NS nog sneller op enkele trajecten Opnieuw ontslag ds. G. Toornvliet De koersval in Wallstreet bracht flinke reactie mee Europese vrouwen van het platteland Kostbare luchtpost verdwijnt Spoorboekje: drie rayons met eigen kleur 10 Dagen vrij? Eropuit met de trein! 8-daags kriskras- abonnement* f40. NS-lentetochten Samen op reis? Neem een 2-pluskaart* Avondje uit? Avondretour! enkele reis een kwartje Marijnen: Tucht niet meer nodig SJ bezet flats in Bijlmermeer Met roeiboot over oceaan Vermist meisje is terecht Kabinet betreurt de onlusten de beste hekken komen uit Best Financieel weekoverzicht 9 ZATERDAG 2 MEI 1970 (kinderen 4 t/m 9 jaar f20.-) ■6» Keuze uit verschillende, met zorg samengestelde trips o.a. naar De Efteling, Zuid-Limburg/ Aken, Amsterdam/ Schiphol, De Keukenhof etc. «9 Van 30 april t/m 10 mei dagelijks onbeperkt een dag voordelig reizen. 2 personen f30, 3 personen f35, 4 personen f40, 5 personen f45, 2 kinderen 4 t/m 9 jaar gelden voor 1 persoon. NS-identiteitsbewijs of pasfoto meenemen! ■^9 Van 30 april t/m 10 mei elke avond na 18.00 uur, dus ook op vrijdag en zondag. voordelig uit met NS UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vandaag het spoorboekje nieuwe stijl gelan ceerd met een dienstregeling die een totaal nieuw „treinpatroon" brengt. De kern daarvan wordt gevormd door een intercitynet (snelle afstands- treinen tussen veertig stations) met daarnaast een stoptreinnennet dat in de Randstad het karakter krijgt van een regionaal metrobedrijf. De reissnel'heid van de treinen op het intercitynet is opgevoerd tot 90 kilometer per uur. Dat betekent, dat de reistijd op lange afstanden hier en daar wordt verkort met tien tot vijftien minuten. Om dat mogelijk te maken wordt de maximum snel heid opgevoerd tot 130 kilometer en in een enkel geval zelfs tot 140 kilo meter (baanvak Amersfoort-Zwolle- Meppel). Op een groot aantal trajecten wor den halfuur- en kwartierdiensten ge reden en op sommige zelfs kan men nog vaker weg. Op enkele lijngedeel ten is het daarom nauwelijks nodig, op de klok of in het spoorboekje te kijken", zei president-directeur mr. De Bruin. Dank zij functionele kleuren, route tabellen, een regionale indeling en een apart intercitynet kan de reizi ger er gemakkelijker wegwijs in worden dan in het oude boekje. Rayi ons Het spoorwegnet is ingedeeld in drie rayons, die elk een eigen kleur en een apart hoofdstuk hebben ge kregen: West- en Midden-Nederland (rood), Zuid-Nederland (blauw) en Noord- en Oost-Nederland (groen). In één oogopslag kan men aan de hnad van de kleuren de routes, ver trektijden en andere voor de rei ziger belangrijke feiten, opzoeken. In het boekje zijn tevens kaarten te vinden met de openbare vervoers netten van Amsterdam, Rotterdam en Den Haag. Hierop staan ook belang rijke gebouwen, instanties enz. aan gegeven, zodat de reiziger kan bepa len waar hij het beste kan uitstappen. Het boekje is iets groter, dikker en 65 ct. duurder dan het oude boekje, dat 1,30 koste. Het is vanaf van daag verkrijgbaar. Mr. De Bruin zei verder dat de verkorting van de reistijden en de frequentieverhogingen van de afge lopen anderhalf jaar bij het publiek zijn aangeslagen: het aantal reizigers is toegenomen. Hij verwacht dat deze tendens zich zal voortzetten. Ondanks de tariefs verhogingen lagen de totale ontvang sten de eerste maanden van dit jaar acht procent hoger dan in dezelfde periode van 1969. Het vervoer is met vijf procent gestegen. Met ingang van de nieuwe dienst regeling, die 31 mei van kracht wordt, gaan de treinen sneller en frequenter rijden. De