Pruik kopen makkelijk als is niet zo u denkt Goede begeleiding bij vernieuwing onderwijs Harder optreden Engelse militairen in Ulster „Toon je hart eens" 105.000 gulden Recidivist mishandelt zijn ex-echtgenote Tegen Arnhemse bankovervaller 2-2 jaar geëist IjCBO op jaarvergadering: Lv.fl Tilburgse firma ontslaat 45 man Voortaan eerder schieten op betogers Posttarieven omhoog in F.S Stichting Arbeid werkt niet mee ZATERDAG i APRIL 197D Vakkundig advies noodzakelijk Eén meisje plus drie prui ken maaktdrie vrouwen. Van onze moderedactrice) JEN HAAG/AMSTERDAM Ze Vliegen dagelijks bij itallen de deur uit van fumerieën, hoedenwinkels en ►gisten. De pruiken, die niet uild mogen worden. De kap- s, aldus de leden van de KON, de organisatie van Ne- landse figaro's, zien dat met ogen aan. it niet. omdat die andere bran- een graantje zooden meepikken de voerbak der kappers, maar tt de pruik kopende vrouwen zo vaak bedrogen uitkomen. der kappers: de pruik be door een vakman-vrouw te rden verkocht. Alleen de kapper de pruik door bijknippen en op- het meest flatteus maken, heer Van Riel, importeur van Carmen-pruiken is het er wel eens dat vakkundig advies bij aankoop van een pruik bijzonder tig is. De Carmen-pruiken zijr. i synthetisch haar en reeds in del geknipt; er zijn ettelijke mo- rgg len van kort tot lang. Er behoeft t of nauwelijks nog een schaar i ajp te pas te komen, maar bij de :e blijft vooral de kleur belang- Proef op de som öüi f een vakkundig advies van een iper of een speciaal opgeleide :operkomt, leek hem hetzelfde. )m de proef op de som te nemen i we zelf aan het pruiken passen ^»an. Eerlijk gezegd is onze hoe- icnmaat al moeilijk te krijgen en land j eerste pruik, hoewel stretch, vgs' 'den we toch moeite. Een rappe the psterhand echter kreeg het ding de I 2l iThe maakt op, vlugge streken met een len borstel (nooit nylon gebrui- HNïto) en we waren gekapt als nooit THi ewon derende kreten alom. maar zelf zagen we een harde kop onder de dos. De kleur was net even fout. Vertrouw daarom niet teveel op de behulpzame vriendin, die uw gepas misschien allang verveelt. Kies niet te snel blond gis u bruin haar hebt of omgekeerd. Het eerste effect is dikwijls verrassend, maar na een dag haat u de spiegel. Het wassen van een pruik. De kappers zeggen: „Dat kan alleen bij ons gebeuren." De heer Van Riel: „Onze pruiken kunnen in koud. ab soluut koud, shampoosopje gewassen i worden, koud spoelen en dan op een vaas drogen. In een half uur tot drie kwartier is de pruik droog. Weer borstelen met de stalen borstel en het oude model is terug. Wilt u een ander model, dan met rollers inkrul- len, maar de rollers mogen nooit warmer dan 75 graden zijn." De prijs van pruiken kan enorm verschillen. We hebben er al gezien van 35, Carmen-pruiken variëren van 59 tot 79. Dit alles echter is synthetisch haar. In werkelijkheid dus helemaal geen haar, maar een haardunne tex- tielvezel van acryl. Belangrijk is bij een synthetische pruik te letten op het net. dit moet poreus zijn en stretch. Het echte .haar is te onderscheiden in Aziatisch haar en Europees haar. Aziatisch haar is goedkoper. Het is van nature dikker, stugger en zwart. Door een chemische behandeling wordt het „gepeld", dus fijner, ge bleekt en geverfd. Deze pruiken kos ten ongeveer van 100 tot 200. Hier is kappershulp voor het rei nigen absoluut nodig. Alleen heel handigen kunnen het zelf behande len, maar het risico blijft groot de pruik in één keer te verknoeien. Be ter is het de pruik voor een was- en opmaakbeurt naar de kapper te brengen, die voor prijzen van onge veer 6 tot 15 weer een toonbaar kapsel maakt. Pruiken van Europees haar zijn het duurst. Men moet er 200 tot 400 voor rekenen. Echt haar verschiet net als ons eigen