Kasteel in Ierland: een goed geschenk wil baas in huis blijven LEVEN IN HET BOEK DEZE WEEK Kanttekenïu 1 GROOTSTE RADIOTELESCOOP TER WEREL Gezegd ZATERDAG 4 APRIL 1970 De Tunesiërs zijn nog niet zo lang baas in eigen huis. In de loop der eeuwen streden Phoeniciërs, Romeinen en Vandalen, zeerovers en Europese koop lieden om de macht. De Fransen waren de laatste bezetters. Zij waren bovendien slechte verliezers. Dat bleek, toen zij de vlootbasis Bizerta moesten ontruimen. Generaal De Gaulle gaf als president op dracht, de Tunesiërs een lesje te geven. Een bloed bad, dat ongeveer 800 mensen het leven kostte, was het gevolg. Dat er geen eeuwige vijandschap tussen Tunesië en Frankrijk ontstond, is vooral te danken aan de verzoeningsgezinde politiek van president Habib Bourguiba, vader van de minister van buiten landse zaken met dezelfde naam, die maandag voor een bezoek van drie dagen in Nederland wordt ver wacht. -#■ Vader en zoon Bourguiba Nog iets over de geschiedenis van Tunesië: na de verwoesting van Carthago vestigden de Ro meinen zich in wat zij noemden de provincie Afrika, waarin vooral tijdens de keizersperiode tal van welvarende steden ver rezen. Later werd het door de Arabieren veroverd, die het If- rikija noemden. De oude stad Tunis staat al sinds de twaalfde eeuw geboekstaafd als hoofd stad van het Tunesische rijk. In de zestiende eeuw stond het be kend als het centrum van de Barbarijse zeerovers en sinds 1575 waren de Turken heer en meester. De Fransen vonden in 1881 dat de Turkse heerschappij lang genoeg had geduurd. Zij haden toen Algerije reeds veroverd en besloten hun overzeese gebieden ook met Tunesië uit te breiden en het tot verlengstuk van Frankrijk te maken. In het midden der jaren 50 moesten de Fransen echter met schade en schande ervaren, dat zij met hun negentlende-eeuwse opvat tingen bij de Tunesiërs niet meer terecht konden. Onder premier Mendès France gaven zij hen een grote mate van (binnenlandse) onafhankelijk heid. Het was toen echter al duidelijk, dat aan een volledig loslaten van Tunesië niet meer viel te ontkomen. Nadat het onafhankelijk was geworden was de voornaamste figuur in Tunesië de Bey, Sidi Lamine geheten. De Fransen hadden hem in 1943 op de troon gezet, nadat de geallieerden de Duitsers en Italianen in Noord- Afrika beslissend hadden ver slagen. Sidi Lamine nam de plaats in van Sidi Moncef. Deze had met de Duitsers geheuld en werd door de Fransen afgezet -#■ De Bey van Tunis en verbannen. De Tunesiërs waren het helemaal niet met deze maatregelen eens en pro testeerden fel. De bevolking jouwde de nieuwe Bey uit, die jarenlang onder moeilijke om standigheden moest 'regeren'. Hij moest de Franse bevelen gehoorzamen en tevens zijn houding aanvaardbaar doen lij ken tegenover een onwillig volk. Op deze manier werd hij tenslotte het slachtoffer van de Tunesische onafhankelijkheids strijd. Te laat koos hij de zijde van de nationalisten, nadat hij tot de ontdekking was gekomen, dat hij werd overvleugeld door de nationalistische politicus Ha- bib Bourguiba. Behalve zijn toch al geringe populariteit raakte de Bey ook de meeste van zijn voorrechten kwijt. Het was een zware slag voor de af stammeling van de Turkse Ja- nitzaren, die van 1705 af met de sabel in de hand over Tunesië hadden geheerst. De eerste Bey werd onthoofd door een neef, die op zijn beurt werd gewurgd door een zoon van de ver moorde Bey. Vaak werden de zaken in de vorstelijke familie op een dergelijke manier gere geld. De laatste Bey bracht het er beter af. Dertien jaar geleden was de macht en populariteit van de volksleider