ZIJLSTRA WAARSCHUWT Commentaren Onderzoekondermijnende' brief van groep soldaten Nieuwe zuiveringen in de Sowjetunie? Atoom regelt hartklop decoratief en praktisch zo-n Het Kwartet *Flinke problemen in '71? *Economie onder spanning Reële progressie het maximum Voorzichtig Geen kijkgeld voor AOW-ers met hogere premies en belastingen Crita) hervmn Auto kopen vóór examen niet nodig AFZWAAIERS MOGEN NIET NAAR HUIS Massa-arrestaties en processen Cambodja vroeg erg veel wapens Ongerustheid bij personeel Unox en Zwanenberg -bon Nieuwe Leidse Comramt io Jij*. p**" ky^J- Dinsdag 28 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoetl" iotdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. 1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur PROF. ZIJLSTRA Hoewel de spanningen in onze economie thans groot zijnmag de reële groei twi de Nederlandse economie verheugend worden genoemd. Maar de prijsinflatie blijftals levensgroot probleem bestaan, schrijft prof. dr. J. Zijlstra. Meer hierover op pagina 5. DEN' HAAG AOW-ers, die geen andere bron van inkomsten hebben, hoeven in de toekomst geen luister en kijkgeld te betalen. Dit heeft minister Klompé gisteren geantwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Engels en Maenen (bei den kath.v.). Zij hadden de minister gevraagd ook de vrijstellingsnorm voor om roepbijdragen te verhogen, nu per 1 januari de AOW-uitkèringen zijn verhoogd. Prinses Margriet heeft gisteren het container-terminal van Sea- land Service te Rotterdam ge opend. De foto laat zien hoe zij een trailer met container weegt. (Van onze parlementsredactie AMSTERDAM De sociale premies en de directe belastingen moeten slechts geleidelijk en volgens een bepaald program wor den verhoogd. Tony De Amerikaanse filmster 'urtis is gisteren in Londen ver oordeeld tot een boete van 50 pond ongeveer 430 gulden) nadat de nlitie bij zijn aankomst uit New York een kleine hoeveelheid marihuana in z'n bagage had aan getroffen. Volgens de filmster was het middel voor eigen gebruik be stemd. Foto: Curtis bij het gerechtsgebouiv. Nu de onlangs afgesloten cao's een prijsaanpassingsclausule hebben, moet alles worden gedaan om de prijsstijging tot een minimum te be perken. De verbetering in de nog af te slui ten looncontract««ji kunnen slechts weinig uitgaan boven de bepalingen in de cao-grootmetaal. Aan vermindering van het structu rele begrotingstekort is niet te ontko men. maar do overheid moet dit jaar wel een inflatore financiering vermi jden. In zijn jaarverslag 1969 stelt prof. dr. J. Zijlstra nadrukkelijk, dat aan deze „opgaven" moet worden voldaan De mens brengt zijn leven door met praten over het verleden, zich beklagen over J het heden en beven voor de H toekomst. DE RIVAROL „Mijn sneeuwman is bezig aan een vermageringskuur." DE BILT In de afgelopen nacht kwam op vele plaatsen in West-Europa nachtvorst voor. In Engeland daalde het kwik tot 3 graden onder nul, in ons land vroor het in het binnenland 1 tot 2 graden en in heel Frankrijk schommelden de temperaturen om het vriespunt. Deze lage tem peraturen kwamen voor tijdens het passeren van een rug van hoge luchtdruk, die een uitloper vormt van een krachtig gebied van hoge barometerstanden tus sen de Azoren en de Golf van Biscaje. Aan de noordflank van dit ho- gedrukgebied trekt een storing met regen van het zeegebied ten zuiden van IJsland naar de Britse eilanden, terwijl een depressie voor de kust van midden-Noor- wegen zich naar de omgeving van Stockholm verplaatst. Vooruitzichten voor donderdag: zonnige perioden, ook enkele buien en aanhoudend te koud; aantal uren zon: 1 tot 8; min. temp. van ongeveer normaal tot 4 graden onder normaal; max. