Kaïro: Bommen treffen kinderen VS-LEGER IN EUROPA BLUFT ONMISBAAR Commentaren VLIEG BOVEN m BOLLEN, WERKEN OF ^ucht voor DE MOLENS in Kinderdijk Reserve-astronaut naar maan? Bij explosie in Osaka 88 doden Het Kwartet 30 doden in Egyptische school Dajan: doel militaire installaties GQta) SV einig wind kiy i eC lf- Baby overlijdt aan onbekende ziekte Breda's tehuis in quarantaine Slechte baiitlen- makers straffen Bouwbedrijf ontslaat 200 man Zware verliezen in Zuid-Vietnam JAPAN WIL DOODSTRAF VOOR KAPERS Schoenfabriek vraagt surséance Uitstel zou drie miljoen gulden kosten ïeewe Leidse Courant Lcteur F. Diemer Lfdredacteur: Dr. E. Diemer Wkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 Giro 58936 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Donderdag 9 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. 4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Verworpen KAIRO Dertig schoolkin deren zijn gistermorgen gedood tijdens een Israëlische luchtaan val op een lagere school in de Nijldelta. Zesendertig scholieren en tien volwassenen werden ge wond. Dit is door het Egyptische ministerie van binnenlandse za ken in Kairo meegedeeld. e herinnering is.het enige todijs waaruit we niet \even kunnen worden. PAUL hoop. dat we de wormen niet die ik in de ijëkasl liad gezet te gaan vissen." E BILT Half tot zwaar ben kt met af en toe regen of uw, zwakke tot matige wind west tot noord. Morgen over- iets kouder dan vandaag. E BILT Een uitgebreid ed van lage druk lag van gen boven West- en Cen- -Europa. In dit gebied wa twee kernen, waarvan de efste zich boven Oostenrijk >nd en in grote delen van aal-Europa régen bracht, veede lag boven de Noord maar was van ondergeschik- etekenis. luchtdrukverschillen in on- J3.2omgeving waren klein en er dan ook weinig wind. Wel polaire lucht die over ge- West-Europa is uitgevloeid, steeds verantwoordelijk voor lie buien voornamelijk over- en voor vorst in de nacht, •oruitzichten voor zaterdag: lal uren zon: 1 tot 7: min. idep 0 tot 4 graden onder nor- 1; max. temp.: 1 tot 6 graden Wver normaal: kans op een dro- «riode van minstens 12 uur: «rocent; kans op een geheel g etmaal: 30 procent. it t tROMETERSTAND: Heden •ur: 74.8 cm (998 millibar), lant. Zoo en maan I april zon op 5,56, onder 8; maan op 7.21, onder 0.30 13 U EK Water tl april Rotterdam le getij F 2e getij 20.03; Vlissingen le fp 4.18; 2e getij 16.42. Willem- 1 le getij 8.09 2e getij 20.35. WASHINGTON ..Een om vangrijke inkrimping van de Amerikaanse troepenmacht in Europa zal de weerstand tegen de druk van Russen ondermij nen. Het machtsevenwicht zou ten gunste van de Russen wor den verstoord." Deze waarschuwing richtte gisteren Kenneth Rush, cle Amerikaanse am bassadeur in West-Duitsland, tot het Amerikaanse congres. Zijn verklaring komt op e?.n mo ment, dat de Westduitse bondskan selier, Willy Brandt, besprekingen gaat voeren met president Nixon, waarbij de kwestie van de Ameri kaanse troepenlegeringen in Europa ongetwijfeld aan de orde zal komen. Rush verklaarde dat de Europese leiders de politieke druk in de VS BREDA Voorlopig worden geen ongehuwde moeders met baby's meer opgenomen in Huize Moedersheil" in Breda, waar naar eerst thans bekend is ge worden in december een baby is overleden aan een vrij onbe kende ziekte die lijkt op long ontsteking. Zij komt veel voor in Azië en Oost-Europa. In het tehuis verblijven zon hon derd kinderen en dertig ongehuwde moeders. Het bestuur nam het besluit na een uitvoerig medisch onderzoek