aak DRIE KERKEN VAN CURASAO fT^LLE^ V Boek haalt drugs uit geheimzinnige sfeer Is staat van de man begerenswaardiger? dialoog Precisie !DAG J ME! !?70 j J imissie van da Nederlandse die oorspronkelijk op 16 M9 zou verschijnen, maar i de uitgifte enkele dagen e eerste verkoopdag onver- verd geannuleerd, zal nu op toch in omloop komen. De heid was dat vlak voor de drukonvolkomenheden wa- ionstateerd. Omdat men ,de i van het euvel niet kon len de zegels waren in ind en in de West al over ntoren gedistribueerd i alle vellen ter controle te- r de drukkerij. Gelukkig viel ■ng achteraf nogal mee. e zegel van 10 ct staat de iakerk, de eerste kerk van die in het midden achtt'ende eeuw aan de St. ai werd gebouwd. Het oor- tlljke kleine houten kerkje ater in steen herbouwd en it. In het begin van onze I het bekende bedehuis aan edstraat in Otrabande zeer gerestaureerd oudste synagoge van het |k halfrond i9 afgebeeld op el van 20 ct. Het inwendige kerk is een copie van de Mnsterdamse synagoge en i is het gebouw in het beeld a West-Indische bouwtrant van een bijzondere stijl. De syna goge staat op de lijst van Antil liaanse monumenten. Vele voor werpen, die bij de eredienst worden gebruikt zijn echte kunst schatten; ze zijn zelfs ouder dan de kerk zelf. De naam van de synagoge „mikvo israël emaneuel betekent „emanuel hoop van israël'. De protestantse Fortkerk, die op de 25-ct zegel prijkt, dateert uit 1634, toen Curagao op de Span jaarden werd veroverd. De kerk werd dan ook binnen de muren van het fort Amsterdam opgericht. In het midden van de achttiende eeuw bouwde men op de fundamenten van het oude godshuis een stenen kerk en die is heden nog in ge bruik. Toen in 1804 tijdens de Na poleontische oorlogen Willemstad onder zwaar vuur van de Britse oorlogsschepen lag. kreeg ook de kerk haar deel. Deze ook voor motiefverzame laars interessante serie ko9t ƒ1.10 (ned.crt.). Het jaarlijks weerkerend filatelis tisch gebeuren voor verzamelaars van het motief „Europa" staat weer voor de deur en werd al door een paar vroeglopers ingezet. Het zijn de zegels ter propagering van het streven naar Europese samenwer king, waarvoor in 1956 de postad ministraties van de EEG-landen het initiatief namen. Inmiddels hebben zich sinds 1959 al 26 aoministraties onder de CEPT-vlag geschaard en werd het uitgeven van de Europa-zegels een West-Europees omnibus gebeuren Om ook de samenwerkingsgedach- te naar buiten te demonstreren, be sloot men al spoedig de zegels naar gezamenlijke ontwerpen uit te geven. Reeds tweemaal werd hier toe een Nederlands ontwerp uitver koren. Voor 19?0 koos men een Iers ontwerp: 24 saamgevlochten dra den. Dat niet alle 26 leden-landen middels een tlgen draadje gerepre senteerd zijn, is te wijten aan het feit dat ten i'jde van het vaststellen van de keus nog maar 24 admini straties aangesloten waren De volgende achttien landen hebben aangekondigd dit jaar aan de uitgifte te zullen deelnemen: België, Cyprus, W.-Dultsland, Frankrijk Andorra), Griekenland, Joegoslavië, Ierland, Italië. Liech tenstein, Luxemburg. Monaco, Ne derland. Portugal, San Marino, Spanje. Turkije, IJsland en Zwitser- fand. irre»pondentie en oplossingen b de heer H. J. J. Slevekoorde, 12S, Den Heeg. >n of juichen en schaakpartij waarin een ng valt, Is het bijna altijd de eon kan juichen, terwijl wel kan huilen. Wij bepa- bij de vrolijke zijde gebeuren! maal Is het de wttspeler die er gebracht heeft dat hem isie winstvoortzetting ten staat. Dat behoeft nog niet isch de