Manager Guus Brox benieuwd naar loting eerste ronde... daniela dealtii joden Egyptische angstig een lijden bestaan Er is reden optimisme Feijenoord is favoriet Fe ijeti oord-legioe n was gisteren nog niet in Warschau te bekennen Zege Spassky op Larsen Milieuverontreiniging Vermoedelijke opstellingen Verlies voor Arsenal1 S.de!!ees,e,iikevolkSKeiond- BOKSERS WONNEN TOP-DAMMEN IN HENGELO „Hoe het op ons toekwam" Gijzelaars van anti-zionistisch regiem WTEUWE lEtDSE COURANT 9 WOENSDAO T APRTt 197Q BRYCHZCY Toch was er grote (Poolse) publieke belangstelling voor de verrichtingen van Feijenoorddoelman Treytel, tijdens de training gisteravond op een van de bijvélden van het Legiastadion in Warschau. Men verwacht vanavond een uitverkocht stadion, waar het Feijenoordlegioen dtmaal sterk in de minderheid is, maar misschien dat een overwinning voor pessimisten niet zo'n vanzelfsprekende zaak het trouwe supporterskorps weer wat doet opleven... WARSCHAU, woensdagmorgen De kwaliteit van voetbalvel den is in de lange geschiedenis van het voetjebal al vele uren onder werp van discussie geweest. Overigens tegenwoordig meer dan vroeger. Wie in Rotterdam nog bewust de fanatieke wedstrijden op het Schuttersveld heeft meegemaakt of de blubbervelden in de Hoekse Waard of op Flakkee is niet zo kieskeurig. Maar in een tijd vol comfort en luxe, zoals wij die nu al jaren beleven, voldoet alleen een biljartlaken in het Feijenoordstadion in de ogen van de Nederlandse voetbalprof aan de eisen die je moet stellen. door Meindert Leerling «GUUS BROX: optimist WARSCHAU Aan strepen en balken ontbreekt het niet in het precies 1350 kilometer van Rotterdam gelegen stadion van Legia Warschau. De Poolse te genstander van Feijenoord is een echte legerclub, waarin maar liefst 24 takken van sport wor den beoefend. Naast het voetbalstadion ligt een overdekte ijshockeybaan, een zwem- stadion en een tenniscomplex. Er is verder ruimte volop voor binnenspor ten, alsmede atletiek waarvoor in Polen veel belangstelling is. Polen heeft ook verscheidene grote atleten en atletes voortgebracht. Denk maar eens aan de sprintster Irina Kirch- stenstein. Het voetballen is in de als clubkleu ren rood-groen-zwart dragende for matie favoriet. Waarschijnlijk komen de Polen straks in een wit shirt en rwarte broek uit. Feijenoord in het groene shirt met witte mouwen en witte broek. Manager Brox: „De jon gens willen dat graag. Je vindt het misschien gek, maar ze geloven er domweg in dat ze in dat shirt succes vol zijn. Tegen AC Milan en Vorwarts huis was dat inderdaad ook zo. In Berlijn speelden we evenwel in onze ïormale uitrusting en we hadden dat sok hier willen doen. Je bent Feijen- Dord of je bent het niet. Maar de spe- ers hebben zo aangedrongen dat het jroen-wit wordt. Op uitdrukkelijk rerzoek van Wim van Hanegem Gelieim wapen? .Misschien moeten die simpele kleu- en dan een geheim wapen zijn. dat e Polen zelf onderschatten. Per tra- itie gelooft de aanhang van de thuis- lub in een eigen thuiszege, hoewel et weinig of niets weet van Feijen- ord. Een parmantig Pools knaapje an tien jaar zei het in vlekkeloos ngels Duits wil niemand hier preken sinds de oorlogsellende van e veertiger jaren „het wordt 31 oor Legia hier en in Rotterdam 21 i oor Feijenoord. Legia gaat naar de i nale Twee Legia-supporters, die drie aar in Den Haag aan een technische chool hebben gestudeerd en