yCees Verkerk leert jeugd in Amerika schaatsen ,Toon is een Louise bijt niet meer op nagels Israël beschuldigd jNederiands FORMAAT ferton kampioen van martelingen bekroond Gorni bewees kracht tegen zwakker Roma krant van Sijbrands aan de leiding Fischer won weer van Petros jan MAURICE CREVALIER: Lou Bandy lachte thuis altijd onbedaarlijk lang Mercks won 1bijbelboek 7 DONDERDAG 2 APRIL 1970 (Van een onzer redacteuren) SCHIPHOL Cees Verkerk gisteren voor vijf weken naar ilifornië vertrokken, waar hij Los Angeles gast is van de iderlandse emigranten-kolonie, ■laden met films stapte hij in KLM-DC-8: materiaal, waar- ee hij de Nederlands-Ameri- anse jeugd wil gaan vertel- hoe je een groot schaatser ordt. Want het belangrijkste iel van het celluloid bestaat t films over training. Dat allemaal niet met de bedoe- de jeugd zelf te gaan trainen, nt in Califomië heb je nauwelijks Los Angeles heeft alleen maar kunstbaantje van 30 bij 60 meter daarop kan je natuurlijk geen af- nd rijden. iar de Nederlanders daar willen eenmaal graag wat zien over de aatssport in Nederland. Vandaar, •rigens zal ik, al is de baan dan ar klein, zeker ook zelf nog wel n dc ijzers onderbinden", zei hij r zijn vertrek in Schiphols pers- ner. ees Vericerk maakte de vlucht per ste charter van AVIO, een 18.000 tellende club van Hollandse granten in Amerika, die zich st verscheidene andere emigran- irerenigingen nu ook op het goed- s transatlantische luchtvervoer !t geworpen. De vereniging zal dit 46 vluchten maken en daarmee 4500 leden, zowel uit Amerika als Nederland, over de oceaan ver ren. en luchtbrug, waarvoor met KLM joen gulden is gesloten, estuursvoorzitter Martin FÜpse en (president Jack Hendriks, beiden Califomië wonende Nederlanders, en er speciaal voor overgekomen deze vluchten in Nederland te in- iuceren. heer Flipse legt er de nadruk dat de AVIO-club een corporatie die met deze vluchten geen winst Dgt. Alle winst moet, dat staat in statuten, aan de liefdadigheid den gegeven. Financiële onrecht- igheden, zoals die al bij verschei- b andere contactclubs aan hei t zijn getreden, worden vermeden lat de door de leden gestorte gel voor de reis in een trustfonds den gestort, waar niemand aan [komen. e heer Hendriks: „we houden ons imaal aan de regels. De Ameri- ise CAB (een soort rijksluchtvaart- ïst) 'houdt er ook streng toezicht dat de bepalingen voor het goed- p chartervervoer niet worden ont- ;en (een van die bepalingen is, dat n tenminste zes maanden lid moet n om aan de vluchten deel te ne- n). Vorig jaar nog werd zestien 'gingen verboden vluchten te la- (artin Air een contract voor 3,6 litvoeren omdat ze zich niet aan igels hadden gehouden." •erigens is AVIO (in 1959) niet "icht voor deze vluchten. Hoewel lam relaties met de luchtvaart vermoeden, betekent ze alleen •„Alle vermaak is ons". „Waar- we maar willen zeggen", aldus y Hendriks, „dat hert voomame- tn gezelligheidsvereniging is", it neemt overigens niet weg, dat ook niet-emigranten als lid mogen laten inschrijven als enig doel goedkoop naar :rika te vliegen. Net als Cees Ver- t, al is die dan de gast van het O-bestuur. VERPOOL Everton is gisteren pioen van Engeland geworden een overwinning van 20 op Bromwich Albion op eigen ter erdoor kwam de club uit Liver- op 63 punten, negen meer dan verdediger Leeds United, dat niet r zo hoog kan reiken. Indien ion ook de resterende twee wed den wint, wordt het record van dat vorig jaar 67 punten ver- elde, geëvenaard Everton heeft tampioenschap nu zeven keer be- d, Dit presteerden alleen Man ter United, Arsenal en Liverpool iu toe. Gisteren vertrok van Schiphol het eerste vliegtuig van de charterovereenkomst tussen Avio, KLM en Martin's Air Charter naar Los Angeles. Onder de passagiers bevond zich Cees Verkerk, die in de cockpit op duidelijke wijze demon streerde, dat niet alleen het ^Kees-V erkerkmutsje"maar ook de pilotenpet hem best op de krullen paste. HALVE FINALES EC 2 ROTTERDAM -• Naast dc twee halve finalewedstrijden, die