haar. Synthetische pruiken zijn veelal lichtecht. Ze glanzen ech ter meer en soms onnatuurlijk. Wie een spray op de pruik wil gebruiken, mag alleen de beste merken gebruiken, anders wordt de pruik een keiharde klodder. VOOR ONDERWIJSPROJECTEN (Van onzer redacteuren) LUNTEREN Ruim 105.000 gulden is het even forse als ver rassende bedrag, dat het chris telijk beroepsonderwijs binnen een jaar heeft ingezameld voor onderwijsprojecten in ontwik kelingslanden. De actie „Toon je hart eens", gelanceerd door de vereniging van christelijke leraren en leraressen bij het be- j roepsonderwijs (VCLBO) lever de een resultaat, waarop zelfs de grootste optimisten niet had- 1 den gerekend. Op de gisteren in Lunteren gehou den algemene vergadering van de vereniging werd het dan ook met eni ge feestelijkheid bekendgemaakt door de voorzitter van de werkcommissie Th. Germeraad. Hij vertelde er te vens bij waar het geld naar toe gaat: 60.000 gulden naar een technische school in Klaten (Indonesië). 25.000 gulden naar een huishoudschool in Brasilia (Brazilië) en 10.000 gulden naar een technische school in Remara (Rwanda). Voor de rest van het be drag wordt nog een bestemming ge zocht. Aan de actie hebben leerlingen van 76 scholen meegedaan, die samen 90.000 gulden bijeenbrachten. 15.000 gulden werd op tafel gelegd door leerkrachten en het verenigingsbe stuur. KRITIEK In zijn jaarrede uitte waarnemend- voorzitter A. de Wit kritiek op de plannen voor het stichten van een volledig „ontzuilde" school in de Bijl mermeer, de zgn. ontmoetingsschool. „Zo'n school mag economisch gezien veel voordelen bieden, opvoedkundig is het een zeer kwalijke zaak. De ont moetingsschool krijgt alleen daar haar kans. waar niet meer geleefd wordt uit het'christelijk opvoedings ideaal en daar waar de christelijke BREDA Kabouters uit Amster dam. Rotterdam en Breda hebben gisteren een gebouw aan de haven bezet en tot „alternatief stadhuis" verklaard. Het stadhuis volgens de kabouters bolwerk van de ge vestigde orde kreeg een bord „Oud stadhuis" tegen de gevel ge spijkerd. De kabouters kregen nauwelijks de tijd om zich in hun bezette gebouw te verschansen. De politie zetten hun er hardhandig uit. school gezien wordt als een gewone school met wat extra", aldus de heer De Wit. „Ze geeft niet de gelegenheid om de leerlingen te vormen in het verlengde van het gezin". Kritiek had hij ook op de mam moetwet, onder meer omdat de cur susduur van het LBO hierin niet op vier jaar is bepaald. Hij vond een vierjarige cursus een maatschappe lijke noodzaak en zag er betere mo gelijkheden in voor de harmonische ontwikkeling ,naar eventuele midden scholen. Tot nieuwe voorzitter werd op de vergadering benoemd de heer L. ter Haar. ARNHEM Tegen de 22-jarige bankovervaller Wout de V. eiste gis teren de officier van justitie bij de Arnhemse rechtbank een gevangenis straf van twee jaar en zes maanden met aftrek van voorarrest. Wout had in januari 1969, vermomd met nylonkous en shawl en onder be dreiging van een namaakpistool de Finatabank beroofd Van negendui zend. gulden. Voor de overval had hij de politie met een vals alarm naar een vermeende overval in een buiten wijk gestuurd. Van het geroofde geld maakte hij een plezierreisje naar Zwitsterland met zijn vriendinnetje Hinke. Hij was echter spoedig door het geld heen en pleegde enkele inbraken in Arnhem om in zijn verdere levenson derhoud te voorzien. Hiervoor en voor nog twee andere „kraken" in Arnhem stond hij echter gisteren niet terecht. Wout de V., die al een vonnis heeft ondergaan wegens diefstal, heeft nog- al wat tegenslagen gehad zijn hu welijk mislukte met meisjes. De officier noemde deze tegensla gen de oorzaak van zijn criminele handelingen. •n20j n een onzer verslaggevers) Neu INHEM Op de tweede en JINKte dag van de algemene igse vergadering van de Pro- e Carelsen. eens vedette van .