CHINA VIJFDE IN RUIMTE Waarschuwing tegen enkele pilsoorten Commentaar Minister Scheel woedend Vijf doden bij frontale botsing in Naaldwijk decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Puin na raid Kunstmaan om de aarde Bezorgdheid in Westen over kracht raketten DR. DUPUIS: ONDERZOEK „Overval" op Vredestein? Phnom Penh nog verder ingesloten Loflied op Mao Boersma nieuwe voorzitter CHJ0 vragen Gezin van vier omgekomen Rebellen Haïti asiel aan Amerika Winst voor SPD. maar CDU blijft grootste partij OVER BRANDTS BRIEF AAN GOMOEEKA -bon _l oofdkantoor Leiden ïeuwe A Leidse Courant Maandag 27 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen Directeur» F. Diemer Hoofdredact» urt Dr. E. Diemer Steenstraat 37 Postbus 76 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00— 19.00 uur De 65-jarige Egyptische hoer Mahmoed Mohammed Hassan, die tn het door Israël bezette El Arisj in het Sinaigebied bij het Suezkanaal woont, haalt een dode geit onder de puinhopen vandaan. Zijn boerderij werd ernstig beschadigd bij een lucht aanval door Egyptische bommen werpers. De acht kinderen van de boer wonen veiligin Egypte. PEKING China blijkt in staat te zijn intercontinentale raket ten eventueel uitgerust met atoomkoppen te lanceren die alle uithoeken van de aarde kunnen bereiken. Deze conclusie trekken westerse deskundigen uit de lancering vrijdagavond van de eerste Chinese kunstmaan. De raket waarmee de kunstmaan (173 kilo) in een baan om de aarde is gebracht, moet zo krachtig zijn ge weest, dat het lanceren van intercon tinentale rakette» ook mogelijk is. Communistisch China is nu na Rusland, Amerika, Frankrijk en Ja pan het vijfde land ter wereld dat Ons leven is wat onze ge dachten er van maken. AURELIUS JSSF DEN HAAG Het ministerie van sociale zaken en volksgezond heid heeft vandaag ëen verklaring uitgegeven, waarin wordt gesteld dat sommige pillen ter voorkoming van zwangerschap schadelijk zijn. „Mijn moeder schrijft zo ondui delijk. Ik heb zelf haar briefje geschreven." Vannacht t opklaringen me plaatselijk nachtvorst» Morgen- overdag half tot zwaar bewolkt met enkele buien. Matige tot krachtige wind tussen west en noord. Aanhoudend koud. DE BILT Gedurende het weekeinde trok een depressie van Engeland naar zuid Noorwegen. Een trogvormige uitloper hiervan passeerde ons land zondag om streeks het middaguur, waarna de wind mede onder de aanwezigheid van een krachtig hogedrukgebied op de oceaan naar het noordwes ten draaide. Hiermede werd koude en on stabiele lucht van de Noordzee naar ons land gevoerd, waarbij tijdens opklaringen in de afgelo pen nacht op het vliegveld Eelde de temperatuur tot 1 graad daal de. Dinsdag zal het weer in ons land opnieuw bepaald worden door een depressie, die van het Groenlandplateau naar IJsland is getrokken en vervolgens zich via Schotland naar onze omgeving zal verplaatsen. Deze storing wordt in de komende avond en nacht voorafgegaan door een rug van hoge luchtdruk, waarbij de kans op nachtvorst zeer grool is. BAROMETERSTAND: heden 10 uur 75.6 cm (100S millibar), stij gend. Zon en maan 28 april zon op 5.17. onder 19.59; Maan op 2.43. onder 10.35 Laatste Kwartier lln,,p Water 28 april Rotterdam le getij 9.41; 2e getij 22.05; Vlissingen le getij 6.31; 2e getij 19.04: Willem stad le getij 10.20: 2e getij 22.55. LISSABON' Naar gisteren in de Portugese hoofdstad werd meegedeeld heeft de Portugese regering besloten oo Rhndesisehe republiek niet te er kennen Hoewel het consulaat n Salisbury hog enige tiid geopend zal blijven, zal oo consul-generaal in Rhodesië zijn P°si spoedig verlaten Portugal wa= Zuid-Afrika tot nu toe de enige ïtaa* die het bewind van Ian Smith Weende. Reeds eerder is in