen alcoholisme is belangrijker dan ooit, maar zal alleen ont plooid kunnen woïden als met behoud van eigen identiteit sa menwerking met anderen wordt gezocht. Durven we geen nieuwe weg in te slaan dan zullen ons de financiële middelen ontvallen en komt het werk stil te liggen. Voorzitter T. Harteveld uit Utrecht zei dit zaterdag tijdens de negentigste algemene vergadering van de Neder lands Christelijke Geheelonthouders vereniging te Vlaardingen. De benadering van de problematiek van het gebruik van alcohol dient volgens hem op een meer weten schappelijke wijze te geschieden. Met name het voorlichtende werk zou sterk moeten worden uitgebreid. Drugs Een en ander zal veel geld gaan kosten. In dit verband zei de heer Harteveld dat de blauwe-week-col- lecte van het landelijk schema dreigt te worden afgevoerd. Het verzet dat de nationale commissie tegen alcoho lisme daartegen voert heeft kans van slagen als men zich ook gaat bezig houden mei de bestrijding van het jp'crgebruik. Wanneer het werk van de drankbe strijding effectief wil zijn moet er ook samenwerking worden gezocht met andere organisaties die tegen de gevolgen van alcoholmisbruik willen optreden, waarbij hij als voorbeeld het verbond voor Veilig Verkeer noemde. Het aantal leden van de NCGOV is teruggelopen tot 2000. Het oudste aanwezige lid was een 96-jarige man, die met trots vertelde, dat hij over een half jaar hoopt te gedenken, dat hij 80 jaar geleden lid van de NCGOV werd en dat hij nooit een druppel alcohol had genomen. DEN HAAG Ds. G. Toori v die tot op heden nog altijd offic dienst is van de particuliere syi4 1 van Noordholland, zet zijn wer|^' steeds voort, zij het dat depi van de p.s. dit werk reeds rl meer dan twee jaar niet meer leiden en ds. Toornvliet sindsdie geen salaris meerheeft ontvang* Aldus een zinsnede uit het mentaar dat de raadsman va Toornvliet, mr. J. van der Plas, namens deze predikant, op het dag aan ons door de informatie der gereformeerde verstrekte b geeft. Hij gaat voort: na de uitspraa de generale synode waarin het^" de p.s. gegeven ontslag werd v r* tigd, is dezerzijds getracht tot ei sprek te komen met het modei van de p.s., doch helaas hebb p.s. daarop op geen enkele wij; reageerd. Wel werd door ons bij ge] vernomen dat de p.s. zich opfl-3 schriftelijk tot de generale s hadden gewend en dat ds. Tooi 9 daarvan geen kennis mocht i omdat het een „geheim stuk"wa Thans, aldus mr. v. d. Plas, plotseling het bèricht van de ge s- synode, dat, „gelezen de (ge -red.) brief van de p.s, alsn< worden bewilligd in een aaPË Toornvliet te geven ontslag. Deze uitspraak is gedaan zoncjen Toornvliet te horen of zelfs m^rj verwittigen dat tegen hem een; we procedure bij de generale si was ingeleid en is dus tot stand L|j men na binnenskamers overleg, j Mr. v. d. Plas meent dat dezeJSt ste uitspraak, waarbij geen hoi wederhoor is toegepast, geen itDC kracht heeft. Hij is voornemen* uitspraak door de burgerlijke te laten vernietigen, indien de a rale synode deze niet ten spoedt, herroept. 'Pe 19 j.a 'N IDEE VOOR MOEDERDAG ZWARE HUISHOUDELIJKE APPARATEN VERPLAATST U EENVOUDIG EN SNEL MET DE LAGOS Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft zaterdag laten weten dat de noodtoestand in Biafra wat de voedselvoorziening betreft vrijwel voorbij is en dat het zijn hulpwerk op 30 juni zal beëindigen. Het Nige riaanse Rode K^uis heeft na het ein de van de burgeroorlog wekelijks rond 3000 ton levensmiddelen naar Biafra gezonden en verstrekt op het ogenblik nog voedsel aan circa 2Ve miljoen mensen in de gebieden waar de hongersnood het ergste is geweest. Het hulpwerk ?