TULP VOOR CAMBODJA? Langspeelplaten Veronica voor aankoop kunstnieren Commentaren Nederlaag voor Albert Hertzog decoratief en praktisch zo'n J Onderzette gel I Het Kwartet Troepen Zuid-Vietnam werschrijden de grens üüüii HIT WEER In Barneveld D'66 te laat bij stembus I Studenten slaags met politie Kleurmerk op autobanden? VERKIEZINGEN ZUID-AFRIKA Medewerking van vele artiesten Paus bezoekt in Sardinië armenwijk Vliegveld bij Steenbergen? Kort geding van Holland Festival tegen Zwolsman Rezetters weg uit kantoren Gaan Amerikanen Vredestein verdelen? I I I I I bon ieewe Leidse Coeramt Donderdag 23 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prol. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. f 4,95, p. kw. ƒ14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur f Hut itiiiii isten 4Hiii if in li i'ii ill' hand Nadat pas onlangs officieel werd toegegeven, dat de VS al ja ren in Laos actief zijn, worden nu regelmatig berichten over Amerikaanse verliezen verstrekt. Dinsdag iverd boven Laos op nieuw een toestel van de VS neergeschoten; het ivas het zesde in zeven dagen PHNOM PENH/SAIGON Vijfduizend Zuidvietnamese litairen zouden de verliezende Cambodjaanse troepen te hulp n geschoten bij hun strijd tegen Noordvietnamezen en Viet- ïgstrijders. Amerikaanse CIA-agenten en de actie eind vorige week en voorbereid. In een helikop- ingen zij naar Svany Rieng, een ciale hoofdstad. Daar kregen I j vinden het best dat u alles '.et, maar sta ons toe dat ivij s niet weten. BEAU MARCH AIS ie heeft er aan mijn geheime jezeten?" BILT In de nacht .en tend veel bewolking met tij- ijk regen, later van het westen opklaringen en plaatselijk een Matige tot krachtige wind sen zuidwest en west en onge- dezelfde temperaturen als idaag of iets hoger. jE BILT Een langgerekt ied van hoge luchtdruk strek- zich vanmorgen uit van het gebied circa 500 km ten zuiden Bermuda tot boven de Sal via de Azoren, het Iberische iereiland en de Alpen. Ten irden van deze gordel lag een jestrekte zone met lage baro- erstanden, waarin de be- grijkste kern, met een lucht- kwaarde van 976 mbar lussen iand en Schotland lag. de brede zuidwestelijke iming werd een front meege- rd, dat in de nacht en och- d wat lichte regen ol' mot en bracht. Onder een dicht kendek bleven de minimum- iperaturen vrij hoog, 8 tot 11 den. 'ooruitzichten voor zaterdag: antal uren zon: 2 tot 8; min. ip.: omstreeks normaal; max. ip.: omstreeks normaal; kans een droge periode van min is 12 uur: 80 procent; kans op geheel droog etmaal: 50 oro- t. Barometerstand: Heden 10 uur B cm (1008 millibar), dalend Zoo en maan april zon op 5.25, onder '2; maan op --, onder 6.05 28 il LK og Water 14 april Rotterdam le getij 2e getij 18.56; Vlissingen le ij 3.16; 2e getij 15.38; Willem- die getij 7.45; 2e getij 20.15. ze een kaart, waarop vijandelijke ba ses stonden aangegeven. Maandag begon de Zuidvietnamese aanval. De troepen zouden al vijf tien kilometer op Cambodjaans ge bied zijn doorgedrongen. De eerste dag zouden duizend nieu we wapens zijn buitgemaakt, 92 op slaghutten zijn vernietigd en meer dan 220 vijandelijke soldaten zijn ge dood. Aan Zuidvietnamese zijde zou den 26 doden zijn gevallen. Een Amerikaans officier in het hoofdkwartier in de Zuidvietnamese grensstad Moe Hoa zei te verwachten dat de actie van de Zuidvietnamezen lang gaat duren. Omsingeld Intussen lijden de troepen van de regering Lon Nol zwaar terreinver- lies. De Vietcong en Noordvietname zen hebben een groot deel van Cam bodja in handen. Het oostelijk deel van het land zöu binnenkort volgens diplomaten geheel In handen van de communisten