Luidt kaping vliegtuig Japans nieuw drama in? REVOLUTIES IN RIJKE LANDEN mensen worden er beter van Ondermijning verdrag met Amerika GRATIS MAANDBLAD VAN MAX Voor het geluk van arme naties Muren Nijverdal- ^nr ij ding op ïrwedebrug Brie doden ten Cate beklad Trio betaalde Zware straffen in Ethnos- proces Melkbezorging om de andere dag „per giro" Agent verhoord over gooien sigarettepeuk 5 DONDERDAG 2 APRIL 1970, TOKIO De kaping van een Japans lijntoestel door ex tremistische studenten is mis schien slechts het eerste bedrijf van een groter drama, waarin de Amerikaanse betrekkingen met Japan onder grote span ning zullen komen te staan. Veel Japanners zijn van mening dat dit waarschijnlijk het langver wachte begin is van de extremisti sche studentencampagne tegen het Amerikaans-Japanse veiligheidsver drag dat in juni automatisch van 'kracht wordt voor het komende jaar. Totdat leden van het „Rode Le dger" dinsdag de Boeing van de Ja- >an Airlines kaapten, geloofde bijna >dereen dat er van de „ampo han- tai" (anti-verdrag-)campagne niets meer zou komen. Maar nu zijn zij niet zo lekker ar. De links-georiënteerde Japan- studenten hebben heftig geprotes- aerd tegen het verdrag en tegen de jorlog in Vietnam in de afgelopen tnaanden. Crisis In november vorig jaar kwam het frtot een crisis. De studenten leverden Complete veldslagen met de politie, L die bekogeld werd met molotof- 1 ocktaüs. De bedoeling was te ver blinderen dat premier Sato naar Washington zou vertrekken om over de teruggave van Okinawa met .pre sident Nixon te spreken. Na deze rel werden in Tokio 1940 studenten gearresteerd. Elders wer den er 208 opgepakt, waardoor het aantal studenten .dat in de afgelopen twee jaar is gearresteerd op 20.000 is gekomen. De politie was van mening dat na deze arrestaties de extremistische studenten geen verzet meer zouden Dieden. Er ging een zucht van ver lichting op in Japan en men gaf ui- :ing aan het gevoel van veiligheid door een grandioze overwinning van de. liberale democratische partij in •de verkiezingen in december. De so cialisten verloren veel van hun aan hang. De kaping heeft echter laten zien dat er nog steeds aantallen vastbe raden extremisten zijn, die tot terro ristische methoden zouden kunnen overgaan. Volgens waarnemers is het niet meer belangrijk of de kaping slaagt. In ieder geval is bewezen dat een dergelijk plan kan worden uitge voerd. Achtergrond Het „Rode Leger" is zeer extreem. Zijn leden verwerpen de Japanse communistische partij als te conser vatief en zijn het nauwelijks eens met Mao Tse-toeng. Zij willen de bestaande regeringen ten val bren gen maar zijn er niet zeker van, wie er voor in de plaats moet komen. Het probleem van de hedendaagse studentenbeweging in Japan moet volgens deskundigen gezien worden tegen de achtergrond van de wijzi gingen in de politieke, economische en maatschappelijke structuur van een volk, dat achtereenvolgens een oorlog, nederlaag, buitenlandse be zetting en economische bloei heeft doorgemaakt. De ineenstorting van het waarden stelsel, die Japan na de oorlog on derging, bracht de negatie en de on dergang van het gevestigd gezag mee. Het ontstane vacuum kon wor den gevuld zolang de „bezettings macht" van de Amerikanen en de door hen gesteunde „democratie" als nieuw gezag functioneerden. Intussen heeft de democratie niet voldoende wortel geschoten in de Japanse bodem. Temidden van de ideologische verwarring kwam het ontbreken van gezag aan het licht. De door de Japanse leiders gekozen maatregelen bestonden dan ook on veranderlijk uit een zo behendig mogelijke passieve aanpassing aan de zich wijzigende omstandigheden. Deze feiten hebben onvermijdelijk hun weerspiegeling gevonden in de Japanse studentenbeweging. Zij vor men een factor achter de verschil lende verschijnselen zoals versplin tering, gebrek aan duidelijke visie ?n theorieën en