Veel aandacht voor en opdracht van geloof kerk Rijkspostspaarbank rentetot 7% Technische krachttoer voor Graham-campagne ENIGE GROEI BIJ BAPTISTEN Een noord voor vandaag Voorlopig resultaat plaatselijke bijeenkomst AKV Luthers bezinnings- actiecentrum en Snelle verlichting van pijn in spieren en gewrichten Pater Saelman leidt augustijnen GROOTBEELDSCHERMEN VAN 9x7 METER Billy Graham elke avond voor radio Synoodkreet opgeheven Vijf zomercampagnei in Vlaanderen Ds.Wurmbranf - in Den Haagk NIEUWE LEIDSE COURANT WOENSDAG 1 APRIL 1970 Meester, wij vergaan! Het is de angstkreet van de discipelen als zij het meer oversteken en er plotseling een storm opsteekt. Het moet een zware storm zijn geweest. Lucas schrijft: Ze kregen water in en verkeerden in nood. Meester, wij vergaan! Het is de eeuwen door de angstkreet geweest van de mens in nood. Van de mens, die geen uitkomst meer ziet, geen strohalm meer heeft om zich aan vast te klampen, maar die duidelijker dan in tijden van voorspoed één ding zeker weet: Als ik nog gered kan worden dan zal God het moeten doen. De discipelen maken Jezus wakker en wijzen Hem op de noodtoestand. Here, kijk toch eens. Merkt Gij dan helemaal niet wat er aan de hand is? Het is de vraag, ook van de mens. die met God leeft. Here, bekom mert ge er U niet om hoe het mij gaat? Ziel ge niet dat het fout loopt? Jazekerziet God dat. Jezus bestrafte de wind en de wilde wateren en zij kwamen tot rust. Jezus stelt een vraag: Waar was uw geloof? Ja - waar is ons geloof als we met Jezus door het leven gaan en bij de eerste de beste storm, die opsteekt de moed verliezen. Wie met Hem vaart kan goede moed houden. Met Jezus aan het roer bereikt het schip veilig de overkant. We lezen vandaag: Genesis 31 vers 1 tot 24 DEN HAAG Tussen half februari en half maart zyn in onge veer vijfhonderd hervormde gemeenten plaatselijke bijeenkomsten gehouden, gewijd aan de agenda voor de algemene kerkvergade ring (AKV). Een voorlopige indruk van het binnenkomende mate riaal laat zien, dat de reacties conventioneler zijn dan werd ver wacht. Ook blijken de eerste twee hoofdstukken van de agenda (over het geloof en over de op dracht van de kerk) aanzienlijk meer in de belangstelling te staan, dan het derde hoofdstuk, dat gaat over de gestalte en de organisatie van de kerk. Unaniem is men van oordeel, dat de kerk meer dan nu het geval is, het accent moet leggen op de persoonlijke verhouding tot God. Daarbij sprak een vijfde deel uit, dat daarbij het actuele spreken over maatschappij en Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen te Kollum, A. K. van der Schoot te Appelscha; te Nieuwerkerk in Duiveland, kand. H. van den Heu vel te Stolwijk; te Zegveld, kand. C. Evers te Putten. Aangenomen naar Marken, kand. E. K. Teygeler te Uithoorn; naar Moerkapelle, kand. W. G. J. van der Sluys te Putten, die bedankt voor Bedum, Goudswaard, Hollandscheveld, Lexmond, Nieuw-Beijerland en voor Schoonrewoerd; naar Stellendam, kand. M. B. van den Akker te Mon ster, die bedankt voor Bruchem. Goe dereede. Kamerik, Stolwijk (wijkgem. 2). Tholen en voor Zegveld; naar Scherpenzeel (Gld.), G. Westland te Wierden. Emiraat verleend aan P. L. Tasse- ron te Hengelo. GEREF. KERKEN Beroepen te Driesum, kand. J. J. Dik te Wierum (Fr.), te Echten (Fr.), kand. J. L. 't Hart te Rotterdam. Aangenomen de benoeming tot part time studentenpastor te Kampen, E. Th. Thijs aldaar. Bedankt voor Almelo. J. D. te Win kel te Sassenheim; voor Krimpen aan den IJssel, M. V. J. de Craene te Sint-Laurens. Beroepbaar kand. J. Dijkstra, Maar ten Lutherweg 235, Amstelveen. GEREF. KERKEN (vrijg.) Beroepen te Enschede-Noord (a.s. vac. I. de Wolff), M. K. Drost te Dalf- sen; te Steenwijk, H. J. de Vries te Mariënberg. Aangenomen naar Urk (buiten ver band), W. J. van der Linde te Drie sum. Bedankt voor Oostelijk-Flevoland, T. J. Keegstra te Ermelo. Emeritaat verleend aan I. de Wolff te Enschede-Noord. Geref. Kerken (buiten verb.) Bedankt voor Zwolle (2e pred. pl.), H. Stolk te Oostelijk-Flevoland. