Mieuwkoop nog altijd oase van rust ILKEMADE BLIJFT GROENE LONG BIJ TOENEMENDE VERSTEDELIJKING KERMIS ONTDEKT 53 door K. C. Rommen nog steeds op het rijkswegenplan voorkomt, zij het dan door de Nieuwkoopse polder.... Ook werden in deze jaren plannen beraamd om zelfs de plassen geheel te dempen met.... stadsvuil. Daafme- de werd een begin gemaakt in 1930. Dat heeft enkele tientallen jaren ge duurd tot men in de na-oorlogse ja ren hieraan een halt heeft toegeroe pen. Ook werden in die tijd leuzen gehoord als „Nieuwkoop het bloem bollen- en boomkweekgebied van de toekomst", maar dat is er kennelijk niet van gekomen. In 1920 begon men zich zorgen te maken over de steeds verder uit het lood staande Nieuwkoopse Toren, een bouwwerk uit 1627 dat men ui teraard voor verval wilde bescher men. De toren stond niet minder dan 80 cm uit het lood en in de jaren 1921-1924 kwam hier nog eens 8 cm door J. van der Meer praktische algehele omschakeling van groente en bloementeelt. Spre kend voor deze metaformose is een omzet in 1920 aan de groenteveiling Roelofarendsveen van f738.000 naar plm. f 14.000.000 in 1969 aan de bloe menveiling Roelofarendsveen met daarnaast dn 1969 aan bloemen uit Roelofarendsveen op andere veilin gen dan de plaatselijke tot een be drag van ca. f 6.000.000 in totaal dus voor rond 20 miljoen. LANDELIJK SCHOON PEN ANDER belangrijk facet in de economie van Alkemade is de recreatieve taak. Op dit gebied mag het Kaagdorp, en dan doelen wij op het Alkemades gedeelte, de bin- nen-Kaag. wel een parel van lande lijk schoon worden genoemd. Naast de watersport begint dit ook als toe ristische pleisterplaats steeds meer bekendheid te verkrijgen. Dit zelfde kan gezegd worden van de oevers aan de Braassemermeer, met name Oude Wetering en Roelof arendsveen. Maar ook Rijpwetering (Koppoel) en het gebied rond Oude Ade (o.a. Vermemeer) komen bij toe risme en watersport steeds meer in trek. Noemen wij daarnaast nog de ge noegens die de Alkemadese wateren verschaffen aan de sportvisserij. Het gemeentebestuur van Alkemade heeft altijd grote zorg en waakzaam heid betracht voor het behoud van de schoonheid van diit gebied. Den ken wij bijv. maar aan de financiële bijdragen voor restauratie en be houd van de talrijke molens in dit polder- en waterland. Een zorg die het ook heeft voor de eigen inwoners, met name ten be hoeve van sportaccommodatie, over dekt zwembad en onderwijs. Tevens heeft men ernaar gestreefd, lichte industrieën aan te trekken. Aansluitend hierop zouden wij met enige profetische gave de toe komst van Alkemade moeten bezien. Grote veranderingen zien wij voor lopig niet. Alleen zal de recreatieve functie in de groeiende Randstad van nog meer betekenis worden. En als men daaraan volledig zal willen voldoen, zal men tevens moeten streven naar het behoud van deze „groene long", waarbij men dan de „glazen stad" van het bloemisterij encentrum Roelofarendsveen maar op de koop toe zal moeten nemen. ren per kruiwagen naar Zwammer- dam en Bodegraven brengen en ook de post werd per kruiwagen vandaar aangevoerd. Er was een dagelijkse bodedienst op Bodegraven, Alphen en Woerden. Toen de spoorlijn in 1936 werd opgegeven, kwam voor het eerst een autobusdienst tot stand. TN 1919 bestond de chr. school 12'/* jaar. Voor de feestelijkheden ter viering van dit feit werd een bedrag van f 100 uitgetrokken, waarvan een bescheiden feest door het hoofd van de school, de heer Battenberg kon worden opgezet. In 1920 vierden de zusters van de Heilig-Hartstichting het feit dat zij toen dertig jaar in de bejaardenzorg werkzaam waren. Ingrijpend voor het dorpsleven, was dat op 24 jnui 1920 de gemeen teraad besloot de kermissen af te schaffen. Voordien werd de kermis in het Zuideinde gehouden met koekslaan en het afslaan van de kop van een haan waarvoor de veld wachter zijn sabel beschikbaar stel de. In het dorp werd de kermis in de tweede week van september gevierd. Er stonden een draaimolen, poffer tjeskraam en galanterieënkraam, een koektent en in de Kolfbaan was de Kop van Jut opgesteld. Er