kritisch Porto Alcgrt Lutherse jeugd conferentie ove in Diaken. maar iemand nuchter met warm gevoel... Ds. Van Dijk bezorgd blijvende onrust vrijgemaakten over bij zoekt zichzelf Kerk Beginnende chaos bij voortgezet onderwijs Een woord voor vandaag Tweede „open dag" aan VU Uw probleem is het onze.... R.k. en protestanten in één kerkdienst in Zuid-Span] e Wanneer neemt de kerk de wereld als uitgangspunt Veel leraren zijn moedeloos wölfheze Westfalenhal is te klein Graham bereikte tot nu toe 600.000 mens* ZATERDAG 11 APRIL 1970 Een vrou w, die twaalf jaar ziek is, ziet Jezus als Hij op weg is naar de dochter van de overste. Men behoeft niet te veel fantasie te bezit ten om te weten, dat die vrouw van de gelegenheid, dat Jezus in haar nabijheid is, gebruik wil maken om beier ie worden. Het .ge-m makkelijkste zou natuurlijk geweest zijn als zij zich rechtstreeks tot Jezus had gewend. Zij doet dat niet. Misschien wil zij de Here niet ophouden. Maar zij zegt bij zichzelf; "Indien ik slechts Zijn kleed, aanraak, zal ik behouden zijn, zal. ik van mijn. ziekte worden ver lost". Jezus echter keert Zich om en zegt dan dat bemoedigende woord: "Houd moed, dochter; uw geloof heeft u behouden". En van dat ogenblik af was de vrouw beter. Jezus is 'op Zijn wande lingen altijd door mensen omgeven geweest. Altijd waren er mensen in Zijn buurt; of omdat zij vonden dat Hij zo mooi sprak, of omdat zij wel eens wilden horen wat Hij had te zeggen. De mens is eeuwen door niets veranderd. Vandaag zijn ze er nog] de duizenden, die zo graag over Jezus horen spreken, die zo warm wor den van binnen als zij Zijn woorden horen. Het is een stap, maar niet de beslissende.' Die deed die vrouw, dié twdalf jaar ziek was. Zij strekte haar handen uit om Hem aan te raken. Wc lezen vandaag: Genesis 41 vers l tot 24. (Van onze kerkredactie) AMSTERDAM Zo groot is de belangstelling voo de „open dag" aan de theologische faculteit der Vrije Universiteit, die vandaag gehouden wordt, dat er een tweede „open dag" moet volgen, waarin hetzelfde pro gramma opnieuw wordt afgewerkt. Dat zal dan zijn volgende week za terdag. In verband met de accommodatie in het Provisoriu.n aan de De Boele laan kunnen de vier voorlichtende docenten, de hoogleraren Kuitert, Mulder, Firet en drs Baarda, niet meer dan ongeveer vijftig belangstel lenden tegelijk van dienst zijn. Dit betekent dat op een voorlichtingsdag (ruim) tweehonderd mensen kunnen worden ontvangen. Aangezien het totaal aantal zich aangemeld hebbende belangstellenden zich thans tussen de vier- en vijfhon derd beweegt is de tweede „open dag" nodig. Van VU-zijde wordt er de aandacht op gevestigd, dat men niet „op de bonnefooi" naar Amsterdam kan ko men, opdat men wel ergens zou wor den ingepast Dat is onmogelijk. Men moet in het bezit zijn van een bij de faculteit aangevraagde toegangskaart. De aanvraagtermijn is inmiddels ver streken. Vraag: In mijn tuin heb ik een vrij grote kuil gegraven en die be dekt met een dubbele laag plastic (uit één stuk). De bovenkant is be dekt met klinkers en aan de buiten kant van de klinkers is het plastic naar boven omgeslagen. Wanneer ik nu de ontstane vijver met water vul tot halverwege de klinkers, is het waterpeil na ongeveer 12 uur ge daald tot 2 cm beneden de klinkers. Daarna daalt het niet verder. Hoe is dit mogelijk? Mijns inziens is er geen lekkage. Antwoord: De dubbele wand van plastic is een veel te zwakke onder grond voor een vijver. Een goede dichting is de volgende. De wand van de vijver maakt u glad met een laag zand, daarover een laag asfalt- papier, hierop kippegaas, dan een laag cement en daarop weer asfalt- papier. Dan heeft u geen last meer van verzakkingen en waterverlies. Dek de bovenrand van de vijver af met losse turf, waar u moeras- plantjes