DE JEUGD VAN HAZERSWOUDE HEEFT ZIJN WENSEN Weg brak dorp open 1 rWAS KNOKKEN MET DE HANGKOUSEN r( 49 n HAZERSWOUDE is een van die typisch Zuidhollandse gemeenten ie in de loop van de laatste twintig jaren een sterke groei heeft ver- tond. maar door de ligging met tot die uitbreiding zal kunnen komen Is naburige gemeenten. Hazerswoude valt ook in de groenstrook. Maar lazerswoude weet zich beslist wel aan te passen. Wie zich Hazerswoude van zo'n veertig jaar geleden voor de geest aalt, ziet een langgerekte Dorpsstraat op een dijk, omgeven door een ingvaart, moeilijke wegen en een bevolking die geheel was aangewezen p land- en tuinbouw, met slechts aan de Rijndijk een beperkte moge- jkheid tot vestiging van industrie. Ongetwijfeld zal men dan moeten rkennen, dat er heel veel is veranderd. Dit begon al met de aanleg van de ovinciale weg, die aansluiting gaf de Hoogeveenseweg en de Rijn- ijk. Een verkeersweg die Ha- ;rswonde-dorp in twee helften plitste, een oonstelijk en een weste ik gedeelte. Die ook het gevaarlijke -lispunt deed ontstaan, waarvoor nu toe geen definitieve oplossing lekend is. Hazerswoude werd toen in feite t zijn landelijke rust opgeschrikt, waren opeens ruimschoots moge- kheden om elders te gaan werken, igelijks verlaat een flinke stroom rensen het dorp. A V PASSING AZERSWOUDE GING zich uit- breiden. In Hazerswoude-dorp verrees de nieuwe wijk (plan Zuid), terwijl aan de Rijndijk „Rhynen- burch" groeide. Ook de oude Dorps straat kreeg de aandacht. De straat werd opgeknapt en de middenstand ging mee. Dit was noodzakelijk, want vele bewoners buiten de betere verbinding met de steden uit, om daar Inkopen te doen. In Rhynen- burch verrees een winkelcentrum, waar Hazerswoude als platte landsgemeente trots op kan zijn. Als kroon op het werk kwam er een nieuw gemeentehuis aan de Rijndijk. De oude gemeentesecreta rie, vol scheuren en lekkages, viel onder slopershanden en op de open plaats verrees een modern bankge bouw. Toch blijft de oude dorpskern als centrum gehandhaafd. Toen de vestiging van winkelpanden in plan Zuid ter sprake kwam, verzette de middenstand zich, die meende dat met het maken van goede wegen naar het nieuwe gedeelte, het oude winkelcentrum diende te worden ge handhaafd. PROBLEMEN JAAR HAZERSWOUDE wil meer, vooral wat de woning bouw betreft. De sterke groei nood zaakt tot bouw. De woningnood neemt nog steeds toe en de cijfers geven aan, dat nog 130 gezinnen als woningzoekend staan ingeschreven. Plannen werden gemaakt, maar de goedkeuringen kwamen niet af. Dit schept aan de Rijndijk nog grotere problemen. Het niet goedkeuren van het uitbreidingsplan Rhynen- burch-oost maakt hier de situatie nog moeilijker. Er moeten woningen en scholen komen om de ontwikke ling hier in goede banen te leiden. Er dient ook aandacht te worden besteed aan voldoende recreatie. Vreemd was altijd de zeer geringe belangstelling die de bewoners toon den voor de gemeentepolitiek. Daar is het laatste jaar verandering in gekomen, waarbij zich het verras sende voordoet dat deze belangstel ling vooral komt van hen die zich de laatste tijd hier hebben gevestigd. Ook uit de eigen bevolking ziet men de belangstelling vooruitgaan. Bij onderlinge besprekingen in de grote hal steekt men zijn mening beslist niet onder stoelen of banken. Er wordt openlijk fel kritiek gele verd. Uit deze gesprekken komt sterk de mening naar voren, dat men beslist wel respect toont voor de persoon van de raadsleden, maar dat men een steviger ondergrond noodzake- lijk vindt o„ de steeds ingewikkel der \fordefide genieën tepolitiek te kunnen volgen. Bovendien voelde men heel goed spanningen binnen het college en in de raad. Juist die moeilijkheden acht men niet bevordelijk voor een vooruitstrevend gemeentebeleid. De hechte basis ontbrak. Met bijzondere interesse ziet men de komende verkiezingen tegemoet Veranderingen zullen niet achterwe ge blijven. De uitbreiding van het aantal inwoners zal hier een grote rol spelen. JAOK TEN AANZIEN van de jeugd zijn er nog problemen, waaraan echter wordt gewerkt door een com missie, bestaande uit leden van de raad en jongeren. Deze samenwer king kwam tot stand nadat de jeugd felle kritiek had geuit aan het adres van de raad, menende dat men niet voldoende aandacht aan de jeugd besteedde. De mening van