uitste- end Hollands spreken zien het nog fet o optimistisch in. Ook zij gelo en in de kracht van het Legia-mid- enveld met spelers als Blaud en rijckczij, maar vrezen het directere )el van Feijenoord. „In Nederland 'ordt volgens het Engelse systeem ge teeld. Hier in Polen kennen we meer e acties in de breedte. Maar eerlijk ezegd heeft Legia alleen maar een ans wanneer Feijenoord zich puur verdedigen toelegt. Wanneer de ia-defensie attent moet blijven en an de praat wordt gehouden is Feij- oord favoriet". Niet uitverkocht i En hoe fraai de staat van dienst dit feizoen voor Legia ook is, in door snee denkt men er in Warschau alle maal zo over, hoewel de wedstrijd op zich nauwelijks aanspreekt. Hotelre ceptionisten weten amper waarover je het hebt als je over Europa-Cup voetbal spreekt en dat mag ook afge leid worden uit het feit dat het slechts 33.000 plaatsen tellende stadion de avond voor de wedstrijd op geen stuk ken na was uitverkocht. De Legia- leiding: „Zelfs bij de grootste wed strijden in onze nationale competitie verkopen we de meeste kaarten pas aan de loketten. De mensen wachten het weer af, omdat elke topwedstrijd hier op de TV komt". Een belangrijk ander argument is evenwel dat in dit weinig kapitaal krachtige land elke Zloty twee keer wordt omgekeerd voordat hij wordt uitgegeven, zodat de extra verhoog de toegangsprijzen niet bepaald met gejuich worden ontvangen. Voor een zitplaats moet nu ongeveer 15, worden betaald en voor een staan plaats bijna de helft. En de thuis blijvers weten dat zij na Legia Feijenoord vandaar het vroege aanvangsuur ook de wedstrijd Gornik ZabreAS Roma, halve finale voor bekerwinnaars, op het scherm krijgen. Waar is legioen? Zoals elke Nederlander kiest ook de Pool eieren voor zijn geld. Die ge meenschappelijke eigenschap is er wellicht ook de oorzaak van dat het Feijenoord-legioen dit keer verstek laat gaan. Er komen tot teleurstelling van de Polen slechts een krappe dui zend Feijenoord-fans. In Warschau waren ze gisteravond nog niet ont dekt MEINDERT LEERLING VAN HANEGEM: ander shirt Na het drama in het Walter Ul- briclit-stadion in Oost-Berlijn staan de spelers van Feijenoord straks in de eerste wedstrijd van de halve finale tegen Legia Warschau voor een nieuw avontuur. Toen zij maandagavond uit het vliegtuig naar het veld werden gebracht, durfden zij hun ogen niet te geloven. Het veld in het kleine kale stadion netje van Legia was vrijwel geheel bedekt met plassen. En waar het wa terpeil niet hoog genoeg reikte zakten de schoenen weg in een leemachtige brei, waarin de grassprieten alleen met een vergrootglas terug te vinden waren. En dat terwijl Feijenoord er toch rustig op mocht trainen evenals Legia dat al ruim een week dagelijks had gedaan. it Zonnetje Gistermiddag was de situatie al heel wat verbeterd. Mede doordat sinds vele maanden van vorst, sneeuw en regen plotseling in Warschau de zon doorbrak en de temperatuur len te-waarden bereikte. Zo'n 24 uur voor de wedstrijd waren de plassen voor het merendeel verdwenen, maar het vele werk dat daaraan vooraf gegaan was, leek het veld te hebben omge ploegd. Hoe de Italiaanse scheidsrech ter Francescon de Engelsman How- ley fluit in Rotterdam er over dacht was niet bekend, want hij had zich nog steeds niet gemeld. Guus Haak, gelegenheidsback van vanavond en Thea Laseroms alsmede Wim Jansen hadden er evenwel geen woorden voor. De