ÏJIT IS EEN SURROGAAT Bondsbestuur KNVB kan afspraak niet nakomen Goudzwaard tevreden over uitvoering van de motie 'ositie voorzitter SER aan de orde gesteld Top voor Van der Helm: bij de laatste zestien Kabinet waardeert SER advies over fusieregels pstelling ^lrsenal FOKKE REMMERS GAF TEKST EN UITLEG Terugtrekken uit Ajacieden wél gebrand op winstMichels niet overwogen erekx controleerde onde van België Protest tegen uitstel wedstrijd Zwaluwen-Zw. Wit REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN Onderzoek naar gevolgen van fusies WOENSDAG 8 APRIL 1970 0NDEN Bertie Mee, de mana- van de Londense Arsenal, heeft i elftal voor de eerste wedstrijd in halve finales van het tornooi om runners-up cup tegen Ajax als gt samengesteld: JOEL: Wilson 1CHTER: Storey, Mc Nab, Mc Lin ken Simpson HIDDEN: Kelly enMarinello VOOR: Sammels, Radford, George Graham. WISSELSPELERS zijn: Barnet, son,NeiH, Gould en Armstrong. 'eil 637 vg ZEIST Recht op de man af zonder omwegen heeft de iinclle-gtoep is r Fokke Remmers uit Zwolle O 1 S/aak Sivnri: 1IV' trilt on ons revancheren*' ttinus 3tichels: De competitie is belnngrijker' De keurtroepen van Arsenals ma nager Bertie Mee. Staande van links naar rechts: Simpson, McLintock, Gra ham, Neil, Wilson, Radford, Ure (in middels vertrokken bij Arsenal), Ro berts en George. Knielend: Sammels, Court, Rice, Robertson, Armstrong, Storey en McNad. Rechtsboven Arse nals sterspeler Marinello. lare taal van Ajax immer nors ;end meesterbrein. En dat aan de •avond van het halve finale-duel n Arsenal in het tornooi om de rbeursbeker, of zoals velen het een duur woord noemen het tor- i om de Runners Up-cup. Hichels slaat de strijd om de Jaar- ïrsbeker niet hoog aan. Voor Ne- landse voetbalinsiders geen uwtje. „Het is leuk voor het be nden van internationale contacten, •der stelt het weinig voor. On- iks de deelname van gerenom- erde clubs als een Internationale, merkt het ook aan het publiek, td, ze leven wel mee, maar echt in ase raakt het niet. Daarom telt mij op internationaal niveau hts de Europa Cup voor lands- npioenen. Daarom ook moeten we jaar kampioen worden." O Revanche ï&els pupillen daarentegen zien Jaarbeurscompetitie niet als een -(geboren baby zoals hun coach. In- ndeel. De Ajacieden zijn er op tand de finale te bereiken. Sjaak irt, Ajax nog steeds speels darte- te „veteraan:" „Wij willen de be- winnen. Zeker na de afgang te- Milaan in de Europa Cupfinale vorig jaar. We willen ons revan- Ajax moet gewoon aantonen het volwassen geworden is. Vol- na drie jaar Europa Cup- Ajacieden, logerend in het rian- icester Gate Hotel, dat uitzicht door ROB HARTOG LONDEN Rinus Miöhels windt er geen doekjes om. In regen achtig Londen stelde hij gisterenavond gedecideerd vast: „De Jaar beurscompetitie is slechts een surrogaat. De nationale competitie is en blijft hoofdzaak. We móeten en zullen kampioen worden. Slechts de landstitel geert ons een vrijbrief voor Europa Cupvoetbal." Het veld was te slecht zeiden ze. We moesten nu wat lichte oefe ningen maken in het Hyde Park. Geen ideale plaats natuurlijk. Half Londen stond te kijken." Een taktische zet van Arsenal? Het leek er veel op. Op hetzelfde moment namelijk werd er op Highbury wel getraind. Door wie?De pupillen van Bertie Mee heer Fokke Remmers uit Zwolle gisteravond na afloop van de wekelijkse centrale training van het Nederlands amateurelftal in het KNVB-centrum in Zeist aan wezige spelers en officials dui delijk gemaakt waarom het sec- tiebestuur zaterdag-amateur- voetbal de spelers