„.iii Nederlandse toneel, viert 8.15. len haar 80ste verjaardag. Niet op de planken, wél nog met warm hart voor het theater. ZES MAANDEN MET TBR GEËIST testant Christelijke Bond van Onderwijzend Personeel (PCBO) in een bijzonder actueel onder werp besproken: de vernieuwing van het onderwijs. Een van de belangrijkste vragen was, of het afschaffen van het zittenblijven het meest essentiële uitgangs punt moet zijn voor de onder wijsvernieuwing. Tot conclusies is het niet gekomen. Aan het slot van de zitting zei een vermoeide waarnemend voorzitter A. G. Brouw, dat het besprokene waar devol materiaal heeft opgeleverd, waarop verder zal worden gestu deerd. Duidelijk kwam naar voren, dat het complexe probleem van de onderwijsvernieuwing een centraal gevoerde begeleiding van het onder wijspersoneel nodig heeft. Drs. K. Doornbos wetenschappelijk medewerker van de Stichting Onder zoek van het ONderwijs (SVO) hield een inleiding over de nota „Opstaan tegen het zittenblijven", Cursusduur leerstofpakkel moeten worden ontkoppeld. Er moet een onderwijs systeem komen, waarin niet van alle leerlingen hetzelfde wordt gevraagd in dezelfde tijd. Bij een dergelijk systeem verdwijnt het zittenblijven maar dreigt het ge vaar dat aansluiting met andere vor- men van onderwijs wordt verloren. °rJ, IECHT De 25. jarige .ctplsr stratenmaker Hans B. gisteren in de Utrechtse iank zes maanden gevangenis- tegen zich eisen, terwijl zijn ia. 4 aardelijke ter beschikkingstel- hij stond al meerdere malen 14* "j it werd omgezet in een defi- t. ?aï is, die in juni 1967 uit de gevan-» waar hij een straf uit had voor bedreiging van een 'ln werd ontslagen, trachtte The' rhouding met zijn vrouw Cobi, b15'l 'an in april was Sescheiden, li.f di "tellen. Toen zijn poging mis- en Cobi met de twee kinderen 'ar ouders introk, „ontvoerde" kinderen naér de woning van 2Ï.#roei ..Als je vanavond niet te- kom'. maak ik de kinderen 'ül had hij Cobi gezegd. Deze chuwde echter de politie en de )de dag werd Hans met zijn ex- vrouw in het politiebureau gecon fronteerd. Razend dreigde hij: „Als je nu niet direct met me meegaat, slacht ik je af". Vervolgens pakte hij Cobi om haar middel. Toegesnelde agenten konden haar echter ontzetten. Bij de fikse vechtpartij die daarop volgde en waaraan dertien agenten te pas kwa men, bezorgde hij een van hen een opgezwollen oog. Bij zijn vehoor had hij alles ont kend. Ook de talrijke mishandelingen van zijn ex-vrouw ontkende hij. Hij schreef dit toe aan „andere kerels, die bij haar waren". De president van de rechtbank, die zich afvroeg waarom Hans geen lega ler weg had bewandeld, verklaarde dat de reclassering Hans, die er al een reeks van veroordeling op heeft zitten en verminderd toerekenings vatbaar moet worden geacht, „onbe- geleidbaar" had genoemd. Kleuter-, basis- en voortgezet onder wijs moeten daarom worden opgevat als fasen in een wezenlijk niet on deelbaar geheel. De heer J. Mur.k vertelde over zijn ervaringen als 'hoofd van een christe lijke lagere school-zonder-zittenblij- vers te Westendorp. Een van zijn stellingen luidt: „Het is noodzakelijk, dat de doorstroming van het kleuter onderwijs naar het basisonderwijs en vandaar naar het voortgezet on derwijs niet is gebonden aan een be paalde overgangsdatum". Discussie Na beide inleidingen ontmoetten de paar honderd deelnemers elkaar in een groot aantal discussiegroepen. Een forum, bestaande uit de beide inleiders, de heren L. A. Sol, P. J. Keijl en Brouw, behandelden in grote lijnen wat in de groepen was bespro- keh. Uit de discussies bleek wel, dqt men de vernieuwing van het onder wijs bijzonder urgent