Bourguiba zo groot geworden, dat hij on der druk van de nationalisten de republiek kon uitroepen. De eerste parlementsverkiezin gen hadden hem een grote meerderheid bezorgd. Hij werd de eerste Tunesische president en heeft zich als zodanig kun nen handhaven. Toch is zijn le venspad niet altijd over rozen gegaan. Een groot deel van zijn leven bracht hij in Franse ge vangenissen door. Onder de na tionalistische leiders in Noord- Afrika was hij de sterkste en kleurrijkste persoonlijkheid. Hij was een echte volksredenaar met een stem als een orgel en gloeiende ogen. Ook was hij fel in zijn uitdrukkingen en be weeglijk met armen en handen. Bourguiba Sr. werd op 3 augustus 1903 in Monastir gebo ren. Zijn vader voedde hem op in de sfeer van de onafhanke lijkheidsbeweging en zijn poli tieke carrière begon eigenlijk al op het Franse lyceum te El Kef. Omstreeks 1923 kwam hij in contact met de Destoerpartij, die toen nog een eenheid vorm de. Zijn eerste politieke daad vormde in die dagen het zenden van een protestbrief naar de Franse residentgeneraal naar aanleiding van censuurmaatre- gelen tegen het partijblad Al Sawab. In Parijs voltooide hij zijn studie. Hij koos de juridi sche faculteit en volgde de libe rale school voor politieke we tenschappen. Reeds in 1927 keerde hij afgestudeerd naar Tunesië terug om zich geh'eel te wijden aan de onafhankelijk heidsstrijd. door J. den Boef Aanvankelijk deed hij dit met het vurige enthousiasme, dat de jeugd eigen is. Later werd hij de meer bezadigde politicus, die oog had voor het compromis, dat telkens nieuwe perspectie ven kon openen. Hij publiceerde tal van artikelen in nationalisti sche bladen en hield politieke spreekbeurten. In 1932 werd de Destoerpartij gesplitst. De ene bleef een kleine groep, die aan de oude tradities vasthield. On der leiding van Bourguiba vero verde de Nieuwe Destoer ter rein. Toen ongeregeldheden niet uitbleven werd hij gearresteerd. De Fransen moesten hem na twee jaar echter vrijlaten om aan de gespannen toestand een eind te maken. Franse kolonis ten stonden echter een akkoord over interne autonomie voor de Tunesiërs in de weg. Toen de tweede wereldoorlog uitbrak werden Bourguiba en de zijnen naar Marseille over gebracht, waar zij later door de Duitsers werden vrijgelaten. Zij werden naar Rome overge bracht, waar Mussolini pro beerde, hen voor zijn wagentje te spannen. Bourguiba weigerde echter pertinent met de !zg. 'as'-mogendheden samen te werken. Niettemin probeerden de Fransen hem bij terugkeer in Tunesië te arresteren. Hij week uit naar Cairo en begaf zich vervolgens naar New York om bij de Ver. Naties de Tune sische zaak te verdedigen. In 1949 mocht hij terugkeren, maar toen in 1952 nieuwe onlusten uitbraken werd hij weer geïn terneerd. Na enkele jaren wa ren de rollen echter omge draaid. De Fransen verdwenen en Bourguiba werd de eerste man in Tunesië. De zoon, Bourguiba Jr., heeft als minister van buitenlandse zaken de vader veel belangrijk werk uit handen genomen. Vol gende week zal hij besprekin gen voeren met de ministers Luns (buitenlandse zaken), Udink (ontwikkelingshulp) en Den Toom (defensie). Het laat ste bezoek houdt verband met de bijstand, die Nederlandse militairen-hebben verleend na de zware overstromingen in Tu nesië. Ook staan beleafdheidsbe- zoeken op het programma aan premier De Jong en de voorzit ters van de Eerste en Tweede Kamer. Zo zullen de banden worden verstevigd tussen Nederland en een Noordafrikaans land, dat de moed heeft gehad, een eigen weg te gaan soms tot groot ongenoegen van onverzoenlijke Arabische landen, waartoe nu ook