„Meyer moest sterven" Op Grebbe 12 mei 1940 „Zuidmolukkers voeren een moeilijke strijd" caballero. de sigaret. Jeugd in actie tegen geldverspilling Besluit was zwaarmaar er was geen andere uitweg' Zoon prinses Margaret bedreigd? PREMIER: GROTE SYMPATHIE I)e Pous: Wet verbiedt geen nevenfuncties Kris-kru* SJ bezet gebouwtje van C'70 Twee hoogleraren benoemd aan VU MAANDAG 27 APRIL 1970 Dertig jaar na de executie van een 28-jarige sergeant wegens desertie zegt generaal-majoor b.d. Harberts: ,Jk wilde een voor beeld stellen om massale vlucht tegen te gaan." (Van onze speciale verslaggever) DEN HAAG Generaal-majoor b.d. J. Harberts is nog altijd van mening juist gehandeld te hebben, toen hij op 12 mei 1940 de 28-jarige sergeant Johan Christiaan Meijer uit Dieren wegens deser tie liet fusilleren. Het besluit woog hem zwaar, maar als comman dant van het Tweede Legerkorps, dat tot taak had de Grebbelinie te verdedigen, „had hij, geen andere uitweg". LONDEN De Engelse onderwe-- reld zou van plan zijn de 8-jarige count Linley, zoon van prinses Mar garet en graaf Snowdon, te kidnap pen in ruil voor de vrijlating van twee beruchte misdadigers. Dit meld de gisteren het Engelse zondagsblad "Sunday Telegraph". Scotland Yard stelt een onderzoek in. Rechercheurs bewaken Linley bijzonder scherp. MADRID In een memorandum aan de Westduitse minister van bui tenlandse zaken, die een bezoek brengt aan Spanje stellen de leden van de Spaanse politieke oppositie diepgaande wijzigingen voor in de grondwettelijke structuur van Span je Dit om de politieke en economische stabiliteit van Spanje te bevorderen. In het memorandum wordt gezegd dat vele Spanjaarden ervan overtuigd zijn dat deze stabiliteit sterk afhan kelijk is van de Spaanse betrekkin genmet Europa. Dit verklaarde de thans 87-jarige generaal in zijn woning In den Haag, waar hij een gesprek toestond. Even tevoren had hij een telefoontje gekre gen, dat hem diep gekwetst had. Een onbekende vrouwenstem had hem het woord oordenaar" toegebeten, waarna de verbinding werd verbro- „Sergeant Meijer," zei de reeds een kwart eeuw gepensioneerde opperof- ficier, „had op eigen gezag z'n stelling op de Grebbeberg verlaten en had een stuk geschut meegenonen. Met tien soldaten werd hij onder Nieu- wersluis aangetroffen, terwijl de ge vechten in de Gelderse Vallei nog vo lop aan de gang waren. Als ik dit duidelijke geval van de sertie over zijn kant had laten gaan, zou het hek van de dam zijn geweest. Ik was verantwoordelijk voor de ver- didiging van de Grebbelinie tegen de Duitse invallers en had tot plicht zo lang mogelijk stand te houden." Voorbeeld De zaak-Meijer is aan het rollen gebracht door dr. L. de Jong, die in j het derde deel van de geschiedenis I van het koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog van de fusillade gewag maakt, overigens 1 zonder ">amen te noemen. Binnenkort zal er ook een boekje j verschijnen van de hand van een ze- kere J. F. A. de Boer, die „onthullin- I gen" zal doen over de omstandighe- den, die tot de executie hebben geleid j de eerste in de geschiedenis van j Nederland sinds 1854 en de enige in de eerste vijf dagen van de oorlog. Vraag: Is het juist dat u een dood- vonnis wenste om een voorbeeld te (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Een groot aan- tal Zuidmolukkers heeft zater- dag in de Haagse Houtrusthallen de onafhankelijkheid herdacht, die twintig jaar geleden werd geproclameerd. Duizenden uit het gehele land waren bijeen om te herdenken, maar vooral ook om elkaar te sterken. Geen der woordvoerders ontkende dat het een moeilijke strijd is die wordt gevoerd. De vrijheidsstrijd van de Zuidmolukkers krijgt in de we reldpers niet die