Onzekerheid in Zuid-Afrika begint toe te nemen Kerk en Wereld veilde voor L 40.000 antiek Voorlopig geen vragen svp Sunday Times: geheim! politie in kielzog van Nederlanders Pmzzelhoc Een woord voor vandaag Prof. Verkuyl terug op Schiphol Ds. J. H. Jonker (96) overleden Werkvergadering van conf.-geref. beraad Baptisten jubileum in Stadskanaal Verkoping met eigen karakter en aparte verzameling Medisch centrum in Tanzanië Vrijzinnig hervormd vergadert Langharige domir in ambt hersteld rê MAANDAG 20 APRIL 1970 Vrede Iaat Ik u, Mijn vrede geef Ik u.Het zijn woorden van Jezus tot Zijn discipelen, kort voor Zijn dood gesproken. Het is als het ware Zijn testament, het rijkstedat ooit iemand heeft nagela ten. Wat kunnen we filosoferen en mediteren over het begrip vrede. Wat een spraakverwarring bestaat er op dit punt. Wat kunnen we er vele kanten mee op. De vrede, die Jezus Zijn discipelen Iaat. die HU aan Zijn volgelingen geeft, is een vrede, die zich niet laat van gen in woorden. Het is een vrede, die alle menselijke verstand tebo- ven gaat. Wij mogen innerlijk volkomen rustig zijn, omdat wij niet meer voor eigen rekening leven, maar omdat Jezus voor ons in de bres is gesprongen en het met Zijn Vader voor ons in orde heeft gemaakt. Het is de vrede, die afstraalt van het gezicht van een mens. die misschien na een versehikkelijk zware strijd weet. dat hij sterven moet, maar daarvoor geen angst meer heeft. Jezus laat u en mij Zijn vrede. Hij gééft ons Zijn vrede. Is er meer nodig dan dat? Wat maken wij ons toch iedere dag opnieuw druk over allerlei zogenaamd belangrijke zaken! En hoe vaak vergeten wij hel enige, dat nodig is: het aanvaarden, met ons gehele hart. van de vrede, die Jezus geeftZouden de zenuwartsen niet heel wat minder werk hebben, als wij Jezus' vrede wat meer toelieten in ons leven? Weiezen vandaag: Genesis 45 vers 1 tot 15. (Van een onzer redacteuren) AMSTERDAM De situatie in Zuid-Afrika is veel ernstiger dan ik me had voorgesteld. De rechteloosheid, met name in de steden, is verbijsterend. Er is sprake van een groeiende collec tieve verbittering. Hoopvol is daarentegen dat de onzekerheid bij de blanken toeneemt en dat ondanks opkomende „black power" het aantal zwarten dat integratie blijft willen nog heel groot is. Vanuit de kerkelijke situatie moet Nederland kritisch mee doen. Er kunnen veel meer brug gen geslagen worden en daarbij denk ik vooral aan de jongeren. Dit zijn, in een notedop, de voor naamste indrukken die prof. dr. J. Verkuyl na een uiterst vermoeiende reis van vijf weken door Zuid-Afrika, I Kijkers „stropende tafels af op de antiekveiling van Kerk en Wereld. waar hij ontelbare gesprekken heeft gevoerd, gastcolleges heeft gegeven en vergaderingen neeft toegesproken, zaterdag mee naar Nederland heeft gebracht Hij was in Zuid-Afrika op uitnodiging van de raad van kerken. Dat gaf hem het voordeel over in het land-zèlf gescheiden houdende kerkmuren tussen de Engelse en Afrikaanse kerken bijvoorbeeld, en dat was in feite nieuw voor hem, in feite geen relaties te bestaan heen te kunnen lopen, met alle positieve effecten van dien. Zuid-Afrika staat thans volledig in het teken van de verkiezingsstrijd, waarvan de uitslag wel weer zal zijn, aldus prof. Verkuyl, dat het huidige beleid met vijf jaar zal worden ge continueerd. De Nationale (rege ringspartij stelt zich vooral fel te weer tegen de nog meer extreme, af gesplitste groep-Herzog, die kennelijk over veel geld beschikt en mede daardoor veel van zich kan laten spreken. Nog strakker Om deze groep zoveel mogelijk wind uit de zeilen te nemen voert de regering in bepaald»? opzichten een nog strakker apartheidsbeleid. Zo maakte tijdens de aanwezigheid van VOORBURG Op 96-jarige leef tijd is overleden ds. J. H. Jonker, de oudste der emeritus-predikanten van de gereformeerde kerken. De begra fenis heeft op zijn verzoek zaterdag in alle stilte te Zeist plaatsgehad. Na zijn studie aan de VU werd ds. Jonker, die zich weer in Voorburg merveer en Wormer. Vijf jaar later ging hij naar Nunspeet en weer vijf jaar later naar Voorburg. Zijn