UIT HET DAGBOEK VAN J. H. KASTEN Terug op hun post *01 r=fcJWE IftOSf COURAW ZATÏRDAG 2 MB jg was ernstig. Heel veel ruiten, waar onder de grote spiegelruiten van het zoölogisch laboratorium, zijn gesneu veld. 9 februari Elke nacht enige V2's over. Vannacht veel zware bommen werpers. Om drie uur vanmiddag zware explosie. 10 februari De hele dag V2's in de lucht. Vanmiddag acht jagers boven Leiden. Een half uur lucht alarm. Zwaar afweervuur. Vandaag zyn de rantsoenen brood voor vol gende week vastgesteld op 800 gram per persoon. In vijf weken geen aard appelen verstrekt. Vele mensen lijden nu honger. Langs de deur wordt ge bedeld. 13 februari Om kwart voor een vanmiddag een zware explosie. De moffen hebben de trambrug over de Vliet opgeblazen. Roode-Kruis-bool 16 februari Erg mistig weer. Wij moeten vanavond om zes uur binnen zijn en mogen er 's morgens niet voor zes uur uit. Dit als straf omdat de Vinkbrug beschadigd is. Door wie? Hoe lang zal dit spelletje weer duren? 17 februari Vandaag is er een boot met levensmiddelen aangeko men. Schenking van het Zweedse Roodc Kruis voor de Leidse bevol king. Zij bevat rogge, tarwe, erwten, margarine enz. Het zal spoedig wor den gedistribueerd. Vandaag weer enige V2's. 22 februari Alle dagen V2's in de lucht. Vannacht massa's vliegtui gen over. Overdag veel jagers in de lucht en bombardementen in de om geving van Leiden. Vanmiddag maakte een bommenwerper een noodlanding in Zoeterwoude. 23 februari Vanmorgen weer grote aantallen bommenwerpers over. Vanavond weer. Bonnen voor vol gende week zyn voor één kg aard appelen 100 gram kaas, 125 gram jam, 800 gram brood en 125 gram vlees per persoon. 27 februari De afgelopen dagen bombardementen in de omtrek. Van middag om vier uur jagers boven Leiden. Ze lieten weer bommen vallen. 28 februari Vanmorgen om kwart over negen bombardeerden vier vliegtuigen de Vinkbrug. Bombardementen houden aan tot zes uur, met tussenpozen. Het afweervuur was al die tyd niet van de lucht. Granaatscherven vlogen over straat. Het was weer een angstige dag voor Leiden. 3 maart Dagelijks jagers boven de stad, die dan weer bom men afwerpen, dan weer de af- weerstellingen bestoken. Er wer den nog steeds veel V2's afge schoten. Het is een hels lawaai wanneer ro'n projectiel door de lucht vliegt. Het rantsoen is voor volgende week als volgt samen gesteld: brood 800 gram, vlees 125 gram. aardappelen 1 kg en verder Vz kg bieten. Iedereen wacht nu op de pakketten van het Zweedse Roode Kruis, die vol gende week worden uitgereikt. 4 maart Vanmorgen om acht uur vielen er weer bommen. Wij tel den er veertien. Het waren angstige ogenblikken. Wij hoorden vandaag dat gistermorgen het Bezuidenhout in Den Haag is gebombardeerd. Het waren drie groepen bommenwerpers, die wy des morgens om acht uur hadden zien overkomen. Er zijn veel huizen verwoest en honderden doden. Vanavond weer bommenwerpers over. Wittebrood 7 maart Vanmorgen het Roode Kruispakket uit Zweden ontvangen. Per persoon een groot wittebrood en 125 gram boter. Het was heerlyk na maanden weer eens boter op het brood te hebben. Het bombardement in Den Haag is vreselijk geweest. Dertigduizend personen zijn dakloos, honderden doden en gewonden. Het hele Bezui- denhoutkwartier is verwoest. 