'NASSER: LAATSTE KANS T oeristenstroom vult de randstad VREDESTEIN VERKOOPT ZICH AAN GOODYEAR Commentaar '■■■■I Nixon dinsdag bij vier commissies „op matje' decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Beroep op Nixon om vrede te redden „Beveel Israël terug te trekken C RITA Lenteweer Man gedood bij ruzie in cafetaria Bevrijdings tientjes zijn bekrast Kortsluiting oorzaak van Apollo-ongeluk Grondstation satelliet communicatie Felle kritiek op invasie; in Cambodja Eindelijk een beetje lente Fles met zwaar vergif gestolen Nieuwe aandelen proces Goodrich Kolen goedkoper bon KT-_i,J Nieuwe Leidse Courant Zaterdag 2 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer otdkantoor Leiden - Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f4,95, p. kw. j 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Voor het eerst sinds drie maanden heeft president Nasser fcch weer tot het Egyptische volk gericht. Hij deed dat gisteren Tjdens een 1-mei toespraak voor twintigduizend arbeiders in tairo. De radio zond de rede ook uit. komt zelden voor dat en zich niet moedig voelt i het gevaar. CHAUVILLIERS /andaag in ZO: J. den Boef: Denk er nog eens goed over na Pieter-ian Dekkers: En nou maar feestvieren Link van Bruggen: „Wij hebben het gehaald!" Rolf Hoekstra: Mr. Van Doorn gaf bevel tot vuren op verrader II Antonius van der Waals Huib Goudriaan: Dansfeest met een kater Dick Rlnglever: Verkeer komt maar traag weer op gang Arie van Pas: Partizanen van de Biesbosch Henny Sterken: En langzaam werd ons bordje voller Dr. E. Diemer: Staan in vrijheid Dr. C. Rijnsdorp: Christenen zonder duivel? Jeanne de Vlieger: Levenskansen voor baby groter Zon en maan l„De speelgoedafdeling was hele- |maal niet cp de derde verdie ping..." DE BILT Veel bewolking, II maar geen neerslag van betekenis. I Zwakke tot matige zuidwestelijke I wind. Iets hogere temperaturen dan vandaag. I DE BILT Vanmorgen pas- I seerde een regenfront waarach- l| ter zich iets warmere lucht be- I vindt. Morgen zijn er meer zon- I nige perioden te verwachten met I overwegend droog weer. Het I wordt het eerste mooie lente- Ij weekeinde. De lucht moet eerst over het I' koude zeewater van ongeveer 3 graden, maar toch kan de mid- dagtemperatuur geleidelijk tot 13 a 15 graden stijgen en dit laatste cijfer is het laatste halfjaar niet meer bereikt. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 4 tot 13; min. temp.: van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal; max. temp.: 1 tot 6 graden bo ll ven normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 95 procent; kans op een geheel droog et- maal: 80 procent. Barometerstand: heden 10 uur: 76.4 cm (1018 millibar), dalend. KAIRO President Nasser heeft gisteren een „laatste be roep" op president Nixon ge daan de vrede in het Nabije Oos ten te redden door Israël „te he velen" zich uit de bezette Arabi sche gebieden terug te trekken. „Als Amerika het niet doet, zijn we zelf verplicht Israël daartoe te dwingen", dreigde de Egypti sche leider. „De Verenigde Staten kunnen Is raël onder druk zetten om de troepen terug te trekken omdat Israëls leven van Amerikaanse steun afhangt", zei Nasser in een 1-mei rede. Hij waarschuwde zijn Amerikaanse ambtgenoot dat de VS hun invloed in de Arabische wereld voor tientallen of zelfs honderden jaren zou verlie zen als ze niet in die opdracht slagen. „De betrekkingen tussen de Ara bische landen en de VS zijn in een beslissend stadium gekomen. Het komt of tot een definitieve breuk, of tot een begin van een nieuw tijd perk", aldus Nasser. Dramatisch De president deed zijn beroep in dramatische bewoordingen aan het eind van zijn toespraak, die zoals gewoonlijk was doorspekt met anl»- -Amerikaanse opmerkingen. Zou Nixon Israël er niet toe kun nen bewegen het bezette land te ver laten, dan behoort hij volgens Nasser in elk geval geen wapens meer aan Israël te geven zolang het de Ara bische gebieden bezet houdt. „Wij hebben de deur voor de VS nog niet definitief gesloten", zei hij. Eerder beschuldigde Nasser Nixon ervan dat hij een politiek voert die is gericht op handhaving van de Israëli sche superioriteit over de Arabieren. „Dit houdt in «Jat de VS elke stap var, Egypte willen voorkomen om de Egyptische gebiedsdelen die Israël bezet houdt, terug te krijgen". ROTTERDAM In de cafetaria ADE aan