belangstelling als de vrijheidsstrijd van Biafra of Tsjccho- ze' Slowakije. Toch klonk zaterdag dankbaarheid door in de rede van ir. J. A. Manu- sama, president van de republiek. Voor het eerst in de negentien jaar dat men in Nederland is, ontving de minister-president een delegatie. Voorafgaande aan de herdenkings bijeenkomst waren 's morgens vijf man door premier De Jong te woord gestaan. Hij verklaarde grote sym pathie voor de Zuidmolukkers te koesteren en zei overtuigd te zijn dat alle Nederlanders hen een warm hart toedragen. Premier De Jong zei dat het minis terie van justitie een onderzoek zal instellen naar de rechtspositie van de Zuidmolukkers. Op het politieke vlak kon de minister-president niets uit richten, echter wel op het sociale. De delegatie wees de heer De Jong erop dat men het slachtoffer was gewor den van het Nederlandse beleid en dat de regering zich aan haar verant woordelijkheid niet mocht onttrek ken KLOMPÉ Ook werd gesproken over de sterk bekritiseerde welzijnscommissie van het ministerie van CRM. In dit ver band berichtte minister Klompé za terdag dat zij bereid was eveneens een delegatie te ontvangen om van gedachten te wisselen. Zoals gemeld was een week tevoren een uitno diging door het ministerie niet nage komen. Ir. Manusama deelde verder mee dat de federale republiek Celebes de onafhankelijkheid van de Zuidmoluk- ken wenste te erkennen. Het is voor de eerste maal dat een volk in de Indische archipel hiertoe overgaat. De dankbaarheid van ir. Manusama was gegrondvest op het vertrouwen dat de Zuidmolukkers een voor God rechtvaardige strijd strijden. We zul len voortgaan als ziende de onzien lijke. zo besloot hij. Evenals voorgaande jaren werden de sprekers afgewisseld door culture- 1 le manifestaties. Namens de stichting Door De Eeuwen Trouw bood de voorzitter, de heer W. C. de Vries, een bedrag van 1000,- aan als be- ginkapitaal voor een internationaal I fonds voor steun aan Zuidmolukkers. die zich door hun inzet voor de vrij heidsstrijd in moeilijkheden bevin den. SAWOR De bijeenkomst werd o.m. bijge woond door Zacharias Sawor, de Pa poea die vorig jaar bekendheid kreeg door zijn boek „Ik ben een Papoea" en door de Tweede-Kamerleden Van Dis en Jongeling. De Zuidmolukkers hebben zaterdag tevens een schrijven gericht aan pre sident Soeharto van Indonesië. Zij wijzen hem op de volgens het inter nationaal recht erkende zelfbeschik king van de republiek en op de vrij heidsstrijd die een realiteit is die niet kan worden genegeerd. De strijd is nog versterkt door al het leed en de teleurstellingen van het volk in de afgelopen twintig ja ren. In de brief verzoekt ir. Manu sama aan president Soeharto om een onderhoud wanneer hij aan Neder land een bezoek zal brengen. Deze wens is ook overgebracht aan pre mier De Jong. stellen aan de deserteurs onder de verdedigers van de Grebbeberg, dat u daar eerst een gevluchte vaandrig voor had. uitgezocht, en dat deze tens lotte vervangen werd door sergeant Antwoord: Dat is niet helemaal waar. Ik dacht aanvankelijk dat die vaandrig en Meijer een en dezelfde persoon waren. Pas later is me geble ken dat het om twee mensen ging. Ik heb toen geen verdere aktie genomen. De vaandrig is aan m'n aandacht ont snapt. Ik wilde inderdaad een voor beeld stellen om een massale vlucht tegen te gaan. Er mankeerde alles aan het moreel van de Nederlandse soldaten. Vraag: Van dat voorbeeld stellen is, dacht ik, niet veel terecht gekomen. Pas enkele weken geleden is het dra ma van sergeant Meijer in de open- baahrcid gebracht. Antwoord: Dat was helemaal in strijd met mjin bedoeling. De toe nmalige commandant van het achtste regiment infanterie heb ik uitdrukke lijk gezegd dat