8 maart Het schijnt gewoonte te worden de V2's zoveel mogelijk des nachts of in de vroege morgen af te vuren. Wy telden er vannacht weer een aantal. Wij moeten nog steeds om zes uur binnen zijn. 12 maart Jagers en V2's, het is elke dag (en nacht) het zelfde. Van daag weer fietsen gevorderd op straat. Het parool is weer: niet fietsen. 16 maart Vandaag een bon inge leverd ter verkrijging van 400 gram brood van het Internationale Roode Kruis. 18 maart Gisteren weer fietsen- vordering. Steeds maar hetzelfde pro gramma. V2's suizen door de lucht Jagers gooien bommen en vuren hun boordwapens af. En daar tussendoor zwaar afweervuur. En nog steeds om zes uur thuis zijn. Weer bonnen voor 1 kg aardappelen. 800 gram brood en suikerbieten. 20 maart Vandaag weer 400 gram brood van het Intern. Roode Kruis ontvangen. 21 maart Vanmiddag vliegtuigen over bomaanval op de Vinkbrug (16 uur). 23 maart Een zomerse dag. Van morgen om half zes al jagers boven Leden. Van die tyd af tot laat in de middag steeds bombardementen in de omgeving. Wij zetten ramen en deuren maar open. om zoveel moge lijk van ruitenbreken verschoond te blijven. 27 maart Gisteren, in tegenstel ling tot de voorgaande zonnige dagen, zeer rustig. Vanmorgen weer razzia's. Vannacht explodeerde een V2, alles •dreunde en schudde. Vandaag weer een half broodje met 125 gram boter per persoon van het Zweedse Roode Kruis gekregen. Uittocht 29 maart Gisteren razzia's ge houden. Vandaag grote uittocht van M. G. Verweij en Jac. Wilbrink werden begroet. Terstond richtte onze bur gervader zich in een korte toespraak tot de bevolking der stad. Mr. Van de Sande Bakhuijzen zeide uit naam van H. M. de Koningin het bestuur over de stad voor korten tijd weer op zich te nemen en uitte zijn dank jegens God, Die ons nu verlost heeft. Met vol vertrouwen en goeden moed gaan wij nu onze kracht geven tot opbouw van stad en land. Welhaast zijn wij baas in eigen huis, doch spreker maande de burgerij tot kalmte en rust bij de feestvreugde. Dankbaarheid vervult mijn hart voor uw hartelijke ontvangst en nu gaan wij gezamenlijk aan den arbeid. Spr. besloot zijn woorden met een ,jLeve de Koningin", waarmede men op daverende wijze instemde, terwijl vervolgens het „Lang zal hij leven" luid opklonk. In de hal werd de burgemeester door tal van hoofdambtenaren, hoog leeraren enz. gecomplimenteerd. Nadat de burgemeester naar zijn werkkamer was geleid, heeft weth. Ver weij hem daar mededeeling gedaan dat hij met wethouder Wilbrink Mr. R. N. de Ruyter van Steveninck namens de wettige regeering 's morgens had verzocht het stadhuis te verlaten, waarbij deze had gevraagd de bevoegde autoriteiten mede te deelcn, dat hij tot het laatste toe op zijn post was ge bleven. Ook werd den burgemeester namens het studentencorps toegespro ken. waarbij de vreugde der geheele unwersiteitswereld werd vertolkt, rut de oude president-curator opnieuw deze functie op zich mocht nemen. Mr. Van de Sande Bakhuijzen zeide, dat het voor hem een vreugde was zich nu ook weer te kunnen wijden aan den opbloei der Universiteit, welke spr. hulde bracht voor het betoonde dappere verzet tegen den vijand. Hierna werd Tiaar het politiebureau gereden, waar het corps stond aange treden om den heer Meijer opnieuw als chef te begroeten. Nadat de wnd. commissaris was medegedeeld, dat hem zijn bevoegdheid was ontnomen en deze was weggeleid, was het de commandant der N.B.S,, de heer W. de Gast. die den heer Meijer als politiechef een hartelijk welkom