uit die sectie een speelverbod heeft opgelegd voor de op zondag te houden finale-wedstrijden van het tor nooi om de Europa Cup voor landen-amateurteams begin mei in Italië. „Niet uit bevoogding of betuttela- rij, laat staan het najagen van starre principiële standpunten," aldus de heer Remmers. „Zwart-op-wit staat1 in de notulen van het bondsbestuur het besluit van de hoogste leiding in de KNVB voortaan geen inter land-wedstrijden van het amateur elftal meer zondag te spelen. Dat was van onze kant een belangrijke voorwaarde ook al spreken de prin cipiële bezwaren tegen de zondag- sport vele zaterdagvoetballers al niet meer aan. Maar om te voorkomen dat zij die wel bezwaren hebben en dat zijn er echt meer dan de bui tenwacht weieens denkt door ge wetensbezwaren toch buitenspel zou den staan voor de amateurtop heeft ons sectiebestuur destijds met alge mene stemmen dus ook die van hen die zelf geen principiële tegen kantingen hebben deze voorwaar de gesteld. te lichtvaardig Het bondsbestuur heeft dat vlot weg geaccepteerd ook al heb ik per soonlijk er voor gewaarschuwd dat bij internationale tornooien als b.v. de Olympische Spelen moeilijkheden in dit vlak zeker niet denkbeeldig waren. De wedstrijdleiding heeft de biedt op het wereldberoemde Hyde Park, geloven onvoorwaardelijk dat plaatsing voor de finale een haalbare kaart is. Ook Rinus Michels. „Ik heb Arsenal de laatste maanden tweemaal zien spelen. Eerst tegen Rouen en daarna voor de competitie tegen Wol verhampton Wanderers. Ik kan niet zeggen dat ik onder de indruk ben gekomen. Arsenal speelt typisch En gels voetbal. Vechtend van de eerste tot de laatste minuut, maar speltech- nisch gezien weinig verrassend. Zon der veel variaties ook. Ajax sla ik veel hoger aan. Zowel taktisch als technisch." Ajax zal zijn tegenstander van avond op Highbury, de legendarische veste van Arsenal, beslist niet onder schatten. Daarvoor loopt Rinus Mi chels al te lang mee in het internatio nale voetbalmétier. „Het is natuurlijk ontzettend dom een halve finalist te onderschatten. Zeker wanneer de te genstander Arsenal heet. Vooral op hng ss( r eigen grond, opgezweept door het fa natieke Engelse publiek, een moeilijk te kloppen opponent." Koude oorlog Rinus Michels speelt daarom het vooral door trainers geliefkoosde spelletje „koude oorlog" volledig mee. „De opstelling? Ik zou het echt nog niet weten. Ik kan wel zeggen dat iedereen fit is. Onze taktiek? Nog geen flauw idee." Bertie Mee, Arsenals clubarts, die drie jaar geleden Billy Wright als manager bij Arsenal opvolgde, gaf meer openheid van zaken. „Waarom niet? De wedstrijd wordt in het veld beslist en niet er buiten. Wij spelen in onze gebruikelijke opstelling. Slechts Peter Martinello is licht ge blesseerd, maar hij speelt zeker mee. Arsenals kansen? Hier in Londen ze ker niet slecht. De finale? Moeilijk te voorspellen. Ajax is een sterke ploeg. Dat heeft Liverpool een paar jaar ge leden kunnen merken. Je dacht toch zeker niet dat we dat vergeten wa ren." Glans terug WK tafeltennis in Moskou ^•EN HAAG AR-senafor f. mr. De Gaay Fortman heeft eravond in de Eerste Kamer positie van SER-voorzitter De Pous aan de orde gesteld r aanleiding van de ontwik- ng rond de fusie tussen Phi- en NKF. s. De Pous nad zich bij de recen- usie tussen Philips en de NKF ten afvragen of zijn positie als zitter geen consequentie zou heb- ten opzichte van zijn andere ties, aldus mr. De Gaay Fortman ;ns de begrotingsbehandeling van in ile zaken en volksgezondheid, g fSER-voorzitter, die