dienstregeling wordt in hoge mate „gestroomlijnd". (Van een onzer redacteuren) AALSMEER Mevrouw Lmalie Hammeken draagt oor noppen gesneden uit rendder- leen, een brede ronde kraag van leurige kraaltjes en een grote as van zeehondenbont ingelegd net figuren. Kleine tekenen, dat ij uit Groenland komt. Ze is een van de zeseneenhalf mil ten leden van de ACWW, de Asso- iated Country Women of the World, raarbij in ons land zijn aangesloten e Bond van Plattelandsvrouwen, de fed. Vereniging van Huisvrouwen en e Vrouwen Elektriciteitsvereniging. Een week is zij in Nederland met en vijftigtal andere leden afkomstig it zeventien Europese landen.om op e Volkshogeschool te Bergen eens amen te praten over de rol van de touw in de huidige maatschappij, de merkwijze van de organisaties en ooral om kennis te nemen van leven n werken in andere landen en dan n het bijzonder Nederland. Woensdag was men naar Aalsmeer ereden waar burgemeester L. Brou wer uitvoerig uiteengezet heeft hoe en Nederlandse gemeente bestuurd 'ordt. Het punt, dat de gasten het trof, is het feit dat een Neder burgemeester door de Kroon wordt en niet gekozen. Me Hammeken lijkt dat zeer wijs, zijn de Groenlandse erva met gekozen burgemeesters altijd even best geweest! Maar bijna ontzet is ze wanneer ze dat er in Nederland 36 lande- ijke vrouwenorganisaties zijn. In Sroenland is er maar één, waarvan /O ongeveer één op de vijf vrouwen id van is. Ze is misschien de enige in het ge selschap, die de striemende wind en ie kou niet deert. Ze laat een foto 'an haar gezin zien, allen gehuld in le dikke bontgekleurde truien en de loge wollen kousen. Thuis moet ze :ich dikker inpakken dan hier. De landbouwkundig ingenieur Reha Isvan uit Yalova, in de buurt van Istanboel, is speciaal geinteresseerd >ver het onderwijssysteem in ons and. Ze geeft met haar organisatie krachten om een bijdrage te le- 'eren in de bestrijding van het anal in haar land. Daarbij zijn problemen op te lossen: hoe aan ie nodige krachten voor het geven cursussen te komen en hoe het te verzamelen. Niet bestrijding van analfabetisme wel de vorming en scholing van Wat betreft de Intercity-diensten (lange afstanden): In het nieuwe sys teem is er ieder uur een doorgaande trein tussen Amsterdam-Den Haag. Rotterdam enerzijds en Groningen- -Leeuwarden-Enschede anderzijds. Dat betekent twee intercity-treinen per uur. Op de verbinding randstad-zuiden komen twee intercity-treinen per uur Amsterdam - Amstel - Utrecht - Den Bosch - Eindhoven - Roermond - Sit- tard en vandaar het ene half uur naar Maastricht, het andere naar Heerlen. Op het zgn. „middennet" gaan twee intercity-treinen per uur rijden. Het ene half uur: Amsterdam - Utrecht - Ede - Arnhem - Nijme gen, het andere half uur: Amsterdam - Utrecht - Ede - Arnhem - Rhein Ruhr. Te Utrecht zijn er ieder half uur intercity-aansluitingen van en naar Den Haag en Rotterdam. De buur- landtreinen naar Duitsland worden frequenter en in eindbestemmingen gevarieerder. In Arvtillenzaak (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Burgemeester Ma- rijnen zou wel tuchtrechtelijke ver volging hebben willen instellen tegen een hoofdagent, die bij de rellen rond het Antillenhuis in Den Haag vorig jaar buiten zijn boekje is gegaan. Maar de betrokken-agent is op eigen verzoek eervol ontslag verleend, op gror.d van persoonlijke redenen die geen verband houden met de Antil- lenzaak. Zoals bekend had het hoofd van de polite in maart de gemeenteraad meegedeeld dat naar aanleiding van een gerechtelijk onderzoek van inge diende klachten tegen twee agenten, niet tot