IfRT bracht Barnes' Heersende klasse" Papanclreou roept op tot gewapend verzet Zuidmolukkers willen status van vluchteling Kom, zwartkijker ga hetposi. .toor engeef uwTVaan te Nieuwe lawine in Franse Alpen Betoger in de VS gedood VANAVOND TE ZIEN VANAVOND TE HOREN CAROLINA YES O 1 7 MAANDAG 20 APRIL 1970 ROTTERDAM „De heersen- klasse", zegt auteur Peter rnes, „gaat in de eerste plaats »r het geloof in de goedheid de mens. Het vertolkt mijn rijzen dat tegenwoordig goed- d, tederheid, en liefde worden chouwd als afwijkingen, ter- 1 macht, geweld en meedogen- jheid als normaal worden be- louwd". arnes symboliseert deze mening in engenoemd stuk in de figuur van geestelijk gestoorde, die denkt lij Jezus Christus is. Hij predikt ook liefde en mildheid. Wanneer „genezen" wordt verandert hij, s hij zegt. in de God der wrake het oude testament: hij viert zijn issie uit, evenals zijn destructieve incten en iedereen denkt nu dat .normaal" is. Emotie m zijn mening gestalte te geven, t Barnes gebruik gemaakt van de instelling vaak meer schijn- r dan men denkt tussen oude en het nieuwe testament. dankbaar gegeven dus, waarmee 1 wat te doen valt. In Barnes' stuk ter, in de regie van John van de t en in de vertolking van Henk Ulsen komt deze gedachte er be- ild niet uit. De symboliek gaat ten er in grappenmakerij en verras- de effecten en de figuur van de graaf Gurney als de geestelijk ge- irde vermag weinig emoties op te ken. rèl boeiend en bepaald amusant de persiflages op de oude, gede- ereerde „heersende klasse", de ral hun vorm krijgen in de op- kingen van de butler Tucker, r dan kostelijk gespeeld door Pie- Lutz. Verrassend is het taalge- ik, de vaak onverwachte grappen, rmee niets en niemand ontziend ;reen op de hak wordt genomen vooral verrassend is de vorm, Tin het toneelstuk is geschreven, maakt gebruik van alle toneel- delen van Shakespeares tijd tot en het moet voor regisseur John de Rest een geweldige uitdaging geweest om deze groteske, ver- lende komedie op de planken te igen. Indruk 'at dat betreft, alle complimenten, regie was geestig, flitsend on- meer door de verschillende dans- en vaardig. Waarschijnlijk is irdaad elk kolderiek, grotesk mo lt uit het stuk feilloos uitgediept onderstreept. Jammer dat de sym- iek voor een groot deel de mist In ig- Het stuk had meer indruk ge- ukt. rank Raven had ook dit keer weer décor ontworpen, een décor dat op zich zelf een amusant en bewon derenswaardig kunstwerk veel bij droeg tot het welslagen van de voor stelling. Dit in samenwerking met de bijzonder sfeervolle en kundige be lichtingvan Tom van Gilpen. Ann et Nieuwenhuyzen speelde geestig, zij het aan het eind iet wat te gemaniëerd de figuur Grace Shelley, Gerard Hartkamp Was, zoals gewoonlijk weer kostelijk persifle rend als de bisschop Lampton, Pim Dikkers. Lies Franken en Johan Ooms waren leden van de adellijke familie, Wim van den Heuvel was de twijfe lende psychiater, die tenslotte zelf „gestoord" wordt en voorts hadden Wim Hoddes, Paul van Gorcum en Peter Aryans het druk in plezierig en goed gebrachte dubbelrollen. Errny Meunier en Rie Gilhuys gaven heer lijke types van twee Engelse dames. Het NRT bracht „De heersende klasse" zaterdagavond