e.d. plant. U krijgt dan een natuurlijke overgang naar de omlig gende tuin. Er is plastic dat water doorlaat en de poreuze stenen zuigen ook water op. Als de turf eenmaal verzadigd is. neemt deze geen water meer op. Het is wel duurder, maar afdoend. Vraag: In onze keuken staat naast de ijskast een gaskacheltje. De af stand is l'/t cm. De installateur zei dat het voldoende was er een plaatje asbestboard tussen te plaatsen. Dit trekt echter krom. zodat het zelfs de kachel van zijn plaats duwt Thans heb ik er een plaatje asbest tussen geschoven. Voor de isolatie is dit echter niet helemaal voldoende. Men heeft mij gezegd dat asbest zeer ge vaarlijk is voor de gezondheid. Is er een betere oplossing? Antwoord: Is het niet mogelijk de afstand te vergroten? Die kromtrek kende asbestboardplaat is trouwens gevaarlijk met het oog op brand. Die asbestplaat is inderdaad de beste op lossing. Gevaarlijkheid van asbest voor de gezondheid geldt alleen voor de asbestvlokken die voor isolatie worden gebruikt, maar niet voor platen. Als de ijskast goed geïsoleerd is, behoeft u voor de gaskachel niet bang te zijn. (Van onze kerkredactie) GRONINGEN Ds. D. van Dijk, de hoogbejaarde emeritus-predikant van de gereformeerde kerk vrijge maakt in Groningen klaagt in de kerkbode van deze kerken voor de drie noordelijke provincies over de onrust die binnen dit kerkverband maar niet tot bedaren wil komen. De oorzaak hiervan ziet hij in kri tiek op de handelingen van de synode in Hoogeveen. Men meent dan, dat deze synode kerkrechtelijk niet juist heeft gehandeld. Maar dat niet alleen: men is ook van oordeel, dat de synode nog niet had mogen overgaan tot het buiten het verband plaatsen van bepaalde kerken, ook al is het zo dat die ker ken in een of ander punt met de ker kenordening in strijd kwamen of van de belijdenis afweken. De synode had, zo betoogt men, meer geduld moeten hebben, meer lankmoedigheid moeten betonen. Te gelijk neemt men een houding aan, waaruit blijkt, dat men eigenlijk de door de handelingen van de synode ontstane toestand niet accepteert. Men houdt de connecties met de buiten het verband geraakte kerken en predikanten aan op zulk een wij ze. dat daaruit duidelijk blijkt: „Wij zijn het met wat daar in Hoogeveen is gebeurd niet eens. Als het aan ons Hel weer in Europa weer max. temp. gisteren neerslag Amsterdam zw.bew. 8 0 Brussel geh.bew. 1 Frankfort onbew. 8 2 Genève Innsbruck zw.bew. 10 0 Kopenhagen sneeuw 6 10 Locamo Londen mist 9 3 Luxemburg zw.bew 5 0.3 Madrid onbew. 15 0 Majorca l.bew. 16 0 MOnchen onbew. 0.3 Nice onbew. 16 0 Partja h.bew 9 0.5 Rome geh.bew. 15 Wenen 7 w bew. 12 0 Zürtch Bekijk het eens door een andere bril.... EL ATABAL In zijn rondzend brief van deze maand heeft ds. H. van den Brink, die pastoraal onder de Nederlandse „emigranten" in Spanje werkt de verheugende mede deling gedaan, dat voor het eerst een gezamenlijke dienst voor rooms-ka- tholieken en protestanten in de Zuid- Spaanse stad Malaga is gehouden. In de week van gebed voor de een heid der kerken kwam men in de grote kathedraal van Malaga bijeen, waar ds. Benjamin Heras preekte. De bisschop van Malaga, mgr. Su- quia heeft daarna alle protestantse predikanten in zijn gebied uitgeno digd voor een gesprek. De bisschop heeft het tweede Vaticaanse concilie meegemaakt. In het vervolg wil men als rooms- katholieken en protestanten elkaar maandelijks ontmoeten. Dit is in maart al gebeur din de nieuwe evan gelische kapel in Torremolinos. GfZONOfN IN DE WERELD (Van onze kerkredactie) gelegen had, was het zo niet gegaan". Ds. Van Dijk vindt het wel zeer verkeerd en onverantwoordelijk om een verschil van inzicht in kerkrech telijke vragen met de synode te ma ken tot een zaak waardoor de kerken in onrust worden gehouden en tel kens opnieuw