Schiphol zorgt voor brood en geluidshinder De dokter van Woubrugge kende geen vakantie 55 V rtï* A F.y^. -' 1T**f rff fff ii e pvl ;S" -'' "--f-- -Mi J& j «fötilt )ftV iV.-vB'' 0 S fit'*r. door A. C. van Tienhoven WIE had vijftig jaar geleden kunnen denken, dat Haarlemmermeer nog eens zou uitgroeien tot één van de belangrijkste gemeenten van ons land, dank zij Schiphol? Maar de aanwezigheid van onze nationale luchthaven baart de gemeente zorgen. Haarlemmermeer ontstond in 1852, nadat het Haar lemmer Meer was drooggelegd. Ziet de polder er al heel anders uit dan zo'n vijftig jaar geleden, de toekomst zal nog ingrijpender veran deringen te zien geven. Daarover de heer C. van Stam, wethouder van de gemeente Haarlemmermeer. Eén van de gemeenten waar de problemen langzamerhand een ongekende hoogte hebben bereikt, is Haarlemmermeer. Dat blykt wel uit de ruim vierduizend wo ningzoekenden die staan inge schreven en voor wie het uitzicht de eerste jaren nog vry miniem is. De Haarlemmermeer zit met het „gedonder", zegt wethouder C. van Stam, en dat kan dan let terlijk worden opgevat, want voor dat „gedonder" zorgt de lucht haven Schiphol. Men weet niet of men er trots op moet zijn onze nationale lucht haven binnen de Haarlemmer- meerse grenzen te hebben, of dat het als een ramp moet worden beschouwd. De meeste Haarlem mermeerdere denken in de rich ting van dat laatste. Schiphol zorgt voor de geluidshin der en het enorme aantal mensen dat er zijn brood verdient is er de oorzaak van dat de lijst woningzoe kenden vrijwel dagelijks toe neemt. en als men dan nog weet dat de gemeente nu ongeveer 32.000 arbeidsplaatsen heeft, waarvan 18.000 op Schiphol, en daar naar verwachting dit aantal de komen de tien jaar zal toenemen tot Henk Kamies 56.000 (alleen Schiphol verwacht al een stijging van 10.000), is het verklaarbaar dat het gemeente bestuur met de handen in het haar zit. Het zou allemaal nog niet zo erg zijn, ware het niet dat de woning bouw daarmee geen gelijke tred houdt Want iedereen die in Haar lemmermeer werkt, wil er ook graag wonen. „En zij hebben er recht op", zegt de wethouder. Duizenden wo ningen zijn nodig en er wordt hard gewerkt om aan de vraag te kunnen voldoen. De bouwstop die indertijd werd afgekondigd naar aanleiding van de geluidshinder stak een spaak in het wiel. Weliswaar is de stop nu voor een deel opgeheven, maar de verwachtingen zijn toch nog somber. De heer Van Stam, Nieuw-Venne- per en wethouder bouwnijverheid en ruimtelijke ordening (de gemeente heeft vier wethouders), blijft on danks alles optimistisch. Hij is wel de man die het meest met de ellende wordt geconfronteerd, omdat vele woningzoekenden zijn spreekuur be zoeken. „Je maakt een hoop ellende mee en vaak is het moeilijk om de mensen ervan te overtuigen dat je niet helpen kunt. Ook al wil je dat zo graag". Burgemeester mr. F. Th. Dijck- meester zei in zijn nieuwjaarsrede: „1970 wordt voor Haarlemmermeer een rampjaar". Door de bouwstop was het niet mogelijk nieuwe woningcomplexen in aanbouw te nemen. Onlangs kon in Hoofddorp de eerste paal in de grond worden geslagen voor een nieuwe wijk en binnenkort zal dat het geval zijn in Nieuw-Vennep. Maar vóór die woningen bewoond kunnen worden, gaat er wel een jaar voorbij. Verwacht wordt dat dit jaar het aantal woningzoekenden nog met tweeduizend zal toenemen. In Haar lemmermeer zal men geduld moeten hebben. Wethouder Van Stam: „Wij heb ben plannen en ik hoop dat die ver wezenlijkt kunnen worden. Helaas hangt de oplossing van de woning nood niet af van ons, maar van de minister. Aan het bouwen van dui zend woningen per jaar, hebben wij niet genoeg. Dat is voor ons de be kende