vindt, maar dat men een beetje huiverig is dit door het opheffen van het klassensysteem te realiseren. Een paar bezwaren: de luiheid wordt in de hand gewerkt. Rapportcijfers zijn prikkels om hard te werken. Door leerlingen in eigen niveaugroepen te plaatsen verdwijnt de competitiesfeer Aan de andere kant waren opmer kingen te horen die voor het afschaf fen van het zittenblijven pleitten. ..Voórai een christelijke school dient te protesteren tegen het zittenblijven" en „zittenblijven in de eerste klas is niet het gevolg van niet-schoolrijpe kinderen, maar de schuld van niet- kindrijpe scholen". Men achtte vooral het inschakelen van de ouders bij de onderwijsver nieuwing uitermate belangrijk. Het onderwijzend personeel zou door middel van studieverlof gelegenheid moeten krijgen zich aan de onder wijsvernieuwing te wijzen. Ouderen zouden met functioneel leeftijdsont slag moeten kunnen, als ze de ont wikkeling niet meer kunnen bijhou den. Drs. Doornbos bracht hier tegenin, dat het niet meei kunnen bijhouden van de ontwikkelingen een kwestie is van systeem en niet van leeftijd. Te veel moet zelf worden gedaan, er is weinig begeleiding en daarom pleitte hij voor een instantie, die zich kan wijden aan research, leerdoelen aan geeft en leerpake+ten samenstelt. „We weten vee! te weinig van wat er in de wereld aan de hand is op het gebied van onderwijsvernieuwing. We werken te verbrokkelend. We moeten vechten voor een effectief werkend voorlichtingsapparaat, dat aan alle betrokkenen laat zien wat er al aan onderwijsvernieuwing is ge beurd. wat de mogelijkheden zijn en waar de moeilijkheden zitten. Zo kan de onbestemde vrees voor vernieu wing worden weggenomen", aldus drs. Doornbos. TILBURG Bij de NV Wollcn- stoffenfabrieken Janssens de Horion zullen 45 werknemers worden ontsla gen als gevolg van een modernisering van het machinepark en verdere maatregelen voor een hetere efficien cy. Getracht wordt voor de betrokken personeelsleden een passende werk- ring te vinden, hetgeen gezien de gro te vraag op de plaatselijke arbeids markt geen moeilijkheden zal opleve ren. De firma heeft voor de werkne mers een afvloeiingsregeling getrof fen, terwijl ook een schadeloosstelling zal worden uitgekeerd. BELFAST Na drie nachten van hevige straatgevechten tus sen enerzijds katholieke en pro testante demonstranten en an derzijds betogers en Britse mili tairen, zijn ^de Engelse troepen •met vijfhonderd man versterkt. WASHINGTON President Nixon heeft het Amerikaanse congres voor gesteld de posttarieven met ingang van 1 juli te verhogen en het innen van belastingen te versnellen. Deze maatregelen zijn nodig om de loonsverhoging van zes procent van het overheidspersoneel te dekken. Het binnenlandse tarief zal met vier dol- larcent worden verhoogd tot tien 1 vaardigt of bij zich heeft, moet reke- cent, hetgeen de schatkist een extra van maximaal tien jaar. Deze maatregel is genomen op ver- i zoek van de algemeen opperbevelheb- 1 ber van de Britse troepen in Noord- j Ierland, luitenant-generaal Sir Ian Freeland. Er zijn nu zevenduizend Britse militairen in Ulster. Sir Ian Freeland kondigde gisteren aan dat zijn manschappen bij nieuwe onlusten harder zullen gaan optreden. De militairen zullen afstappen van het principe „zo weinig mogelijk ge bruik van geweld" Aangenomen wordt dat de aanlei- ding hiertoe is dat bij de recente on lusten 42 militairen gewond raakten. liomtnen Verde- A<gen de soldaten voortaan schieten op demonstranten met benzi nebommen, die geen gevolg geven aan de oproep ze neer te leggen, ledereen die benzinebommen ver- ning houden met een gevangenisstraf Zoon des mensen (4) Het was goed. dat ik gelegenheid had deze film voor de tv te zien, te meer, daar er in uw blad al gesproken