NIXON: STRATEGISCHE BEWAPENING OPVOEREN Lintje voor Moulijn en voor vele anderen... lussische piloten al boven Egypte CNV: aandeelhouders Vredestein krijgen in één klap 30 miljoen DUIZENDEN ONDERSCHEIDINGEN Grote drukte op komst Tito in de herfst naar Nederland? Dochter Brits parlementslid zwaar bewaakt KARDINALE FOUT VAN ECONOMISCH STELSEL tfPRHMj Het Kwartet Russische kernmacht overvleugelt Amerika Koninklijke bank BULTHUIS w. m Nieiuwe leidse Courant Woensdag 29 april 1970 51ste jaargang vooraanslaande prot. christelijke dagbladen - Nisuwi Directeur: F- Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" lotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,10, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur f Koningin Juliana viert morgen temidden van haar familie jjèn van haar volk haar eenenzestigste verjaardag. Ditmaal is I Koninginnedag het feestelijke begin van een ^periode met voor J velen maar vier werkdagen in anderhalve week, en voor tal E van anderen de start van een welkome mei-vakantie. I 'orsnvlilo af bauw Vifvffmiril-st/stoont huawvrhasvs vaar rabatten mat karakap li f sluit pros iil vut kwant als varrassintj WASHINGTON President Nixon is vastbesloten enkele onderdelen van het Amerikaanse programma van de strategische bewapening op te voeren. Hij kondigde aan: het netwerk van lanceerbases voor anti-rakct-raketten (Sat'e- guardsysteem) wordt versneld af gebouwd C onmiddellijk wordt begonnen met het oprichten van bases voor ra ketten met meervoudige kernkop pen, de zgn. Mirv's. Nixons besluit kwam min of meer als een verrassing. Er zou sprake van zijn geweest het bewapeningspro gramma stop te zetten in verband met de Salt-besprekingen in Wenen, de Amerikaans-Russische conferentie ter beperking van de strategische be wapening. Het doel van Nixon is tweeledig: aan de ene kant probeert hij het stra tegisch overwicht van de Amerika nen te handhaven, aan de andere kant tracht hij de Salt-besprekingen sue- (Van een onzer redacteuren) DEN HAAG De lintjesregen is vandaag weer mild neergekomen op de hoofden (of beter de revers) van enkele duizenden verdienstelijke Nederlanders en enige personen van vreemde nationaliteit. Hoewel allang gesproken wordt over afschaffing van deze jaarlijkse traditie, zijn ook ditmaal nog bij ge legenheid van Koninginnedag onder scheidingen toegekend. We telden in de buitengewone edi tie van de Nederlandse staatscourant 29 april één grootofficier in de orde van Oranje-Nassau (de hoogste onderscheiding van dit jaar, toege kend aan onze ambassadeur te Ro me, jhr. Van Vredenburch). twee commandeurs in dezelfde orde (prof mr. D.Simons en staatsraad M. Ruppert), 65 ridders in de orde van de Nederlandse leeuw, alsmede 283 officieren en 414 ridders in de orde van Oranje-Nassau. Verder zijn er vele honderden gouden, zilveren en bronzen medailles. Een paar opvallende namen: bis schop Bluyssen en dominee Lands man, de dappere Leger des Heilsma- joor Eva den Hartog in de Kongo, de auteurs Hella Haasse en Simon Car- miggelt, de alt Aafje Heijnis en de tenor John van Kesteren, de voor drachtskunstenaar Albert Vogel en de acteur Bernard Droog, de publi cisten dr. E. van Raalte en Bert Garthoff, de wielrenner Jan Janssen en de voetballer Coen Moulijn. En tot onze vreugde ook on ze onderwijsredacteur T. Elias, die tot ridder in de orde van Oranje- Nassau werd benoemd. Elders in deze krant hierover meer. JERUZALEM Israël heeft Iindaag beweerd, dat Russische iloten al met gevechtsopdrach- ':n boven Egypte vliegen. Zij ko- len van Russische bases, die op ptisch grondgebied zijn ge luwd. Tot dusver zyn er geen gevechten weest met Israëlische vliegtuigen, e in Egypte bombarderen en be- hietingen uitvo leveren. Door die leveranties ontston den in Israël bange vermoedens. De nieuwe ontwikkeling zal Israël vermoedelijk een extra rliggesteun geven in zijn pogingen om een snelle levering van Amerikaanse Phantom- straaljagers te krijgen. cesrijk te doen beëindigen. Nixon zei er namelijk van over tuigd te zijn dat de Russen de VS op het gebied van de strategische bewa pening zullen voorbijstreven als de genoemde programma's niet worden opgevoerd. Dat zou niet alleen tot gevolg heb ben dat de Amerikaanse defensie, de veiligheid van de „atoom-paraplu" en het prestige van eerste wereldmacht zouden zijn aangetast, maar ook dat de kans op een redelijk akkoord met de Russen zou zijn vervlogen. Waarnemers