GAAN PRATEN VS-vloot rondom roerig Trinidad Commentaren Amateurploeg slaat aan het muiten decoratief en praktisch zo'n Het Kwartet Acfatermaaes Onderhandelingen met vier landen in juni Crita) HET WIER Je Noodtoestand na onlusten STEM OP ISA JUTTE! Prins neemt bevrijdings- defilé af Schmelzer wil de regering sparen Reclameverbod voor tabak V en D gaat verzekeren 3500 deelnemers aan défilé op paleis Soestdijk ds '70 cpn Gebruik autogordels aantrekkelijker maken Ii bon— 1 Nieuwe Leicilse Courant woensdag 22 april 1970 —51ste {aargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Directeur: F. Diemer Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert In teghenspoet!" lofdkantoor Leiden Steenstraat 37 Postbus 76 Telefoon 31441 Giro 58936 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uyE Deze foto's zijn door de astro- lauten van de Apollo-13 geno- nen tijdens de vlucht rond de links een krater in het Ientrum van stralen, aan de ichterkant van de maan, rechts ken zijdelings beeld van krater 802 (volgens de inventarisatie van de Internationale astrono- mis( feijd. Xti akkoord over do wijnpolitiek l*uutste struikelblok weggenomen LUXEMBURG De EEG heeft de afgelopen nacht een be langrijke stap gezet naar een verdere verdieping en uitbreiding van de Gemeenschap. De ministers van de Zes tekenden een overeenkomst waardoor het mogelijk is onderhandelingen met Groot-Britannië. Noorwegen, Denemarken en Ierland over toe treding te beginnen. 'en verwijt zieken vaak joisme. Is egoïsme dan een wrrecht van de gezonden WEISS In het algemeen veel bewol- >g met af en toe regen of itregen. Matige tot krachtige, i de kust harde zuidwestelijke id. Ongeveer dezelfde tempe- uren als vandaag. )E BILT Een hogedrukge- d, dat gisteren tussen de Azo- en Spanje lag, verplaatste h naar het noordoosten en ligt over de Pyreneeën, de Alpen de Balkan. Aan zijn noord- nk wordt met krachtige zuid- stelijke tot westelijke winden :htige oceaanlucht Europa bin- igevoerd. )e noordelijke begrenzing van lucht wordt gevormd door front, dat vanmorgen over len via de Noordzee naar ïotland liep. Scandinavië ligt ook geheel In koude lucht t plaatselijk sneeuw en tem- aturen die maar weinig bo- nul komen, fooruitzichten voor vrijdag: ital uren zon: 1 tot 7; min. ip.: 0 tot 5 graden boven nor- max. temp.: omstreeks maal; kans op een droge pe- 3e van minstens 12 uur: 60 i cent; kan op een geheel droog laai: 30 procent. AROMETERSTAND: Heden uur 76 cm (1013 millibar), óstant. Zod en maan !3 april zon op 5.27, onder j>l; maan op 22.56, onder 5,36 Bpril LK g Water april Rotterdam le getij 2e getij 18.17; Vlissingen le Jij 2.42; 2e getij 15.01; Willem die getij 6.30; 2e getij 18.51. taald. ang. Vragen over folteringen HAAG De Tweede-Kamer- Westerterp en Kleisterlee t.) hebben de regering gevraagd natieke druk uit te oefenen op iraziliaanse regering om een maken aan beweerde marte- van politieke gevangenen. oktober vorig jaar hadden de rieden op eerdere vragen als >ord gekregen, dat „geen beves- was verkregen van een sys- ische schending van de rech- an de mens". PORT OF SPAIN De Ame rikaanse vloot in het Caribisch gebied is in staat van alarm ge bracht, nadat de regering van de Westindische eilanden Trinidad en Tobago gister ende noodtoe stand had afgekondigd. De regering nam deze maatregel na wekenlange Black-Powerbetogwigen. Op Trinidad kwam het gisteren tot zeer ernstige ongeregeldheden, waar bij twee mensen om het leven kwa men. Betogers trokken door de hoofdstad Port of Spain, winkels plunderend en ruiten ingooiend. Er werden in alle haast militairen naar de stad gediri geerd ter versterking van de politie. Met traangas en gummiknuppels pro beerde de politie de orde te herstel len, maar het oproer verspreidde zich al spoedig van het centrum naar de andere wijken. Aftreden Er gingen geruchten