schaak Hps Net de op de bleek En nu Monaco Emanciperen is meer dan Dolle Mina zijn dialoog 3 Precies ZATERDAG 25 APRd 1270 Gezichtsbedrog, want de hier uitgespreide, op handdoeken en zakdoeken gelijkende lappen, hebben met wasgoed niets te maken. Het zijn namelijk zaadmatjes van celstof, die bloem zaden bevatten en waarmee we zowel een hoekje van de turn of ons Ideine voortuintje kunnen beleggen, als wel een gehele border kunnen samenstellen. En zelfs de flatbewoners kunnen er van profiteren, omdat er nu als nieuwtje ook zaadmatjes met gevarieerde plantenzaden speciaal voor bloembakken in de han del worden gebracht. Dus met variatie in soorten zowel als in kleuren. -tl- De bioemzaadmatjes met de gekleurde zijde naar boven neerleggen, na ze van hun dekblad te hebben ontdaan. Op de zelfde wijze kan de volks- tulnder, die wat krap In zijn tijd zit, ook groentezaadmatje8 aan schaffen. Zelfs bestaan er speciale kóolplanten-zaadmatjes, maar ook alle bekende keukenkruiden zijn in één mat verenigd en die hebben we dus ook maar voor 't uitleggen. Dat er ook een uitrolgrastapijt bestaat In een rolbreedte van 50 cm is voor heel wat minl-tuinbezit- ters een uitkomst. Deze rollen wor den geleverd in 5, 10 en 25 vier kante meter en in de celstoflopers is de eerste voeding voor de ont kiemende zaden al aanwezig. Ook worden er tegenwoordig bepaalde stoffen aan toegevoegd, waardoor de aanleg van gazons vooral op nieuwbouw terreinen geen teleur stellende resultaten te zien geven Uit Amerika is het idee afkom stig om zaden regelmatig tussen celstof te verspreiden, hier door de Friese kweker Wouda uitgewerkt, om de leek, die van tulnieren geen verstand heeft, meteen al tuin- vreugde te verschaffen, omdat er weinig kennis voor nodig is en er maar een klein beetje zorg aan be steed behoeft te worden. De echte doe-het-zelver vindt 't misschien beneden zijn waardig heid zijn tuin met zaadmatjes aan te kleden. Hij wil zelf zaad uit strooien en van nabij beleven of hij met zijn zaaisel al of niet succes boekt. Maar velen onder ons. die steeds minder tijd hebben, vinden "t maar wat gemakkelijk dat er al voor hen gezaaid is. waarvan straks de vruchten en uiteraard de bloemen geplukt kunnen worden. Laten we hopen dat het nu ein delijk eens volop lente wordt, want voor het ontkiemen van de zaden hebben we groeizaam weer nodig. Meestal zullen we eind april wel de matjes bulten kunnen uitleggen en anders wachten we tot mei. Waar de grond voor de winter of In het vroege voorjaar met natuur- mest is bemest, is een extra be mesting voorlopig niet nodig. Daar wordt alleen de grond gelijk ge harkt en tijdens de ontwikkeling van de plantjes geven we een keer gemengde korrelmest. Waar de grond niet werd ge voed. is het beter nu 50 gram kor relmest per vierkante meter in te harken en nog tien dagen met de, matjes te wachten. Tijdens de bloei wordt dan nog eens bijgemest. Het leuke van de bloemzaadmat- jes is hun verschil |n kleur, zodat We van te voren weten waar later rode. gele. blauwe bloemen komen te staan. Het gemakkelijke Is ook dat we ze in stukken kunnen ver delen en ze net zo kunnen blijven draperen tot de kleurencombinatie ons bevalt. Alleen moeten we er voor zorgen dat ze elkaar niet ra ken. maar er rondom 15 cm aarde overblijft en dat geldt dus ook voor de afstand tussen pad of ga zon en border. Giet ze flink nat als alles naar wens is uitgespreid en bedek ze met een halve centimeter aarde, die op droge losse grond even wordt aangedrukt. Bij droog weer wordt regelmatig gegoten en dan maar afwachten of het weer de za den gunstig gezind zal zijn, zodat we van de zomer echt van een bloemenhofje kunnen genieten. A C. MULLER-IDZERDA Correspondent!