toeriep en zijn volkomen vertrouwen uitsprak, dat de commissaris in staat zou zijn het Leidsche politiecorps weer zijn ouden goeden naam te hergeven. De heer Meijer zeide in zijn met ontroering uitgesproken dankwoord, dat hij hoopte hierin te zullen slagen, daarbij een beroep doende op de medewerking van den burgemeester, de N.B.S. en de geheele burgerij. Vervolgens sprak de burgemeester den commissaris in hartelijke bewoor dingen toe, de verzekering gevend, dat dit ogenblik hem zeer verheugde. Voor het politiebureau richtte allereerst de heer A. wan der Neut zich tot den commissaris, waarna deze zich met enkele woorden tot het corps richtte en de twee bekende coupletten van ons volkslied werden aangeheven. Een aardig moment was het tevens, toen twee „uit de lucht gevallen" Neder- landsche officieren voor de microfoon traden en op eenvoudige, ongedwon gen wijze uiting gaven aan hun vreugde deze plechtige ogenblikken te kunnen meemaken, daarbij de bevolking aansporende zich rustig te houden tot den komst der bevrijders. Feestvreugde op de Br eestraat. Duitse auto's, gemotoriseerd geschut enz., die de gehele dag aanhoudt. Het leek op de Breestraat wel 3 ok tober, zoveel volk was er op de been. Alles trok in de richting Utrecht. 31 maart In de afgelopen nacht zes zware explosies. Wij zyn uit bed gegaan (het was half vier) en hebben even gewacht wat er ging gebeuren. Het bleef echter rustig. Alleen veel vliegtuigen over. Vanmorgen bleek dat de Duitsers vernielingen hebben uitgevoerd aan de installaties van de Hollandsche Constructie Werkplaat sen aan de Herenstraat. Zij vernielen zeer veel. Het einde schijnt niet ver meer. Fofo'j uit het archief van IS. van der Horst 1 april. Eerste Paasdag Erg guur weer, westelijke wind die aangroeit tot storm. Geen vliegtuigen, maar ook geen paaseitjes vandaag. Nog maar even de tanden op elkaar. 2 april De klokken zijn vannacht een uur vooruitgezet, dus wij hebben een uur langer dag, dat is vandaag tot kwart voor negen. Er doen aller lei geruchten de ronde over een door stoot bij Arnhem door Canadese troepen. Wij zullen maar afwachten. Morgen krijgen wy weer 400 gram brood van het Zweedse Roode Kruis. 4 april Vanmorgen drie Neder landse vliegtuigen boven Leiden. Brood van het Zweedse Roode Kruis. 5 april Heel rustig. Enkele vliegtuigen over. Het afschieten van V2's is geheel opgehouden. Razzia op fietsen. 7 april Heel mooi weer. Veel vliegtuigen over. Het broodrantsoen is gebracht op 600 gram per persoon per week. De aanvoer ligt volkomen stil uit het noorden, vanwege de k rij gs verrichtingen daar. Gelukkig dat er volgende week nog een uitde ling is van het Zwitserse Roode Kruis. 10 april Vanaf heden in de ge hele provincie geen electriciteit meer. dus ook de voedselbedrijven staan stil. Ook niet meer mogelyk te tele foneren. 11 april Vandaag brood van het Zwitserse Roode Kruis ontvangen. 13 april Heden wordt bekend dat de president van de Verenigde Staten. Roosevelt, plotseling is over leden. 17 april Overdag heel veel jagers boven Leiden. Het is merk baar dat het front naderby komt. Er gaan veel troepen door de stad. 18 april Afgelopen nacht veel gerü van doortrekkende troepen. Vandaag van het Zwit serse Roode Kruis per persoon 400 gram brood ontvangen. 