vermoeden dat zijn uitlatingen bedoeld zijn als een waarschuwing aan het Congres, ze ker nu de laatste tijd de oppositie tegen het opvoeren van de kern bewapening zienderogen is toege nomen. De waarschuwing van minister Laird (defensie) dal Ru 'and lang- zaam maar zeker Amerika's kern- J macht zal overvleugelen, heeft vol- j gens waarnemers Nixons besluit be- invloed. DEN HAAG Het nationaal bu reau voor toerisme verwacht dat van vrijdag tot en met zondag een groot aantal buitenlandse toeristen een be zoek aan Nederland zal brengen. Dit geldt in het bijzonder voor Duitsers, Belgen en Fransen, voor wie 1 mei een vrije dag is, zodat ze over een lang weekeinde kunnen be schikken. Er zijn al zeer veel bedden in hotels en pensions in toeristencentra in het westen van ons land besproken en een aantal VVV's is druk bezig zijn noodvoorraad reserve-bedden bij par ticulieren uit te breiden. BELGRADO In diplomatieke kring in Belgrado is vernomen dat president Tito voornemens is eind ok tober een bezoek aan Nederland te brengen. In de eerste helft van oktober zou een bezoek aan België en Luxemburg op het programma staan. De Zuidsla- vische president zou daarna naar zijn land terugkeren alvorens Nederland te bezoeken. LONDEN De negentienjarige dochter Sarah van het Britse conser vatieve parlementslid voor het dis trict South Worcestershire, sir Gerald Narborro. is gisteren onder zware po litiebewaking naar huis gebracht, na dat bekend was geworden dat niet de zoon van prinses Margaret maar zij wordt bedreigd met ontvoering in ruil voor twee misdadigers. Minister Bakker verkeer en wa terstaat heeft gisteren het nieu we stationsgebouw van de lucht haven Rotterdam officieel ge opend. De minister kreeg bij die gelegenheid een luchthaven stropdas en als een bewijs dat de ontwikkeling van Rotterdam hem wel degelijk ter harte gaat verwisselde hij zijn „oude" das onmiddellijk voor de nieuwe. Donderdag a.s. Koningin nedag, zal ons blad niet verschijnen onze kantoren zijn die dag gesloten Dubcek nn ook «een parlementslid meer PRAAG Alex inder Dubcek heeft gisteren twee van de weinige open bare functies d e hem nog' restten, verloren. Hem werd '.iet lidmaatschap van het federale en net Slowaakse parle ment ontzegd. In het kader van de zuiveringen wordt gepoogd hem zijn ambassadeurschau in Turkije ook nog te ontnemen. Koninginnedag j JV/ÏORGEN vieren wy ook als volk I dankbaar de verjaardag van onze koningin. Zelfs verschijnt er dan geen krant alsof de wereld even stilstaat en er verder niets gebeurt (wat natuurlijk niet het geval is). Want als er feest is. moet er van alles even aan kant. Dan gaan de vlaggen uit, dan volgen we de altijd aantrekkelijke gebeurtenis sen voor het paleis, kortom, dan is alles toch even anders dan anders. Daar is dan ook reden toe. Welke kritische instelling we ook mogen hebben en daaraah schort het te genwoordig niet bepaald we mogen best nu en dan eens, nee niet alleen maar dénken, maar ook hardop zég gen. bly te zyn met het koningschap in het algemeen en met deze koningin in het bijzonder. Bij al onze onderlinge verscheiden heden en ook daaraan geen ge brek gevoelen we ons rondom haar één. Dat doen we altyd, dat doen we niet het minst op de koninklijke ver jaardag, en we doen het dit jaar wel licht nog iets méér, nu we er straks immers by gaan stilstaan hoe een kwart eeuw geleden de eenheid tus sen volk en vorstenhuis die overi gens in de harten onverminderd had voortbestaan werd hersteld: een van de zegeningen die de zegen van de bevrijding begeleidden. Onze gelukwensen stromen morgen samen te Socstdjjk. Onderscheidingen J-JET BLIJKT soms minder moeilijk, in een verouderd systeem te vol harden dan een nieuw uit te denken dat dan beter zal moeten voldoen. Dit geldt ook het systeem van de uitreiking der onderscheidingen, een uitreiking die ook vandaag weer op gulle wijze, maar naar oude gewoonte, heeft plaatsgehad en waarvan men de talrijke bijzonderheden in heel per soonlijk opzicht elders in deze krant kan aantreffen. Ieder is het hierover wel eens, dat het nog altyd bestaande systeem eens onder de loep moet. In de huidige vorm past het onvoldoende in een tijd die zich door democratisering wil kenmerken. Maar de regering ziet zich kennelijk genoopt telkens weer uitstel te vragen voor een andere op zet. Daarom vandaag nog in de oude stijl een delen in de vreugde van allen die stellig verdiend een decoratie