HOOGSTE LEVENSKANSEN VOOR BABY DANKZIJ (70 JAAR) KINDERVOEDING Christenen zonder duivel? DEZE WEEK Kanttekening Staan in vrijheid Oranje-Jefje is er weer ZATERDAG 2 MEI 1970 Maar waarom zeg ik dat allemaal eigenlijk, jullie letten toch niet op, jullie hebben heel andere dingen aan jullie hoofd, wat zouden jullie ook met het Evangelie moeten doen, met de profeten, wat hebben jullie met boeken te maken, waar jullie toch alleen maar op diefstal uit zijn en op echtbreuk, op eten en drinken, vervloekte gierigaards, bru ten en hoeren, vreetzakken en moor denaars, afgunstige ondieren, het Evangelie betekent niets voor jullie, oh schurken, schurken zijn jullie mijn zeer geliefden, waar zal ik voor jullie nog redding kunnen vinden.." Is dit een passage uit een middeleeuw se donderpreek? Het lijkt erop. want bo ven het stuk In kwestie staat ..De grote preek van pater Bernardus". Het is een predikatie tegen d9 duivel en zijn demo nen, over de tekst: „Als nu de satan de satan uitdrijft. !s hij met zichzelf in strijd: hoe kan zijn rijk dar. standhouden?" Je moet het kwaad met het kwaad uit drijven, zegt de (pseudo-)pater Bernar dus. Je moet slim op de loer gaan liggen en voor iedere vei leiding van de duivel een tegenmanoeuvre paraat hebben. De -K- Leszek Kolakowski vertwijfeling moet je bestrijden met be hulp van uitspattingen-, goddeloze dorst naar kennis, curieus onderzoek, genezen met luiheid. „De luiheid moet je weer met afgunst bestrijden, en afgunst met hoogmoed, hoogmoed met ijcelheid. ijdelheld met gierigheid en gierigheid met wellust en zo zul je elke bekoring van de duivel met een duivelsbezem wegvegen De kracht van de verleiding moet gebroken worden door er onmiddelliik aan toe te geven. U begrijpt er niets meer van, lezer? Laat ik u dan vertelen dat ik bezig ben te citeren uit een boek van Leszek Kola kowski, Gesprekkon met de duivel (uitg. Moussault, Amsterdam, 164 dichtbedrukte bladzijden, prijs f 10.90). Dit werk van deze rooms opgevoede, Poolse marxist bevat acht verhandelingen over het kwaad en twee stukken in ge spreksvorm. Kolakowski Is eigenlijk filo soof; in het zondagsblad van 27 decem ber 1969 besprak ik een bundel opstellen van zijn hand. D9 gesprekken met de duivel zijn in wezen ook wijsgerige ver handelingen, maar vermomd als literaire fantasieën. Tegen het eind van zijn woordenrijke preek komt bij pater Bernardus de aap uit de mouw. of liever het duivelsstaartje van onder de pij en de hoorntjes van onder het voorhoofdshaar Hij geeft toe uit de hel te zijn gukomen „maar juist uit liefde voor jullie, louter en alleen uit mijn grote liefde voor jullie ben ik duivel ge worden"... „Want een engel Is Juist pure goedheid, mijn dierbaren, dat weten jullie toch. nietwaar? En wanneer dat zo is, hoe zou hij die de goedheid zelf is dan kun nen weten hoe hij met het kwaad moet omgaan, hoe hij de ouivel moet bestrijden en hoe hij hem op zijn listen moet be trappen? Hij weet het niet mijn geliefden, hij kan het niet weten (en nu ga Ik cursi veren. C. R.) .omdat het goede geen raakvlak heeft met het boze, en het goe de kan het boze dus ook niet bestrijden, en alleen het boze, dat wat zuivere boos heid is, de duivel, alleen hij is in staat om de duivel te overwinnen Een briljant geoachtenspel, deze so fistische bewijsvoering! Wil Kolakowski, die het roomse q9loof van zijn opvoeding verloren heeft, aantonen dat het hele denken over goed en kwaad, zoals het christendom dat doet, In de lucht hangt? Natuurlijk kunnen hier onmiddellijk zowel de theoloog als de filosoof op de ketting springen en vragen met welk recht hier goed en kwaad als gelijkwaardige groot heden tegenover elkaar worden gesteld. Een vraag die een heel complex van vra gen in beweging brengt. Maar Kolakowskl's boek heeft een dubbele bodem. Het duidelijkst wordt zijn bedoeling In het \ijfde stuk, dat als titel heeft „Stenogram van een wijsgerige persconferentie