was van een godslasterlijke film. Wat een mateloze eigengerechtigheid komt toch in zulk een kritiek naar voren. Zij die deze kritiek hebben uitgespro ken, hebben van de strekking van de film niets begrepen. De bedoeling is m.i. direct in het oog lopend en wel een concrete reactie op de heersende Christusvoorstelling on der grote groepen protestanten. En daarom vind ik het ook van moed ge tuigen, dat CVK/IKOR daar eens te genin is gegaan. Want welke voorstelling hebben veel chistenen? Een fondant ach tige figuur, die in honingzoete taferelen optreedt en waarop de benaming: „onze lieve heer" zo met recht van toepassing is. In negatieve zin hebben vele protes tanten wel aangevoeld, dat deze image niet houdbaar was, maar Dennis Pot ter heeft de moed gehad om dat te concretiseren. Dat is goed en we mo gen het hem en zij, die de film ver toonden. niet kwalijk nemen. Ook Jezus zelf presenteert zich aller eerst als -de zoon des mensen", die in alles verzocht is geweest ais wij en die in zich een brandend vuur had waar door hij werd verteerd. Natuurlijk is het de bedoeling van de maker niet geweest om te prediken, noch om te theologiseren, noch om aan alle facet ten van Jezus' rijke leven recht te doen, of om die te belichten. De kerk heeft in het verleden door haar zoetelijke voorstellingen, die zijn blijven voortbestaan, Jezus veel verder van het volk verwijderd gehouden dan toelaatbaar was. En in wezen is deze oude voorstelling van Jezus gedu rende zijn verblijf op aarde even godslasterlijk als men Potters film durft aan te wrijven. Rotterdam W.. Wemelsfelder Zoon des mensen (5) Dat prof. Lammens praat over de Wk „x. EO alsof het om ketters gaat is eigen- nister van sociale zaken in Joonpoli- 'ijk een eer voor de EO, want de de recente demonstralies niet zozeer door politieke of godsdienstige motie ven zijn geïnspireerd, maar z.iin aan gesticht door vernielzuchtige straat schenders. UTRECHT De Stichting van de Arbeid heeft geweigerd op verzoek van minister Roolvink mee te werken aan de samenstelling van een com missie van deskundigen, zoals die wordt voorgesteld in de door de vak beweging fel bekritiseerde Loonwet. De commissie is bedoeld om de mi- bedrag oplevert van ongeveer tien miljard gulden. De versnelde inning van de belas tingen zal ongeveer 5,5 miljard gul den opleveren. Het personeel van de posterijen krijgt een loonsverhoging van acht procent zodra de reorganisa tie van de posterijen rond is. De Amerikaanse PTT heeft dit jaar een tekort van ruim 2 miljard gulden. De troepen hebber! verder opdracht gekregen eerder traangas te gebrui ken en door verrassingsmanoeuvres 'de aanstichtes van de onlusten uit de menigte te isoleren. De Noordierse premier, Chicester- C'lark. deed gisteren een beroep op alle volwassenen om kinderen en jon gelui van dc straat te houden. De re gering heeft namelijk de indruk dat tieke aangelegenheden te adviseren. In een brief aan de Stichting vraagt, minister Roolvink te overwe gen om de personen, die nu nog deel uitmaken van de loonpolitieke ad viescommissie, te benoemen tot lid van de nieuwe commissie. Zoals bekend is de heer Roemers uit protest tegen de Loonwet uit die I commissie getreden. Over een opvol- I ger beraadt de minister zich nog. waarheid wordt altijd geweld aangedaan en Jezus zegt zelf: „Zalig zijt gij, als de mensen liegende allerlei kwaad van u spreken, en dat niet om uwentwil, maar om mijnentwil". Ik geloof dat de EO waarschuwt uit liefde voor God en opdat zijn naam niet ontheiligd wordt. De tijd. waaro ver prof. Lammens sprak (het jaar 380), was een tijd van aanpassing, de sfeer van Babyion. waarin we nu weer j terecht gekomen zijn. Rotterdam J. G Labots-KUver

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5