*1 worden overgeno men door een sta-ifccommissie. Gereformeerd-Lu thers AMSTERDAM De staatssecreta ris van sociale zaken en volksgezond heid dr. R. J. H. Kruisinga heeft in principe zijn medewerking toegezegd voor de bouw van een nieuw gerefor meerd-Luthers ziekenhuis in Amster dam. De staatssecretaris heeft dit la ten weten aan de besturen van de gereformeerde vereniging voor zie kenverpleging en de lutherse diako- nesseninrichting. De bouw van het nieuwe ziekenhuis zou ln nauw over leg tussen deze twee instellingen moeten geschieden. HfI «per in Europa weer max temp neerslag gisteren Amsterdam mist 17 0 Brussel onbew 19 0 Frankfort mist 13 1 Genève zw.bew, 17 0 Innsbruck geh.bew. Kopenhagen Locamo geh.bew. l.bew. - 17 0 Londen 21 0 Luxemburg mist 15 0 Madrid l.bew. 25 0 Majorca zw.bew. 20 0 München geh.bew. 8 1 Nice geh bew 12 0 Parijs onbew. 18 0 Rome onbew. 19 0 Wenen onbew. 15 0 ZUrick mist 10 4 (Van onze kerkredactie) UTRECHT De Gerefor meerde Kerken tplden per 1 ja nuari 864.923 zielen. In 1969 zijn er 7646 gerefor meerden bijgekomen. In 1968 bedroeg de netto toename nog 8359, terwijl het zielental daar voor jaarlijks met meer dan tienduizend placht toe te nemen. Het aantal dienstdoende predikan ten daalde in 1969 van 1053 naar 1048. terwijl het aantal vacatures steeg van 288 naar 294. Dit betreft dan de predikanten, die aan plaatselijke kerken verbonden zijn. Daarnaast kennen de Gerefor meerde Kerken nog 32 (vorig jaar 31) predikanten in algemene dienst. Deze gegevens ontlenen wij aan het zojuist verschenen Jaarboek 1970 van de Gereformeerde Kerken. De meer •uitgewerkte ledenstatistiek over 1969 verschijnt, zoals gebruikelijk, pas in het najaar. Het jaarboek bevat nu ook de gege vens van de Raad van Kerken. Daar uit maken wij op, dat deze Raad tot nu toe drie secties heeft ingesteld: voor oecumenische vragen, sociale vragen en theologische vragen. Ons intrigeert elk jaar weer de kerkelijke positie van ds. I. L. Tüski die bij een recapitulatie achterin ge noemd wordt als een van de 145 pre dikanten voor bijzondere arbeid, die de Gereformeerde Kerken kennen, maar die verder nergens in het boek voorkomt. Heer Beyers ISaudé En verder noteerden wij in het voorbygaan, dat prof. dr. J. Plomp, de kerkrechtman van Kampen, in zijn jaaroverzicht („1969 stond mee dan de voorafgaande jaren in 1 ken van de verontrusting") m kelijk spreekt van „de heer Beyers Naudé, directeur vai Christelijk Instituut voor Zuid ka, daarvoor predikant". Het boekje, met de bekende ratesse uitgevoerd (het is eenhk tatie, om de mutaties van begir je nog te hebben kunnen verw it Van Alphen's Kerkelijk Haniee dat als het ooit weer eens uitko weer vele maanden verouderd er een voorbeeld aan nemen) maar 6,90. Beroepiugswer GEREF. KERKEN Beroepen te Genderen: kand. Breeman te Kampen; te KrU a. d. IJssel: S. v. d. Veen te R dam-Delfshaven en zijn echtg kand. mevr. M. J. v. d. Veen-J keveld (met bijzondere opdrach Aangenomen de benoem, t. pred. te Leek: Th. Boersma, em te Grootegast; de benoem, t. huil te Rotterdam-Overschie: dr. L. laan, as. em. pred. te Twijzelerl de benoem, t. hulppred. te V E D. Middelkoop, em.pred. te Wol de benoem, t. theol. medewerk c de .staf v. Evangelisch Herst* Opbouw te Baarn: J. Kuiper, lal pred. te Doorn: naar Eem-Veei. ze: kand. J. C. Pennekamp te len. Bedankt voor Voorburg (vac. v. Duinen): W. Bos te Rotter Schiebroek; voor Boskoop: H. Lopik. Emeritaat verleend aan: H. J. pherbeek te Heemse.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2