verliezer te bedroe- j kennen schaakspelers die erliezen, althans zich daar- s aantrekken, indien de ne- maar op schone of ele- 'ijze tot stand komt. Zo ge- bben de verliezers in de opgaven 1 «n 2 echt geen reden tot beklag. Anders is het in opgave 3. waar- In de uiteindelijke remise door een der participanten stellig niet ver diend was (1) KluruSalo. Zwart had natuurlijk na -. Pxf7 Kxf7: 2. Lxefit op a6 moeten slaan. Weliswaar zou hij na 2. Dxe6; 3. Txg7tl Kxg7; 4. Dxe6 zijn dame verloren hebben, maar dan had hij tenminste nog kansen gehad. Zwart deed echter de verkeerde keuze en er volgde: 2. Kf8; 3. Lh6ll gxh6; 4. Dh5l! en zwart gaf het op. Waarom? Dat vindt u zelf well (2) Boatner—Patterson. Wit nam natuur lijk op e7 en «peelde na 1. 0-0; 2 Dxe7l Hierna veroverde zwart ..volgens plan" door middel van 2. Dd4t 2. Le3 Dxal de kwalltolt. Maar hU zal atelllg zeer verraat geweest zijn toen hij vervol- gene met 4. Dxf0tl Kxf8; 5. Lc5t Kg8; 6. Te8 matgezet werd. In de diagramstelling had zwart 1. L«6I moeten apelen In plaats van 1. 0—0. HIJ zou dan zeer goed gestaan hebben. (3) Van der VeenHruskova. Met 1. PxdSI dat er ala een fout uitziet redde de wltspeelster zich uit een moei lijke situatie: 1. cxdS; 2. Kf4l Kh3:3. c4ll dxc4; 4. dSc3; 5. Ke3l en zwart gaf het op. Er had kunnen volgen: 5. Kg2; 6. d6h4; 7. d7c2; 8. Kd2h3; 9. d8Dh2; 10. Dd5t Kgll II. Kxc2 hlD; 12. Dxhl Kxhlt; 13. Kd3 met gemakkelijke winst. X K A 1 Wf V m 81s a; A i m W/t N k '3 A *W': u door een elegante Na 1. Td6 Tf6, 2. Td8t Tf8, 3. Td6 eindigde de partij door zetherhallng in remise. Wie was daarmee goed af? krantenartikelen, tv- en boeken over soft drugs is legio. Menigeen desondanks moeilijk zich ictief oordeel te vormen >nderwerp huana schadelijk of niet? t het met de verslaving? verbruik van verdovende werkelijk tot misdadig- dat in de praktijk wel hoe staat het met de we allemaal gebruiken: :ohol. tabak? Zijn die er- inder gevaarlijk dan has- agen die zelden volledig ai helemaal niet objectief zaken in het boek Mari- hasjiesj (uitgave Bruna, ders liggen, Is misschien Toch heeft de jour- tin Schouten op 216 pa- irobeerd objectief te bilj et boek staat een massa egevens. achtergronden, getallen die allemaal op betrekking heb- een wereldprobleem Is. direct al aan. Hij at, niet meegerekend de i van soft drugs als ta- e thee. de schattingen aantal gebruikers oplopen miljoen chronische alco- miljoen kau- betelnoten, pe pers, cocabladeren en kat, driehon derd miljoen henneprokers en vier honderd miljoen verslaafden aan opium en daarvan afgeleide midde len. Het aantal drugs is schrikbarend snel gestegen. Bij de enkele tien tallen plantaardige stoffen zijn er de laatste Jaren duizenden syntheti sche drugs gekomen. De zeventien middelen die in 1948 onder interna tionale controle stonden, waren in 1963 al uitgebreid tot zesentachtig. Martin Schouten is zich kennelijk bij het samenstellen en schrijven van zijn boek pijnlijk bewust ge weest dat hij een gevaarlijk pad bewandelde. Hij schrijft, en hij blijkt daarin geslaagd te zijn, niet te willen meedoen met de „betutte lende oudbazen" en ook niet met .standwerkers in dienst van de N.V. Bewustzijnsverruiming." In acht hoofdstukken heeft hij omschreven wat drugs zijn en ze gerangschikt naar herkomst en naar uitwerking Veel aandacht geeft Schouten de wettelijke benadering van de verdovende middelen. Aan het einde heeft hij in een groot aantal punten de pro's en contra's van het gebruik van de zogenaamde soft-drugs naast