21 april Er zijn de laatste dagen weer veel Duitse troepen in de stad aangekomen. Voor volgende week krijgen wij maar 400 gram brood en 1 kg aardappelen per persoon. Groen te is vrij, maar verschikkelijk duur. Bijvoorbeeld bloemkool per stuk f 4. andijvie f 1.60 per kg, spinazie f 1.10, rabarber f 3. Voor de bakkerswinkels staan rijen van honderden mensen om een broodje. Gelukkig dat er vol gende week nog een broodje door het Zweedse Roode Kruis wordt uitge reikt en 125 gram margarine per persoon. Meer dan driekwart van Nederland is nu bevrijd en wij hopen dat wij hier ook spoedig aan de beurt zullen komen, want de toe stand is nijpend. 25 april Van de 21ste af erg rus tig, weinig vliegtuigen over. Giste ren brood en margarine van het Zweedse Roode Kruis ontvangen. Waar er de laatste weken geen cou ranten meer uitkomen, worden alle aankondigingen op verschillende plaatsen in de stad aangeplakt. Er is grote sterfte onder de bevol king en de slachtoffers worden in draf met de lijkwagens naar hun laatste rustplaats gebracht. De kis ten zijn niet meer van hout maar van papier. Voedsel 29 april, zondag Alles rustig tot nu toe. Wy wachten de ge beurtenissen in verhand met de toestand in Duitsland maar af. In de namiddag heerst er grote vreugde, als vele zware bommen werpers der geallieerden pakket ten met levensmiddelen voor de bevolking uitwerpen op het vlieg veld Valkenburg. Een grote enthousiaste menigte, op daken en schoorstenen van de huizen en op de spoorbanen, sloeg het schouw spel gade. Het was een imposant gezicht. De nood is hier hoog ge stegen. maar Goddank, de redding is nabij. Elk uur kan het verlos sende woord vrede weergalmen over de lage landen. Een van de uitgeworpen kisten is in het Leidse Hout terecht gekomen en van daar vervoerd naar de Meel fabriek. De inhoud bestond uit 21 zakken meel van' 25 kg. 34 bussen aardappelmeel, 41 bussen vlees, 60 bussen kaas, 60 kg margarine. 39 pond eigeel, 24 blikken chocolade, 150 pond groene erwten, 112 bussen spek, 27 pond thee, zes zakken melk poeder, 2 zakken zout, 30 bussen suiker, een zak witte bonen, een bus peper, twee bussen mosterd en een bus gedroogde gist. 30 april Vandaag is onze Prinses jarig. Nog geen officieel vreugdebe toon, maar het zal haar laatste ver jaardag in den vreemde zijn. Het is verbazend guur weer vandaag, met hagel- en sneeuwbuien, precies als 36 jaar geleden toen Juliaantje werd geboren. Er zijn vandaag weer massa's vliegtuigen beladen met levensmid delen boven de verschillende vlieg velden geweest om hun vredige last voor de bevolking uit te werpen. 1 mei Guur, buiig weer. De ge hele dag zware viermotorige vlieg tuigen. laag vliegend boven Leiden, die voedsel voor de bevolking op de vliegvelden deponeren. Allerlei ge ruchten omtrent het aflopen der vij andelijkheden doen de ronde. Daar er geen krant verschijnt, wachten wij maar op de illegale pers die 's avonds bij ons in de bus ligt. Vandaag weer brood gehaald van het Zweedse Roode Kruis. Volle melk 2 mei Wij krijgen deze week een liter volle melk per persoon. De zuivelfabrieken staan stil, dus is er melk in overvloed. Het zal worden opgevoerd tot 8 liter per maand per persoon. De hele dag weer vliegtui gen met proviand in de lucht. Wordt bekend dat ze ook per schip in Rot terdam aangevoerd zullen worden. Dus de oorlog zal voor ons wel voor bij zyn. 3 mei Het wordt nu bekend dat Berlijn zich heeft overgegeven en dat de Duitse troepen in Italië en Oostenrijk hebben gecapituleerd. Ook dat 200 Engelse auto's van Brabant uit levensmiddelen aanvoeren en dat kolen en benzine in de havens van Rotterdam zullen aankomen. Aan de Meelfabriek worden alle levensmid delen, die op Valkenburg zijn uit geworpen, gesorteerd. Dit om ze zo spoedig mogelijk in de distributie te brengen. 