in de Rotter damse Schouwburg voor het eerst op de planken. Kirsten Emous (dan kijkt u véél prettiger) Het neer In Europa max. temp. neerslag gisteren Amsterdam mist Brussel h.bew. Frankfort zw.bew. Genève regen Innsbruck regen Kopenhagen geh.bew. Locarno regen Londen h.bew. Luxemburg l.bew. Madrid Majorca MUnchen Nice Parijs Home l.bew zw.bew. regen l.bew. onbew. zw.bew. regen SALLANCHES Een nieuwe aardverschuiving heeft zich zaterdag voorgedaan bij het Plateau d'Assy in de Franse Alpen, waar vorige week donderdag 72 mensen, waaronder veel kinderen, omkwamen toen het sana torium Praz-Coutant door een lawine werd getroffen. De nieuwe aardver schuiving eiste geen slachtoffers, maar onderstreepte wel het gevaar dat de reddingsploegen nog voortdu rend lopen. Inmiddels zijn de stoffelijke resten van negen nog vermiste slachtoffers geborgen. De nieuwe aardverschui ving vond plaat-s toen mejuffrouw Marie Madeleine Dienesch, de staats secretaris van sociale zaken, een be zoek bracht aan de plaats van het ongeluk, voordat ze de begrafenis- dienst bijwoonde voor de 54 tot dan toe geborgen slachtoffers. Twee vil la's worden bedreigd door de lang zaam vorderende jongste verschui ving. Een detachement bergtroepen tracht de verschuiving van richting te laten veranderen. DUSSELDORP De ver tegenwoordiger van de Griekse Centrumpartij in het buitenland, Andreas Papandreou, heeft zijn landgenoten tot gewapend ver zet tegen het militaire bewind opgeroepen. Op een protestbijeenkomst in Dus- seldorp zei hij tegen vijftienhonderd in West-Duitsland werkende Grieken, dat een gewapend conflict met de mi litaire junta in Athene onvermijdelijk is. Papandreou deed een beroep op de Westduitse regering te ijveren voor uitstoting van Griekenland uit de NAVO. Hij zei, dat Noorwegen van plan is het militaire bondgenootschap de rug toe te keren als de VS niets van een dergelijke uitstoting willen doen. Maar dit is door het Noorse ministerie van buitenlandse zaken met klem tegengesproken. Amnestie Het kolonelsbewind heeft zaterdag amnestie verleend aan alle gevange nen, die anders aan het eind van de volgende maand zouden zijn vrijge komen. Maar 40 Griekse burgers en legerofficieren, die sinds juli vorig jaar gevangen zitten, zijn naar afge legen eilanden verbannen omdat zij "een gevaar vormen voor de openbare veiligheid". De Franse politicus Jean-Jacques Servan-Schreiber is gisteren uit Athene vertrokken zonder geslaagd te zijn in zijn bedoeling de Frans- Griekse journalist Stakaris of de vrouw en kinderen van Mikis Theo dora,kis mee te brengen. Waarnemers gelovèn, dat zijn on- I Hilversum I, 402 m AVRO: Nieuws. 18.U Radiojour- laal. 18.25 Zelfstandig zijn en sTELE VISIE® <v- VAXAVO.MH NEDERLAND I NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes- dierenarts. 115. 19.45 Hier eerste gehoor (stereo) klas- spreekt men Nederlands. 19.50 sleke muziek. CJ.2S Horen en Zoeklicht. 19.55 Mededelingen zien; 7.30 Nieuws; 7.32-7.50 Ac- en de Weerman. 20 00 Nieuws, tualltelten) 8.00 Nieuws. 8.11 20.25 De terugkeer van Don Stereo: Gewijde muziek (gr.) Camlllo van Julten Duvlvier. 8.30 Nieuws. 8.32 Stereo: Voor 22.05 GastprogrammaDe So- de huisvrouw <9.00-9.10 Gym- clalistlsche gedachte. 