Vliegkamp Valkenburg basis voor reddingen van schepen en burgers ie Ontstaan viel in wereldoorlog II 'Keer de maan om', zegt de krantendirecteur El VERANDERD MENS EN WERELDBEELD Het Kwartet OLl? 3rc: SLECHT WEER Jules Verne had een vooruitziende blik KLEIN LAND AAN DE KABEL DRENKELINGEN 39 vredestijd is de OSRD, de borings- en Reddingsdienst, een de onderdelen van de marine r de gemiddelde burger zeer bef tegenover staat. Men kan Jbegrij'pen dat een nieuw soort wringsvligtuig voor reddings- }en wordt aangeschaft. Dat er er een bommenwerper wordt ge it van onze goede belastingcen- wekt bij vele burgers wel enige rel op. man op vliegkamp Valkenburg, pns veel kan vertellen over de Id, is luitenant ter zee le klasse, ran der Heide, hoofd van de af lig operaties, die tevens is belast de OSRD-vluchten. In de brie- froom, de kamer waarin de vlie- jhun instructies plegen te ontvan- i geeft hij een kleine lezihg over pSRD. le OSRD is ontstaan in de twee- iwereldoorlog, toen men neer- hoten vliegers uit zee moest op- len. Na de oorlog is de dienst tbreid tot hulp bieden bij burger- Jvallen. Daartoe wordt ook de terscheepvaart gerekend". |e OSRD is een internationale rieatie. De Europese landen zijn I KATINKA HENDRICHS BLOEMEN SCHIKKEN VAN WEEK TOT WEEK Ideale handleiding met schitterende kleurenfoto's f 10.50 Verkrijgbaar m da boekhandel ZOMER KEUNING WAGENINGEN Ronnv vink verdeeld in verschillende gebieden. In samenwerking met de andere vliegvelden o'pereert iedere afdeling zoveel mogelijk in eigen gebied. Wij zijn verantwoordelijk voor het ge bied rond Nederland". Ons coördinatiecentrum is 24 uur per dag bezet. Er staat constant een Neptune (opsporingsvliegtuig, wordt in de oorlogstijd gebruikt voor on- derzeebotenbestrijding) gereed en de bemanning van tien a twaalf man is paraat. Gedurende de daglichturen is er bovendien een helikopter met bemanning beschikbaar." Eén telefoontje van Radio Scheve- ningen is voldoende om het vliegtuig overdag in tien a vijftien minuten en 's nachts binnen een half uur te laten opstijgen." IJELIKOPTERS gebruiken we bij nacht niet omdat je dan b\jna geen referatiepunten hebt. Een heli kopter is moeilijk boven één punt te houden." „99 pet. van de acties wordt bij slecht weer uitgevoerd. Per geval bekijken we of een helicopter moet worden ingeschakeld bij de actie. Een helikopter heeft maar een be perkt aantal vlieguren en als hel niet, noodzakelijk is. schakelen we hem ook niet in". „Een Neptune zoekt het in nood verkerende schip op. Pas als de juiste positie is bepaald, zetten we helikopters in. De twee-en-een-half uur die de helikopter aan vlieguren ter beschikking heeft, staan niet toe dat hij die gebruikt aan opsporen." De meeste ongevallen gebeuren in het water ten noorden van Neder- Opsporings- en reddingsdienst Stevig vastgekabeld aan de teamleden even natte voeten voor helikopter haalt een van de de kust van Katwijk. populaire gezicht van marine "J^AARLIJK GEEN wonder is het dat de grote speur der in de toekomst Jules Verne, rijk als geen ander aan fantasieën, ook zijn gedachten heeft laten gaan over de krant in verre eeuwen. nische hulpmiddelenwaarmee de maan kan worden gedraaid Ja, een machtig man is deze krantendirecteur uit het jaar 2889. Zijn advertentie-afdeling brengt dagelijks drie miljoen dollar op. Het zijn anders vreemdsoortige advertenties. De krant is namelijk langzamerhand een gesproken krant geworden en de advertenties worden met sterke lichtbundels tegen het wolkendek gepro jecteerd. Men heeft een slechte dag, als de lucht onbe wolkt is Jules Verne heeft zijn fantasie vrij baan gegeven. Hij werkt met allerlei wonderlijke machinerieën. Maar i I Het is een aardig verhaal geworden van de Earth Herald'', verschijnend in Centropolis en met Francis Benett als machtig directeur, zó machtig, dat niet slechts de groten der wereld dingen naar zijn gunsten, maar hij bovendien zijn deskundigen laat schouwen naar de verste sterren, waaraan hij nog enig nieuws tracht te ontlenen. Zijn reporters hebben met behulp van hun telefoto's allang ontdekt, dat er op Mars een hevige resolutie woedt van de reactionaire liberalen tegen de republi keinen, maar ze slagen er niet in, iets behoorlijks aan de weet te komen over de maan. Dat verdriet Benett in hoge mate, temeer omdat de afstand tot de tnaan zoveel geringer is dan die tot Mars. Aan de telescopen kan het dus waarlijk niet liggen. De geleerden