4 mei Erg guur weer en zeer koud. Vandaag weinig vliegtuigen met levensmiddelen boven het vlieg veld. Er is thans al veel vlees-in blik in de stad verkrijgbaar. Wij wachten allen in spanning wanneer onze vrienden zullen arriveren en de gehate moffen, die wij vyf jaren hebben moeten dulden, als gevange nen ons zullen verlaten. Capitulatie Om kwart voor negen (20.45 uur) wordt door Radio Oranje be kend gemaakt, dat de Duitsers hebben gecapituleerd in Neder land. Denemarken en Noordwest- Duitsland. Hoewel wy om negen uur binnen moeten zijn. heerst er een enorme drukte, want dit nieuws door enkele gelukkigen opgevangen verspreidt zich binnen het kwartier door heel de stad. De mensen joelen en juichen. Om even over half tien komen de Landwacht en de gewapende NSB-ers de mensen uiteen jagen. Wy zullen vannacht weinig slapen door de grote emotie. Alles en iedereen wacht thans op de dag van morgen. 5 mei 1945 Vroeg uit de veren, want de capitulatie gaat vanmorgen om acht uur in. Om half negen is Leiden al in vlag- gentooi. Het is in de binnenstad zo druk als op 3 oktober. Eén grote, juichende menigte, ge tooid met oranje en de natio nale kleuren. Groepen van hon derden meisjes en jongens trek ken zingend door de straten. Om elf uur betreedt de afgezette burgemeester Van de Sande Bakhuysen weer het Stadhuis. Iedereen wacht nu op de aan komst van. de geallieerde troe pen. De Duitsers bewegen zich nog gewapend over straat, 's Middags blijkt dat zij nog geen bericht over de capitulatie hebben ontvangen. De verzets beweging of ondergrondse kan daardoor nog niet ingrijpen en het NSB-zootje arresteren. Het feestvertoon gaat echter onge stoord door, tot in de middag de moffen in hun zenuwachtigheid tot een schietpartijtje overgaan. Gelukkig geen slachtoffers. Wel een paar kapotte ruiten op Breestraat 83 Wij hopen dat onze bevrijders spoedig zullen arriveren en dat wij dan geen moffen meer in heidens straten zullen aantreffen. Maar wel een Tommy of een Canadees. Dankdiensten 6 mei. zondag Eerst vanmor gen naar de dankdienst in de Pie terskerk. Daar spraken ds. Kuilman en ds. Kelder. Ook in de andere kerken dankdienst. Van acht uur in de morgen af stonden de mensen in de rij om een plaatsje te bemachti gen. Om tien uur was de Pieters kerk al propvol. Het leek wel of er 4500 mensen waren. Na een dank rede van ds. Kuilman, sprak ds. Kelder over de 46ste onberijmde (vervolg op pag. 13) dieptepunt vter bommen en hun mitrailleurs zonjaakten heel wat uit. n* (Het was weer op het station ge- hnt. Wat er ls getroffen, weten wij ;n 1 nog niet. Ook het aantal doden is en jg niet bekend. Zolang het oorlog is n ibben wij hier nog niets meege- ke ®akt. Maar deze twee dagen zullen e óg lang in het geheugen van de nuddenaars blijven. >r 42 december De omgeving van ft station is nog afgezet in verband daft de bombardementen van giste- ;enV Het aantal doden nog niet be- tselfnd. Het is er een ravage. Ook aan djij Morssingel zijn vele huizen zwaar rhadigd. In de late avond gaan bommenwerpers over. De hele id verlicht door lichtkogels. Jagers ilen boven de stad. Gelukkig onheil. [3 december Heel mooi helder ;r. Er heerst onder de bevolking nerveuze stemming in verband nieuw te verwachte luchtaan- llen op het station. Iedereen die bij spoorlijn woont is aan het ver en op allerhande vehikels. Ge- ;kig gaat de dag kalm voorbij. 