* an oplossingen san da hoer H. J. J. Slavekoorde. Goudrolnetstraat 123, Den Haag. Kiezen (2) Het plezier of het verdriet van het kiezen de kwalificatie hangt 6amen met de afloopl is in het achaken een eindeloos terugkerend verschijnsel. Wij zeiden dit reeds In de vorige rubriek. Hll wordt dan ook pas aardig Indien de aan de orde gestelde keuze vrijwel zeker beslissend is voor de afloop van de partij. Soms zijn de spelers zich dit ter dege bewust, soms niet. En ook dit Illus treert Iets van de glorieuze onze kerheid van het schaken, dat mede hierdoor miljoenen mensen over de gehele weroid weet te boeien. In opgave 1 heeft zwart na de onder het diagram aangegeven zet ten de keuze tussen het slaan van de witte loper op e6. ofwel veilig heidshalve met de koning naar f8 gaan. In opgave is de keuze na 1 00 bijna belachelijk althane 20 a c h I n t het. Wie zou niet dat paard oo e7 nemen? Om eerlijk te zijn: Boatner deed het ook! Maar d a t is niet de vraag. De vraag is of de keuze juist was. Opgave 3 stellen wij niet aan de orde vanwege het keuze-element, maar veeleer om eens te laten zien hoe dames, soms heel vernuftige dingen op hot schaakbord weten te verrichten. OPLOSSINGEN (1) Ov*nd*n—Downham. Het nemen wan de dame op d2 wint heua wel. maar de anelate en due beate voortzetting wae: 1Dxh2lt 2. Txh2 Pxf2 matl (2) PeraitzMazzonl. Wit won anel met behulp van zijn vrijpion: 1. d7t KaS 2. DxfSII Dxf8 3. Lc7l! en zwart gaf het op. Na 3. Pxc7 geeft wit na 4. d6Dt In twee zetten mat, en na andere zetten heeft wit na 4. d8Dt een volle toren meer. Had u ook gevonden dat wit ook met 1. DxfSI had kunnen beginnen? (3) Jurgschat Lexandrowitach. In de partij ging het ala volgt: 1Pxh4ll 2. D«h4 (2. Dxh5? Pf2 mat) 2Dxf3t 3. Tq2 fxq5 4. fxg5 Pf2t 5. Kgl Ph3t 6. Khl i wit gaf het op. U vindt zelf wel Zwart had echter ook 1 kunnen apelen. Hoe wit ook an altijd gaat zijn dame verloren, f 2. Lxg3 Dxg4, of ook 2. Txg3 Pf2t Pxg4. (Emmen 1957, damea) Pfg3tll i 1. Pxf7 Kxf7 2. Het candidatentornooi in Monaco belooft heel belangrijk te worden voor onze nationale kampioen. Zijn zwaarste tegenstanders zijn onge twijfeld de Russen. Verwacht mag worden dat Koeperman en Gant- warg zullen aantreden. De eerste uit hoofde van zijn recht als ont troond kampioen, de laatste al» Russische kampioen. Hoewel Kcepermana beste jaren voorbij schijnen te zijn, mag hij be slist niet worden onderschat. Vech tend voor zijn laatste kans zal hij ongetwijfeld goed voorbereid aan de start komen. Gantwarg heeft ons voor enige raadsels geplaatst. A. Gantwarg Bekend als zeer sterk speler vero verde hij de titel van zijn land, maar direct daarop In het Suiker- tornooi stelde hij hevig teleur. Vo rig jaar !n de landenwedstrijd be reikte hij een negatieve score te gen onze Varkevisser. Er zijn dus wel ups en downs bij deze „wur ger". En Sijbrands zal men vragen? Wij hebben de indruk dat hij zich conscièntieus aan het voorbereiden is. Een Sijbrands in vorm zal zeer hoge ogen gooien, ondanks de concurrentie. 