door de parasitologische afdeling van het Rad- boudziekenhuis in Nijmegen, dat er uiteindlijk in geslaagd is in het bloed van de overleden baby de ziektever wekker te ontdekken. Daarna kon een behandelingswijze worden vast gesteld. Dit heeft er toe geleid dat de ziekte („Pneumocystis carinii") in Breda nu volledig onder controle is. Deze ziekte komt voor bij zuigelin gen onder de vijf maanden. Zij ma nifesteert zich pas duidelijk op het moment dat ze zeer ernstige gevolgen kan hebben. In oosterse landen kan ze epidemische vormen aannemen. Volgens het bestuur van het tehuis zal de quarantaine niet langer dan drie maanden duren. om de sterkte van de Amerikaanse troepen in Europa te verminderen en het verzet tegen de deelneming van de VS aan de strijd in Vietnam zien als tekenen, dat de VS zich bewe gen in de richting van een isolatio nistische politiek. De Europese leiders, aldus Rush, willen weerstand bieden aan de druk van de Russen, welke vorm die ook mag aannemen. Zij vertrouwen op de VS voor de verdediging van Euro pa en op dit vertrouwen is voor het grootste deel van hun vermogen ge baseerd om die Russische druk te weerstaan. Naar zijn mening is het belang rijkste principe van de Sowjetunie West-Duitsland los te krijgen van de de westerse bondgenoten. „De Amerikaanse troepen zijn in Europa als verzekeringspolis waar voor wij kunnen en moeten betalen om te voorkomen, dat ons nationaal belang ernstig wordt bedreigd." SGP-Kamerlid wil: DEN HAAG Het Tweede-Ka merlid voor de SGP. ir. H. van Ros- sum, dringt er bij de ministers van verkeer ep waterstaat en v;4n justitie in schriftelijke vragen op aan, zij, die bewust of onbewust autobanden van onvoldoende kwaliteit in de han del brengen, te vervolgen. Ir. Van Rossum vraagt voorts of aan de banden duidelijke kwaliteits eisen worden gesteld, zowel bij de controle op de weg, als bij de pro ductie of de handel. DEN HAAG De directeur van de Indonesische luchtvaartmaatschappij Garuda, de heer J A. J. Malaihollo, is in het Wilhelmina Gasthuis in Am sterdam overleden. Een nieuwe daad van barbarij, al dus een officiële Egyptische woord voerder. Volgens hem gebeurde de luchtaanval kort na negen uur in de ochtend. Er verschenen toen twee Is raëlische vliegtuigen boven de plaats Hoeseinija. De kinderen die op het schoolplein speelden vluchtten liet gebouw in. Er zouden vijf bommen zijn gevallen, waarvan er drie ae school troffen, en twee raketten. Installaties Volgens de woordvoerder zouden er in dat gebied geen militaire doelen zijn. Maar de Israëlische minister van defensie, Dajan, ontkende dit. Vol gens hem zouden de kinderen zich in een militaire installatie hebben be vonden. „Als dit is gebeurd, dan nam men een zeer zware verantwoordelijk heid op zich door kinderen op een dergelijke plaats te brengen", op een dergelijke plaats te brengen", aldus Dajan. Uit foto's, genomen kort na de aanval zou zijn gebleken, dat het hier een zuiver militair doel be trof. Buitenlandse journalisten hebben de getroffen plaats bezocht. In een ziekenhuis lagen nog ongeveer 70 ge wonden. onder wie circa veertig kin deren. Vijftien van de gewonden had den schedelverwondingen en ver scheidene anderen ernstig inwendig letsel. Bij het ziekenhuis en het lijk- BOXMEER De rechtbank van Den Bosch heeft surséance van beta ling verleend aan het in moeilijkhe den verkerende Boxmeerse bouwbe drijf Kersten NV. Dit bedrijf had gis ter aan alle circa 200 man tellende personeel ontslag aangezegd. Als oorzaak van de moeilijkheden