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Barometerstand: heden 10 uur 76.4 cm ((1018 millibar), stijgend. Zon en maan 29 april zon op 5.15. onder 20.01; maan op 3.05, onder 12.05 5 mei NM Hoog Water 29 april Rotterdam le getij 10.55; 2e getij 23.22; Vlissingen le getij 7.49; 2e getij 20.25: Willem stad le getij 11.31; 2e getij Automatische versnelling DEN HAAG Het ministerie van verkeer en waterstaat is teruggeko men op het aanvankelijke besluit dat alleen eerste eigenaren rij-examen mogen doen in auto's met automati sche versnelling. Met ingang van 1 juni mag ieder een examen doen in zo'n auto. Men is dan echter wel verplicht het eerste jaar daarna uitsluitend in een auto met automatische versnelling te rij den. Daarvan wordt dan melding gemaakt in het rijbewijs, om controle mogelijk te maken. op het gebied van lonen en prijzen en op het terrein van de overheidsfinan- cën. Meer dan ooit. zo schrijft de presi dent van de Nederlandsche Bank, grijpt het beleid op de verschillende gebieden in elkaar. Welslagen op het ene gebied is een conditie voor resul taat op de andere gebieden. Prof. Zijlstra waarschuwt: De spanningen in onze economie zijn thans groot; de verdere ontwik keling in 1970 zal leren of zij werden overwonnen, dan wel of zij ons in 1971 voor ernstiger vraagstukken zul len plaatsen. Geen ttvijfel In zijn inleiding op het jaarverslag laat de president van de centrale bank er geen twijfel over bestaan hoe hij over belastingverhoging denkt. Rekening houdende met de te ver wachten stijging van de premies voor de sociale verzekeringen lijkt een verzwaring van de belastingdruk, voortvloeiende uit de progressie in de loon- en inkomstenbelasting, wel een maximum te zijn. In zijn beschouwing gaat prof. Zijl stra uit van de bestaande prijsin- dexeringsclausules in de cao's. „En", schrift hij, „na de teleurstellende er varingen op het gebied van de reële loonontwikkeling 1969 was in dit opzicht zeer teleurstellend is het volkomen begrijpelijk, dat de werk nemersorganisaties ditmaal voor hun leden een grotere zekerheid hebben verlangd. Waarschuwing TAE president van de Nederlandsche Bank pleegt in zijn jaarverslag ons allen een spiegel voor te houden. H(j licht de hele volkshuishouding door, wijst aan waar het mis dreigt te lopen en waarschuwt voor moge lijke gevolgen. De bestuurders krijgen een schema te zien dat ze zelf moeten invullen. Want deze taak heeft de president van de centrale bank niet. Onze economie, zo wordt in het van daag verschenen jaarverslag aange toond. heeft vorig jaar een verheu gende ontwikkeling doorgemaakt. Maar het levensgrote probleem van de inflatie is gebleven. Een maatschappij met een sterke in flatie kan niet meer redelijk functio neren. Het verslag zegt zelfs, dat de geldontwaarding de grondslagen van de maatschappij aantast. De waarschuwing is duidelijk. Men zou het zelfs zó kunnen zeggen, dat geldontwaarding een middel Is om revolutie te bedrijven. Opgaven QM zulk een onrechtvaardige „revo lutie" te voorkomen heeft prof. Zijlstra zijn opgaven geformuleerd. Omdat het beleid overal in elkaar grijpt, krijgen behalve de overheid ook ondernemers en werknemers dui delijke aanwijzingen. De overheid doet er het beste aan. niet inflatoir te financieren en de premies en belastingen niet te snel te verhogen. De indexeringsclausules in de cao worden in het verslag recht vaardig genoemd, maar men moet niet teveel van de cao-grootmetaal af wijken. Daarom ook is het vooral nu van groot belang, dat prijsstijgingen worden voorkomen. Dit complex van suggesties maakt een sterk evenwichtige indruk, en het imponeert, omdat het beginsel zo billijk is. De ene groep moet het niet voor de andere hebben op te knappen. Prof. Zijlstra wil in hel verband van het jaarverslag bescheiden spreken van een „denkoefening". Zijn schemp liegt er niet om. Zo hïjfft hij. politici en ook werkge vers tij werknemers een belangrijke „invulóii cning" voorgelegd. Om een mogelüue explosie in 1971 te voor komen. MOSKOU Tegenstanders van het huidige politieke beleid in Rusland hebben gisteren mel ding gemaakt van massa-arresta ties en reeksen processen tegen personen met afwijkende menin gen. Sommigen vrezen dat de acties de inleiding vormen tot nieuwe grote zuiveringen in Rusland, zoals onder Stalin. In Moskou zouden vorige week 160 Krimtataren zijn aange houden. Zij zouden de honderdste geboorte dag van L>?nin hebben willen gebrui ken om betogingen te houden voor terugkeer naar iiun oude vaderland en volledig herstel van hun burger rechten. Die werden hun ontnomen in de tweede wereldoorlog, omdat een deel van hen met de Duitse bezetters zou hebben gecollaboreerd. Deze maand zouoen op verschil lende plaatsen in het land processen zijn gehouden tegen andersdenken den, o.a. tegen de hoogleraar Pa- vlenko in de stad Gorki, die met drie studenten tot jarenlange dwangarbeid werd veroordeeld. Verder wordt g?meld dat generaal