Te dik? Afslanken kan, maar die pondjes zijn wèl duur Arts moet problemen pastor opknappen Leerlingen tevreden over eindexamen Vragen in Kamer over dagbladconcentraties Salons dingen naar gunsten van vrouw Dick Ringlever door He s Peigerde cousul paspoort Griek te verlengen? Moordpartij 'ii vervallen end' Duitse Kïï kazerne Het zal je geliefde maar wezen VAKANTIE OP DE RIJN M.S. RIJNHAVEN ¥ncrv Het zit er weer op Beperking van strategische kernbewapening Nieuwscensuur regering kan goed zijn Engeland wil ex-Rus niet uitleveren „Graag mondiger patiënten" Belastingdruk moet omhoog Voor U gelezen 1971 ZATERDAG 25 APRIL 1970 Na Amerika en Duitsland lijkt nu ook Nederland werkterrein te zijn geworden voor instituten, die de vrouw het ideale figuur heioven. Hun aantal is de laatste jaren sterk toegenomen en er 'jieeft zich al eert concurrentiestrijd ontwikkeld, waarbij het niet alleen gaat om de extra pondjes vet, maar vaak vooral ook om de beurs. DEN HAAG Wat pondjes te zwaar? Madame hoeft er aiet meer over in te zitten. Zolang de zakenman nog brood ziet in de lijn, is redding mogelijk. De fanfareleuzen der reclame laten er geen twijfel over estaan: slanker worden op iedere gewenste plaats, zonder dieet ïf pillen is gewoon een kwestie van „business" geworden. In kmerika is de vrouw er allang aan gewend, in Duitsland ook. In Nederland staat zij er nog wat aarzelend tegenover, maar ">ok hier komen de instituten in opmars. Er is zelfs al een con- lurrentiestrijd ontbrand om de gunsten van de vrouw. longste in het gezelschap slaiikma- •s: het Eileen Powers-instituut, een ir maanden geleden in Den Haag (onnen onder de naam van de lerikaanse moedermaatschappij eri-Lynn. lie naam is inmiddels alweer uit reclame verwijderd omdat en i illustreert ook de aard van de Icurrentiestrijd een Amsterdams Llituut die naam al bij voorbaat I laten registreren en blokkeren, t dit doel: te voorkomen, dat het uwe instituut de Amerikaanse g zou gebruiken bij het binnen- ngen van de Nederlandse markt. Miljoenen het wereldje der slankheidsinsti- gaat het hard toe. Begrijpelijk, it de gunsten van de naar ideale IEN HAAG Het socialistische eede-Kamerlid H. Wierenga heeft ministers van justitie en buiten- Ise zaken schriftelijk gevraagd of hen bekend is dat de Griekse iul in Rotterdam geweigerd heeft paspoort te verlengen van een in ïrland werkende Griek. Deze had zijn optreden duidelijk te ken- gegeven de politieke inzichten 1 het kolonelsregime niet te delen, rerder informeert het Kamerlid er- ir of de bewindslieden weten dat lens een zaterdag jl. in Rotterdam ouden protestdemonstratie tegen Griekse bewind foto's werden ge- ikt vanuit het consulaat van deel- lende Griekse gastarbeiders. De r Wierenga vraagt zich af of een gelijke spionage door het consulai- personeel geoorloofd is, en of de gering het paspoort te verlengen n aanleiding kan zijn om de be- fkene te beschouwen als politieke chteling. CHÖNGAU In een vervallen lenie in het Duit3e plaatsje Schön- L ten zuiden van München, zijn teren de lijken ontdekt van vier |inen en twee vrouwen. Vijf van I zijn statelozen van Russische en Jse afkomst. De zesde is een West- tser. Een voorbijganger deed de jvelijke ontdekking. p politie vermoedt dat hier sprake jj«fan moord. De moordenaar, ver- Idelijk de 64-jarige Rus Baryzow, I volgens de theorie van de politie ivijf mensen met een pistool om ^^leven hebben gebracht en daarna inoord hebben gepleegd. slachtpartij moet al ruim twee geleden zijn gebeurd. LO maten hunkerende vrouw doen de kassa's vrolijk rinkelen. Vele miljoe nenstromen erbinnen. Dat teveel aan pondjes raakt men nu eenmaal niet alléén met zwoegen kwijt Er moet voer worden betaald. Dik vaak, zonder overigens alle insti tuten over één kam te scheren, want de tarieven variëren royaal. Er zijn erbij, die afslanken binnen een half jaar voor een paar honderd gulden beloven, maar er zijn er