Feijenoordbinken mochten de arena overigens maar teel even op. Voldoende evenwel voor Haak om te constateren: „Nou is het nog slechter dan gisteren, want als ze dit zo laten opdrogen krijg je een ongelijke vlakte van jawelste. De bal springt alle kanten op". ■Jt Capriolen Theo Laseroms zag het ook niet he lemaal: „Op een nat veld kan je als verdediger uit de voeten, maar dit wordt met het uur slechter. De bal maakt de gekste capriolen". Inmiddels had Coen Moulijn stie- kumweg en zonder veel praatjes met de bal aan de voet klandestien een paar sprintjes getrokken langs de kant en op het natte middenveld. De frêle linksbuiten, die onder geen voor waarde zoals in Oost-Berlijn op de reserve bank wil zitten had een ge heel ander oordeel. „Wanneer ze dat morgen even goed rollen is het veld prima. Op de natte plekken is het stroperig. Het is lemerig hier, maar er kan best worden gevoetbald". Of het inderdaad allemaal goed zal gaan kunt U straks via het TV- scherm zien, ook al wordt gevreesd dat de beelden niet zo best van kwa liteit zullen zijn. De veldverlichting is vrij gebrekkig en vooral op het middenveld zal het schemerig zijn. „Nadelig voor de achterspelers", oordeelde Rinus Israel. „Je kan wor den verrast bij lange passes". De Rot terdamse captain, die na de vliegreis met een licht griepje onder de wol was gekropen, bleek gisteren dankzij de goede zorgen van dokter Abarba- nel en verzorger Gerard Meyer weer volledig fit te zijn. Verplicht nummer Inmiddels wilde coach Ernst Hap- pel niets meer kwijt. De Oostenrijker, die vorige week Legia in een compe titiewedstrijd een erbarmelijk slecht partijtje zag spelen, liet zijn pupillen 24 uur voor de wedstrijd een ver plicht speels nummertje afwerken. Noch de honderden Poolse nieuwsgie rigen, noch de Nederlandse journalis ten konden er iets van een taktische manoeuvre uit proeven. Even had Happel gistermorgen nog voor sensatie gezorgd door te stellen dat hij beide keepers stevig aan de tand zou voelen. Insiders roken daar in een mogelijkheid dat Happel ern stig overwoog Pieters Graafland te rug te halen. Maar tijdens het tral- ningsuurtje op het slechte oefenveld j BELGRADO In de schaakwed strijd tussen Rusland en de rest van de wereld heeft wereldkampioen Bo ris Spassky in de tweede ronde een verrassende zege in slechts 18 zetten op de Deen Bent Larsen behaald. De eerste partij tussen deze groot meesters aan bord een was in remise geëindigd. Zij zullen nog twee par tijen spelen voordat het tornooi de volgende week eindigt. De overige negen Russen en hun tegenstanders uit zeven andere landen zullen ook elk vier partijen tegen elkaar spelen in deze tweekamp welke hier de schaakwedstrijd van de eeuw wordt genoemd. Bijna 3000 toeschouwers in het Vakbondsgebouw in Belgrado hebben met wild applaus de snelle zege van Spassky begroet. Volgens deskundi gen was de zege een meesterstuk van een grootmeester. Larsen heeft over een zet vijftig minuten nagedacht, maar het bracht hem geen redding want een paar zetten later moest hij opgeven. In een andere partij voor de twee de ronde speelde Botwinnik remise tegen de Joegoslaaf Milan Matulo- witsj. naast het Legia-stadion was er niets dat op een dergelijke spectaculaire in greep wees. Treijtel kreeg veruit de moeilijkste beurt en met PG bemoei de Happel zich nauwelijks of niet. De dag voor de wedstrijd prepa reerde een uiterlijk onbewogen Feij