andere Europese landen gewaarschuwd tegen het ge bruik van sommige pillen. Minder schadelijk (omdat ze een laag oestro- geengchaltv hebben) zijn: Anovlar, Gynovlar, Stederil. Planovin, Volplan, Lyndinl 2, Orlestrin, Enavid en Eugy- non. Een aantal andere merken noemt het ministerie onveilig vanwege het grote oestrogeen gehalte. Dat zijn Lyndiol 5, Ovostadt, Ovulen, Acon- cen, Enavid-E, Ortlo-novum 2 en Al fames. De Nederlandse artsen kregen eer der deze week een circulaire in de bus van de hoofdinspecteur van de volksgezondheid. In die brief wordt ingegaan op berichten uit Engeland, als zou het gebruik van sommige anticonseptionele middelen het risico voor trombose verhogen. In de brief worden ook de veilige en minder vei lige anticonceptiva opgesomd. Onderzoek Dr P. J F. Dupuis, voorzitter van de Protestantse Stichting voor Ver antwoorde Gezinsvorming, verlangt van de overheid dat een onderzoek wordt ingesteld naar de schadelijk heid van sommige soorten pillen., Hij zei dit zaterdag op een medewerkers- bijeenkomst van de PSVG in Lun-i leren. Hij pleitte tevens voor een centrale registratie van alle gevallen van ern stige ziekten bij pilgebruiksters, al thans die waarbij een verband tussen beide niet uit te sluiten is. (Wij her- innneren aan het uitvoerige interview met dr. Dupuis over deze kwestie in ons blad van zaterdag - Red.) De PSVG-voorzitter signaleerde een toenemende belangstelling voor vrijwillige sterilisatie bij mannen, als alternatief voor het feit dat hun vrou wen anders vijftien tot twintig jaar de pil zouden moeten gebruiken. Dr. Dupuis. pleitte voor uitbreiding van de voorzieningen op dit gebied. DEN HAAG Gezien de prijsont wikkelingen rond de aandelen Vre- desteijn. meent het bestuur van de rubberfabriek dat het niet is uitgeslo ten dat een onbekende koper via aan- i kopen ter beurze probeert een meer- j derheid te krijgen van het uitstaande aandelenkapitaal. Vredesteijn heeft aangekondigd dat als er inderdaad sprake zal blijken te I zijn van een ..overval", hieraan geen medewerking zal worden verleend. Door dë aan de gang zijnde ontwik kelingen zouden niet alleen de belan- gen van de aandeelhouders worden I geschaad die niet tot verkoop over gingen, maar ook die van de werkne mers. PHNOM PENH De Vietcong be heerst thans grote delen van vijf van de zeven Cambodjaanse hoofdwegen die Phnom Penh met de rest van het land verbinden; verwacht wordt dat spoedig ook de belangrijkste verbin dingsweg die van de hoofdstad naar de zeezal worden afgesloten. Hoe snel oe Vietcong de acties kan uitvoeren, blijkt wel uit het feit dal twee weken geleden met uitzondering van één weg alle routes nog normaal open waren. De Vietcong is in staat door eenvoudige wegversperringen de operaties van het Cambodjaanse leger te ontwrichten. Cambodjaanse militairen heb ben zich hier ingegraven op Cir ca 35 kilometer van de hor*'l- stad in de provincie Saang. Toen deze foto werd gemaakt, waren drie bataljons regeringstroepen ingesloten door Noordvietname- zen en Vietcongstrijders. een kunstmaam met een eigen raket de ruimte in kan brengen. Radio Peking noemde de lancering een goed begin van de ontwikkeling van de Chinese ruimtevaarttechnolo gie. „Onze grote leider Mao heeft ge zegd: ook wij moeten door mensen handen gemaakte satellieten produce ren. Tijdens de triomfale mars van ons volk naar het succes in de jaren zeventig zijn wij verheugd nu reeds te kunnen aankondigen dat de oproep van Mao werkelijkheid is geworden." den". In de hoofdstad Peking was na het bekendworden van de lancering een explosie van vreugde waar te nemen. Uit alle delen van de wereld stroom den gelukwensen binnen, onder ande re van Engeland. Roemenië bleek tot nu