dat een aantal buitenlandse banken was aangevallen en dat in het hart van de stad een groot warenhuis in brand was gesto ken. Er is zelfs melding gemaakt van gevechten tussen regeringsgetrouwe troepen en militairen, die de kant van de Black Power kozen. Aanhangers van deze beweging zijn sinds februari op Trinidad in de weer. Zij eisen het aftreden van de regering van dr. Eric Williams, meer economische macht voor het zwarte bevolkingsdeel en oplossing van het enorme werkloosheidsvraagstuk. De afkondiging van de noodtoe stand heeft in andere Caribische lan den tot felle protesten geleid. In Bar bados verklaarde de progressieve volksbeweging, dat de regering van dr. Williams de wettige en morele as piraties van de zwarte bevolking in Trinidad probeert te dwarsbomen. Hysterisch In Guyana zei de Vocal Ratoon- groep", die volgende maand de mili tante negerleider Stokeley Carmi- chael zal ontvangen, dat de gebeurte nissen van de afgelopen weken „heb ben aangetoond, dat de Westindische regeringen steeds hysterischer en ir- Advertentie) UIT JE MINI IN BIKINI In nog geen 200 minuten naar de zon. Inlichtingen bij Reisbureau Beuk Nwe. Beestenmarkt 19. Leiden. Tel. 32700. rationeler reageren op de revolutio naire bewegingen en veranderingen in het gebied." De Westindische rege ringen verklaren hun eigen mensen de oorlog, aldus de groep. Trinidad, het zuidelijkste van de Westindische eilanden, telt bijna een miljoen, het zustereiland Tobago 33.000 inwoners. Er deden zich voor heen geen moeilijkheden voor tussen de diverse rassen, waaruit de bevol king is samengesteld. Zij bestaat voor 40 procent uit af stammelingen van negerslaven, voor 35 procent uit Indiërs en voor 8 pro cent uit gemend ras. De rest wordt gevormd door blanken, Chinezen en Arabieren. Beeldhouwer Jutte heeft gisteren zijn zoontje Isa kandi daat gesteld voor verkiezing in de ge meenteraad van Am sterdam voor de nieuw opgerichte partij Eelta Sociale Dynastie, die zich vooral voor het kin derstemrecht zal in zetten. Een overeenkomst over de wijnpolitiek, waarover vannacht na twee dagen vergaderen een akkoord werd bereikt, nam het laatste struikelblok weg voor de onderhandelingen met de vier kandidaten. De eerste besprekin gen beginnen in juni in Brussel. Het „Akkoord van Luxemburg" stelt de EEG-ministerraad in staat een algehele overeenkomst te tekenen met als onderwerpen: het gezamenlijk financieren van de landbouwpolitiek, het scheppen van directe inkoms ten voor de EEG. versterking van de budgettaire macht van het Europese parlement vanaf 1975. Belasting De ondertekening van deze over eenkomst kan pas gebeuren nadat het Europese parlement de wijnpolitiek heeft goedgekeurd. Vanaf 1 juni zal er een vrije wijnmarkt in de Gemeen schap zijn. Er zullen geen kwantita tieve beperkingen zijn op de invoer van wijn van buiten de EEG. Bij im port is echter wel een invoerbelasting van kracht. De ministers van Vuilenlandse za ken werden het verder eens over ifto- gelijke problemen vöor de landen van het Britse Gemenebest die geasso cieerd-lid van de EEG willen worden. Men kwam overeen dat dergelijke landen naést de (hoofdzakelijk oud- Franse) Afrikaanse landen moeten onderhandelen en gelijk moeten wor den behandeld. IS iet naar voetbaltornooi in Italië (Van onze sportredactie) ZEIST De nationale selec tie van het amateurvoetbal is openlijk aan het muiten gesla gen. De achttien spelers weige ren uit te komen in de halve fi nales van het Europa Cuptornooi voor amateurlandenploegen. De zaterdagsectie van de KNVB verbood de vijf zaterdagamateurs Henk Kiel, Jan den Rooyen. Jaap van Kesteren, Henk Schouten en Aalt Kok om op zondag te spelen. Dit werd door de selectieploeg zo hoog opgenomen, dat op initiatief van zondagamateur Gert Jan Hoek schriftelijk werd gestemd over het naar Italië gaan. De uitslag: twaalf