Kom Zoeterwoude kreunt onder last van doorgaande verkeer Vereniging „ALPHENS ZWEMBAD" KOUDEKERK KOOPT VERENIGINGSGEBOUW Grote veranderingen in de eerstkomende tien jaren 50 jaar jong Brug over Rijnhaven bleef open Zwemwedstrijden Samen Sterk geeft Flora Cross NOORDWIJKS TRIO DE ZWARTE SCHIJI HIHJWE IETOSE COURANT DONDERDAG 2 Al (Van onze correspondent Jac. van der Geest) ZOETERWOUDE De inzichten van de planologen, die het agra- itoche karakter van Zoeterwoude niet wensten aan te tasten, z|jn er de belangrfykste oorzaak van, dat deze gemeente in de na-oorlogse ontwik keling ver is achtergebleven bfj vergelijkbare gemeenten. Na 1920 *|jn or tot bet uitbreken van de oorlog in 1940, nauwelijks opvallende dingen gebeurd. De wegen werden wat aangepast aan het verkeer, terwijl er in de jaren dertig woningbouw plaats had aan de Vrouwen weg en Sckenkelweg (zuidzijde). De crisis, die in het bijzonder op de boerderij zijn stempel drukte, had ook zijn weerslag op het leefklimaat in het Dankzij de niet aflatende ijver van de woningbouwvereniging St. Willibrord is na de oorlog de wo ningbouw op gang gekomen met 14 woningen aan de Schenkelweg. Ver der werd gebouwd aan de 5 Meilaan en later ook aan de Bonifaciusstraat en omgeving. De Zwetkade ontstond en het Vreugdedal werd volge bouwd. Nabij de r.k. kerk in de Zuidbuurt kwamen de Zuidhof en Zonnegaar-de tot ontwikkeling. Stuk voor stuk waren het echter kleine plannen waarin vrijwel uitsluitend woningwetbouw plaatshad die zelfs ontoereikend was om de lijst van woningzoekenden te verkleinen. Een groot plan waarin ook plaats zou zijn voor de financieel zo aan trekkelijke vrije bouw bleek niet haalbaar. Zo verdween het impone rende pian „Watertje Oost" in de provinciale prullemand. Ongetwijfeld ook door de druk der omstandigheden, waartoe zeker de annexatie van 1966 behoort, zijn er voor Zoeterwoude de laatste jaren meer mogelijkheden gekomen. Er mag de eerstkomende tijd op een voor Zoeterwoude stormachtige ont wikkeling worden gerekend. Nieuwe aanslag XJET JAAR 1920 werd gekenmerkt door enkele belangrijke gebeur tenissen. Een donkere bladzijde was de annexatie. Na 1896 toen Zoeter woude 6519 inwoners telde. 190 ha naar Leiden overging (het gebied rond de Herenstraat) en het inwo nertal met 3481 terug liep werd een nieuwe aanslag op deze gemeente gepleegd. Het betrof het gebied tussen de Vliet en de Haagweg tot aan de Gro te Vink, nu het Leidse woongebied Zuid-West. Het omvatte 337 ha waar 1350 mensen woonden. In 1966 zou er nog één volgen. 350 ha en bijna duizend inwoners. Nu de intergemeentelijke samenwerking vorm gaat aannemen, mag men ver wachten dat dergelijke amputaties voorgoed de geschiedenis zijn inge gaan. Na de achtste grenscorrectie behoort Zoeterwoude niet meer tot de grootste van Zuid-Holland. Burgemeester Van Gils nam in de raadsvergadering van 27 januari 1920 afscheid van de gemeenteraad. De heer Kompier bracht hem in het bijzonder dank voor de totstandko ming van de waterleiding en de electricltelt. Overigens konden som migen er moeilijk toe komen hun huis op de waterleiding te laten aansluiten. In de vergadering van 4 mei. (men kwam altijd om 10 uur v.m. bijeen), werd een voorstel met zes tegen drie stemmen aangenomen om elke eigenaar van een perceel gelogen binnen 50 meter van de hoofdbuis te verplichten aan te slui ten. Opvolger burgemeester H. Smeets. die Zoeterwoude een groot aantal ja ren zou dienen, is eigenlijk „bij toe val" uit het Limburgse land in deze omgeving terechtgekomen. De raad bonoemde aanvankelijk de heer P. J. Wijnhoven tot secretaris. Deze deel de later mee dat hij de voorkeur gaf aan het Maasdorp Sambeek. Op 13 juni werd ln de persoon van de heer Smeets opnieuw een secretaris be noemd. Na het nieuwe grondverlies gingen er stemmen op, de toen nog zelfstan dige gemeente Stompwijk ter com pensatie maar aan Zoeterwoude toe te voegen. Inderdaad verloor die ge meente later haar zelfstandigheid maar zij werd ingepalmd door I,eidsehendam. 