enoord zich in het dertig kilometer buiten Warschau gelegen, weinig com fortabele bungalowpark in Nieporet op de strijd' tegen Legia. Een partij die Feijenoord volgens de kenners van Legia op één been moet kunnen winnen. Maar dat moeten de Rotterdammers in de eigen competitie ook bij herha ling kunnen, maar ze doen het niet. Mogelijk dat de rust van de bossen en het uitzicht op het nog zwaar met ijs bedekte Zegrze-meer in Nieporet Feijenoord de juiste inspiratie heeft gegeven die men nodig heeft om straks zonder al te veel kleerscheuren uit Warschap weg te komen. Eén kaart Ook al zegt de leiding van de stadionformatie dat niet openlijk, wel wijst alles er op dat men voor dit en het volgend seizoen slechts op één kaart speelt: Het winnen van de Europa Cup. Manager Guus Brox gisteravond la chend: „Ik ben benieuwd hoe straks de loting voor de eer ste ronde zal uitvallen WARSCHAU In tegenstelling tot Ernst Happel, die de opstelling van zijn elftal pas voor kort voor de wedstrijd prijs wil geven, maakte Ed mund Zietara er geen geheim van welk elftal hij tegen Feijenoord in het veld zal brengen. „Ik kom met mijn normale ploeg uit. Waarom zal ik veranderingen aan gaan brengen? Al mijn vaste spelers zijn fit". Het elftal van Legia zal in de volgende opstelling uitkomen: Doel: Grotynsky, ausputzer: Zygried Blaut, achter: Stachurski, Traszkows- ki en Zygmunt, midden: Bernard Blaut, Brychzcy en Deyna. voor: Zmijewski, Pieszko en Gadocha. Feijenoord speelt zeer waarschijn- lijk met het volgende elftal: doel: j Treytel, achter: Haak, Israël, Lase- I roms en Van Duivenbode. midden: Jansen en Hasil, voor: Werv. Kind- vall. Van Hanegem en Moulijn. 1 AMSTERDAM Enkele bio logen hebben gisteren gewezen op het gevaar, dat milieuveront reiniging ernstiger wordt voor gesteld dan zjj is. Prof. dr. A. Quispel uit Leiden beweerde zelfs, dat overdrijving ongezonde gevolgen kan hebben LONDEN Arsenal, tegenstander van Ajax in de halve finales van het tornooi om de runners Up-cup, heeft gisterenavond een inhaalwedstrijd voor de Engelse eerste divisie met 12 verloren van Ipswich Town. Charlie George gaf Arsenal wel de leiding, maar treffers van Frank Clarke en Bill Baxter gaven Ipswich de winst. Huddersfield Town promoveerde naar de eerste divisie door met 11 gelijk te spelen tegen Middlesbo- rough. De overige uitslagen van wed strijden voor de eerste divisie zijn: Coventry City - Southampton 40; Nottingham Forest - Manchester Uni ted 12; West Ham United - Wolver hampton Wanderers 30. De vier Nederlandse profboksers, die gisterenavond tussen de touwen stonden van de tot boksarena omge doopte schouwburgzaal van het Haagse congresgebouw hebben het niveau van de entourage nauwelijks kunnen bereiken. Slechts het duel Van Ispelen - Courteille was bet aan" zien volkomen waard. Twee Fransen, een Westduitser en een bokser uit Dahomey vormden de tegenstanders voor de Nederlandse profelite, bestaande uit Jan en Rudi Lubbers, Bas van Duivenbode en Jan van Ispelen. De gebroeders Lubbers behaalden beiden een puntenzege, de overige twee gevechten eindigden voortijdig. Van Duivenbode won door opgave, van Ispelen door knock out. Ook prof. ir. A. Volker uit Delft meent dat het wel meevalt. Op de eerste dag van een symposium over dit belangrijke onderwerp zag hij reden tot optimisme voor de water huishouding. Er zouden enorme re serves zijn, die aangeboord kunnen worden