strafrechtelijke vervolging zou worden overgegaan. Maar de rijksrecherche en de officier van jus titie hadden de burgemeester ver zocht om wel eventuele tuchtrechte lijke maatregelen te onderzoeken? Mr. Marijnen antwoordt nu dat „het agressieve optreden van de de monstranten met passende tegenak- ties van de politie is beantwoord. Daardoor is er met een uitzondering geen aanleiding om tot het treffen van, tuchtmaatregelen over te gaan". Die uitzondering betreft de inmiddels ontslagen hoofdagent. fAarVta' ïirS5'Slirte,r,s per uur van'"'1, ROTTERDAM CS u.l m HAAG t(>0SC«EH»AM Aantal treinen per uur verIrekkenc lllB" van DEN HAAG HS DEN HAAG SS uit HOEK (till HDLLAKO t) u'lv dgfBÉÉ^ lil' l968 1970 AMSTERDAM Een groep van 17 leden van de socialistische jeugd in Amsterdam heeft gisteravond twee bijna gereed zijnde flats van een flat gebouw in de Bijlmermeer „ge kraakt." De actie is volgens een SJ-woord- voerster het begin van een nationale kraakactie, die op 5 mei zal starten. De bezetting van de flats is een pro test tegen de hoge huren, die de be woners van .te saneren wijken in Amsterdam moeten betalen als zij naar deze flats worden verwezen. De jongelui, die slaapzakken bij zich hadden, zijn niet van plan vrij willig de flats te verlaten. Van het balcon hebben zij rode vlaggen ge hangen. ONAGAWA Een 27-jarige Brit, Arthur Hornby uit Ossett in Yorkshire, is gisteren aan een roei tocht van 6.880 km over de Stille Oceaan begonnen. Hij startte zijn reis in de Japanse plaats Onagawa. Bij het roeien door de baai van Onagawa had Hornby overigens al blaren op zijn handen gekregen. Het is de bedoeling, dat de ruim zes meter lange boot gaat profiteren van stromingen, die Hornby over 120 da gen de kust van Brits Columbia moe ten brengen. De dag van de arbeid in Rome: de Via del Corso boven, nor maal een van Rome's drukste straten, was vrijdag geheel ver laten. De Via Cristoforo Colom.- bo, een van de wegen die naar buiten leiden, was volgepakt met zonminnende 'automobilisten op weg naar een lang weekeinde. de \touw is in alle landen een pro grammapunt en uit de discussies bleek hoe in alle Europese landen zij het met nuances, de emancipatie van de vrouw nog onvoltooid wordt ge acht. Meer belangstelling voor politiek, II meer opleiding, meer maatschappe lijke interesse, overal klinken de zelfde wensen. Maar dan vertelt me- V; vrouw Nora Bosgtad uit Oslo van een j, Noors initiatief, dat een succes blijkt li te zijn geworden. Cursusseu Ieder jaar worden er voor meisjes die hun sphooltijd hebben afgesloten driemaandelijkse cursussen georgani seerd in eenvoudige verpleegkunde. Naast theorie krijgen ze praktijk in de ziekenhuizen in het verzorgen van patiënten. Hebben ze met succes de cursus gevolgd dan krijgen ze een in signe. Het resultaat is tweeledig. De meis jes doen enige ervaring op, die ze later in eigen gezin goed gebruiken kunnen en de belangstelling voor het j verpleegstersvak wordt aangewak kerd. De drie maanden kunnen een I meisje, dat nog twijfelt de zekerheid geven of ze die richting wel uit wil. Waar alle deelnemers aan de cur- i sus vol van zijn, is het bezoek dips- i dag aan Soestdijk, waar koningin Ju- liana hen ontving en gedurende een j; uur met hen sprak, telkens in kleine groepjes rond de theetafel. Vandaag gingen de deelneemsters li terug naar hun landen, velen met nieuwe ideeën, en allen overtuigd dat er nog enorm veel te doen is voor de vrouwenorganisaties. (Van onze kerkredactie) UTRECHT Naar wij van de In formatiedienst der gereformeerde kerken vernemen heeft de generale synode in besloten zitting