die de duivel 20-12-1963 in Warschau gaf". De duivel verbaast zich over het gemak waarmee de christe nen het geloof aan zijn bestaan loslaten. En hij wijst hen op de consequentie. „De duivel laat men het gemakkelijkste vallen. Daarna komen de engelen vervolgens de. Drieëenheld en tenslotte God." Af en toe gaat de duivel naar de kerk en doet zijn bast niet te glimlachen. „Waarom mijdt u rr.lj mijne heren? Bent u bang dat de ongelovigen u zullen be spotten, bent u bang dat er in de caba rets moppen over u getapt zullen wor den? Sinds wanneer vreest de gelovige de smaad van helotnen en ketters?" De Kerk is doof geworden, zij voert een wedloop met de tijd, zij wil modern, vooruitstrevend, hygiënisch, functioneel, produktief, getraind, moedig, gemotori seerd, communicerend, wetenschappelijk, zuiver en energieK zijn... Wie moet u ver loochenen om in aeze wereld erkenning te vinden? De duivel? Alleen maar de duivel? Denkt u weikelijk dat dit de enige concessie is?" „Mijne herenl U bent slechts voor één ding bang: dat men u voor conservatief, voor middeleeuws houdt, dat men u zal uitlachen omdat u ouderwets bent. dat men u kan verwijten dat u onhygiënisch, oudbakken, onsportief, onwetenschappe lijk, armlastig en oneconomisch bent. Dat is het enige waarvoor u bang bent en om dit verwijt te ontzenuwen mobiliseert u In koortsachtige haast uw drukkerijen, ban ken en politieke partijen, uw Corbusier- kerken en uw abstracte kerkramen." „Zeker, ik lijd geen schade wanneer u ten onder gaat. Gaat u maar rustig ten onder, ik ben er tenslotte niet bij, u gaat helemaal alleen ten onder.... Noemt u zichzelf christenen? Christenen zonder duivel? Nou vooral* maar, het gaat mij niet aan." Het spreekwoord zegt: elke conse quentie voert naar de duivel, maar het is hier juist de Inconsequentie die naar de duivel voert. Laten overigens de behou denden onder onze lezers niet menen dat zij in de scherpe denker Kolakowski een pleitbezorger hebben gevonden. Natuurlijk zegt hij rake dinqen maar die dubbele bodem bij hem betekent dat hij de rooms-katholieke kerk integraal tot een voorgoed verleden periode wil rekenen. Modernisering, meent hij. leidt alleen maar tot afbraak. Een aggiornamento is onuitvoerbaar an leidt tot niets, in de letterlijke zin des woords. Maar ook de atheïsten worden door de duivel op de korrel genomen. Zij doorzien de diepten van het kwaad niet Dat is „die vernietigende kracht die alleen maar kapot wil maken... De satan is pas goed op dreef wanneer de vernie tiging een doel 00 zichzelf is... Het kwaad dat zichzelf als net kwaad zonder meer rechtvaardigt kunt u niet van zijn levens kracht beroven. L)e duivel kan men niet hervormen. De duivel kan men ook niet verklaren." Zo komt Kolakowski ten diepste tot een soort coëxistentie van goed en kwaad van eeuwigheid, een oude dwaling, zal de dominee op catechisatie zeggen. Het is aan theologen en filosofen om zijn denkbeelden vakkundig te analyse ren. Maar wij als leken en nieuwsgierige lezers trekken ons op aan zijn briljant dialectisch gedachtenspel Hij heeft ons eraan herinnerd dat men niet aan God kan geloven zonder het bestaan van de duivel te erkennen en dat men met zijn geloof niet moet knoeien. Evenals bij het vorige boek, heb ik maar een kleine greep kunnen doen. „Mijn moeder kreeg zeventien kinderener leven er nog acht Dat kunt u krasse ouderen nog ho ren zeggen. Rond 1900 stierf één op de vijf pasgeborenen. De oorzaak was vaak dat de moeder haar zuige ling niet zelf kon voeden. Men gaf de kinderen tvel melk van geiten ezelinnen of koeien. Die van geiten had een te hoog vetgehalte, koemelk veroorzaakte ook voedingstoornis, en ezelinnemelk tvas alleen voor rijken betaalbaar. Tien jaar geleden overleed één op de 55 pasgebore nen. Nu hebben 69 van de 70 babies een levenskans. Ons land is, dankzij de goede voorlichting, een net van consultatiebureaus, en de „kunstmoeder