gebracht. Is de synode met betrekking tot de leer dan te haastig geweest, heeft zij te weinig lankmoedigheid betracht? Dat is eenvoudig dwaasheid. Jaren aaneen is gestreden tegen de afwij king van ds. Telder, tegen de afwij king van ds. Oosterhoff, tegen de po ging om de binding aan de belijdenis te verzwakken. Het zou onverantwoordelijk ge weest zijn voor <ïe synode, die gesteld werd voor deze zaken, om daarin een beslissing te nemen, te zeggen: „La ten wij deze dingen nog maar wat aanzien, de knoop niet doorhakken; laten wij nog maar wat lankmoedig heid betrachten". Door dat te doen, aldus ds. Van Dijk, zou zij de kerken hebben overgeleverd aan het voort- vreten van het bederf, dat reeds te lang aan haarwortel knaagde. Laat men toch dankbaar zijr. voor wat Hoogeveen deed. Laat men toch, om 's Heren wil en om Zijner ge meente wil, ophouden al maar over deze dingen door te zagen. Juist gehandeld Men kan het, kerkrechtelijk, in sommige punten met de synode niet eens zijn, maar in het generaal geno men zal men moeten toegeven, dat de synode goed Gereformeerd, Schrif tuurlijk gehandeld heeft. Daarom, laat men alstublieft op houden onze in de voorbije jaren zo verschrikkelijk door onrust geteister de kerken al maar in onrust te bren gen. Laat men toch rustig aanvaarden de toestand zoals die geworden is door de handelingen van de synode en rustig bouwen aan de bloei en op bouw van die kerken, aldus ds. Van Dijk. Grensgebied Surinanie-Guyana gedemi li tari seerd c GEORGETOWN Het omstreden grensgebied tussen Guyana en Suri name zal worden gedemilitariseerd. Dit hebben premier Sedney van Suri name en Burnham van Guyana na besprekingen besloten. Werkcommissies zullen voorstellen voor het onderhouden van vreedzame betrekkingen opstellen. UTRECHT Geen Porto Alegre. De kerk is er kennelijk niet voor gewone mensen. Je kunt zien hoe fijn de kerk bezig is izich nutteloos te maken. Wanneer komt de tijd dat de kerk de wereld als uitgangspunt neemt en niet zichzelf? Ziedaar enkele niets verhullende uitspraken van lutherse jongeren over de komende vijfde conferentie van de Lutherse Wereldfederatie, die dit jaar in Porto Alegre, Brazilië, wordt gehouden. In Sola Fide, het maandblad van lutherse jongeren, is de redactie er eens „aan gaan staan" door in het (onlangs ook door ons besproken red.) boekje Gezonden In De Wereld de lutherse kerken op weg naar Porto Allegre te gaan lezen en ero ver te discussiëren. Hun kritische ge dachten legden ze vervolgens in een viertal artikelen vast. De redactieleden Marianne en An ne de Groot zeggen onder meer: de omslag van het boekje vermeldt,, dat het een uitgave is in de serie „Luther en de wereld". Dat doet al veel ergs vrezen, maar vreemd genoeg komt Luther in het hele verdere boekje niet voor. Hij schijnt buiten onze kerk meer en beter bestudeerd te worden dan erbinnen. Toch is zijn „twee-rijkenleer" bijna steeds voelbaar, omdat je steeds merkt hoe men vast wil houden aan het principe dat de kerk (rijk van God) maar heel weinig te maken heeft met de wereld (rijk van de bo ze). Neutraal We zijn natuurlijk wel in de we reld gezonden, maar dan moet de kerk toch wel zoveel mogelijk zich zelf blijven, zich vooral neutraal (nietszeggend) opstellen, vooral het accent leggen op de prediking (niets doen aan verkeerde structuren). Er moeten op de komende as semblee weer allerlei dingen geregeld worden: toetreding van nieuwe ker ken, benoemingen, beoordeling van het werk van commissies, denken over de verhouding tot andere ker ken... allemaal interne zaken dus, zeggen Marianne en Anne. Hoeveel van de tien conferentiedagen worden daarmee gevuld? Verder zijn er nog wat vage kreten te behandelen, vragen op het randge bied van kerk en wereld, zoals „stra tegie voor zending en wereld- diakonaat". Men