goedge keurd, dat de particuliere synode van Noord-Holland thans ontslag verle nen aan ds. G. Toornvliet als predi kant van radio Bloemendaal. Een commissie van goede diensten zal worden benoemd om in overleg met ds. Toornvliet te zoeken naar een voor hem passende arbeid. Uit het onderzoek van de klachten die vanuit Noord-Holland waren binnengeko men, aldus de Informatiedienst, bleek de synode, dat er geen reele moge lijkheden meer zijn voor een verdere samenwerking tussen ds. Toornvliet als radiopredikant en de particuliere synoden van Noord-Holland, in wier dienst hij stond. Tot zover de Infor matiedienst. Zoals men zich wellicht zal herin neren meldden wij onlangs op gezag van de raadsman van ds. Toornvliet, dat deze een schrijven had ontvangen van de génerale synode, waaruit hij de conclusie had getrokken dat beslo ten zou zijn tot eerherstel van ds. Toornvliet. Mede in aanmerking ge nomen bovenstaande officiële mede deling van de Informatiedienst blijkt dit een onjuiste interpretatie te zijn geweest. De bedoeling van het schrijven van de generale synode was alleen, zo blijkt achteraf, erop te wijzen dat het ontslag dat de particuliere synoden aan ds. Toornvliet hadden verleend op kerkrechtelijke gronden niet ge heel volgens de juiste procedure was geschied. Ontslag in zo'n geval mag nl. alleen plaatshebben nadat een meerdere vergadering in dit geval dus de generale synode in deze zaak zou zijn gekend. Dit was niet gebeurd. Vandaar, dat op formele gronden het ontslag in eerste instantie nietig werd verklaard. Thans is aan alle voor waarden voldaan'en wordt het alsnog gegeven. Ongelukkig Een weinig gelukkige gang van za ken wie daar ook de schuld van moge zijn in een toch al tragische zaak. Na de vorige brief is namelijk een dankdienst gehouden vanwege het (naar nu blijkt) vermeende eer herstel van ds. Toornvliet. De moeilijkheden met ds. Toorn vliet, die zoveel gemoederen in bewe ging hebben gebracht, waarbij de jongste ontwikkelingen toch moeilijk als olie op de golven kunnen worden aangemerkt, dateren al van een aan tal jaren geleden. Mede in verband daarmee werd destijds besloten dat ds. Toornvliet niet meer in dienst zou blijven van de gereformeerde kerk van Bloemendaal, maar onder de ver antwoordelijkheid zou gaan vallen van de particuliere synode, die later in twee particuliere synoden is ge splitst, van Noord-Holland. Doch ook hier bleven moeilijkheden niet uit. Zo vormde ds. Toornvliet, zonder desbetreffende deputaten erin te kennen, een radioraad, die onder meer een interkerkelijke avond maalsviering voorbereidde. Andere visie Globaal kan worden gezegd, dat de moeilijkheden met ds. Toornvliet het gevolg zijn van zijn visie op zijn roe ping als predikant. Hij ervaart elke kritische begeleiding van zijn arbeid als een aantasting van zijn roeping en een tegenhouden van het werk Gods. De particuliere synode van Noord- Holland constateerde destijds, dat ds. Toornvliet met deze opvatting over een zozeer aan zijn persoon en prediking gebonden radiogemeente in feite terechtkomt bij een eigen groep buiten elk kerkverband, niet gebon den aan welke regeling dan ook. AMSTERDAM De 14-jarige Els Huizinga uit Amsterdam, die sinds 30 maart spoorloos was, is terecht. Het meisje had twee weken geleden onderdak gekregen van een 20-ja- rige Haarlemse bouwvakker, nadat zij hem een fantastisch maar geloof waardig verhaald had verteld. De man, die volkomen te goeder trouw was, herkende het meisje van een opsporingsfoto in de krant en bracht haar naar de Amsterdamse po litie. De overbrenging kostte hem zijn bril, doordat het meisje zich on derweg verzette. