BOMMEN VALLEN OP N.-VIETNAM Commentaar Brandstichters help en saneren Vredesconferentie in Parijs in gevaar twee „deserteurs"' Nog in '40 gefusilleerd Veertig man gered uit woeste golven decoratief en- praktisch zo'n Onder zette gel I Het Kwartet HIT WCIR Feest met zon Tien panden verwoest Egypte bestookt stellingen van Israël EMS dagvaart Den Haag Kennedy Milde vijandige sfeer verbreken Kennedy ziet af van kandidatuur Bevrijding Dachau herdacht I I I I I bon Nieuwe Leidse Goiïiant Maandag 4 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Hieuwt jcteur: F. Diemer ifdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert "m teghenspoet!" jkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 'oningin Juliana en prins Bernhard ontvingen zaterdag op Huis ten Bosch in Den Haag een delegatie Ca- \ezen in het kader van het zilveren Bevrijdingsfeest. Op de foto van links naar rechts: brigadegeneraal P. \quet, mevrouw Triquet, prins Bernhard, koningin Juliana en kolonel F. A. Tïlston. hoogste trots en de ogste deemoed is de hoogste •ndheid met zichzelven. SPINOZA K7e gaan een circus beginnen. We Hen allemaal een bankrekening openen. (Van onze weerkundige medewerker) DE BILT De bevrijdings- esten kunnen" morgen worden ivierd bij fraai lenteweer. In nacht en ochtend zal opnieuw ist ontstaan die morgenvroeg inder hardnekkig is. Daarna ijgt de temperatuur tot onge ler 20 graden. Het zal daardoor ellicht de tot nu toe warmste ig van 1970 worden. Een zwak front bij de Britse landen zal woensdag de kans een buitje met iets koelere cht doen toenemen. Barometerstand: lieden 10 uur i.2 cm (1015 millibar), dalend. Zon en maan •5 zon op 5.04, onder 20.11; maan 4.28, onder 20.42; Nieuwe laan. 5 mei: Rotterdam le getij 4.29, getij 17.05, Vlissingen ■13.51, Willemstad .10—17.35. HANOI/WASHINGTON Noord-Vietnam beweert dat hon derd jachtbommenwerpers honderden hommen op vier dorpen in twee provincies hebben geworpen. Er zouden veel burgers zijn gedood. De bombardementen waren tevoren beraamd en uitge voerd toen Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen Cambodja binnentrokken, aldus de verklaring van Hanoi. De bombarde menten zullen ernstige gevolgen hebben voor de Parijse vredes conferentie, zo wordt er aan toegevoegd. DEN HAAG Bewoners van de Haagse Schildersbuurt lijken een nieuw wapen te hebben ge vonden in de strijd tegen krot woningen: brandstichting. Tien leegstaande panden gingen gis teren in vlammen op. De bran8en bezorgden politie en brandweer handen vol werk. Vooral de grote belangstelling en het hin derlijke optreden van bewoners maak ten het in sommige gevallen onmo gelijk snel en doeltreffend op te tre den. Daar kwam nog bij, dat bewo ners brandweer en politie „warm" ontvingen. Zij lieten duidelijk merken een eigen manier te hebben gevonden voor het oplossen van het sanernings- probleem. Zo was 's middags bij de zoveelste brand kwistig met kopspij- kertjes op de weg gestrooid, waardoor de politie twee lekke banden van een motor moest noteren. 