We krijgen u nog wel3 Grieken zien geen heil in verzet tegen regime Oosten en zuiden dichter bevolkt Lctiecomité pro Gastarbeiders maakt balans op I Door migratie Bergbeklimmer in hoge nood Vrouw kan milieubederf Tijdens vervoer sterven tegengaan jaarlfjks 40.000 varkens Ontvoerde Duitser maakt het goed Corruptie maakt plaats voor onbekwaamheid Ongedierte in rampgebied 15 DONDERDAG 2 APRIL 1970 ROTTERDAM.— J Er is nauwelijks op gereageerd: „Voor negentig procent geen Bwoord." De open brief, die het Rotterdamse Aktiekomité pro gastarbeiders vijf weken geleden stuurde aan B en raadsle- len, vakbonden en kerken heeft praktisch geen aandacht ge- jregen van geadresseerden. I In de brief werd met klem gewezen op de slechte huisvesting, onvoldoende opvang en de schromelijke verwaarlozing van voorlichting aan Turken, Marokkanen, Spanjaarden. Grie len en Portugezen. Positieve reacties kwamen binnen van particulieren, o.a. de ■ijmeegse prof. dr. M. Alhinski, de PSP te Rotterdam, de afde- bg Pendrecht van de PvdA, maar van alle aangeschreven kerk genootschappen slechts van de hervormde kerk te Overschie. De jakhonden toonden geen interesse. Br waren wel andere reacties. j eerste week na de publicatie de open brief met een Iarte lijst van slechte pensions i de pers kwam stond de 1efoon niet stil bij een me- putü van het Aktiekomité. Boze logementshouders raas tierden en bedreigden j in de geest van: We krijgen 1log wel! We komen vannacht 1 wel langs met een paar jon- enz. enz. Ook waren er te entjes van Nederlanders, die I volgt reageerden: „Wat moe- die viezerikken eigenlijk ir? Stuur ze terug naar hun ld!" ylaar het Aktiekomité heeft t vorig jaar reeds begonnen derzoek naar de leefomstan- heden van onze gastarbeiders prtgezet. r bestaat in Rotterdam een Stich- Hulp aan" Buitenlandse Werkne- Vs. Zijn de gastarbeiders tevreden pT deze stichting? Het Aktiecomité: meesten hebben nog nooit van de (ïting gehoord. Een van de oorza- I dat ze er niet gauw toekomen bij ttichting aan te kloppen is daarin jgen dat de meeste spreekuren rdag zijn: om naar zo'n spreekuur gaan moet de gastarbeider een roerdag opnemen". Breed uitgemeten staat in het boekje 1968-1969 van de stichting Werkgroep Opvang en Begelei- t. De laatste en tweede keer dat werkgroep bijeenkwam is nu Ljaar geleden mtussen wordt over de omstandig- iert die Nederland binnenkomende [arbeiders hier aantreffen nauwe- I iets verteld in hun eigen taal. j formulieren, die de mensen krij- j'- van de Raad v. Arbeid, van ^Ziekenfonds zijn in het Neder- s gesteld.. Enkele voorbeelden van De bevindingen van het Aktie comité pro Gastarbeiders werden uitvoerig gepubliceerd in een LS van 28 februari. Het adres van het comité is: Postbus 9019. IJs- selmonde. Zy die het comité financieel willen steunen kunnen geld over maken op giro 115425 t.g.v. pro Gastarbeiders de heer J. J. Rooy- ackers te Rotterdam. Huib Goudriaan Zo zou het overal kunnen zijn: het woonoord voor gastar beiders aan de Klaprozenweg in Amsterdam-Noord. 1 DEN HAAG De inwoners van 1 Zuid-Holland, de dichtstbevolkte pro- vincie van ons land, zullen in het i jaar 2000 per persoon nog tussen de j 700 en 750 vierkante meter levens- j ruimte hebben. Het aantal Nederlanders per vier- 1 kante kilometer zal in 2000, uitgaande van achttien miljoen inwoners, 529 bedragen. Op het ogenblik is dat 385. In Zuid-Holland zal dit aantal stijgen van 1050 tot tussen de 1300 en 1400 en in Noord-Holland van thans 842 tot tussen de 1000 en 1100. Dit heeft drs. J. C. van den Brekel, hoofd afdeling bevolkingsstatistieken van het CBS, berekend. De bevolkingsdichtheid is de laatste jaren in het oosten en zuiden aan merkelijk sterker toegenomen dan in de andere landsdelen. Dit komt door de binnenlandse migratie: het verhuizen van de ene provincie naar de andere. Voor Noord-Brabant geldt eveneens een vestigingsoverschot, maar de oorzaak van de snelle bevol kingsgroei ligt hier vooral in de na tuurlijke aanwas. OLORON ST. MARIE De 27-ja- rige Franse bergbeklimmr prof. René Garotte