INVAL VS IN CAMBODJA Commentaren Chaos in A'dam: 19 arrestaties decoratief en praktisch zo'n Onderzettegel Het Kwartet Nixon zet politieke carrière op spel Pijnlijk Crita) hit wtm Iets zachter Prof. Presser Duizenden guldens schade Delftenaar wilde zijn vrouw vergiftigen (71) overleden Nieuwe Leidse Coeramit Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Vrijdag 1 mei 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Nieuwt Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. f1,16, p. m. 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur 1 'oor komende regenseizoen Vietcong-boliverk opruimen De strijd in Indo-China is in een nieuw stadium gekomen door de Amerikaanse I inval in Cambodja. Nixons bekendmaking lokte veel kritiek uit. NIXON Vreemd |\/JET elkaar vormen we een vreemd volkje. Dat biykt wel uit de uiteenlopende wyzen waarop we de verjaardag van onze koningin vieren. Dan zün er namciyk vele mogeljjk- heden. Een aantal opgroeiende Amsterdam mers heeft gemeend, het weer eens over de rellerige boeg te moeten gooien. In feite een zielige situatie. Men moei daar naar het schijnt zo het een en ander afreageren. In wezen zit men er in de knoop, mis schien nog het meest met zichzelf. Kabouter Roel van Duin die ook velen aanspreekt deed het zin voller: hij zocht de natuur op. of wat daarvan in Amsterdam en om- WASHINGTON Een leger van duizend Amerikanen en Zuidvietnamezen is gisteravond Cambodja binnengetrokken om een communistisch hoofdkwartier, vanwaaruit de strijd in Zuid- Y ietnam wordt geleid, op te ruimen. De expeditie zal zes tot acht weken duren. De troepen worden gesteund door helikopters, tanks, jachtvliegtuigen en reusachtige bommenwerpers. geving nog over is. Onze hoofdstad kan wel eens een vervelende zomer tegemoet gaan. vol van demonstraties. Waaronder ook demonstraties van eigen gebrek aan levensvulling. plotselinge sluiting van de haar- denfabriek te Bergen op Zoom ontslag voor 700 man is wel een bjjzonder pijnlijk gebeuren. Pijnlijk op zichzelf en voor alle rechtstreeks betrokkenen. Pijnlijk óók omdat zoiets tegenwoordig nog mogelijk blijkt. Onze sociale politiek bewijst ook bij zulke gebeurtenissen altijd nog wel enkele sluitstukken te behoeven. Deze stelling zal ook binnen het bedrijfs leven als geheel geen bestrijding on dervinden. Dit laatste mede, omdat er spoedig neiging zal zijn een pijnlijk gebeu.*cfr als dit te zien als een slechte beurt binnen het bedrijfsleven ais zodanig. Ook daar toch is het beeld dat elk bedrijf vertoont mede afhankelijk van het beeld dat het bedrijfsleven als geheel te zien geeft. Omgekeerd wordt dit laatste niet in de laatste plaats beoordeeld naar de zwakke gevallen. Goede informatie binnen een bedrijf daaraan heeft het hier kennelijk ontbroken is vandaag wel het min ste wat te eisen valt. Wie 'vreest te lijden, lijdt reeds datgene wat hij vreest. MONTAIGNE Nieuw* Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden ..Wij zullen niet verslagen worden. Wij zullen niet toestaan dat er Amerikanen bij duizenden worden gedood door een vijand die opereert vanuit een bevoor rechte positie", zei president Nixon in een televisietoespraak. Tegelijkertijd maakte hij offi cieel melding van de inval in Cambodja. Het kan hem niet schelen of de nu ondernomen actie hem stemmen zal kosten bij de presidentsverkiezingen De bevelhebber van de troepen van het Pact van Warschau, de Rus sische maarschalk Iwan Jakoebofsky, is ter 'gelegenheid van 1 mei door de Tsjechoslowaakse regering onder scheiden met de titel „Held van Tsje- ohoslowakije". De onderscheiding werd verleend „voor verleende diens ten in de strijd voor de bevrijding van Tsjechoslowakije". Als de operatie slaagt, zal de tegen stander door het komende regensei- i zoen vele maanden lang niet in staat zijn nieuwe voorraden aan te voeren. Auteur Ondergang van 1972 of zijn republikeinse partij zal schaden bij de Congresverkiezin gen van november a.s. Vishaak De president verduidelijkte van tijd tot tijd voor de kijkers op een landkaart de militaire situatie in Cambodja. De gecombineerde Ameri- kaans-Zuidvietnamese