werd druk gespeeld, gehost en gedronken en het was gebruikelijk dat de bur gemeester de feestelijkheden in een koetsje langsging. De bebouwing van Nieuwkoop en Noorden was alleen te vinden langs de dijk, die de plassen omzoomde, en verder stonden er enige boerderijen in de Nieuwkoopste Polder. Waar nu de nieuwe woonwijken zijn verre zen, graasde het vee in de weilan den. De plassen kendgn nauwelijks nog toerisme of ontspanning. Er kwam in die jaren slechts een heel enkele zeilboot op de plassen, wel werden er de visserij en de rietteelt beoefend. De visserij uiteraard alleen door de zgn. broodvissers die met paling en snoek hun dagelijks brood verdien den. Vakantiegangers of dagjesmensen hadden de plassen nog niet ontdekt en dat wekt geen verwondering als men weet, dat het gemeentebestuur en de inwoners van Nieuwkoop geen pogingen ondernomen om dit te sti muleren. Sport werd wel bedreven want naast het kaatsen was het de voetbal die in Nieuwkoop rolde. De voetbal lers hadden in „Meester De Graaf" een enthousiaste stimulator. Op een oude foto poseert de meester met zijn karakteristieke puntbaardje naast spelers als Jan Blom, Niek Theunissen, Leen Jansen, Klaas Venne, Henk van der Lee, Piet van de Voorn, Cor Berkesteijn en Arie Reineker waarvan verscheidene nu nog in leven zijn. niT WAS een blik in de le vensomstandigheden van het Nieuwkoop van omstreeks 1920. Het oude, rustige smedendorp is, vooral in de laatste decennia, uitgegroeid tot een plaats, die liggende in de groene zone van Holland, een geheel apart karakter heeft gekregen. Vele smederijen zijn verdwenen. Deze hebben plaats moeten maken voor industrieën op geheel ander ge bied. Het aantal bewoners nadert in tussen de 8000. De woningbouw is dan ook aanzienlijk toegenomen. Nieuwkoop is ruimschoots ontdekt. De stedeling die rust zoekt en van de natuur wil genieten kan dit op de plassen nog vinden. Het gemeente bestuur en de actieve V.V.V. staat bij het stimuleren daarvan niet een tweede Loosdrecht voor ogen. Het door het gemeentebestuur onlangs uitgegeven recreatie-structuurplan geeft daarvoor de richtlijnen. De uitbreiding van Nieuwkoop staat nog niet stil; nog worden grote terreinen bouwrijp gemaakt voor woningen en hoewel men zich in fei te nog geen duidelijk beeld heeft gevormd van dc toekomstige grootte van Nieuwkoop is het toch wel te verwachten, dat aan de uitbreiding binnen afzienbare tijd een halt zal moeten worden toegeroepen. Het groter worden gaat ook hier niet zonder moeilijkheden. Zo is er de scholennood. Het is vechten voor elk lokaal. Er is een gymnastieklo kaal dat vrijwel elk uur van de dag bezet is, terwijl vele verenigingen schreeuwen orp ruimte om sport te beoefenen. -Er is een voetbalveld waarop met twintig elftallen moet worden gevoetbald. Behoefte aan een openbare bibliotheek, een ge meenschappelijk gezondheidscen trum, een nieuw gemeentehuis. Dat alles houdt nauw verband met de financiële middelen. Eén ding is zeker: het oude Nieuwkoop zal zijn recreatieve func tie, zoals deze zich de laatste tiental len jaren heeft ontwikkeld, niet ver liezen. Het zal, centraal gelegen tus sen de grote steden in de randstad Holland, een oase van rust blijven. De plassen met hun fauna en flora blijven. Ze zullen in een steeds gro ter wordende behoefte voorzien. gangen en op de speelplaatsen van de scholen. Er was bijzonder veel te doen over de afschaffing van de kermissen, die door de burgemeester „als een schandvlek voor onze tijd" werden gekwalificeerd. Bij besluit van de raad van 5 april 1919 werden de kermissen, die jaarlijks in de verschillende delen der gemeente van maandag tot en met vrijdag werden gehouden in de week, waar in 15 september viel, afgeschaft. Vermelden wij nog dat in die ja ren de kapperszaken toen scheer winkels genoemd een plaats van samenkomst waren, waar tot diep in de nacht de dorpspolitiek werd besproken. Zelf scheren was er toen niet hij en vooral op zaterdagavond was het gelwoonte daar van 's avonds 7 uur tot na middernacht te vertoeven. OMSCHAKELING TN 50 JAREN is er