in Euro pa Cup 1 werden gespeeld, vonden gisteren in Rome en Gelsenkirchen de wedstrijden plaats, in de semi-finale van het tornooi voor bekerwinnaars. Te Rome verschafte het Poolse Gomik Zarbrze zich een goede uit gangspositie, door AS Roma, dat in APELDOORN Ton Sijbrands heeft door een overwinning op Craa- ne de leiding in het persoonlijk dam kampioenschap van Nederland, dat gisteren in Apeldoorn werd voortge zet, behouden. Dc uitslagen van de zevende ronde zijn: Bronstring Wiersma 02, Van Dijk Gordijn 1—1, Sijbrands Craane 20, Palmer Drost 20, Van der Sluis Edink 1—1, Varke- visserDe Jong 11. De stand: 1. Sijbrands 11 punten, 2. Wiersma 9, 3./4. Drost, Van der Sluis 8, 5./6. Van Dijk, Palmer 7, 7./10. Craane, Edink, Gordijn, Varkevisser 6, 11/12. Bronstring, De Jong 5. BELGRADO De „Rest van des wereld" heeft door twee afgebroken* partijen tot winst te brengen Fi scher versloeg opnieuw Petrosjan en Najdorf bedwong Tal de achter stand in de schaakwedstrijd Rusland Rest van de wereld ongedaan ge maakt. Dé stand is met nog twee par tijen uit de tweede ronde te spelen 4—4. Fischer versloeg met zwart spelend in de 62e zet oud-wereldkampioen Petrosjan, nadat de ontmoeting in de eerste zitting na 41 zetten was afge broken. De Argentijn Najdorf bracht zijn goede stelling na 41 zetten tot winst. Tal capituleerde na zes zetten in de tweede zitting. BRUSSEL Toen Maurice Chevalier Toon Hermans had zien ptreden, riep hg enthousiast uit: „Wat een persoonlijkheid. Hij s geen nieuwe Danny Kaye, ook geen Bob Hope, maar een exclu- ieve nieuwkomer in dc toch al zo schaarse rangen van de enter- ainers. Voor hem wil ik beslist het een en ander in de Verenigde haten doen. Een prachtvent." 3vet£ C. enst ai 99 da iede ens Dit is een fragment uit de en- 'ousiaste berichtgeving van het elgische blad „Het Laatste ieuws" over een der laatste optre- van Hermans in Knokke. Maurice Chevalier was de voor- elling gaan oijwonen op advies zijn Amerikaanse impresario, hem vol lof over dat „Hollandse howwonder" sprak. In de pauze al snelde hij naar bon toe en zei: „Buitengewoon, 'onderbaar, Toon, jongen, je bent "in fantastisch brok shownatuur. moet naar Amerika, op Broad- Met een goeie Engelse tekst 'ngen over een paar jaar de hele erenigde Staten aan je lippen." Het ontroerde antwoord van wn was: „Uw aanwezigheid hier, aurice, maakt deze dag de geluk- a| J igstevan mijn loopbaan" Toen de allei laatste toon van de low had geklonken, ging Cheva- TOON MAURICE lier heftig klappend op de Neder landse artiest toe. Toon was er als de kippen bij om hem de moeite te besparen. Hij snelde het podium af. Het applaus was hartelijk en we derkerig. Minuten lang hebben ze tegen elkaar geklapt. Toon zei later dat hij van van deze enthousiaste reactie kippevel had gekregen „om zijn hoed aan op te hangen". de tweede ronde na loting PSV elimi neerde, op 1-1 te houden. De 80.000 toeschouwers zagen de Polen in de 23e minuut de leiding nemen via midvooi Banas. De gelijk maker in de 53e minuut van Salvari werd met luid gejuich en ontelbare voetzoekers begroet. Gomik liet in de Italiaanse hoofdstad een uitstekende indruk achter en was beslist de bete re ploeg. Uitblinkers waren Szoltysik, Lubanski en Banas bij Gomik en Santarini, Capello en Cordova aan Roma-zijde. Schalke '04Manchester City ein digde in Gelsenkirchen voor 32.000 toeschouweers in een 10 zege voor de Duitsers. De betere thuisclub scoorde in de 78e minuut via international Rein- hard Libuda het enige doelpunt. Wel kreeg Manchester City door Francis Lee, overigens de beste man, nog wel enkele kansen, tot een doelpunt kwam het echter niet. In de eerste halve finalewedstrijd tussen Anderlecht en Inter Milaan trok Inter door een doelpunt vier mi nuten na de hervatting door Boning- segna gescoord, aan het langste eind. Deze wedstrijd geldend voor het Runners Up-tornooi (andere halve fi nale Ajax-Arsenal) gaf een verdedi gend Inter te zien, met bij Ander lecht als uitblinker Jan