el kaar gezet. Hij gaat er zelf niet op in. Hij wil niet moraliseren. Zijn boek is interessant vooral voor de genen die met de jeugd te maken hebben. Misschien kunnen bij hen vooroordelen worden weggenomen en wellicht worden dan meningen beter gefundeerd en daardoor weer worden marihuana en hasjiesj ge haald uit de nog steeds bestaande geheimzinnige sfeer van vaagheden en halve waarheden. Dat is de ver dienste van Martin Schouten. Chris Barber Overzichtsplaten zijn de laatste jaren erg in trek. Vooral op het gebied van de in enkele tientallen jaren sterk veranderde jazz-mu- zlek zijn er nogal wat versche nen. Een van de nieuwste is die van Chris Barber, een van de bekendste Engelse vertolkers van de dixieland jazz. Muziek die veel ups en downs heeft gekend maar, nu de beat wat aan het afnemen Is, meer aandacht begint te krijgen. Het aantal jazz-clubs (waar dan ook de oude stijl is te beluisteren) Is aanmerkelijk ge stegen. De Decca-plaat „The best of Chris Barber" biedt verrukkelijke muziek. De typische Chris Bar- ber-sound komt goed over. Het zijn gelukkig niet allemaal over bekende rummers, er zijn enkele vrij onbekende bij o.a. ,,l hate a man like you" en „Weeping wil low blues" Deze mooie blues wordt gezongen door Ottilie Pat terson. Ook Lonnie Donegsn is te beluisteren. Verschanen in de Grand Gala Populair serie, 6te"eo 862 012 DQY. Brahms Brahms' lets minder gespeelde, maar toch bijzonder boeiende „Dubbelconcert" voor viool, cello en orkest In a, opus 102, een soort modernere vorm van het „Concerto grosso", is in een nieuwe Interpretatie uitgekomen op EMI - Electrola. stereo C 063-02 009 De vertolking berust bij de we reldberoemde solisten David Oistrach, viool, en Mstislaw Ro- stropowltsch, cello, die worden gesecundeerd door het niet min der beroemde Cleveland Orches tra onder leiding van George Szell. Vanzelfsprekend garandeert een samenwerking tussen derge lijke grootheden een model-ult- voerlng en dat is er dan ook he lemaal uitgekomen. En niet alleen op technisch vlak, want er wordt steeds met een bewonderens waardige inzet gespeeld, die hartverwarmend aandoet. Daarbij komt dat de opnamekwaliteit van de bovenste plank Is, zodat er geen enkele wens onvervuld blijft: een nieuw hoogtepunt in de geschiedenis van de grammo foonplaat (Uitgebracht door Bo- vema.). Persiflage „Nationaal programma" is de titel van eei. langspeelplaat die KRO-man Gerard Hulshof in sa menwerking met Bovema in Heemstede op de markt heeft ge bracht. Een aaneenschakeling van ge slaagde en vooral minder ge slaagde stukjes imitatiekunst, tot vervelens toe omlijst met de dreun van de blauw-geruite kiel. Luc Lutz opent „de dag" met de toespraak van minister-presi dent De Jong en laat ds. Sillevis Smit de dagsluiting verzorgen. Daar tussen in doet opperstal meester Bischof van Heemskerk een duit in het zakje, behoren Carel Briels, pater Henri de Greeve en kolonel Bosshardt tot de lieden die en passant even worden geïnterviewd en trac- teert Cees van Ooyen achtereen volgens op een nummertje Wim Kan, een stukje Wim Sonneveld en een brok;e Toon Hermans. De plaat is een aangepaste en uitgebreide versie van een sati risch programma dat de KRO verleden laar vier dagen voor Koninginnedag uitzond onder de titel „Cursief" Om aan dit produkt het plezier te kunnen beieven dat de makers ermee zullen hebben bedoeld, moet men eer9t wel diep in het glaasje oranjebitter hebben geke ken. Mevrouw H. M. van Eersel-van Driel, te Rockanje begint met een vraag: „Is