in Alkemade wel een en ander veranderd en dan bedoelen wij niet alleen de mo dernisering van de bedrijven. Uite raard kunnen wij aan de belang rijkste economische groepering de tuinbouw, niet voorbijgaan, want hier is het verschil met 1920 wel revolutionair te noemen. Na 1920 kwam de omschakeling van de teelt van groenten op de vol le grond naar glascultures, waarbdj Roelofarendsveen nationaal en inter nationaal veel bekendheid verkreeg vanwege zijn glasaardbeien. Echter ook de teelt van snijbloemen begon ingang te vinden, al brachten de crisisjaren en oorlog van 1940 - 1945 in deze wijziging wel eniige stilstand. Op 1 febr. 1946 begon men in Roelo- fardensveen met het veilen van bloemen. Voor de ontwikkeling van tuin bouw en bloementeelt is van groot belang geweest het besluit van 16 nov. 1955 om te komen tot ruilverka veling,alsmede de werkzaamheden van de Stichting Ontwikkeling Tuin bouw Alkemade (SOTA). Dank zij het werk van deze Stichting kon 70 ha gras- en landbouwgrond in de Googerpolder ten Noorden van Roe lofarendsveen worden aangekocht en na bewerking worden uitgegeven als tuinbouwgrond, zodat een uitbrei ding van ca. 50 tuinbouwbedrijven werd verkregen. Dit alles heeft meegewerkt tot een ÏJFTIG jaar geleden was Nieuw- koop nog het kleine dorp aan plassen, dat niet door zijn unieke iuur grote belangstelling trok ar meer bekendheid in den lande als het dorp waar de smeden bnden. Bekendheid om zijn jidermooie plassen kreeg het j-igens ook, zij het in kleinere hg van kunstschilders die, als ssenbruch, in Nieuwkoop en irden woonden. irgemeester was de eerste uit de der Weijden-familie, die tiental jaren dit ambt ln Nieuwkoop t vervuld. Het was P. A.Th. van Weijden, die werd bijgestaan de wethouders Th. Mourits en tugustinus, van wie de laatste in leven is. Er waren daarnaast vijf raadsleden, n.l. S. Splinter, in der Graaf, J. Noordergraaf, J. lots en A. J. den Hartog, en de lentesecretarie was gevestigd in uidige Oude Raadhuis. gemeentesecretaris fungeerde eer P. G. Overvliet terwijl er ts één ambtenaar op de secreta- /erkzaam was, n.l. de heer C. J. ndi,ik. Verder waren er nog 1 enkelen in gemeentedienst, zo- P. van Vuuren, gemeenteveld- ter, die als aanplakker en om- ir de kost verdiende, en A. uis, als nachtwaker en lantaarn- ker, terwijl Th. van der Neut oodgraver en klokkeluider was. brandweerkorps dat toen de likking had over een handbe- ngsspuit, werd aangevoerd door nandant P. Bodegraven, eraard werden huwelijken vol- en op het Oude Raadhuis, mee nu tot veler genoegen op- v een begin is gemaakt, at de raad in 1920 bijzonder be- lield, was het besluit om op het splein in de Kerkstraat een mu- ent op te stellen. Het presentie- van de raadsleden werd op f 3.- vergadering gebracht In dat werd een verzoek tot de Kroon ht om geen vergunningen voor kgelegenheden in Nieuwkoop te verstrekken. Ook besloot de de kermissen af te schaffen, bereidde zich voor op de elek- atie van de gemeente, die in de 1921 en 1922 haar beslag kreeg, idingwater was een onbekende de; men behielp zich met eigen >en of met regenwater, terwijl het heel gebruikelijk was, water uit de plas voor allerlei doeleinden te gebruiken. r 1919 gingen ook de eerste stem men op om een rijksweg aan te leggen van Rotterdam naar Amster dam, die via de Meije was geprojec teerd door de polder Nieuwkoop en Noorden. De weg zou dwars door het plassengebied komen en de Noor- denseweg oversteken. Enerzijds juichte men de ontsluiting van Nieuwkoop wel toe maar anderzijds waren er heftige tegenstanders die deze ontsluiting niet ten koste van het plassengebied wilden laten gaan; en zij zagen de weg liever achter Nieuwkoop om lopen via de Ziende en door de z.g. droogmakerij. De voorstanders zagen het belang van de weg voor de bijna veertig smederijen die hierdoor hun produk- ten beter kohden aan- en afvoeren. Dat plannen niet altijd snel worden uitgevoerd, blijkt wel uit het feit dat de onderhavige rijksweg anno 1970 bij. In 1924 werden onderzoekingen verricht en rapporten gemaakt en onder leiding van de toenmalige ge meenteopzichter werd de toren in 1927 weer rechtgezet. Het spectacu laire werk kostte f 12.200.