Onderwijzer riskeert een flinke douw N )41 Israëli's moeten soepeler zijn Fusiekoorts had de beurs weer 's stevig te pakken Unieke ijsbaan in Vlaardingen Renault 12 op de weg krant van FORMAAT Opruiendebrief voor Krijgsraad Engels elftal met lobby Charlton Agenten „honds bejegend beste hekken 'komen uit BesU Plan gereed, geld ontbreekt Sisco in Jeruzalem: FINANCIEEL WEEKOVERZICHT Groot tekort vrijgemaakte predikanten 1970 9 ZATERDAG 18 APRIL 1970 HET leger is een systeem, op semi-fascistische basis geschoeid, in dienst van het Westers kapitalisme. Hierin moeten jullie je niet laten inkapselen. Waarom geen bezetting van centrale posten (keuken, kantine, wachtgebouw!)? Waarom geen sabotage van appèls, inspecties en controles?" De schrijver hiervan wil „om duidelijke redenen" z'n naam niet noemen. De marechaussee wil om even duidelijke redenen darde briefschrijver zich meldt. Hans Koster verraadt niets. Het „Je maintiendrai" staat op z'n gezicht ge schreven. Hogeschool even hezet TILBURG Veertig studenten itbben gisteren geruime tijd de fa- ulteit der sociale wetenschappen van tkatholieke hogeschool bezet. Met de hulp van enkele weten - thappelijke medewerkers zijn de tudenten na lange discussies over de lenselijkheid van een alternatieve nciale faculteit, tot actie overgegaan. De cemocratisering is in een impas- geraakt door tegenwerking van de hogere inkomensgroep" van de fa- ulteit, 7.o menen zij. Het senaatsbe- luur heeft een spoedvergadering be- >gd waarin de klacht van een hoog- ;raar tegen een groepje studenten, !at zijn werkkamer bezette terwijl lij een bespreking voerde, werd be- laiïdeld. Dr. K. K. Bossina, hoogleraar in Ildc kindercardiologie aan de (I Rijksuniversiteit in Groningen, is I lid geworden van het American ■College of Cardiology. Prof. "Bossina is door het Amerikaanse nstituut uitgenodigd toe te reden als blijk van waardering or zijn prestaties op medisch (jkbied. De Amerikaanse ambas- ideur J. William Middendorf I 'links) overhandigde gisteren het bewijs van lidmaatschap. LONDEN Manager Alf Ramsey beeft voor de interlandwedstrijd die Engeland vandaag in Cardiff tegen Wales speelt voor het Britse voetbal kampioen schap, een beroep gedaan op Bobby Charlton. De aanvaller van Manchester United staat voor de 99e maal in het nationale team. Ramsey <an voor deze wedstrijd niet putten it spelers van Leeds United en Chel- die vrijstelling hebben gekregen verband met het nog af te werken programma. opstelling van Engeland is: Banks; Wright, Hughes, Mullery en Labone: Moore en Lee; Ball, B. Charlton, Hurst en Peters. (Van onze autoredacteur) AMSTERDAM Renault heeft gisteren voor het eerst ook in Nederland zijn jongste telg geïntroduceerd: de Renault R 12, waarvan de levering dit week einde begint. De prijs van de 'A'agen is 7122, die van de Re nault 12 TL 7483. Zoals de foto toont, wjjkt het model fhl sterk af van de andere Renault*. (vierdeurs) carrosserie is sterk Uivormig, waardoor aërodynamisch "nstige eigenschappen werden ver togen. door Rolf Hoekstra JJERKENWOUDE Hans Koeler (22) riekeert. zoal? militai ren dat noemen, een flinke douw. Waarom? Omdat een an der een ingezonden brief heeft geschreven, die de legerleiding opruiend, beledigend en ondermijnend vind. Deze brief is zonder naamsvermelding geplaatst in een blad. dat onder de militairen van de legerplaats Oirschot is verspreid en dat de naam Luctor (Ik worstel) draagt. Voorlopig is de tweede helft van het devies