1920 was ook het jaar waarin het artikel „Het is verboden in ge zelschap van iemand van andere kunne te zitten of te liggen langs openbare wegen, bermen, dijken of glooiingen, enz." aan de politieveror dening werd toegevoegd. De raad was kennelijk van plan aan „uitwas sen" op dit gebied drastisch een eind te maken, want in de eerste verga dering nadat deze aanvulling was aangenomen, waren er al vragen om door verscherpt toezicht deze te ef fectueren. Op 24 augustus besloot de raad over te gaan tot een indeling in wij ken. Tot vandaag ondervindt men daarvan nog de naweeën: nog altijd treft men bij adresseringen de toe voeging van een letter aan naast het nummer. 1 'ersnelling T~)E eerstkomende tien jaar zullen grote veranderingen brengen in Zoeterwoude. Door de grote opper vlakte zal het zijn agrarische karak ter niet verliezen. De jongste uit breiding in het bestemmingsplan ..Westeinde" verloopt veel sneller dan was berekend. Er zou acht jaar overheen gaan voordat de 500 hier geprojecteerde woningen zouden zijn In ons Jubileumnummer was geen plaats meer voor dit artikel over Zoeterwoude. Vandaar deze uitloper in de gewone krant. Bussen uit Alphen noar Billy Graham ALPHEN Van Alphen uit zullen speciale bustochten worden gehouden naar de Billy Graham-meetings in Hilversum. Zoals bekend is de Expo- hal opgenomen in het gesloten tele visiecircuit, dat veertig zalen in Euro pa rechtstreeks met de Westfalen- halle in Durtmund vervindt, waar de evangelist van 5 t/m 12 april zijn campagne „Euro '70" houdt. Elke avond denkt hij op die manier een kwart miljoen mensen te bereiken. De bussen uit Alphen rijden van 6 t/m 11 april elke avond. Vertrek tijden zijn: 6.15 winkelcentrum Rid- derveld; 6.20 gebouw Onderweg; 6.30 station NS, kosten f3 per persoon, alles inbegrepen. Wie in groepsver band wil reizen naar Hilversum kan zich in verbinding stellen met: M. Lieftinck, Cederstraat 183; A. H. M. Christiaanse, Vao Kinsbergenstraat 15; A. Strookmart, Groen van Prin- stererstraat 3: R. P. Mijs, Jongk. Co- ninckstraat 96 en J. Mooij, Diamant straat 344. de jaren zeventig aan de orde zal komen. De omleidingsweg zal dan als onderdeel van de provinciale weg 17 (LeidenZoetermeer) wel in gebruik zijn. Hoogst noodzakelijk omdat de dorpskom nu al kreunt onder de last van het doorgaande verkeer. gerealiseerd. Nu is een prognose van vijf Jaar beslist niet gewaagd meer. Dit gebied in de directe omgeving van rijksweg 4a (binnen 15 minuien in Den Haag) heeft een grote aan trekkingskracht op de naar buiten trekkende stedeling. Zoeterwoude zal dan ook ln toenemende mate een functie krijgen als forensen-woon plaats. Daartoe wordt hard gewerkt aan de plannen voor 'n nieuwe woon wijk. Beziet men de kaart van Zoe terwoude. dan is het zeer waarschijnlijk dat daarna een ge deeltelijke bebouwing van de Zwei- polder (van dc Zwetkade tot aan de r.k. kerk) zal volgen. Aan de schaarse bedeling met in dustrie zal in de komende jaren snel een eind komen door het in dustrieschap „De Grote Polder". Voor dit project dat met Leiden wordt uitgevoerd, is veel ruimte tus sen de Hoge Rijndijk en de spoorlijn Leiden—Utrecht gereserveerd. Hier zal het echter niet bij blijven. Aan de andere zijde van de Ommedijkse- weg zal het Heinekencomplex ver rijzen. De groei van het inwonertal vraagt ook om voorzieningen voor oen goed leef- en woonklimaat. Daar wordt naar gestreefd; het nieuwe sportcomplex aan de Nieuweweg is daarvan een duidelijk bewijs. Nog niet eens in gebruik genomen, wordt nu al gedacht aan uitbreiding. Het bouwen van een zwembad in de on middellijke omgeving zal hopelijk snel aan de orde komen. In het ka der van het recreatieschap 's-Gra- venwoude streeft men naar openleg ging van het fraaie gebied van de Noord Aa. Met het in De Loethe gecreëerde dorpsplein kan Zoeter woude een centrum van allure krij gen waarin hervormde kerk. liet winkelproject en het oude Watertje een belangrijke functie zullen heb ben. "jVAAST de in het bijzonder voor ■*- het plaatselijke verkeer zo be langrijke Burgemeester Smeetsweg. die de beide gemeentedelen een meer directe verbinding gaat geven, krijgt Zoeterwoude te maken met enkele belangrijke