Mulder. Ge rard Bergholtz verving de zieke Pol van Himst. WASHINGTON Het Amerikaan se leger heeft gisteren kapitein Er- nest Medina officieel in staat van be schuldiging gesteld. Hij zou verant woordelijk zijn voor (de moorden op burgers in het Vietnamese dorp My Lai. in maart 1968. Medina werd al eerder beschuldigd nen. In totaal zijn nu 25 soldaten en van moord op ten minste vier perso- officieren in verband met de massa slachtingen in Vietnam aangeklaagd. Tegen luitenant Calley en onderof ficier Mitchell, die mede onder ver antwoordelijkheid vallen van kapi tein Medina, is reeds een officieel proces aangespannen. HET derde VARA-televisieprogramma in de serie muzikale portretten van grote artiesten uit het verleden is morgenavond (Ned. 1, 20.20 uur) ge heel gewijd aan het werk van de legendarische LOU BANDY. Hij was één van de weinige cabare tiers, die al ver voor de Tweede Wereldoorlog een „one-man-show" maakten, zonder dat die aandui ding in de amusementswereld-van-toen wat bete kende. Zij, die toen het publiek vormden hielden van Bandy's typische humor. Zijn liedjes veraange naamden vaak de kijk op de wereld. Daarnaast was er echter „thuis in Doorn" nog een ander publiek, waarop de grote artiest elk liedje en elke mop uit probeerde: zijn vrouw en dochter Louise. Lou Bandy's enig kind, dat vanmiddag de opname van het herdenkingsprogramma bijwoonde, is nu ge trouwd, heeft drie kinderen en woont sinds kort zevenhoog aan de Bleulandweg in Gouda. Met haar hadden wij een gesprek over Lodewijk Ferdinand Dieben, in wiens nabijheid zij vertoefde. QOUDA Mevrouw Louise de Vries-Dieben wordt altijd nog een beetje kwaad als zij het liedje „Louise, zit niet op je nagels te bijten" hoort. Dat heeft deze 42-jarige in woonster van Gouda eigenlijk van vroeger over gehouden. Dat was de tijd waarin haar legendarische vader Lou Ban dy in de donkere jaren van de Tweede Wereldoorlog voor zijn enig kind dit liedje maak te. Louise heeft inmiddels het na gelbijten verleerd. Alleen de tekst van het liedje waarvan zij de eerste Buma-rechten mocht ontvangen herinnert huar nog regelmatig aan een bezigheid, die de op 70-jarige leeftijd overleden Lou Bandy (Lodewijk Ferdinand Dieben) allerminst plezierig vond om naar te kijken. „Ik ben nog maar pas van Wad- dinxveen naar Gouda verhuisd. Hier aan de Bleulandweg kent eigenlijk niemand mij nog. Maar er zijn niet zoveel mensen, die weten dat ik de dochter ben van Lou Bandy. Soms vragen ze er wel eens naar als mijn eigen naam Diebcn ter sprake komt. U weet dat mijn vader die familie naam omkeerde en er een Engels tintje aan gaf. Op die manier ont stond do artiestennaam Bandy..." -J. ONDERDUIKERS Mevrouw Louise de Vries-Dieben praat vol liefde over haar vader, die in 1959 op tragische wijze om het leven kwam. Lou Bandy kon niet meer op tegen het oud worden en trok daaruit de uiterste consequen tie. „De tijd van na-de-oorlog was een andere dan die van voor-de-oor log," vertelt zijn dochter. Zij weet als geen ander hoe haar vader, die altijd zong: zoek de zon op, verschrikkelijk op zag tegen die naoorlogse jaren. „Wij woonden toen in Doorn. Ons huis zat vol met on derduikers. Met el'kaar hebben wij moeten scharrelen om aan eten te komen." „In die tijd was ik zeventien jaar. Maar ik zie het nog duidelijk voor me: het eerste naoorlogse optreden van mijn vader. Hij had thuis al meermalen gezegd weinig vertrou wen te hebben in de toekomst. Maar iedereen toonde zich wild enthou siast. Het ijs was gebroken. Mijn va der wist dat de bewonderaars van voor de oorlog hem nog niet in de steek hadden gelaten." HUISELIJK In de flatwoning van Lou Bandy's enige dochter hangen heel wat foto's van hem. Telkens met zijn onaf scheidelijke strooien hoed op het hoofd. Er hangen -vele foto's van zijn vier kleinkinderen. De op zestienja rige leeftijd bij een bromfietsonge luk omgekomen, naar z'n grootvader genoemde Lou neemt een belang rijke plaats in. De fotogalerij wordt compleet gemaakt met opnamen van