uit Zoetermeerwel varend op dit gebied. We staan op de wereldranglijst zeer hoog geno teerd. De Duitse professor Backhaus had omstreeks de eeuwwisseling moedermelk geanalyseerd. Hij ging uit van koemelk met een vrij laag eiwitgehalte en een hoog vet- r-n melksuik-ergehalte. Dit receDt kwam in het nieuws als de Backhauskindermelk. Op een medisch congres in Berlijn was ook de toenmalige inspecteur van de Volksgezond heid uit Nederland aanwezig. Hij kreeg toestemming de Backhausmelk in ons land te laten vervaardigen Er werden twee voorwaarden aan verbon den: het produkt zou gewoon in de winkei te koop moeten zijn en het oedrijf dat de pro- duktie ter hand nam moest de naam Nutricia voeren. Nutricia wil zeggen: voedstel. Nu was de broer van die in specteur direkteur van de stoomzuive'fabriek Wilhelmina. Het lag voor de hand dat „Wil helmina" werd omgedoopt tot Nutricia, (in 1901) en de pro- duktie van de kindermelk ter hand nam. Voedingsstoornissen bij pas geborenen bleven de aandacht vragen. Men ontdekte dat kar nemelk, een bijprodukt na de boterbereiding, uitstekende zui gelingenvoeding was. In 1905 werd voor het eerst karnemelk- voeding bereid bij Nutricia. Deze voeding, samengesteld DEYRIJDIKG was voor ons herwonnen vrijheid. Beter wellicht nog: herkregen vrijheid. Zij was ons door vreemden ont roofd. Anderen waren het die haar terugga ven. In deze dagen herdenken wij dat alles. Ook wat het heeft gekost. Het is goed dat we dat doen. De bübel draagt ons op om opmerkelijke zaken uit het verleden aan on ze kinderen te vertellen. En uitredding uit dodende druk is zeker een opmerkelijke zaak. Dat doen we deze dagen. Maar onwillekeurig doen wc méér. Wie in 1970 denkt aan 1945, die verrekent, tegelijk en als vanzelf, de ja ren, die kwart eeuw, aan ervaring die in middels werden opgedaan. Ervaring van be vrijd zijn. Ervaring aan menszijn. Ervaring ook aan onszelf. En dan veroorzaakt het terugdenken, bij de dankbaarheid waartoe het opwekt en waar toe ook alle. aanleiding is. een katterig ge voel. Vrijheid moest eigenlijk geen kostbare zaak zijn, maar een vanzelfsprekend iets, heel wezenlijk immers voor de mens. In feite blijkt ze kostbaar aan alle kanten. Ze kan verloren gaan. maar wie haar bezit weet niet altijd het juiste met haar aan te vangen. En zo is ook in deze vijfentwintig jaar de vrijheid geworden wat ze waarschijnlijk al le eeuwen door is geweest: een vraagstuk, een voorwerp van wijsgerige bespiegeling, een omstreden zaak, een verwarrend begrip ook. 'POEN onlangs een Grieks verzetsdichter zijn vaderland, en daarmee de onvrij heid, kon verlaten, sprak hij van een bittere vrijheid. Hij dacht aan die allen wie het aan vrijheid ontbrak. Inderdaad z(jn er dat velen, ook buiten Griekenland. Daarmee is onze vrijheid tot een bittere geworden. Want wie kan gelukkig zijn als hij weet heeft van ongelukkigen? Maar ook daar waar zij in ruime mate ge vonden wordt, schijnt zij met gevoelens van onbehagen gepaard te moeten gaan. Vrjjheid het woord zegt het al tendeert naar het volstrekte. Wie daarnaar zijn bezit aan vrij heid afmeet, kan zich tekort gedaan achten. Tegelijk echter Is er bezorgdheid bij wie me nen dat anderen in hun drang naar vrijheid en vrijheidsbeleving duidelijk te ver gaan. Die drang naar wat men als volstrekte vrij heid zou kunnen aanmerken is onmisken baar. Vanuit de hoge graad van materiële vrijheid zoals deze mocht worden bereikt er zijn immers bij ons nauwelijks zorgen meer om het materiële bestaan wil men nu ook in andere opzichten onbevangen in het leven staan. Wrijvingen, indien zelfs niet botsingen, met mensen en machten, met „de gevestigde orde", met „structuren", met wat niet al. zijn daarvan het gevolg. HTOEN wij, nu vijfentwintig jaar geleden, onze vrijheid herkregen, herkregen wij haar, zoals altijd het geval is. als een nieuwe mogelijkheid, een nieuwe kans, een nieuwe opdracht, een nieuw begin. We