ONTWIK KEUNGS SAMEN WERKING Werkgroepen in plaats van huidige kerkstructuur n Propa ganda-rond vaart voor tweede schippersdominee Inspiratie opdoen in werkwinkel FORMAAT Kerklierstel alleen bij een totale bekering Geen besef meer van 't heilige 7 Verontrusting over vak maatschappijleer krant van ii woord voor var idaag Rechten van de mens op plaat gezet Uittocht uit Spanje i Duitsers vieren in Westerkerk V( bevrijding mee Alles over oecumene Tilburgse senaa| treedt hard op tegen bezetters A ZATERDAG 25 APRIL 1970 |EUV Een ander evangelie is niet hét Evangelie. In de gemeenten van Galatii' waren er mensen, die de christenen in verwarring brachten en het Evangelie van Christus wilden verdraaien. De apostel Paulus waarschuwt zeer ernstig daartegen. "Ook al zouden wij, of een en gel uit de hemel, u een evangelie verkondigen, afwijkend van het geen wij u verkondigd hebben, die zij vervloekt!" Wij zijn tegen woordig zo vlug geneigd te zeggendat het een kwestie van interpre tatie is. Nu kan men met interpreteren inderdaad een heet eind ko men en er is weinig fantasie voor nodig. Maar dan moeten wij wél bedenken, dat de grens naar de verdraaiing, waarover Paulus het heeft, vlug is overschreden. Heeft elke ketter niet zijn letterHet Evangelie van Christus, zoals Paulus dat verkondigde en zoals dat de eeuwen door werd en wordt gepredikt, is in wezen een eenvou dige, maar ook gevaarlijke zaak. Eenvoudig, omdat het de mens op roept afstand te doen van zichzelf en zich met zijn gehele bestaan over te geven aan Christus. Gevaarlijk, omdat de mens zichzelf voorgoed de pas afsnijdt, als hij het verwerpt of probeert het pas klaar te maken voor eigen opvattingen en manier van leven. We lezen vandaag: Genesis 48 vers 1 tot 22. We lezen morgen: Genesis 49 vers 1 tot 15. Brief Gereformeerde Bond: (Van onze kerkredactie) DE BILT De kerk en wat haar vandaag te doen staat is de titel van de brief die het hoofdbestuur van de Gereformeerde Bond tot het breed- moderamen van de hervormde syno de en alle hervormde kerkeraden heeft gericht. Het is te beschouwen als een nade re bezinning van deze zijde na haar afkeuring van de Algemene Kerkver gadering als niet de juiste methodiek. Want, aldus de brief, niet van be neden uit moet de kerk weten wat zij zijn en doen moet, maar van God uit, van het Woord Gods afgelezen. De roeping der kerk is speciaal ge- AMSTERDAM Marijke en Sleto Hoving hebben ter ondersteuning van een grootscheepse campagne van Am nesty International om meer bekend heid te geven aan het werk van deze organisatie een „lied van de rechten van de mens" geschreven en op de plaat gezet. Deze plaat werd gister middag gepresenteerd, waarbij het echtpaar Hoving de eerste plaat kreeg aangeboden Amnesty International is een strikt onpartijdige humanitaire organisatie, die in 1961 werd opgericht en zich inzet voor de vrijlating van allen die wegens hun overtuiging gevangen zitten. De organisatie heeft 15.000 le den. verspreid over 21 landen en ge organiseerd in 700 werkgroepen. Op vijftig plaatsen in ons land worden op 5 mei stands van de orga nisatie ingericht, waar men brief kaarten kan kopen om naar gevange nen te sturen, om zo de bezorgdheid te uiten die overal ter wereld over hun 'ot bestaat. richt op God en op bouw, onderhou ding en uitbreiding der kerk. Dit kan de kerk alleen doen met dat, wat van God-zelf is, opdat de kerk in haar voortbestaan hemels zij en blijve, derhalve door het Woord, de sacra menten en de ambten. Wat wordt van ons gevraagd? Het te houden bij God ën Zijn gegeven heden. Zo niet, dan past ons een hartgrondige bekering tot God en zijn eenvoudige dienst. Waar die bekering is, zal opgeruimd worden alles wat in de kerk de Geest des Heeren weder staat en bedroeft. Vanuit de bijbel zal onderzocht en aangewezen moeten worden waar de fundamenten der kerk zijn aangetast. Kerkherstel