ook die er duizenden guldens voor reke nen. Al naar gelang van de toegepas te methodes. Systemen, die vaak met dure namen worden gepresenteerd en alle al even exclusief heten te zijn. De nieuwste: de „dynamic rh-thmic Treatment", gelanceerd door het jongste instituut op de Nederlandse markt. Uitgevonden door de inmid dels multi-muljonair geworden Ame rikaan William M. Ward. Een systeem, dat zo probaat heet te zijn, dat men de informerende vrouw, die gebukt gaat onder een teveel van 60 cm, zonder blikken of blozen een tarief van een dikke 2000 gulden voorrekent (bij afbetaling 500 gulden meer). Daarvoor krijgt zij dan een behandeling van een jaar (tweemaal per week), mag zij zeven jaar daarna nog vrijelijk in en uitlopen en gratis van de apparatuur gebruik maken én wordt zwart-op-wit de garantie gege ven, dat die 60 centimetertjes er in derdaad afgaan. „Sludciilenlarief" Vindt mevrouw dat te veel? Wel, goedkoper kan het ook. Voor 1200 gulden krijgt zij dezelfde behandeling van een jaar plus de garantie, maar niet die zeven jaar vrije toegang. En als ook dat nog teveel blijkt voor de geschrokken dame, wordt een „stu dententarief" van ruim 400 gulden genoemd. Maar dan „uiteraard", zegt de juffrouw achter de balie zonder garantie en met maar 35 be handelingen, een derde van de volle dige kuur. „Hard selling" en forse prijzen. Vindt de directie het vreemd, dat veel vrouwen geschrokken weglopen en regelrecht bij de concurrent bin nenstappen, die maar enkele honder den guldens rekent? „Alle waar naar zijn geld", zegt men op het Haagse Buitenhof. „Je kunt een Flatje ook niet met een Rolls Royce vergelijken". Wat dan het extra van die waar is? Dat blijkt dan die DRT-behande- ling te zijn, die na elke 14 uur gericht gymnastieken gedurende een uur wordt gegeven. De klant wordt dan op de te dikke plaatsen in bandages gehuld en moet daarmee oefeningen doen. „Door het vi oreren van de spie ren ontstaat daarbij hitte en omdat deze niet door de rubber bandages naar buiten kan, verbrandt zij het -vet". „Een uniek systeem", zegt de direc tie, „en het werkt effectief". Er wor den lijsten uit een la gehaald, waar uit moet blijken, dat er dames zijn die op deze mam er in een uur tijd zelfs 33 cm verloren. Een paar straten verder, aan het statige Noordeinde, schampert de concurrent (hij blijkt een gewezen le raar Engels te zijn) daarover: „Dit is een belachelijke zaak, bovendien een levensgevaarlijke, met deze methode verstik je het lichaam. Ik houd ze in de gaten, want dit is schadelijk voor de volksgezondheid. Afslanken kan je ook zonder zo'n behandeling". En dan: „het verkoopsysteem is keihard Amerikaans. Ze beginnen met de hoogste tarieven en zakken dan af naar een zogenaamd studen tenprijsje, waarvoor overigens ook dames van over de 60 worden behan deld. Maar laat ze maar reclame ma ken; ik krijg er alleen maar meer klanten door". Of hij zich als gewezen taalleraar bevoegd acht'de behandeling van de concurrent op haar medische merites te beoordelen? „Natuurlijk, als je hier zo'n drie jaar zi1:, studeer je nog wel eens wat". Extra's Mogen de methodes van de diverse instituten verschillen, dit hebben ze allemaal gemeen: de vrouw wordt in een sfeer van luxe behandeld. Er is meestal een recreatievertrek bij, waar de dames zich na de behande ling in alle rust bij een frisdrankje kunnen ontspannen en vaak beschikt men ook over eer. sauna en een schoonheidssalon. Gewaardeerde ex tra's na een uur zwoegen aan het rijk gevarieerde instrumentarium. Een Gymnastiekclu'bje heeft dat allemaal niet. En toch: ook daar word je slanker, al sport je dan niet op dikke tapijten. En bovendien: 't is altijd nog een tikkeltje voordeliger. UTRECHT De Vereniging Van Dienstplichtige Militairen heeft een telegram gestuurd aan minister-pre sident De Jong, met een afschrift voor de minister van defensie, waarin men zegt met grote verontwaardiging kennis te