-. Het verenigingsleven bloeidp bij zonder in die jaren. De muziekvere niging „Eensgezind" vormde voor velen een aangename vrijetijdsbeste ding en ook was er de zangvereni ging „Amicitia'V die met zang en operettes succes oogstte. De gym nastiekvereniging O.K.K. oefende in de Kolfbaan. Daar werd ook nog het kaatsspel gedaan, wat vooral zon dags grote belangstelling placht te trekken Hoe klein Nieuwkoop ook was - het telde slechts 3068 inwoners, waarvan een kwart in Noorden woonde - het lag niet geïsoleerd, na melijk aan de spoorlijn tussen Al phen en Amsterdam, een lijn die in 1915 was geopend. In 1936 werd het lijntje wegens onrendabele exploita tie opgeheven, een besluit dat veel later bijzonder betreurd is, omdat een veel kortere verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam dan tot de mogelijkheden had behoord. Verdere verbindingen waren er nog niet De smeden gingen hun wa kele bijzonderheden van bestuurlijk niveau in die tijd waren de plannen tot verbouwing van het raadhuis (evenals in 1969), met aanleg van electriciteit en centrale verwarming, en de bouw van een veldwach- ters-conciergewoning naast het raad huis. Noemen wij verder de vaststelling van een verordening op het gebruik van de gemeentelijke rijwielbran card. De tarieven bedroegen afhan kelijk van het belastbaar inkomen: f 1 tot f 4 bij vervoer per dag binnen de gemeente en f 2 tot f 8 bij vervoer naar een andere gemeente. Tussen zonsondergang en zonsop gang gold een dubbel tarief. De commissie van onderzoek van de gemeentebegroting pleütte o.a. voor niet herbenoeming van de nog in functie zijnde nachtwakers, dit vanwege het in aantal toegenomen veldwachters. Aan de burgerwacht werd toestemming verleend voor het houden van schietoefeningen in de E gemeente Alkemade is in het verschijningsgebied van de Nieuwe Leidse Courant een bijzondere gemeente. Immers, als plaatsnaam lit U Alkemade op geen enkele landkaart vinden, echter wel de zes »rpen die samen het gebied van Alkemade uitmaken, nl. Roelofarends- jen met hei gemeentehuis als bestuurscentrum. Oude Wetering, Nieuwe Merrag, Rijpwetering, Oud Ade en het eilanddorp Kaag. Merkwaardig dat ieder dorp zijn eigen karakter heeft en ook steeds heeft gehad. n ztjn algemeenheid kunnen wdj »Llen dat Alkemade is en steeds weest is een agrarische gemeente, nd 1920 was er nog weinig sprake n bloementeelt en kende men iktisch alleen de grove tuinbouw It Roelofarendsveen als sleutel- ntie vanwege de daar gevestigde enteveiling, alsmede zijnde het wtste produktiegebied. khter ook in Oude Wetering, luwe Wetering en Rijpwetering s tuinbouw van belang. De voor- amste produkten waren augurken, jbonen, doperwten en peulen, van ke laatste groente nog bekend is deze ten tijde van de Franse rheersing omstreeks 1800 een re- atie genoot aan het Franse Hof, arvan men vermoedt dat deze peu- als een soort belasting door de iders moesten worden geleverd, oorts waren de groente ter plaatse j grondstof voor de enige aan- fcige industrie nl. conserven en in- jterijen. Daarnaast was de vee- liderij van belang met name in Rijpwetering, Oude Ade, en Nieuwe en Oude Wetering, alhoewel men de ze, zij het in mindere mate, ook dn Roelofarendsveen en Kaag aantrof. Landbouw was en bleef slechts van geringe betekenis. Dit kon even eens gezegd worden van de recrea tieve taak rond 1920, al was men reeds wel bekend met de watersport en had in de winter het specifieke ijszeilen grote bekendheid. Van Ou de Wetering kan nog vermeld wor den dat met name de middenstand profijt had van de binnenscheep vaart omdat Oude Wetering een pleisterplaats was voor het inslaan van proviand. SCHIETEN IN SCHOLEN AAN HET HOOFD van de gemeen- te Alkemade stond 50 jaar gele den burgemeester F. H. van Wichen (overleden maart 1920, opgevolgd door burgemeester L. H. J. M. Vosters). Wethouders waren de heren S. Strijk en P. Th. Broekhuizen. En-

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 65