beide buurlanden (Algerije enLybië) behoren. JQEZE DAGEN staan weer in het teken van het boek. Daaraan zullen overwegingen van commerciële aard niet vreemd zjjn. Maar dat mag dan. Waren er geen uitgevers en waren er geen boekhandelaars, de schrijvers zouden met een boekje in een hoekje zitten hun eigen boekje dan. Nu komen wjj er echter óók aan te pas, wy de kopers die de lezers zjjn. Wel een merkwaardig verzamelprodukt ove rigens, het boek. De schaal loopt van het floddcrprodukt naar het boek waarvan de waarde onvergankelijk is. Het ljjkt alsof elke tijd zjjn boek heeft, zoals elk boek zjjn tijd, maar er zjjn ook boeken die de wisseling der tijden verheven lijken te negeren. En dan die schier tomeloze produktie, die als een zweepslag over ons schijnt heen te gaan. Er is geen bijhouden aan, en de lezer voelt zich als een die tegen een stijgende stroom in zweint. HU wenste wel een snellezer te zyn. "TEN VREEMDE zaak, het boek, en een van nauwelijks te weerstane aantrekkings kracht. Wie voor een etalage staat of zelfs voor zijn of haar eigen boekenkast, hij of zy staat daar te dwalen. HU vormt zich een eerste idee, hy weifelt. Wat zal hU kiezen? Ontspanning of „informatie" (dat modebegrip van deze tUd)? Hy heeft de vrUheid van de keuze, omdat ook voor hem eens de keuze van de vrUheid is gemaakt. Zoals zovele zaken, is dus ook het boek voor ons allen toegankelyk geworden. Gemeen goed geworden. En zo hebben we allen aan boeken een bezit. De een groter, de ander kleiner, maar zou er nog één zyn zonder boe ken? Ze staan daar, opgetast, onze blik glijdt er langs, en we nemen er een ter hand. Straks ligt het op de stoel naast ons bed, voor het geval de slaap niet komen wil. Geduldig ligt het ook daór te wachten tot onze dienst. Voedsel is het boek, geestelUk voedsel. Zoals het brood ons voedsel is voor het lichaam. Het leven laat zich niet meer zónder denken: hoe moet dat toch ooit zyn geweest? /"tOK HET boek is een gave, en düs een gave. Een vrUheid en een verantwo< delijkheid. Een recht en een plicht. Iets waaj van ook" iets te maken valt. Iets om iets i te dóen. We weten dan wat lezen is: uitlezen in j zin van uitkiezen. Zoals ook alle leven kies is: telkens opnieuw kiezen, of het resultaj van eenmaal gemaakte keuze. Ook lezen is kiezen. Gelukkig behoeft di niet alty'd zwaar aan te worden getild behoeft niet op een kramphouding uit te pen. Maar ook het lezen behoort wel te w< den ingepast in het proportionering van leven. Daarom is ook het lezen niet maar et onverschillige zaak. Misschien is dót dan ook iets om, ieder vo< zich, even bU stil te staan: in deze week, d dus bU'zonder aan het boek is „gewUd". De vraag wordt dan: wat doe ik eigenlj on met dat merkwaardige verschUnsel „boek1 Hoe „functioneert" ook dat verschUnsel mUn leven? naa Een mooie vraag om eens even mee in etnet hoekje te gaan zitten. Desnoods zonder boekj |m :lo FR IS we weten het in elk geval éig|jr boek dat in ons leven „functionerei Iet moet en mag. Dat is dan de bUbel. fjt Men zou het bUna een statussymbool vi het verschUnsel boek kunnen noemen, dat openbaring van het heil ons is overgelevei en ons heeft bereikt in een boek. zeg De by'bel een boek. Méér dan dat: boek d boeken. Een bibliotheek zelfs: 39 boeken het oude, 27 in het nieuwe testament, de bibliotheek. Deze omnibus van het heil. Wat mij altijd weer treft is, dat het eers boek dat Gutenberg in 1456 op zyn pe legt de complete by'bel is, en hij maakt oplaag van zeventig exemplaren. ZeventI Mogelyk omdat hU daarmee het eind vile l zijn drukcapaciteit had bereikt. Maar mi schien óók had hU in