22.35 nastlek voor de hulsvrouw.) Nieuws. Itrijdkrachtenprogramma. 19.30 steP: 19.55 (K> vReclame. NOS- fcieuws. RVU: 19.35 Zorg voor 20.00 (K) Journaal. STER: 20.15 slachtoffers van de oorlog 0-1945.NOS: 20.05 Komt U actuele zaken met eactles van luisteraars en ,|chte grammofoonmuziek. Reclame. VARA: 20.20 Achter het nieuws. 20.35 (K) Ironside. TV-film. 21.45 (K) Fiesta Gltana: menco zang- 22.15 (K) Het mannetjesdler (3) eenacter van Alun Owen. fond Zonder Naam: 22.20 NOS: 22.45 <K> Journaal. TE- Tlekwart van de wereld heeft 1 broodnodig, lezing. NOS: h.J0 Nieuws. 22.40 Mededelin- AVRO: 22.43 Radlojour- NOS: 22.55 Stereo: Jazz n aktle. 23.55-24.00 Nieuws. Hilversum 1, 402 m AVRO: in ochtendgym- Stereo: Lichte grammofoonmuziek. 8 00 Nieuws. 8.11 Radiojournaal. 8.20 Stereo: Lichte gr ammo- Muzikaal .1.35 Schoolradio. 10.00 Vormen en omgang met de Bijbel, le zing. 10.15 Stereo: Hoogtepun" ten uit Alda, opera van Verdi (gr.) 11.00 Nieuws. 11.03 Ferdi nand Huyck (deel 27) serie- hoorspel. 11.27 Voor de zieken. 11.55 Mededelingen. KRO: 12.00 Stereo: Gevarieerd program ma. (12.22 Wij van het land: 12.26 Mededelingen Lb.v. land en tuinbouw: 12.30 Nieuws; 12.41 Actualiteiten: 13.00-13.05 Raden maar....) 14.00 Concilie postbus. 14.05 Schoolradio. 14.90 middagmagazine f Hilversum II, 298 m IrCRV: 18.30 Nieuws. 18.41 Ac tualiteiten. E.O.: 19.00 Veelge vraagde geestelijke muziek. b.20 Reformatie en reveil, ge brek. 19.35 Intermezzo: beken- NEDERLAND II NOS: 18.45 (K) De Fabeltjes krant. STER: 18.51 (K) Recla me. NOS: 18.55 (K) Journaal. STER: 19 00 (K) Reclame. NOS: 19.04 Scala: Informatief pro gramma. NCRV 19 30 Scheeps jongens van Bontekoe. ver volgverhaal, 19.39 <K) De waai er van Sevilla. famillefeuille- ton. STER: 19.55 (K) Reclame. NOS: 20.00 (K) journaal. STER: 20.15 (K) Reclame. (18.00 Nieuws.) 17.00 Overheids voorlichting. 17.10 Voor de kinderen. 17.15 Tien jaar Kinderzangfestival. 17.45 Hall, gjjf18.19 Uit zending van de KVP. Hilversum ni, 240 m en FM- 9.00 melodieën. 19.45-20.00 Op- NCRV: 20.20 Gevraagd: Een een wekelijkse bljbel- NCRV: 20.00 Stereo: Concertgebouworkest en voor drachtkunstenaars. 21.05 Een PP de vijf. klankbeeld. 21.30 Muziek en dienst. 22.00 Stereo: Licht ensemble met zangsolis- 22.20 Avondoverdenking. Nieuws 22.40 Llterama: Ijver boeken, schrijvers en to- «1. 22.55 Voorrang: een artls- voorkeursprogramma. Stereo: Strijkkwartet. p.55-24.00 Nieuws. redenaar. 21.20 Actualiteitenru briek. 21.45 Dombey Zoon, TV-feulUeton. 22.35 (K) Buiten- gebeuren ln Jeruzalem, gods dienstig programma. NOS: 22.50 (K) Journaal. TELEAC: 22.55-23.25 Methodiek burgerschapsvorming (herh.) (8.30-8.33 8.50 Morgenwij ding. NOS: 9.00 Uitgebreide re portage of herhaling NOS-pro- gramma. 9.35 Waterstanden, familleprogramma. 9.40 Muziek uit de Middeleeu- wen en Renaissance, (opn.) AVRO: 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbeidsvitaminen (gr.) (11.00-11.02 Nieuws.) 11.30 Voor kanalen VARA: de vrouw. (11.55 Beursberlch- Nieuws. 9.02 Plaatjes voor de ten), 12.30 Voor de landbr pep (10.00 Nwa. 11.00 Nieuws. AVRO: 12.40 Toppers van toen 11 03 Licht platenprogramma. (gr). 13.00 Nieuws. 13.11 Radio- Nieuws). 