Ida (22), Eugenie (18) en Anneke (15). „Mijn vader was een huiselijke man, die nogal vaak nerveus was. Hij zat graag bij zijn vrouw, die zeven jaar eerder stierf dan hijzelf. Thuis liep hij het liefst in een oude broek. Hij was ad rem en soms wat grof in zijn uitlatingen. Aan zijn wispelturig karakter raakten wij wel gewend." „Mijn moeder en ik vormden „het publiek", dat getuige kon zijn van de geboorte van elk nieuw liedje en elke nieuwe mop; Als hij dan iets leuks had bedacht kwam mijn vader naar ons toe en begon eerst tien mi nuten onbedaarlijk hard te lachen. Daarna kwam de mop..." GELIJKENIS Louise de Vries lijkt op haar va der. Vooral als zij lacht. „Als ik iets onaangenaams geërfd zou hebben, dan is het mijn ochtendziekte, want oh, wat had mijn vader daar een last van," zegt zij eerlijk. Als gevolg van persoonlijke moeilijkheden haar eerste huwelijk leed schip breuk verhuisde mevrouw De Vries in 1964 met haar tweede man naar Waddinxveen. Eind vorig jaar gingen zij naar Gouda. Haar echtge noot pendelt dagelijks naar Amster dam, waar hij werkt bij een uitge versmaatschappij van kunstkalen ders. „Het doet me plezier dat de VA- RA-televisie morgenavond een her denkingsprogramma wijdt aan mijn vader. Daar ben ik trots op," erkent ze. „Wiens dochter zou dat niet zijn? ring aan mijn vader is niet te be denken." Louise Dieben „Ik heb zelf nooit aspiraties gehad om in het amusementsvak mijn brood te ver dienen: ik speel slecht piano en to neel" was nauwelijks negen jaar toen zij met haar moeder voor het eerst naar de schouwburg ging om Af en toe worden er meer oude films vertoond, waarop mijn vader te zien is. Zijn grammofoonplaten worden in Hilversum gelukkig ook nog regelmatig gedraaid." HERINNERING Zelf heeft mevrouw De Vries wei nig platen van Lou Bandy. „Mis schien lijk ik wat dit betreft weer op mijn vader; hij hield er ook niet zo van al zijn platen te hebben," bedenkt ze. Opeens interrumpeert zij zichzelf als ze zegt: „Ik heb eigenlijk nog een grote wens. O zo graag zou ik de film „Het meisje met de blau we hoed" eens willen zien. Van tele visiemensen heb ik wel gehoord dat die door beschadigingen onvertoon baar zou zijn. Maar het geeft niet hoe de film is al is het maar slechts een wazige flits graag zien wil ik hem. Een betere herinne- haar vader in een revue te zien op treden. Aan de ene kant vond zij dat geweldig, maar aan de andere kant had zij op hetzelfde moment ook wel graag met vriendjes en vriendinne tjes op straat gespeeld. KIJKSPEL Elke week was Louise tenslotte geuige van een kijkspel dat al voor 4e oorlog grootse vormen had aange nomen. Pas na deze donkere jaren ging zij haar vader bewust beoorde len. „Het is niet mogelijk hem te vergelijken met een cabaretier van deze tijd. Misschien was het een Toon Hermans, van wie ik het mees te houd," probeert ze in antwoord op een vraag. In deze tijd beginnen ook de jon geren een grotere interesse te krij gen voor de artiesten uit vroeger tij den: Louis en Heintje Davids, Willy LOUISE DE VRIES gelijkenis Derby, de onvergetelijke Buziau en Lou Bandy, wiens strooien hoed zorgvuldig door zijn dochter wordt bewaard. Wim lbo zegt van Lou Bandy: „Het was een knotsgekke vent. Zelden heb ik zo met iemand gelachen als met hem. Bandy was groots." MELANCHOLIEK In de tijd dat de uitdrukking „one man show" in ons land niets bete kende stond Lou Bandy menig keer hele avonden alléén op het toneel voor uitverkochte zalen. In de jaren vijftig voor de laatste maal. Twee jaar voor zijn dood stopte hij defini tief met het werk waaraan hij zijn hart had verpand. Hij werd melan choliek. Hij was toen dik In de zes tig, de grote man met het kleine hartje. Zijn dochter Louise nu: „Ik herinner mij nog heel goed dat er bij ons in Doom werd aan gebeld door een man die olie bollen verkocht. Voor één of ander goed doel. Hoewel mijn vader de zaak niet vertrouwde, kocht hij er een stel. Later bel de hij de politie op om te in formeren naar de juistheid van deze