gedachten die eers uitzending der discipelen: zeventig in getal. Het boek leeft zUn eigen leven; maar er voor ons allen ook leven in het boek. DIEMER Tegen het eind van deze maand hopen de Duitse prof. dr. Otto Hachenherg, hoogle raar te Bonn, en 40 medewerkers met de grootste radio telescoop ter wereld te gaan onderzoeken, of het heelal oneindig is, of dat er geen eind aan kan komen, omdat het zich voortdurend uitbreidt. Ook wil men allerlei geheimzinnige ver schijnselen bestuderen, die zich aan de andere kant van de melkweg bevinden. Daarbij kan men misschien tot nieuwe fysische in zichten komen, die de wetenschap een ant woord geven op de nog onopgeloste vraag, hoe het heelal is ont staan. De telescoop staat in de buurt van Effels- berg in de Eifel, niet ver verwijderd van Nederlands grond gebied. Het is de grootste ter wereld. De paraboolspiegel heeft een middellijn van 100 meter. Prof. Hachenberg meent, dat met dc nieuwe „kijker" driemaal zo veel sterren ontdekt kunnen worden als nu bekend zijn. De antenne ter grootte van een vliegveld) is ten minste tienmaal ge voeliger dan de tot- dusver bestaande. Er kunnen sterren wor den waargenomen, die maar eventjes 12 mil jard lichtjaren, of 113 triljard (d.i. 113 met 21 nulletjes er achter) kilometer van de aarde zijn ver wijderd. Het geval kostte 32 miljard mark, voor een groot deel bijeen gebracht door de grootste automobiel fabriek in Duit n. i De paraboolsi Vr zoals de antem vaktaal wordt f noemd, is van st< buizen met een\« van IS km sav\ steld en mag zii^ het bewegen meer dan 6 cm vormen. Het 3000 ton gende gevaarte r 134 betonnen van 11 meter la 1.20 meter dik „ding" mag bi zwenken niet dan een halve meter van plaat anderen. Kasteel In Ierland, een roman van 160 blz., geschreven door Jan Gerhard Toonder, is een uit gave van de Commissie voor de collectieve propaganda van het Nederlandse boek en bedoeld als geschenk in het kader van de Boekenweek 1970. Toonder heeft al een vijftal prozawerken op zijn naam staan, of liever op de naam van Jurgen Abel, zijn pseudoniem. Men heeft hier te maken met een In de trant van de traditionele psy chologische roman vakkundig ge schreven verhaa' van middelmatige li teraire waarde Hoofdfiguur Is dr. Franz Krause. een Duitser met een nazi-verleden, gehuwd met Hilda van der Lande, dochter van een Neder landse collaborateur en een Duitse moeder van hoge komaf Krause la het type van een fat soenlijk opgevoede Duitse kleine bur ger. die In het nazl-systeem verstrikt raakt. Zijn boze genius is zijn kame raad en latere chef Gottlieb, een échte en agressieve nazi. Krauses hu welijk met Hilda berust op een over eenkomst. Door een toevallige om standigheid namelijk heeft Krause in de villa van Van der Lande, waar voor Duitse officieren een feest wordt gegeven, een geheim kelder- vertrek ontdekt waarin een Joodse onderduiker zich schuil houdt. Deze jonge Jood, Toni, Is Hilda's vriend; Hilda is dan ook voor de Duitse militairen een ongenaakbare fi guur. Krause is op zijn manier op Hilda verliefd en hij dwingt haar met hem te trouwen met als tegenpresta tie van zijn kant dat hij, als admini stratief ambtenaar, voor valse papie ren zal zorgen en Toni zal helpen ontvluchten. Deze vlucht mislukt, Toni ontdekt de ware toedracht van zaken en koelt zijn woede op Krause. Even later wordt hij neergeschoten. Tegen over een drankzuchtige Wehr- machtskapltein spelen de beide S.S.