druppel op de gloeiende plaat". „Wij moeten er minstens twee duizend per jaar bouwen, wil er wat schot komen in de woningnood. Wij hebben een vijfjarenplan en dat voorziet naast andere doeleinden in de bouw van tienduizend wo ningen. Daarvan zouden er 7500 in Hoofddorp moeten komen en 2000 in Nieuw-Vennep". „De overige worden verdeeld over enkele kleinere buurtschappen. Bad hoevedorp is vrijwel vol. In Zwa nenburg mag niet gebouwd worden (geluidshinder), zodat Hoofddorp en het zuiden van de gemeente, in het bijzonder Nieuw-Vennep de bouw zullen moeten opvangen. Deze twee dorpen zullende komende jaren dan ook enorm worden uitgebreid. Als wij tenminste toestemming krijgen de geplande woningen te mogen bouwen". Naast de woningbouw zal ook veel gedaan worden aan de leefbaarheid, met name voor de bejaarden en de jeugd. Er zullen meer scholen moe ten komen en wegen moeten worden aangelegd. LEUKE IDEEËN W/ETHOUDER Van Stam heeft veel waardering voor dc nieuwe bouwpolitiek. „Vroeger was het zo dat een plan werd ontworpen. Was dat eenmaal gereed, dan werd een architect de opdracht verstrekt wo ningen te ontwerpen. Nu is dat niet meer zo. Het gebeurt allemaal in teamverband. Planologen, architec ten en verkeersdeskundigen werken VERVOLG OP PAG 57 nig zijn 50-jarig jubileum vierde. Uit gerust met 'n kar met kit, kruiwa gen en slee, vervoerde hij goederen van Alphen naar Woubrugge en te rug. De gebroeders Juriaan en Gerrit Windhorst onderhielden met de „Twee Gebroeders" een beurtvaart- dienst op Leiden. Vrijdags was er veel veetransport naar de Leidse markt. UITGESTORVEN T)E ENIGE industrie vormde de scheepswerf van de heer Wout Boot, „De Dageraad". De bouw van houten schepen geschiedde binnen de gemeente, die van ijzeren in Al phen. Verder genoot de wagenrijtuigma- kerij „Gezigt in de Dageraad" van de weduwe Van Raad, later van zoon Jan van Raad, bekendheid. Uit gerust met modern gereedschap ver zorgt hij nog altijd vakbekwaam dit bijna uitgestorven beroep, zoals het maken van rijtuigwielen. Ook de hoefsmid G. Timmer, inmiddels overleden, had veel klanten in de wijde omtrek. Minder bekend is, dat tot kort na 1900 op de plaats, waar nu het elek trische gemaal van C. Rijlaarsdam staat, toen twee watermolens het landschap sierden, die in twee etap pes het overtollige water van de die pe Oudendijkse polder in de Wijde Aa loosden. Na de afbraak werden deze vervangen door een motorge maal. De schilderachtige dubbele klap- brug bij de Hervormde kerk kon destijds weliswaar als enige schakel tussen de beide dorpsheliten het verkeer aan, maar vormde voor de altijd drukke scheepvaart een obsta kel. Er was een tol voor het landver- keer; de tolgaarder was in die tijd de brugwachter H. Schijf. Er waren regelmatig aanvaringen met de brug, die veelal op korte termijn werd ge repareerd door de enige aannemer in het dorp, de gebroeders Eldert en Willem van Luiing. Zij restaureer den ook de fundamenten van de uit 1653 daterende Hervormde kerk. Hét landverkeer kwam ook nogal eens in 0OK IN het landelijke dorp Woubrugge aan de Woudwetering veranderde er in een halve eeuw zoveel op allerlei gebied, dat slechts de oudste ingezetenen zich daar een volkomen juist beeld van kunnen hormen. Leefden de 2.314 inwoners van Woubrugge en Hoogmade in 1919 nog voor het grootste gedeelte van landbouw en veeteelt, nu is een belangrijk deel van de bevolking werkzaam in de industrie elders. Ook tpelen tuinbouwjachtenbouw en toerisme een steeds belangrijker rol. Het aantal forensen steeg de laat- jte jaren aanzienlijkeen verschijnsel, dat rond 1919 nog totaal onbekend was. ijitg, P. Se Kwatualiu Woubngje. Sj. i /j£. - z a. -*- -v t-z, rXGroute "WOU BK t GGEMö Op 11 mei 1919 deed ds. A. Mayers jljn intrede in de Hervormde Ge beente. Hij was een verre opvolger tan de in de 18-de eeuw beroemde peoloog dr. Abraham Comrie, die ten groot gedeelte van zijn leven lier werkzaam was. Deze predikant rertrok in 1923 naar Kapelle. I In datzelfde jaar was de Gerefor meerde Kerk vacant In 1918 zou ds. Bzinga zijn intrede doen, maar kort foor de intree-datum bezweek hij lan de beruchte griepepidemie. In |»19 begon men aan de bouw van de pstorie aan de Comriekade. Deze rerd in 1920 betrokken door ds. Le- lointre. Van 19161928 fungeerde de heer r C. Baumann als burgemeester-se- tretaris. een nogal omstreden figuur, p september 1919 koos de raad tot jrethouder de heren C. P. van der Beest (Hoogmade) en A. Wisman. In 1911 vestigde dokter L. E. Loth zich t Woubrugge. Ruim 40 jaar ver- iorgde hij op medisch gebied de be reiking. Zelden heeft een dorpsdok- »r zo'n populariteit genoten. Aan garankelijk reed hij zijn patiënten Jiangs op een Indian-motor met Ixijspan, later per T-Ford. Hele geslachten heeft hij geholpen bij ge boorten. Vakantie was voor hem een bekend begrip. Reeds bij zijn le- ^*ren werd een laan naar hem ge- exploitatie van touringcars. GEZAG /"'ROTE BEKENDHEID genoot in die jaren de dorpsveldwachter O. C. van Hemessen. Hoewel hij slechts weinig onderwijs genoten had, werd hij op latere leeftijd lid van het Nederlands Letterkundig Genootschap. Deze eer dankte hij o.m. aan zijn speuren naar de histo rie van Woubrugge en het verdwe nen dorp Jacobswoudc. Zo verzorgde hij een privé-archief, later onderge bracht in het Gemeente-Museum. Bekend zijn z'n boeken „Een wande ling door Woubrugge en Hoogmade", en „Een verhandeling over de theo loog Alexander Comrie". Mede dank zij zijn bemoeienis kwamen midden in de Yierambachtspolder langs de Herenweg een monument en een bank, herinnerend aan Jacobswoude. Midden in het dorp, dat zich een halve eeuw geleden vrijwel uitslui tend als lintbebouwing uitstrekte langs de Heimans- en Woudwete ring, stond bij de oude dubbele klapbrug, behalve het gemeentehuis, het hotel-café-restaurant „Het Oude Raedthuys", met evenals in Oudewa ter op het dak een ooievaarsnest, dat elk jaar werd bewoond, tot een brand de vogels voorgoed verdreef. Rond 1919 was de heer J. Gulde- mond eigenaar. Zijn beide dochters namen het bedrijf later over. Be kendheid ook in de omgeving genoot de erachter gelegen overdekte kolf baan. Vele inwoners zullen zich nog het oude Hervormde Rust- en Weeshuis herinneren. Minder bekend is, dat ook nog kort na de eerste wereldoor log hier een Waag was, waar var kens werden gewogen. Voor het vervoer van goederen zorgde van 1919 af de heer D. Hoo- gendoorn, die nog onlangs als zoda [Voor het vervoer zorgde het Woubruggertje" of „het bootje van blf acht". Deze kleine stoomboot had eerste en tweede klas accommodatie en werd geëxploiteerd door de rederij Karsjen te Leiden. Drie keer per dag voer men van Oude Wetering via Roelofarendsveen, Woubrugge en 's-Molenaarsbrug naar Leiden. Dezelfde maatschappij exploiteer de ook het „Bootje van zessen" (ver trek 's morgens en 's avonds om zes uur). Behalve passagiers vond ook veel vervoer plaats van sierheesters. De route was Aalsmeer - De Veen - Woubrugge - Alphen a/d Rijn - Boskoop - Gouda v.v. Ten slotte was er nog de zgn. Haarlemmerboot, een onregelmatige vrachtdienst van Haarlem op Rotter dam. Over land verzorgde de heer A. de Graaf een rijtuigdienst over de smalle grintwegen via Hoogmade naar het station van Leiden of Al phen. Voor de polder reed De Graaf ook regelmatig grint naar de wegen, die een nieuw wegdek nodig hadden. Ook naar hem is later een