laatste gemeente Was Werkendam, die hij twintig jaar diende. Na zijn emeritaat in 1946 bleef ds. Jonker, die zich,v weer in Boorbürg vestigde, nog tal van jaren actief. Zo was hij enkele jaren geestelijk ver zorger van politieke delinquenten in de cellenbarakken van Scheveningen en geestelijk verzorger van het Nebo- ziekenhuis. Ook in een rusthuis te Zeist, waar hij 'enkele jaren ver toefde, deed hij pastoraal werk. Tot op hoge leeftijd ging hij nog uit pre ken. Ds. Jonker is hoofdbestuurslid ge weest van de Bond van jongelings verenigingen op gereformeerd* grondslag en maakte, toen hij in Werkendam stond, herhaaldelijk deel uit van de particuliere synode van Noord-Brabant en Limburg. Ook naar de generale synode werd hij afge vaardigd. (Van een onzer verslaggeefsters) DOORN Voor de derde maal in de 25 jaar van zijn be staan heeft Kerk en Wereld een antiekveiling gehouden. Afgelo pen vrijdag was de kijkdag in de recreatiezaal van Het Grote Bos in Doorn en zaterdag de ver koopdag. Zaterdagavond kon de opbrengst die beslist niet tegen viel al bekend worden gemaakt, 40.000, een bijdrage voor de bouw van een nieuwe zeer uit gebreide keuken op het terrein van Kerk en Wereld, die onge veer 400.000 moet kosten. Een dergelijke antiekveiling is er wel een met een eigen karakter en een heel aparte verzameling. De voorwerpen zijn stuk voor si uk Be schonken door „mensen, die Kerk en Wereld een goed hart toedragen", zoals in het voorwoord van de catalo gus staat. Allemaal gekregen goed dus. dat onder de hamer gaat en dat door de organisatoren in dank, maar ook vaak met humor ontvangen zal zijn. zoals het staatsiegewaad van een kantonrechter uit de vorige eeuw. een ouderwetse kinderonderbroek met bandjes en de vele pince-ner (brillen op stokjes). De meeste aandacht op de kijkda.' werd getrokken door het zilvergoed. Vitrines vol met schaaltjes, kinderbe stek, armbanden, het welbekende olie- en azijnstel, veel sieraden en een tafelmes met pistoolheft... wicht niet minder dan zeven kilo zil ver van het eerste gehalte. We telden al dertig soeplepels! In uitgebreidheid deed een mooi geslepen 43-delig glasservies van kristal nog wel iets onder. Opvallend was ook een schilderij van Christus met doornenkroon van een onbekende Spaanse meester uit de zeventiende eeuw. Het bracht ƒ2600 op. Een hele verzameling Chinees por selein was er op de veiling, waaron der een groot gaaf bord (familie ver te), waarvoor duizend gulden werd gegeven. Verder Chinese vaasjes (fa milie rose) en natuurlijk Chinees blauw. Sommige voorwerpen waren enigszins beschadigd of gerestaureerd, maar het lijkt wel of voor sommige aniiekverzamelaars „breuk en barst" de zaak nog iets aantrekkelijker maakt. De echte antiekkenner kom je zo'n kijkdag ook tegen. Met kennersblik stroopt hij de uitstaltafels af, de bril zakt af en toe naar het puntje van de neus, de sigaar wordt van links naar rechts in de mond gerold en er wordt herhaaldelijk op de kale schedel ge krabd. Hij is slechts zelden te vol doen, meestal keert hij zich teleurge steld van het voorwerp van" z'n aan dacht af. omdat het 't al weer niet is. Tegenhanger is de man of vrouw, die antiek „liefhebbert". Die zijn er het tegenwoordig het meest. Ze kopen een antiek voorwerp, omdat ze het leuk vinden. Beddepan Deze mensen stevenen meestal recht af op de beddepan, de koperen ketel en de vijzel. Bij deze laatste attributen moet ook worden genoemd een raadselachtig voorwerp, dat er uitziet als een liggend blikken busje met handvat, dat een antiek koffie- brandertje blijkt te zijn. Onder de grotere voorwerpen be hoorden een secretaire, antieke kas ten, veel verschillende soorten stoe len, waaronder een heel aartsvader lijk exemplaar, een schommelwieg een niets minder dan een stoffig rij- zadel van de Duitse cavalerie, mis schien te combineren met het uni form van de kantonrechter. Iets zeldzaams was het hele kleine kistje, eens meegenomen door een zendeling, waarin een handschrift vermeldt, dat het werd vervaardigd door de heidenen toen ze nog in gro ve zonden en onkunde leefden. Een speciale plaats