als er een beter wetenschap pelijk fundament van de hygroligi- sche kringloop wordt verkregen. Het doel van het symposium Is: bezinning over maatregelen om de snel groeiende verontreiniging tegen te gaan. Vorige week nog had dr. W. H. van Dobben, directeur van het Instituut voor oecologisch onderzoek van de Academie van wetenschappen, het toenemen van fijne stofdeeltjes in de lucht onrustbarend genoemd. Hij had daarbij de schadelijke invloed van de mens op de bodemgesteldheid onder streept en de waterverontreiniging als een schrikwekkend gevaar afge schilderd. Onherstelbaar Prof. Volker gaf toe, dat fouten zoals die in het verleden werden ge maakt, bij de toekomstige ontwikke ling tot onherstelbare vernietiging van natuurlijke bronnen zullen lelden. In dit verband merkte prof. dr. F. H. Schmidt uit De Büt op, dat de zuurgraad van het water ln Scandina vië hoger wordt, mogelijk door het toegenomen zwavelzuurstofgehalte van de lucht. Ook meent hij dat de atmosferische circulatie ongunstig cAnti'torn naad die inscheuren op de naad van het broekje tegengaat. wordt beïnvloed door te grote warm tetoevoer aan de dampkring door de steden, via koelwater van elektrische centrales enz. HENGELO Ter ere van het zes tigjarig bestaan van de damvereni ging Twente's eerste, zal deze club van 29 april tot 9 mei een tornooi organiseren. waaraan 's-werelds sterkste dammers deelnemen. Er zal in vijf groepen van vier deelne mers worden gespeeld. Na een selectie (er kon worden in geschreven) ziet het deelnemersveld er als volgt uit: Rusland: Andreiko en Koeperman. VS: Smith, Buster en Langley. Frankrijk: Hisard en R. Delhon. Tsjecho-Slowakije: Kadera- bek. Senegal: Baba-Sy. Canada: Da genais. Suriname: Ramcharan. Neder land: Sijbrands, Roozenburg, Van der Sluis, Pippel, A. J. Ivens, Mensonides, J. de Ruiter, Blom, Jurg en Kleinren- serink. Eveneens ter ere van het zestigjarig bestaan van Twente's eerste zal op 2 mei in Hengelo een open damdag worden gehouden. De deelnemende verenigingen zijn: Hoofdklasse: VAD, Huissen, Huizen, DGZ, LDV, Leiden. Constant, Almelo, EDC en uiteraard Twente's eerste. ROTTERDAM Riek Sprong en Willem van der Loos hebben onder het motto "Hoe het op ons toe kwam..." ean herdenkingsprogramma samengesteld over de jaren '40 - '45. Het programma, dat is samenge steld voor jeugdigen en volwassenen, zal aanvankelijk worden gebracht voor scholieren in en buiten Rotter dam. Het omvat onder meer een authen tieke opname van een uitzending van Den Doolaard vanuit Londen, toe spraken van Hitler en van koningin Wilhelmina en essays, geschriften en verhalen over de tweede wereldoorlog door Henk van Randwijk, J. W. Schulte Nordholt, Josepha Mensels, en... een fragment „over de oorlog" van Erasmus, geschreven in 1520. Dit boeiende programma dat een overzicht en een inzicht geeft in het wezen van de oorlog door alle tijden kan nog worden gegeven op enkele middagen of avonden. Het telefoon nummer van Willem van der Loos is 010- 158312. SPORT ln 't KORT Het Braziliaanse voetbal-elftal dat zich voorbereidt op het tornooi om het wereld kampioenschap ln Mexico heeft gisteren een ontmoeting tegen de reserves van Bra zilië met 1—5 verloren. Het B-elftal had bl) de rust reeds een voorsprong van 3—0. Pele maakte het enige doelpunt voor de wereldkampioenen van 1958 en 1982. De Mexicaanse boekhouder Alfonso Sllva ls gisteren in Mexlco-stad