actie. Nog geen mi nuut later had hij alweer spijt van zijn daad. Hij vond het zie lig als de man een bekeuring zou krijgen. Aan Willy Walden en Piet Muyselaar is gisteren in Amster dam de Prix de Joke-1970 in de vorm van de „Ere-Loeris" uit gereikt als blijk van waardering voor de humor in hun gehele oeuvre. Op de foto de beide acteurs (vol trots) met het zo juist ontvangen kleinood. WEVELGEM De Belg Eddy Merckx heeft de wegwedstrijd Gent- -Wevelgem gewonnen. Hij legde de 233 km af in 5 uur 47 min en 50 sec. Zijn landgenoot Willy Vekemans werd met een achterstand van 10 sec tweede. De beste Nederlander was Jan Janssen, die als zevende binnen kwam. TEL AVIV/LONDEN De Israëlische regering heeft scherp gereageerd op de beschuldiging van Amnesty International (een internationale vereniging tot hulpverlening aan politieke ge vangenen) dat er in Israëlische gevangenissen Arabieren zou den zijn gemarteld. Dc beschuldigingen zijn volgens het Israëlische ministerie van buiten landse zaken gebaseerd op nict-on- derzochte beweringen. „Israël is be reid mee te werken aan een onder zoek van zulke» klachten. Arabieren die in Israël een klacht willen indie nen. kunnen dat doen. Zij krijgen de" vereiste vergunningen, hun veiligheid wordt gewaarborgd en zij kunnen over een advocaat beschikken." Speciaal team voor niertransplantaties UTRECHT Een speciaal team in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht hoopt per jaar twaalf nier transplantaties te verrichten. Tot nu toe werden slechts inciden teel nierén overgeplant onder leiding van enkele hoogleraren. Gisternacht heeft een patiënt neg een nieuwe nier gekregen, die afkomstig was van een donor uit Arnhem. Het orgaan werd per ambulance onder politiebegelei- ding naar het Academisch Ziekenhuis in Utrecht gebracht De Israëlische ambassade in Lon den zei met Amnesty International over de beschuldigingen te hebben gesproken en dat deze vereniging te kwader trouw heeft gehandel door het rapport te publiceren. „Toen een jaar geleden dezelfde klachten wer den geuit, anoniem en zonder bijzon derheden. heeft de regering al een onderzoek ingesteld en toegezegd dit voort te zetten als voldoende gege vens konden worden verschaft," aldus de ambassade. In het rapport van Amnesty Inter national staan verslagen van drie mannen en een vrouw die beweren te zijn mishandeld. De Arabieren ver telden met elektrische stroom te zijn gekweld, dat zij waren geslagen en met brandende sigaretten waren be werkt. Het meisje zou voor de ogen van haar moeder zijn afgeranseld. Amnesty International zegt deze ge beurtenissen te kunnen steunen met foto's en medische verklaringen. Vrijstelling herhaling voor bouwvakkers DEN HAAG Het Tweede-Ka- merlid Wieldraaijer (soc.) heeft de re gering gevraagd of dienstplichtige bouwvakkers voorlopig uitstel kun nen krijgen van herhalingsoefenin gen. Hij vraagt dit in verband met de nieuwe vrijstellingsregeling voor bouwvakarbeiders van de lichting 1970 AMSTERDAM Een internatio nale jury heeft het nieuwe bijbelse vertel- en werkboek „Vertel het uw kinderen" een uitgave van de Ne derlandse Zondagsschool Vereniging in Amsterdam eer eerste prijs toe gekend op de zevende Internationale Kinderboekenbeurs die op het ogen blik in Bologna Italië, wordt gehou den. Het boek is ontworpen en samenge steld door Jac. Sinnema en mejuf frouw C. M. de Vries, respectievelijk directeur en vormingsleidster van de NZV. De tekenares van de NZV Dea de Vries verzorgde de illustraties van het eerste deel van „Vertel het uw" kinderen" dat kortgeleden in Neder land is verschenen. De jury prees vooral de „hoge gra fische. artistieke en technische kvyali- teiten" van het boekwerk. Een stand van alle door de NZV uitgegeven hulpmiddelen voor het bijbelonderricht is op de beurs aan wezig. Zaterdag 4 april reikt de Italiaanse minister van cultuur de prijs uit. In oktober verschijnt de Italiaanse uit gave van het bekroonde boek.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7