ook commis- hep is van Philips en NKF heeft ir. ips nadrukkeliik gevraagd bij de- jr tsie de regels in acht te nemen. e een commissaris van dit kaliber jiu vraagt, is het een wonderlijk 3sel dat het niet is gebeurd", zei De Gaay Fortman. positie van de SER-voorzitter :n de drie betrokken partijen eist RTON Eddy Merckx heeft de e etappe van de gisteren in Spa irte ronde van Belgie gecontro- Een van zijn pupillen, de jonge >eck won de spirt in Virton voor eel geroutineerdere De Vlaminck. :kx die samen met deze twee ers was ontsnapt werd derde en later op de dag de tijdrit over kilometer op een stijgend par- idens het eerste gedeelte van de oor de Ardennen waren de we- spiegelglad. Duyndam werd mede door gedwongen tot opgeven. (ens was de beste geklasseerde lander, hij werd achtste. Poort- 12e, en verder: 21. Zoontjes, 22. «en; 23 Schepers; 34. Krekels; 46. 1; 52. Van Vianen; 61. Serpenti; len Hartog allen op 5.00; 73. Frij- op 13.11: uitslag van de tijdrit is: 1. Idoc (Bel) 1000 meter in 1 minuut, seconden. 2. Verbeeck (Bel) •7. 3. Mortensen (Den) 1.50.15, 4. Springel (Bel) 1.51.73, 5. Frijters 1.51.89, 6. Bracke (Bel) 1.51.94, 7. t de Vlaeminck (Bel) 1.52 62, 8. dS lekerekhove (Bel) 1.53.38, 9. tens (Ned) 1.53.45 en 10. Schepers 1 54.42. de grootst mogelijke zorgvuldigheid, meent de AR-senator. De ministers Nelissen (ec. zaken) en Roolvink (soc. zaken en volksgezond heid) achten de positie van de voor zitter van de SER niet geschaad". Zij zeggen dit in antwoord op schrifte lijke vragen van de Tweede-Kamer leden mejuffrouw Barendregt, de he ren Nederhorst en Vondeling, Aarden en Rietkerk. De beide ministers achten geen ter men aanwezig om de verenigbaarheid van functies in het particuliere be drijfsleven met het voorzitterschap van de SER opnieuw te bezien. Naar de mening van minister Ne lissen ligt het met op zijn weg om een oordeel te gc-ven of de bij een fusie betrokken ondernemingen de in het SER-advies gegeven gedragsre gels w»l of niet m acht hebben geno men. Dat ligt op de weg van de SER zelf, aldus de bewindsman. Arsenal heeft zich in ieder geVal terdege voorbereid op het duel tegen Ajax. Niets is aan het toeval overge laten. „We willen Arsenalweer de glans geven van een tiental jaren ge leden," aldus Bertie Mee. „Daarom willen we persé de beker winnen. Onze supporters hebben lange tijd in ternationale successen moeten ontbe ren. We zijn aan hen verplicht de Cup in de wacht te slepen." In het Ajaxkamp mokte Rinus Mi chels wat over de voorbereiding van de Amsterdammers. „We zitten nood gedwongen in hartje Londen. Ik had me lieveT met de ploeg wat afgezon derd. Dat was echter niet mogelijk." 0 Taktische zet? „En", een tikkeltje veront waardigd vervolgend, „verder zijn onze trainingsmogelijkheden hier in Londen nihil. We moch ten niet trainen op Highbury. MOSKOU Bert van der Helm van het Leidsc Scylla heeft tijdens de wereldkampioenschappen tafeltennis in Moskou een hoogtepunt bereikt in zijn tot nu toe nogal wisselvallige in ternationale carrière. Vandaar ook dat hij nauwkeurig werd geobser veerd door de psycholoog drs Peter Blitz. Van der Helm plaatste zich bij de laatste zestien. De Leidenaar ver sloeg in de eerste ronde de Fransman Roesch met 21—18, 26—24, 8—21 en 21—19. In de tweede ronde won Bert van der Helm even verrassend als knap van Engelands sterkste speler Barnes. Van der Helm reikte in vier sets naar winst: 21—17, 18—21, 21—11 en 2111. De opmars naar de kwart-fi nale werd evenwel gestuit door Eber- hard Schoeler uit West Duitsland. Deze