7ou hij als winnaar uit de bus komen, dan volgt een match met weieldkamploen Andrel- ko om de wereldtitel. Velen zien het winnen van de challenge als een moeilijker opgaaf dan de match tot een goed einde brengen, A. Gantwarg Correspondent-e aan de heei A. J. Ivens, Frankenalag 69. Den Haag omdat Andreiko onze kampioen zou vrezen. Hoe Gantwarg in het Russische kampioenschap aan zijn punten kwam laten wij u in enige fragmen ten zien. 'n de eerste stand ver leent zijn tegenstander de hel pende hand, ir de tweede voerde hij een vernietigende combinatie uit. (1) zwart: 3. 6, 23 26. dam 46 Wit: 10. 17. 33. 36. er volgde: 17—11: 6x17, 10-6. 23—29. 33x34. 3—91. en het is uit. op 24—19 slaat zwart 46x10 5x21 en 26x17. (2) Zwart: 1. 2. 4. 7. 8. 9. 12. 13. 15/18, 21. 23. 25. 26 Wit: 24. 27 29. 32/39. 41. 42. 44. 46. 44—407 23-281; 33x11. 18-23: 29x18, 13x311: 36x27. 20x29. 34x23. 25—30; 35x24. 15—20; 24x15. 4—10; 15x13. 8x28. 32x23. 21x45. (3) Heel wet gemakkelijker had de Belgische kampioen het in deze partij- Zwart: 1. 3. 6. 11. 12. 13. 15. 16. 17. 19. 20. 24. 25 Wit: 22. 27. 28. 32. 33. 35. 36. 37. 38. 30 42 45 4« De witspeler moet een black-out heb ben gehad, want hij moet echt wel kun nen dromen dat 4540? verliest door 3-81 Er dreigt 19—23. Op 40—34 komt 24—30. Op 39-34 19-23. H. Verpoest 5 5 j- jÓj kf - 4 O. 1 ia 1 E. Pomeranete Manitas de Plata Op CBS (S 63915) verscheen (via Arbone) een nieuwe opname van de Spaans-Franse zigeuner- meestergitarist Manitas de Plata („zilveren nandjes"), van wie Pa- blo Picasso eens verklaarde, dat hij hem een groter kunstenaar vond dan zichzelf. De schitterende ruimtelijke op name doet alle recht wedervaren aan deze gitaarvirtuoos, die niet alleen technisch zonder weerga lijkt, maar die met zijn warmbloe dige, temperamentvolle spel de muzikaal-gevoelige van de eer ste toon af aan weet te pakken. Naast Kortere stukken als de „Fandango del Redon" en de „Seguidlllas de Noche". waarin de dans als het ware voelbaar wordt gemaakt, is de formidabele solist op zijn best te horen in grotere nummers als „Sangre Flamenco", waarmee de plaat op hoog niveau Inzet, het zeldzaam contrastrijke „Soleares Rumbita", „Moresca" en het vaak tomeloos geweld meekrijgende „Guitarra de ore", waarmee de serie wordt besloten. Voor de talrijke liefhebbers van deze kunst, een absolute „must". Willem Pijper „Hommage a Pijper", zo zou men de vierde en laatste plaat in de Donemu8 Audlo-vlsuele reeks van 1969 (platen met bijgevoegde partituren) kunnen no.emen. In over het algemeen op goed peil staande opnamen zijn enkele, waaronder zeer fraaie, specimina vertegenwoordigd uit het kamer- muziekoeuvre van één van de grootste componisten die ons land heeft voortgebracht: Willem Pijper. Tijdens het beluisteren wordt men zich eens te meer bewust hoe jammer het is. dat Hans Hen- kemans niet meer als pianist op treedt, want wat hij, zowel in soli als In ensemble presteert, stem pelt hem andermaal tot één onzer beste pianisten. De Dlaat opent met de in 1925 gecomponeerde 'sonate voor fluit en piano (de voortreffelijke flui tist is Jolle de Wit), een hoogte punt in Pijpers werk. waarna Henkemans en