Grigorjenko uit de psychiatrische in richting in de stad Kazan verdwenen is. Zijn vrouw zou zich z.orgen maken over zijn veiligheid. Grigorjenko is bekend geworden in het Westen toen uitlekte, dat hij voor een proces waarin hij geestesziek werd wrklaard, een manuscript uit de gevangenis wü>t te smokkelen. Hij onthulde daarin te zijn mishandeld doorleden vand? geheim"1 politie. Deze reusachtige straalmotor is te zien oo de tentoonstelling voor luchtvaarttechniek in Han nover. Het gevaarte weegt 3.500 kg en is de grootste motor ter wereld. De machine is bestemd voor de Europese luchlbus A- 300 B. WASHINGTON President Nixon heeft nog geen hesiuil genomen over eventuele militaire hulp aan Cam bodja. Dat land heeft om „enorm veel" wapens gevraagd, „voldoende om er een zeer groot leger mee uit te rusten," zo werd gisteren bekend. Minister Rogers zei op een bijeen komst van de Senaatscommissie voor buitenlandse lotrekkingen dat presi dent Nixon binnen enkele dagen een beslissing zal nemen De Senatoren spraken zich vrijwel en bloc uit tegen militaire hulpverle ning aan Cambodja. Commissievoor zitter Fulbright zei de indruk te heb ben dat de regering niet al te bozorgd is over de communistische infiltratie. „Tenzij hun activiteit aanzienlijk toe neemt. blijft Washington de zaak kalm opvatten," ve- onderstelde hij. Een regeringswoordvoerder ver klaarde dat de Verenigde Staten groot belang blijven hechten aan een neutraal Cambodja waar vrede heerst en niet bij voorbaat afwijzend staan tegenover een coalitieregering in Phnom Penh. DEN HAAG Het Tweede- Kamerlid J. H. Jansen (kath) heeft minister Den Toom (Defensie) vragen gesteld over een brief van dienstplichtige militairen van het 103e genees kundige bataljon in Ermelo. In deze brief laten zij weten niet zonder meer beschikbaar te zijn voor een militaire actie, waartoe buiten hen om is besloten. Is deze houding niet als ondermij nend te kwalificeren, vraagt het Ka merlid, en is de minister bereid een diepgaand onderzoek in te stellen. De kazernecommandant in Ermelo, kolonel Bloch, heeft gisteren bekend gemaakt, dat een deel van de militai ren die vandaag zouden afzwaaien, geen verlof krijgt om naar huis te gaan. Hiertoe behoren de onderteke naars van de brief aan de minister. De marechaussee stelt een onderzoek in naar de initiatiefnemers van de brief. Donderdag a.s. Koningin nedag, zal ons blad niet verschijnen onze kantoren zijn die dag gesloten. De Nederlandse valschermspringer J. van der Velde krabt zich nog eens achter de oren als hij zijn gescheurde parachute ziet. Tijdens een sprong ten noorden van de Deense hoofdstad functioneerde zijn hoófdparachute niet en toen hij zijn reserve-valscherm pro beerde. ontvouwde, deze zich ook niet helemaal, zodat hij „fladde rend" naar beneden kwam. Van der Velde maakte een harde lan ding. maar hij kon het av>ontuur toch zonder letsel navertellen. Het Kamerlid Jansen suggereert dat de wetgeving eventueel moet worden uitgebreid met wetten die sabotage in de strijdkrachten en opruiing die de krijgstucht ondermijnt, strafbaar stel len. OSS Diverse bonden van hoger leidinggevend personeel en het hoger en middelbaar personeel van Zwanen- beg en Unox hebben gisteravond in Oss op een vergadering hun ongerust heid uitgesproken over de gevolgen van de overname van Zwanenberg door Unilever. Zij kwamen tot een eensluidend standpunt: exact wordt gesteld dat binnen twee jaar na overdracht van Zwanenberg geen ontslagen mogen volgen. De vergadering was verder van oordeel dat binnen het bedrijf daar waar nodi galleen met toestemming van betrokkenen overplaatsing mag geschieden. PARIJS Voor hel eerst is bij een mens een mechaniek aangebracht dat atoomenergie als stroombron heeft. Door middel van elektrische im pulsen kan een hart hierdoor gedurende tien jaar onafgebroken blijven werken. Tot nu toe leverden batterijen de stroom voor dergelijke apparaatjes. Deze moesten echter elke achttien maanden worden vervangen. Franse chirurgen plaatsten gisteren het nieuwe apparaatje in het lichaam van een vijftigjarige vrouw. Uhvtff 'h, CZftATIS Ma U, wsXcMoe abcivrUA, Ik geef op als nieuwe abonnee: betaalt. per kwarlaat per maand Als. belóning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratis. piaau Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1