won met 21—12, 21—15, 21—7 (30). Bert Schoofs en Nico van Slobbe werden beide reeds in de eer ste ronde, uitgeschakeld. Schoofs ver loor van de Brit Hydes met 521, 21—18, 15—21 en 11—21. Nico van Slobbe kon niet op tegen de West duitser Ness. Samen met Bert Schoofs bereikte Bert van der Helm ook de achtste finales van het heren dubbelspel. Daarin verloor het Nederlandse duo van de sterke Zuidslaven Karahase- vic/Cordas: 16—21, 14—21 en 11—21. Iri de tweede ronde had het Neder landse koppel met 3—1 van Polen ge wonnen. In het damesdubbelspel versloegen Schoeler en Simon (West Did) het duo Klatt (Ned) en Korpa (Zsl) met 3—1. hebben zich in het herenenkelspel kunnen plaatsen voor de halve fina les. Schoeler was door de veelheid van partijen, die hij had moeten spelen danig uitgeput, toen hij in de kwart finales tegen de Zuidslavier Korpa aantrad. Surbek, die het gehele tor nooi al een weinig indrukwekkende vorm heeft gedemonstreerd, was al een ronde eerder uitgeschakeld door de 23-jarige Westduitse onderwijzer Wilfried Lieck. Dit alles werkte voornamelijk ten gunste van de Zweedse deelnemers, van wie drie zich bij de laatste vier kwalificeerden: routinier Hans Alser, oud-Europees kampioen Kjell Jo hansson en de zeventienjarige Bengtsson. Tegenover het Zweedse succes stond het schamele optreden van de sterk geachte Tsjechische afvaardi ging. Zowel Mlko, Stanek als Kollero- vic werden reeds in de tweede ronde uitgeschakeld. (Van een onzer verslaggevers) zaken echter te lichtvaardig opgevat en nu zitten we met de problemen. Strikt naar dè letter gehandeld zou het Oranje-team zich nu moeten te rugtrekken. Iets dat al door de heer Jo van Marle als sectie-voorzitter van het zondagamateurvoetbal is gesug gereerd. Dat gaat ons evenwel te ver voor de johgens dié zoveel succes heb ben geoogst. Het sectiebestuur zater dagvoetbal ordent deze gehele gang van zaken als een vergissing. Een slipper, die slechts eenmaal mag wor den gemaakt. Voortaan zullen van te voren met de UEFA of welke in stantie dan ook schriftelijk vastge legde afspraken moeten worden ge maakt. En dat kan, want het natio nale elftal van Israël b.v. speelt tij dens de eindronden van het wereld kampioenschap in Mexico ook niet op zaterdag. De Joodse sabbath. verbreken Kan het bondsbestuur ons deze ga rantie niet geven, dan is het niet denkbeeldig dat wij de anders zo ple zierige en prachtig lopende samen werking verbreken en dat is mede in het kader van de besprekingen in het totale amateurvoetbal over meer toenadering weinig aanlokke lijk. „Tijdens de bondsbestuursvergade- ring van zaterdag zal er dan ook een pittig woordje over deze materie worden gesproken," aldus de heer Remmers, die het overigens onjuist acht dat vorige week een van de elftalleiders de zaterdagspelers op de man af persoonlijk heeft gevraagd of zij zelf principiële bezwaren heb ben. Daarvoor werden enkele spelers voor het blok gezet, omdat min of meer dreigde dat voor hen de trip naar Italië in het honderd zou lopen. terugtrekken Die handelwijze laakt ook de heer Van Marle. Hij stelt: „Voor mij ligt de zaak simpel. We hebben van te voren duidelijke afspraken gemaakt. De KNVB kan die nu noodgedwon gen niet nakomen, zodat er naar een compromis moet worden gezocht. Ik billijk volledig het standpunt van het sectiebestuur zaterdagvoetbal. Volgens de regels van het spel zou Nederland zich nu uit de finale moe ten terugtrekken. Ik ben blij dat het sectiebestuur zaterdagvoetbal de za ken zo scherp niet wil stellen. Er is in Italië over