wegen. Dit zal de bereikbaarheid van de gemeente vergroten. Rijksweg 11 (Leiden—Bo degraven) zal de gemeente doorsnij den en soelaas gaan bieden voor de overbelaste Rijndijk. Momenteel ligt het tracé zó dat het woongebied rond de r.k. kerk aan de Zuidbuurt juist achter deze weg zal komen. Al jaren ijvert het gemeente bestuur voor verlegging van het tracé. Voor de kruising met rijksweg 4a komt een imposant verkeersplein in de omgeving van het Papemeer. Aanleg van deze weg zou nu al noodzakelijk zijn. Het ziet er echter naar uit dat dit pas aan het eind van ALPHEN De gemeente wordt de laatste week nogal geplaagd door elektriciteitsstoringen. Gistermor gen was er een storing in wijk Hoorn, waardoor de brug over de Rijnhaven, die in de rijksweg ligt, niet meer naar beneden kon. Na twintig minuten was het euvel ver holpen. maar toen stond er aan beide zijden een onafzienbare rij auto's. Het duurde geruime tijd, voordat alles weer normaal was. Vil <le HIJXSTREEK ALPHEN De collecte van de afd. Alphen van de EHBO heeft f2019.26 opgebracht. Vernieuwd bankgebouw in Oude Wetering OUDE WETERING Oud-voor zitter van de Coöperatieve Raiffeisen- bank de heer Enthoven heeft giste ren door het onthullen van een kunstwerk het vernieuwde bankge bouw heropend. Het kunstwerk stelt een schip met stuurrad, vlaggen en zeilen voor. Het schip symboliseert de bank, het stuurrad het bestuur. Na een rondleiding door het aan de tijd aangepaste bankgebouw vertrok ken de genodigden naar De Woelige Baren, waar met een toast de herope ning werd beklonken. KOUDEKERK Onder opvallend grote belangstelling is gisteravond de voltallige gemeenteraad van Kou dekerk bijeen geweest voor zijn maandelijkse vergadering. Het be langrijkste onderwerp vormde de exploitatiemoeilijkheden rond het verenigingsgebouw van de Stichting tot instandhouding van een gebouw voor chr. belangen aan de Hooge- waard. De gemeenteraad heeft be sloten het gebouw over te nemen, zodat het, in afwachting van een nieuw dorpshuis, beschikbaar zal blyven voor het plaatselijke vereni gingsleven. Met het stichtingsbestuur is overeengekomen dat de gemeente HILLEGOM De Hillegomse Zwemvereniging 'heeft besloten zon dag 7 juni in het nieuwe zwemibad De Vosse nationale zwemwedstrij den te organiseren. De Commissie voor Sport en Recreatie van de ge meenteraad stemde er in haar ver gadering van woensdagavond in toe het bad die zondag voor dit evene ment van 12.00 tot 17.00 uur ter be schikking te stellen. Het bad zal be gin mei opengesteld kunnen wor den. HAZERSWOUDE Op Be vrijdingsdag. 5 mei. organiseert de damvereniging „Samen Sterk" voor de tweede maal Flora Cross. Deze prestabieloop, die de deelnemers zal voeren door het polderlandschap en het boomkwekerij gebied van het Rietveld, kan mede worden ge houden dank zij de medewerking van de heer C. Kraan, die indertijd in de vaderlandse atletiekwereld een belangrijke plaats innam. Het bestuur van Samen Sterk is ook van plan, om na de start van de cross om 2 uur. nabij de Groene Brug. om half vier een verkleed- wedstrijd voor de jeugd te houden en dit te laten volgen door een ge kostumeerde optocht. De jongste jeugd kan om vijf uur gaan dansen in garage Bos. waarna The Loose Livers om half acht een show ver zorgen in dezelfde garage. Tegelijk begint in een van de verenigingsge bouwen een instuif voor ouderen. Voorverkoop abonnementen Zwembad „De Hoorn" Deze week bestaat nog gelegenheid abonnementen te kopen in het badhuis aan de Javastraat. De abonnementsprijzen zijn als volgt vastgesteld: Voorverkoop Na openstelling bad Gezinsabonnement 36. Personen van 15 j. en ouder f 15. Tweede en volgende leden van hetzelfde gezin Kinderen t/m 14 j f 8.— 8.— f 40.— 16.50 f 9.— 9.