collega Hans Dercksen samen te beluisteren zijn in de soms wat weerbarstige materie van de in 1935 ontstane sonate voor twee piano's (jam- mer, dat de tweede piano duide lijk zachter is opgenomen dan de eerste). De tweede kant wordt gevuld met een heel goed opgenomen versie van de vroege, mooie so nate voor viool en piano, met als violist Nap de Klijn, en de zo langzamerhand beroemde tweede en derde sonatine voor piano solo waarin Henkemans op zijn best is (DAVS 6904-stereo). „Emancioatie, een groot woord dat toch nog steeds niet uit de verf komt. Een ongehuwde wordt nog altijd niet voor vol aange zien, het is werkelijk zo, je hebt de boot pemist". zegt mejuffrouw C. Sonneveld, die het overigens niet eens Is met de Dolle Mina s. „Ik vind het bespottelijk wat ze doen. Door hun optreden werken ze alleen maar op de lachspieren. Crèches, gewoon een kwestie van werkverplaatsing. Moeder gaat werken en een ander doet haar werk, de zorg voor de kin deren. Laat moeder werken wan neer de kinderen haar zorgen niet meer nodig hebben." „Maar ze ondermijnen de ar beidsmarkt voor de ongehuwde vrouw, want zij kunnen werken op uren di9 ze onderling regelen en worden dan vaak nog beter betaald dan volledige krachten. Omdat die zelf huur. electriciteit, verwarming etc. moeten verdie nen." „En dan de beloning! De ge meente Rotterdam adverteerde voor jonge administratieve, krachten. Voor de meisjes was een typediploma vereist, voor de jongens niet. Desondanks lagen de beloningen voor meisjes met dezelfde diploma's f 100.- per maand iager. Over discriminatie gesproken." Mevrouw C. Peters, Dordrecht, houdt een betoog tegen de Dolle Mina's: „A's ik 't goed begrijp wilt u de mannen in alles gelijk zijn. Dat is prima, maar dan ook de fabriek in. O. liever in de bui tenlucht? Nou dat kan. doodgra ver, glazenwasser, lorrenboer. Liever licliter werk? Loop dan even bij de apotheker aan om de drankjes weg te brengen; hij zit voortdurend zonder knecht. De vuilniswagen en de lijkauto staan op u te wachten. U zoekt Intelli genter werk? Een dokter, domi nee, advocaat of minister?" „Maar u wilt trouwen en de geneugten meemaken. Ja, de kin dertjes moet krijgen. Er zijn echter inmiddels crèches geko men (daar vecht u toch voor) en laat de opvoeding van uw kind aan anderen over. Komt u dan 's avonds moe thuis gaat manlief 't eten verzorgen en 't huis schoonmaken en de kinderen naar bed brengen en u kunt lek ker luieren. Wilt u centraal wo nen? Sloop gewoon de muren van uw huis en u kunt samen met de buren wonen. Dolle Mina's, Ik ben toch zo blij dat ik 40 jaar eerder geboren ben dan u..." „Emancipatie zegt me niets. Aan één kant hebben Dolle Mi na's gelijk: gelijk loon voor gelij ke arbeid. Waarom zouden geen vrouvfen !rj het bestuur komen? Vrouwen hebben dikwijls een heel andere kijk op de zaken dan de man. neem bijvoorbeeld de bijstandwet. Daar moet zeker een vrouw zitten, een vrouw krijgt meer te horen dan een man om dat ze de juiste vragen weet te stellen." „Centraal wonen? Als ik jong was, zou iK er nooit aan begin nen. Geef mij de vrijheid maarl Wel als men ouder wordt en op elkaar is aangewezen. Er kan niets aan schelen of men heeft geen voedsel. Dan zijn bijvoor beeld de bajaardenhuisjes bij een tehuis ideaal wanneer het eten daar uit de keuken gehaald