Luctor et emergo (Ik worstel en ontkom) nog niet weggelegd voor burger Hans. Als redacteur van Luctor wei gert hij de naam van de brief schrijver te noemen en dat kan hem voor de Krijgsraad brengen. De zaak is in onderzoek, heeft de minister van defensie Den Toom op vragen uit de Tweede Kamer geantwoord. Hans Koster blijft er erg nuchter onder. Onlangs ging hij met groot verlof en momenteel staat hij met zichtbaar plezier voor de tweede klas van de christelijke lagere school in de plattelandsgemeente Berkenwoude in de Krimpenerwaard. Terwijl de kin deren bij het uitgaan van de school het pas geleerde Wilhelmus zingen, ter ere van de verjaardag van prins Maurits, zegt hij: ..Deze affaire is zwaar overtrokken" ..We hebben het blad Luctor opge richt, omdat het officiële blad van de legerplaats Oirschot artikelen weige rde, die ook maar in zeer lichte mate getuigden van mogelijke kritiek op het leger. Reeds na het verschijnen van het eerste nummer kwamen de moeilijkheden". Dienstmarhines „Voor het type- en stencilwerk maakten we gebruik van dienstma- chines. Bepaalde officieren vonden ons te negatief. Uit hetzelfdè letterty pe van Luctor en het officiële leger- blad concludeerden zij een verre gaande vorm van samenwerking. Dat kon natuurlijk niet." „We zijn op eigen machines verder gegaan. Luctor wordt nu gesubsi dieerd door de Vereniging voor Dienstplichtige Militairen, Met dat blad willen we de militairen meer in formatie geven, ook over de betekenis van de VVDM. Bovendien openen we de mogelijkheid totdiscussie" „Dat bewuste ingezonden stuk staat in het zesde nummer. Omdat we er niet helemaal achter stonden, maar het toch belangrijk vonden, hebben we er ten overvloede bijgezet, dat het stuk was geplaatst buiten de verant woordelijkheid van de redactie". Het mocht niet baten. Ongeveer te gelijk met het verschijnen van Luctor verspreidde de Bond voor Dienstwei geraars (BVD) onder de militairen stencils met oproepen tot sabotage. De legerleiding combineerde een en ander, de marechaussee greep in en de drie redacteuren van Luctor wer den aan de tand gevoeld, verdacht van 't aanstichten van sabotage. Sabotage „Er was inderdaad sabotage ge pleegd. Wielmoren waren losgedraaid, de stuurinrichting van een jeep was doorgezaagd, men had olie uit het carter laten lopen en water en suiker in de benzinetanks gedaan. De mare chaussee vertelde zelfs, dat daardoor een oefening moest worden afgelast". Hans Koster wist van niets, want hij was inmiddels met groot verlof gegaan „Eerst probeerden ze in een persoonlijk gesprek, zoals dat heette, ons de naam van de briefschrijver te ontfutselen. Later hoorden we dat dit vooronderzoek was ingesteld in op dracht van generaal Brackel". De drie redactieleden weigerden de naam te noemen. Vooral toen de ma rechaussee zei, „dat ze die jongen zouden pakken en niet zo'n klein beetje ook. De volgende dag vroegen ze weer of ik wilde komen praten, maar ik excuseerde me. want ik zou uitkeren. Ik stond hier een paar da gen voor de klas en toen kwam een meisje binnenrennen met de bood schap. dat ik onmiddellijk terug moest naar dienst". „Op bevel van generaal Brackel", ARNHEM De Arnhemse politie vond gisternacht de rollen omgekeerd toen een man met een vervaarlijke bouvier op h»t hoofdbureau de politie kwam zoeken. „Pak ze", riep hij te gen het dier. ..Pak ze maar beet", daarmee doelend op een brigadier die hem op de binnenplaats van het bu reau te woord stond. Het kostte de