herkregen haar als een in beginsel ontzaggelijke waarde. We herkregen haar nadat we zojuist aan den lijve en aan de geest hadden ondervon den dat men haar ook kwijt kon raken, dat ze er ook niet kon zijn. We herkregen toen niet alleen maar de vrij heid, we werden bovendien in de vrijheid gezét. De vrijheid werd tot ruimte voor het leven en voor de verwezenlijking en ont plooiing daarvan. Vrijheid dus met een doel. De beleving van die vrijheid zou een men selijk iets moeten zijn; maar in plaats daar van is zij tot een kunst geworden, tot iets wat men moet leren. En Ieren is altijd hoe het moet en óók hoe het niet moet. De vraag rijst dus: wat hebben we er deze kwart eeuw na het bevrijdingsjaar 1945 van terecht gebracht? In deze vraag schuilt im mers de wezenlijke betekenis van deze her denking, die voor ons heeft te fungeren als een soort tussenbalans. Mensen-op-weg die we zijn, houden we even de tred in, zien we terug, zien we rondom; maar straks moeten we weer voort. TAAN blijkt de vrijheid dus een vraagstuk. Men kan dan heel wel de stelling ver dedigen dat een grote mate van vrijheid ons aller deel is. Men kan echter ook de stel ling verdedigen dat de vrijheid betrekkelijk is en dat wij worden omgeven door een reeks van wetmatigheden, waardoor mens en menszijn worden benauwd en die, om te spreken in eigentijdse taal, soms vanzelf als een nieuw „structureel geweld" moeten wor den aangemerkt. Ook nü, in 1970, blijken de vragen met be trekking tot de vrijheid levensgroot aanwe zig. De bevrijding van de vreemde druk dat is wel gebleken heeft niet mogen zijn het binnenleiden van mens en mensheid in een staat van probleem- en zorgenloosheid. Integendeel, nadat we in de jaren van druk en bezetting onze gedachten geconcentreerd hadden op de vraag: komen we hier door heen?, bleek de ruimte waarin we werden gesteld tot een wijd veld waarin ook de ver warring welig tierde. En daarom blijft ook in 1970 het juiste zicht op de vrijheid onverminderd geboden. Men selijke verabsolutering ervan kan de oplos sing niet zijn; oplossing kan alleen zijn: zin geving aan de vrijheid. De uitdagende tijd waarin wij leven daagt ook daartoe uit. IJ ET heimwee blijft, het heimwee naar een leefbaar leven, waartoe we nog van veel moeten worden bevrijd. Van onzekerheid en angst bijvoorbeeld. Maar ook van onkunde en misverstand. Ook van frustraties die immers zo vaak het gevolg zijn van machteloosheid juist met betrekking tot de vrijheid. Frus traties van mensen die zich afvragen of wij, die in 1945 aan de strik van de vogelvanger ontkwamen, sindsdien ons zelf toch weer niet op andere wijze de das om hebben gedaan. De problemen met betrekking tot de vrijheid zullen er altijd blijven. Een laatste woord zal altijd overblijven. Misschien is er toch wel een beslissend woord mogelijk. Name lijk, dat wie vrij wil zijn voor zichzelf en wie ook voor anderen het zicht op de vrij heid wil openen, niet beter kan doen dan zich zelf gevangen te geven. Aan de Heer die ook eens het leven hergaf en daarmee de nieuwe kans op levensontplooiing. Nieuwe kans op het waarlijke mens-zijn. waarvan we anders niet zo bijster veel terecht bren gen. Laten we daarom maar gaan staan èn verdergaan in die vryheid waartoe HU ons, ook in 1945 en eigenlijk elke dag op nieuw, vrijgemaakt heeft. DIEMER uit gecondenseerde karnemelk met rijstebloem en suiker, is nog in de handel. Het is een calorie-arme vetarme voeding voor een gezonde zuigeling van nul tot twee maanden. Soms wordt het ook als bijvoeding naast borstvoeding voorgeschre ven. Het bedrijf specialiseerde zich op baby- en kleutervoeding en dieet-voedingen. In de loop der jaren werden vele andere melk- voedingen ontwikkeld. Men heeft nu produkten die qua sa menstelling zoveel mogelijk lij ken op die van moedermelk. Er zijn ontelbare baby's mee opge groeid; geen moeder behoeft een schuldgevoel te koesteren als zij haar baby