JïVEN DIPLOMAAT IN GEVAAR Commentaren VLIEG BOVEN 5DE BOLLEN/ 2JDE DEITA- m half uur'in .WERKEN OF de lucht IDE MOLENS OC in Kinderdijk i Eisen ontvoerders niet ingewilligd Nachtelijke wurging in Haags pension e weinig vrijdings- entjes Het Kwartet Bonn protesteert bij regering Guatemala Leraren eisen ontslag van schoolhoofd Dader meldt zich bij politie (rTta) het weer SUIL'» Nieuwe Leidse Courant irecteur: F. Diemer oofdredacteur: Or. E. Diemer Zaterdag 4 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" "'kantoor Leiden Steenstraat 37 Telefoon 31441 Abonnementsprijzen p.w. ƒ1,16, p. m. ƒ4,95, p. kw. f 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur SN HAAG Voorlopige tellingen jen uitgewezen dat op de bestel- ten die bij post- en bankkanto- konden worden ingeleverd, ,000 zilveren tientjes zijn aange- gd. Deze speciale bestelmogelijk- was ingesteld om zoveel moge- Nederlanders rond de bevrij- sdag in het bezit te stellen van munten. jzien de nog voortdurende be stelling neemt men aan dat met voorgenomen aanmaak van vijf oen stuks niet zal kunnen worden aan. Excuses Amnesty J DNDEN De secretaris-generaal Amnesty International zou heb- tpegegeven een „administratieve te hebben gemaakt door aantij- ;en over martelingen van Arabie- door Israëliërs te hebben gepubli- d. voordat de Israëlische ambas- hierover yras ingelicht. Martin Hls zou hebben gezegd dat hel „erg speet" dat de ambassade opie heeft gekregen. I vroegere premier van de re- Zuid-Jemen en oud-leider t Nationale Bevrijdingsfront Abdoel Latif, is by een poging .^•«•aimenkamp te ontvluchten •geschoten. GUATEMALA/BONN Er dreigt een diplomatiek conflict te ontstaan tussen West-Duitsland en de Middenamerikaanse repu bliek Guatemala. De Westduitse regering dwingt de Guatemal teekse regering de eiseu van de ontvoerders van de Westduitse am bassadeur Karl von Spreti in te willigen. Maar de regering in Gua temala blijft hardnekkig weigeren. Ze heeft al voor een maand de noodtoestand afgekondigd. Inmiddels hebben de „kidnappers" hun eisen verhoogd en vragen nu in ruil voor de ambassadeur niet 17 maar 25 politieke gevangenen vrij te laten. Bovendien wordt nog een be drag geëist van ongeveer tweeëneen half miljoen gulden. Zij hebben dc regering een ultimatum gesteld tot vanavond tien uur (Ned. tijd). Deze heeft echter te kennen gege ven niet aan onderhandelingen te kunnen beginnen, omdat de ontvoer ders hun eisen elke dag vergroten en vrijlating van de gevangenen in strijd zou zijn met de grondwet. Elf van de zeventien zijn immers offi cieel veroordeeld. Hartkwaal De minister van buitenlandse zaken van Guatemala, Alberto Mohr, heeft Bonn inmiddels laten weten, begrip te hebben voor de. bezorgdheid in West-Duitsland. Hij liet tevens door schemeren dat zijn land onder geen voorwaarde op het aanbod van de re bellen zal ingaan. In Duitsland wordt deze weigering gezien als een „ter dood verklaring" van de 63-jarige Von Spreti, die lijdt aan een hartkwaal. De directeur-ge neraal van het ministerie van buiten- Priii.s Claus en prinses Beatrix op Schiphol voor hun vertrek, gisteren, ar New York. Vandaar zullen zij doorreizen naar Honoloeloe, Hongkong. iJeio en Osaka, waar zij de wereldtentoonstelling bezoeken. landse zaken in Bonn is in allerijl naar Guatemala gestuurd om er daar bij de regering op aan te dringen, al het mogelijke te doen voor de vrijla ting van de diplomaat. Paus Paulus In Bonn staat momenteel de Gua temalteekse ambassadeur onder poli tiebewaking, nadat in verschillende anonieme telefoontjes de ambassa deur met de dood werd bedreigd uit wraak tegen de ontvoering van Von Spreti. Twee broers van de ontvoerde diplomaat verklaarden dat „de am bassadeur noch als mens. noch als di plomaat verantwoordelijk is voor de politieke situatie in Guatemala". Zij stellen voor een „vooraanstaan de Guatemalteekse persoonlijkheid voor hun broer te ruilen. Bovendien hebben de beide broers een beroep gedaan op paus Paulus om persoon lijk de regering in Guatemala te vra gen het uiterste te doen voor de vrij lating van de diplomaat. Een delegatie van ambassadeurs in Guatemala heeft gisteren in een bij eenkomst achter gesloten deuren bij Alberto Mohr geprotesteerd tegen het besluit van de regering. NIJMEGEN Acht van de twaalf docenten