het een minder mooie karaktertrek van de vrouw om aan de man gelijk te willen zijn? Ik hoorde nog niet van é-vrouw-cipatie. Of is de staat van de man werkelijk begerens waardiger dan die van de vrouw? Volgens mij niet. God heeft In de handen van man en vrouw de hele wereldontwikkeling gelegd, leder heeft hierin een plaats, ieder heeft zijn eigen taak. gaven en aard. De man meer verstands- de vrouw meer gevoelsmens." „Toch blijft de man als hij ge trouwd is hoofd van het gezin dit moet voor de vrouw niet aan stotelijk wezen. De vrouw, volg zaam van aard, vindt het best als ze iemand boven zich weet die een beslissing moet nemen. Deze dingen moeten in overleg met el kaar besoroken worden." „Een man behoeft geen tiran te zijn. Een vrouw vindt het aange naam als een man voorgaat en tevens hoffelijk is en galant. Het Ideaal is al<= een vrouw haar ge zin goed verzorgt, op alle dingen let, zelf veel maakt, haar geld goed beheert, enzovoort. De kin deren krijgen meer aandacht en worden beter opgevoed. Dit zou mij meer bevredigen dan dat Ik voor een auto m'n gezin zou ver waarlozen. Men kan door zo te leven als vrouw heel gelukkig zijn." „Volgens mij Is de vrouw niet achtergebleven, ze is al ver ge noeg. Een vrouw is geen man. Laat de vrouw ook in de kerk de man aanvullen, vooral vrouwen met kleine gezinnen: prachtig werk in dienst van God. Ik vind de Dolle Mina's afschuwelijk, hun optreden revolutionair en furie achtig. Veranderingen in de maatschappij, best, maar dan op •een andere manier De heer H. G. Reedijk, 's Gra vendeel, wijt al de ellende van gezagsondermijning aan het mo derne gezinsleven „Emancipatie is onbijbels, in Gen. 2 lees ik: „Ik zal hem een hulpe maken" Die hulpe mag nooit de gelijke worden aan degene aan wie hij of zij toegewezen wordt. De vrouw kan de man uit liefde ter hulpe ziin. Dient elkander door de liefde. We mogen de opvoe ding van onze kinderen niet aan anderen overlaten Ze zijn ons door God toevertrouwd en we moeten ze opvoeden tot gezags getrouwe loden van de maat schappij. Daar heeft de wereld van nu behoefte aan „Uit gezonde gezinnen komen mensen met een gezonde kijk op het leven. Het goede christelijke gezin is het fundament van onze maatschappij. Moeder moet de kinderen opvangen: ze moeten hun leed en vreugde direct bij moeder kwijt kunnen. Wanneer moeder niet thuis is, werkt dat als een koude douche. Wanneer de verhouding goed is, zal de vrouw geen minderwaardigheids gevoel Krijgen" aldus deze man. (Bent u her in alles met hem eens?) Mejuffrouw G. Dood, Haarlem: „Ook meisjes leren hoe langer hoe meer een vak Ze zullen dit zolang mogelijk volhouden, ook in het huwelijk. Dank zij de me chanisatie in het huishouden en zodra de kinderen groter worden kan ze ODnieuw een baan accep teren. De Dolle-Mina-actie was een humoristische noot tussen al le dreigende krantekoppen. De groei van het emancipatiekind zal er echter niet door bevorderd worden.' „In de toekomst zie ik meer vrouwen in specifiek mannelijke beroepen. Dit zal een stempel op het maatschappelijk leven druk ken, meer evenwicht door manne lijke zowel als vrouwelijke in breng. Cencraal wonen, hoe moet dat waar gemaakt worden? Met zoveel woningnoodl De alleen staande Krijgt nog geen eigen woning wanneer deze in de lage re loonklasse valt. Centraal wo nen: typisch egoïstisch vrouwe lijk. De man zal in de toekomst meer kennis van huishoudelijke zaken krijgen. Onderwijsvernieu wers zullen over dit probleem hun hoofd moeten buigen. (In Dronten, Rotterdam