trachten tevergeefs hem levrerlen te stellen. Het ligt, zeggen zei, aan de bewoners. Aan de zijde van de maan, die naar de aarde is toegekeerd, schijnt zij onbewoond te zijn. Maar wie weet, hoe het aan de andere kant is. Nu, Benett meent, dat dit ge makkelijk te achterhalen valt en dan spreekt hij de vermaarde woorden: „Keer de maan om". Nog dezelfde dag zet men zich aan de bestudering van de mecha- voor ons is het wonderlijke, dat men voor de verwezen lijking van verscheidene denkbeelden niet hoefde te wachten. Vandaag, een tachtig jaar nadat Jules Verne zijn gedachtenspinsels op papier zette, zijn enkele van zijn ideeën al werkelijkheid geworden. Men denke aan de telex, de telefoto's. de snelle ontwikkeling bij de zetmachines, de televisie en de gesproken krant, die we nu reeds kennen. In één ding zijn toe zelfs al ver der dan Jules Verne: Wc weten nu al wel, dat televisie en gesproken krant de geschreven krant heel moeilijk zullen kunnen verdringen wil de mens wat hij vluchtig gezien en gehoord heeftook nog bevestigd voor zich zien: zwart op wi. Het jaar 2889, waarover Jules Verne schreef, hgt wal erg ver weg. Anderen behoefden niet zo ver te schou wen om voor hun oog het visioen te zien van een wereld vol dwang en zonder vrijheid. In het boek „1984" van George Orwell wordt ons een maatschappij getekend, waarin de oorlog vrede heet en de leugen waarheid. Daar komt geen journalist en geen leider van een krantenbedrijf meer aan te pas. Daar heerst de barre dictatuur. Het is mede aan de krant, vrucht èn hoedster van de vrijheid, tegen deze dreiging de strijd aan te binden met alle kracht, die in haar is. VERVOLG VAN PAG. 37 MR. G. C. VAN DER WILLIGEN, burgemeester van Leiden: 1. Het door de nucleaire wapens steeds onmogelijker worden van een moderne oorlog, wat, dacht ik (of is de wens de vader van mijn gedach ten) tot uiterlijke verdwijning van dit middel om geschillen te beslech ten) tot uiteindelijke verdwijning van oorlog op grond van morele overwe gingen moet onverkort worden voortgezet, maar, helaas vrees ik dat niet de moraal de eerste overwin ning zal worden, maar dit zal het besef van de levensgrote gevaarlijk heid zijn. 2. De emancipatie van de arbei dende klasse. De strijd voor deze emancipatie is al veel ouder dan vijftig jaar, maar in deze vijftiger jaren is zij van een ideaal tot een groot stuk werkelijkheid geworden, al zijn we nog niet waar wij wezen moeten. 3. De voortschrijdenden emancipa tie van de vrouw, laatstelijk weer door het met ingang van 1 januari jL ingevoerde vernieuwde deel van het Burgerlijk Wetboek. Deze eman cipatie zal nog verder moeten door gaan. Nog te veel zegt men: dit is geen vrouwenberoep. incler levenspatroon M. L. WURFBAIN, directeur ste delijk museum De Lakenhal te Lei den: 1. Overgang van een christelijk naar een post-christelijk tijdperk. Dit is niet alleen te merken in het kerkelijke leven, maar ook in het culturele leven, het levenspatroon in het algemeen. 2. De komst van de elektriciteit in vrijwel alle huishoudens. Hierdoor heeft de huisvrouw de beschikking over een enorme hoeveelheid energie gekregen, teó gevolge waarvan (ook weer) het gehele levenspatroon is veranderd. 3. Uitvinding van A- en H-boni. Niet zozeer omdat het smijten met deze bommen z° veelvuldig plaats heeft, maar omdat hierdoor een herstel is opgetreden van de oer-angst. de existentiële angst, die naar mijn mening enigszins het ge mis aan een christelijk bewustzijn compenseert. Minder binding H. ZUNDERMAN. onafhankelijk socialistisch raadslid te Leiden: I. Volkomen verandering van het stadsbeeld. Vijftig jaar geleden was de auto een uitzonderlijk verschijnsel in het stadsbeeld. Nu breken wij ons het hoofd, hoe de stad in het centrum nog bereikbaar is te maken. 2. Het vraagstuk van de vrije tijdsbesteding. Vijftig jaar geleden moest er worden gevochten voor ar beidstijdverkorting en meer va kantie. Nu trachten wij recreatieter reinen te ontwerpen, die aan de ver langens van de mens voldoen. 