een zeer sterke poli tieke gerichtheid en tegen de be staande orde gerichte activiteit. Escalatie Het doel van de studentenbewe ging, verzet tegen de gevestigde or de, is echter zo overweldigend, dat de studenten onvoldoende de relatie doordenken tussen doel en de mid- elen. Het gevolg is dat zij geneigd zijn tot een onbeheerste escalatie van de middelen. Zo achten zij bijvoorbeeld het reizen per trein zonder kaartje of eten in restaurants zonder beta ling kleine vergrijpen in vergelij king met het „grote doel." Hun gebruik van helmen en hou ten stokken heeft het karakter van onbetekende geweldadigheid. „Maar", aldus prof. Wakaizoemi, hoogleraar in internationale betrek kingen in Tokio, „deze manier van denken holt het moreel gevoel uit. En het vraagstuk is des te ernstiger, omdat zij zelf deze morele „degrada tie" niet duidelijk als zodanig ver mogen te herkennen. „Deze schaduwzijde van de naoor logse Japanse tijd is het probleem dat de Japanners ernstig moeten aanpakken als zij zo snel mogelijk een oplossing willen vinden. De lei ders van regering en openbare me ning dragen wat dit betreft een enorme verantwoordelijkheid," aldus prof. Wakaizoemi. Zoon des mensen was het geringe aantal kijkers ,,Zoon des mensen" op zichzelf al protest. De lakse houding van aaI rmeerde bonders enz. is het was- 'P' van de handen van een Pilatus. ^Jkt men mee met het CVK/IKPR onderschrijft men daarmee zijn gramma's en verliest de kerk daar af haar getuigenis vóór Jezus Chris- ne%t hebben de leiders van de ver- °r*oordelijke omroepen weinig be- ^ën van hel bijbels-christelijk le- "_i iatroon, dat ons voorhoudt in lenkel opzicht aanstoot te geven, reactie van prof. dr. G. N. Lam- op het protest van EO is daarom 'oorbijgaan aan het eigenlijke im: de zonde van de verwereld- der kerk, zo ver gaande, dat hen die Christus in waarach- liefhebben heilig is, gebruikt eri|worden om de sensatiezucht van we^erloren gaande wereld te bevre- en de waarheid van Gods getui- aan de wereld door het heil in Christus te veronachtzamen. Jtaai verval! ff orde (België) R. Sorvaas Zoon des mensen (2) verwondering las ik het ko- aandoende verweer van prof. ms n.a.v. het protest van de EO uitzending van de film „Zoon pensen". Volgens uw artikel zei leen gelukkig begin van EO, de- erij". ind het een gelukkig begin, dat van vele zijden bezwaar wordt kt tegen de zg. „progressieve" iingen van IKOR en CVK. Het s jammer van dezendtijd. )p C. J. Kiezen Zoon des mensen (3) t prof. Lammens Exodus 20 vers t goed gelezen? Daar staat: gij |geen gesneden beeld, noch enige Jnis maken van God. Het is wel dat een theoloog de EO aan- een punt waar deze omroep foor de eer van Jezus Christus aken inplaats van hem door een ■peler als een schlemiel door het laten halen. W. R. v. d. Hcctkamp NEN Mevrouw M. N. Zil- hnnP u'4 Rotterdam, haar doch- °°jjevrouw G. van de Wiel (23) en j tweejarig kleindochtertje Mo- Izijn gisteren om het leven ge- n hij een autobotsing od de brug }ee ie Merwede bij Vianen, op rtfks- van ®en Bosch naar Amstcr- ieldrop raakte Jan Derison (5) n fiets onder de achterwielen optrekkende vrachtwagen, is op slag dood. leur.\verkeersongeval in Hocnsbrock io va gisteren het leven aan de (967 yetser H. Smith (20) uit Hoens- die frontaal in botsing kwam het ten personenwagen, nadat hij or d#en te hoge snelheid was ge ïnde/ JWSTADT Drie gemaskerde vapende mannen hebben bij ofoverval op de garagehouder hsgens in Nieuwstadt bij Sit- I 20.000.