heeft aan individuele be kering niet genoeg; bekering moet er zijn van de kerk, van het volk. Dat dit mogelijk is,, heeft het verleden herhaal delijk bewezen. Kreten? Men mag dit geen ondoeltreffende kreten noemen. Of men zou het woord van de profeten en van de al lerhoogste Profeet kreten moeten noemen. De eis van God Is de hoofd lijn van de Bijbel, vergezeld van de belofte: Als zij tot Mij weder keren, zal Ik tot hen wederkeren. Men denke niet, dat welk samen gaan van kerken ook het euvel van de ontkerkelijking zal verhelpen. Dit zal het tempo van ontkerkelijking al leen maar versnellen. Deze tijd werpt vragen op die wij niet ontgaan kunnen, aldus een ander kenmerkend citaat. Wij zullen daarop vanuit God en Zijn Woord een ant woord moeten geven, althans moeten zoeken. Al zijn wij ons bewust dat wij op alle vragen geen antwoord zullen en ook niet behoeven te hebben. Een levende kerk komt de vragen die uit haar leven zelf en van buiten af gesteld worden vanzelf tegen. De hele zaak die nu van bovenaf aan de orde is gesteld moet worden omgebo gen naar het presbyteriale systeem. Kerkeraden en predikanten worden opgeroepen op zondag 10 mei in de prediking de noden van de kerk aan de orde te stellen, voorts om de kerk in het gebed te willen opdragen. Bisschop signaleert: WAKEFIELD De moderne mens vereert, ja aanbidt bijna zijn materiele bezittingen zoals zijn chequeboek, zijn auto. zijn sportuitrusting en zijn tv- toestel. zegt de anglicaanse bisschop dr. Eric Tracy in zijn kerkblad. Hij vraagt zich af of die hedendaagse manieren van verering er niet veel toe bijdragen om het mysterie van de aanbidding en de majesteit van God te vernietigen. Hij heeft verder kritiek op de alle daagse taal, waarin men de Heilige Schrift heeft vertaald, de lawaaiige in formaliteit en het deelnemen van le ken aan de kerkdiensten, alsmede „de afwezigheid van het gevoel van het heiligste van het heilige te naderen De twintigste eeuwer heeft het ele ment van het bovennatuurlijke uit zijn leven verbannen. Al deze dingen, aldus de bisschop, werken ertoe mee. dat men God ach teruit voert tot de status van een mak, die men tegemoet kan treden zonder het gevoel dat wij onze schoe nen moeten uitdoen en barrevoets gaan omdat wij op heilige grond staan. De moderne vormen van ere dienst werken dit al evenzeer in de hand. MADRID De afgelonon tien jaar hebben meer dan twee en Span jaarden hun land ver n elders in Europa, Latijns ika en Australië betere midde. van be staante zoeken. Volgens de officiële statistieken neemt Frankrijk de eerste plaats in onder de landen, die de toevloed van Spanjaarden verwerkten, gevolgd door West-Duitsland, België en Ne derland. AMSTERDAM In de Westerke) in Amsterdam wil men op een hl bijzondere wijze de bevrijding h( denken, namelijk samen met chrisj nen uit Duitsland. In de morgendienst van zondag' mei gaan zowel ds. H. A. Visser, hl vormd predikant, als Pfarrer Ho C van de Duitse evangelische gemeeflecU in Amsterdam voor. Het grote k^.jrc van de Sankt Katharinenkirche Hamburg zal medewerking verlenei£ Tekst voor de preek is 1 L 22, waar wordt gesproken ware en de valse prediking. - ser preekt, terwijl Pfarrer Hoek h»her zal onderbreken om aan te to%|3a waarom de valse prediking destiL)n( voor Duitsland zulke catastrofale f volgen had en wat toen de betekefien was van de echte woord ver kondigipwn Na afloop van de dienst wordt avondmaal gevierd. In de Westerkerk is iedereen kom. „Er zijn mensen, die den» dat dit initiatief veel risico's met zjenli mee zal brengen", aldus ds. Vsiijet „De kerkeraad van de Westerkerk^ meente meent echter, dat een derfc lijke bevrijdingsherdenking vanuit) bijbelse boodschap bezien bijzonj zinvol is." fers! ele Beroepiugswerk NED. HERV. KERK (Van onze kerkredactie) ROTTERDAM Je kunt natuurlijk op een synode wel eens een pleidooi houden