AANVAL VAN HULST OP dan scheert u zich elke dag bliksemsnel schoon. In VS opgeleide Chinees leidt ruimteprogramma Woensdag „voedseldroppings" VATICAANSE POLITIEK Is Zangersbond wel zo gezond? Tijd van Dolle Oma s en Opa's aang Senator Tonnaer voorgedragen als PPR-voorzitter Voorzitter Brune: Veel gemakzucht Leiding Vrije Volk in handen van redactie-college? Uw volgende shaver (weer) een Philishave Briljant deskundige raketmotoren John Knittel overleden Verdronken MAANDAG 27 APRIL 1970 „,w, F= Wat Spanjes toetreden tot de EEG betreft eiste hij van het Spaanse re gime de garantie dat het voort zal gaan op de weg naar herstel van de democratie. „Concreet betekent dat de vrijheid om vakbonden op te richten, vrijlating van alle politieke gevange nen en vrijheid van wetenschap en kunst". Ten slotte vroeg prof. Van Hulst aandacht voor de situatie van de joden achter het IJzeren Gordijn. Juist Nederland kan veel voor, de joden daar doen. De protesten tegen de vervolgingen in de communistische landen moeten niet beperkt blijven tot particulieren en instellingen. Vol gens prof. Van Hulst ligt hier een dui delijke taak voor de regering. De vele, vele mannen die zich elektrisch scheren, weten allang dat bliksemsnel schoon scheren pas kan net ronddraaiende mesjes. De Philishave 3 heeft liefst 3 x 6 18 lijmscherpe mesjes van bikkelhard lelstaal. Genadeloos voor elk haartje, dun, dik, kort, lang. Met een vaart 5000 toeren gaan ze onder het De man die van scheren weet, scheert zich dus met een Philishave 3. Geen haar op zijn gezicht die nog aan een andere shaver denkt. Toen prinses Beatrix en prins Claus zaterdag uit Tokio terug keerden, werden zij op Schiphol door de twee oudste prinsjes afgehaald. Prins Willem-Alexan der verkeert hier in niet zo'n opperbeste stemming, maar het zal wel een kortstondig huil- buitje zijn geweest. Vandaag had hij in elk geval als drie jarig middelpunt van een prin selijk verjaar sjeest je alle re den voor een joliger humeur. ALPHEN a-d. RIJN In Avifauna te Alphen aan den Rijn waren zater dag ruim vijfhonderd zangers van 190 koren aanwezig op de 84c algemene ledenvergadering van de Koninklijke Bond van Chr. Zang- en Oratorium- verenigingen. Hoewel er het afgelo pen jaar in het koorleven geen schok kende gebeurtenissen gebeurden, was er voor voorzitter H. F. Brune alle reden uitvoerig in te gaan op het wel en wee van de Bond. In 1969 werden vele vijftigjarige Jubilea gevierd en verwacht wordt, dat in het komende jaar vele koren hun 25-jarig jubileum zullen vieren. Zowel na de Eerste als ha de Tweede Wereldoorlog was er behoefte om te gaan zingen, omdat zingen een uiting is van blijdschap. Verheugd was de voorzitter over de medewerking van de Ned. Federatie van Zangersbonden; met name de subsidieregeling is bij de Federatie in goede handen! De heer Brune prees de instandhoudingsubsidie van Den Haag en deelde mede, dat aan alle gemeentebesturen een schrijven is verzonden waarin wordt aangedron gen op een subsidieregeling. Na de gemeenteraadsverkiezingen zal een dergelijk schrijven worden gestuurd aan alle nieuw gekozen leden. Uitgebreid De daadwerkelijke steun van de NCRV-radio zal worden uitgebreid door de NCRV-televisie. In het ko mende jaar zal op 16 zaterdag avonden door de televisie 10 minuten massale koorzang worden uitgezon den. Voorwaarde daarbij is, dat deze uitzendingen een propagandistisch karakter voor de koorzang dienen te bezitten. Dit alles gevoegd bij het feit, dat sedert 1 januari 50 nieuwe koren als lid toetraden, waardoor het totaal op 1144 is gekomen, geeft veel reden tot dankbaarheid. Er zijn ook zorgen. De NCRV-radiocompetitie was teleur stellend. omdat uit de repertoirekeuze een ontstellende