14 december Mistig weer. Geen iegerij. Ben vanmiddag naar de .pn- en Schiekade geweest, waar iandag een bom is ingeslagen. Vier 'nhuizen verwoest. Aan de Mors- in de Lopsenstraat twee huizen ;estort. Het is een ruïne. Iedereen ir is aan het verhuizen en trekt de ienstad in. Om 21 uur een V2 •loft. Zware knal, die alles deed idden. december Goed weer. Nog 'eis worden slachtoffers uit de rjfflPhkqpen bij de Stationsweg gebor- s an. De bevolking is razend over het ten jar lukraak gooien van de bommen n de vliegtuigen op de bevolking. zTlitaire doelen zijn in het geheel 'e*pt geraakt. Het is een rustige dag. trekken nog vele verhuisstoeten (or de straten van het getroffen adsdeel. Omstreeks 19 uur weer iel vliegtuigen over. Er is een nieu- 1<a% verordening in de krant versche- dan. dat wie nog elektriciteit ge- rwjuikt zal worden beboet tot een ma- ^ejnum van 10.000 gulden. "Jleperswagens december Vandaag zijn vele eejehtoffers van de bombardementen igraven. De kisten stonden op sle perswagens. want de stalhouders wil- pujn door het gevaar vanuit de lucht anft naar de begraafplaats Rhijnhof ffJden. Het juiste aantal doden is nog et bekend, maar het zal wel In de jptlg zyn. december, zondag Voor deze ;k weer duizend gram brood per •soon en één kg aardappelen. Krui- olitnierswaren niet te koop, evenmin aoljter of vet. Alleen 175 gram vlees persoon per week. Het wordt met voedselvoorziening hachelijk. De insen bedelen langs de deur om aardappel, in de hoop op zo'n ntbnier nog een maaltje, dus een zicfeagvulling. te krijgen. 18 december Officieel is bekend, het bombardement van vorige ;k aan 46 mensen het leven heeft :ost. december Dezelfde zware Imp als vorige dagen. Geen vliege- wel enige V2's. Vandaag heeft •soneel van de Lichtfabrieken de ippen uit de schakelkast gedraaid, na drie weken elektrisch licht ;n wij weer met een paar nacht- les vanavond. december, zondag Vannacht sft het gevroren. Het is mooi hel- weer, maar koud. Het wordt een ibere Kerstmis. Alles wat deze ;en de uiterlijke vreugde bracht, kerstbomen, versieringen en ver dringen, is afwezig. Wij krijgen kg aardappelen per persoon per »k. Er is geen groente, boter of De toestand wordt met de dag tieker. Wij zullen maar hopen dat op het dieptepunt van de scher- 3 curve zijn gekomen, en dat wij Aedig verbetering krijgen. *5 december Het heeft vannacht er gevroren. Alles is erg rustig, v nderen hebben vanmiddag 'n war- f maaltijd (Habo) gekregen. Zij gin- n daartoe met hun onderwijzers 1 ar de Stadsgehoorzaal. 26 december Het heeft de afge- nacht hard gevroren. Koud ir zonnig weer. Veel schaatsenry- op het ijsveld, want de lande- staan al lange tijd onder water, dc avond weer twee V2's over. itmis 1944 is voorby. 31 december 1944 De af ge ien dagen spiegelgladde wegen •r ijzel. Veel vliegerij overdag 's avonds. Er heerst een ge rukte stemming, want er is be nul gemaakt, dat alle jonge- lanncn tussen 17 en 40 jaar rich e komende weken moeten mel en voor de arbeidsinzet. Dus om ^gevoerd te worden. Waarheen? pakt. Dus het parool is thuisblijven. Wij krijgen een bon voor suikerbie ten. Veel mensen eten nu in plaats van aardappelen tulpenbollen. Als gevolg daarvan gaan de prijzen der bollen met sprongen omhoog. Men betaald nu f 1.25 per kilo. 16 januari Goed weer. Water koud. Weer razzia's. Enige V2's in de lucht. 