hebben genomen van de re cente ontwikkelingen rond het afde lingsblad „Luctor" van de legerplaats Oirschot. Het bestuur van de vereniging doet een dringend beroep op de heer De Jong, een einde te maken aan het optreden van de betrokken legerauto- riteiten, dat naar mening van de WDM in strijd is met de meest ele mentaire democratische principes. v.. ■f. H AMSTERDAM De Nederlandse Federatie voor Beroepsverenigingen van kunstenaars heeft een solidari- teitstelegram voor de Amsterdamse journalisten gezonden aan de minis- j ter-president, de minister van CRM j en de voorzitter van de Tweede Ka- mer. De federatie zegt in dit telegram de verontrusting van de Amsterdamse i journalisten over de krantenfusies te delen. Indianen uit Bolivia leggen de laatste hand aan de boeg van de Ra, waarmee de Noorse ont dekkingsreiziger Thor Heyer- dahl een tweede poging zal doen de Atlantische oceaan over te steken. De boot is van papyrusriet gemaakt. De eerste poging mislukte. Soldaten bij de Place de l'Opera in Parijs zijn bezig met het slechten van een vuilnisbarri cade. De staking van de vuil nismannen in de lichtstad, die blijft voortduren heeft een im mense ophoping van huisvuil tot gevolg, zodat men nu mili tairen heeft ingeschakeld. CHICAGO w De 42-jarige, zeer aantrekkelijke vrijgezel Henry Fokt heeft gisteren een rechtbank in Chi cago gevraagd hem te willen verlos sen uit de greep van een naar liefde hunkerende weduwe, die heeft ge dreigd hem te zullen vermoorden i wanneer hij niet met haar naar het stadhuis gaat. De weduwe, de 37-jarige mevrouw Baczyk, werd door de benarde vrijge zel voor de rechter omschreven als „zeer aantrekkelijk, maar agressief en vechtlustig bij haar pogingen om met hem te trouwen". Hij vertelde dat mevrouw Baczyk vorig jaar juli zijn huis binnendrong en dat zij, toen hij haar liefdesbetuigingen niet .be antwoordde, zijn keuken kort en klein sloeg en hem op de grond tus sen de scherven achterliet. Haar liefdesvuur is er intussen nog niet op bekoeld, want nog steeds belt zij de angstig kijkende vrijgezel tweemaal per dag op. Fokt is nu ge dwongen zijn deur de hele dag op slot te doen, omdat hij de liefdevolle weduwe, die intussen al zo'n hon derdmaal voor zijn huis luidkeels haar liefde heeft staan betuigen, bui ten wil houden. Volgens de advocaat van Fokt zal zijn cliënt zich tenminste tot de vol gende week nog moeten schuil houden. Dan zal de rechter uitspraak doen over zijn nauwelijks benijdens waardige situatie. van Nijmegen naar Rüdesheim en v.v. met het comfortabele van 4 tot 10 juli van 11 tot 17 juli van 18 tot 24 juli VANAF 320,- p.p. Inlichtingen en boekingen bij: Den Haag (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT De (schriftelijke) eindexamenkoek, waarop dit jaar honderdduizend kandidaten van het middelbaar onderwijs hebben zitten kauwen, is op. De laatste kruimels verdwenen gisteren achter de kiezen van bijna achtduizend leerlingen van de HBS A. Op het examenrooster stond voor hen de Franse brief en het tweede gedeelte van handelskennis en handelsrekenen. Het waren zeker niet de gemakke lijkste onderdelen van het examen, die gisteren aan de orde kwamen. Niettemin waren de leerlingen over WASHINGTON President Nixon heeft het plan tot ontwikkeling van kernraketten met meer dan één la ding, waarmee Russische raketten in I hun bergplaatsen zouden kunnen worden vernietigd, laten varen. Dit deelde de Republikeinse senator Ed ward Brooke mee, die de Senaat een brief voorlas die de president hem eind december van het vorig jaar over deze materie heeft geschreven. De senator maakte de brief bekend om naar hij zei aan te tonen dat de regering vertrouwen heeft in het re sultaat van de besprekingen met de Russen over een beperking van de strategische bewapening. Directeur-generaal BBC: LONDEN Charles Curran, direc teur-generaal van de BBC, heeft in een toespraak tot 600 Amerikaanse radio- en