's Avonds werd de brandweer met klinkers "en stukken tegels verwel komd. De voertuigen liepen schade op. Persoonlijke ongelukkken deden zich niet voor. De politie verrichtte een arrestatie. Olie Het staat voor de Haagse brand weer vast dat alle tien panden door brandstichting zijn verwoest. In een I paar gevallen vond de brandweer l blikken met een restant afgewerkte olie. De branden in de leegstaande panden zijn niet alle van gevaar ont- j bloot geweest. Zo was het risico niet denkbeeldig, dat het vuur van een brand ip de Kamperstraat zou overslaan op een bedrijfspand van een broodfabriek. Bovendien dreigde een brand aan de Gortmolen over te slaan naar een autospuiterij. Het optreden van de bewoners werd bij elke brand agressiever. Ze probeerden door verkeerspalen over de weg te buigen de brandweerauto's tegen te houden. De wijkbewoners lieten duidelijk merken, dat de Schil dersbuurt een lange hete zomer te gemoet gaat en dat de branden van zondag door nog meer brandstichtin gen zullen worden gevolgd. TEL AVIV/KAIRO Egyptische zware artillerie heeft zaterdag drie uur lang Israëlische stellingen met granaten beschoten. Volgens een woordvoerder in Kairo zijn Israëli sche artilleriestellingen en muni tieopslagplaatsen vernietigd. In Tel Aviv werd bekendgemaakt dat Arabische guerrillastrijders vanuit Jordanië en Libanon Israëlische ne derzettingen met granaten hebben bestookt. Israëlische militairen beant woordden het vuur. In Rafah, in de strook van Gaza, is een Arabische vrouw, gedood en zijn vier personen gewond door een ont ploffende handgranaat die op het marktplein werd geworpen. Een woordvoerder van hel Ameri kaanse ministerie van defensie heeft de bombardementen toegegeven. Hü zei dat vorige weck raket- en lucht- afweerinstallaties in Noord-Vietnam waren bestookt. Maar van een hervat ting van de bombardementen is geen sprake, zei h(j. Het betrof hier een vergeldingsactie omdat de Noordviet- namezen onbewapende Amerikaanse verkenningsvliegtuigen hadden be- i schoten. Het zijn de eerste Amerikaanse bombardementen sinds ex-president I Johnson op 1 november 1968 een vol- ledige bomstop afkondigde. I Minister van defensie Laird zei za- térdag op een persconferentie in i Washington dat hij hervatting van de bombardementen zou aanbevelen, als Hanoi in antwoord op de inval in Cambodja, zou overgaan tol infiltratie en invasie van Zuid-Vietnam via de gedemilitariseerde zone. Hij noemde de acties in Cambodja geen „uitbreiding van de oorlog, maar een stap tot het beëindigen daarvan". Eén van de doelen is de vredescon ferentie in Parijs te dwingen tot een constructief gesprek. Minister Laird zei verder dat de komende zes maanden van vitaal be lang zullen- zijn. voor het program in zake de terugtrekking vaft de Ame rikaanse troepen uit Vietnam en de opleiding van de Zuidvietnamese strijdkrachten die de taak van de Amerikanen, moeten overnemen. Hij voorspelde dat de uitvoering van dit program, als alles tenminste naar wens gaat. sneller zal verlopen dan president Nixon had voorzien. vielen volgens een woordvoerder in Saigon tot gisteren 86 Zuidvietname- zen. De gecombineerde strijdkrachten ondervinden verwoede tegenstand van de Vietcong. Het afgezette staatshoofd van Cam bodja, prins Sihanoek, heeft vanuit Peking een beroep gedaan op de we reld de verzetsstrijders in zijn land te hulp te komen die tegen de rege ring in Phnom Penh en tegen „bui tenlandse indringers" vechten. Siha noek beschuldigt de VS van openlijke interventie in Cambodja. Gewonde Cambodjaanse sol daten wachten hier in Angtas- som op vervoer naar een eer- ste-hulppost. Zij werden ge wond bij de recente gevechten, waaraan ook Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen deel- nameA Duur gekocht Af AN ile vrijheid, die wij morgen vieren gaan, herdenken wü van avond hoe zü is duur gekocht. Ge kocht ook met mensenlevens. Dus met het hoogste wat een mens te geven heeft. Morgen is er de