13.00 Nieuws. Journaal. NOS: 13.30 Spiegel 13 03 Ekspres: licht platenpro- van BelBië: muz. en nieuws gramma. 14 00 Nieuws. 14.03 De van onze zuiderburen. 14.00 E?d>' Becker Show. 15.00 Stereo: Klein chanson. 14 40 N eUWs. 15.03 Drie-draal. 16.00 Jazz uit het historisch archief. Meuw». 16.03-18.00 Mix: licht AVRO: 15.10 Nederlandse com- Platenprogramma <17.00-17,02 ponlstenportretten: Mathijs Nieuws Vermeulen (1888-1967). 16.00 BELGIë Kanalen Nederlands 2 Zandmannetje. Nieuws. 16.03 Inleiding tot r dg ziekbegrip. 16.23 Stereo: Alt- 7 mezzo en plano. 16.45 Land d<- muzen: Kunstkroniek. 17.16 Stereo: Jazz Spectrum. 17.86 Mededelingen. TELEVISIE! 0: Hilversum II. 298 m - Npn 19.00 NCRV: 7 00 Nieuws. 7.11 Het NEDERLAND I Sporttrlbune. 19.20 woobinda. levende woord. 7.16 Op het NOS/NOT: 10.45-12.00 School-tv. derhandelingspositie is verzwakt als gevolg van recente verklaringen, waarin hij kritiek op het Griekse be wind uitte. Hij zou hebben gezegd dat de Ame rikaanse geheime dienst en het Ame rikaanse leger de werkelijke aan stichters van de staatsgreep zijn ge weest, een verklaring die de woede van de kolonels had gewekt SANTA BARBARA/VS Een jon ge betoger is zaterdag door een nog onbekende schutter gedood bij onge regeldheden voor een bijkantoor van de „Bank of America". Vrijdagavond waren al vier studenten gewond door hagel uit een jachtgeweer. De politie deelde mee, dat de ordetroepen slechts in de lucht hadden geschoten. De bank was al in februari doelwit van betogende studenten, die het ge bouw beschouwden als het symbool van het kapitalisme, en het in brand staken. Een groep van tweehonderd studenten heeft bij de ongeregeldhe den van zaterdag de ruiten en glazen deuren van het pas herstelde bankge bouw met stenen vernield. De politie verjoeg hen met traangas. Nederlands schip op de Rijn gezonken KOBLENZ Het 875 ton metende Nederlandse vrachtschip Hanna uit Rotterdam is gisteren op de Rijn bij St, Gbar in Duitsland na een aanva ring met het Westduitse schip Lena gezonken. Er deden zich geen per soonlijkeongelukken voor. In de Portugees-Israëlitische synagoge te Amster dam. is gisteravond een solidariteitsbetoging gehou den voor het Comité voor de joden in de Sowjet- unie, dat protesteert tegen de vrijheidsberoving en ontrechting van de joodse gemeenschap in dat land. Vier personen voerden het woord, t.w. (van links naar rechtsde Amsterdamse wethouder Koets, het Britse parlementslid sir Barnet Janner, Simon Wie- senthal en Emanuel Litwinoff. Ned. 1 VARA 7.04 uur De lichtkrant. 8.20 uur Achter het Nieuws. 8.55 uur aflevering Ironside. 9.45 uur Fiesta Gitana: Spaanse zang en dans. 10.15 uur derde deel serie „Het mannetjesdier". Ned. 2 NCRV 7.30 uur aflevering Scheepsjongens, daarna De waaier, deel 8. 8.20 uur Gevraagd (slot)een feestredenaar. 9.20 uur Hier en Nu. 9.45 uur Dombey en Zoon (slot). 10.35 uur reportage buitenkerkdienst in Jeruzalem. Hilversum I NOS 8.05-10.20 uur „Komt U maar", luisteraars kunnen tele fonisch over problemen discussiëren. 10.55 uur Jazz uit Amsterdam. Hilversum II NCRV 7.00 uur (EO): geestelijke muziek en gesprek in de rubriek „Wij herkennen elkaar ln Hem". 8.00 uur bespreking en uitvoering 8e symfonie van Beethoven. 