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De regering be treurt het in „hoge mate" dat Am sterdam op Koninginnedag weer eens het toneel van ernstige onlusten is geweest. Overigens ziet de regering geen aanleiding om in te grijpen. Zij zou het wel betreuren als er zich op 4 en 5 mei weer relletjes zouden voor doen. Kees Schoonenberg treedt uit redactie I van omroeporgaan 1 HILVERSUM VARA-medewer- ker Kees Schoonenberg heeft zijn medewerking aan het omroepperso- neelsorgaan „Spreekbuis" opgezegd. Aanleiding is het schrappen van een passage in zijn bijdrage aan de ru briek „onverantwoord." In een van de vorige nummers van bét blad was op last van de perso neelschef van de NOS, de heer B. Schrijver, een passage uit een verslag van een groepsraadvergadering ge schrapt. In het daarop volgende num mer schreef Schoonenberg naar aan leiding hiervan: „Er doen sterke ge ruchten de ronde, dat de heer Schrij ver zijn naam zou willen veranderen in Schrapper." Deze regel werd even eens uit de bijdrage van Schoonen berg geschrapt. B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. AMSTERDAM Op de lucht lijn Schiphol-Londen zijn de afgelopen weken vier zeer kost bare luchtpostzenddngen ver dwenen. Totale schade: 357.500. De rijkspolitie neemt aan, dat ze gestolen zijn op het vliegveld Heathrow bij Londen. De eerste waardezending, die spoorloos verdween, bestond uit twee luchtpostpakketten met gouden arm banden en gouden penningen, afge zonden door een Amsterdamse goud handelsfirma met bestemming Hong kong. Toen de firma na een paar dagen een telegram kreeg uit Hongkong met de noodkreet, dat de zending niet was gearriveerd, verstuurde zij terstond een tweede identieke zending. Slordig En zowaar, ook deze verdween. Een week later raakte een luchtpostzak bankbiljetten van de Amro-bank met een totale waarde van twee ton zoek. De laatste zoekgeraakte zending bestond uit kleine bankbiljetten van de bankiers Mees en Hope, die in to taal 37.500 naar Londen zonden. Alle vier zendingen hadden met el kaar gemeen, dat ze zij het op verschillende dagen per KLM-lijn- toestel van Schiphol naar Londen werden verstuurd. De rijkspolitie is bij haar onder zoek tot de conclusie gekomen, dat met de postzendingen slordig wordt omgegaan. Een extra risico ligt in het feit, dat op zakken duidelijk wordt aangegeven, dat zij waardezendingen bevatten. Een aanwijzing, die minder eerlijke verladers uiteraard in verlei ding kan brengen. AMSTERDAM De verdere koersval in Wall Street vanwege de toenemende recessieverschijn selen en de spanningen in het Nabije Oosten en Cambodja heb ben de andere financiële centra niet onberoerd gelaten. Op de Amsterdamse effectenbeurs kwam onder leiding van de in ternationals een flinke koers- reactie tot stand, waarbij de hoogvliegers van de laatste tijd op de voorgrond traden. President Nixon heeft gezegd, dat hij nu aandelen zou kopen, als hij geld had, een uitlating die duidelijk bedoeld is als een bemoediging voor de markt, die behoorlijk uit het lood geslagen is. Naast de vrees voor een escalatie van de oorlog in het Verre Oosten en rondom Israël, lijkt vooral de minder gunstige ontwikkeling in het Amerikaanse bedrijfsleven de oorzaak van de flauwe stemming op de New Yorkse beurs. De resultaten over het eerste kwar taal zijn tegengevallen en men ver wacht voor het tweede kwartaal geen herstel der winstcapaciteit. In de staalindustrie daalden de winsten der grote staalconcerns met ongeveer een derde, terwijl b.v. ook in de olieindu strie. mede door de