vallen. Binnen veertien dagen zou de hoofdstad, Phnom Penh, geheel zijn omsingeld. De strategisch zo belangrijke pro vinciehoofdstad Takao is bijna in handen van de Vietcong. Een handje vol Cambodjanen verdedigt deze stad nog. Takeo ligt aan de weg die Phnom Penh verbindt met de kust in het zuiden. Indonesië zou de oproep van Lon Nol „aan alle landen" om wapens te leveren, nu positief hebben beant woord. Minister Malik verklaarde nog onlangs tegen wapenleverancies te zijn. Op de gesloten internationale lucht haven van Phnom Penh landden gis teravond drie gecamoufleerde mili taire vliegtuigen. Na een uur ver trokken ze weer. Aangezien het geen toestellen zijn die Cambodja zelf ge bruikt, neemt men aan dat er wapens uit het buitenland Werden aange voerd. BARNEVELD De afdeling Bar neveld van D"66 ondervond deze week een sterk staaltje van gemeen telijke precisie. Een D'66-er kwam enkele minuten over vijf op het gemeentehuis om daar de kandidatenlijst voor de raadsverkiezingen in te dienen. De man kreeg te horen dat de tijd van indiening om vijf uur verstreken was. iHoewel de D'66-man van „de mocratische dictatuur" sprak, bleef de voorzitter van het kiesbureau met de wet in de hand weigeren de lijst te accepteren. De propaganda van D'66 in Barne veld, die veel tijd heeft gekost, is voor niets geweest. BRUSSEL Voor de derde achter eenvolgende dag hebben in Brussel •betogingen van studenten tegen het Griekse kolonelsbewind tot botsingen met de politie geleid. Ongeveer 500 studenten eisten gistermiddag op een bijeenkomst op de universiteit in een motie uitwijzing van de Griekse am bassadeur, en hielden daarna een de monstratieve tocht door de stad. Bij het kantoor van „Olympic Airways" versperden ze enige tijd het verkeer, waarna ze wilden doortrekken naar het ministerie van buitenlandse za ken. De politie sloeg hierop de stu denten met gummiknuppels terug. Cabaretière Annemarie Oster heeft gistermiddag haar eerste langspeelplaat aan de pers ge presenteerd. De titel is Liefde op het eerste gezicht, met tek sten van Annemarie zelf, ar rangementen van Herman Schoonderwalt en Harry Ban- nink. Op de foto Annemarie, trots haar LP „torsend". Verwoest 55 Het afgezette Cambodjaanse staats hoofd prins Sihanoek heeft de bevol king opnieuw opgeroepen de wapens tegen de regering van Lon Nol op te nemen. Sihanoek beschuldigde zijn opvolger ervan, „vijftien jaar van vrede, vrijheid, levensgeluk, vooruit gang en internationaal prestige" re hebben verwoest. Diplomatieke pogingen om een eind te maken aan het conflict, dat zich nu heeft uitgebreid tot geheel Indo- China, gaan door. Geen van alle schijnen overigens maar enig resul taat op te leveren. In Den Haag is gistermiddag gedemonstreerd voor subsidie voor chrèches en uitbreiding van opvangmogelijkheden voor kinderen van werkende vrou wen: Hier twee van de klein ste demonstrant] es op het Bin nenhof. DEN HAAG Nederland heeft in Europees verband gepleit voor het aanbrengen van een kleurmerk in het loopvlak voor autobanden. Het merk moet aangeven wanneer de slijtage de toelaatbare grens heeft bereikt. Dit heeft minister Bakker meege deeld in antwoord op vragen van het Kamerlid Oele. JOHANNESBURG De eer ste uitslagen van de algemene verkiezingen in Zuid-Afrika wij zen op een verpletterende neder laag voor de ultra-rechtse „Her- stigte Nasionale Party" van Al- hert Hertzog. Veel van de 78 HNP-kandidaten hebben het moeten afleggen tegen le den van de Nationalistische Partij van premier Vorster. (Van i correspondent) HILVERSUM Directeur H. Verwey van Radio Ve ronica heeft gisteren in Hilversum de eerste exemplaren van twee