- buitgemaakt. De man agen het huis binnen door het i van een spanioletraam. nannen dwongen de heer Hens- ider bedreiging met een pistool {ld af te geven. EGMOND „Revolutionaire veranderingen in rijke landen zijn dringend noodzakelijk. Der gelijke revoluties zouden een zeer indrukwekkende bijdrage zijn voor het geluk en de toe komst van de derde wereld, die van de arme landen". Dit zei gisteravond de Venezolaan Emilio Maspero. secretaris-generaal van het Latijns-Amerikaanse christe lijk vakverbond. Hij sprak in de ope ningsbijeenkomst van een internatio naal werkcongres over ontwikkelings hulp in Egmond-aan-Zee, georgani seerd door de werkgroep X-Y. Er zijn zo'n honderd deelnemers. Ongeveer 5500 Nederlanders nemen deel aan de X-Y actie. Ze belasten zich voor een percentage van hun in* komen, gelijk aan dat hetwelk de re- gering volgens hen ten aanzien van de ontwikkelingslanden tekortschiet. Beslissend De heer Maspero zei over het con gres dat het van grote betekenis is. dat mannen en vrouwen in de rijke landen het initiatief hebben genomen tot vorming van progressieve groepen j die ervan overtuigd zijn dat in de rij- ke landen radicale veranderingen in de mentaliteit en in de economische, sociale en politieke structuren nood- zakelijk zijn om een beslissende bij drage te leveren aan het verwerkelij ken van een betere wereld. Mislukt Volgens de heer Maspero is in de jaren zestig de inspanning om hulp te geven aan de ontwikkelingslanden in de meeste gevallen op een mislukking uitgelopen, De enkele landen waar de werkelijke machtscentra zijn, zijn in die tijd steeds imperialistischer ge worden en de landen die niet doel matig kunnen bijdragen aan het col- lèctievé lot van de mensheid, steeds afhankelijker. ALMELO De muren van de hoofdvestiging van de n.v. Nijverdal- Tcn Cate in Almelo zjjn gisternacht beklad met leuzen als „Ten Cate steunt Grieks fascisme". In de nacht van maandag op dins dag waren reeds leuzen van eenzelfde strekking aangebracht op de muren van de vestiging in Nijverdal. De politie heeft een zeventienjarige jongeman gearresteerd in verband met de bekladdingen, die verband houden met de deelneming van Nij- verdal-Ten Cate in de Griekse NV Ilios-Ten Cate en de bouw van een Nederlandse spinnerij in Grieken land. Er is volop zon in Mégève, waar een deel van de koninklijke familie van de wintersport geniet. Op de foto boven van links naar rechts prinses Irene, prins Carlos, koningin Juliana. Pieter van Vollenhoven en prinses Margriet. Op de foto onder: Pieter van Vollenhoven. prinses Margriet met prins Bernhard. prins Maurits. koningin Juliana, prinses Irene met prins Carlos jr. en uiterst rechts prins Carlos. ATHENE Een militair gerechts hof in Athene heeft vanmorgen zware straffen uitgedeeld in het zogenaam de Ethnos-proces. Ex-minister van industrie Zigdis, twee uitgevers en drie journalisten, werden veroordeeld tot gevangenis straffen variërend van 13 maanden tot vijf jaar. Elk kreeg bovendien een boete van 17000. Ze waren allen beschuldigd van het publiceren van „valse en alarmeren de berichten" naar aanleiding van een artikel dat vorige week van de hand van Zigdis (57) in het liberale oppositieblad Ethnos verscheen. Daar in werd opgeroepen tot het vormen van een regering van nationale een heid in Griekenland zodat de kwestie- Cyprus tot een oplossing kan worden gebracht. DEN HAAG Dc Coöperatieve Melkinrichtingen gaan respectievelijk op 6 en 13 april in een aantal wijken van Den Bosch en Apeldoorn gedu rende vijf of zes maanden een proef nemen met melkbezorging om de an dere dag. Het tekort aan verkooppersoneel en de voortdurende rentabiliteitsdaling van de melkhandel hebben tot dezr maatregel geleid. De bezorging om de andere dag biedt voor consument en melkman voldoende voordelen om aanvaardbaar te zijn, terwijl de ser vicevermindering tot een uiterste blijft beperkt. ^MSTERDAM ,.Ik ben een doodgelukkig meiiè. V erschrik kelijk gelukkig gewoon. Ik geniet van het leven. Echt waar. Ik leef met reuma en m'n dokier leeft ervan. Je moet elkaar hel pen. weet je wel. Zijn werkkamer is helemaal „Ma* Tailleur". De geur van z'n haarlotion hangt zwaar te concurreren met z'n pitti*7 gekruide stem en overal staan en hangen souvenirs, ge schenken en bizarre voorwerpen als