fiscale verzwaring van lasten, de resultaten niet zo best zijn. Een bekend econoom zei te ver wachten, dat de huidige recessie in Amerika nog wel minstens een half jaar zal duren. Het is wel duidelijk, dat de gevol gen van de beperkende maatregelen der regering tegen de inflatie aan het licht beginnen te treden. Een verslap ping in de economie van de Ver. Sta ten is aan de gang en nu gaat het er om, hoe ver de uitloop zal zijn. Op merkelijk is het, dat tot dusver de rente in Amerika hoog gehouden wordt en geen duidelijke aanwijzin gen van het vieren van de monetaire teugel zichtbaar zijn. Inflatie Hoe ver zal Nixon „de wagen" bergafwaarts laten rollen, alvorens krachtig in te grijpen? Het grote pro bleem van Amerika en andere landen is de inflatie van lonen en prijzen. De president van de Ned. Bank, dr. Zijl stra, noemde 1970 voor de strijd tegen de inflatie in de Ver. Staten en daar buiten erg belangrijk. Enerzijds is een ernstige terugslag in het zakenle ven van Amerika onaanvaardbaar, anderzijds moet de prijsinflatie van 't jaar de kop worden ingedrukt, want anders zal de te betalen prijs in ter men van groei en werkgelegenheid steeds hoger worden. De taak van president Nixon om het doel ener evenwichtige economie te bereiken wordt extra belast door de verontrusting, die in stijgende ma te groeit over de toestand in het Nabije Oosten en de escalatie van de oorlog in Cambodja. Hoewel ons land het economisch getij mee heeft, ook al, omdat in an dere landen de kostenstijging nog sneller gaat dan bij ons de laatste tijd, worden wij ook hier geconfron teerd met het grote zorgenkind der inflatie. Volgens dr. Zijlstra is de in flatie in de belangrijkste landen van zulk een omvang en hardnekkigheid, dat er nog slechts de keuze bestaat tussen een snel terugdringen der prijsinflatie of het afglijden naar een geldontwaarding, welke niet slechts de betalingSbalans-evenwichten zal aantasten. We zijn bang, dat de president van de Ned. Bank „een stem des roepen den in de woestijn" is, want men heeft het drukker met het bemachti gen ieder voor zich van de grootste portie uit de gemeenschappelijke pot, dan met het werkelijk bestrijden van het overkoken van de pot! Van de internationale aandelen werd vooral AKZO aangeboden en het aanbod werd slechts tegen be langrijk lagere prijzen opgenomen. Was de koers vorige week nog ƒ90.30, gisteren viel dit fonds terug tot 83,50. Men brengt deze baisse in verband met de publicaties rondom de risico's van „de pil", waarvan, zoals men weet, Organon een belang rijke producent ls. Ook de overige in ternationals hadden ernstig te lijden onder de druk van een flauw Wallstreet en na de rede van presi dent Nixon over de inval in Cam bodja. heeft men weinig gunstige verwachtingen van de ontwikkeling van New York. Nu de toestand op de effecten- markten minder gunstig is geworden, lopen ook de koersen van de funds en beleggingsmaatschappijen terug. Er is nogal wat aanbod van houders, die winst nemen of zich liquide maken en de funds zijn wel genoopt om veel materiaal op te nemen teneinde de koers hunner aandelen te steunen. Uit de koersdaling van de funds blijkt wel, dat ook deze de golfbewe ging van de beurzen meemaken en geen waterdichte beveiliging bieden tegen waardevermindering. Als men ziet, dat I.O.S. management tot circa $10 gedaald is (was eerder $66) en I.O.S. Ltd cert, tot 4.85, dan kan men nagaan, welke koersverliezen vele be leggers in dergelijk materiaal hebben geleden. De obligatiemarkt was deze week prijshoudend tot vast.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9