— De abonnementsverkoop aan het badhuis zal nog plaatsvinden vrijdag 3 en zaterdag 4 april a.s.. tijdens de openingsuren van het badhuis (vrijdag van 10 uur v.m. tot 10 uur n.m. en zaterdag van 9 uur v.m. tot 6 uur n.m Zwembad ..De Hoorn" zal. onvoorziene omstandigheden voor behouden. maandag 6 april a.s. worden geopend. het gebouw zal kopen voor het to tale bedrag van een ton. Om de zaak te financieren zal een lening worden gesloten tot dat bedrag. De gemeenteraad heeft een bedrag van f 22.500 beschikbaar gesteld om het slechte wegdek van de Koude- kerkse brug te repareren. Voor het symbolische bedrag van f 1 is een gedeelte van een sloot achter de winkels aan de Prins Bernhardstraat aangekocht. De ge meenteraad heeft nog niet hpt res terende gedeelte aangekocht, omdat hij deze straat niet wil laten ont wikkelen tot een gewone straat. Wel is er het plan een 12-tal par keerhavens te maken ten behoeve van de bedrijven aldaar. Tijdens de behandeling van de sa larissen van het gemeentepersoneel, merkte de heer Heemskerk (kvp) öp, dat de toeslag van f 1.75 die de mensen van de vuilnisophaaldienst krijgen, belachelijk klein was tegen over andere diensten. Hij drong er bij b en w op aan dit bedrag te ver hogen. De voorzitter zegde toe dat nader te zullen bekijken. Verder ging de raad akkoord met een voorbereidingsbesluit om even- teel aan de heer P W M Heemskerk een vergunning voor de bouw van een bedrijfswoning te verlenen. Tijdens de rondvraag werd onder meer verzocht aandacht te schenken aan hel probleem van een speel weide voor de jeugd en aan de par keerproblemen voor vrachtauto's. Expositie in mili tehuis Katwijk KATWIJK In het mil tehuis aan de Tulpstraat in iL wijk aan den Rijn wordt mov teel een expositie gehouden schilderijen van de Curag schilder Nildo Marchena. De tentoonstelling zal en weken duren en is te bericht van maandag t.m. vrijdag 8.30 tot 12 uur en van 4.30 11 uur. De werken bestaan in ho(| zaak uit landschappen. Nivoc weer kampict NIEUWVEEN De vollk vereniging Nivoc, die dit jaaiü tweede lustrum viert, hoopti\ een goed jaar tegemoet te^ Werden verleden jaar drie vier teams kampioen, dit jarig, er waarschijnlijk weer eei k 1 pioen begroet worden, tiet \s mesteam is praktisch niet imee^ de titel af te houden. Een voorac van 5 punten op de naaste 'bt, is een prachtig uifcgangspuntpi de komende wedstrijden. Indi^, genslagen uitblijven kan op 23 de kampioensvlag worden uitj ken. Dit kampioenschap zou bi\i nen dat de dames de volgendeje petitie in de promotieklas sta Van de vijf andere teams vee alleen het derde herenteam fc gradatiegervaar. Voor de overijl er waarschijnlijk eervolle twee* derde plaatsen weggelegd. NOORDW1J K. ln 1965 gingen vier jongens ertoe over een banf it richten: „the Moods". In die tijd was de meest bekende jormatr, aitaren en een drum. Eén van de vier, Leo Hooymans, moest zij zakelijke redenen terugtrekken. De overige drie leden gingen' evenwL met muziek maken. Nu is het zover dat de eerste single deze week» markt verschijnt. En dat betekent dat „the Moods" in ieder gevai genoeg zijn voor de zwarte schijf. En wie weet wat voor een (mtJ toekomst de drie jonge Noordwijkers nog te wachten staat. fc Op het ogenblik beschouwen zij het maken van muziek in iedenjj nog als een hobby. Rob Kaptein, die de elektrische accordeon bespij elektrotechnicus en 24 jaar oud. Gitarist Andrê Drost jr., eveneens 2ö: is de gitarist van het trio en verdient de kost als radar monteur., i werker Aad Kapel (22 jaar) is bank-employen maakt het trio vd Alle drie doen zij als „the Moods" ook „vocaal werk". Sinds 1967 fii „the Moods" in deze formatie op. j „Orw repertoire bestaat uit dansmuziek in de ruimste zin van het e< Zoals ons visitekaartje zegt: van oude wals tot beat. Alleen voor d& soul en underground moet men ons niet hebben. Er zijn zoveel andeii hierin zijn gespecialiseerd, dus dat laten wij graag aan hun over Aad Kapel. „Dank zij een samenwerking met de carnavalsvereniging „de Nol kers" en in het bijzonder de heer Ton v. d. Staak en zijn charmant?' genote Petrie, kwamen wij in contact met K.R.O.-producer Rene die ons in de gelegenheid stelde een grammofoonplaat te laten op tn de M.C.-studio in Nederhorst den Berg", zo zegt Aad. Op de staat „De Kommune" en op de B-kant „Vuurtorenplein"ln de 1 uitzending van vrijdag 3 april (12 tot 2 uurzal aan deze eersf^j aandacht worden besteed.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 4