ons en zonder ons beslist. Dat acht ik voor een tor nooi als dit onduldbaar, Je mag als deelnemer toch je voorwaarden op tafel leggen. Dat Italië en de UEFA ons verzoek zonder meer terzijde schuift, vind ik zeer teleurstellend. We zullen nu de tweede wedstrijd met een gehandicapt team moeten spelen. We trekken echter geen ande re spelers aan. Daarvoor is de sa menwerking met de zaterdagvoetbal lers ons te lief. Ik acht die in zijn totaliteit zelf belangrijker dan de ge hele trip naar Italië," aldus de heer Van Marle, die al zo'n vijftien jaar met het amateurelftal meeloopt en zich nauwelijks meer kan herinne ren dat er interlands op zondag wer den gespeeld. „En nu uitgerekend in dit belangrijke finale-tornooi wel kiel: reële zaak Henk Kiel, aanvoerder en een de grote steunpilaren in het team, zal zodoende ook de tweede wedstrijd in Italië moeten missen. Zelf zegt hij: „Ik sta volledig achter het besluit van het sectiebestuur dat het ons uit eindelijk ook mogelijk heeft gemaakt tot het amateurelftal door te drin gen. Hoe vervelend ook, deze zaak is reeël. Het gaat niet om de persoon lijke standpunten van de spelers, maar om een bestuursbesluit. Ik ver klaar me dan ook volledig solidair met het sectiebestuur. Vorige week is ons door de heer Brokx op de man af gevraagd of we eventueel op zondag zouden wil len spelen. Dat vond ik een minder elegante aanpak. Aalt Kok heeft zon der meer geweigerd. Persoonljik zou ik ongeacht het standpunt van het sectiebestuur niet hebben gespeeld. Ik geloof dat alleen Jaap van Kes- teren geen bezwaren heeft, maar ik acht dat allemaal van ondergeschikt belang. Het loopt allemaal bijzonder onplezierig, maar je moet dat even sportief slikken als een blessure of wat ook." SASSENHEIM Het bestuur van de Sassenbeimse voetbalvereniging Ter Leede heeft samen met Noord- wijk en CSVD bij de KNVB gepro testeerd tegen het feit dat Zwart Wit de zaterdag jl. in 2B afgelaste wed- dit weekend, maar op Koninginnedag mag spelen.Vrij icker is dat Excel sior M en De Zwerver het protest zullen ondersteunen. Alle genoemde clubs hebben samen met Zwaluwen en Zwart Wit nog kansen op promotie naar de eerste klas. De besturen van genaamde ver enigingen noemen het onjuist dat een sleutelwedstrijd als het duel Zwalu wen Zwart Wit stellig is enkele weken wordt uitgesteld om Zwart Wit op vrijdagavond hoe eervol de uitnodiging op zich ook is een oefenwedstrijd te laten spelen tegen Feyenoord. De belangen die op dit moment voor Zwaluwen en Zwart Wit op het spel staan, kunnen op 30 april sterk zijn veranderd, waardoor er aldus de genoemde clubs met een andere intensie wordt gespeeld, waardoor andere teams de dupe kun nen worden. SLEEUWIJK GJS heeft dins dagavond in de Licht Cup-serie van Sleeuwijk met 10 gewonnen van de Molhoek-formatie. Het enige doelpunt viel negen minuten na de rust dank zij een treffer van Peverelly. In de eerste heflt had een toen voortreffelijk draaiend GJS al af stand kunnen nemen, maar Muilen burg en Scheurwater lieten kansen onbenut. In de tweede helft kreeg Van Andel van Sleeuwijk het aan vankelijk ook drukker dan zijn colle ga in het GJS-doel, Joosse. Het doelpunt dat Peverelly dan ook maakte was verdiend, omdat Sleeu wijk bijzonder slecht plaatste en nau welijks gevaarlijk kon worden. In de slotfase werd er mede door te forse charges van de GJS-er Scheurwater te hard gespeeld. Uitgeput Noch de finalist van de wereld kampioenschappen 1969, de Westduit ser Eberhard Schoeler, noch de Euro pese titelhouder Dragutin Surbek DEN HAAG