3. Volkomen andere wijze van wo nen. Vijftig jaar geleden waren hoge flats in ons land een uitzondering, ledereen wilde graag een eigen ge zinswoning hebben. Nu zijn we ver plicht de hoogte in te gaan, meer dan tien hoog zelfs. Vroeger was het gezin het middelpunt, waarin zich het familieleven afspeelde. Velen zoeken het nu buitenshuis. De in vloed van de religie is veel minder geworden. Actieve binding met de kerk wordt steeds minder. Zich ge bonden achten aan een bepaalde overtuiging en daarvan getuigen, komt steeds minder voor. Een ver vlakking is merkbaar. (EN noodkreet van een 1 sehip: de eerste stuur- in heeft blindedannont- iking. liij moet zo snel Igelijk in een ziekenhuis irden opgenomen. !en noodkreet van de J: een twaalfjarig kind zoekgeraakt in de dui- ijn tussen Zandvoort en oordwijk. Een noodkreet uit een enhuis: er moet bin- n zoveel uur een zending ïren uit Duitsland hier D. il die noodkreten, ze zijn voldoende om een op wacht lend team van esquadron 7 van de koninklijke marine (het vliegkamp Valkenburg in een snelwerkend groep- (vliegers en redders te veranderen. Vliegensvlug wor- |i de uitrustingen uit de kast gehaald, wordt een Nep te startklaar gemaakt. Iedereen is in rep en roer, de Iding kan beginnen. DOVEN LAND treden we zelden op. Nederland is maar zo'n klein land, daar is niet veel op te sporen. Het enig zijn de orgaanvluchten van ziekenhuis naar ziekenhuis en soms het opsporen van kinderen die op een open terrein zijn zoekgeraakt." ..Met de andere afdelingen van de OSRD hebben we twee keer per jaar een internationale oefening. Een keer op papier en een keer echt, een ..life exercise". Verder werken we alleen samen bij echte reddingsac ties. Vooral met het Duitse OSRD-station hebben we nogal eens wat te maken omdat dit gebied vlak naast het onze ligt. Dat overlapt el kaar wel eens". „Bij reddingsacties is er altijd een arts of een ziekenverpleger aan boord. Meestal gaan we naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden omdat daar een landingsplaats is. Trouwens, veel ziekenhuizen houden tegenwoordig rekening met het aan voeren van patiënten per helikopter. Het is het ziekenvervoermiddel van de toekomst." lir/lJ ZIJN geen redders, wij re- gistreren alleen maar." Om een beetje de sfeer van een red- dingsvlucht te proeven maakten wij een oefentocht met een helikopter mee. Het was stil weer met weinig wind. Een in onze ogen vol maakte vlucht, waaraan de spanning die er is als het om mensenlevens gaat. slechts ontbrak. land. Er zijn daar gevaarlijke on dieptes, waar veel schepen vastlo pen." DIJ HET zoeken naar drenkelin- gen houden wi3 ons aan een be~ perkte tijd. Op een grafiek rekent de computer voor ons uit hoelang ie mand bij die en die temperatuur en omstandigheden maximaal in leven kan blijven. We nemen een ruime marge en hebben we na die tijd nog niemand gevonden, dan moeten we wel stoppen." „We nemen veel risico als het om een mensenleven gaat. Het geeft een mens moed als hij weet dat er naar hem wordt gezocht. Zijn overle vingskansen worden door dat weten groter. Als de man is gevonden blijft het vliegtuig boven hem vliegen tot de helikopter is gearriveerd. De drenkeling zal dan tot het uiterste volhouden." „Normaal rukken we 3 a 4 keer per maand uit. Als de weersomstan digheden erg slecht zijn, bijvoor beeld bij mist, wordt dat wel vier keer per week. Zijn de weersomstandigheden zo slecht dat we met veel moeite wél kunnen opstijgen, maar met geen mogelijk heid meer kunnen landen, dan kan de actie niet doorgaan. Ondertussen demonstreerden de mecano-man en een van de andere bemanningsleden hoe drenkelingen per hijsinstallatie omhoog worden gehaald. Alleen, samen met een red der of per brancard. Dingen die we wel eens in Katwijk of Noordwijk hadden gezien tijdens een de monstratie, maakten we nu zelf mee. Natuurlijk werden we zelf ook aan de kabel geknoopt en in een weiland gezet. Vice versa, we hoefden niet terug te lopen. De Pedro had minder dan tien minuten nodig om van Val kenburg af boven zee te Vliegen. Bij de deiningmeter voor Katwijk haal de één van de redders aan de hijskabel even natte voeten om te laten zien hoe het allemaal ging. Op de foto's kunt u het veel beter zien. Toen we de oranje overalls had den uitgetrokken, wisten we zeker (Chr. dagbladeenheid met grote oplage) dat we op de Pluto's (Neptunes) en Pedro's kunnen rekenen als we ooit zelf nog eens in een hopeloos lijken de toestand in zee komen te liggen. Met een koptelefoon op, waardoor we allerlei onbegrijpelijke taal hoor den (het enige woord dat ik herken de was „Pedro", de naam die de helikopters tijdens OSRD-acties dra gen) zaten we in de Agusta Bell 227. Een kleine demonstratie om te laten zien hóe hard het team naar de helikopter rent als er iemand in nood verkeert.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 51