langspeelplaten, die Veronica heeft uitgebracht, aangeboden aaïi dc directeur van dc Nierstichting Ne derland, de heer J. P. Calff. De opbrengst van de platen is bestemd voor de Nier stichting en in het bijzonder voor de aankoop van kunst nieren. De heer Verwey verwacht, dat de verkoop van de beide platen tenminste ƒ300.000 zal opleveren. Daarnaast zal hij zaterdag op de jaarvergadering van de Nierstichting in Amsterdam de organisatie meer dan een ton overhandigen. Deze is voor ongeveer de helft bijeen gebracht door de luisteraars van Veronica (door per verzoekplaat 2,50 aan zegels bij te plakken) en speciale acties van scholieren, en voor de andere helft door Veronica. Aan de totstandkoming van de plaat hebben bijna alle Nederlandse platenmaatschappijen en muziekuitgeverijen meegewerkt. De bekendste Nederlandse artiesten hebben een bijdrage aan de platen geleverd, zoals op de foto de Zangeres zonder Naam, Wilma. Sjakie Schram, Anja en de Veronica-disc-jockevs. Enkele andere „grote namen": Shocking Blue, John Woodhouse, Exseption, de Cats, Tee Set en Heintje. Zo eindigde de rechterhand van Hertzog, Marais, partijtheoreticus en plaatsvervangend partijleider, in de kieskring Innesdal (Pretoria) op de derde plaats, nog achter de kandidaat van de oppositie, de Verenigde partij. Prijsgeveu De Nationalistische partij moest in een aantal kieskringen gevoelige sla gen van de Verenigde partij incas seren. De eerste uitslagen schijnen erop te wijzen dat de nationalisten, zoals voorspeld, voor het eerst sinds 1948 een aantal zetels moeten prijsgeven aan de Verenigde partij. Aangenomen wordt, dat de Vorsters partij, die het land de afgelopen 22 jaar heeft ge regeerd, toch wel de verkiezingen zal winnen. De kleine Progressieve partij, de enige in Zuid-Afrika die in een sa mengaan van alle rassen gelooft, heeft haar enige parlementszetel be houden; mevrouw Helen Suzman werd met een drievoudige meerder heid gekozen. CAGLIARI (Italië) Ongeveer twintig Italianen zijn in de armen wijk Sant'Elia van de hoofdstad van Sardinië Cagliari, in hongerstaking gegaan. Zij doen dit uit protest tegen het bezoek, dat paus Paulus vrijdag aan deze wijk zal brengen. De armenwijk moet worden ont ruimd om plaats te maken voor een toeristenoord. De paus, die een bezoek aan deze buurt zal brengen hoopt op informeel contact met de plaatselijke bevolking. Plan in studie DEN HAAG Na de Flevopolder, de Hoeksewaard en Tilburg is nu een vierde naam gevallen voor de ves tiging van een tweede nationale luchthaven. Een commissie van de Rijksluchtvaartdienst bestudeert thans een plan. dat vestiging beoogt rond de Noordbrabantse gemeente Steenbergen. Dit gebied blijkt bij een aantal le den van de commissie de voorkeur le hebben omdat het voldoet aan de eisen, die een grote luchthaven van internationaal karakter stelt. Enkele van de voordelen van Steenhergen: het gebied ligt planologisch zeer gunstig. het is vrij dun bevolkt, wat met het oog op geluidshinder gunstig is, het krijgt via de zoomweg over de Volkerakdam goede verbindingen met zowel de randstad als België en het ligt ten aanzien van de aan vliegroutes gunstig. AMSTERDAM De Stichting Hol land Festival gaat tegen de N.V. Maatschappij Zeebad Scheveningen, de EMS en de heer Zwolsman per soonlijk een kort geding aanspannen over nakoming van de huurovereen komst van het Circustheater. Het kort geding zal op vrijdag 1 mei voor de president van de Haagse recht bank dienen. De Maatschappij Zeebad Scheve ningen berichtte op 6 april j.l. aan het Holland Festival dat het Circus theater niet voor manifestaties in het kader van het Holland Festival