stille getuigen van waartoe 'n mop niet leiden kan. ..Hou je van gekke dingen?" Max Tail leur kijkt me met één oog aan: door Rolf Hoekstra „Ik heb ze van boemerang tot peniskoker. Hier, de zilveren si garettenkoker van Louis Davids. Dat zijn geboortekaartjes met een persoonlijk woord van en ondertekend door Beatrix en Claus. Op die foto sta ik met Dannv Kave. Ja. ik heb de hele wereld afgereisd." „Ben je wel eens ziek geweest? Nee? Dan ben je 'n gelukkig mens. Maar je bent wel eens op ziekenbe zoek geweest, neem ik aan. Gisteren was ik nog bij 'n man, 'n heel grote in het bedrijfsleven, die lag daar met 'n hartaanval. Je zegt dan „hoe gaat het", maar wat is het heerlijk het ziekenhuis uit te lopen, je auto in te stappen en weg te rijden". „Ik heb al zestien jaar pijn. Dag en nacht. Wanneer dc mensen één mi nuut in het leven rcunia zouden heb ben, dan zou er aan geld voor de medemens geen gebrek zijn. Kijk maar, ik heb verdovende middelen bij me om de pijn te stillen. Ik heb altijd pijn. Weet je wanneer ik naar de dokter gaf Wanneer ik geen pijn heb, want dan is het mis". „Na 'n zware operatie kwam ik op het idee een blad voor zieke mensen te maken. Zie je m'n knie? Daar heb ben ze geprobeerd de reuma uit te halen. Ik lag te denken: „Als ik mor gen nou 's wakker werd met maar één pak, één paar schoenen, met éér das, één overhemd en zonder huis. boot en geld, maar gezond. Wat zou ik dan gelukkig zijn". I Max Tailleur besloot toen zich in te zetten voor de zieke medemens. Van daag is onder zijn hoofdredacteur schap het blad „Beter met Max" ver schenen in een oplaag van 100.000 exemplaren. Het veertig pagina's tel lende maandblad wordt gratis onder zieke mensen verspreid, zowel thuis MAX TAILLEUR als in ziekenhuizen, via de kruisver- enigingenen het Rode Kruis. Het wordt uitgegeven door een stichting, waarvan mr. F. J. Kranen burg, commissaris der Koningin in Noord-Holland, voorzitter is. De re dactie wordt gevormd door F. Bou cher, W. Kortland en J. Stöpetie en vaste medewerkers zijn onder meer W. Boost. S. Carmiggelt, I. Dikkers, J. F. Doeve, C. Dreesmann, K. Stip en P. van Straaten. Ze ontvangen slechts een fractie van het gebruikelijke ho norarium, want „Beter met Max" wordt een blad, waarvan alleen zieke mensen beter worden. „Ik heb dat blad opgezet voor zie ken, die wel eens wat anders willen dan 'n Panorama van drie maanden oud. Ik schrijf er ook in, maar onder schuilnaam. Gekke dingen, zoals bij voorbeeld de horoscoop. In de trant van: bent u 'n kreeft en gaat het niet, probeer het dan eens met mayonai- se". Arme rijken „Ik heb tien maanden lang heel Nederland afgereisd en voor 'n half miljoen gulden aan advertenties bij elkaar gebedeld. Voorlopig kunnen we 'n jaar draaien en bovendien nog twee auto's cadeau geven aan inva lide mensen, die het hard nodig heb ben". „Ik heb veel medewerking gekre gen. Hartverwarmend gewoon. Maar ook teleurstellingen, 'n Miljoenenfir ma wilde niet meedoen. Zieke men sen zijn niet interessant, zeiden ze. Daar verdienen we niets aan. Heb je wel eens met rijke mensen gespro ken? Die zijn niet rijk, maar arm. Arme mensen zijn rijk. maar ze we ten het vaak niet". „Een voorbeeld. Als je kiespijn hebt, zou je wel duizend gulden wil len geven om 'm kwijt te raken. We hebben 36 tanden en kiezen en dat is bij elkaar al 36.000 gulden. Weet je waarom men zo weinig lacht tegen woordig? Omdat de mensen elkaar niet meer ontmoeten. Verkrampt zit ten ze in hun auto. proberen ze het tempo van deze tijd bij te houden". „Er is zo weinig medemenselijk heid. Ontwikkelingshulp? AU right. Als ik morgen honderd gulden geef aan 'n arm land, maar op een zebra pad bijna 'n blinde met geleidehond doodrijd, waar is dan de liefde voor de mens? Van de Nederlandse consul in Freetown in Sierra Leone hoorde ik het volgende verhaal". „Van onze regering waren voor 60.000 gulden aan