de jongeren is, dat men de beschikking moet hebben over een gebouw, waar zij hun gang kunnen gaan. Waar beatavonden worden gegeven, waar men zich kan wijden aan zijn hobby's. Dit mondde uit in een openbare vergadering van de raad, waarin de jongelui vrij de gelegenheid hadden hun grieven en suggesties naar voren te brengen. Het werd niet zo'n succes. Toch groeide uit deze gesprekken de com missie die nu een antwoord tracht te zoeken op de vragen en behoeften van de jeugd. Onder burgemeester L. J. den Hol lander werd het sportveld aan de Sportlaan een feit De grote toevloed van leden maakt ook hier uitbrei ding met een derde terrein noodza kelijk. Achter de sportvelden werd het zwembad aangelegd. Plannen voor uitbreiding staan op het pro gramma, zo ook voor de aanleg van tennisvelden en de bouw van een sporthal. Aan de Rijndijk 'kwamen in „Rhy- nenburch" een royale gymnastiekhal en een overdekt instructiebad en werden tennisvelden aangelegd. Al leen de v.v. St Bernardus lit nog steeds in het slop. Al jaren vecht men voor een sportveld in Rhynen- burch met goede accommodatie. Een voorstel van het college om het sportcomplex aan de Sportlaan zo uit te breiden dat ook hier St. Ber nardus kon worden gehuisvest, stuit te op veel tegenstand. St. Bernardus hoort thuis in de Rijndijkse ge meenschap. Voor Rhynenburch acht men de bouw van scholen en huizen urgenter. UR ZAL NOG veel moeten gebeu- ren voor de toekomstige ont wikkeling van Hazerswoude. In de eerste plaats de ontsluiting van het Rietveld en de ontwikkeling van de boomkwekerij daar. Wanneer zal de aanleg van de Burgemeester Smit- weg kunnen beginnen? Nu voor het uitbreidingsplan Rhyncnburch-Oost geen goedkeuring werd verkregen, Is opdracht gegeven een nieuw plan uit te werken met beperkte mogelijkhe den waarin slechts in de meest drin gende behoeften wordt voorzien. Van een verdubbeling van het in wonersaantal van Hazerswoude zal in de komende tientallen jaren geen sprake zijn. Voor vestiging van in dustrie aan de Rijndijk zijn nog be perkte mogelijkheden. Of men daar gebruik van zal maken is moeilijk te zeggen, gezien het industriegebied van Zoeterwoude. 134 en k; K BEN in geen vijftig jaar in Hillegom geweest, maar nu ik er weer was, herken ik „het lieflyck Hillegom" nauwelijks meer. 't Is nog altijd een dorp, 16.000 inwoners, dat is net niet te veel. En 't is nog altijd min of meer een bollendorp. wordt dat nu zelfs nog iets méér, nu ze de bloeihbollenbeurs en het kantoorgebouw van „Bloem bollencultuur" daar aan 't bou wen zijn. Maar verder is er niet veel meer aandat vind ik tenminste. jftig jaar geleden toen was de Weeresteinstraat (nu de Rijksweg HaarlemDen Haag) nog een mooie, smalle laan met bomen aan weerskanten en vil la's met voortuinen. Rechts als je naar Haarlem ging, de trambaan, en als Bello langs kwam zag je soms helemaal IL niets van de rook: Dat was niet IL z° erg voor die hondekar, en die enkele fietser die koers zette naar Sistermans, waar de ANWB werd opgericht, p de hoek van de Vosselaan had je de stoomtramremise en daar was altijd wel wat te doen. De I Stationsweg was haast net so rustig als nu want het sta tion Hillegom is inmiddels op- geheven. De Sixlaan Uep door b een plantsoen met prachtige, statige beuken allemaal om gehakt. De Van den Endelaan \nu een oer-lélijke verkeersweg Hl met een fabriek en een tank- '■J station, was eveneens een sta- tige allee, en aan het eind stond ï$de openbare school die later is afgebrand, schuin tegenover de iGIISchool met de Bijbel die er in al haar lelijkheid nog steeds staat, naast het gebouw van 't Nut, óók al geen monument van dorpsschoon! In de Hoofdstraat stonden de bo men nog, en daar had je flo ra" van Van Dril (nu gemode)-- niseerd, maar het staat er nog) en aan het eind het „Wapen van Friesland" van Sistermans (ook gemoderniseerd, staat er ook nog) tegenover dat intieme pleintje rond de pomp, waar wij als jongens elkaar iiatplens- den en tijdens de kermis de kramen stonden. Dat plein werd afgesloten door de statige Hervormde kerk en het pittoreske gebouwtje, het „oude Raadhuis" daarna politiebureau, belastingkantoor en nu par keerterrein. De pomp hebben ze laten staan en het „Klokge- veltje" is ook nog niet tegen de grond, al heb ik gehoord dat daar plannen wor bestaan. Want de