- ers het zo, dat Krause de aanbrenger van de Jood is Krause verzwijgt het gebeurde te genover zijn vrouw. Ondertussen loopt de oorlog af. Terwijl hij in de veilige schuilplaats zit, koelt de volkswoede zich op huis en Ihboedel. Van der Lande heeft de bul zien aan komen en is gevlucht met medene ming van al het geld dat hij los heeft weten te krijgen. Hilda wordt kaalge schoren en verkracht. Zij vlucht ook naar de geheime schuilplaats. De onbenullige en laffe Krause treedt nu in zijn rechten als echtge noot. Hilda's moeder sterft. Het paar vlucht naar Duitsland en met behulp van een van Gottlieb afgeperste le ning koopt Krause In het westen van Ierland een vervallen kasteeltje, waar- In hij een hotelbedrljf wil gaan vesti gen. Maar alles daar zit hem tegen. De praatgrage onpraktische leren brengen hem met hun vriendelijke eigengereidheid tot wanhoop. Ze la ten koelen op zijn terrein grazen, ma ken een janboel van het reparatie- werk en jagen hem op allerlei manie ren op kosten. Hilda evenwei ontdooit door de zachte stemmen van de leren, hun aanleg voor poëzie en zang, hun lief de voor het Ierse landschap, hun vriendelijkheid Nog steed6 weet zij de ware toe dracht niet met betrekking tot Toni. Maar In eer woordenwisseling ontvalt aan Krause he* fatale woord. Hilda heeft namelijk een portret van Toni neergezet; Krause heeft dit in woede verscheurd en als zij hem ter verant woording roept verspreekt hij zich. En zo komt alles uit. De auteur probeert wijselijk niet het gemoedsleven van Hilda te schil deren. HIJ tekent haar als een ver steende figuur die in het Ierse milieu weer een vl9ug van leven gaat verto nen. Maar natuurlijk is de onvrijwilli ge onthulling van Krause voor haar de genadeslag Krause blijkt niet alleen een chan teur, doch ook een bedrieger te zijn. Hij zoekt bescherming voor zijn angs ten en schuldgevoelens in de onder aardse gang, die de toren met de zeekust verbindt Van jongs af aan heeft hij zich i" de kelders veilig ge voeld. Die middeleeuwse, onderaard gang Is echter gevaarlijk. Boven zijn hoofd is een Ier doende een daar geplaatst afsluithek uit de grond te rukken, als teken van verzoening en vriendschap met die rare Duitser. Dit veroorzaakt een instorting (het gat op de tekening van de omslag), waaron der, naar de lezer moet aannemen, Krause zijn einde vindt. Men moet erkennen dat deze ro man toch kwaliteiten heeft. De com positie is hecht. Het karakter van Krause Is, zoals dat vanouds heet, goed volgehouden. Door de confron tatie van de ex-nazi met de typlsch- lerse mentaliteit ontstaat een merk waardige spanning, niettemin door- speeld van ironie Ik moest telkens denken aan het vervallen slot b'i Killarney en de ka rakteristieke omgeving daar; de spraakzame leren. die de kleine paar den menden, gespannen voor ver edelde handwagens, waarop men dwars rug aan rug zat; aan het uit zicht uit ons pension op de bergen met de regenwolken er tegen aan. Toohder blijkt heel wat van Ierland te weten en hij heeft geprofiteerd van het merkwaardige contrast tussen leren en Duitsers De schreeuwende kauwen en roeken om de oude toren heen zijn voorboden van wraak, en deze komt zachtjes, gemoedelijk, vriendelijk bijna langzaam, onverbid delijk, tot de gerechtigheid toeslaat. Een aardig brokje dialoog op blz. 65; Krause praat met de Ier Moynl- hann. „Niet in mijn land! In mijn land getuigen de voorschriften juist van het gezonde verstand! In mijn land hebben de ambtenaren niets anders dan gezond verstandl" „Niets an ders? De arme donders", zei Moyni- hann. Goed getekend is ook het contrast tussen Krauses schoolse kennis van de Duitse klassieken, althans wat hij er zich van herinnert, en de levende zin voor poëzie en lied bij de lande lijke leren. Nee een slechte keus heeft de commissie dit Jaar niet