vreugde. Dan wap peren de vlaggen breeduit. Dan schjjnt de zon, en schynt ze niet. dan laten we haar nochtans schenen in onze omgeving. Vanavond echter valt de stilte en Is er de weemoed. Dan beieren wat klokken, dan klinkt er een sober sig naal. dan is er verder niets dan de herinnering. En wy\ wü her-inneren dan, wü keren in tot ons eigenst bin nenste. Wü doen het ieder voor zich, wij doen liet ook als volk. Een duur gekochte vrüheid. en daar om ook een dierbare vrijheid. Een vrüheid, die bevochten moest worden, nadat we er onverhoeds en wreed van waren beroofd. Een vrüheid die her kregen werd, en die daarom eens le meer zin en diepte kreeg. Een geschenk dus waarvan we van avond, in die stilte waarin alleen het hart spreken zal, zullen erkennen dat er ook in deze kwart eeuw weer te weinig mee is aangevangen. Dat zul len wij bekennen aan ons zelf, we zullen bet ook bekennen aan wie het zelf niet meer hebben gezien, maar die ons vanavond tocli aanzien van uit die donkere jaren die ons toch het leven brachten maar hun de dood. Hoe kunnen wy morgen anders vie ren dan na vanavond te hebben her dacht? Sergeant gedwongen vonnis te voltrekken Geen resu ltaat Het offensief in Cambodja heeft in tussen tot dusver niet tot het gewenste resultaat geleid. In het gebied dat de Vishaak wordt genoemd, zijn wel bunkers en barakken aangetroffen, maar van een Viétcong-hoofdkwartier vanwaaruit de oorlog in Zuid-Viet- nam wordt geleid, is niets ontdekt. Men vermoedt dat de Vietcongs hun hoofdkwartier een dag of tien gele den hebben verplaatst toen men lucht van de inval kreeg. Volgens een Amerikaanse opgave zijn in de eerste drie dagen van de operaties meer dan duizend Vietcongs en Noordvietnamezen gedood. De ei gen verliezen zijn volgens de Ameri kanen 11 doden en 32 gewonden in de Vishaak; in de Papegaaiensnavel EN HAAG De Exploitatie atschappij Wandelhoofd Scheve gen, een dochter van de EMS, gemeente Den Haag voor de recht- nk gedagvaard. De teruggave van enkele jaren betaalde vermake- heidsbelasting (ruim een half mil- gulden) wordt geëist. De be ting is geheven over de toegangs den tot de Scheveningse pier. Voorts weigert de EMWS een nslag van 625 aan vermakelijk- idsbelasting over 1970 te voldoen, directeur der gemeentebelastingen eft dit bezwaarschrift reeds afge- izen. Zoals bekend vindt de EBWS dat de irgelden te hoog worden doordat te el belasting moet worden betaald. >k kan de dagvaarding worden ge in het kader van de verkoelde rhouding tussen EBS en Den Haag. WASHINGTON „In de eerste uren na de moord op president John F. Kennedy dacht ik dat het om een internationaal komplot ging. Maar te gelijkertijd was ik mü bewust van het bestaan van een buitengewone vijandige sfeer tegenover president Kennedy, met name in Texas". Dit heeft ex-president Johnson za terdagavond in een vraaggesprek voor de Amerikaanse televisie verklaard. Het interview werd gisteren in Ne derland uitgezonden. Johnson zei, dat ook Kennedy zich bewust was van de vijandige sfeer in Dallas en dat hij er met hem over had gepraat. „Kennedy dacht dat hij erin zou slagen door die vijandige sfeer heen te breken en sympathie te wekken als hijzelf naar Dallas ging. Zoals bekend werd op Johnsons verzoek een deel van het vraagge- sprek geschrapt. In dat deel geeft hij te kennen er nog steeds aan te twij felen, dat Oswald als enige bij de aanslag betrokken was. Deze mening lijkt gesteund door een computer-analyse van een film, die een amateur maakte van de moord