hij bij de troep be kend moest maken dat Meijer wegens desertie ter dood veroordeeld was en dat bij zou worden gefusi lleerd.Het dat hij zou worden gefusilleerd. Het ging me juist om een zo groot moge lijke bekendheid. Ongeoorloofd Vraag: Al tegenover dc parlcmen- laire enquêtecommissie heeft u inder- tijd verklaard de leden van de door u ingestelde krijgsraad, te. velde te heb ben gevraagd toch vooral een dood vonnis te vellen. Zeker u moest toch weten dat het be$nvloeden van rech- j ters, die bovendien nog uwminderen j waren, in een rechtsstaat ongeoor- 1 loofd is. Antwoord: Ik erken dat ik de I krijgsraad heb trachten te be invloe- den, maar dat was helemaal niet no- dig geweest. De doodstraf is het enige vonnis, dat in een geval van desertie in oorlogsltijd toelaatbaar is. Tege- j lijkertijd begreep ik dat het ber- j kraebtigen van een doodvonnis iets is j wat men niet lichtvaardig doet. Het i is. wat de Duitsers noemen, „eine 1 verdammte Pflicht". Vraag: Blijft u er. ook bij nader inzien, van overtuigd dat sergeant j Meijer inderdaad een deserteur was? Het is, gezien de chaos in die dagen, j toch geen onredelijke gedachtengang ervan uit te gaan dat deze door uw toedoen gefusilleerde Nederlander werkelijk dacht dat de Grebbelinie doorbroken was. Antwoord: Ik heb de vlucht van sergeant Meijer als een incidenteel geval gezien. DAt de situatie zo slecht was dat de mensen bij honderden wegliepen, was me op dat moment niót bekend. Vraag: Tegenover een van uw vroegere regimentscommandanten zou u in de eerste oorlogsdagen heb ben gezegd dat de vluchtende Neder landse militairen lafsards waren, die zich door een troepje kwajongens lie ten terugdrijven. Bent u nog van me ning dat de SS-ers, die de stellingen van dc Grebbeberg onder de voet lie pen, kwajongens waren, of moet ik stellen dat u zich in de kracht van de Duitse aanvallers heeft vergist? Antwoord: Ik heb het woord „kwa jongens" nooit gebruikt. Het woord „lafaards" misschien wel, maar dat kan ik me niet meerherinneren. Vraag: Acht u het juist dat onder honderd.cn, zo niet duizenden terug trekkende Nederlandcrsc militairen één man wordt aangewezen om we gens desertie voor het vuurpeloton te sterven? Getuigt dat niet van een sterke persoonlijke willekeur, van een gebrek aaninzicht ook in de fei telijke situatie? Geen willekeur Antwoord: Er was geen sprake van willekeur. Ik kon sergeant Meijer niet anders beschouwen dan als een deserteur. Dat de algemene situatie zo slecht was als later gebleken is, heb ik aanvankelijk niet geweten. Ik vermoed dat mijn commandanten dit niet hebben durven doorgeven. Vraag: Is 't niet vreemd, en daard oor juist verdacht dat het aan serge ant Meijer voltrokken doodvonnis dertig jaar lang gehiem gehouden is? De iegerautoriteiten hebben de ouders van de gefusilleerde onderof ficier zelfs meegedeeld dat deze op het veld van eer gevallen was, wat ook wel blijkt uit diens grafsteen, waarop „Den Vaderlandt Getrouwe" gebeiteld, staat. Antwoord: Van dat grafopschrift is me niets bekend. Mijn commandan ten hebben onjuist gehandeld. Ik had hun uitdrukkelijk opdracht gegeven het vonnis en de tenuitvoerlegging ervan naar beneden door te geven. Het was mijn uitgesproken bedoeling een en ander in een zo breed moge lijke kring bekend te laten worden. Generaal Harberts meende nog dat als er op desertie in oorlogstijd geen doodstraf staat, men beter met het hele militaire bedrijf kon ophouden. „Veel mensen zitten nu eenmaal lie ver in de gevangenis dan dat ze aan het front fisico's lopen." In de Eerste Wereldoorlog, zo voeg de hij eraan toe, liet de Franse gene raal Pétain van oen muitend regi ment elke tiende man neerschieten. „De mensen weten niet