ge daan. Kerteel in Ierland moge dan geen nroto roman zijn, de ontwikke ling In het boek moge wat traag ver lopen zodat de aandacht wel eens dreigt te verzanden, als men door leest valt alles toch weer mee; de zorgvuldig opgezette compositie redt het. 4 Jan Gerhard Toonder Veel drukte op de wegen, veel buitenlandse toeristen en helaas veel ongeiukken op de gure, zelfs witte Paas, en ook daarna nog geen sprankje lente. In dit kille land gebeurt deze week weinig spectaculairs: de kamerleden zijn met vakantie, en dat scheelt. Wel: het TV-journaal in kleur, vervelende cijfers over de leeg stand van goed bewoonbare hui zen, de Afrikaanse koning Mos- joesjoe van Lesotho, die In ons land asiel krijgt, en PTT-sorteer- ders die overwerk weigeren. Meer te beieven in de economi sche hoek. EMS-Zwolsman heeft het aan de stok met Den Haag en Amsterdam geen subsidie, dan het Circustheater en Caffé dicht; het Haagse gevecht om bijvoorbeeld het winkelcentrum in Mariahoeve spitst zich toe. Een Britse groep koopt twee Amsterdamse grote ho tels: Amstel en American, van ma kelaar Ca'ansa. Een stroom orders voor Verolme. Een netto wins' van 75,7 miljoen bij de Algemene Bank Nederland. Een grote omzetverbetering bij Philips dank zij de kleurentelevisie. Boeren gaan f 200 miljoen van de fiscus winnen door hogere af schrijving. Autoverzekering op de helling: goedkoper voor de goede rijders, duutder voor de brokken makers. Fruittelers lulden de nood klok. De Rotterdamse bankier mr. W. C. Mees komt te overlijden, 88 jaar oud. Dagenlang houden zeer linkse Japanse studenten de wereld in spanning door passagiers in een gekaapte Boeing te gijzelen, tot op het vliegveld van Seoel in Zuid-Ko- rea een akkoord wordt bereikt: de passagiers worden geruild voor een Japanse onderminister en dan kan het toestel door naar Noord- -Korea. Aardbevingen in westelijk Turkije het aantal doden loopt In de duizenden. Vergeet giro 777 niet. Nieuwe onlusten in Belfast tus sen rooms en protestant. Staat van beleg 'n Guatemala (Midden-Ameri- ka), waar de eis van ontvoerders wordt afgewezen. Een mislukte staatsgreep in Afrikaans Soedan. Bevestiging van de Amerikaanse massamoord in My Lai, Vietnam. Weer een regering In Italië. Een brief van Russische geleerden: geef ons meer vrijheden, zal wel gesmoord worden, dit dubeckisme. Een oproep van Frankrijk tot on derhandelingen over Indochina. Nieuwe offensieven van Noord- -Vietnam Cambodja (betoingen voor de afgezette prins Sihanoek) zoekt hulp van de VN en wil de Vietcong langs diplomatieke weg het land uit hebben. Minister Luns, na besprekingen in Kairo, is weinig optimistisch over het nabije Oosten; de gema tigde krachten zijn aan het verlie zen. Libanon wankelt op de rand van anarchie. Nieuwe gevechten tussen Syrië en Israel. En met Fe'jenoord gaat het nog steeds goed, na de 00 in War schau. OH Verwarring en chaos dringt zich aan ons op. Radicalisering is een verschijnsel geworden. „Tegen de revolutie het evangelie" is In onze tijd vervangen door „In naam van het evangelie de revolutie". Ge zagsgetrouwheid is vervangen door paternalisme en establishmi een strijdobject geworden. - tr.d. Bijlaardt (Ver. van do Chr. VW- en HAVO). Men pntveinze zich niet d hervorming van het minister onderwijs - red.) een belangi zal ontketenen. Het ambte corps vormt in Nederlanl macht, waarbij vergeleken het parlement in het niet ve Zit de minister eenmaal er lang in zijn stoel, dan geld hem: doorzwemmen of v Hij komt niet verderdan daar een noodverband. Pr Ph. J. Idenburg. >n ooi( h me

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 14