werd ingeno men door antieke boeken, zoals twee concordanties van Trommius in per kament uit 1672, 1685 en 1691, dt Godgeleerde werken van Menno Si mons uit 1681 en een bijbel uit 1885 geïllustreerd door Gustave Doré. En tot slot noemen we nog de „Geestelijke Zedepunten"uit 1698, in lederen band. Cassette Een milde gever of geefster was «over gegaan een groot deel van een cassette uit 1854 te schenken. In ge- ERMELO Zaterdagmiddag 23 mei zal het confessioneel-gereformeerd beraad, waarvan ds. M. P. van Dijk uit Nunspeet en drs. J. Vlaardinger- broek uit Ermelo de initiatiefnemers rijn, een werkvergadering houden in -ie Immanuelkerk te Ermelo. Sprekers op de werkvergadering zijn: ds. L. H. Kwast uit Leeuwarden, dr. H. B. Weijland uit Amhem. De bedoeling op 23 mei in Ermelo is terrein te verkennen, in de herfst van dit jaar volgt dan een confe rentie, waarop beslissingen zullen j worden genomen. i De grote belangstelling voor de rubriek „Uw probleem is het onze" noodzaakt ons de lezers te verzoeken temeer nu een onzer medewerkers al enige ttfd ziek is voorlopig geen nieuwe vragen meer in te zenden. De meeste vragenstellers van de laatste weken hebben al persoonlijk antwoord ge kregen. Nu nog binnenkomende proble men zullen we op zeer drin gende gevallen na even moeten laten liggen. prof. Verkuyl minister P. Koornhof van Bantoe-aangeleigenheden bekend, dat ook allerlei zg. middenstandsfunc ties zoals klerk, secretaresse, typiste, uitsluitend aan blanken voorbehouden zullen zijn. De verkiezingspropaganda is geba seerd op de angst. Als belangrijke in druk van prof. Verkuyl, vooral via persoonlijke gesprekken, kwam naar voren, dat achter het zogenaamde zelfbewustzijn -van wel blanken een grote onzekerheid schuilgaat. Er is op het ogenblik veel gaande in Zuid-Af rika, waardoor de blanke meerder heid zich hopelijk nog meer bewust gaat worden van de gevoelens van bitterheid en haat, die bij de zwar ten leven. De vijf bewegingen die zich kri tisch opstellen tegenover het apart heidsbeleid, o.a. het instituut voor rassenr»?laties en het christelijk insti tuut, willen voor 1971 tot de formule ring van een alternatieve politiek komen. Over de oppositie-standpun ten wordt heel wat in de pers ge schreven: er is inderdaad veel pers vrijheid. Prof. Verkuyl wisselde kritisch van gedachte met de heren Vorster, Ge- ricke »?n Snijman (allen ook ter syno de in Lunteren aanwezig) over radi cale gerechtigheid voor de Zuidafri- kaanse uitsaaikorporasie radio-om roep. Typerend vooi de huidige sy- tuatie: het gesprek zal pas na de ver kiezingen worden uitgezonden (prof. Verkuyl: hopelijk onverkort). „Lunteren" heeft overigens, zo is de mening van prof Verkuyl, nuttig pa- werkt. Vooral door de broederlijke bejegening en het feit dat er eerlijk kon worden gepraat. Dat wil men graag in Zuid-Afrika: dat men kri tisch meedenkt. Hij hoorde ook vaak: waarom komt een man als Kuitert niet eens om over de nieuwe theo logie te informeren? Prof. Verkuyl heeft ook veel met kleurlingen en Bantoes gesproken. Met name de predikanten uit deze groepen klaagden erover, dat in het verleden tal van collega's uit Neder land wel veel met blanken over de problemen van gedachten wisselden, maar verzuimden met hen vertrou welijke gesprekken te voeren. En dan gingen ze weer met optimis tisch beeld (het valt allemaal wel mee) naar huis. Over het bruggen bouwen: prof. Verkuyl zou graag zien dat een inten siever contact tossen reformatorische studenten uit Nederland en Zuid-Af rika ontstond. STADSKANAAL De oudste bap tistengemeente van ons land. Stads kanaal, herdenkt volgende maand het 125-jarig bestaan. Met de stichting van deze gemeente deed In 1845 het baptismc zijn intrede in ons land. Zondag 17 mei, Eerste Pinkster dag, zal 's-middags een radiokerk dienst uit deze gemeénte worden uit gezonden, waarin ds. K. Reiling en ds. O. Oldenburger zullen voorgaan. Zaterdagmiddag 23 mei is de offi ciële herdenkingsdienst. Voorganger in deze dienst is ds. Oldenburger. Dr. Rudolf Thaut, president van de Euro pese Baptistenfederatie, is een van de gastsprekers. J. Reiling