9.05 uur klankbeeld „Actie 70" van d?, Herv. Bond voor inwendige zending. 9.30 uur Muziek en dienst. 10.40 uur Literama. 10.55 uur Voorrang: herdenking Gaston Burssens; daar na eigentijdse muziek in stereo. CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 156 Tim Linldnwater verbleekte, wipte met zijn kruk zodat hij over de schou» der van Nicolaas kon kijken, en volgde met ademloze angst de punt van de onervaren pen. De tweelingbroers kwamen juist op dit ogenblik het kantoor binnen, maar Tim wenkte hen, zonder om te kijken, ten teken, dat zij moesten zwijgen. Dé broers keken glimlachend toe, maar Tim lachte niet Hij durfde zich nauwelijks te bewegen. Eindelijk haalde hij zwaar adem en wees naar Nicolaas, terwijl hij zijn kruk nog op twee po ten liet balanceren en broer Charles aankeek. Zijn deftige hoofdknik zei' duidelijk: 'Het gaat goedBroer Charles knikte instemmend en wisselde een vergenoegde blik met Ned, maar juist hield Nicolaas op met schrij» vdn om een paar bladen om te slaan, en Tim, niet in staat zijn vreugde langer te bedwingen, klom van zijn kruk en greep in verrukking Nico laas' hand. 'Het gaat uitmuntend l' zei Tim, terwijl hij zich omkeerde en zijn bazen zegevierend aankeek. 'Zijn grote B's en D's zijn net als de mijne, hij zet punten op alle i 's, en haalt strepen door alle t's. Hij is een voorbeeld voor alle boekhouders. In de hele City zou men geen tweede kunnen vinden.* Zijn handschoen neergooiend gaf Tim Linkinwater met zijn gebalde vuist zo'n slag op de lessenaar, dat de oude lijster van schrik een flauw gepiep liet horen. 'Goed gezegd, Tim!' riep Charles, die weinig minder opgetogen was dan Tim en zachtjes in zijn handen klapte. 'Ik wist wel dat onze jonge vriend 2ijn best zou doen. Ik heb van te voren gezegd, dat hij in veertien dagen een knap boekhouder zou worden, nietwaar Ned?' 'Dat heb je zeker gezegd, lieve broer en'je had volkomen gelijk,'.antwoordde Ned. 'Tim Linkinwater is opgewonden. Maar dat is hij met rechtl Tim is een flinke kerel. Een flinke kerel ben je, Tim.' - 'Het doet mij genoegen,' zei Tim zonder op deze toespraak te letten. 'Het doet mij waarlijk genoegen. Dikt wijls heb ik gedacht wat er van deze boeken zou moeten worden als ik er niet meer was. Wie weet hoe slordig zij zullen worden gehouden, als ik eens dood ben, dacht ik. Maar nu,' vervolgde hij, terwijl hij met zijn vin-» ger op Nicolaas wees, 'als ik hem nu nog een beetje op weg heb geholpen, ben ik gerust. Ik ben blij, dat alles zo zal blijven als toen ik nog leelöe, en ik durf te zeggen dat er nooit zulke boeken geweest, en nooit zulke boeken zullen zijn, als de boeken van de gebroeders Cheeryble.' Toen hij dit gezegd had, keerde hij zich naar zijn lessenaar, en wilde weer aan het werk gaan, maar Charles verhinderde hem dat door te zeggen: 'Geef mij de hand, meneer Linkinwater! Het is vandaag1 immers uw verjaardag. Hoe kunnen wij over andere dingen praten, voordat ik u gefeliciteerd heb! Nog vele jaren hoop ik u geluk te wensen, Tim- 'Broer!' zei Ned, terwijl hij de hand greep, die Tim nog vrij had. 'Vind je niet, dat Tim er jonger uitziet dan op zijn vorige verjaardag?' - 'Zeker, broer!' zei Char les. 