is "bij een val van 400 meter om het leven gekomen. De 22-jarige student Bernard Bau- dean. die de hoogleraar vergezelde bij de klimpartij in de Pyreneeën, zit sinds maandag zonder voedsel, op een hoogte van 2300 meter, op een richel. Hij is uitgeput. Een reddingsploeg slaagde er niet in de student in veiligheid te bren gen. Vanmorgen is een nieuwe ploeg, uitgerust met het nieuwste materiaal, op weg naar boven gegaan. Hoe is die Italiano nou 7 is een babbelaar een sabbelaar een zuigertje een bijtertje een zoelertje een zoutertje een zachtertje een knappertje een suikertje een dropje Italiano is dus alles? Ja, 't is een lekkertje! de candy drop lang' Opvang? n de Boezembarakken (de tb-af- ig van het Bergwegziekenhuis) verscheidene gastarbeiders. De .aard Vicente Ortega Herandez, -trokken door het Verolme-con- 3GEN;j kwam 15 januari in Rotterdam o-jes; ij werd doorgelicht en lag na dagen op de tb-afdeling. De in e gemaakte röntgenfoto bleek een klein vlekje te vertonen, was hij voor een jaar aange- >n. De Marokkaan Nasri Mo- ned en de Turk Muzaffer Qimez liggen na soortgelijke er- Hgen ook in de Boezembarakken." Ziekenbezoek }le drie vragen zich vertwijfeld ze ooit een ziekte" uitkering zul- mtvangen en geld om naar hun lie over te maken. Geen van deze ien heeft ooit bezoek gehad van jtichting Hulp aan Buitenlandse (nemers. Is nooit afgesproken administraties van ziekenhui zen dergelijke gevallen aan de stich ting te melden?" Het Aktiekomité besloot na kennis neming van genoemde feiten een groepje Nederlanders „te kweken" om op ziekenbezoek te gaan bij gast arbeiders. Het comité heeft zich ook afge vraagd of de stichting zich bemoeit met de huisvesting van gastarbeiders. In het jaarverslag 1968-1969 van de stichting staat dat de huisvesting niet tot de taak van de stichting behoort, maar wel het bevorderen van die goede huisvesting. Het Aktiecomité heeft vastgesteld dat de stichting zich zijdelings toch met huisvesting bezighoudt. „De Ne derlandse Vereniging voor Maat schappelijk Werk Humanitas is eige naar van het perceel aan de De Vlie gerstraat 43b te Rotterdam. Leden van het aktiekomité troffen er tijdens hun onderzoek de volgende toestan den aan: kamer van 3x4 meter waarin vier mensen sliepen, zeer slecht licht, twee kasten; zeer grote kamer met elf Joegoslaven; een ka mertje van IV2 x 2 meter met een tweehoog stapelbed; op de tweede verdieping waren 15 personen ver deeld over drie kamers. Er waren te weinig kranen, slechts een douche en schoonwas heter bepaald niet." Humanitas „Eigenaardig is dat de directeur van Humanitas, de vereniging die eigenaar is van genoemd logement, tevens secretaris is van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. Thans is de De Vliegerstraat 43b leeg. Het pand werd kort na de publicatie van de zwarte lijst van het Aktieko mité ontruimd ten behoeve van Hu manitas. „Ook een ander pand in De Vlie gerstraat 38 II is goeddeels leeg. In het vervuilde huis zonder douche, met allersmerigst toilet en keuken wonen zeven mensen: vier van deze bewoners maken deel uit van de Turkse dansgroep van de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers." Het pand staat op naam van de Stichting tot Steun van de Vereniging Türk OCAGI Gev. Deze stichting werd opgericht door de Stichting Hulp aan Buitenlandse Werknemers. Het pand-zou zijn aangekocht om de goede huisvesting van de Turkse ar beiders te bevorderen." Andere comités Het Aktiecomité is er vijf weken geleden vanuit gegaan dat er ook goede adressen moeten zijn. Maar een oproep aan het publiek om goede pensions te melden aan het Aktieko mité had geen reseultaat: zijn ze er wel buiten het Rijnmondgebied? We weten het niet. We weten wel dat ook komités voor hulp aan de gastarbei ders in oprichting zijn. Het is wel nodig. De gastar beiders in Nederland behoren langzamerhand tot een nieuw proletariaat, een groep ontrech ten in een hun vreemd cultuur patroon die nauwelijks worden opgevangen. Als ze letterlijk worden „opgevangen" is dat in vochtige souterrains, koude