gaat van de kerk uit, niet van de maatschappij, waar iedere navolger van Jezus van Naza reth toch in de eerste plaats rekening mee moet houden. Er staat: nze kerk, ns christen-zijn en nze we reld. Precies verkeerd-om. Oecumene Een onderwerp als oecumene zal niet uit de verf komen wanneer men het houdt in de stijl van „samenwer ken met behoud van eigen gezicht en traditie". Oecumene betekent voor de heren niet: de gehele bewoonde we reld, maar: alle kerkelijke klieken. Er is ook een minderheidsrapport over oecumene, maar hrt zit er niet in, dat iemand dit serieus zal nemen en daar werkelijk de (zeer vergaande) conse quenties uit zal trekken. Neen, zo concluderen de twee da mes De Groot, een werkvergadering, waar nutteloos gewerkt wordt en die een verspilling van enkele honderd duizenden guldens inhoudt kan beter niet gehouden worden. „Gezonden in de wereld" impliceert iets anders. Dat geld kan beter besteed worden aan bijvoorbeeld de onderdrukte bevol kingvan Brazilië. Op de bijbelstudie over „Gezonden in de wereld" in het boekje gaat het redactielid H. van der Meer in. Ik ben geen theoloog, zegt hij en daarom heb ik me voorgesteld hoe een tekst als deze in mijn eigen vak (chemie) eruit zou zien als hij analoog was opgezet. Er kwam dan iets te staan als: Diner, Malrieu en Claverie (Theo- ret. Chim. Acta 13 (1969), 1) stemmen over een Piatt (J. Cehm Phys. 15 (1947), 419), Ito (J. Amer Chem. Soc. 75 (1953), 2430.,.. enzovoorts. Het bovenstaande is misschien wat scherp gesteld, aldus de hrer Van der Meer, maar het geeft wel vrij goed weer wat mijn reacties waren bij het lezen van het betreffende hoofdstuk je. Afgezien van de leesbaarheid vraag ik me af of het per se nodig is om het thema van ae conferentie met bij elkaar gezochte bijbelteksten te... ja wat, te rechtvaardigen? Met vakantie Onder het kopje „Toeristische in formatie voor een kerk met vakantie" hekelt vervolgens de heer Martin Ruppert de informatie die het boekje „Gezonden in de wereld" over Brazi lië geeft, na eerst opgemerkt te heb ben dat o.m. over „staatsgevaarlijke priesters" wordt gesproken analyseert hij de informatie over Brazilië als volgt: 6 regels met aardrijkskundige gegevens, 10 regels over ontwikke lingspeil (gezien de hele situatie in de Derde Wereld: niets bijzonders), 14 regels over de bevolking: Indianen, Portugezen enz., 47 regels over de ge schiedenis van Brazilië (nota bene bijna 50 regels hoogst interessante in formatie over o.a. de activiteiten van onze West-Indische Compagnie: schitterende discussiestof voor de oudere lutherse zeevaarders onder ons) en nog geen 10 regels over de jaren zestig.... Dat was het dan, zegt de heer Rup pert Er is gewoon helemaal niets aan de knikker daar. Wat vreemd toch. En ik dacht nog wel, dat... Ik begrijp er helemaal niets meer van Met ontzetting heb ik dit nonchalante ge schrijf ov»r Brazilië gelezen Weer DE LUTHERSE KERKEN OP WEG NAAR PORTO Al wordt er een loopje genomen met de ernst van de situatie in de Derde We reld, in Brazilië. Discussiestof? Onder het mom discussiestof te bieden wordt men opgescheept met toeristische vakantietips over een Brazilië anno 1900. De heer Ruppert gaat dan uitvoerig in op de situatie in het land, waarin „het werkelijke pro bleem nog altijd if om, zoneter ge bruikmaking van folteringen een rpenselijker beleid te vinden dat re kening houdt met de rechten van de mens". Ja hart graag laat spraken halpen is een dankbare taak. Vooral wanneer dit plaats vindt temidden van andere enthou siaste tongeren die graag wonen en werken in de prachtige omgeving van Arnhem. Wolfheze (bij Arnhem) Tel. 08308 - 241 (Van onze kerkredactie) UTRECHT Meneer of mevrouw, dan wel mejuffrouw de diaken, vol doet u wel aan de eisen, die aan dit ambt moeten worden