dit jaar beschikbaar zal zijn. Het bestuur van de Stichting heeft daarop de Maatschappij gesommeerd uiterlijk 22 april te verklaren dat de getroffen huurovereenkomst zal worden nage komen. Dit is niet gebeurd. HAARLEM De bezetting van de districtskantoren van het NVV en het NKV in Haarlem is gistermiddag om kwart voor twee opgeheven, nadat NKV-voorzitter P. Mertens namens de heren Kloos (NVV) en Lanser (CNV) een verklaring had voorgele zen waarin hij zei dat de voorzitters van de drie vakcentrales de kwestie georganiseerden-ongeorganiseerden onderschrijven als een brandend vraagstuk dat zo snel mogelijk moet worden opgelost. Verrassing ALS de tendens aanhoudt die de uitslag van de Zuidafrikaanse verkiezingen te zien geeft, komt er een verrassend resultaat uit de bus. Dc krachtmeting van gisteren, was bedoeld om de Nationalistische partij van premier Vorster gelegenheid te geven af te rekenen met dc afval ligen van de Herstigtc Nationale partij. Kwaad kon het niet, want de apart heidspolitiek zou er niet door in ge vaar komen. De afgesplitste groep was immers voorstander van een straffer beleid. Uit voorlopige resultaten kan worden afgeleid, dat de kiezers weinig be hoefte hebben aan radicalisering van genoemd beleid. Dit is op zichzelf al een winstpunt. Tevens moet worden geconcludeerd nog steeds op grond van onvol ledige uitslagen dat velen zich van het beleid van premier Vorster heb ben afgewend. Dit geeft een nog belangrijker ont wikkeling te zien ook al blijft dc Nationalistische Partij van Vor ster in het parlement een comforta bele meerderheid behouden. De premier vroeg een vertrouwens votum. Hij heeft het slechts gedeel telijk gekregen. En hij zal verstan dig doen er rekening mee te houden. Herhaling? QMDAT Engeland als vroegere be stuurder van Trinidad verstek laat gaan. heeft Amerika besloten, de eilandenrepubliek in dc Caribische zee te hulp te komen. Een herhaling dreigt van wat zich in de Dominicaanse republiek heeft voorgedaan, nu niet alleen wapens, maar ook mariniers ter beschikking worden gesteld. Het gaat niet alleen om muiterij, maar vooral om politieke tegenstel lingen, die aanleiding gaven tot ern stige onlusten. Muitende militairen zorgden voor wapens. Er zou hier een taak liggen voor de Organisatie van Amerikaanse staten. Deze is echter onderling verdeeld en kan moeilijk tot tussenkomst worden bewogen. Op de Amerikanen rust dan ook een bijzonder ondankbare taak, als zij menen gehoor te inoelen geven aan een verzoek van de regering van Trinidad om steun van militairen. AMSTERDAM In bcurskringen circuleert het gerucht, dat de Ameri kaanse bandenconcerns Goodyear en Goodrich besprekingen voeren over een mogeljjke „verdeling" van Vrede stein. Zoals bekend heeft Goodyear een bod van 380 procent op Vredestein gedaan, maar heeft de president- directeur van Goodrich, de heer G. Alexander, verklaard dat dit concern zijn belang in Vredestein niet wil ai- tsoten. Dit belang zou ongeveer 20 procent bedragen- Dat de beide Amerikaanse onder nemingen willicht onderhandelen over een onderlinge oplossing leiden finan ciële waarnemers o.m. af uit het feit dat het verwachte tegenbod van Goodrich nog steeds uitblijft. BENT U IN VOOR EEN UITJE raadpleeg REISBUREAU BEUK Nwe. Beestenmarkt 19, Leiden Telefoon 32.700 -SfcULkytf- 'm GRATIS at* U. «Zv». I H*Ucu+e abcruAtUA, <rp%ug~! Ik geef op als T nieuwe abonnee: plaats: betaalt: per kwartaal per maand I Als beloning voor mijn aktiviteit I ontvang ik een onderzettegel De nieuwe abonnee krijgt onze krant :il veertien dagen gratis ijte P'aa,s m Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1