gemakzucht is geble ken. Een gunstige uitzondering hierop was de Augustinus Cantorij uit Am stelveen. Is de Bond wel zo gezond? zo riep voorzitter Brune de aanwezigen toe. Het repertoire bij de koren is gro tendeels verouderd, men zoekt het al leen bij de melodie zonder zich eens ▼ast te bijten op een nieuw werk. Niet alleen de koren zijn gemakzuch tig, het zijn dikwijls juist de dirigen ten die zich nauwelijks op een repe titie voorbereiden. Een teken aan de wand is in dat opzicht, dat slechts vijf dirigenten de cursus van de Bond volgen! Platen Gemakzucht kan ook worden ge constateerd bij het onderwijs. Vorig jaar reeds viel de heer Brune de Mammoetwet aan. Zelf musiceren is er niet meer bij, uit gemakzucht draait men op de scholen grammo foonplaten. Wederom deed de voorzitter een dringend beroep op de overheid om de muziek tot plichtvak te maken. Het is bij het internationale koorfes tival gebleken, dat wij in vergelijking met het buitenland een grote achter stand hebben, de koorzang in andere landen is veel beter. Dankbaarheid enerzijds, zorg en be zorgdheid anderzijds. We dienen ons af te vragen „dwalen we niet af?" en het beantwoorden van deze vraag zal o.a. onze taak zijn voor het komende jaar. Een feestelijke „happening" op deze bondsdag was de huldiging van vier leden van het hoofdbestuur. Het 12Vt-jarig bestuurschap was reden de heren Brune, Terlaak. Van Dijken en Vcrcoutcren door middel van fraaie cadeaus te danken voor hun vele ac tiviteiten. ADR. HAGER (Van onze pariementsredactie) DEN HAAG De landelijke kern groep van de Politieke Partij Radi calen heeft de leden van die partij geadviseerd het Eerst-Kamerlid J. J. G. Tonnaer, tevens burgemeester van Schinveld, te kiezen tot nieuwe voor zitter. Zoals bekend zal de huidige I voorzitter, mr. E. Jurgens, in juni af treden. Als tweede en derde op de advies- lijst staan de heren Van Huiten en Van Ruiten. De kerngroep heeft te vens een aanbeveling gedaan voor de verkiezing van een nieuw bestuur. Elk jaar wordt er door de PPR een nieuw bestuur van elf leden gekozen. De algemene ledenvergadering van de partij zal 13 juni in Rotterdam uit dat bestuur een politiek secretaris en een penningmeester kiezen. De nieuwe voorzitter en de overige leden van het bestuur worden door middel van een referenum door de 4500 leden zelf gekozen. De uitslag hiervan verwacht men omstreeks 1 juni. ROTTERDAM In een zaterdag middag gehouden redactievergadering van het socialistische dagblad Het Vrije Volk, is een resolutie aangeno men, waarin wordt uitgesproken dat een nieuwe hoofdredacteur slechts aanvaardbaar is indien hij instemt het een democratisering van het er- dactiebeleid, die o.m. inhoudt dat hij bereid moet zijn de redactionele lei ding te delen met een gekozen college van redacteuren. De heer Herman Wigbold, hoofdre dacteur van Vara's actualiteitenru briek Achter het Nieuws, die wellicht spoedig tot hoofdredacteur van Het Vrije Volk zal worden benoemd, heeft een deel van de vergadering bijge- j woond. Hij verklaarde zijn instem- ming met de verlangde democratise ring. die een onderdeel uitmaakt van j een redactioneel structuurplan dat in principe werd aanvaard en nu nader zal worden uitgewerkt. De redactie verwierp de door com missarissen en directie gevolgde han delswijze bij het aantrekken van een nieuwe hoofdredacteur en verlangt reëele inspraakmogelijkheden, neer gelegd in de statuten. DEN HAAG In dc strijd tegen de varkenspest heeft het ministerie van landbouw en vissery verscherpte j maatregelen genomen. Vanaf van- daag moeten alle veewagens waarmee in de provincie Noord-Brabant var kens worden vervoerd, voor gebruik worden ontsmet. Onder gemeentelijk toezicht moeten de wagens met