en andere plaatsen zijn al nijverheidsscho len voor jongens en meisjes, meisjes aan de draaibank, jon gens achter het fornuis is daar heel gewoon, red.) „Gelijkheid tussen man en vrouw wil een lezeres uit Zwijn- drecht goedkeuren, msar het gaat haar nu iets te ver. Vroeger was de vrouw niet in tel, nu gaat zij de toon aangeven Een vrouw kan een man maken of breken. Gebruikt ze die macht verkeerd, dan richt ze de man te gronde. De onderdanige positie van vroe ger was een christelijke opvat ting. In de Bijbel wordt de vrouw steeds aangeraden onderdanig te zijn. zachtmoedig en meegaand." „Het was een soort van plicht kinderen te hebben. Dit heeft al les meegewerkt de vrouw bene den de man te stellen. Heersen is. geloof ik, de man ingescha pen. De man vond dit ergens wel fijn en de vrouw zal zich wel veilig gevoeld hebben bij haar flinke grote heerseri Echter, als twee mensen uit liefde bij elkaar komen, maakt het niet uit wie de baas is." Mevrouw J. van Baaien, Rot terdam: „Emancipatie daar ben ik glad tegen. Een man Is nu een maal anders dan een vrouw. Als de vrouw gelijkgesteld wil wor den, dan ook doorwerken tot 65 jaar, dienstplicht vervullen, in de mijnen wernen, in de haven of bij de gemeentereiniging. Daar zijn zelfs Dolle Mina's te fijn voor gebouwd!" Een crèche vindt deze lezeres een' noodzakelijk kwaad. „Veel vrouwen laten haar gezin In ds steek om een auto te kunnen be talen. De crèche gratis, dus an deren kunnen belasting betalen voor hun auto." CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 166 Smike herkende die «tem maar al te goed. Hij keek wanhopig om zich heen, en sidderde van hoofd tot voeten. Meneer Squeen had het hand» vat van zijn paraplu in de kraag van zijn ja» gehaakt, en trok uit alls macht. De zegevierende kreet kwam uit de keel van de jonge Wackford, die, zonder zich om het schoppen en worstelen van Smike te bekomme ren, zijn prooi met de koppigheid van een buldog vasthield. Smike zag dit alles met één enkele blik, en die blik deed hem zo geweldig schrikken, dat hij volstrekt geen geluid kon geven. 'Dat is ten fortuintje!' riep Squeers uit, die langzamerhand zijn paraplu inhaalde, en niet loshaakte voordat hij Smike stevig bij zijn kraag had gegrejpen. 'Dat is een fortuintje! Wackford! roep gauw een van de koet sen.' - 'Een koets, vader?' - 'Ja, een koets,' antwoordde Squeers, die zich verlustigde zijn prooi te bekijken. 'Het kan mij niet schelen hoeveel het kost. We zullen hem in een koets zetten.' - 'Wat heeft hij gedaan?' vroeg een metselaar, tegen wiens kalkbak Squeers in drift was opgelopen. - j 'Alles,' antwoordde Squeers, 'alles. Weggelopen; deelgenomen aan een I moordcomplot tegen zijn meester. Er is niets slechts te bedenken of hij heeft het gedaan. O wat een fortuintje!' De man keek beurtelings Squeers en Smike aan, maar het weinige ver- stand dat de arme jongen bezat was nu geheel verbijsterd. De koets kwam. i Wackford sprong erin, Squeers duwde zijn prooi naar binnen, volgde terstond en haalde de ramen op. De koetsier klom op de bok en reed lang zaam weg, terwijl de metselaar en zijn kameraad, benevens een oude ap pelvrouw en een straatjongen die de enige getuigen van dit toneel waren geweest, niet wisten wat zij ervan moesten denken. Meneer Squeers was tegenover de ongelukkige Smike gaan zitten, en bleef hem een poos onbeweeglijk aanstaren, toen scheen hij zich te be zinnen, en gaf zijn leerling enige muilperen, om beurten rechts en links. 