politie wat moeite er achter te komen dat man en speur hond n>3t hen, maar een ter ontnuch tering ingesloten vriend zochten. Maar toen het er eenmaal om ging: een hap uit je oroekspijp of mijn ka meraad vrij, werd het zelfs de hon- denlievende politieman te erg. Man en hond werd ingesloten op beschuldiging van bedreiging. Het is overigens nog niet bekend of de offi cier van justitie een wetsartikel kan vinden om ook do hond te doen voor geleiden. De bekende Arnhemse kra ker Haarlemse J.'pie, die altijd be weert dat je in dc cellen van het wrakke Arnhems.; politiebureau nog geen hond zou opsluiten, heeft onder tussen ongelijk gekregen. Onder de motorkap bevindt zich een 1300 cc motor van 60 pk. die op de voorwielen aandrijft. De topsnel heid bedraagt, volgs de fabriek. 140 km per uur, het benzineverbruik 1 op 12. 1 De TL-uitvoering van de Renault 12 is mechanisch, motorisch en wal uiterlijk betreft gelijk De wagen beschikt alleen over een aantal lu xueuze extra's, zoals elektrisch ver warmde achterruit en gescheiden voorstoelen met tot slaapstand ver stelbare rugleuningen. Beide uitvoeringen hebben een vierversnellingsbak met vloerschake- I ling, zeiden ze. nadat ik had gevraagd waarom. En toen ik toonde niet onder de indruk te zijn voegden ze er aan toe, dat op last van de minister van defensie een onderzoek was ingesteld. Bovendien had ik een oproep gekre gen voor de eerste oefening, maar dat „eerste" was doorgestreept". „Wanneer ik aan de oproep geen gehoor zou geven, zou ik me schuldig maken aan dienstweigeren en daar staat twee jaar gevangenisstraf op. Dat vond ik teveel en toen ben ik gegaan". Hans Koster werd opnieuw gevraagd de naam van de briefschri jver bekend te maken. Hij weigerde. Ondermijnend „De volgende dag gingen ze precies na wat ik allemaal in dienst had ge daan. Met welke mensen ik in contact was gekomen en of ik die mensen voor m'n diensttijd ook had ontmoet. Tot slot wilden ze me laten zeggen, dat ik het ingezonden stuk ondermij nend, opruiend en beledigend vond. Ik heb dat geweigerd". „Bij het afscheid vroegen ze me hoe ik de behandeling vond. Correct, heb ik geantwoord. Ze hadden hun best gedaan geen fouten te maken tiajdens het verhoor, zeiden ze, want ze wisten dat ik het er niet bij zou laten zitten. Het enige is, dat de le- gerpredikant geprobeerd zou hebben contact met me op te nemen. Dat zouden ze hem ten sterkste hebben ontraden. Hij is dan ook niet geko men". Hans Koster begrijpt één ding piet Hij heeft de marechaussee de naam, het adres en telefoonnumme willen geven van een jongen, die onder de militairen de pamfletten heeft ver spreid met oproepen tot sabotage. „Toen die jongen hoorde dat wij door die pamfletten in moeilijkheden wa ren gekomen, heeft hij gezegd dat ik z'n naam mocht noemen. De mare chaussee had geen interesse. Vermoe delijk omdat het een dienstweigeraar is, die niet ondér de krijgstucht valt". „M'n ouders waren in het be gin zwaar in paniek. M'n vader heeft generaal Brackel opgebeld, maar na een half uur kwam ook hij erachter dat met die man niet te praten valt. Hij heeft toen ge zegd, dat er na de Tweede We reldoorlog, althans in het leger, weinig veranderd is". AMSTERDAM Een ets van Rembrandt, voorstellende een land schap met obelisk (plm. 1650) heeft op een veiling van prenten en tekenin gen bij Paul Brandt 7000 gulden op gebracht. Koper was een Nederlandse particuliere verzamelaar. Rechts op deze foto is de plaats waar de landijsbaan wordt aan gelegd. Daaronder tegen de Vlaardingse Vaart wordt het ijs paleis gebouwd. 