De ministers Nelissen (ec. zaken) en Roolvink (soc. zaken en volksgezondheid) hebben gisteren in een brief de aandacht van de SER gevraagd voor de concentratiebeweging in het bedrijfsleven en voor bepaal de problemen die daarmee sa menhangen. De bewindslieden delen onder meer mee, dat het kabinet met veel waar dering, heeft kennis genomen van 's raads eerste advies over gedragsre gels die bij fusies in acht zouden moeten worden genomen. Het kabinet stemt ook in met het door de SER gekozen systeem van toepassing van die regels. Het zou op prijs worden gesteld wanneer de raad zo spoedig mogelijk maatregelen treft om het ontworpen systeem in wer king te stellen. De bewindslieden vragen de raad ook advies voor het volgende. Be schikt de overheid wel over vol doende informatie over aspecten van het concentratieverschijnsel die raak punten opleveren met het algemeen belang op sociaal-economisch gebied dat zij geroepenis te behartiger? Het kabinet meent zijn standpunt over de suggestie der interdeparte mentale werkgroep om met het' be drijfsleven te overleggen over een vrijwillige melding van fusies van enig belang bij de overheid niet te moeten bepalen voordat het over een advies hierover van de SER beschikt. Dat advies wordt nu ook aan de SER gevraagd. Bet weer in Europa gisteren A m6terdam mist 6 1 Brussel mist 6 1 Frankfort zw.bew. 7 0.1 18 Genève regen 4 Innsbruck zw.bew 12 0 Kopenhagen zw.bew. 2 1 Locarno sneeuw 6 29 Londen zw.bew. 8 0.3 Luxemburg zw.bew. 0.1 Madrid l.bew 18 0 Majorca motregen 17 0.1 München motregen 9 0.1 Nice zw.bew. 15 0 Parijs h.bew. 8 0 Rome geh.bew. 0.4 Wsncn zw.bew. 18 0 ZUricb sneeuw 37 Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Deumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen j niets werkt sneller, niets werkt aangenamer [ter verlichting van pijn dan Algcsal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt AlgesaI diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend 1 weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van I verlichting en welbehagen, j Wacht niet tot de pijn uitbreekt! Zorgt I dat U thuis altijd een tube AlgesaI bij de max temp. neerslag J>tM "j1™ b« ™dl* P'i" te verlichten. ALGtSAL hij alle apoth. en drog. Het dames-hookeybondsteam, waarin slechts drie speelsters met internationale ervaring waren opgenomen, heeft dinsdag middag in Bussum de wedstrijd tegen het toerende Australische elftal met l—o verlo- dinsdagavond werden gespeeld in de Bundesllga. zijn: Hertha BSC—Hannover 96 1—1, Alemannla Aken—Hamburger SV 0—2. Coventry City heeft dinsdagavond ln Nottingham de vooruitgespeel de competi tiewedstrijd in de hoogste afdeling van de Engelse league tegen Nottingham Forest met 41 gewonnen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG Drs. B. Goud zwaard van de ARP is tevreden over het verzoek van de regering aan de SER om een advies over de instelling van een commissie, die de totstandkoming en gevol gen van fusies moet onderzoe ken. Zoals bekend diende het a.r.