tegen, zes voor. Behalve Aalt Kok zijn de vijf za terdagspelers bij wijze van uitzonde ring bereid desnoods voor eenmaal op zondag te spelen. KNVB-voorzitter Meuleman maak te een verslagen indruk. „Dit be sluit is een anti-reclame voor het Nederlandse voetbaL" De KNVB heeft alle betrokkenen inmiddels opgeroepen voor een nieuwe vergadering. Vanavond om zeven uur zal in het Utrechtse hotel Terminus het laatste woord gespro ken worden. Wellicht maakt de KNVB dan gebruik van het recht om een besluit of afspraak, gemaakt door één van de twee secties, onge daan te maken. Verdere bijzonderheden elders in dit blad. Verder ging men akkoord met een overgangsperiode voor Groot-Brittan- nië om de industrie en landbouw, de kolen- en staalpolitiek en het econo mische en monetaire beleid aan te passen. De Belgische minister van buiten landse zaken, Pierre Harmei, zei in zijn slotrede dat deze overeenkomst de Gemeenschap „tot de drempel van volwassenheid" heeft gebracht. Hij voegde eraan toe dat ook het tijdstip voor directe verkiezing van het Eu ropese parlement dichterbij Is geko men. Parlementen Overigens moeten de nationale par lementen van de Benelux, Frankrijk, Italië en West-Duitsland de besluiten van de afgelopen nacht nog goedkeu ren. DEN HAAG Prins Bernhard zal dinsdag 5 mei op de boulevard m Scheveningen het bevrijdingsdeti^é afnemen. Dit défilé begint om half vier. Deputaties zullen deelnemers van eenheden der Nederlandse strijd krachten, oud-verzetsleden, de voor malige Binnenlandse strijdkrachten, oud-Engelandvaarders, koopvaardij en visserij, het Rode Kruis en de Ne derlandse Spoorwegen. Op de rede van Scheveningen zul len twee fregatten en zes mijnen vegers aanwezig zijn en zal ter hoog te van Seinpost materiaal uit -Ie Tweede Wereldoorlog worden opge steld. (Van onze parlementsred actie) DEN HAAG De fractieleider van de KVP, drs. W. K. N. Schmelzer zei gisteren in de Tweede Kamer, dat hij niet stond te juichen omdat de bui tenlandse inlichtingendienst onder het ministerie van defensie was ge plaatst. Drs. Schmelzer had evenals de andere leden van de kamercom missie voor de inlichtingendiensten kritiek op de gang van zaken. „Maar", zei hij, „ik wil de regering geen stok tussen de benen steken." Kamerlid vraagt: DEN HAAG Het socialistische Tweede-Kamerlid Van den Doel heeft de regering gevraagd een al gemeen reclameverbod voor siga retten en shag uit te vaardigen. Op de verpakking zou moeten staan: „Roken van sigaretten is gevaarlijk voor uw gezondheid". Drs. Van den Doel wees op een dergelijke maatregel in Amerika. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Vroom en Drees- man voegt in juni een nieuw artikel aan het assortiment toe, namelijk de verkoop van verzekeringen. Dat ge beurt onder de naam NV Vendopolis, die is opgericht in samenwerking met het assurantiebedrijf, Langeveld, De Vos en De Waal. Behalve verzekeringen zal ook een spaarplan worden gelanceerd onder de naam Vendo Plus Plan. De ver zekeringsafdelingen zullen voorlopig in zeven filialen van V D worden ingericht: te Rotterdam (Hoogstraat), Den Haag (Spui), Eindhoven, Til burg, Zaandam, Apeldoorn en Gro ningen. I Op zijn rode pantoffelsokken maakte minister Luns gisteren in Luxemburg een (klein) spron getje over de koordafzetting tn het gebouw waar de minister raad van de EEG vergaderde. BAARN Hooguit duizend indivi duele burgers zullen dit jaar kunnen deelnemen aan het traditionele bloe- mendefilé op koninginnedag op pa- lies Soestdijk. De organiserende Oranjeverenigingen in Baarn hebben tal van aanvragen ontvangen om in groepsverband aan het défilé te mo gen deelnemen, maar uiteindelijk zul len ongeveer vijftig groepen met in totaal rond 3500 mensen in het défilé kunnen worden opgenomen. Het'tra ditionele gebeuren op het gazon voor het bordes zal dit jaar in het teken staan van 60 