tv-directeuren gezegd, dat nieVwscensuur door de regering noodzakelijk en goed kan zijn. In Amerika is dit absoluut onmoge lijk doordat het eerste amendement van de Bill of Rights de Amerikaanse regering verbiedt de persvrijheid te beknotten. De Britse regering daaren tegen heeft dit recht wel, al maakt zij er slechts sporadisch gebruik van. Over de beschuldiging aan het adres van de BBC als zou deze om roep politiek bevooroordeeld zijn, zei Curran: „Wat de BBC niet doet is toegeven aan politieke druk. Het is goed dat iedereen in en buiten de BBC weet dat dit onze houding iö." Drs. Aarden hevig verontrust door recente ontwikkelingen HAAG Minister fmpé van CRM krijgt in de tëadering van de Tweede Jner op 29 april a.s. een pakket gen te beantwoorden, die J. Aardén haar heeft gesteld "'Q^r de zijns inziens veront- itende dagbladconcentratie in i land. g# bewindsvrouwe wordt in de If gevraagd of zij bereid is de Ka- een overzicht te geven van alle prekingen die gaande zijn om te tot samenwerking of samen ging van dagbladen, terwijl de t Aarden haar daarnaast herin- I aan het artikel „Aantoonbare schade door etherreklame, gevolgen i veel groter dan algemeen veronder- steld" in het aprilnummer van Mede- 1 delingen van de Nederlandse Dag bladpers. De heer Aarden komt in zijn vraagstelling tot de conclusie, dat de door de regering en Kamer zozeer noodzakelijk geachte verscheidenheid en onafhankelijkheid van dagbladen 1 steeds meer in het gedrang komt. Hij is dan ook van mening, een mening die hij graag door minister Klompé bevestigd ziet. dat het steeds harder nodig wordt maatregelen te treffen om de economisch-structurele problemen van de dagbladpers op te l lossen, problemen die volgens hem door de ontwikkelingen van de laat- istetijd alleen maar zijn toegenomen. LONDEN Engeland heeft gewei gerd de tot Brit genaturaliseerde Rus George Chapel uit Bournemouth aan deSowjetunie uitte leveren. De Russen willen hem gearresteerd en uitgeleverd zien wegens het plegen van oorlogsmisdaden. Het Russische verzoek dateerde reeds van januari. Chapel woont al '12 jaar in Engeland. Hij heeft in Bournemouth een pen sioen. Hij heeft loegegeven dat zijn naam Joeri Tsjapodze is en dat hij uit Georgie afkomstig is. De Sowjet-be- weringen als zou hij betrokken zijn geweest bij de massamoorden op Russische burgers gedurende de Tweede Wereldoorlog noemde hij on waar, (Van een onzer verslaggevers) NIJMEGEN Het priester lijk element, dat heel vroeger sterk met het geneesheerschap was verweven,, zou in de nabije toekomst wel weer eens ver sterkt kunnen worden zij het dan in geseculariseerde vorm. „Nu de pastoor zegt. dat we het zelf maar moeten uitzoeken, stappen we naar de dokter", zeggen de mensen. Dit zei prof. dr. J. van Leent.' so ciaal-psycholoog te Wageningen, van middag óp een studiebijnkomst van de Katholieke artsenvereniging. De wetenschappelijke vooruitgang, be toogde hij, dwingt de arts steeds meer beslissingen te nemen tussen steeds meer alternatieven op steeds meer terreinen en vaak met de meest ingrijpende gevolgen. Daarbij verkeert de arts, vergele ken met de professor en de zielzorger, in een veel neteliger 'situatie, omdat het bij zijn beslissingen gaat om kwesties van leven of dood. „De pas toor heeft er wel mee te maken, maar hij laat de beslissingen over het eeu wig leven aan God over en die over het aardse aan de dokter". Daardoor krijgt de arts steeds meer problemen van de pastoor op te knap pen, tot en met geloofsmoeilijkheden toe. Uit onderzoekingen blijkt, aldus prof. Van Leent, dat de mensen bo vendien een fors percentage deskun digheid van de arps verwachten op het gebied van beroepskeuze, sociale bijstand, opvoedingsproblemen en huwelijksmoeilijkheden. Tot voor kort werden dokter, pro fessor beschouwd als „nobele bet weters", aldus de hoogleraar verder, maar de grote rust binnen de medi sche, academische en geestelijke