voor de noodzaak van betere geestelijke verzorging van schippers in het ha vengebied Rotterdam er liggen daar constant 6000 schepen maar nog beter zou het zijn een aantal sy nodeleden eens „lijfelijk" met dit werk te confronteren. Dit was de gedachtengang van schippersouderling H. Koudenburg en hij voegde de daad bij de gedachte. Met de Tijdgeest-2, een passagiersschip dat regelmatig Rijn reizen maakt, „toerde" hij een aantal leden der gere formeerde synode, onder wie dr. P. G. Kunst en echt genote, ds. K. J. Schaafsma, ds. P. van Strien en na tuurlijk verscheidene deputaten voor de geestelijke arbeid onder schippers, alsmede andere belangstellen den, door het havengebied van Rotter dam. rut' jkii pi ld Bedankt voor Haarlem: W. Si an te Rotterdam-zuid. Beroepbaarstelling: vie. J. L. v Eijk, Faustdreef 49, Utrecht. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Aangenomen naar Enschede-noj pc (as. vac. J. de Wolff): M. K. Dros er]j Dalfsen. jojj< Bedankt voor Ede (in samenwjaSS king met Wageningen): N. Bruin Iet Groningen-Helpman; voor Haarlij mermeer: H. v. Ommen te Zaandj^ GEREF. GEMEENTEN Bedankt voor Nieuwerkerk (Z.) voor Wageningen: Chr. v. d. Poe jar Yerseke. (Van onze kerkredactie.) DRIEBERGEN De oekumenische Werkwinkel, die zaterdag 9 en zondag 10 mei bij Kerk en Wereld wordt ge houden, als een trefpunt waar Ideeën kunnen worden uitgewisseld en nade re informatie kan worden verkregen op het gebied van plaatselijke oecu menische activiteiten, belooft uniek te worden. Niet alleen omdat er een lans wordt gebroken voor de oecumene in het algemeen. Ook, omdat zoveel ver schillende mensen en groepen, die di rect bij de plaatselijke oecumene zijn betrokken, aanwezig zijn om anderen te activeren. Om te beginnen zijn er allerlei stands met gedrukt materiaal voor gespreksgroepen. Ook de Raad van Kerken is met een stand vertegen woordigd. Verder zijn er tal van sprekershoe- ken. waar onder meer zullen spreken prof. dr. H. A. M. Fiolet (consequen ties door erkenning voor catechese), ds. F. N. M. Nijssen (pastorale visie op gemengd huwelijk), drs. D. de Lange (functie van inspiratieve groe- p3n), mevrouw W de Ru-Schouten en mejuffrouw drs. J. P. van Dam (vra gen rondom verhouding man - vrouw in de kerk), ds. Th. M. Loran (jong- volwassenenwerk). Tenslotte wordt geïnformeerd over opzet en training in verband met de jaarlijkse vredes- week. Tot de instanties die hun medewer king verlenen behoren het evangeli satiecentrum te Baarn (gerefor meerd), de hervormde centrale voor vormingswerk, het Oekumenisch ac tiecentrum, de Werkgroep 2000, de St. Willibrordusvereniging, Kerk en We reld. de Horstink, Sjaloom en het Ka tholiek bedrijfs apostolaat. Opening Zaterdagmorgen 9 mei om half elf gaat de winkel open. Men verwacht vertegenwoordigers of leden van plaatselijke oecumenische groepen dan wel raden van kerken, mensen uit plaatsen waar het oecumenische streven nieuwe impulsen nodig heeft en „geëngageerde" die nog niet goed weten hoe tot oecumenische actie over te gaan. De sluiting is zondagmiddag om vier uur. Kinderen kunnen worden meegebracht omdat ze in een crea tieve crèche worden beziggehouden. Nadere inlichtingen geeft Kerk en Wereld, Driebergen, telefoon 03438 - 2241. Het werd een interessante tocht, tij- j dens welke ds. A. M. Brouwer over 1 zijn werk vertelde en ook ds. P. Rie- mersma van Rotterdam-Alexander- stad toelichting gaf. Het kwam steeds neer op het the ma: versterking van de mankracht is dringend nodig. Terwijl het werk toeneemt is de geestelijke verzorging van „anderhalve" kracht terugge bracht tot één man: ds. A. M. Brou wer. Er moet op de kortst mogelijke ter mijn een tweede full-timer bij ko men, maar dat kan kennelijk niet vanwege de financiën. Welnu, dan maar dat is het minste weer „anderhalve" kracht, die voor de helft bezoek aan boord zou kunnen doen en