niet zelf kan voeden, al is het buiten kijf dat er niets boven moedermelk gaat voorde pasgeborene. De vervaardiging in een fa briek heeft voordelen boven het bereiden thuis, dat dikwijls ook veel tijd vergt, iets wat een jonge moeder bepaald niet in overvloed bezit Ze is zelf nog labiel, moet er vaak uit voor een nachtvoeding en stelt hoge eisen aan debaby-was. De fabriek zorgt voor een constante samenstelling, bacte riologische betrouwbaarheid, snelle bereiding, lange bewaar- tijd en een zo constant mogelijk uiterlijk en structuur van de voeding. Na de Tweede Wereldoorlog veranderden de inzichten om trent de voeding van baby's Nieuwe oa by voedingen krijgen nu een uitgebalanceerde hoe veelheid eiwit, vet, koolhydra ten en mineralen. Jonge moe ders vervangen de fles door het bordje pap als het kind vijf of zes maanden oud is De overgang van fles naar bordje >s een hele stap. Tegen woordig kan die soepel verlopen dank zij de nieuwe babypap waaraan alteen maar water toe gevoegd behoeft te worden. Het bevat melkbestanddelen, drie verschillende granen, vitami nen, mineralen en zelfs honing. Deze voeding -behoort tot de modernste ter wereld. Voedingen in poedervorm werden voor de oorlog toegepast in tropiscne landen (Nutricia voert 25 pet van haar produk ten uit naar 70 landen) Poeder is licht in gewicht en gemakke lijk in het gebruik. Na de oorlog In 1968 bedroeg de kindersterfte slechts 1,36%; tussen 1940-'45 4,8%. Dank zij uitgekiende voedingen eet baby zich gezond. kwam poedervoeding ook hier in de handel. Het is relatief duurder dan traditionele voe dingen maar dank zij het ge groeide besteedbare inkomen is het niet meer weg te denken uit de moderne babyvoeding Het is nog niet zo lang gele dat jonge moeders peentjes, an dijvie en andere groenten kook ten, zeefden en dit vermengden met aardappelpuree. Nu staan haar de kant- -?n klaar baby maaltjes in blik ten dienste. De variatie is niet afhankelijk van het jaargetij. Bij logeerpartijen en vakanties krijgt de baby de vertrouwde maaltijden voorge zet. Vanaf de vierde maand (soms eerder) krijgt de baby naast melkvoeding, die weinig ijzer bevat, de groente toegediend uit blik. Dank zij het homogenisa- tieproces wordt de groente zo fijn verdeeld, dat de celstruk- tuur vernietigd is en vitaminer, ijzer en andere opbouwstoffen vrijkomen. Er zijn al twintig soorten van deze voedingsvorm verkrijgbaar, waaronder acht met vlees. Daarnaast zijn er vier soorten fruit en een blikje met puur mager rundvlees. Er is een zorgvuldige kwaliteits controle. Zo zorgvuldig kan moeder her zelf niet bereiden. Researchwerk op het gebied door Jeanne de Vlieger van voeding wordt verricht door het Centraal Instituut voor Voedingsonderzoek TNO in Zeist. Vierduizend man zijn da gelijks Dij het onderzoek be trokken; wat baby- en kleuter- voeding betreft werkt men nauw samen met het Utrechts Kinderziekenhuis. Chemici, bacteriologen en technici bestuderen de proble men. „Neem coeliakie, een darmziekte waardoor darmvlok- ken zo sterk gereduceerd zijn dat de eiwitvertering verstoord is. De remedie? Een tarweloos dieet. Er is een serie produkten in de handel zodat moeders niet langer hoeven te wanhopen: tarweloze koekjes, lange vingers en voedingsbiscuits, boekweit en rijstwafels, glutenvrije vleesbouillon en macaroni, spaghetti en vermicelli". De voornaamste problemen bij de baby- en kleutervoeding, die van een gestoorde spijsver tering, werden in Utrecht opge lost. Desgewenst krijgen voed- seifabrikanten adviezen om trent de juiste samenstelling van hun produkten. Van een andere aanbieding maken ze ook graag gebruik: de biblio theek van het CIVO, waar boe ken, kranten en brochures wor den uitgeleend en op aanvraag fotokopieën vervaardigd. Staf leden van het instituut publi ceren wetenschappelijke ver handelingen. Mede dank zij dit speurwerk eti 5« Midden in de herdenkings daagse, die velen een even