oude smalle Molen straat moet een nieuw winkel centrum ontsluiten. Het oude Molenbuurtje is al tegen de grond DE MOLEN aan de Molenlaan is verdwenen, en het oude Treslong, dat imposante, maar bouwvallige herenhuis, heeft na de oorlog plaats gemaakt voor het Beursgebouw met het restaurant, vooral békend door z'n Piste-uitzendingen voor de tv. Ik ben langs de oude Meerlaan gewandeld. Dat was vroeger een soort landweg, erg slecht bestraat, en dan kwam je aan dat smalle bruggetje over de Ringvaart. Je kon de schepen in die vaart zien voorbij gaan en een heel eind de Meer in kijken. Nu zie ik daar een geasfalteerde voorrangsweg, waar je soms wel wel vijf minuten moet wachten voor je kunt oversteken, en aan 't eind een moderne ophaalbrug. De Meerlaan (officieel Meer straat, maar oude Hillegommers zeggen nog altijd: laan) vormt nu een drukke verbinding met de rijksweg AmsterdamRot terdam Den Haag en Utrecht. door T. Lodewijk De bewoners van de Meerlaan klagen nu niet meer iedere dag over breuken in de waterleiding, maar het landelijke is helemaal verdwenen. Er zijn nieuwe woonbuurten gekomen die heten naar de oude buiten plaats Meer en Dorp, met twee scholen, en nog wat verderop nabij de Vossevaart die nu van het ene tot het andere eind vol woonschepen ligt, nog een hypermoderne Mavoschool en een zwembad in aanbouw. Want ons goeie oude zwembad aan de Haven heeft afgedaan, de Haven- trouwens ook, zij het maar voor de helft; daar staan nu mannetje aan mannetje de kolossen van de vrachtrijders geparkeerd „Zomerzorg" is er nog wél, óók al uitgebreid. EN waar eens de oude buiten plaats Elsbroek lag, zie ik ook al nieuwe woonwijken, een groot bejaardentehuis, een fon kelnieuwe technische school. Dat moet allemaal door dat nauwe gat van de Leidsestraat. geperst worden; wonder dat daar op de hoek van de Els- broekerlaan nog niet veel méér ongelukken gebeuren. Ook ach ter Treslong is een groot bejaar dentehuis gebouwd en er is zelfs een bungalowpark. Al die mooie bomen die zijn ge sneuveld niet alleen voor 't verkeer maar ook door ouder dom en zeewind daarvoor hebben ze een nieuw park in de plaats gemaakt, naast de oude villa Remina, waar de ontvanger huist. Het is nog niet veel, en er wordt braaf mee gespot, maar zoiets is nu een maal een kwestie van jaren De steenfabriek op de grens mei Lisse is er nog altijd, de ouwe .rArnoud", nu „Van Herwaar den", en aan de kop van de Meerlaan is de bouwmateria- lenhamdel van Van der Pol ver vangen door een knots van een betonfabriek „De Ringvaart". Aan die vroeger zo mooie Van den Endelaan is nu een heel gebou wencomplex verrezen van de Draka. En ik hoor dat tussen de Wilhelminalaan en de Stations weg, op het ouwe bollenland, sportvelden komen. Ik ben nog even op de begraafplaats gaan kijken, waar ze nu een nette aula hebben staan. Ik las veel oude namen, maar op het nieu we gedeelte ook veel onbeken de. OCH JA, de kermis, waar ik het net over had. Dat was me een feest! Dan kwamen de Bok kingrooiers vant de Glip en de Kokkerhouters en dan was het soms knokken met de JHïlle- gomse hangkousen". Ik hoor dat het geliefde nummertje tonknuppelen er nog altijd is, wamt die kermis wordt voort gezet in de Najaarsfeesten in september. En de draverij hand haaft zich ook nog, nu op de Meerlaan hoe lang nog? Je kunt nu een behoorlijke wan- delivng maken door de Hillegom- se „dreven". Ze zien er inder daad netjes uit met al die mooie voortuintjes; de gemeente doet er veel aan en dat kost nogal wat. Je kunt zélfs nog langs Pastoorslaan, Parallelweg en Wilhelminalaan genieten van de boeiende bolbloemen in het voorjaar. En de Veenenbur- gerlaan ligt nog ongeschonden Maar voor mij is Hillegom niet meer wat het was. De jonge ge neratie zegt: het is er best wo nen. Niet te dicht b\j de stad en met te ver er af, een stel mo derne winkels waar je alles kumt krijgen, een goeie verbinding met de bus. Want Bello is niet meer, de elektrische heeft de strijd moeten opgeven, en de trein stopt ér niet meer. En als ik, om nog iets van de oude sfeer te proeven, bij de jonge Sistermans een kopje kof fie ga drinken, zie ik één voort durende stroom auto's langs me gaan, zodat ik de pomp nog maar nauwelijks kan zien. Maar ik word oud. Dat is 't em natuurlijk

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 61