noemde de directie de BTW, de loon explosie, de zuigkracht van het na bije Duitsland waar nog hogere lonen worden geboden, en de veel te late afkoming van de premiebeschikking. Het bedrijf heeft thans 244 wonin gen en een kleuterschool in uilvoe ring. Bovendien beschikt het nog over voldoende opdrachten. De directie verwacht dal het faillissement zal moeten worden uitgesproken. huis stonden huilelnde verwanten van de slachtoffers. T ragisvh j In Washington zei een woordvoer- 1 der van het ministerie van buiten landse zaken ontsteld te zijn over het bericht. Als het waar was. zou er van een nieuwe „tragische en betreurens waardige consequentie" kunnen wor den gesproken van het feit, dat de resolutie van de Veiligheidsraad van november 1967 niet is uitgevoerd. Het is de tweede keer dat bij een Israëlische luchtaanval veel doden vielen. Op 12 februari kwamen bij een luchtactie 85 arbeiders van een metaalwarenfabriek te Aboe Saabal bij Kairo om het leven. Volgens Is raël was dit bombardement een ver gissing. SAIGON Bij het voorjaarsoffen- I sief van het communistische opper- I bevel zün verleden week 754 Zuid- Vietnamese soldaten gesneuveld. Dit is het hoogste wekelijkse ver- l liescijfer in ruim twee jaar en het op één na hoogste van de oorlog, I aldus het Zuidvietnamese hoofd kwartier. De Amerikanen hebben tenminste 150 man verloren, het hoogste cijfer I sinds augustus 1969. Het Zuidvietna- rnese hoofdkwartier maakte verder bekend, dat de Amerikaanse en Zuid- I Vietnamese strijdkrachten verleden week 3.336 Noordvietnamezen en Vietcongstrijders hebben gedood. TOKIO Japan wil de doodstraf zetten op het kapen van vliegtuigen, wcarbij één of meer doden vallen. Er zouden ook voor dit nieuwe misdrijf 'gevangenisstraffen variërend van ze ven jaar tot levenslang ingevoerd moeten worden. QEj Amerikaanse Senaat is niet van plan zich door president Nixon de wet te laten voorschrijven. De verworpen benoeming van rechter Carswell in het Hooggerechtshof be wijst dat. Vóór de stemming had Nixon doen weten, dat afwijzing de traditionele betrekkingen tussen de president en het Congres in gevaar zou brengen. Dit dreigement maakte weinig in druk. Met de mededeling dat een nieuwe voordracht niet noodzakelijkerwijs vóór de verkiezingen van november zal geschieden, toont de president zich een slecht verliezer. Al die tijd blijft een zetel in het Hof onbezet. Als Nixon op een Senaat met een loyale meerderheid wacht, geeft hij te kennen van het Hooggerechtshof een college te willen maken, waar van verwacht mag worden dat het de regeringspolitiek niet doorkruist. De kern Tunesische minister van buiten landse zaken. Bourguiba. ziet als kern van het conflict in het Nabije Oosten, dat Israël en de Paiestijnrn elkaar bestrijden om hetzelfde grond gebied. Als dat waar was, zou het probleem snel uit de wreeld zijn, want de Palestijnen zijn eenvoudig geen partij voor Israël. Zonder actieve steun van enkele Arabische landen zouden zij geen been hebben om op te staan. De Arabische leiders verschuilen I zich achter de Palestijnen. omdat zij geen vrede met Israël willen die er kenning van deze staat zou Inhou den met alle gevolgen daarvan. Dus steunen zij het Franse plan, dat gisteren weer in het nieuws kwam. Maar dit plan neemt de diepere oor zaken van het probleem niet weg. Het beoogt slechts herstel van de toe stand vóór de juni-oorlog van 1967. KAATSHEUVEL Dc Diana schoenfabriek NV verkeert in ern stige financiële moeilijkheden. De di rectie had aanvankelijk besloten