18 januari Stad afgezet. Als gis teren weer razzia's. Koud en guur weer. Vanavond steekt een zware westerstorm op. 19 januari In de afgelopen nacht twee zware explosies aan de kust. De wind is naar het Noordwesten ge ruimd. Zware storm. Het wordt mei de voedselvoorziening penibel. Al in acht weken geen boter op het brood en geen vet in het eten. Gelukkig hebben wij nog een beetje brandstof. Wij gaan elke avond vroeg naar bed. want wij moeten zuinig zijn met brandstof, kaarsen en nachtpitjes. Nog steeds razzia's. 20 januari Hevige sneeuwstorm. Er is een dik pak sneeuw gevallen. Deze week geen bon voor vlees. Geen aardappelen meer voorhanden. Wij gaan aan den lijve ondervinden dat wij geen vet krijgen. Wij eten nu al twee maanden droog brood met een beetje bietenstroop. Na de middag vijf V2's afgeschoten. 21 Januari Vannacht weer een dik pak sneeuw gevallen. Men ziet nog geen man op straat. Iedereen houdt zich schuil. Razzia's duren voort. Vry helder weer met lichte vorst. 23 januari Nog steeds razzia's Vanmorgen hevig bom bardement en mitrailleurvuur op de spoorwegbrug over de Nieuwe Vaart. Onderweg heb ik in een woning geschuild. Vanmiddag herhaling op bescheidener schaal. Het blijft maar koud. Dik pak sneeuw en matige vorst. 24 januari Het heeft van nacht hard gevroren. Het scheep vaartverkeer ligt stil. Er wordt totaal niets meer aangevoerd. Het is hopeloos. En dan nog de men senjacht, die vandaag weer in alle hevigheid plaats had. Hele woon blokken worden afgezet en door Duitse soldaten doorzocht. 25 januari Als gisteren weer zware sneeuwval. Het heeft vannacht vijftien graden gevroren. Weer de hele dag aan het houthakken ge weest, als aanvulling om maar te kunnen blijven stoken. 27 januari Vannacht weer zware sneeuwstorm. Het ligt ongeveer zes tig centimeter hoog. Het broodrant soen is heden verlaagd tot 500 gram per persoon per week Weer geen vlees, aardappelen, groenten, boter of vet. Totaal niets te krijgen. 28 januari Nadat gistermiddag de wind naar het westen was gelo pen, kwam er weer zware sneeuwval. Vannacht werd de wind pal oost en kregen wij stevige vorst, die weer aanhoudt. Vandaag een paar vlieg tuigen over. 29 januari Vannacht weer sneeuw gevallen. Daarna lichte vorst. Geen razzia's vandaag, maar het is nog niet veilig op straat. Het dooit 31 januari De dooi is ingetreden tot grote vreugde van de bevolking. Wij hopen dat er nu spoedig levens middelen per boot zullen aankomen. Vanmiddag naar Koudekerk gelopen om melk te halen. Was 2llt uur on derweg. 1 februari In de afgelopen nacht en overdag veel V2's afgeschoten. De dooi houdt aan. Sneeuw is bijna weg. 3 februari Hele dag jagers boven Leiden. Vanmiddag om half vijf weer een aanval op de spoorbrug over de Nieuwe Vaart. Wij zagen de bommen vallen. Hevig mitrailleur- en afweer vuur. 4 februari Vannacht reed er nog een trein over de spoorbrug; die is dus nog niet geraakt. Om twee uur vanmiddag weer een aanval op de brug. Deze week 400 gram brood extra op de bonnen verstrekt. Het wordt deze twee weken totaal 1400 gram per persoon. 