we- 1 reld ia nu vestoord. „De pil kan ons leren dat één scherp gestelde, onontkoombare kwes tie een heel bolwerk van betweterij in elkaar kan doen storten". Het kardinale punt bij het mondig worden van de leek is volgens prof. Van Leent dat de autoriteiten (ker kelijke, medische en academische) zelf zijn gaan twijfelen. De deskun digen zijn hun zelfverzekerdheid kwijt en zodra één autoriteit open lijk aan zijn eigen competentie twij felt, heeft het gezag zijn vanzelfspre kendheid verloren. Nu de leek via talloze kanalen de stand van de medische wetenschap kan bijhouden valt het hem op, dat zijn dokter soms achterloopt. Boven dien: bij de toepassing van een we tenschap moeten vaak beslissingen worden genomen op grond van waar debepalingen die niet tot het terrein van die wetenschap behoren. Mede daarom ziet de arts verlangend uit naar meer mondigheid van zijn pa tiënt. het geheel best tevreden. „In verge lijking met de examens van vorige jaren zag het er allemaal erg redelijk uit", zegt een leerling. „Het kwam wel ongeveer overeen met datgene wat te verwachten viel. De Duitse vertaling was misschien wat al te gek, maar daar staat tegenover dat de Franse vertaling betrekkelijk gemak kelijk was. Kortom, het hield elkaar wel zo'n beetje in evenwicht". i In de ochtendzitting hadden de j kandidaten zich beziggehouden met de Franse briefwisseling. De grote moeilijkheid van de opgave school, evenals eergisteren bij Duits, in de zinsconstructies. Er werd hierover nogal veel geklaagd. De tekst ademde bovendien weer de irritante, gefor- ceerd-actuele sfeer. Een leerling hierover: „De brieven waren dit jaar anders dan in vorige jaren. Dit jaar niet over vakantiereis jes, maar over internationale proble men. Je kunt merken dat de studen tenrevoluties hun invloed hebben uit geoefend. Als je gaat kijken wie die brieven hebben samengesteld, zijn ze voor hun doen erg progressief ge weest." VVD-jongeren GRONINGEN Verhoging van de belastingdruk is niet alleen onvermij delijk, maar ook gewenst. Dit zei de voorzitter van de Jonge renorganisatie voor vrijheid en de mocratie. drs. D. J. D. Dees, gister avond op een vergadering in Gronin gen. De toeneming van de huidige rijksbegroting is z.i. te gering om nieuwe noodzakelijke projecten te fi nancieren op het gebied van onder wijs, milieuhygiëne, optrekking van het minimumloon, verhoging van de aow en de ontwikkelingssamenwer king. Over het invoeren van wachtlijsten voor tweedejaars medische studenten zei de JOVD-voorzitter. dat dit in het najaar wel eens zou kunnen leiden tot harde studentenacties. Drs. H. J. Brouwer, Pastorale bege- leiding van bejaarden. Paperback, 132 pg., Romen/Roermond, 10.90. Uit een studie van voorhanden lite ratuur en een analyse van een aantal gesprekken met bejaarden blijkt, dat er behoefte bestaat aan begeleiding in het oudzijn. Ook pastorale begelei ding. Daarom is dit boekje allereerst voor pastors geschreven, maar overi gens toegankelijk voor Iedere geïnteresseerde. Weten komt later, door Annie Fer- werda-van den Berg. Uitgave Uitgc- versmfl J. H. Kok N.V., Kampen. Het gelukkige huwelijk van Lies- beth Landonius wordt abrupt beëin digd door haar man Sjoerd Renkema, die het leven .geestelijk niet meer aan kan. Met haar dochtertje Yvonne gaat ze iri de stad wonen maar na korte tijd keren ze toch weer terug naar het platteland, waar Liesbeth werk vindt in de zaak van haar broer Jan. Het huwelijk van Yvonne vormt het begin van Liesbeths moeilijkste le vensperiode: tijdens dé vakantie in Oostenrijk komt Sjoerd telkens in haar gedachten. Ze peinst en piekert en voert een zware innerlijke strijd, waaraan maar geen eind lijkt te ko men. Tot ze Bart de Waal ontmoet, die ook al een bewogen leven achter zich heeft. Samen overbruggen ze de kloof tussen het verleden en de.... zonnige toekomst 7.30, 214 blz.)

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9