kelders en te kleine, gore ka mers waar ook moet worden ge kookt. Ze klagen niet. Ze zijn bang hun werk te zullen verliezen, ze zijn bang voor hun pension bazen en bang voor een even tueel verlies van hun werkver gunning. Maar Nederlands verantwoor delijke instanties lijken voorals nog weinig begrip te tonen. Ssische maarschalk losjenko overleden W renbui SKOU Op 75-jarige leeftijd isdag de Russische maarschalk Timosjenko, een van de voor- lande bevelhebbers uit de am. Wereldoorlog, overleden. rschalk Timosjenko twee- ,held van de Sowjetunie" was "ft925 tot 1941 volkscommissaris lefensie. In het begin van de voerde hij het opperbevel aan istelijke front. 1941 was hij in dienst van leger. Op het 22ste partij- es werd hij -herkozen als plaats- ngend lid van het centrale co- ir ö(*e UTRECHT „De vrouw bepaalt voor een belangrijk deel het con sumptiepatroon. Hierdoor kan zij in direct invloed uitoefenen op het al dan niet produceren van goederen die door gebruik milieuverontreini ging bevorderen." Aldus minister Klompé vanmorgen in Utrecht waar zij een kadercursus voor vrouwen over milieuverontreiniging opende. Deze cursus, die bestaat uit een serie van vijf lezingen (één per week) is georganiseerd in het kader van het Europees natuurbeschermingsjaar 1970, op initiatief van een aantal vrouwen organisaties. Als voorbeelden van milieubeder- vende goederen noemde de minister bepaalde wasmiddelen en de vaak zo gemakkelijk gehanteerde spuitbussen met insecticiden. „Het is al te eenvoudig om „de" industrie of „de" overheid de schuld te geven", zei dr. Klompé, „het is van het grootste belang dat iedereen zich bewust wordt van zijn negatieve en mogelijk positieve rol op dit gebied." De minister betoogde dat de mens een heilloze weg heeft ingeslagen die tot een catastrofe kan leiden als niet op korte termijn doeltreffend wordt gehandeld. Zij hoopte dat de vrouwen die de cursus volgen, hun verworven kennis als „milieudiscipelen" in brede kring zullen uitdragen. GUATAMALA De ontvoerde Westduitse ambassadeur in Guatama- la. graaf Karl von Spreti, heeft giste ren in een boodschap aan zijn zoon laten weten dat hij in goede gezond heid verkeert en wordt vastgehouden door het „Opstandelingen leger". Het kaartje waarop hij de bood schap had gesohreven, werd gisteren gevonden in de brievenbus van de Duitse zaakgelastigde. (Het is een raadsel hoe de boodschap de ambas sade heeft bereikt. Mevrouw Von Spreti is gistermiddag in allerijl uit New York naar Guatamala terugge keerd. RIJSWIJK Van de acht miljoen varkens die jaarlijks in ons land naar de slachterij worden gebracht, ster ven er tijdens dit transport direct na aankomst zo'n 40.000. Dat is een half procent. Bij een gemiddelde waarde van een varken van ƒ250 betekent deze „transportsterfte" jaarlijks een economische schade van 10 miljoen. Aldus enkele gegevens uit een TNO-rapport opgesteld op verzoek van het produktschap voor vee en vlees. De toename van dit percentage thans ruim driemaal zo hoog als in 1960 bracht met zich mee dat het transportrisico bij vrijwel geen enke le verzekeringsmaatschappij onder te brengen was. Te grote lichamelijke inspanning is voornamelijk de oorzaak van deze sterfte. De varkens raken in een gro te opwindingstoestand door het opja gen uit de stal, het drijven naar en in de wagens, het afladen en de omstan digheden waaronder dit gebeurt. (door David Mazzarella) ATHENE Hoe voelen de Grieken zdoh in het geboorteland van de democratie onder de dic tatuur, die nu bijna drie jaar •beeft geregeerd? Alleen het kolonelsregime èn zijn actieve tegenstanders geven een snel antwoord op die vraag; beide beweren dat zij de steun hebben van meer dan 90 procent van de 8,8 miljoen Grieken. Er is geen betrouwbare opiniepei ling en slechts een beperkte spreek- vrijheid om inzicht te krijgen in de werkelijke openbare mening. Maar er zijn veel aanwijzingen, dat de stellige beweringen van zowel het bewind als van de actieve oppositie onjuist zijn en dat elk van beide meer steun, ook stilzwijgend, geniet dan