gesteld? U mag in elk geval niet zonder meer een „goeie nette middenstander, die verstand van geld heeft" zijn. Ook kan niet akkoord worden gegaan als u „een kerel (of vrouw) bent, die nog wat te jong is voor ouderling". Dus in de trant van: laten die eerst maar eens een paar jaartjes mee draaien als diaken, want een derge lijk tevoren al beraamd „bevorderd worden tot groter heerlijkheid" is toch eigenlijk uit de tijd. Maar wie en wat moet u dan wel zijn? Hoewel het erg moeilijk is. dit in een aantal specifieke eisen op te vangen, waagt de medewerker C. J. van Vliet van het Alg^neen Diako- naal Bureau in het gereformeerde vakblad ,;Het Diakonaat" toch een poging. Hij somt op: een warm. maar nuchter gevoel, zintuig hebben voor mensen in nood en met hen gemakkelijk contact kunnen maken iemand, die graag met anderen samenwerkt en ook gemakkelijk een ander iets kan laten doen iemand die bereid is aandacht te besteden aan het speciale onder werp waarvoor hij zorg zal heb ben: tijdschriften lezen, vergade ringen bezoeken, acties onderne men: Als je die „eisen" een beetje serieus wilt nemen, dan is het toch eigenlijk verkeerd de gemeente zonder meer te vragen „namen voor diakenen" op te geven. Is het niet beter op huisbezoek te vragen naar geschikte kandidaten uit dat deel van de wijk en dan ook alleen dat deel? Kent men elkaar onvoldoende? Dan is er het groothuisbezoek om daaraan een definitief einde te maken. Verder: diakonieën zullen er wijs aan doen van het vrouwenpotentieel in de gemeente een zeer ruim gebruik te maken. In de eerste plaats omdat een vrouw voor veel diakonaal werk veel beter geschikt is. Maar ook om dat vele vrouwen in staat zijn om ook overdag tijd vrij te kunnen maken. En dan: voor kandidaatstelling pol sen? Ja, dat wel, maar bij bezwaren niet direct kandidaatstelling intrek ken. Exact vertellen waar het om gaat, dus waarvoor de man of vrouw precies gevraagd wordt. Beslist geen dooddoeners als: het kost u vrijwel geen tijd... Het valt allemaal erg mee.... De vergaderingen duren niet lang en zijn gezellig.... Zo gevraagd laten juist vaak de „goeien" het afweten. Tenslotte wordt nog een behartens- waardige gedachte aan de hand ge daan: de nieuwe diaken bezoekt o n- middellijkna zijn benoeming de vergaderingen, zodat de oude en de nieuwe diaken nog vier tot vijf maanden samen kunnen optrekken. NAARDEN „Ons voortge zet onderwijs vertoont het beeld van een beginnende chaos", zei drs. H. L. C. Michielsen vanmor gen in een strijdbare rede op de jaarvergadering van de katho lieke lerarenvereniging „Sint Bonaventura". „De volslagen onzekerheid omtrent de komende structuur van het voort gezet onderwijs, de aanmoediging van buiten de scholen tot provocaties en conflicten, de loodzware druk die een onrijpe democratie op de schoollei ding legt, hebben bij zeer velen die het onderwijs jarenlang met idealis me, toewijding en verantwoordelijk heidsgevoel dienden, een diepe moe deloosheid veroorzaakt". „Democratisering in een gemeen schap als de school is niet iets wat men „invoert", zei drs. Michielsen. Democratie moet groeien, anders krijgt men een opgelegde democra tie. De plotselinge afbraak van de huidige bestuursvormen naar geïmi teerde massaparlementen en -raden moet een barre ellende worden; je krijgt dan de democratie van de straat". Misdadig De heer Michielsen noemde de op merkingen uit het anti-Mammoetrap port van de Kritische leraren, dat „kritisch onderwijs nodig is. onder wijs dat mensen ongeschikt maakt voor deze samenleving" zodat „een nieuwe samenleving dan bijna van zelfsprekend het gevolg zal zijn", misdadig. „Onderwijs en school staan in dienst van het kind. Wij achten het kind te goed om als middel te die nen voor een maatschappijverande ring. waarvan men op goede gron den moet