I lentevakantie oplevert een l blik op de „gebroken" werkt Nederland beleefde een vai akoudste Koninginnedagen 1 de oorlog, maar naar het laat aanzien werd daarmei vens een punt gezet achtei gure weer, in de greep wa« ons land zich wekenlang bev; Desondanks brachten du den een bloemenhulde aan (j n rige Vorstin. De viering inar lande viel grotendeels in hejnd ter, al maakte Amsterdam hLu[ een „ongunstige" uitzondt Tot diep in de nacht zetten8'" gelui de binnenstad op steltefol Voor de Spoorwegen was ninglnnedag slecht bego door de ontsporing van n tankwagons even buiten het tion van Utrecht. Sommige gons waren geladen met bi bare stoffen Vanwege het» ploffingsgevaar moesten gezinnen worden geëvacueerf' De vele vreemdelingen geen aangename herinnerirg aan hun verblijf bewaren: de,re lenvelden moeten nog tot 1 ontplooiing komen en ookv het strand was het „wegwe. geblazen. Door de storm Pn vooral in scheveningen Pe' schade aangericht. j^c Vermoedelijk voor het fdt daalde de nl even traditionele tjesregen neer. Zo'n tweeduP verdienstelijke Nederlanders^1, gen een onderscheiding, enF1( weigerden de hulde te o£*€ gaan. De overheid stelt een halP^5 Joen gulden ter beschikking3^ de wetenschappelijke burf> 1 van een paar grote politieke tijen, er komt een wettelijke (ijë ling voor het welzijnsbeleid 1 moest worden gewaarschuwd gen sommige merken pillen. Die Enkele dagen voor de heiprj king van de bevrijding oiii ons land de bekende auteurlel het tweedelige boek De Oiyet gang, prof. dr. J. Presser (71)n, was jarenlang hoogleraar aatffi Universiteit van Amsterdam, is Aan het sociale front trolsti sluiting van de haardenfa( Beckers, Beckering en bonhei in Bergen op Zoom en Ulft; meeste aandacht: 700 man (jts den binnen enkele uren op s Voor minister Roolvink zelfs een „verpletterende deling", zoals hij zei in de 1 de Kamer, waar een spoed|_ pellatie werd gehouden. De I spraken van de werknemers^ loon e.d. zijn in ieder geval vQ0 gesteld. j,r In zijn jaarverslag van de derlandsche Bank waarschy dr. Zijlstra voor een prijsinf Vakbonden vroegen zich af v om in het verslag niet gere over de loonwet. Overigens minister Nelissen de prijson keling nog niet ui de hand lo Buiten de landsgrenzen: zenden Ameilkaanse en Zuic namese militairen drongen bodja oinnen. President 1 gaf voor de televisie een ve ring voor deze snelle actie, mee kwam de strijd in Indo-C in een nieuw stadium. Ook maakte Nixon bekend het programma van strategi wapens zal worden voortg Hij moest zich ten slotte bezig houden met de jongste wikkeling het Nabije Ooi Russische vliegers werden bi Egypte Gesignaleerd China lanceerde een maan. De vraag is of dit lange afstandsraketten gaat bruiken. De muiterij in Haiti zandt. Ook in andere deler Midden-Amerika keerde de terug. Premier Vorster van -Afrika zet zijn gewoon voort. herstellen zieke baby's en de overlevingskansen van geborenen stellig gestegen jonge moeder kan anno werkelijk in „blijde" ting zijn. Haar zorgen delen met een grote staf deskundigen, zodat ze merd van hear baby kan ten. Onderzoek naar de kwaliteitscontrole van het eindprodukt bij Nutri cia, links meting van de vloeibaarheid, rechts smaakproef. Eerlijk gezegd waren we haar vergeten, maar nu haar liedjes na dertig jaar weer in de huis kamer klinken, is dat een'dier bare herinnering: Jetje van Radio Oranje, met haar moed gevende verzen (teksten van haar vader op bestaande popu laire melodieën). Weet u nog wel: „Dat's niet waar, zegt Goebbels", „Op de hoek van de straat" en „Van de fabriek van Krupp staat alleen nog maar de stoep". Jetje zong ze tussen 1940 en 1942 voor Radio Oranje en negentien van haar liedjes staan nu op de plaat. Titel: Jetje van Radio Oranje, een stereo-lp van Imperial. Jetje van toen is Jetty Paerl van later, merken we nu. Een plaat om lang te bewaren. Door Dr. C. Rijnsdorp

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 16