die dan verder een kleine gemeente, bijvoorbeeld die van Rot- terdam-Feijenoord, zou kunnen die nen. Het werk krijgt een ander karak ter dan vroeger; het wordt veel meer interkerkelijk en beperkt zich niet tot gereformeerde schippersgezinnen. Bovendien gaat veel overigens nood zakelijk werk zoals catechisaties, zie kenbezoek, huwelijksbevestigingen, vaak ten koste van het allerbelang rijkste: het bezoek aan boord. Welnu, de synodeleden raakten van een en ander zeer bepaald overtuigd. En nu hopen de werkers in Rotterdam maar, dat spoedig aan hun (toch nog bescheiden) verzoek zal worden vol daan. Ned. Ver. voor Vrouwenbelangen: kh> Vo (Van een onzer verslaggeefsters) AMSTERDAM Werkgroepen in plaats van de huidige kerk structuur in de stadsgebieden ziet ds. Gustaaf Prast (36) hervormd jeugdpredikant in de hoofdstad als een eerste conclusie voor de al gemene kerkvergadering wanneer deze zich eerlijk bezint op de taak van de kerk. Deze werkgroepen, die moeten wor den gestimuleerd door deskundigen en onder andere gericht moeten zijn op een doeltreffende vorm van evan gelieverkondiging. liturgieviering, enz. moeten de >vi ikkerkeraden met predikanten aan het hoofd vervangen. Ds. Prast zegt dit naai aanleiding van een soort geloofsbelijdenis, die hij heeft opgesteld voor-de hervorm de gemeente van Amsterdam. "Deze gemeente maakt deel uit van d»? ene kerk, die Jezus Christus als haar Heer belijdt en weet zi~h daarom ge roepen Hem na te volgen". In het blad Triangel van het Christelijk Jongeren Verbond schrijft hij: "Dit betekent dat omdat Jezus Christus uit eigen vrije wil en niet noodgedwongen mens is gewoiden ter wille van de wereld, ook de gemeente vrijwillig en niet noodgedwongen gemeente ter wille vand<- wereld moet zijn. omdat Jezus Christus niet de een of andere mens. maar de belicha ming van gerechtigheid, verzoening en vrede is, ook de gemeente niet een of andere houding aanneemt, maar de levende belichaming van gerechtigheid, verzoening en vrede moet zijn. omdat Jezus Christus gerechtig heid, verzoening en vrede niet ver vluchtigde tot aostracte begrippen, maar in de werkelijkheid ingreep, misstanden aan de kaak stelde en uit de weg ruimde, ook de gemeen te in de werkelijkheid moet willen grijpen, misstanden aan de kaak moet stellen uit de weg moet ruimen. omdat Jezus Christus dit alles niet wilde ziin of doen zonder de ander erin ie betrekken en ons leerde: „Want wi= niet tegen ons is. is voor ons" ook de gemeente die alles niet mag ?ijn zonder de ander erin te betrekken en niet minder zichzelf zal laten betrekken in de authentieke pogingen tot gerechtig heid. verzoening en vrede van an deren". Als taak van de kerk ziet ds. Prast. bekend van de anti-kerstkapel, het volgende: Akties van jong-volwassenen, die gericht zijn tegen onrecht (bv. rijkdom) haat en ge weld, moeten worden gestimuleerd en ge coördineerd. De specifiek kerkelijke kadervor ming, zoals training van medewerkers aan zondagsscholen, kinderkerken, jeugdkapellen, jeugddienstcommissies en catechisaties moeten voortdurend in aanraking worden gebracht met deze democratische vorming. Emst met deze democratische vorming wordt gemaakt als jongeren regelmatig kansen krijgen om zich openlijk en in het openbaar te uiten. Jongeren moeten ook middelen krijgen om eigen initiatieven te ontplooien. Het beslo ten karakter van het eigen milieu moet wor den doorbroken door omgang en samenwer king te stimuleren met vreemde of "belaste" groepen. Moeilijkheden Praktijk In de praktijk komt dit op het vol gende neer: Aan de werkgroepen moet infor matie worden verschaft over wereld-, land- en stadsproblemen. De beslo tenheid van vas*e clubs en groepen, die alleen hun eigen belang op het oog hebben, moet worden doorbroken, moet zijn. Voor twee zaken waarschuwt ds. Prast ten slotte. Wie als groep of individu deze opdrach ten