dé ander bereid is toe te geven. Grieken die het ene of het andere kamp aanhangen zijn gemakkelijk genoeg te vinden. Ter versterking van zijn machtsgreep heeft het bewind een hecht netwerk opgebouwd van aan hangers in leger en politie, op de mi nisteries, in raden en commissies en in de stadhuizen van heel Grieken land. De banen van die mensen han gen af van het aan de macht blijven van het autoritaire bewind. Bitter gestemd Aan de andëre kant staan honder den gewezen politici, wier partijen verboden zijn, kunstenaars, intellec tuelen en uitgezuiverde ambtenaren. Sommigen zijn bitter gestemd, vooral omdat zij hun betrekkingen kwijt zijn, maar de meesten omdat zij het recht hebben verloren vrij te spreken en te stemmen. Een kleine groep tegenstanders heeft een beweging gevormd die enig inzicht kan geven in de omvang van Heel de week ging vroeger onze hond na de ochtendwandeling een uitgebreid dutje doen. Zelfs het ge ronk van de stofzuiger kon hem niet uit zijn hoekje verjagen. Behalve zaterdags. Ik spreek over lang geleden, toen de zaterdag nog een werkdag was en des morgens de huisbel keer op keer ging. Eerst kwam de melkboer; dan de slager om de bestelling op te ne men, later kwam hij weer om de pakjes te brengen. Of liever zijn knechtje kwam, fluitend op de fiets. Ook de kruidenier liet het boekje halen en kwam enige uren later in eigen persoon, omdat dan de week- afrekening plaats had. Dat nu was hec grote ogenblik van de week voor onze hond. Daarom ging hij zaterdags niet naar zijn mand, maar drentelde on gedurig rond. Soms even een oogje dichtdoend in lui gestrek, maar dan met een schokje werd hij weer ac tief, als iemand die de wekker hoort en nog wel wat zou willen blijven liggen, maar bang is zich dan te ver slapen. Om klokke kwart voor elf stond hij in de erker, de voorpoten op de vensterbank, de kop schuin in de richting vanwaar de kruidenier aan kwam rijden. Als die, in ziin beige stofjas, in zicht kwam snelde de wachter naar de deur, kwispelend en knorrend. Gvnroontv- Dan werd de mand van de fiets getild. En steevast lag bovenop het puntzakje van grauw papier. Daar ging het om. De kruidenier noemde het: snijsel. Het laatste onsnijdbaar geworden stukje worst, een zwoerdje spek, een rilletje vet, door een klant onge wenst Er mocht dan dagelijks een pan gebroken rijst met long en pens voor onze hond gekookt worden, dat puntzakje was het snoepje van de week. Wij zeiden teger elkaar: Het is een gewoontedier.... En vonden dat. hoogst merkwaar dig. Maar kijk eens rond de Haagse plantsoenen.... Om klokke kwart over zes, elke avond, komen ze., de hondenuitla- ters. Het zijn mannen, jongens en meis jes. Vrijwel nooit een vrouw. Die staat dan kennelijk achter de afwas. Ze drentelen wat rond, de hond een boom gunnend. De jeugd stoelt nog wel eens even. Maar om even half zeven keert men om, zet de pas er in en snelt huiswaarts. Om kwart voor zeven Ligt het plantsoen verlaten, de straat trouwens ook.... Elke avond weer.... Die gewoontedieren zijn toch niet zo merkwaardig.... het protest. Deze mensen blijyen op de 21ste van elke maand thuis om in rouwstemming 21 april 1967 te her denken, de dag dat de kolonels de staatsgreep uitvoerden. Eigen bestaan Ondanks hun enthousiasme zijn de ze mensen er niet in geslaagd ruime navolging te vinden. Het gevoel bestaat, dat de grote massa van boeren en arbeiders en de middenstand nu er geen mogelijk heid is om vrije uitdrukking te geven aan de politieke mening hun aan dacht hebben geconcentreerd op het eigen bestaan. Voor veel boeren zijn de tijden be trekkelijk goed. In sommige steden is het loon van de arbeiders met 15 pro cent gestegen. Er is meer werkgele genheid door de hausse in de woning bouw en de oprichting van nieuwe industrieën. Daar staat tegenover dat de prijzen flink zijn gestegen. Veel mensen mopperen over de stijgende kosten van levensonderhoud. Wat de studenten betreft vragen veel waarnemers zich af hoe lang het bewind de universiteiten in de hand kan houden. Overal is een tekort aan