kan worden." „Waarom zou een vrouw zo lang er geen kinderen zijn, zich opsluiten en vervelen? Laat haar maar wer'csn. Stoppen ermee ala er een baby is. De kinderen mo gen hun moeder niet missen, ook niet als ze naar school gaan, dan moet moeder thuis zijn óm ze op te vangen met hun vragen en problemen." „Wanneer de kinderen groot zijn en de vrouw nog vitaal is, waarom zou ze zich thuis gaan vervelen als er op allerlei gebied zoveel hub nodig is? Zou een vrouw minder verstand hebben dan een man? Vroeger was dat misschien wel zo, maar die tijd is voorbij." „Eén ding is jammer: als Dolle Mina's willen vechten voor gelij ke rechten moeten ze het anders doen. niet overal herrie schoppen waar ze komen, want daarmee la ten ze zien dat ze minder ver stand hebben Ze moeten in hun doen en laten tonen dat ze recht hebben op een plaats in de maat schappij, dat ze ook leiding kun nen geven als het moet." Mevrouw Ormondt, Dordrecht, Is het in zekere zin met de Dolle Mina's eens Een vrouw wordt voor 't zel-de werk altijd minder betaald dan de man. Ik vind dat ze de zaak toch wel een beetje op de spits drijven. Op hun ver gadering is niet veel zinnigs voor de dag gekomen en dat gefluit op straat en aandacht trekken, 't Doet allemaal een beetje kinder achtig aan. Dit zijn toch waar schijnlijk oen bepaald soort meis jes, die daaraan deelnemen." „Dat ze in de politiek een woordje mee willen praten, vind ik erg goed. Kinderen lijken me voor Dolle Mine's een zekere last. Je kind naar een crèche, op den duur vervreemdt het van je wat is fijner dan om je eigen gezinnetje te hebben, waar je vrij bent en niet met een gemeen schap moet delen. Waar blijft de huiselijkheid? Vrouwelijke be stuurders komen er steeds meer. iedereen leert tegenwoordig, 't Peil ligt veel hoger dan vroeger." CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 161 E VENEND ERTIGSTE HOOFDSTUK/SM^ ONTMOET EEN OUDE KENNIS/Niett tende van de stappen van de verliefde buurman of- de indruk daarvan op het hart van haar al te t- voelige moeder, begon Kaatje Nicklcby thans te ij nen aan een gevoel van rust, dat haar lang v geweest. Nu zij onder hetzelfde dak woonde n minde broer waarvan ze zo onverwacht had f scheiden, - nu zij niets meer te vrezen had voor e- handeling die haar vernederen en krenken zou, si ze een nieuw leven te zijn begonnen. Haar opge: heid was teruggekeerd, haar stap was weer v licht, de kleur die van haar wangen was verd kwam weer tevoorschijn en Kaatje Nickleby zaj koorlijker uit dan ooit. Dit was de conclusie van juffrouw La Creevy ti huisje eindelijk van boven tot beneden was schoongemaakt en o «n het drukke vrouwtje een ogenblik tijd had om aan de t denken. 'Ja!' zei juffrouw La Creevy, 'zolang wij aan het schoonmaken dacht ik aan niets anders dan bezems en stofdoeken, hamers e van 's ochtends tot 's avonds.' - 'U denkt nooit aan uzelf,' merkte F yp. 'Wel, meisjelief!' antwoordde juffrouw La Creevy. 'Ik zou v zijn, terwijl er nog zoveel prettigs is om aan te denken. Maar ik h aan iemand gedacht. Weetje wel dat ik in iemand hier in huis g andering, buitengewone verandering opmerk?' - 'In wie?' vroeg F angstig. 'Niet in...' 