operatie is ge richt tegen een communistisch hoofdkwartier op 30 kilometer van de grens van Zuid-Vietnam. Het ligt in een gebied, dat de Vishaak wordt ge- noemd. „Uw wasmachine deugt niet voor de afwas, mam." Zonnige perioden en droog weer, meest zwakke wind, iets hogere temperaturen dan vandaag. DE BILT Een depressie bo ven de Oostzee is in de afgelopen vierentwintig uur sterk opgevuld. De noordelijke stroming aan de westflank van deze storing is daardoor afgenomen en op de nadering van een zwakke rug van hoge druk die nu boven de Britse eilanden ligt heeft de lil wind de neiging om verder te krimpen. Het ziet er naar uit dat deze rug zaterdag ten oosten van ons land zal liggen zodat dan met zuidwestelijke winden zach tere lucht kan worden aange voerd. Vooruitzichten voor zondag overwegend droog, af en toe zon en enige verdere stijging van temperatuur. Aantal uren zon: 2 tot 8, min. temp.: van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal, max. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal. kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent, kans op een geheel droog etmaal 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76,8 cm (1024 millibar) stygend. Zon en maan 2 zon op 5.09. onder 20.06: maan op 3.47. onder 16.26; 5 mei NM. Van heinde en ver, uit geheel Nederland, Suriname en de Ne derlandse Antillen, waren giste ren afvaardigingen naar Soestdijk gekomen om hun aanhankelijk heid aan de jarige Koningin te betuigen en haar gelukwensen aan te bieden. Een overwel digende schat van bloemen op het bordes accentueerde het feest. Alleen was het weer af en toe wat boosaardig gestemd. Maar niettemin was het een Oranje feest in de paleistuin en door televisie en radio kon iedereen erbij zijn. Op de foto de voltallige koninklijke familie op het bordes van paleis Soestdijk. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: „Dat is minder belangrijk dan het leven van 400.000 dappere Amerika nen die in Vietnam voor ons land en voor de zaak van vrede en vrijheid vechten. Ik ben liever een president van één ambtstermijn dan van twee als Amerika daardoor een tweede rangs mogendheid wordt en zijn eerste nederlaag moet aanvaarden in zijn trotse geschiedenis van 190 jaar", aldus Nixon. President Nixon zei verder, dat Cambodja niet de omvangrijke wa penhulp krijgt waarom het gevraagd heeft, omdat het maar een klein leger bezit. Er zullen lichte wapens en an dere uitrusting worden geleverd, die het land nodig heeft voor de verdedi ging van zijn neutraliteit, het is niet de bedoeling Cambadjo in de krijgs handelingen te betrekken, aldus Nixon. Verward De algehele situatie in Cambodja is verward. De Noordvietnamese en Vietcongtroepen beheersen het groot ste deel van de grensprovincies. Zij rukken in westelijke richting op. In Phnom Penh wordt gezegd dat de militaire leiders niet om de Ame- rikaans-Zuidvietnamese actie hebben verzocht. Maar zij hebben de inval ook niet veroordee d In de Verenigde Staten zelf is men verontrust over de escalatie. Meer 1 daarover elders in dit blad. (Van onze speciale verslaggever) AMSTERDAM De avond van Koninginnedag heeft in de hoofdstad opnieuw chaos te zien gegeven. Herrieschoppers en vandalen gooiden stenen en fiets bellen naar politie en mare chaussees of rukten parkeerme- ters uit de grond met het doel barricades op te werpen. yOLGENDE week op 5 mei, start in Rotterdam liet evenement C'70. Het centrum van de stad is dan een mengeling van ge zelligheid, exposities, presentaties, muziek en sport. En dat dan vijf maanden lang. Allerlei blijvende zaken houdt de stad er aan over. Om de communicatiete bevorderen hebben de organisa toren al in het beginstadium besloten alle activiteiten in het cen trum te houden. Vooral het ff eena speelt daarbij een belangrijke rol. Op deze foto een overzicht daarvanTe zien zijn de bedrijfspresentaties, de kabelbaan. Havodam en het nog in aanbouic zijnde gezelligheids cent ruin. Een groot aantal charges was nodig om de rust te herstellen. Het verkeer in het centrum was totaal ontwricht, omdat zowel het Rokin als de