nuchter gaat uitvoeren krijgt moeilijkhe den met de bestaande gemeenten, terwijl dë huidige structuur van de kerk een grote hin dernis voor een taakgerichte gemeente vormt. Daarom is de eindconclusie van de Amster damse predikant dat de AKV wanneer deze zich eerlijk op haar opgave: De taak van de kerk bezint zich uitspreekt voor opheffing van de huidige structuur van de kerken in de stads gebieden om plaats te maken voor gerichte werkgroepen. (Van een onzer redacteuren) ZEIST De leden van de Ned. Ver. voor Vrouwenbelan- gen, die in het Slot bijeen waren ter jaarvergadering bleken alles zins geneigd om waar nodig en mogelijk samen te werken met Man-Vrouw-Maatschappij. Doch bij monde van de presidente, mevrouw N. Molenaar-Buiser distan tieerde men zich wel van de Dolle Mina's, die de ideologie van totale maatschappijhervoring voorstaan. In het praktische vlak mogen er gelijke wensen zijn, het werk van Vrouwenbelangen reikt verder om dat men streeft naar verwezenlijking via vorming en wetgeving. Ten aan zien van de tendens om bij de ge meenteraadsverkiezingen uit te ko men met aparte vrouwenlij sten steun den men dit niet, maar als middel om de politieke partijen rneer aan dacht aan de vrouwen te doen geven, werkt het misschien, evenals de slag zin „En de vrouw die kiest een vrouw..." dit doet. De vergadering toonde zich in het bijzonder verontrust over de wijze waarop het vak maatschappijleer op de meeste scholen gegeven wordt Zo wel wat betreft de leesboeken over dit onderwerp, die merendeels nog het verouderende man- vrouw- en gezinsbeeld geven als over de onbe voegde docenten aan wie het vak te dikwijls wordt opgedragen. Als studieonderwerp voor het ko mende jaar wordt de arbeid voor vrouwen en meisjes, opleiding en herscholing zowel als werkclassifica- tie ter hand genomen. In het bijzon der de werk classificatie voor niet ge mengde beroepen. Een commissie van onderzoek zal worden ingesteld, ter wijl men denkt aan de stichting een Informatie Centrum. Tot hoofdbestuursleden werden kozen: mevr. C. H. Evenhuis-van sen en mevr. B. G. M. E Cavad Tophoff. LE jtaf ?glo fon< ord TILBURG De dertien Tilbufcrs( studenten die vrijdag 17 april j.lj q, werkkamer van prof. dr. R. de fynt bezetten, zijn voorwaardelijk jnt( schorst. Als ze voor 1 januari I Ir opnieuw meedoen aan het bezei^ van kamers of andere ruimten enène kalen van de Katholieke Hogescfo( zal hun voor twee maanden de l gang tot de Hogeschool worden zegd. Dit heeft het senaatsbestuui studenten, onder wie twee dat Q] schriftelijk persoonlijk meegedeel4,eg, Onder de betrokken studenten ff- vindt zich ook P. Jansman, die lij jaar tijdens de bezetting van de geschool voorzitter was van de Ai^j mene Tilburgse Studenten OrganLrc, tie, en die in deze funktie een leif de rol speelde in de bezetting. Het senaatsbestuur heeft gema niet langer te kunnen volstaan ji j een waarschuwing, en heeft met"' maatregel willen onderstrepen men het ordeverstorend karakter de studentenakties ernstig opvaf dertien studenten kunnen binnen dagen tegen het besluit in gaan bij de curatoren van de school. Ds. G. PRAST .je krijgt moeilijkheden. de kleine catechismus van de UITGAVE W. MEINEMA N.V. DELFT VRAAG 4: Het ziet er voor de arme landen dus niet opwek kend uit. Kunnen we ons niet beter van deze schijnbaar hopql loze toestand afwenden? ANTWOORD 4: Dat zou in de eerste plaats a-sociaal sijit omdat de bewoners van de derde wereld (zo worden alle ouon wikkelingslanden samen vaak genoemd) onze verre Jiddstef zijn, zodat we ons hun lot moeten aantrekken. Verder zou het ook erg dom zijn, omdat de toenemende JcZoot tussen rijk en arm de tegenstellingen verscherpt en dus wereldvrede bedreigt. Bovendien behoeft het geen hopeloze onderneming te zij li r als wij maar samen onze schouders eronder zetten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2