'Niet in je broer,' zei juffrouw La Creevy, is altijd dezelfde goedhartige, brave jongen met een beetje drift ii bloed, als het zo uitkomt. Nee! Smike, zoals hij wil dat men hem n want hij wil nooit hebben, dat ik meneer tegen hem zeg) is z> korte tijd erg veranderd.' - 'Hoe zo?' vroeg Kaatje. 'Wat zijn g betreft?' - 'Nee, dat juist niet,' antwoordde juffrouw La Creevy. 'H er zo zwak en ziekelijk uit en heeft zo'n ingevallen gezicht, dat ik huilen zou, wanneer u er zo uitzag, maar het is toch i worden.' - 'Wat bedoelt u dan?' vroeg Kaatje. - 'Ik weet het h niet,' antwoordde de schilderes. 'Maar ik heb op hem gelet en ti heeft hij mij de tranen in de ogen doen komen. Dit is wel niet r want ik raak makkelijk aan het huilen, maar dit maal geloof ik ti ik er een goede reden voor had. Ik geloof zeker dat hij, sinds hij hier is meer bewust is geworden van zijn ongelukkige toestand. Het kw#' bedroeft hem als hij bedenkt, dat hij soms niet goed bij zijn hoofd F, eenvoudige dingen niet begrijpt. Soms, als jij er niet bij was, heb il met zo'n treurig gezicht zien zitten mijmeren, dat ik het bijni aanzien, dan stond hij op en ging de kamer uit, zo mismoedig en slachtig, dat het mijn hart zeer deed. Pas drie weken geleden v bezorgd en opgeruimd, vol blijdschap als er veel leven en drukte v geen ogenblik treurig. Nu is hij veranderd. Hij is wel even gewillig, f hartig en gevoelig, maar voor de rest heel anders.'-'Die arme jongetjjyj Kaatje. 'Maar dat zal toch wel overgaan.' - 'Ik hoop het,' zr! 1 vriendin, met een deftigheid, die voor haar iets zeer buitengewoomtelf 'Ik hoop het voor die arme jongen, maar,' vervolgde zij, op de h toon die haar gewoonte was geworden, 'ik heb er al genoeg o en het kan wel zijn dat ik het verkeerd heb. Ik zal hem vanavond v. vrolijken, want hij moet mij naar huis brengen. Ik zal zolang b tot ik hem aan het lachen heb gcmaakt. tloe eerder hij dus beter voor hem, en hoe eerder ik ga des te beter voor mij, want and^bt; mijn meid op de loop gaan voor iemand die het huis zal bes tele! he schoon ik eigenlijk niet weet wat er te stelen zou zijn behalve taf ge stoelen.' (WORDT VERVC A B 2 85 A B 8 4 A H 9 4 Correspondentie aan de heer B. i Burg. Baumannlaan 163c, Rottere V 9 6 4 A B 2 V B 9 4 O - 73 O A 8 V 5 3 •f» 9 Eén van de mpeilijkste zaken blijft toch wel het bereiken van het juiste eindbod, vooral voor minder geroutineerde spelers. Speelt men eenmaal, dan moet men zijn eind bod waarmaken en dat is vaak geen een voudige zaak. Des te attractiever is het om te zien dat een bepaald bod inderdaad het beste is geweest en ook dat het wordt ge maakt. Toch zijn er vaak slimmigheidjes voor nodig om een bepaald contract binnen te loodsen. Zo eenvoudig is het nu ook weer niet. In onderstaand spel eindigde Noord de bieding op 3 SA. zo op het oog een logisch bod gezien de kaarten- en puntenverdeling. Minder eenvoudig is het afspel, zoals we zul len zien. 4> 1085 A 1063 H 9 B 10 8 6 Nu behoort sans atout toch al niet tot het gemakkelijkst te spelen contract, maar de wijze waarop dit contract werd gemaakt, spreekt wel tot de verbeelding. Oost kwam ondanks het volgbod van Zuid (2 met V 4 uit. Er volgden de 6 van Zuid, de heer van West en de 5 van Noord. West vervolg de met "s? die voor de vrouw van Oost werd. Oost kan nu geen terugkomen daar Zuid de baas is met aas-10 tegen boer-9. is verboden (dat kost een slag), waardoor Oost O 3 koos. Die slag werd via de 9. de 10 en de boer van Noord Noord speelde nu <C> naar de heer en A en H, waarna hij V aan slag bracht, waarop West een lage O legde. Nu is de volgende figuur ontstaan: 1085 07 A 10 O B Oost aan slag moet wel komen heeft Zuid vijf vaste slagen) en koos Er volgden 5. 