na- I tronloog of soda worden afgeschrobd. Want dat is bliksemsnel, lekker schoon scheren. F (Vervolg van pag. 1) WASHINGTON Volgens Amerikaanse wetenschappelijke kringen leidt een kleine groep in de Verenigde Staten opgelei de Chinese geleerden het Chi nese ruimteprogramma. Aan het hoofd zou staan dr. Tsien Hsoee- sj'en, een briljant deskundige op het gebied van raketmotoren. Hij was hoogleraar in de ther modynamica aan het Instituut voor technologie in Massachu setts. Tsien Hsoee-sjen. die het eerste Chinese ruimtevaartsucces mogelijk Amerikaanse luchtmacht en afgestu- heeft gemaakt, was kolonel bij de deerd aan een instituut voor lucht vaarttechniek in Californië. AMSTERDAM De tijd van de Dolle Oma's en Dolle Opa's breekt aan. Er is een nieuw maatschappelijk evenwicht te verwachten, waarbij de invloed van de bejaarden enorm zal toe nemen. Dit zei prof. dr. J. C. M. Hattinga Verschurc. hoogleraar ziekenhui.swe- tenschappen in Utrecht, tijdens het internationaal gerontologisch sympo sium in Amsterdam bij de opening van Nederlands grootste verpleegte huis „Vreugdehof". DEN HAAG Vier groepen vlieg- Friendships van de luchtmacht vlie- ...n rl n Pns.lcA ar, Va8ar. aan iHa Ï-J ("i .a [r „an HnllanH lanac rlp tuigen van de Engelse en Neder landse luchtmacht zullen woensdag tussen half een en half twee met een vlucht boven enkele Nederlandse ste den dc „voedseldroppings" herden ken. die precies vijf en twintig jaar geleden door bommenwerpers van de geallieerde luchtmachten werden uit gevoerd. Drie Neptunes en drie Trackers van de marineluchtvaartdienst, vijf Jet Provost straaltrainers van de Royal Air Force en drie Fokker gen via Hoek van Holland langs de Nieuwe Waterweg over Maassluis, Vlaardingen en Schiedam naar Rot terdam om ongeveer half een. Via Den Haóg en Delft om onge veer kwart voor een wordt naar Lei den gevlogen; aankomst tien vobr een en vandaar naar Gouda waar de for matie om vijf minuten voor een wordt verwacht. De vlucht wordt voortgezet over Utrecht, Ede, Hoenderloo, Hilversum, Amsterdam en Haarlem. Op verschei dene punten van de route zullen her drukken van het nieuwspamflet „De Vliegende Hollander" worden afge worpen. SAFI De bekende Noorse zee vaarder Thor Heyerdahl wil opnieuw een poging doen om de Atlantische Oceaan over te steken in een papy rusboot. Vorig jaar moest hij zijn po ging na zestig dagen varen opgeven. Hij bouwt nu in de Marokkaanse stad Safi aan een nieuwe boot De hoogleraar meende dat de be jaarden worden verdreven uit de maatschappij door de bouw van zeer vele mooie verpleeg- en bejaardente huizen. „In deze keurige getto's worden de bejaarden schandelijk gediscrimi neerd door hen niet serieus te ne men", aldus prof. Hattinga, die bijval kreeg van prof. dr. F. L. Polak, futu roloog in Wassenaar. Deze achtte het mogelijk dat een revolutie van de ouderen optreedt. Bij de opening van het verpleegte huis Vreugdehof capaciteit ,288 bedden deelde staatssecretaris Kruisinga mee dat de bouwproductie van verpleegtehuizen vorig jaar is verdrievoudigd ten opzichte van 1966 tot 100 miljoen gulden. Hij waarschuwde ervoor in ver pleegtehuizen de geest van naastelief de in te ruilen voor economische en technische efficiency. BERN De Zwitserse schrijver John Knittel is zondag plotseling overleden in zijn buitenhuis te Mai- enfeld in het kanton Graubunden. enfeld in het kanton Graubunden. Hij werd 79 jaar. Hij is de auteur van ondermeer „Via Mala". „El Hakim" en „Therese Etienne". Tsien kwam na een ingenieursop leiding in zijn eigen land in 1934 naar Amerika waar hy een grote naam als vlicgtuigontwerper verwierf Ti.jdens de Tweede Wereldoorlog ver richtte hij in opdracht van de Ameri kaanse regering speurwerk op het