gearres teerd op verdenking van malversaties bij de voorverkoop van entreekaarten voor het tornooi om de wereldtitel voetbal. Sll va had een opdrachtgever van de Peru viaanse voetbalbond ongeveer 4000 gulden laten betalen voor dc reservering van kaarten, maar het geld ln eigen zak gesto ken. Toen de Peruviaanse afgevaardigde José Salam maandag ln Mexlco-stad ver scheen om de kaarten af te halen kwam het bedrog aan het licht. (Van onze «peciale verslaggever Link van Bruggen) KAIRO In Egypte, dat land. dat zich de aartsvijand noemt van Israël en daar in de afgelopen 25 jaar ook wel blijk van heeft gegeven, wonen nog altijd joden. Het zijn er bij elkaar een kleine duizend: mannen, vrouwen en kinderen dus. Ze zijn de laatsten van een gemeenschap van bijna 100.000 joden, die het land kort na de Tweede Wereldoorlog telde. De meesten van de overgeblevenen wilden niet weg, omdat ze zich in Egypte geworteld voelden. Tot hen behoren bijvoorbeeld de Karaïeten, die, met uitzondering van de gods dienst, volledig „gearablseerd" zijn. In hun land, dat doortrokken is van haat tegen het zionisme, ls het deze joden slecht gegaan. Na de Zesdaagse oorlog van 1967 werden er honderden opgepakt en in de gevangenis ge gooid. Vlakbij Kairo, in de gevan genis van El Toura, zitten er op dit moment nog een kleine honderd vast zonder dat er voor hen enig uitzicht is. Het gevangen houden van deze jo den, van deze van vaider op zoon in Egypte wonende joden, geschiedt op last van de autoriteiten. Wie deze autoriteiten zijn, kan niemand zeg gen; de buitenlandse journalist, al thans kan er geen enkele Informatie over krijgen. Er ligt geen aanklacht tegen hen voor. geen van de gekerkerden heeft ooit een proces gehad, van staatsge vaarlijke handelingen is niets geble ken. Gesteld kan dus worden dat het restantje Egyptische joden tussen de wielen is geraakt van de politieke strijdwagens, en dat degenen onder hen. die gevangen werden gezet, als gijzelaars moeten worden beschouwd. De 900 joodse mannen, vrouwen en kinderen, die hun vrijheid nog niet verloren hebben niemand weet overigens waarom zij wél op vrije voeten zijn lijden een angstig en tegelijkertijd armzalig bestaan. Van wege de zogeheten politieke risico's wil geen werkgever hen in dienst ne men. Ze worden door niemand opge vangen, behalve (sporadisch) door het Internationale Rode Kruis en het nog gebrekkig functionerende rabbinaat. SPANJE Spanje, dat overigens geen bijster goede relaties met Israel onderhoudt, is het land geweest, dat zich na de juni-oorlog 't meest heeft Ingespan nen voor de tussen dc wal en het schip geraakte Egyptische joden. De Spaanse ambassadeur in Kairo is erin geslaagd zo'n 1500 van hen te laten emigreren. Hij heeft zelfs aan geboden allen een Spaans paspoort te verstrekken, doch het Egyptische mi nisterie van binnenlandse zaken bleek hier onoverkomelijke bezwaren tegen te hebben. Van een jodenhaat zoals de nazi's die beleden, is in Egypte overigens bepaald geen sprake. Ér bestaat vol ledige godsdienstvrijheid alle sy nagogen zijn nog intact terwijl officieel nergens geschreven staat dat de joden tweederangs burgers zijn of het land niet mogen verlaten. Niettemin worden hun bergen van moeilijkheden In de weg gelegd geen Egyptische jood verlaat het land zonder uitgeplunderd te zijn als ze alsnog tot emigratie besluiten.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 9