het Noordplein in Rotter dam is vanmorgen een man gedood van tussen de twintig en dertig jaar. Hij werd door een mes in het hart getroffen. Onmiddellijk na het ge beurde hield de recherche vier man nen aan. Men vermoedt dat onder hen de gene is die de dodelijke steek toe bracht. Over de toedracht was van morgen niet veel mee te delen. Vast staat dat in de cafetaria ruzie is ont staan. De zaak is vooral in de vroege morgenuren een druk bezocht etablis sement. De jongen, wiens identiteit evenmin bekend is, zakte direct in elkaar na de steek. Het drama gebeurde rond drie uur vannacht. Behalv het vier tal dat werd aangehouden, worden nog enkele andere bezoekers van de caftaria vastgehouden omdat zij ge tuigen zijn geweest van de steek partij. DEN HAA'G Volgens het Twee- I de-Kamerlid Koekoek (Boeren) zijn de zilveren Bevrijdingstientjes zeer j slordig geslagen. Ze vertonen afwij- i kingen en zijn sterk bekrast. Hij schrijft aan minister Witteveen dit niet passend te vinden, gezien het feit dat zij zijn gemaakt in verband met de 25ste herdenking van de be vrijding en omdat zij de staatskas een zeer grote winst opleveren. WASHINGTON Kortsluiting in de electrische leiding van zuurstof tank nummer 2 is waarschijnlijk de oorzaak geweest van het mislukken van de maanreis van Apollo-13. De onderzoekcommissie van de Nasa ziet deze mogelijkheid als de meest waar schijnlijke. Door de ontploffing, die daardoor werd veroorzaakt, sloeg de zijwand van het dienstencompartiment tegen de richtantennes, die daardoor werd beschadigd en korte tijd geen signa len meer doorgaf naar de aarde. De Nasa hoopt vooral opheldering te krijgen uit de automatische radioge- gevens, in elk geval meer dan uit de foto's. Op de foto: het bewuste cafetaria „Ade"' In Friesland: Help pen Berichten over het vliegen van Russische piloten in Egypte deed hij af als „Israëlische propaganda", maar hij ontkende ze niet rechtstreeks. „Rusland doet niets anders dan Egyp te helpen in het afslaan van de Israë lische aanvallen". Nasser beweerde vol vertroiuwen j dat de Egyptische strijdkrachten aan het Suezkanaal hèt initiatief, van de j Israëliërs hebben overgenomen. Hij voorspelde dat op den duur de Egyp- tische aanvalsoelen in Israel zelf zul- j len liggen. Israëls minister van buitenlandse zaken. Abba Eban, zei naar aanlei ding van de toespraak van de Egypti- sche president dat Nasser de wereld bang wil maken om te bereiken dat Israël geen steun meer krijgt Varlansen „Nassers woorden doen blijken dat hij verantwoordelijk is voor het voortduren van het conflict in het Nabije Oosten. Hij fteeft geen woord gezegd over het Israëlische verlangen met het Egyptische volk over een vredesregeling te praten. Maar Israël zal aan de huidige grenzen blijven totdat een echte vre de met erkende grenzen is verzekerd. WASHINGTON President Nixon zal dinsdag met vier Con grescommissies de crisis in Cam bodja bespreken. De invloedrijke Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen had de pre sident gisteren „dringend om een onderhoud" verzocht. Het was sinds 1919 niet meer voor gekomen dat een president van de VS op het matje was geroe pen. Commissievoorzitter Fulbright de voornaamste vertolker van een groot aantal parlementsleden dat kritiek op het offensief heeft zei „dat het onze grondwettelijke verant woordelijkheid" is om een gesprek met Nixon te voeren. Vele Congresleden menen dat de president zjjn grondwettige bevoegd heden heeft overschreden door een dergelijk besluit zonder eerst het Congres te raadplegen. Sommige Se natoren hebben al voorgesteld dc re gering op dc vingers te tikken door geen toestemming te geven voor het besteden van begrotingsgelden aan de actie in Cambodja. In vele plaatsen in de VS hebben De bestandslijnen zijn het gevolg van studenten heftig geprotesteerd tegen de Arabische agressie van het verle- het besluit van Nixon. In sommige den", aldus Eban. steden werden militaire opleidings centra bestormd. Vele landen rea geerden scherp afkeurend op de Ame rikaanse inmenging in Cambodja; De president voerde gisteren op enkele Aziatische leiders steunen het I besluit van Nixon. j hoog niveau gesprekken over de toe stand in Cambodja. Na afloop zei hij te geloven een juiste beslissing te I hebben genomen. Op de vraag of het Amerikaanse volk achter hem zou staan, antwoordde hij: „Wat er wer kelijk toe doet, is of het allemaal I goed afloopt". Operaties Volgens Washington verloopt de operatie, die gericht is op het com munistische „zenuwcentrum" in de zogeheten Vishaaksector uitstekend. Naast deze Amerikaans-Zuidvietna- mese aanval voeren Zuidvietnamese troepen, met honderd Amerikaanse adviseurs, nog een aanval uit in de Papegaaibeksector in Cambodja. Bei de sectoren vormen uitstulpingen in Zuid-Vietnam. Cambodja, niet van tevoren door Nixon op de hoogte gesteld, zal waar- schjjnlyk een protest bjj de VS en Zuid-Vietnam indienen over de grens overschrijding. „Getrouw aan zjjn neutraliteit", zei een woordvoerder, „zal Cambodja het vertrek moeten eisen van alle buitenlandse troepen". DEN HAAG ÜTtfgt een grondstation oor satellietcom municatie, dat in 1973 in de lucht zal komen. Het wordt gebouwd op een terrein in de nabijheid van het Friese plaatsje Burum. Het slation zal worden gebruikt voor verbindingen met Noord-Ameri- ka via de in 1971 te lanceren satelliet Intelsat en krijgt anderzijds via een straalverbindingsnet aansluiting met het Nederlandse telefoonnet. De satelliet Intelsat zal geschikt zijn voor het gelijktijdig overbrengen van ongeveer zesduizend telefoonge sprekken of twaalf tv-uitzendingen of een combinatie van beide. Het Nederlandse station zal alleen maar tv-uitzendingen kunnen opvan gen, maar wanneer men tv zou willen gaan uitzenden is de ruimte hiervoor in de gebouwen in Burum aanwezig. Dinsdag 5 mei, nationale feestdag en donderdag 7 mei. Hemelvaarts dag. zal ons blad niet verschijnen. Op beide dagen zjjn onze kanto ren gesloten. Ook de ander /ANZE blijdschap bjj de herinnering aan het herkrijgen van de vrjjheid wordt gedempt door de wetenschap dat er op onze zelfde aarde nog zo- velen zjjn wie het aan wezenlijke mo gelijkheden tot levensontplooiing schort. Als het goed is. knaagt dit aan ons en vragen wjj ons in gemoedc af, of wij in geweten ook liet onze doen om in deze locstand verandering te brengen. Men spreke hier uiet te spoedig van machteloosheid om iets te doen, laat staan te bereiken. In elk geval zyn er binnen die totale toestand tal van situaties die vandaag reeds zouden kunnen worden aangepakt. En voor het overige kan de nood ook de hel pers vindingrijk maken. De nooddruftigen zjjn velen en kun nen in allerlei groepen worden onder scheiden. Daar zijn de miljoenen kinderen die zoveel missen van wat wjj voor onze eigen kinderen vanzelf sprekend achten en wat het ook voor die anderen zou behoren te zijn. Daar zijn verder de vluchtelingen, nu eens hier, dan weer daar, maar zijn doen ze er altijd wel. Dan de slachtoffers van discriminatie, ook al zulk een vernederende ervaring in een eeuw die van haar hoge ontwikkeling opgeeft. In ons land is uit vele instellingen en organisaties een comité ontstaan waarin ook de Raad van Kerken meewerkt en dat ons, zelf zozeer op vrijheid gesteld, manen wil niet in dc onvrijheid tot levensontplooiing van al die anderen U, berusten. Dat comité noemt zich kernachtig „Vrij- hied, ook voor de ander". Onze eigen vrijheid schept verplich tingen. Ons dunkt dat een van die verplichtinger is het bestaan van dat comité met instemming te be groeten. Dat kan, want het heeft een gironummer, en wel: 252424, te Amsterdam. DEN HAAG De buitenlan ders zijn gisteren auto aan auto ons land binnengerold. Er kwa men zoveel toeristen, dat gister avond in de randstad al vrijwel geen logeerruimte meer te krij gen was. 3 zon op 5.08. onder 20.07: maan D op 3.59, onder 17.51: 5 mei NM. 4 zon op 5.06. onder 20.09; maan op 4.12, onder 19.17; 5 mei NM. HOOG WATER 3 mei: Rotterdam lc ge- tij 2.58, 2e getij 15.38, Vlissingen I 0.07—12.35, Willemstad 1 3.41—16.05, 4 Mei: Rotterdam le getij 3.45, I 2e getij 16.23, Vlissingen J o.5013.15, Willemstad 4.28—16.52. BEVERWIJK De Beverwijkse politie zoekt sinds gisteren koortsach tig naar een flacon met een zwaar landbouwvergif, die uit een gepar keerde auto werd gestolen. Het vergif wordt gebruikt voor het bestrijden van ongedierte op rozen en is levensgevaarlijk, zowel bij inwen dig als bij uitwendig gebruik. De diefstal van de flacon werd gisteren ontdekt door de eigenaar van de auto. Zijn wagen was opengebroken en al teen de flacon met het gif werd ver mist. Onderscheiding voor Krui si liga DEN HAAG - Het hoofdbestuur van het Nederlandse