ge bied van raketten. Na de oorlog stond kolonel Tsien aan het hoofd van een groep onderzoekers die moest nagaan wat Duitsland op het gebied van ra ketten had bereikt. In 1950 kwam dr. Tsien in moeilijk heden toen boeken en papieren over raketbouw in beslag werden geno men, die hij naar Hongkong wilde sturen. Volgens de Amerikaanse autoriteiten was de zending bestemd voor Sjanghai, waar hij vandaan kwam. Eerst wilden zij dr. Tsien deporte ren, maar men vond dit bij nader inzien niet verstandig gezien de uit gebreide kennis die de geleerde bezat. Pas in 1955 liet men hem gaan. In China werd hij direct ingeschakeld bij de wapenindustrie. Sinds vorig jaar mei zou de nu zestigjarige dr. Tsien lid zijn van het Chinese cen trale partijcomité. In de afgelopen tien jaar is me4„. malen het bericht tot Hongkong do<l0 gedrongen dat de Chinezen e^0 mislukte lancering van een kuni n maan hadden ondernomen. De laat4„ zou in oktober 1968 zijn geweest Reeds aan het begin van de jar zestig hielden Amerikaanse wete!t schapsmensen het voor mogelijk de Chf.nezen in staat waren een raid11' te ontwikkelen die een kunstmaan de ruimte zou kunnen brengen, januari 1967 had China voor het ee aangekondigd dat het nog hetzelf P jaar een satelliet in een baan om aarde zou brengen. WESTDORPE Het vijf ja H zoontje van de familie Weit t Westdorpe is zaterdagmiddag in e j put op de vuilnisbelt geraakt en ve. dronken. Zijn vriendje sloeg alar en de ijlings gewaarschuwde bran r weer begon onmiddellijk met dre n gen. Pas 's avonds lukte het om i verdronken jongetje boven water halen. 1S4 kra tSt i li ei rekiceum '*91 km i'EVilCjJT 171 kilogram Eerste Huss,Spoetnik SI Eerste AmerKxplorer l4 Deze tekening geeft de omloopbaan aan van de eerste Chinese aardsatelli die vrijdag is gelanceerd. In de wereldpers wordt de Chinese kunstmai uitvoerig besproken, behalve in Moskou, waar het nieuws summier wei afgedaan. HU vindt het de taak van de NAVO- leden. de dictatuur in de lidstaten Griekenland en Portugal met alle mo- 1 gelijke middelen tegen te gaan. „Er moet zo snel mogelyk een eind worden gemaakt aan de huidige toe stand die de NAVO-dictaturen in stand houdt. Het Atlantisch verbond is juist opgericht om ons tegen dicta turen te beschermen". (Van onze pariementsredactie) DRIEBERGEN De voorzit ter van de Christelijk Histori sche Unie, prof. dr. J. W. van Hulst, heeft zaterdag op de voor jaarsconferentie van de CH-jon- gerenorganisatie voor het eerst sinds zijn ziekte weer politieke uitspraken gedaan, die met na me door de KVP minder plezie rig zullen worden gevonden. Sprekend over LatUns-Amerika zei h|j dat dit gebied de komende tyd de internationale politiek wel zal be heersen. Veel hangt volgens hem af van de houding van de Paus. „Het Vaticaan aarzelt hier duidelUk party te kiezen", vond hy. Hij maakte zich nogal ongerust over de bestemming van de miljoenen dollars die Amerika het Vaticaan ge schonken heeft voor de ontwikkelings hulp. Hij kon niet zeggen waar dat geld terecht gekomen is. „Maar ik heb wel enige aanwijzingen dat dit geld toch weer heeft gediend om de be- staande regimes in Latijns-Amerika in het zadel te houden". Luns Volgens prof. Van Hulst zou Neder land hier een grotere rol kunnen spe len dan tot nu toe. Hij vroeg zich af of de huidige r.k. minister van bui tenlandse zaken, mr. Luns, wel de aangewezen man is om het Vaticaan te beïnvloeden. Een niet-katholieke bewindsman zou losser tegenover het Vaticaan staan. Een groot deel van de CH 70-con ferentie handelde over een alternatie ve politiek. Weer liet prof. Van Hulst blijken, weinig te geven om de heilige huisjes der Nederlandse buitenlandse politiek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 6