-Ka- merlid met de tegenwoordige minister van economische zaken, die toen nog Kamerlid was, een motie in over het belangrijke fusieprobleem. Nu zegt drs. Goudzwaard over de inhoud van de adviesaanvraag van minister Nelissen: „Het verzoek is ge heel in de geest van de motie." In de motie wordt nadrukkelijk ge steld, dat de commissie van onder zoek een wettelijke basis moet krij gen. In de brief van de ministers Ne lissen en Roolvink aan de SER wordt hier eveneens op gewezen. Drs. Goudzwaard heeft de indruk, dat de gehele ministerraad voor deze wettelijke basis is. Kleine commissie De commissie zou moeten beslaan uit vijf tot zeven leden. Dit is in overeenstemming met de gedachten- gang van de indiener van de motie. Een groter gezelschap zou de vertrou welijkheid niet bevorderen. De leden moeten deskundigen zijn op sociaal-economisch gebied en ver der vertrouwensmensen van de on dernemers en werknemers. Zij moe ten volgens de ministers ook het maatschappelijk belang van de fusies kunnen beoordelen. Als Kamerlid reeds wilde minister Nelissen in de commissie geen SER- -leden zitting laten nemen en legde hij vooral de nadruk op vertrouwens mannen als leden. Drs. Goudzwaard is nieuwsgierig hoe de SER hier over denkt. W etenscha p peli jk De ministers willen de commissie uitrusten met een voldoend omvang rijk en gekwalificeerd secretariaat. Het Kamerlid van de motie wil ook het accent leggen op het wetenschap pelijk karakter van het onderzoek. Hij denkt aan contact met afdelingen van universiteiten, die reeds het pro bleem bestuderen. Van groot belang acht'drs. Goud zwaard het permanent karakter van de commissie. Liever spreekt hij, zoals ook in de motie, over een „col lege" van onderzoek. De ministers hebben het in hun brief steeds over een „commissie", maar één keer schrijven zij over een „College" (met een hoofdletter). De commissie of het college (Drs. Goudzwaard: hebben deze woorden een aparte gevoelswaarde voor de minister?) krijgt een wettelijk opge dragen taak. Men zal bevoegd zijn personen in het openbaar te horen. De commissie kan naar eigen in zicht de hearings houden, maar moet volgens de ministers wel verplicht zijn periodiek een openbaar verslag uitte brengen. Verplicht Het verschijnen voor de commissie om verklaringen over de aangegane fusie af te leggen, willen de ministers niet verplicht stellen. Drs. Goudzwaard kan hier wel vre de mee hebben. De bedoeling van de motie was vooral om een start van het fusie-onderzoek te bewerkstelli gen. In de ministeriële brief staat „dat er vooralsnog geen behoefte be staat" en dat „vooralsnog" duidt erop, dat die wettelijke verplichting er wel komt. Een interessant punt is, dat een in terdepartementale werkgroep heeft geadviseerd, dat belangrijke fusies vrijwillig bij de overheid worden ge meld. In het rapport van de Groep van Achttien over deze materie wordt een verplichte melding aanbevolen. Hier aan geeft drs. Goudzwaard zeker de voorkeur vooral met het oog op de werkzaamheden van de in de motie voorgestelde commissie. Bij een verplichte melding zou de commissie de fusies zeker nauwkeu riger kunnen volgen en o.a. de rege ring over de consequenties betèr kun nen inlichten. Zou het een grote- invloed hébben wanneer de commissie van onderzoek functioneert? Drs. Goudzwaard ver wacht niet, dat de gevolgen direct en duidelijk merkbaar gullen zijn. Maar achter de schermen zal men wel de gelijk rekening moeten houden met de commissie. Bert de Jong NIJMEGEN De Nijmeegse re dactie van het Griekenland-bulletin heeft gisteren opnieuw eën brief van het Grieks verbond van falangisten ontvangen, waarin wordt gedreigd dat het redactielokaal zal worden op geblazen en familieleden van mede werkers zullen worden gemolesteerd als de uitgave van het blad niet wordt gestaakt. In de eerste dreigbrief werd hier voor als uiterste datum 3 april ge noemd. In de gisteren ontvangen brief werd de datum ivaarop de uit gave van het blad moet worden ge staakt. gesteld op maandag 13 april.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9