kregen, en ook een delen in de te leurstelling van wie wellicht niet altijd terecht werden teleurgesteld. De eersten zullen blij zyn: de ande ren zullen wijsgerig overwegen dat er in het leven ook andere onder scheidingen zijn dan die de borst sie ren. En beiden hebben gelijk uitgevoerd in zwart lak leder en geh. gecapitoneerd 3575,— 2 aansluitende barkasten eveneens met zwart lak Ieder bekleed 2850,— Bijbehorende fauteuil 1850,- Excl. interieurs. Botermarkt 23. n. De Russische icgers komen niet in de voornaam- gevechtszone, het Suezkanaal. al- is een Israëlisch regeringscommu- luc. In het communiqué, dat vanmorgen i jgekend vroeg werd uitgereikt, >rdt dit een zeer ernstige ontwikke- g genoemd, alsmede een nieuwe Ibreiding van de operationele deel- i ling van de Russen aan de zijde n Egypte in de militaire campagne ;en Israël. Extra edities In extra edities van een aantal Is- ilische ochtendbladen wordt hel :uws groot gebracht. De Israëlische tcht komt nauwelijks twee maan- n nadat Moskou begon Egypte erst moderne luchtdoelraketten te BRUSSEL België zal op 1 janua- de BTW gaan invoeren. Dat had [enlijk al dit jaar moeten gebeuren 'ar de regering had het uitgesteld verband met de hoge conjunctuur. (Van onze soc.-ecou. redactie) UTRECHT Het CNV be toogt in zijn jongste nummer van De Gids dat het bod van het Amerikaanse bedrijf Goodyear op de bandenfabriek Vredestein overduidelijk heeft aangetoond dat degene die geld in een onder neming steken, de baas zijn. De kapitaalverstrekkers kunnen met het bedrijf doen en laten wat ze willen. „Werknemers hebben niets te zeg gen. Als zy het wagen medezeggen schap te vragen", zo schrijft het CNV. „wordt dat stelselmatig geweigerd. In de eerste plaats omdat zij geen eige naar zyn en in de tweede plaats om dat zy toch niet kunnen oordelen over zulke ingewikkelde zaken als het be heer van een onderneming." Er ontstaat volgens de christelijke vakcentrale een wondex-lijke situatie wanneer werknemers aandelen kopen. Als werknemers hebben zij dan nog steeds niets in te brengen, want daar zijn ze volgens de huidige machtsheb bers te dom voor. Maar zodra ze hon derd of vijfhonderd of duizend gulden hebben opgespaard en daar een aan deel voor kopen, hebben zij kennelijk meteen voldoende kennis en inzicht om mee te oordelen over de belangen van het bedrijf. Inbegrepen Zij krijgen dan wel stemrecht, zo vervolgt De Gids, en kunnen meebe slissen over zaken als verkoop, fusie of opheffing van het bedrijf. Die ken nis en dat inzicht zijn blijkbaar bij de koop van het aandeel inbegrepen. De praktijk is naar het oordeel van het CNV, dat de directie van een wereldconcern ergens in Amerika een plan maakt om een Nederlands bedrijf te kopen. Dat kan zijn om meer voet te krijgen op de Europese markt, maar ze kan ook de bedoe ling hebben dat bedrijf op te heffen ten einde een lastige concurrent uit te schakelen. In ieder geval is het haar een flink j bedrag waard en dus biedt zij aan, de j aandelen te kopen tegen een bedrag I dat aanzienlijk boven de koerswaarde van dat ogenblik ligt. Voor vervolg zie pag. 2 De lof van een dwaas is wierook voor de wijste onder ons. DISRAELI „Ik heb juist een beetje parfum van u achter mijn oren gedaan." Zon en maan 30 april zon op 5.13, onder 20.02; Maan op 3.22, onder 13.34 5 mei NM mei 1 zon op 5.11, onder 20.04; maan op 3.35, onder 15.01; 5 mei NM. Hong Water 30 april Rotterdam le getij 12.20; 2e getij Vlissingen le getij 12.20; 2e getij 20.25; Willem stad le getij 0.13; 2e getij 12.54. Koude feestdag Wisselend bewolkt met enkele regen-, hagel- of onweersbuien. Matige tot krachtige aan de kust aanvankelijk harde tot storm achtige noordwestelijke wind. Aanhoudend koud. DE BILT Ons land is deze laatste aprildagen nogmaals in een koude luchtstroom uit het Poolgebied komen te liggen. Daarom zijn ook morgen nog gure buien, vergezeld van hagel, te verwachten. De middagtemperatuur blijft beneden de 10 graden. Daarmee /.al deze 30 april met die van 1945 en 1956 de koudste van de laatste 25 jaar worden. Vooruitzichten voor vrijdag: aantal uren zon: 3 tot 9; min. temp.: 1 tot 6 graden on der normaal: max. temp.: 2 tot 7 graden on der normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; kans op een geheel droog et maal: 60 procent. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.4 cm (1005 millibar), da lend.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1