'Ik zou haast denken, dat Titn honderdvijftig jaar was toen hij geboren werd, en nu zo langzamerhand tot de vijfentwintig is gekomen. Hij wordt inderdaad elke verjaardag een jaar jonger!' - 'Denk eraan, Tim!' zei Ned, 'dat wij vandaag om half zes eten, in plaats van om twee uur. Op deze dag maken wij altijd een uitzondering op onze gewoonte, meneer Nickleby! Wij hopen, dat u van de partij zult zijn. Tim Linkinwater! Geef mij uw snuifdoos, opdat mijn broer en ik die bewaren, en neem deze daarvoor in rui! als een gering blijk van onze achting en genegenheid. Doe die doos niet open voordat u naar bed gaat, en spreek er naderhand geen woord over, of ik zal uw lijster de hals omdraaien. Ha, ha! Nu, me neer Nickleby tot half zesKom, Charles Onder zulk gebabbel, waarmee zij gewoonlijk dankbetuigingen verhin derden, verliet de tweeling arm in arm het kantoor, nadat zij Hm Lin kinwater een kostbare gouden snuifdoos hadden geschonken, met ccn bankbiljet daarin, dat tien maal meer waard was dan de doos zelf. Boos op ministerie van CRM Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De Zuidmoluk- jongeren zijn zeer veront- lardigd dat het ministerie van iltuur, Recreatie en Maat- lappelijk Werk zaterdag geen hoor heeft gegeven aan de uit- diging de door hen georgani- erde conferentie bij te wonen, gelegenheid van het feit dat 25 april het twintig jaar ge- ten is dat de Republiek Zuid- olukken op Ambon werd uit roepen. Slnd maart nadden de jongeren de rate uitnodigingen verzonden. Toen vernamen dat minister Klompé rhlnderd was te komen nodigden ze arna een hogere ambtenaar uit. n dag voor de conferentie werd be- ht ontvangen dat niemand van het ilsterie zou komen, zonder opgaaf n redenen. Ka afloop van de zaterdag in Den Haag gehouden conferentie werd in een telegram aan de vaste commissie voor CRM van de Tweede Kamer en aan mr. Van Thiel aan de veront waardiging uiting gegeven. Men acht de houding van het ministerie te meer onaanvaardbaar in vergelijking met de houding van het ministerie t.o.v. bijv. de woonwagenbewoners waar wel een gesnrek mee werd aan gegaan. De conclusies van de conferentie zijn neergelegd in twee moties die zijn verzonden aan de Minister-presi dent, minister Klompé en de Tweede Kamer. De jongerer spreken daarin uit dat de Zuidmolukkers geen Ne derlandse maatschappelijk werkers en begeleiders opgedwongen willen krijgen, terwijl ze zelf genoeg capa bele mensen hebben Men wil dat de ze mensen ook worden gesubsidieerd, zodat de Zuidmolukkers in staat wor den gesteld hun e.gen zaken te rea len. De maatschappelijk werkers die door het ministerie worden aangewe zen bedisselen zonder, ja zelfs tegen de Zuidmolukkers de zaken, zonder dat men de mensen begrijpt, zo stel len de jongeren. Na twintig jaar is men nog steeds zonder enige status. In vele paspoor ten staat achter „nationaliteit" ver meld: onbekend. Men wenst niet lan ger achtergesteld te worden bij ande re vluchtelingen en vraagt in de mo tie om vluchtelingenpaspoorlen. De rechtsposities der Zuidmolukkers dient wettelijk geregeld te worden. Andere conclusies van de confe rentie zijn, het aanvragen van eigen zendtijd en het niel langer betiteld worden als Ambonnezen, maar als Zuidmolukkers. De tweede mo'.ie is ondertekend