aannemen dat ze geen ver betering is. Uit de leerlingen komen geen vragen om een nieuwe maat schappij aldus de heer Michielsen. Drs. Michielsen zei niet in te zien waarom leerlingen geen inspraak zou den krijgen in de samenstelling van roosters, in binnenschoolse activitei ten. het verdelen van de lokalen, de keuze van de leermethoden en de besteding van de ouderbijdragen. Maar hjj noemde het weerzinwek kend dat er leraren zijn die de hun toevertrouwde kinderen opzetten tot sabotage en provocatie tegen hun eigen collega's en rector. Iiinkstap Het moet in ieder geval uit zijn met het kwaadaardige sprookje dat de leraren de mammoet saboteren. Zij verzetten zich alleen tegen ver dere taakverzwaringen: met behoud of achteruitgang van zijn salaris doet de leraar nu al genoeg méér voor het Nederlandse onderwijs. De heer Mi chielsen vroeg zich af of ons onder wijsbeleid niet geworden is tot een hinkstapsprong van de ene kreet, de ene belofte, en de ene slogan na de andere. „Ons onderwijs rent voort als een kip zonder kop, zigzag voortfladde- rend, ongrijpbaar en niemand weet waar het te pletter zal lopen". Met deze veelzeggende illustreerden de lutherse jc hun kritische kanttekeninge de komende wereldassembV Porto Allegre. Maar de jongeren willen niet lik negatief zijn. Het redactielid T?r Fafié vestigt in een artikel de dacht op de CLASC. het verbondjei christelijke vakverenigingen in tijns-Amerika, dat „de onderdn^x in di« landen zelf uit wil laten wat er moet veranderen en hoi i het beste kan gebeuren.' Wij kunnen de vijf miljoen van CLASC „bijstaan en bem gen" door lid te worden van Cl International Solidarity, afdelinj derland, door soiidariteitslid te den en een jaarlijkse bijdra gaan storten. De heer Fafié doet tenslotte Porte Allegre-vaarders" de sug om in Brazilië eens wat cont met de CLASC te leggen. Beroepingswer NED. HERV. KERK Beroepen te Barneveld: T. Le kerker te Oosterwolde (Gld.), d dankte voor Ede en voor Dinte n Bedankt voor Burgh (Z.)kaï 01 J. v. d. Stouw te Utrecht. GEREF. KERKEN Bedankt voor Harderwijk: dr. Kouwenhoven te Vlaardingen. GEREF. KERKEN (vrügcm ij Beroepen te New-Westm (Can. Ref. Ch.): A. Kooij te En te Murmerwoude: E. J. Oosterh Lemelerveld. GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Bodegraven: C. te Elspeet; te Nieuw-Beijerlai 1 Hakkenberg te Dordrecht. Bedankt voor Boskoop: J. v. ren te Amersfoort. HILVERSUM In de Westfalen Halle in Dortmund, waar Billy Gra ham tot zondagavond spreekt kan men de bezoekers niet langer heTber- gen. De belangstelling wordt Iedere dag groter. De hal telt 13.000 zitplaat sen en er waren woensdag 17.000 be langstellenden. Voor het weekend heeft men spe ciale maatregelen getroffen. In een In de omgeving van de hal gelegen zaal zullen monitoren worden geplaatst, zodat men ook daar Grham kan vol gen. In Neurenberg een van de 36 plaat sen, die in de campagne meedoen via het televisiecircuit, groeit de belang stelling eveneens. Begon men met een hal, nu zijn er drie zalen in gebruik en een kerk. Ook in Hilversum verwacht men vandaag en morgen een grote op- llj D. komst. Buiten de Expohal. was aantal zitplaatsen van 5000 K er is uitgebreid, zal een drive-i aa visie meeting worden gehou een parkeerplaats. p Het percentage bezoekers, dal uitnodiging van Graham v<x jp persoonlijke keus voor Jezus ingaat is in Hilversum groter ft de andere zalen in Europa. Sinds het begin van de ca: rs. zijn er vrijdagavond in toti mensen naar voren gekomen, aai ongeveer 18.000 bezoekers gewe* i»zi Donderdagavond werden dt ge' visie meetings in Europa in door 105.000 mensen bezocht 1 jr' kwamen er 2.227 naar voren, j met vrijdagavond zijn in het I j, televisiecircuit in Europa in j .000 mensen bereikt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2