6 G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Als er 3,8 miljoen gulden op tafel komt, zal binnen de kortst mogelijke tijd een begin worden gemaakt met de bouw van een geheel over- dekte dubbele kunstijsbaan in Vlaardingen. Het complex zal worden gebouwd bij de huidige landijsbaan Broekpolder, paral lel aan Rijksweg 20. Het wordt uniek in Europa. In principe heeft de gemeente Vlaardingen de grond hiervoor be schikbaar gesteld onder nog nader overeen te komen voorwaarden. Het initiatief tot de bouw van deze kunst ijsbaan is genomen door de „Stich ting Vlaardingse Kunstijsbaan". Het ontwerp is gemaakt door de Konink- lijke Nederlandschc Heidemaatschap- I PÜ- I Het plan voorzien in de aanleg van TEL AVIV „De Verenigde Staten zullen niet toestaan, dat de afschrikkingsmacht van Israël vermindert." Dit heeft volgens een Israëlische krant de V.S.-onderminister van buitenlandse zaken Sisco verklaard bij zijn bezoek aan Israël. Ambassadeur De Amerikaanse regering heeft in tussen het verzoek van de Jordaanse regering ingewilligd om haar ambas sadeur in Amman. Harrison Symes, terug te roepen. De VS zullen geen actie onderne- I men tegen de Jordaanse ambassadeur j Sjaraf, die dus op zijn post zal blij ven in Washington. De terugroeping van Symes wordt betreurd, maar men hoopt in Washington, dat de nauwe en goede betrekkingen tusse nde twee landen, die al jaren bestaan, er niet ongunstig door worden beinvloed. Sisco zou er in gesprekken met Is raëlische leiders op hebbe n aange drongen, dat Israel meer soepelheid moet tonen, zich niet van de wereld moet isoleren en zich zou dienen te onthouden van bombardementen ver over zijn grenzen. AMSTERDAM De fusie koorts had deze week de effec tenbeurs weer flink te pakken en men zocht naarstig naar on een overname in aanmerking ko- dernemingen, die eventueel voor men. Het jaarverslag van Uni lever was een teleurstelling, te meer daar de vooruitzichten op winststijging voorlopig gereser veerd beoordeeld worden. De cij fers van Philips over het eerste kwartaal komen op 11 mei. De lokale markt is de laatste tijd rrg in beweging en de koersfluctua ties van sommige fondsen zijn be langrijk. Telkens weer opduiken de berichten over fusies en overna men prikkelen de speculatie en men is gemakkelijk bereid om posities in te nemen in de hoop' op een koers stijging. Het ligt voor de hand. dat deze spe culatieve belangstelling onmiddellijk verzwakt en aanleiding wordt tot een koersduikeling, zodra blijkt, dat geen fusie of overname op komst is. De gevaren van de lokale markt zijn on getwijfeld de laatste tijd toegenomen door de speculatieve aankopen. Op merkelijk is het, dat deze opwaartse tendens van lokale aandelen ingaat tegen de minder geanimeerde stem ming van de New Yorkse beurs, waar men onder de indruk is van het uit blijven van gunstig bedrijfsnieuws. Het oplopen der werkloosheid tot t4 pet. een vrij hoog percentage •ormt een symptoom van de teruglo- pende conjunctuur. Ook de resultaten ■ver het eerste kwartaal beginnen /anwege het teleurstellend karakter ■rvan, een nadelige invloed op de koersvorming te New York uit te oefenen. Aannemers Rubberfabriek Vredestein heeft de laatste twee beursdagen geen note ring gekregen, omdat de fusiebespre kingen. welke geëntameerd zijn, in een beslissend stadium zijn gekomen. De laatste weken werd dit fonds her haaldelijk „op de