laan ge noemd. Hij bewoonde een huisje aan de Wetering, tegenover de tuinder A. Noordam, dat nog steeds, zij het on bewoonbaar verklaard, overeind staat. Het regelmatige vervoer over land, richting Leiden en Nieuwveen, kwam jaren later pas op gang en werd verzorgd door Keessen en Langhout. Deze NAL-dienst (Nieuw koop - Alphen - Leiden) bestaat nog steeds, maar Keessen en Langhout legden zich later meer toe op de Dank zij het gelukkige feit, dat de planologen Woubrugge voor dagre creatie bestemden, werden alle in dustrieën geweerd, hetgeen ook de luchtverontreiniging verre hield. Veel stedelingen hebben Woubrugge en Hoogmade al ontdekt voor ontspanning tijdens de weekeinden. Het aantal jachtwerven steeg tot vijf, waardoor het dorp een steeds belangrijker watersportcentrum is geworden. Ook Hoogmade telt twee jachtwerven. Het tuindersareaal steeg aanzienlijk. Wat de naaste toekomst betreft, tot 1980 verwacht men een bevol kingsaanwas tot 5500 6000 en een toeneming van het aantal woningen met 450 a 500. Elke vorm van in dustrie zal geweerd blijven, terwijl de dorpen een steeds belangrijker functie zullen krijgen voor de dagre creatie en de watersport. De dorpen gaan een onderdeel uit maken van de door de ANWB voor gestelde groene zone tussen Amster dam en Rotterdam. Tevens nam deze organisatie Woubrugge en Hoogmade op in de Holland-Middenroute voor auto's en de Braasscmroute voor wielrijders en bromfietsers. Het tuinbouwareaal zal weinig meer worden uitgebreid. Er wordt naar gestreefd, van het dorp geen uit gesproken forensenplaats te maken, zoals nu Leiderdorp aan het worden is, maar een gemeente met een zo veel mogelijk autochtone bevolking. Tussen de uitbreidingen van Leider dorp en Alphen a/d Rijn dienen op den duur „groene barrières" te ko men, waardoor het landelijke karak ter toch nog bewaard blijft Nog één belangrijke zaak wordt het streven steeds sterker zoveel mogelijk kleine plattelandsgemeen ten tot één grote samen te voegen of door nabijgelegen steden te doen an nexeren. De kans dat de gemeente Woubrugge een dergelijk lot moet ondergaan, is uiterst klein. Het is ta hopen, dat ook door het behoud van een eigen zelfstandigheid, het lande lijk schoon in één van de mooiste gemeenten in deze provincie afdoen de kan worden beschermd. De Woudwetering in noorde lijke richting. Veel bomen zijn verdwenen. De passagiersboten legden aan rechts bij het dwars- hek. BOOT ^OND 1919 was men voor verbin dingen met de „buitenwereld", lalve te voet en per fiets, geheel igewezen op transport per boot. e aanlegsteiger bevond zich aan de 'zijde van de Woudwetering, ter van het huis van de familie een school genoemd. De oude open bare school stond op de plaats, waar nu het gemeente-archief en de brandweergarage zijn. DAGRECREATIE TWOUBRUGGE staat nu bekend als één der weinige dorpen in het hart van de Randstad, waar men nog kan genieten van vergezichten over meren en polders en van mo lens, al komen de torenflats van Al- phen-Noord steeds dichterbij. Een toenemend aantal ingezetenen is af komstig uit steden en zoekt hier groen, rust, en ontspanning. Bij brand kwam de oude stoomspuit in actie. Als opperstoker fungeerde de heer C. Vet. Het verenigingsleven stond in de kinderschoenen. Wel bestond het fanfarekorps De Harmonie, opge richt door de heer J. P. Bochove. Ruim 40 jaar zwaaide de heer H. de Boer de scepter als hoofd van de uit 1864 daterende chr.-nationale school. De bejaarden zullen zich hem zekér herinneren. Ook naar hem is r—~- de kr.oei op de brug. Eens bezweken de klappen, toen een koppel koeien van de veehouder Heemskerk erdoor zakte

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 67