7 en boer. Noord 9, waarop Oost moet leggen 07. Zuid vervolgt met 8 voor komt terug. Heeft West de hi moet hij van afspelen; zo ni< Oost aan slag, die in de Q?-vork In beide gevallen maakt Noord zij tract precies Ook bij andere spee (bijv. andere uitkomst) is 3 SA len. komen sn koos m d vervol® ggen er® tor de V heer n« niet dam k terecl 1 PUZZEL VAN DE WEEI 34. k.o. 36. bever. 38. konen, 39. al. 40. Rg. 42. nevel. 44. rel. 45. fa, 46. oker. 48. garen. 50. Beet. S2.rad. 53. tiras. 54. Dee. 55. moet, 57. kreek, 59. Iels, 61. el. 62. ere, 63. netel. 66. te. 67. II. 68. sloep, 69. Trees, 71. I.k. 73. steek, 75. ander, 76. VU. 78.Ars. 72. kam, 81. ten. 82. re, 83. Ede, 85. patat. 87. roe, 88. Nero. 90. aan. 91. arm, 93. beet, 94. Namen. 95. Son, 96. emelt. VERT. 1. paan, 2. een, 3. Dr. 4. la. 5. mier, 6. lade, 7. ze, 8. Ta. 9. erg, 10. leek, 11. preek, 13. de, 15. Se. 17. staal, 19. negen, 21. Lat, 22. nagel, 25. neb, 26. kever, 28. menen, 29. pen, 32. lev, 33. mores. 35. ork, 37. regie, 39. aas, 41. gerei. 43. Laren. 45. feest, 46. olm, 47. rat. 49. raket. 50. Bel. 51. tas. 53. treek. 56. oei, 57. kroes. 58. meent. 60. lel. 62. alert, 64. tra, 65. leder, 67. leven, 68. sta. 70. een. 72. kreet. 74. fat. 77. Uden. 79. kans, 80. maan, 82. roet, 84. era, 85. pa, 86. tr. 87. rel, 89. om, 90. An. 92. me. 93. Be. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er zijn drie prijzen: een van f 10 en twee ven f 5. KRUISWOORD-PUZZEL HORIZONTAAL. 1. beroep, 6. gratie, 12. glijvoertuig, 14, vru| spil van een wiel. 18 Oriënt Express (afk.). 19. muzieknoot, telefoon, 22. slede. 23. standvastig. 26. zelfzucht. „29. meisjesnal edel. 32. zoutziederij, 33. titel (afk.), 34. waterstand, 36. deel - boom, 37. pers. voornaamw., 38. rechten inbegrepen. 39. schrei vertaler. 43. geheel de uwe (afk. Lat.), 44. versierihgsmotief, - bouwwerktuig, 47. rivier in Spanje, 49. tijdperk, 52. per expressJ 54. Eerwaarde Heer (afk. Lat.), 55. wiel, 57. muzieknoot, 58. rivier if 59. rivier in Italië, 61. schildpad, 63. akelig, 65. uitgestrekte vlakt! N. Poolstreken, 67. volmacht, 69. Emeritus (afk.), 70. lidwoord, van de heerser van Algiers,. 73. voedsel, 74. scheik. element. 77. schor. 79. decigram. 80. modder. VERTICAAL. 2. water in N.Br.. 3. uitstekend, 4. groente, 5. Friesland. 7. maanstand. 8. Romeins keizer, 9. opstel in een krl titel (afk.), 11. waterbekken, 13. muzieknoot. 15. graag, 17. kasteel. 20. oningewijde. 22. water in N.Br.. 24. slede. 25. voe( 27. munt (afk.), 28. scheik. element. 31. onbeschaafd mens, 35. soort hamer, 39. soclété (afk.), 40. voor, 41. aansporing, 42. Cycladen, 46. zalfspaan, 48. jeneverstoker, 50. soort hert, 51 socT~ 53. bijnaam van Ezau, 55. voorlichting, 56. korte herenjas, 58. schaf van de negers. 60. lidwoord. 61. vreemde munt (afk.), 62 scheik. &-Baj 64. water in N Br.. 66. leed (Z.N.). 68. water in Limburg. 72. boT"1' muzieknoot, 76. Frans lidwoord, 77. uitroep, 78. muzieknoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 16