jaar scouting. Ongeveer 550 padvinders uit het hele land zul len er enkele uren actief zijn. TAE nieuwe politieke partij DS'70. de afscheiding van de PvdA, is van de grond gekomen. In welke omvang? Dat Is nog een geheim van de stembus van straks. Want men kan wel een partij in het leven roe pen daar is niet zoveel voor no dig een tweede 1st hoeveel aan hang krijgt ze? Men kan DS'70 beschouwen als een doorgebroken manifestatie van onbe hagen met betrekking tot de PvdA. Deze laatste is, onder invloed van de stroming van Nieuw Links, in een onmiskenbare koerswijziging geraakt. Ze is zogezegd „In de bocht", maar er zijn er nogal wat die geen behoefte hebben dat „mee te maken". Naar onze indruk zijn daarbij met name verscheidenen uit de oude SDAP, zoals deze immers ontwikkeld was tot een wat burgerlijke partij van oerdegelijke Nederlandse stem pel. Zij zien de veranderingen die zich thans voltrekken met lede ogen aan. Er zijn er dan die in de PvdA blijven hangen, anderen rrr.urn dn gang van zaken tè bedenkelipu ztj treden uit. Het zal, vermoeden wij, van zowel kwaliteit als kwantiteit der uittre- denden afhangen, in hoeverre ook de aarzelenden van nu tot uittreden besluiten. Het maakt de komende stembus eens te meer tot een sank die de aandacht verdient. JJET verschijnsel doet zleti vomfc dat ten onzent de communistische partij enige aantrekkingskracht blijkt te hebben op een idealistisch inge stelde sttudent, en een „kritische le raar", en op vergelijkbare figuren in onze samenleving. Het verschijnsel is merkwaardig» omdat het toch wel wijst op gezichts- verenging bij de betrokkenen. Men moet wel bitter weinig zien in al de andere politieke partijen, wil men bij de CPN belanden. Die partij voert een bekwame tak- tiek. Zij stelt zich sympathiserend op naast acties die hier en daar wer den ontwikkeld. Ze opent haar rijen zelfs voor „partijlozen". Intussen echter hebben dezelfde ac ties die de CPN hier steunt niet de minste schijn van kans achter het IJzeren Gordijn. De dolenden naar de CPN mogen geacht worden straks wel weer uit de CPN te dolen. Maar gedóóld wordt er al met al tegenwoordig heel wat. Van Gogh in Amerika 800.000 bezoekers AMSTERDAM De tentoonstel lingen van schilderijen en tekeningen van Van Gogh, die In het afgelopen seizoen in vier Amerikaanse steden zijn gehouden, hebben 800.000 bezoe kers getrokken. De schilderijen en te keningen hangen nu weer ln het Stedelijk Museum in Amsterdam. Maar 8,5 pet. doet ze om DEN HAAG De Stichting wetenschappelijk onderzoek ver keersveiligheid vindt dat de over heid autogordels wel kan ver plichten, maar dat tegelijk het gebruik aantrekkelijker gemaakt moet worden. In het vandaag gepubliceerde rapport van de stichting staat dal maar 8,5 procent van alle automobilisten bui ten de bebouwde kom een autogordel gebruikt. De SWOV acht het gewenst dat er een motievenonderzoek komt, gericht op het veraangenamen van het gebruik van gordels. Mannen maken meer gebruik van de autogordel dan vrouwen en ma ken de gordel ook beter vast Ouder* automobilisten hebben in het alge meen vaker gordels in hun auto dan jongere. DIAGONAAL De diagonaalgordel i6 relatief het meest aanwezig, maar wordt het minst gebruikt. De driepuntsgordel wordt betrekkelijk veel gebruikt. De gegevens zullen worden gebruikt voor een statistisch ongevallenonder- zoek. waarvan de verwerking in 1971 zal beginnen. Uit dit onderzoek hoopt de SWOV de gordel te ontdekken die het meest geschikt is. G&AT/S OIA U* lUMuoe CLbau&ut, Ik geef op als - nieuwe abonnee: naam: I plaats: I I betaalt: per kwartaal O par maand I I Als beloning voor mijn aktivite<t I ontvang ik een onderzettegel. De nieuwe abonnee krijgt onze krant veertien dagen gratia, lijn p Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden AM

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1