6 februari Vanmorgen 22 bom menwerpers over. Om elf uur een hevig bombardement op de spoor bruggen aan de Nieuwe Vaart en bij de Vink. Herhaling om half twaalf en kwart over een. Kort luchtalarm. Het was een zwaar bombardement. Er zijn ongeveer tien doden. De brug over de Nieuwe Vaart is nu goed getroffen. Wij hebben dekking ge zocht in de kelder en de w.c. Het /~)VER de terugkeer van burgemeester mr. A. van de Sande Bakhuijzen en de politiecommissaris R. J. Meyer op 5 mei 1945 gaf de N.L.C. op dinsdag 8 mei het volgende verslag. Het was een spontane hulde, welke de Leidsche bevolking Zaterdag den burgemeester Mr. A. van de Sande Bakhuijzen en den Commissaris van Politie den heer R. J. Meijer hebben bereid. Toen de drie auto's der N.B.S.waarvan in de middelste de burgemeester cn de commissaris waren gezeten, vergezeld van den commandant der N.B.S. het stadhuis naderde, begon de torenklok te luiden en er barstte een luid gejuich los toen de autoriteiten op het bordes door de wethouders De heer Kasten, wiens dag boek een uniek document is over Leiden in de jaren 1940 - 1945. Het jaar 1944 dat nu ten einde loopt, is met recht voor velen een rampjaar te noemen. Vooraanstaande burgers doodgeschoten, velen gegij zeld. Het bombardement heeft aan velen het leven gekost. Anderen zijn gewond geraakt Dan geen aanvoer van eten. Geen boter, geen groente, geen gas, geen licht. En zo kan men op deze oude jaarsdag doorgaan. Een mud tarwe kost in de zwarte handel f 1000, een mud aardappelen f 200, 'n pond gries- meel f 10. Overal haalt men bomen om, op het gevaar af in het politiebureau te recht te komen. Maar men kan toch niet in de kou zitten en men moet toch wat kunnen koken. Nog steeds spoorwegstaking. Fiet sen is gevaarlijk wegens inbeslag neming. Dus alles, zelfs grote afstan den. moet men lopend afleggen. Maar het daagt in het oosten. Arbeidsinzet I januari 1945 En zo is het nieu we jaar ingetreden. Bij de wisseling hebben de Duitsers weer vuurpijlen afgeschoten. Bovendien veroorzaak ten geweervuur en geschutgebulder gedurende een kwartier een oorver dovend lawaai. Vanmorgen weer vliegtuigen boven Leiden. Vanmid dag grote massa's die overtrekken. 5 januari Afgelopen dagen vrij rustig. Vandaag voortdurend jagers boven de stad. 's Avonds honderden bommenwerpers over naar het oos ten. met veel jagers als escorte. Weer enige V2's. Vandaag de eerste dag voor aanmelding voor de arbeids inzet van mannen tussen 17 en 40 jaar. Vele ambtenaren van het ge westelijk arbeidsbureau zijn onder gedoken. Er zijn er vandaag niet veel naar toe gewandeld om zich op te ge ven. 9 januari Erg koud. Sneeuw ge vallen. Ik ga cr elke dag op uit om wat hout te hakken waar het maar te krygen is. Alles wat los en vast zit wordt verstookt. II januari Vandaag derde nood- kaart gehaald. Het heeft vannacht 10 graden gevroren. 12 januari Mannen, die zich voor de arbeidsinzet hebben gemeld, zijn vanmorgen naar Duitsland ver trokken. 13 januari Vandaag wel bon nen, maar geen vlees. Het wordt met de dag erger. Weinig actie in de lucht. Vanmiddag en vanavond grote razzia op mannen. Er wordt hevig geschoten. Vannacht zwaar gedreun van ontploffingen. Veel vliegtuigen over. 14 januari Vinnig koud. het heeft weer hard gevroren. Het is buitengewoon stil op straat. Wat men ziet zijn vrouwen en kinderen. Tulpenbollen 15 januari Lichte dooi. Koud. Er worden op straat weer mannen opge-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7