hulpgoederen aan gekomen, bestaande uit granen en schoffeltjes en zo. De consul vertelde het de regering, maar die eiste dat invoerrechten moesten worden be taald. Veertien dagen later telegra feerde de Nederlandse regering dat de invoerrechten zouden worden vol daan. Zegt het ministerie: „U bent over tijd. Er komt vijftig procent bij". Dat is geen verhaaltje, maar echt ge beurd. Publiceer het maar. Goed, ook die toeslag werd betaald, maar de goederen hadden een maand opgesla gen gelegen en ook dat werd in reke ning gebracht. Als ik me goed herin ner. moest de Nederlandse regering 120.000 gulden betalen voor 60.000 gulden aan hulpgoederen". „Laten we eerst wat doen aan de noden in eigen land. M!n grote wens is 'n soort BIO-vakantieoord in Span je. waar zieken en gehandicapten, die het niet betalen kunnen, veertien da- 1 gen met vakantie kunnen gaan. Ik hoop dat ik dat nog eens beleef Het hoeft heus geen Max Tailleurhuis te heten". „Ik heb al heel wat mensen 'n auto kunnen geven. Als je de brieven leest van die dankbare mensen, dan sprin- 1 gen je de tranen in de ogen. Dan zeg ik bij mezelf: „Ik leef. Ik heb 'n doel om te leven". Tegenslagen zijn me niet bespaard gebleven, maar ik zie de humor in mensen en situaties. Hoeveel moppen ontstaan niet in het ziekenhuis?" Deze heb ik zelf meege maakt: „Komt de zuster gillend van de lach naar me toe. Wat was er ge beurd? Er was 'n oud mannetje en dat riep: zuster, mag ik de steek? De zuster hoort het niet en vijf minuten later: zuster, mag ik de steek? De zuster hoort het weer niet en dat mannetje woedend: zuster, ik wil 'n steek! Waarop 'n Amsterdammer zegt: „Zet dan 'n bij op je bil". „Door het vertellen van 'n mop heb ik een enorme goodwill ge- J kweekt. Zonder die goodwill was het blad er nooit gekomen. Trots ben ik niet, want van de j ene dag op de andere kan je j URECHT Drie mannen zijn aangehouden die de afgelopen tijd voor minstens 50.000,- aan goederen hebben gekocht die ze „betaalden" met ongedekte girocheques. Het zijn de 38-jarige opperman Theo v. d. P., de 23-jarige glazenwasser Bob V. en hun kostbaas Dirk V. De zaak kwam aan het rollen nadat v.d. P. zich een cheque had toegeëi gend met een aow-uitkering voor de vader van een vriendin van hem. Toen de politie naar aanleiding van deze verduistering een onderzoek in stelde, vond zij in een prullebak bij de drie mannen thuis een groot aan tal garantiebewijzen voor radio's, horloges en dergelijke, alsmede tal van doorgescheurde girokaarten. Bob V. en v.d. P. hadden beiden een girorekening, maar hadden er nog nooit een bedrag op gestort. Ze verkochten de goederen weer op de automarkt of in cafe's en zetten de opbrengst om in drank. De benadeelde zaken hadden nog geen van alle aangifte gedaan, het geen het politieonderzoek bemoei lijkte. Nu zijn er veertig aangiften binnen. AMSTERDAM Twee ambtenaren van de rijksrecherche hebben giste ren een onderzoek ingesteld naar Let optreden van een Amsterdamse po litieagent. die zondag 22 maart een brandende sigaret in een van de üt- zette panden in de Sarphatistraat gooide. TV-regisseur René Coëlho had de bewegingen van de agent op film vastgelegd. Volgens de regisseur was de sigaret met opzet op een stapel pamfletten achter de voordeur ge gooid. De beide politieambtenaren hebben een strafbaar feit geconsta teerd. De betrokken agent is vandaag verhoord.1. Het is 'niet onmogelijk dat proces verbaal zal worden opgemaakt. De bewuste filmopnamen werden gister avond voor de t.v. getoond in de uitzending „Dit is het begin" over- de „Oranje Vrijstaat". straatarm worden. Bij de deur zie je dat bordje hangen: exe cutieve verkoop. Vlak voor ik met het cabaret De Doofpot be- gon, werd het biljet op m'n deur geplakt. Ik heb het ingelijst en kijk er elke dag naar en dan denk ik: „Kom Max, geen kap- sones".

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 5