'Het is geen droom,' zei Squeers, 'dat is zijn eigen vlees en been, ik heb het meer gevoeld.' En toen hij zich door deze proefnemingen van zijn ge lijk had overtuigd, diende hij, opdat zijn vermaak niet eentonig zou wor den, Smike enige oorvegen toe, telkens harder en harder lachend.-'Je moeder zal uit haar vel springen, als zij dit hoort,' zei hij tot zijn veelbe lovende zoontje. - 'Zou ze dat, vader?' merkte de jongeheer Wackford op. - 'Dat wij nu net op die straat moesten uitkomen,' vervolgde Squeers, 'en ik hem zo ineens aan mijn paraplu haakte, alsof ik hem aan een hengel had- 'Maar ik heb hem toch bij zijn been gepakt, vaderzei Wackford. I -'Dat heb je, beste jongen,' zei Squeers, terwijl hij zijn zoontje op het hoofd tikte, 'en daarvoor zul je ook het beste jasje hebben, dat de eerste nieuwe jongen meebrengt als beloning van verdienste. Ga zo voort en doe alles wat je je vader ziet doen, dan zul je, als je sterft, recht de hemel in gaan.' Ter bevestiging van die belofte klopte Squeers zijn zoontje nog eens op het hoofd, en Smike ook, maar harder, waarna hij deze schertsend vroeg hoe het met hem ging. 'Ik moet naar huis,' zei Smike, terwijl hij angstig om zich heen keek. - 'Dat moet en zul je ook,' hernam Squeers, 'en je zult spoedig thuis zijn. Binnen een week zitje te Dotheboys-Hall, en ik zal wel oppassen datje niet weer wegloopt. Waar zijn de kleren, waarin je weggelopen bent,ondank bare dief?' Smike wierp een blik op het mooie pak, dat Nicolaas voor hem had laten maken, en wrong zijn handen. 'Weet je wel, dat ik je aan de galg kan brengen vervolgde Squeers. 'Weetje wel dat er de galg op staat, ik weet niet zeker of de snijkamer er nog niet bij komt, als men boven de waarde van vijf pond uit een be woond huis steelt? Hé, wfeetje dat wel? En wat denkt je dat de kleren, die je aanhad, waar,d waren? Weet je wel dat die «ne laars achtentwintig shilling kostte toen het een paar was, en die schoen zevenenhalf? Je mag blij zijn dat ik zo barmhartig ben.' (WORDT VERVOLGD) Tijdens het tegenspelen van een contract is precisie geboden. Hoe vaak gebeurt het niet dat een contract toch niet correct blijkt, maar wel wordt gemaakt omdat het Juiste tegenspel ontbrak? Daarom voor dit belang rijke accent vandaag aandacht. In onderstaand spel ziet men welke ge volgen een ogenblik van onoplettendheid kan hebben. De kaartverdeling was: - O H 8 7 6 2 O H 8 2 HB1064 V B 10 9 7 6 2 O A 9 3 V 5 2 4» 53 C B 1054 O B 9 6 4 3 A3 Na 1 van West en 4 van Oost sprong West via 4 SA naar 6 4». Dat leek reëel, maar klein slem werd alleen gemaakt omdat Zuid zich vergiste. De uitkomst was namelijk klaveren van Noord voor de aas. Nu kwam Zuid hier echter harten terug in plaats van ruiten. Welke consequentie had die keuze? Wel. na 94 voor de aas van Oost werd klein slem inderdaad gehaald. De troeven werden namelijk verwijderd, waarna West 7 speelde. Noord moet wel een hogere kaart leggen, anders kan Oost de verliezende rui ten kwijt. Dus 10 van Noord en troef van Oost. Er volgt harten door West ingetroefd en weer klaveren voor Oost. Die zet zijn laatste harten voor. waarna West weer kla veren speelt, wat de heer bij Noord forceert Nu kan West aan slag worden gebracht met OA, waarna op de Iaat9te en hoge klaver- kaart de verliezende ruiten van Oost kan worden gelegd. De fout van Zuid bij de tweede slag was natuurlijk dat hrj door geen ruiten terug te komen, deze rentree bij West liet zitten. Ruiten had ds nu gevolgde speel wijze niet mogelijk gemaakt, omdat de klaver- kaart niet kan worden