korrel genomen" en als ernstige fusie-kandidaat gedood verfd. Tegen stijgende koersen wer den de aandelen uit de markt geno men. vermoedelijk door degenen, die lucht van de op komst zijnde over name hadden gekregen. De beurskoers, welke vorig week 220 pet. bedroeg, liep op tot 244 pet., waarna schorsing van de handel plaats vond. Welke overnamekoers er uit de bus zal komen en welk (bui tenlands) concern het bod zal uit brengen. was op de beurs nog niet beken.1. Zoals bekend, heeft Goodrich al een belang bij Vredestein, maar ook de naam van Semperit. een Oos tenrijks concern wordt genoemd. Verder werd bekend, dat van Hat- tum en Blankevoort Beheer, met drie andere aannemingsbedrijven fusiebe sprekingen voert, welke overigens nog wel enige maanden in beslag zul len kunnen nemen. Vroegtijdig is dit bericht officieel afgekomen, terwijl ook al contact met de vakorganisaties is opgenomen. We kunnen niet anders zeggen dan dat de betrokken bouw ondernemingen, waarvan de namen allemaal zijn gepubliceerd, zich tot dusver correct aan een fusie-code. hebben onderworpen. Dit geschiedt op een heel andere wijze dan bij de fusie Philips-Kabel het geval was. welke vrijwel iedereen rauw op het lijf viel, z.g. wegens de beursspeculatie. De koers van de aand. van Hattum en Blankevoort kwam door het fusie- bericht op enigszins hoger niveau. Op jacht naar mogelijke fusiekandidaten werden aand. Interlas. Meelfabrieken, 1 Koudijs, Wessanen, R. S. Stokvis. Ver. Touw e.d. uit de markt genomen I en men bleek bereid hiervoor aan- I zienlijk hogere koersen te betalen. Van de internationals was vooral 1 Unilever flauw gestemd. Dit fonds kwam van 105.50 op 93.10. De oorzaak van deze koersdaling la te vinden in het gepubliceerd jaar verslag, dat over het afgelopen jaar een lagere winst toonde. De netto concernwinst bedroeg ƒ709 miljoen tegen ƒ746 miljoen over 1968. Hoewel de beurs rekening heeft gehouden met weinig groei van de winst, viel vooral tegen de teneur van het jaar verslag. Het werd duidelijk, hoe de prijscontrole in diverse landen het moeilijk maakt om de kostenstijgin gen goed te maken in de prijzen der 'produkten. De winstmarges zijn daardoor kleiner geworden en deze tendens heeft ook in het eerste kwar taal van 1970 doorgewerkt. Concurrenten Verder is er veel concurrentie, b.v. op het gebied der wasmiddelen en het bestuur is van oordeel, dat het nog wel enkele jaren (circa 5 jaren) kan duren, alvorens de stijging van de winst gelijke tred zal houden met de toename van de omzetten. Voorlopig acht de beurs de groeikansen van Unilever niet groot, maar het is mo gelijk. dat dit concern zich ln meer winstgevende sectoren (b.v. bier) van het bedrijfsleven kan interesseren. Hoogovens en Philips konden deze week een lichte verbetering onder gaan. maar Kon. Olie en Akzo moes ten enkele punten van hun koers prijsgeven. Het jaarverslag van Ver. Machine Fabrieken vormde een tegenvaller, omdat het verlies over 1969 28.7 miljoen bedroeg, meer dan het be stuur eind vorig jaar in het vooruit zicht had gesteld. Holland Amerika Lijn zorgde in de scheepvaarthoek voor een flinke bries door aan te kondigen 9 pet. dividend over 1969 te zullen uitkeren (v.j. 5 pet.). De koers van dit fonds liep van 86 tot 100 op. maar het slot kwam op 98 pet. Stoomvaartmij „Oostzee" heeft een onveranderd dividend van 11 pet. voorgesteld. De jongste 9 pet. lenin gen van ziekenhuizen, welke op de markt de laatste tijd verschenen, zijn geen succes