om tot liquidatie van het bedrijf over te gaan. Gisteravond werd deze bekendma king ingetrokken en werd meegedeeld dat surséance van betaling zal wor den aangevraagd. Het doel van de surséance is de mogeliikheid van reorganisatie te onderzoeken en zo mogelijk uit te voeren. OSAKA Gasontploffingen op een bouwplaats van de ondergrondse heb ben gisteren in Osake 88 mensen ge dood en meer dan driehonderd ge wond. De helft van het aantal gewon den is er ernstig aan toe. De zwaarste ontploffing in Japan sinds de Tweede Wereldoorlog ge beurde tijdens net avondspitsuur, op ongeveer zestien kilometer van de wereldtentoonstelling 1970. Onder de slachtoffers bevinden zich geen bui tenlanders. Een vannacht ingesteld onderzoek heeft aangetoond dat een dienstwa gen van het stedelijk gasbedrijf bij de plaats van de ontploffing, waar een lek in de hoofdleiding is gecon stateerd, in brand is gevlogen. Kort na elkaar volgden drie hevige explo sies. Een groot aantal voorbijgangers keek naar de brandende wagen. Van daag brengt de minister van interna tionale industrie en handel een be zoek aan de rampplaats. Op de fotoeen der vele gewonden bij de ramp. WEGWIJS IN WEGWEZEN maken wij U wel Reisbureau Beuk Nwe Beestenmarkt 19 - Leiden - TeL 32700 'K UUr HAAG Koningin Juliana fins Bernhard hebben aan het estuur van het Nederlandse J Kruis een bedrag beschikbaar jd voor de slachtoffers van de pving in Turkije. KAAP KENNEDY Pas morgen zal worden beslist over het wel of niet doorgaan van de maanreis met de Apolio-13. Zoals bekend is astro naut Thomas Mattingly niet im muun voor rodehond waarmee hij besmet is, zodat de kans groot is dat hij tijdens de reis naar de maan ziek wordt. De NASA verklaarde gisteravond te overwegen om Mattingly tc ver vangen door een reserve-astronaut. Dat zou dan de burger John Swigert zijn, die nog niet in de ruimte is ge weest Hoewel een dergelijke stap als een gok wordt beschouwd, lijkt het de enige manier om de lancering door gang te laten vinden. Uitstel zou be tekenen dat dc Apollo pas op 9 mei kan worden gelanceerd; dat zou dc NASA zo'n drie miljoen gulden gaan kosten. Gaal Swingert in plaats van Mat tingly mee met de Apollo, dan zou dat een overtreding betekenen van de ongeschreven wet dat astronau ten niet kunnen worden vervangen tijdens de laatste twee maanden voor de lancering. Behalve dc dreigende rodehond van Mattingly, is er nog een factor die de stemming op Kaap Kennedy bedrukt houdt: het weerbericht voor zaterdag voorspelt regen en wolken. Na de ervaring met de Apollo-12, waarvan de instrumenten tijdelijk werden uitgeschakeld door de blik sem, heeft men besloten tijdens slecht weer geen lanceringen meer uit te voeren. HOE EN WAT 7 De" KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd van- nv/C CP» VV Ml Ult Luchthaven Rotterdam en *,;n alleen voor KWARTET- abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig lalen gen,eten van uw .luchtdoop Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee JffiSfJ, mon °P zn beurt wacht ia een gozellig reslaurant en een zonniq terras ter he schikking, vanwaar men het al- en aan vliegen kan volgen. Allo qowenitè ni.chf.nnen over lijndiensten of over leren vliegen zijn tor plaatse Ie krijgen '"licht,ngen Uiterlijk-twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instaoknart th„ic Betaling aan de krant; per g,r0 of aan het bureau! E-4~ »>w Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer, 267, Leidea

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1