vrljgespeeld. West ver liest dus nog een slag en eindigt op 5 4». daarmee één down gaande. Dat overigens het uitkomen in de door de partner geboden kleur van essentieel belang i9. kan niet genoeg worden herhaald. Het te- Correspondantla aan da haar t. 1. Nuya, Burg- Baumannlaan 163c, Rotterdam. genspel zal daarop vaak zijn gebaseerd, zo als in onderstaand spel: 1076 A H 2 <0- A V 8 7 2 V 4 H V B 8 4 N 95 85 W O V B 96 4 H 4 2 O 106 f H 1065 A B 9 2 A 3 2 I 1073 O B 9 5 3 873 West en Oost hadden elkaar in 3 ge vonden; Noord had meegeboden: 2 O. Voor Zuid voldoende om van ruiten te spelen, te meer omdat daarmee onmiddellijk de down slag wordt verkregen. Nu zijn voor Zuid/ Noord één schoppenslag, twee ruiten- en twee hartenslagen: één down. Komt Zuid A en klein, dan kan niet meer van ruiten wor den gespeeld en haalt West zijn contract. OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. kapper. 6 genade. 12. arra. 14. kera. 16. aa. 18 O.E.. 19. sol. 21. Rt.. 22 ar. 23 stabiel. 28 agolame. 29. Sara, 30. nobel, 32. keet, 33. Ir.. 34 A.P 36 tak. 37. me. 38. r.l.. 39. atap. 41. tolk. 43. t.t.. 44 arabesk. 45. eg, 47 Ebro. 49. aera, S2. p.e.. 54. R.D., 55. rad. 57. ra. 58. Po. 59. Adda. 61 karet 63 naar. 66. toendra. 67. mandaat. Em. 70. de. 71. Dei. 73. ei. 74. Ne. 75 deel. 77 hees. 79. Korrel. 80 derrie Verticaal: 2. Aa, 3. probaat, 4 prei. 5. Ee, 7. e.k., 8. Nero, 9. artikel. 10. Da.. 11. bassin, 13. do, 15. gretig, 17. eter, 19. slot. 20. leek. 22. Amer, 24. ar, 25. en. 27. gl„ 28. Se, 31. barbaar. 35 paard. 37. moker. 39. sté. 40. pro. 41. tsa. 42. Kea. 46 spatel. 48. brander. 50 rendier. 51. tortel. 53. Edom. 55. raad, 56 demi. 58 paan. 60. de. 61. kr.. 62. Ta. 64 Aa. 66 deer. 68. Neer. 72 es. 75 do, 76 Ie. 77. hé, 78. el INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ona bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL: 1 vrucht; 4. soort hamer; 8. kasteel; 12. vlaktemaat; 13. hoofddeksel; 14. klein kind; 15. voorzetsel; 18. uitgestotene; 17. roei pen; 18. dierengeluid: 19. geit; 21. meisjesnaam; 22. dwaas; 24. plaag geest. 26. eenjarig kalf; 28 een der Cycladen; 31 wiel; 33. bundel; 34. landelijk; 38. In het jaar der wereld (afk. Lat.); 38. slobkous (VI.); 40. hiaat; 41. soort hert; 43. melange; 44. verlegen; 45. plaats In Limburg; 47. boom; 49. muzieknoot; 50. nauwer; 51. werktuig van de goudsmid; 53. kever; 55. achting-, 56. grondvlak; 58. zware zoete wijn; 61. gehoor zaam; 62. plaats In Gelderland; 64. gevangenis; 66. water in N.Br.; 68. korte kous; 69. deel van de dag; 70. pers. voornaamw.; 71. els; 73. vloer- lijst; 74. watering; 75. deel van een boom; 76. plaats in N.H.; 77. koe mestvocht. VERTICAAL: 1. klap; 2. eens; 3. water in Friesland; 4. meisjesnaam; 5. het Oosten; 6. een der Cycladen; 7. voegwoord (Frans); 8. muziek noot; 9. luitenant (afk.); 10. uitroep; 11. vervoermiddel; 13. erg; 14. heks; 17. bij; 20. voertuig; 22. snijwerktulg; 23. zeef; 25. spinneweb; 27. raak lijn; 28. rund; 29. dierentuin; 30. speelruimte; 32. water in België; 34. ver hindering; 35. bruine waterverf; 37. gemeenteweide; 39. voorzetsel; 40. steensoort, 42. aalgeer; 46. soort bier; 48. visje; 51. bloeiwljze; 52. vogel; 54. kippenloop; 56. hijswerktuig; 57. schoonmaakartikel; 50. projectiel; 60. schuin toelopend; 61 familielid; 63. loot; 65. kier-, 67. artikel (afk.fc 68. bijb. figuur; 69. Eng. bier; 72. geluid van een ezel; 73. per express* (afk.); 74. bergplaats.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 23