geworden. De Amrobank is met 100 miljoen 8-jarige obl. te gen 99 1/4 pet. gekomen, voor welke kortlopende lening een goede belang stelling wordt verwacht. twee ijsbanen van 30 bij 60 meter plus een oefenstrook ten behoeve van het kunstrijden, ruimte voor appara tuur, kleedkamers, een voorziening voor verkoop van consumpties als mede een tribune voor 1500 a 2000 bezoekers. Zomer De bedoeling is in de winter de bei de ijsbanen te gebruiken en in de zomer één baan. De openingstijden worden: 's morgens van tien tot twaalf uur, 's middags van twee tot half vijf en 's avonds van acht tot half elf. Daarnaast kunnen verenigingen, scholen en dergelijke, gebruik ma ken van de ijsbaan. Het bestuur van de „Stichting Vlaardingse Kunstijsbaan" is er van overtuigd dat de exploitatie na drie jaar gebruik sluitend zal zijn. Dit toonde de voorzitter van de stichting, de heer J. Verschoor, aan met enkele cijfers. Hij moest wél met schattin gen rekenen. Mede ten behoeve van de exploita tie denkt het bestuur aan andere evenementen dan alleen schaatsen, met name in de zomermaanden. Financiën Het grote struikelblok voor een snelle realisatie van dit gedurfde plan. dat overigens niet nieuw ia, vormen de financiën. Het stichtings bestuur heeft nog geen cent op tafeL Via subsidies van overheidsinstanties en medewerking van het bedrijfsle ven hoopt men echter snel een begin tc kunnen maken met de bouw. Ook wil men een beroep doen op de be volking van het Rijnmondgebied. Als het plan gerealiseerd kan wor den, wordt dit de eerste totaal over dekte kunstijsbaan in Zuid-Holland. Het stichtingsbestuur meent dat de Randstad Holland wat betreft de re creatieve voorzieningen ver achter ligt op de overige delen van ons land. Daarom zal men alles op alles zetten het complex, dat zo is berekend door 1,2 miljoen mensen in maximaal 20 minuten bereikt kan worden, van de grond te krijgen. Vurig hoopt men dat de kunstijs baan in 1973, wanneer Vlaardingen het 700-jarig bestaan van de stad viert, in gebruik genomen kan wor den. Dat zal dan gebeuren met een in het oog lopend evenement, bij voorbeeld de Europese kampioen schappen hardrijden op de schaats. (Van onze kerkredactie) DEN HAAG - Het predikan tentekort in de Gereformeerde Kerken (vrijgemaakt) neemt, voornamelijk als gevolg van de kerkelijke moeilijkheden, on rustbarend toe. De helft van de predikantsplaatsen is thans on bezet. In „Pro Grcge", het kerkblad van Den Haag-West. schrijft ds. D Los, dat per 25 februari van dc 295 predi kantsplaatsen 148 bezet waren. Er waren 147 vacatures. Op 15 juni 1969 was de stand: 306 predikantsplaatsen. 180 predikanten, 126 vacatures. Op 1 januari 1968 330 predikants plaatsen. 232 predikanten, 98 vacatu res. In de classis Arnhem zijn thans al le (10) kerken vacant. De classis Kampen heeft op twaalf kerken twee predikanten, de classis Alkmaar op zeven kerken één. Terwille van een effectieve ar- beidsconcentratie in de naaste toe komst wordt thans in Den Haag vol gens ds. Los centralisatie van preek- plaatsen via samensmelting van ge meenten overwogen. De vier Haagse gereformeerde kerken (vrijgemaakt) hebben samen circa zevenhonderd zielen. Rectificatie In LS van gisteren („C'70 krijgt een C'50") is een lelijke zetfout geslopen. Ten onrechte was te lezen dat C'70 paviljoens aan de horecamensen ver huurt voor ƒ3000 per vierkante me- tyer. Dit moet zijn voor ƒ300 per vierkante meter. i.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9