Roode Kruis heeft het „kruis van verdienste", de hoogste onderscheiding van de ver eniging, toegekend aan' dr. R. J. H. Kruisinga, staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid. De staatssecretaris ontving deze on derscheiding voor zijn grote verdien ste op het gebied van de volksgezond heid. DEN HAAG De prijzen voor de meest gangbare kolensoorten zijn per I 1 mei ongeveer 35 cent per mud goed- i! koper. Dit blijkt uit de prijzenbe- schikking voor vaste brandstoffen, die gisteren in de staatscourant is gepubliceerd. Hotels in Den Haag. Rotterdam, Utrecht, Delft, Noordwijk en Zand- voort konden geen mens meer bergen, evenals de particuliere adressen. Het zijn vooral de Duitsers die in enorme aantallen naar Nederland stroomden. Aan de Nederlands-Duitse grens bij Bergh was het gistermorgen op een gegeven moment zo druk, dat daar ruim tienduizend toeristen per uur passeerden. Onder de buiten landse toeristen zijn dit jaar ook veel Fransen. beperk zoveel mogelijk het inha len op drukke wegen; bij opstoppingen tijdig remmen, zodat de achterlichten het achterop komende verkeer tijdig waarschu wen; extra zorg te besteden aan de ban den; rekening te houden met plotseling de weg oprennende kinderen en eigen kinderen niet voorin, maar achterin de auto te laten fitten. Warmei Met het aanwassen van de toeris- tenstroom steeg gisteren ook de tem peratuur: het was voor het eerst dit jaar een klein beetje lente. Voor de komende dagen is de verwachting ook gunstig: weinig wind, veel zon en een stijgende temperatuur. Het ziet er naar uit, dat het met de komende vrije dagen voor de boeg wel eens propvol kan worden op onze wegen. Het verbond voor veilig verkeer adviseert: „DODENHERDENKING' Maandag 4 mei 19.30 uur in de Marekerk Aansluitend Stille Tocht. cn bu V^tcLui/nzn INTERIEURVERZORGING CPUNÓbUPGD MEER KEUS IN I PASSENDE OMGEVING DEN HAAG Vredestein Rubber is via een unieke ..noodoplossing" in handen gekomen van het Amerikaan se rubberconcern Goodyear. Het bestuur van Vredestein heeft namelijk voor 18,3 mil joen nieuwe aandelen aan Good year verkocht tegen een koers van 450 procent. Hierdoor kreeg dit grootste rubberconcern ter wereld juist de meerderheid van het aandelenpakket van Vrede stein in handen. Tot nu toe had Vredestein 18.285.200 „uit staan". Op deze nog onder het publiek uil- staande aandelen Vredestein zal de NV Conoreum een honderd pro cent dochter van Vredestein vol gende week een bod uitbrengen van 450 procent in contanten. Gesprek Goodrich, een van de grootste con currenten van Goodyear, heeft reeds aangekondigd deze transactie niet ge ruisloos te laten voorbijgaan. Het eveneens Amerikaanse bedrijf kon digde gisteren in een gesprek met vertegenwoordigers van Vredestein aan alle mogelijke acties, waaronder een gerechtelijke procedure, te onder nemen om haar belangen bij Vrede stein veilig testellen. Zoals bekend zijn Vredestein en Goodrich partners op het gebied van de autobandenindustrie in Nederland. De Amerikanen leveren onder meer de technische kermis. Het bestuur van Vredestein zei gis teren dat door de intrekking van het bod van Goodyear en de plaatsing van nieuwe aandelen bij dat bedrijf, de economische eenheid van het Vre- desteinconcern zo goed mogelijk wordt gewaarborgd Onbekend Na het bod vorige week van Good year traden volgens het bestuur al lerlei verwikkelingen op. „Alles wees erop dat ons onbekende kopers ter beurze aanzienlijke pakketten certifi caten Vredestein hebben verworven. Deze kopers hebben zich tot dusverre niet kenbaar gemaakt en dit leidde Exclusieve DAMES HERENSCHOENEN Lederwaren Donkersteeg 12-14 - l.<-ide« Telefoo* 42738 tot de onbevredigende en gevaarlijke situatie dat de mogelijkheid steeds reëler werd dat buiten het bestuur om een andere onderneming de macht in Vredestein zou overnemen. Enige garantie omtrent de continuï teit van Vredestein als onderneming en omtrent de belangen van werkne mers en minderheidsaandeelhouders hadden we niet. Om aan de be staande onzekere toestand een einde te maken, hebben we nu maatregelen getroffen", aldus een communiqué vqnhet bestuur. CL t aJbayivUJL Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats betaalt: per kwartaal per maand I Als.beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Niouwa Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1