door de Nederlandse jongeren van de organisatie Door de Eeuwen Trouw. Hierin staat dat het onbegrijpelijk is dat straks de 5e mei wordt herdacht onder het motto „Vrijheid ook voor de ander", terwijl m ons eigen mid den 28.000 Zuidmolukkers worden be handeld in strijd met de Rechten van de Mens, het Volkenrecht en de meest elementaire beginselen van het eigen recht. Mars Vanmorgen is in Assen een mars van start gegaan die in vijf dagen duizenden Zuidmolukkers te voet naar Den Haag zal brengen. Zaterdag begint om 14.30 uur in de Houtrust- hallen dc officiële herdenking van de onafhantelijkheidsproklamatie in 1950. In totaal kwamen ln 1951 op bevel van de Nederlandse regering 12.500 Zuidmolukkers naar ons land. 7: „Jaen nou ik het daar tóch over heb", ver volgde smidje Verholen, „Waarom hebben jullie mij eigenlijk meegenomen? Is dit gewoon een beetje ple zier vliegen of moet ik werkelijk naar Mars?" „U gaat inderdaad mee naar Mars", antwoordde 't Marsmannetje. „Meer kan en mag ik U echter niet zeggen. Vraag me er dus liever ook niet om. Onze opdracht is om U te voe ren naar de wijze Gru- rantrog, de oudste en eer biedwaardigste inwoner van onze planeet. Wy in woners van Mars be schouwen hem alslaat ik het aldus zeggenals onze hoofdman. Hij woont in een fraai paleis in de stad Marsak. Als wij U by hem gebracht hebben, dan zaJ hij U verder wel zeggen wat U te doen staat. Heel gewoon". „Hmmm, jullie schijnen alles wat je zegt en doet heel gewoon te vinden", gromde de smid. „Maar goed, ik zal verder niets meer vragen en ik zal rustig afwachten wat die ouwe Gru gru eh dinges mij te vertellen heeft". „Niet Grudinges, maar Grurantrog". wees het Marsmanneke de smid vriendelijk terecht. „Onthoud het dus goed, mijnheer Verholen. Wij gaan naar de oude en wijze Grurantrog en ik hoop, dat het niet al te lang zal duren, want er is werkelijk haast bij de zaak". „U zegt daar iets van niet al te lang durenzei smidje Verholen, terwijl hij het Marsmanneke nadenkend aankeek. „Nou weet ik toevallig, dot de planeet Mars op een afstand van 270.200.000 km van de aarde verwijderd ligt. Haha! Vertelt U me dan maar eens hoe U het voor elkaar wilt boksen, dat we er werkelijk zo snel zyn! „Achwat betekenen afstanden voor onze ruimteschepenlachte het Marsmanneke. „Met dit toestel kunnen wij 100.000.000 km per uur vliegen. In twee uur en een kwartier kunnen wij dus over zyn. Wacht maar, ik zal even vragen of er wat meer snelheid ge geven kan worden". Het manneke nam een telefoonhoorn van een haak en zei tegen de smid: „Kijk, met dit toestel stel ik mij in verbinding met onze vluchtleider op de vliegbasis by Marsak". En toen hoorde de smid voor het eerst van zijn leven de vreemde Marstaai. „Risassel granachflog?" vroeg het manneke. Duidelyk verstaanbaar, maar voor de smid volkomen onbegrijpe lijk weerklonk toen het antwoord: „Drinoldargas rinasseflog". „Ballieros solirag', zei het manneke toen nog, waarna hij de hoorn ophing. „Ziezo, dat is in orde", lachte hij. „Laten we nu maar naar beneden gaan. We kunnen daar dan een ogenblikje rustig in een stoel gaan zitten. Het zal nu wel niet meer zo lang duren". FERDNAND

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7