op president Kennedy. De ana lyse heeft uitgewezen dat van twee kanten op de president zou zijn ge schoten. De NOS, die het interview uit zond, heeft nog getracht verschillen de commentaren uit het buitenland te krijgen op de uitlatingen van Johnson, maar veel vooraanstaande personen, onder wie opperrechter Carrison, bleken onbereikbaar. (Van onze correspondente) BREDA De in de meidagen van 1940 wegens desertie dood geschoten Dierense sergeant Meijeï blijkt niet de enige te zijn geweest die een dergelijk lot was beschoren. Thans is een geval van fusillade uit Breda gemeld. Twee militairen werden op 12 mei 1940 wegens desertie neergeschoten door een beroepssergeant in de tuin van het voormalig politiebureau in de Veemarktstraat. Er zou geen krügs- raad aan te pas zyn gekomen. Het waren de ongehuwde J. van Wingerden (20) uit Zwijndrecht en de 31-jarige gehuwde H. Steenbeek uit Gouda. De reden van de executie: ze ZQuden in burger gekleed en slapend zijn aangetroffen. Het tweetal maakte deel uit van het zich terugtrekkende Peelleger, dat in grote wanorde Breda was binnenge trokken. Politie-ambtenaren probeer den nog de zaak te sussen en de twee militairen, als het wat rustiger was geworden, voor de krijgsraad te bren gen, maar dit mocht niet baten. Geestelijken Bij de fusillade werden twee geeste lijken bij de slachtoffers toegelaten. Later, toen de toenmalige burgemees ter, wijlen de heer Van Slobbe, van deze zaak hoorde, heeft hij alsnog de officiële akte laten opmaken waarbij de doodsoorzaak als onbekend werd opgegeven. Dit zou hij gedaan hebben omdat hij veronderstelde dat het best mogelijk zou zijn dat dit geval na de oorlog als moord zou worden be schouwd. Dat het feit vaststaat, bevestigde de oud-hoofdinspecteur van politie. J. M. M. Blokdijk. Na de oorlog stelde de marechaussee een onderzoek in, maar voor zpver men heeft kunnen j nagaan werden er geen maatregelen genomen. De doodgeschoten militairen wer den eerst in Breda begraven, maar werden later naar hun oorspronkelijke I woonplaatsen overgebracht. Getuige Getuige van de executie was onder meer politiebrigadier .T. A. M. van Mevrouw Artie Seale, echtge note van Black-Panthervoorzii- ter Bobby Seale, die gevangen zit, verlaat het podium, waar zij een massale bijeenkomst sympathisanten in Ne ia Haven (VS) heeft toegesproken. WASHINGTON Senator Edward Kennedy heeft dit. weekeinde gezegd dat hij zich niet kandidaat zal stellen voor de presidentsverkiezingen van 1972. Ook het vice-presidentschap zou hij voorlopig niet ambiëren. Kennedy zal wel proberen zijn zetel in de se naat te behoudt-n. Gevraagd welke kandidaten voor het presidentschap hij bij de volgende verkiezingen zou ondersteunen noërnde de jonge sena tor de naam van voormalig vice-pre sident Hubert Humphrey. Noodlanding in Caribische see Alebeek (62), die in opdracht van zyn superieuren destijds het proces-ver- baal van de fusillade moest maken. Na zyn pensionering, twee jaar gele den. heeft hy het duplicaat van het verbaal verbrand. Volgens hem moet het origineel zeker nog bestaan, mis schien bü de marechaussee. De heer Van Alebeek vertelde te hebben gezien hoe de militairen, in j opdracht van een sergeant-majoor, door een sergeant zijn neergeschoten. De politiebrigadier beschrijft de ser- geant-majoor als een „grote, dikke bullebak van een kerel", die de ser- j geant met een revolver dreigde neer te schieten als hij zijn opdracht niet l vervulde. Er blijkt ook een dokter bij de slachtoffers