Dam en het Damrak tot het middernachtelijk uur bleven afgesloten. Door de projectielen, die door de i lucht vlogen en door de rake klappen, die vielen raakten tien personen ge- I wond, onder wie twee politiemannen en twee marechaussees. De ene mare chaussee kreeg door een brekende ruit glassplinters in de ogen. de ande re liep een bloedende hoofdwond op, toen een steen hem midden in het gelaat trof. Negentien raddraaiers, van wie de jongste 15 en de oudste 20 was, wer den gearresteerd. Onder hen bevon den zich drie buitenlanders: twee Ita lianen en een Fransman, zomede een meisje. Enkele minderjarige jongelui werden gisteravond laat naar huis gestuurd. Train wagens Het Amsterdams gemeentelijk ver voersbedrijf leed door de rellen ern stige schade. Twee tramwagens moes ten naar de remise terugkeren, omdat de deuren geforceerd waren en een aantal ruiten kapot gegooid waren. Volgens de directeur van het hoofd stedelijk trambedrijf, ir. J. M. Ossen- waarde, werd op de Dam nog een wissel vernield, terwijl het verlies aan gederfde inkomsten wegens het niet kunnen vervoeren van passagiers op ongeveer twintig mille kon wor den geraamd. De schade aan politievoertuigen werd op vele duizenden guldens ge schat. Een van de twee waterwerpers, die voortdurend moesten worden in gezet. zat vol butsen en klodders verL (Zie ook elders in dit blad) Tegenbod Goodrich op Vredestein vandaag verwacht AMSTERDAM Op de Amster- aamse effectenbeurs wordt verwacht, I dat Goodrich Company vandaag nog een tegenbod van 475 tot 500 pet. op j Rubberfabriek Vrestein zal uitbren- 1 gen. Goodrich deelde gisteren mee i j geen commentaar te willen leveren i op het bod van 380 pet in contanten, i dat goodyear Tire and Rubber Com- j pany op Vredestein heeft uitgebracht. Het bestuur van de Vereeniging voor de effectenhandel heeft de han del in aandelen Vredestein woensdag stopgezet. Bij niet-officiëlc trans- acties noteerde het fonds 440 pet. Het Amerikaanse opsporings vaartuig Mizar heeft in de Middel landse Zee brokstukken gevonden van de vergane Franse onderzeeër Eurydice. De vindplaats ligt ongeveer zes zeemijlen van Kaap Camarat op een diepte van 900 meter. De Euryai- ce verdween op 4 maart met 57 man aan boord. DELFT De Delftse politie heeft woensdag een 34-jarige Delftenaar gearresteerd, verdacht van poging tot moord op zijn vrouw. Hij zou hebben geprobeerd haar met parathion van het leven te beroven. Maandag 13 april strooide de man vergif op het eten van de vrouw, toen deze even weg was. De vrouw, wanhopig geworden door het roze poeder op haar maaltijd, stapte naar de politie. De man ontkent de opzet te hebben gehad zijn vrouw te doden. Over de herkomst van het vergif neeft hij geen mededelingen gedaan. Hij is vandaag voorgeleid aan de Haagse officier van justitie. Er bestonden ai geruime tijd spanningen tussen <le man en zijn vrouw. U, t£*\ ïUMut* abcrórut, AMSTERDAM Prof. dr. J. Pres ser (71), oud hoogleraar in de ge schiedenis aan de Universiteit van Amsterdam, is gistermorgen over leden. Hij was onder meer de schrijver van het tweedelige boek Ondergang, waarin hy zijn lezers confronteerde met de liquidatie van de Nederlandse joden in de Tweede Wereldoorlog. AI eerder had hij zich in de novelle De nacht der Girondijnen met dil thema beziggehouden. In 1941 schreef hij een boek over de Tachtigjarige Oorlog. Linkse fracties solidair met Spaanse oppositie DEN HAAG De fracties van de PvdA, PSP, D'66 en de groep-Aar- den uit de Tweede Kamer hebben de Spaanse ambassadeur in ons land een brief gestuurd, waarin zij zich solidair verklaren met de Spaanse oppositie. „De leden van deze fracties zullen niet meewerken aan pogingen om Spanje in de gemeenschap van Euro pese democratische landen op te ne men of met deze gemeenschap te associëren, zolang niet is voldaan aan een aantal door de gezamenlijke Spaanse oppositie gestelde minimum voorwaarden", aldus de brief. Ik geef op als nieuwe abonnee: plaats: betaaltper kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krent veertien dagen gratis.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1