nog het enige Oosteuropese land te zijn dat China heeft gelukgewenst. De Russische persmedia schonken bijna geen aanacht aan de lancering. (Zie ook pagina 6) PEKING De Chinese satel liet zendt doorlopend een loflied uit op voorzitter Mao. Het signaal van de kunstmaan is ontleend aan het refrein van de hymne Het oosten is rood. Dit refrein luidt: „Het oosten is rood, de zon komt op, Mao Tse- toeng rijst op in het land van China, hij werkt voor het geluk van het volk, hij is de grote be vrijder van het volk". Deze argeloos slapende passagier op Schiphol werd schielijk wakker gemaakt, maar het was te laat: de juist gearriveerde minister van buitenlandse zaken van Hongarije, Janos Peter, en minister Luns trok ken geamuseerdlangs zijn tijde lijke legerstede in de vertrekhal. Dit slaperig incident bleef uiteraard niet onopgemerkt bij de schare foto grafen en journalisten. Mao's vuurwerk TNE verrassing over de Chinesejtunst- maan is typerend voor de manier waarop ook in leidende internatio nale politieke en militaire kringen over het land van Confucius en het vuurwerk van Mao Tse-toeng wordt gedacht. De Chinese achterlijkheid op velerlei gebied werd als iets vanzelfsprekends ervaren. De ontwikkeling van een eigen kernwapen was weliswaar een grote prestatie: een probleem zou het pas op lange termijn worden, dacht men. De neiging bestaat om de kunstmaan eveneens te zien als een eerste stap op een lange weg waarop zelfs Ame rika en Rusland de nodige tegenslagen hebben ondervonden. Maar ook dit is niet meer dan een vlucht uit de wer kelijkheid. Dc Chinese dreiging, die de Russen al geruime tijd geleden heeft geleerd op hun tellen te passen, is voor Amerika en de andere landen va/a het Westen een probleem geweest dat men liever op de lange baan schoof. Ook president Nixon, die vóór zijn verkiezing in 1968 en in het begin van zyn ambtsperiode krachtig pleitte voor rechtstreekse besprekingen met China, heeft persoonlijk niets gedaan om een echt begin te maken. Wel werden van tüd tot tjjd te War schau op ambassadeursniveau con tacten onderhouden, in wezen is niets veranderd. Amerika stelt nog steeds alles in het werk om het isolement van China te handhaven. Toegegeven moet worden dat het ge drag van Peking hiertoe aanleiding heeft gegeven. Maar daar kan ver andering in komen, als het bestaan van China wordt aanvaard met hoeveel reserve ook. De wereld zal moeten leren met de opkomende grote mogendheid China te leven. Dat geldt voor Russen en Amerikanen. Zij mogen niet langer een afwachtende houding aannemen en intussen proberen de ander tegen Peking uit te spelen. Hoe langer men wacht, hoe moeilijker het zal worden om dc Chinezen bereid te vinden tot overleg. DEN HAAG Tot nieuwe voor zitter van de CH-jongerenorganisatie is gekozen Folkert Boersma uit Zwolle, lid van het dagelijks bestuur J van de CHJO. i Hij zal inhet najaar de huidige voorzitter, Jac. Huijsen. opvolgen. De heer Boersma studeert economie en was tot voor kort beroepsofficier. NAALDWIJK Een heel ge zin is gisteren omgekomen op de driebaansweg in Naaldwijk, waar de auto van de heer F. W. Pont (34) uit Maassluis door onver klaarbare oorzaak frontaal op een auto uit Vlaardingen botste. De heer Pont, ziin echtgenote A. T. M. Pont-Verhaar (30) en Hun doch tertjes Hillegonda (3) en Leonie (I) waren op slag dood. Van de tweede wagen overleed in het Holyziekenhuis de 24-jarige me- dochter mevrouw Souhoka (42) uit Huizen aan de verwondingen die zij eerder die dag opliepen toen de auto waarin ze zaten, op de weg Meppel- Assen over de kop sloeg. De Turkse gastarbeider Seklern Durmus (34). die pas twee weken in ons land was, werd zaterdag in Loe- nen aangereden toen hij plotseling de