hoogleraren, enerzijds het gevolg van de grote toeloop van studenten, an derzijds omdat veel docenten zijn uit gezuiverd. Terwijl veel middenstanders rede lijk content zijn met de manier waar op Griekenland wordt bestuurd, uiten anderen klachten. Men is vooral niet gelukkig met het niveau van de nieuwe golf van ambtenaren die op de staatsgreep volgde. Bureaucratie Een academicus zei: „Het regime mag het dan wel goed bedoelen, maar overal benoemen ze generaals en maar weinigen onder hen weten wat ze doen." De bewering van de regering dat „het geknoei van corrupte politici is verdwenen" wordt beaamd. Maar ve len stellen daar tegenover dat het ge knoei op officiële plaatsen alleen is vervangen door bureaucratie en on bekwaamheid of op zijn minst door gemis aan ervaring. Een gewezen parlementslid uit een landbouwdistrict: „Natuurlijk werd er vroeger geknoeid. Maar als een boer in mijn district wat wilde, ging ik naar Athene en betaalde iemand, die ervoor zórgde dat het in orde kwam. Nu is er niemand die ik kan betalen eri dus krijg ik niiets gedaan. Is dat soms beter?" Geen alternatief De verzetsbeweging in Griekenland sluimert, zo ze niet geheel uiteenge dreven is, zoals de kolonels bewóren. Al enige maanden hebben zich in Athene geen bomontploffingen voor gedaan. Veel Grieken zijn bang om een houding aan te nemen, die ze hun baan kan kosten of hen in gevangenis of ballingschap kan brengen, zoals de 1600 politieke gevangenen. Ook lijkt het gevoel te overheersen dat er thans geen aanvaardbaar alternatief is tegen de kolonels. Aanklacht j^E beschuldiging van Amnesty In ternational als zou Israël syste matisch gevangenen hebben mishan deld, is zó ernstig dat een grondig onderzoek dringend gewenst is. Het zou onjuist zyn, de bewering van deze organisatie zonder meer van de hand te wyzen omdat haar bevin dingen niet altyd even betrouwbaar zyn gebleken. Israël heeft er belang bü. Amnesty International aan de kaak te stellen, als deze het rapport slechts heeft ge baseerd op niet-gecontroleerdc bewe ringen van enkelingen. Het feit dat een Israëlisch aanbod werd genegeerd om alle mogelijke fa ciliteiten voor een gerechtelijk on derzoek te verlenen, roept twijfel over goede bedoelingen op. Overigens zou het geen kwaad kun nen, als Amnesty International ook eens zou onderzoeken, hoe men in be paalde Arabische landen zijn gevan genen behandelt. Het zou dan niet de verdenking op zich laden dat het een politieke keus doet bü het signaleren van wantoe standen, zonder gebruik te maken van de mogelykheid tot verificatie. Waarheen GEDIZ Nog steeds zoeken red dingsploegen in de puinhopen van de verwoeste Turkse plaatsen naar mo- gelyke overlevenden. Ze ondervinden daarbü veel last van de regen en het ongedierte, dat op de rykc buit is af gekomen. Het wemelt er van de rat ten, kakkerlakken en ander gebroed. Er zijn ook nogal wat militairen op de been om de door aardbevingen verwoeste steden en dorpen te be schermen tegen rovers. Het officiële dodental bedraagt thans 1080 maar aangenomen wordt dat dit aanzienlijk hoger zal liggen. 'JO LANG in Engeland geen ver vroegde verkiezingen z(jn gehou den, bevindt premier Wilson zich wat toetreding tot de Europese gemeen schappen betreft in een moeiiykc po sitie. Enerzijds moet hy de kiezers van 1 wie bekend is dat zü niet enthousiast 1 zyn voorhouden, dat Engeland ook zonder de EEG een zonnige toekomst tegemoet gaat. Anderzyds moét hy de EEG-Ianden niet de indruk geven, dat de Britse belangstelling voor het lidmaatschap niet langer serieus moet worden ge nomen. Alle concessies, die Frankryk tot dus ver heeft verkregen In ruil voor de toezegging, zich niet tegen Engclands toelating te verzetten, zouden ver geefs zyn gedaan. Ook In de komende maanden moeten nog belangrijke beslissingen worden genomen over de toekomst van de gemeenschap. Duidelykheid over de plannen van Wilson is gewenst. Het zal de premier niet meevallen, deze te geven, zonder In eigen land nieuwe twyfel te zaaien.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 15