aan de Nijmeegse Martinus van Beeksehooi voor gehoorgestoorde en spraakgebrekkige kinderen hebben het altreden geëist van de directeur. Zij beschuldigen hem er onder meer van vorig jaar een meisje van vier jaar bij wijze van therapie een half uur lang geslagen te hebben „om de wil van het kind te breken/' Ook de leerkrachten zou hij hebben aangeraden de kinderen hard aan te pakken. Zij klagen er eveneens over, dat zij zelf worden geïntimideerd en her haaldelijk met ontslag bedreigd. Bestuursvoorzitter prof. dr. W. Brinkman heeft de klachten sterk overdreven genoemd. „Hier en daar schuilt er wel een kern van waarheid in, maar toch beslist onvtoldoende om het schoolhoofd te diskwalificeren." Volgens hem heeft het kind wel en kele klappen gehad, maar met uit drukkelijke toestemming van de moe der. De situatie op school zal, vindt hij. direct verbeteren wanneer de acht docenten maar iets van hun opstan digheid zouden laten varen. Het Aeroflot-kantoor in Am sterdam. dat door kritische Zionisten" (volgens een ano niem telefoontje) is beklad als protest tegen de behandeling van joden in Rusland. Er werden Davidssterren en leuzen als „let my people go" aangebracht. DEN HAAG In een pension in de Haagse Jacob van der Doesstraat is rond twaalf uur vannacht de zestigjarige J. van Proosdij gewurgd die de chauf feur K. P. N. uit Den Haag op bezoek had om een ruzie bij te leggen die beiden enkele uren tevoren hadden gekregen in een café op de Vaillantlaan. De juiste toedracht is volgens de politie nog piet helemaal bekend. De dader, de 28-jarige chauffeur, die Zich zelf aangaf op het politiebureau aan de Jan Hendrikstraat, verkeerde on der invloed. Het gerechtelijk laboratorium zou vanmorgen sectie verrichten op het slachtoffer. De chauffeur moest gistermiddag om half zes thuiskomen in het bezit van zijn weekloon. Toen hij om tien uur nog niet gearriveerd was ging zijn echtgenote naar het café waar hij regelmatig komt. Daar werd haar medegedeeld dat haar man naar een onbekend adres was gegaan. Reizen vliegen de deur uit! Komt. voor het te laat is naar REISBUREAU BEUK Vwe. Beestenmarkt 19 Leiden Telefoon 32700 Onder invloed kwam de man 's nachts om een uur thuis. Zijn col bertje had hij op een adres in de Jacob van der Doesstraat, waar hij op bezoek geweest was- laten liggen. Het weekloon moest zich nog in liet jasje bevinden. De vrou wging met haar man naar het adres waar na bellen niet open werd gedaan. Onderweg had de man reeds opmerkingen tegen zjjn vrouw gemaakt over een man die hfj ver moord had. Dc vrouw geloofde er echter niet in. gezien de toestand van haar man. Bij het passeren van de Jan Hen drikstraat weer op weg naar huis schoot de man het politiebureau bin nen. waar hij zei iemand vermoord te hebben. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in. Op het opgegeven adres was nie mand thuis, maar aanknopingspunt vormde het hit dat de chauffeur in een blauwe Taunus-personenauto had gereden die voor de deur van het pen sion in de Jacob van der Doesstraat geparkeerd stond. In dit pension wo nen homofielen. Naar binnen De politie ging de kamer binnen op de benedenverdieping en trof op een bank het ontzielde lichaam van de zestigjarige pensionhouder aan. Dc deur stond op een kier en het licht brandde nog. Het slachtoffer lag met het hoofd op het jasje van de chauf feur. De politie heeft uit de verklaringen van de chauffeur voorlopig op kun- nerr maken dat deze liet slachtoffer van het café zou kennen. Gisteravond zou de man zich o pde een of andere manier beledigend over hem uitge laten hebben, waarna een ruzie ont stond die echter weer bijgelegd werd. De bewoner van het pension stelde toen voor i»n zijn kamer nog wat na te praten en een glas bier te drinken. Daar ontstond echter weer een woor denwisseling, waarbij de chauffeur zicm zo opwond dat hij zijn gastheer met de handen bij de keel greep. Daarna verliet de chauffeur jiet pension. Er zou ook nog een worste ling ontstaan zijn, want de tv was omver gegooid. In het pension bevon den zich nog twee andere mannen die zeiden niets van het gebeurde te heb ben bemerkt. Ook Syrië CYRIË heeft zich gevoegd bjj de Arabische landen, die geen re kening meer houden met bestands lijnen. De oorlog, die in feite nooit eindigde, is ook aan de