weg overstak. Bij ongelukken elders in het land zijn de afgelopen dagen om het leven gekomen: M. W. Beljaars (17) uit juffrouw M. C. van der Velde uil j Oisterwijk, L. G. de Beauregard (58) Maassluis. De bestuurder van deze auto, de 21-jarige O. Bonte uit Vlaar dingen, werd zeer zwaar gewond, evenals twee familieleden van me juffrouw Van der Velde. Meisjes De meisjes S. E. Wondergem (4) en H. G. Visser (6) uit Heerenveen wer den zaterdagmorgen in Oranjewoud door een Franse automobilist aange reden toen ze plotseling de weg over staken. Beide meisjes kwamen om het. leven. In het ziekenhuis overleden gister avond mevrouw Natae (68) en haar Geleen, mevrouw W. Stomps- Broshiiis (44) uit Ruurlo. mevrouw C. J. Stavenuiten (27) uit Utrecht. J. Venrooij (59) uit St. Michielsgestel, mevrouw J. Sikkink (66) uit Amster dam en mevrouw Brooymans (65) uit Tilburg. GUANTANAMO Drie Haïti- artnse marineschepen, bemand met rebellen, zijn gisteren gearriveerd in de Amerikaanse marinebasis Guan- tanamo op Cuba. De schepen bescho ten vrijdag de regeringsgebouwen in de hoofdstad Port au Prince. De muiters heben de Verenigde Staten om politiek asiel gevraagd. Daarover is in Washington nog geen besluit genomen. De schepen zullen naar Portorico varen om het besluit af te wachten. President Duvalier van Haïti zegt de toestand onder controle te heben. KIEL Bij gemeenteraadsverkie zingen die gisteren in de Westduitse deelstaat Sleeswijk-Holstein zijn ge houden, hebben de sociaal-democra ten (SPD) aanzienlijke winst geboekt. Zij kregen 43.5 pet. der stemmen, te gen 39,8 in 1966. De Christen-Democratische Partij (CDU) bleef de grootste met 45,4 pro cent (45.1 in 1966). De liberale Vrije Democraten (FDP) behoorden tot de verliezers. Zij verenigden 5,7 procent der stemmen op zich (1966: 9,8 pet). (CDU en FD Pvormen in Sleeswijk- -Holstein een regeringscoalitie. De uiterst rechtse nationaal-demo- cratische partij (NPD) die in 1967 bij de verkiezingen voor de Landdag (parlement) nog 5,8 procent der stem men had gekregen, moet zich met slechts 2.4 procent tevreden stellen. ■tifcUknytf- 'XiGKATlS at* U, 6 HA&cuak. aJxru^jx. Ik geef op als nieuwe abonnee: BONN De Westduitse mi nister van buitenlandse zaken. Scheel, is boos op bondskanselier Brandt omdat deze achter zijn rug om een brief heeft gestuurd aan de Poolse partijleider Go- moelka waarin nieuwe voorstel len zouden zijn gedaan over het vraagstuk van de Oder-Neisse grens. Scheel, die er geen geheim van maakte dat de brief voor hem ale een verrassing was gekomen, zei: „Dat mag niet meer voorkomen. Over een dergelijke brief hadden afspraken moeten worden gemaakt". De privé-actie van Brandt heeft 1 verwarring gewekt en veel stof doen I opwaaien. Zij zal mogelijk een naspel krijgen in de Westduitse regerings coalitie. Oppositieleiders Barzel (CDU) en Strauss (CSU) zeiden dat de bondsre gering 'in het duister' was geraakt, i 'Een dergelijke handelwijze treft men alleen aan bij dictaturen'. Badzel voegde er nog aan toe dat men nu 'Scheel In bescherming moet nemen omdat hij in een pijnlijke istuatie verzeild is geraakt'. Regeringswoordvoerder Conrad Ahlers zei dat Brandt in zijn brief dc wens van de bondsregering heeft be krachtigd om tot een normalisering van de betrekkingen met Polen te ko men. Er zou geen sprake zijn geweest van nieuwe voorstellen. De eis van de oppositie de brief openbaar te maken werd van de hand gewezen. De brief werd vorige week door de chef van de Duitse delegatie, Duckwitz, in Warschau overhandigd tijdens de derde ronde van de Pools- - Westduitse onderhandelingen. I betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen grabs. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1