te zijn geweest, wiens i achternaam Vonno was. Deze arts zou in Curasao wonen. De sergeant-ma joor woonde, zo veronderstelt men, in Tilburg. waarschijnlijk op de Ring baan-Noord. Uit verscheidene bij komstigheden maakt men op dat hij wachtmeester bij de cavalerie uit de Kromhoutkazerne in Tilburg was. De naam van de opper-sergeant-majoor van deze kazerne was De Bie. Geschiedschrijver dr. L. de Jong weet niets af van deze fusillade, even min als de sectie Krygsgeschiedenis in Den Haag, die een onderzoek zou bistellen. PARIJS Tijdens de ernstige on lusten afgelopen vrijdag in Parijs zijn zeven politieagenten gewond. Hoeveel betogers er gewond zijn ge raakt heeft men nog niet kunnen vaststellen. Ongeveer 200 personen zijn gearresteerd. De Parijse politie wil de demonstranten vasthouden totdat hun identiteit is vastgesteld. Kransen uit VS DACHAU Ongeveer 4000 men sen, waaronder vele ex-gevangenen hebben gisteren in de stromende re gen de 25-jarige bevrüding van een van Duitsland's meest beruchte con centratiekampen herdacht. Een lange sombere stoet defileerde zwijgend langs het monument, dat herinnert aan de duizenden, die in Dachau slachtoffer werden van het nazi-fascisme. De voet van het monu ment werd bedekt onder een dikke haag van bloemen en kransen uit alle Europese landen en de Verenigde Staten. Er was ook een krans van bondskanselier Willy Brandt. Even voordat de stille tocht zich in beweging zette had de Westduitse minister van binnenlandse zaken in de aula van het voormalige concen tratiekamp het woord gevoerd. Egon Franke zei ondermeer dat de slacht offers van het kamp de nabestaanden verplichtten om te blijven zoeken naar de diepgewortelde oorzaken van het fascisme. „Wij moeten het rechtse extremisme tot zwijgen brengen en de democratie onder onze volkeren versterken", aldus Franke. Dinsdag 5 mei, nationale feestdag en donderdag 7 mei. Hemelvaartsdag, zal ons blad niet verschijnen Op beide dagen zijn onze kantoren gesloten. SAN JUAN Een DC-9 van de Antilliaanse Luchtvaart Maat schappij1 (ALM) met aan boord in totaal 63 passagiers en beman ningsleden is zaterdagavond bij de Maagdeneilanden in de Ca- raïbische Zee na een noodlanding gezonken. 38 mensen werden door de Ameri kaanse kustwacht opgepikt. Eén in- werd geborgen; vermoedelijk zün nog 21 inzittenden omgekomen. Schepen en helikopters hebben gisteren ver geefs naar de vermisten gezocht. De DC-9 wilde na een vlucht uit New York op Sint Maarten landen, maar moest wegens lecht weer uit wijken naar St. Croix op de Maagden eilanden. Ruim dertig kilometer van deze plaats moest het toestel in woes te zee landen, waarschijnlijk wegens gebrek aan brandstof. De DC-9 was gehuurd van een Amerikaanse lucht vaartmaatschappij. I Vrijwel onmiddellijk nadat het in zee kwam. werden de deuren geopend en begonnen de inzittenden het toe stel op reddingsvlotten te verlaten. Twaalf minuten later zonk het. Pa niek is er volgens een passagier niet geweest. Nadat de overlevenden ongeveer twee uur op de vlotten hadden rond gedobberd werden zij opgepikt door schepen van de Amerikaanse marine en kustwacht. De passagiers waren allen Amerikaanse toeristen. i Li htyjf' '*i GftAVS <x(a u> <£**- I AbwinJA, Ik geef op als T| nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwarlaal per maand I Als beloning voor mijn aktrviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant IIIhB veertien dagen gratis. j^aais Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1