hoe ver schrikkelijk zwaar de verantwoorde lijkheden zijn van een militaire be velhebber in oorlogstijd. Hij moet in het algemeen belang individuen opof feren, vaak hele legereenheden. Volgens de getuigen was er duide lijk sprake van een racepartij. De te gelzetter zegt niets van een achter hem rijdende auto te hebben ge merkt. De politie zoekt naar de "twee de auto. De tegelzetter is ingesloten op verdenking van doorrijden na een dodelijke aanrijding en het rijden on der invloed. SCHIPHOL Drs. J. W. de Pous, die gistermiddag uit Suriname te rugkwam waar hij zich twee weken heeft verdiept in ontwikkelingspro blemen, heeft verklaard de functie van voorzitter der Sociaal-economi sche raad alleen te kunnen uitoefe nen als hij het vertrouwen geniet van alle organisaties, die in die raad zijn vertegenwoordigd. Betreurende „dat zoveel mensen boos op mij zijn", verdedigde hij zich tegen de kritiek die in de afgelopen weken door de oppositie in de Kamer op zijn beleid is uitgeoefend, met het argument dat de wet de SER-voorzit- ter niet verbiedt nevenfuncties aan te nemen. „Dit voorzitterschap is nu eenmaal geen full-time job", zei hij. „Ook al heb ik er persoonlijk naar mijn over tuiging zeer veel werk van gemaakt, in wezen vormt de functie geen volle dige dagtaak". Er zijn zo vin die dingen, waar je nooit achter komt, tot je er met je neus bovenop loopt. Zo ontdekte ik helemaal door een toeval, dat men heel de provincie Utrecht en nog een brokje Gelder land op één dag doorkruisen kan voor de som van hoogstens vier gul den. Wie het op zaterdag of zondag doet, betaalt maar 3,25. Voor kinderen van 4 tot 9 jaar behoeft maar ƒ2,75 (resp. ƒ2,25) be taald te worden en in het weekende kunnen de teeners mee voor 2,75. Men kan dan zo'n zeventig dorpen en een paar steuen bezoeken. Maar dan is het w»l vroeg od pad gaan en laat thuis komen! Men behoeft er verder niets an ders voor te doen dan (bijvoorbeeld in Utrecht tegenover het station) in een autobus te stappen van de NBM en een dagstP3»kabonnement te vra gen. Liefst nut een plattegrondje van alle lijnen om volledig de moge lijkheden uit re bulten. Er gaan lijnen naar het Oosten tot Arnhem, naar het noorden tot Hil versum. Huizen en naar Amersfoort, Bunschoten," naar het westen rich ting Maarssen, Breukelen en Am sterdam. En overal zijn zijlijnen en vertak kingen, waardoor een heel dagplan in elkaar kan worden gezet, of wat ik nog leuker vindt dat men zich gewoon Iaat ii|den en zo maar over stapt kris kras op. avontuur. Wie bijvoorbeeld de route naar Arnhem kiest, kan in Ouwehands- dierenpark uitstappen, dan in Doorn even het oude toevluchtsoord van Kaiser Wilhelm bekijken, langs de Kaapse bossen naar Amersfoort kcersen en er de muurhuizen eens langsslenteren rf desnoods de Lange Jan beklimmen. Vandaar naar Hilversum langs pa- leis Soestdijk is precies een uur en wie zin heeft, kan dan nog de Loos- drecgtse plassen aandoen en door rijden naar Amsterdam, waar het Amstelstation het eindpunt is. Het heerlijke van zo'n tocht, in welke richting dan ook, is dat men ontdekt hoeveel ruimte er nog in ons land is. al schieten op de vreemdste plaatsen de flatgebouwen ijlings uit de grond. Men kan ook ontdekken, dat Maarn de hei nu volop bloeit al is dat dan in tuintjes en liggen vlak daarbij de velden nog bruin en troosteloos. Of dat er in Zeist, vlak naast de Hernhuttergemeenscip een wonder- pand is, het Nassauhuis, waar men zo maar binnen mag stappen om er het kostelijkst antiek te bewonderen en zo men wil te kopen. E-?n tip voor de liefhebbers er is nu een Egyp tisch reliëf uit een koningsgraf voor ƒ2200,-. Wat prijzig? Voor een tientje is er een mooie tegel of een door een Hernhutter in 1745 met de hand ge- smeedde klinknagel. En dan spreek ik nog niet eens over de klederdrachtentocht. die te organiseren zou zijn door Bunscho ten, Spakenburg en Huizen in het programma op te nemen Het grappige is, dat ook voor dit systeem van streekbustoerisme zo weinig reclame gemaakt wordt. Je zou zeggen de provincie schreeuwt het uit alle VVV-kantoren, maar dat heb ik niet kunnen merken. Enfin ik ben er toch achtergekomen en geef het nieuws graag door. anders dan andere. Toneelspeelster en TV-actrice Simone Rooskens. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Leden vari de Socialistische jeugd in Rot terdam hebben zaterdag korte tijd een gebouwtje op het Kruis plein bezet. Voorzien van rode vlaggen en gewapend met en kele rookbommen werd een deurruit vernjeld van het ge bouwtje waar het comité Com municatie '70 de feestelijkheden rond 25 jadr bevrijding organi seert. Ongeveer tien jongelui in het ge bouwtje en een drietal er boven op manifesteerden hun onvrede met de miljoenen kostende manifestatie. Rustig optredend wist de politie hen na een klein halfuurtje tc overmees teren. In een pamflet, dat tijdens deze ac tie aan voorbijgangers werd uitge reikt, betoogt SJ ondermeer dat ge- AMSTERDAM Prof. dr. A. van Doorn, hoogleraar in de economie .aan de faculteit der sociale wetenschap pen van de Nederlandse economische hogeschool te Rotterdam, is benoemd tot hoogleraar n de staathuishoud kunde aan de Vrije Universiteit. Dr. C. A. van Swigchen, hoofd van de afdeling beschrijving van de rijks dienst voor monumentenzorg en part- -time wetenschappelijk hoofdmede werker van de sectie kunstgeschiede nis van de VU, is aan deze universi teit benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de geschiedenis van de ar chitectuur. meente en bedrijfsleven miljoenen gebruiken voor een tijdelijke mani festatie, terwijl er niet voldoende geld beschikbaar is voor woningen, recreatie, e.d. Dertien jongeren, in de leeftijd van 17 tot 25 jaar, zijn ingesloten. Onder de gearresteerden, bevonden zich en kele studenten, kantoorbedienden, twee jeugdleiders, een verslaggeefstr en een radiomedewerker. Ze zijn in de loop van de dag vrijgelaten nadat proces-verbaal was opgemaakt we gens lokaal-vredebreuk. Bij het "veroveren" van 'net ge bouwtje werd de politie met water bespoten. De drie mannen op het dak gooiden intussen met rookbommen. Enkele agenten liepen lichte verwon dingen op bij het weghalen van een barricade achter de toegangsdeur. Geen verspilling Ineen reactie op de anti-C'70 de monstratie heeft de stichting C'70 verklaard het te bctreuern dat door I het optreden van de SJ de indruk is gewekt dat de vijf maanden durende J manifestatie dertig miljoen kost. De inbreng van het bestrijfs leven is weliswaar aanzienlijk hoger dan dc j vij fmiljoen die de gemeenteraad van Rotterdam in 1988 heeft verstrekt maar bedraatt zeker geen 25 miljoen, aldus de verklaring. Bovendien houdt Rotterdam aan de manifestatie enkele objecten over: Dolfirodam, klanl- en lichtspel bij deLaurenskerk, een in formatiecentrum over het woon-, ha ven- en industriegebied en een pavil joen voor minder validen. Deze zaken kunnen zeker geen verspilling van geld worden genoemd, zo zegt de stichting Communicatie '70. Het gebouwtje is licht beschadigd. Op het drukke Kruisplein trok de protestactie veel mensen. Het verkeer werd een tijdje gestremd. Een uur na het begin van de actie was de toe stand weer normaal. f?en van de demonstranten wordt ingesloten. Medebeto- gers bezorgden hem een nat pak. SOCIALISTISCHE jeugd dringt onder het spiedend oog van de tv-camera het C'70 gebouw tje aan het Kruisplein binnen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5