en W. Kruit, nazaten van de eerste zeven Neder landse baptisten, zullen een herden kingssteen onthullen. Deze politieke prent van de „Groote Kuiper" was er een uit een serie tekeningen van de Telegraaf uit 1909. Tekenaar was Louis Raemakers. Een map van dergelijke prenten lag op de antiekveiling van Kerk en We reld. JOHANNESBURG Volgen» het Zuidafrikaanse blad Sunday Times zou prof. dr. J. Vvkuyl bij de afslui ting van zijn bezoek aan Zuid-Afrika hebben verklaard, dat hij door de autoriteiten nauwlettend In het oog is gehouden. Ook zou het merendeel van de mensen die hij in het land had MOSJI Het nieuwe christelijke ziekenhuis bij de Kilimaoidzjaro in Tanzanië zal in oktober in gebruik worden genomen. Dit ziekenhuis is het belangrijkste ontwikkelingsproject van de Lutherse Wereldfederatie. De benodigde 24 miljoen is vrijwel geheel door de Duits»? en Zweedse lutherse kerken bijeen gebracht. Het ziekenhuis krijgt een capaciteit van driehonderd bedden en zal gele genheid bieden voor de behandeling van 1500 ambulante patiënten. Vol gend jaar start een vierjarige ver- pleegstersschool me» een eerste klas van dertig meisjes. De staf is nog niet helemaal com pleet Directe ar Irwin Mortenson zoekt nog acht artsen, twee hoofdver pleegsters, drie administratieve krachten en enkele medisch-tech- nische assistenten. In totaal zal de staf uit 45 mensen bestaan. ROTTERDAM Woensdag 22 april wordt de voorjaarsvergadering gehouden van de provinciale vereni ging van vrijzinnig hervormden in Zuid-Holland, 's-middags om half drie in het Atrium, Karei Doorman straat 143, en 's-avonds in de Paulus- kerk. 's-Middags komen huishoudelijke zaken en experimentele kerkdiensten aan de orde. 's-Avonds spreekt prof. dr. P, Smits over de verstedelijking. 2LS«Ugc» - DE GROOTE KUI&R. gesproken later zijn o: door de geheime politie. In de Sunday Times wordt del heime politie er verder van bescl digd de samenstelling van een I filmd verslag over het bezoek f prof. Verkuyl en de verkiezingssf in Zuid-Adrika doo een report ploeg van de NCRV-televisie te ij ben verhinderd. Onbekende „bezoekers" hetl laat er geen twijfel over bestaanf dit dit mensen warei van de gehl politie waren de hotelkamers de Nederlanders binnengedrongef maakten films ;»n g»?luidsbandei waarde van vele tienduizenden 1 dens onklaar, dan wel namen j mee. BRISBANE Twee lang! Australische dominees zijn in I ambt hersteld. Zij waren verB jaar door (anglicaanse) aartsbissl Strong van Brisbane uit hun f ontheven, omdat zij hun haar 1 wilden laten knippen. Malcolm Bell (26) heeft e»0 /uil gekregen bij de opvang van griuiten. Austin Parry kreeg e1_ meenté toegewezen, die tegen L langharige dominee geen bezf had. Beroepingswerl NED. HERV. KERK Beroepen te Smilde (Dr.): P. Veer te Muiderberg (N.H.); te singen (wijk 3; vac. L. M. Versi H. J. Oudhof te Rossum (Gld. Hasselt: C. den Boer te Zeist; te vliet (toez.): W. A. G. Meeuse tej nerveen; te Nieuwerkerk a. d. I. J. Smit te Putten; te Harmeien: Graaf te Meeuwen (N.B.); dooi gen. synode tot legerpred.: kand. W. S. Cuperus te Waddinxveen. Aangenomen naar Heerewaai kand. J. Klinkhamer te Leeuwaï Bedankt voor Zwartebroek: J. Vlijm te Krimpen a. d. IJssel. CSi 01 Zandloper 1 13 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 •HEi de nen oge: ar wi< dl i ki Prij? Vul horizontaal in: 1. zware hamer, zuidvrucht, 3. een der jaargetijden, lange nekharen van dieren, 5. zelfki 6 medeklinker, 7. klinker, 8 vlaktema 9. kolfhamcr, 10. hoon, 11. intrest. ruiterfeest. Bij juiste oplossing leest nrfD. d verticaal 13 de naam van een streek Noord-Holland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL Horizontaal: I. kangoeroe, 2. Adriada Mc ie, 3. nictig-dlk, 4. deren-Eems, 5. WÓ ger-Lien, 6. lïancn-Ric, 7. A.M.-geni Nd., 8. Amcr-een-d.i., 9. relatie-eng. Verticaal: 1 kandelaar. 2. Ariel-imO lsker 3. nier-gagel. 4. gat-een-era, 5. Odin-l 'iwd net, 6. engel.nr-ei. 7. rede-Irene; olim-cinde; 9. eek-snedig. .eidi atui Leic i V( Oo anck Mar J. h z v Ma Nor fers. pricdi

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2