noordooste lijke grens van Israël hervat. Dat een eind zou komen aan dc op merkelijke rust. die lange tijd aan het „Syrische front" heerste viel te verwachten. In Damascus moest men wel iets doen om de zware Ls- I raëlische druk op Egypte te verlich ten. Syrië probeerde zelf buiten schot te blijven, terwijl het zijn invloed on der de Palestijnse commando's in Jordanië en Libanon aanwendde om te pogen deze landen in een recht streeks conflict met Israël te trekken. Deze opzet is niet gelukt. De aanval len van de laatste tijd dienen ais afleidingsmanoeuvre, maar tevens als pressiemiddel in handen van dc Russen, die met de Amerikanen naar een regeling voor het Nabije Oosten streven. Frans gebaar pRANKRIJK heeft al geruime tijd bijeenkomsten van de West- Europese Unie geboycot, omdat het bezwaar had tegen pogingen van an dere ledcn-staten, Engeland via deze achterdeur het Europa van de Zes binnen te smokkelen. Het overweegt thans weer aan het overleg te gaan deelnemen en tracht dit gebaar als concessie aan de man te brengen. Onjuist zou echter zijn. als de WEU-partncrs van Frankrijk zich voorwaarden laten stellen Nu onderhandelingen met Engeland in zicht komen, wil Parijs de spelre gels bepalen, waar de Zes zich aan moeten houden. Het wil voorkomen, dat een situatie ontstaat, waarin En geland een van de zeven deelnemers aan het gesprek is. De Fransen willen dat Engeland te maken krijgt met een gezamenlijk standpunt van dc Zes een stand punt, dat beantwoordt aan dc eisen van Frankrijk. De mogelijkheid, dat de WEU alsnog als uitlaatklep wordt gebruikt, willen zij uitsluiten. EZBU X/QXXÏJjU/71 zn INTERIEURVERZORGING CPUN5BUPGD MEER KEUS IN1 PASSENDE OMGEVING In een gloeiend hart moet men niet altijd de thermo meter van het verstand zoe ken. SIRIUS Vandaag in ZO: „Zou het niet zo'n klein stokje i gemakkelijker guan?" Huib Goudriaan: Advocaten een vergeten groep Bert Scholten: Bisschop Robinson blijft het bijbels theïsme verwerpen J. den Boef: Tunesië wil baas in eigen huis blijven -#■ Dr. E. Diemer: Leven in het boek -ft- Dr. C. Rijnsdorp: Kasteel in Ierland -)(■ Dick Ringlever: De kluizenaars van Den lip Sietzo Dijkhuizen: Medische robots vervangen onze huisdokter H. Verweij: Israël als kenteken van God Rolf Hoekstra: Poort van Afrika Phé Wijnbeek: Robert Wagner ook privé 'n dure jongen -#■ Jeanne de Vlieger: los W. Knetemann topvrouw in een mannenwereld is tegen emancipatie Zon en maan 5 april zon op 6.07, onder 19.20; maan op 5.41 onder 18.49 6 april NM 6 april zon op 6.05, onder 19.21; maan op 5.53. onder 20.17 Nieuwe Maar. DE BILT Opklaringen, af gewisseld door enkele buien. Meest matige noordwestelijke wind. Weinig verandering in tem peratuur. DE BILT Al valt er dit weekeinde op enkele plaatsen nog een hagel- of sneeuwbuitje, toch wordt het langzaam minder guur. Er bereikt ons lucht van de oceaan en niet meer uit het Poolgebied. Morgen komen ook zonnige pe rioden voor, waardoor de mid- dagtemperatuur ietó hoger wordt. Vooruitzichten voor maandag: Aantal uren zon: 1 tot 7; min. temp.: van 0 tot 4 graden onder normaal; max. temp.: van 1 tot 6 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstend 12 uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. BAROMETERSTAND: lieden 10 uur 75.6 cm (1008 millibar), dalend. Noteert u vo rondvlucht U. T2 KT Ik h«b reeds betaald per: Q gjro Q kontart Deze KWARTET-rondvluchten worden georganiseerd uit Luchthaven Rotterdam en zijn alléén voer KWARTET- abonneea. Bij voorkeur op WOENSDAG ochtend middag evond ZATERDAG ochtend middag avond HOE EN WAT Er won* gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uithalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw ..luchtdoo' Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. Terwijl men op z'n beurt wacht Is een gezellig restaurant en een zonnig terras ter be- ÜÜ-! S-' va"*aal men ,hel a(- «n aan vliegen kan volgen. Alle qewensle inlichtingen over ll|nd.ensten of over leren vliegen zijn lor plaatse ie krijgen. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de inslaok.inri thu.s Betaling aan de kranl: per giro of aan het bureau majtl'cen yl rpot, 1W99C? wil vliegen zonder andere passagiers, moet voor drie personen belalen.AD>. Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1