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Enschede-Oost, J. Plan- tinga te Rozenburg; te Murmerwoude te Nieuwpoort^en te Schiedam, kand. J. van der Vlies te Apeldoorn. Aangenomen naar Rozenburg (vac. S. Wijnsma; industriepastoraat), T. Harder te Hoogeveen. Bedankt voor Papendrecht, J. Wes terink te Kerkwerve-Haamstede. Geref. Gemeenten Beroepen te Franklin Lakes (VS), C. Harinck te Utrecht. Bedankt voor Almelo, J. C. van Ra- venswaay te Arnhem; voor Aalburg, Amsterdam-Centrum, 's-Gravenpol- der, Hoofddorp, Nijkerk en voor Wol- faartsdijk, H. Ligtenberg te Genemui- den. Baptistengemeenten Beroepen te Nieuwe Pekela, G. Brongers te Leeuwarden. Vr(Je Evang. Gem. Beroepen te Utrecht, J. M. D. Beeuwkes te Zaandam. Invul-puzzel 1 2 3 4 S 6 7 Vul horizontaal ia: 1. wraakgodin, 2. aalgeer, 3. godin der vruchtbaarheid. 4. "zonder medelijden, 5. enkele, 6. rondgang. 7. zuidvrucht. Bij de juiste oplossing vormen de begin- en eindletters beide van boven naar be neden gelezen een plaats in Friesland. OPLOSSING VORIGE PUZZEL 1. keet-teek, 2. oord-rood, 3. eens-snee, 4. koor-rook, 5. oren-Nero, 6. ever-veer, 7, kram-mark. KOEKOEK Beweging voor geloof en vrede samenleving niet verwaarloosd moet worden. De waarde van de belijdenisge schriften wordt vrijwel unaniem on derstreept De helft van de reacties wil, dat de belijder isgeschriften wor den herschreven of dat er nieuwe teksten worden opgesteld. De roep om een nieuwe katechismus wordt ook sterk gehoord. Uit de overige reacties blijkt, dat tegenover degenen: die de huidige ge schriften juist en toereikend vinden, een evengroot aantal staat, dat van het tegendeel overtuigd is. Het overgrote deel van de reacties stelt, dat het reformatorisch karakter van de Nederlandse Hervormde Kerk gehandhaafd moet blijven. Meer dan de helft van de reacties over prof. dr. P. Smits wil dat deze zaak opnieuw in behandeling komt. Oecumene In hoofdstuk II kreeg de oecumene verreweg de meeste belangstelling. Een vijfde deel van de reacties heeft tot inhoud, dat de oecumene van on derop moet worden gebouwd en dat de plaatselijke gemeenten kerkorde- lijk meer armslag moeten krijgen voor oecumenische experimenten. Een greep uit de verdere wensen: openstelling van het avondmaal met of zonder voorwaarden, voor ieder die wenst deel te nemen, ongeacht leef tijd; meer variatie en experimenten in de kerkdienst; meer aandacht voor het werelddiakonaat Over het ledenbestand van de kerk kwamen talrijke opmerkingen bin nen. Een zeer klein percentage wil de huidige situatie zonder meer handha- ven. Verreweg de meesten wUlen dat geboorteleden en niet meelevende doopleden voor de keus worden ge steld of zij al dan niet tot de kerk wensen te behoren. Bij de beantwoording van de vraag over de geografische grenzen van de gemeente verklaarde 25 procent zich voor schaalvergroting in regionale of streekgemeenten. Over de ambtelijke vergaderingen sprak ruim vier vijfde deel van de reacties zich uit voor meer openheid tot totale openheid. De tv-uitzendin- gen over het pastoraal concilie wer den in dit verband herhaaldelijk ge noemd. (Advertentie) Dringt direct door tot aan de baard van de pijn Reumatische pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balscm. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (z.onder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig Is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apotb. en drog. SAIGON Vannacht heeft de Vietcong in Zuid-Vietnam 49 mili taire installaties, steden en dorpen beschoten. Volgens het Amerikaanse opperbevel zijn ook de grote Ame rikaanse vliegbases in Da Nang en Cam Ranh Bay met raketten, mor tieren en geweren bestookt. AMSTERDAM De Nederlandse Bond „Maarten Luther", in de om gang beter (z(j het ten onrechte) be kend als Lutherse mannenbond, die onder voorzitterschap staat van Staatsraad M. Ruppert. gaat zich her vormen. In 1910 begonnen als Lutherse ar beidsorganisatie, in 1927 omgezet in een Nederlandse Lutherse bond voor christelijk-sociale actie eh na 1945 duidelijk het karakter hebbend van een Lutherse mannenbond, presen teert zij zich nu als „Luthers bezin- nings-, stimulerlngs- en actiecen trum". De nieuwe organisatie, die nog geen nieuwe naam heeft al 'gaan de ge dachten voorshand uit naar: „Maar ten Luther Lutherse beweging voor geloof en leven" heeft zich een drievoudig doel gesteld. Allereerst wil zij zoeken naar het antwoord op de vraag: Wat is de plaats en wat de taak van de Luther se kerk in en met betrekking tot de oecumene? Als onderwerpen van be zinning wordt gedacht aan: de essen ties van het Luthers belijden; de rela tie van dit belijden tot onder meer de rooms-katholieke en de calvinistische confessies; de band tussen dogmatiek en ethiek: geloof en leven, kerk en wereld; de betekenis en de risico's van een twee-rijken-leer: de liturgie en haar functie in de samenleving. Vervolgens wil zijn zich richten op het bewust maken van de opdracht der christenen in de maatschappij, staat en wereld. Hierbij wordt ge dacht aan: de medeverantwoordelijk heid en de medezeggenschap in on derneming en bedrijf; de houding ten opzichte van de krijgsmacht, dienst weigering. oorlog en vrede: het ras senvraagstuk; de achtergebleven ge bieden: de onderwijsproblematiek: de oplossing van het vraagstuk van de verhouding tussen kerk en staat in Nederland; de activiteiten van de Lu therse Wereldfederatie. Naast onderwerpen ten aanzien waarvan de bond zich zal kunnen en moeten beperken tot stimuleren, zijn er zaken waarbij actie geboden en mogelijk is. waarover de kerk een standpunt zou moeten bepalen; medewerking aan concrete diensten in kerk en ge meenten (bijvoorbeeld bejaardenhulp). Ook jeugd Deze nieuwe organisatie „Maarten Luther" heeft besloten over de keu ze van de actie-onderwerpen overleg te plegen met de Nederlandse Luther se Jeugdbond. Dit overleg zal plaat selijk en landelijk worden gevoerd. Eerste resultaat van dit overleg is de organisatie van een landelijke mee ting voor de Nederlandse Lutheranen, die zaterdag 16 mei in Den Haag zal worden gehouden. Uitgangspunt zal zijn de komende assemblee van de Lutherse Wereldfederatie, in Porto Alegre. Met het oog daarop wil men discussiëren over de problematiek van de Derde Wereld. EINDHOVEN Pater Guillermo Saelman is door de Nederlandse augustijnen tot hun prior provinciaal gekozen. HU volgt pater Isaias Mijns- bergen op. die na zes jaar periodiek is afgetreden. Voor zijn verkiezing had pater Saelman duidelijk gemaakt, dat hij positief staat tegenover het idee, de Nederlandse provincie der augustij- n enom te vormen tot een federatie, waarvan mannen en vrouwen, onge- huwden en gehuwden deel kunnen uitmaken. Dit plan, als discussiestuk gepubli ceerd door de nu afgetreden Neder landse bestuurders, is door het be stuur van de orde, dat in Rome zetelt, afgewezen. Pater Saelman is 47 jaar. Tot voor kort was hij als missionaris in Bolivia werkzaam. Het Westfalenhalle-complex in Dort mund, waar de Amerikaanse evan gelist Billy Graham volgende week zal spreken en waarmee 38 Europese steden via grootbeeld-tv-schermen verbonden zullen worden. Alleen in de hoofdhal reeds kunnen 23.000 per sonen. Eigen taak B(J vele demonstraties en acties zo wordt gesteld die vandaag ge- organiseerd worden, dreigt het ge- I vaar, dat wel van anderen iets wordt 1 verwachte n geëist, maar de aandacht voor hetgeen men zelf zou moeten doen of nalaten afwezig is: méér ont- wikkelingshulp eisen, doch zelf na laten een deel van het inkomen af te staan; pleiten voor uitbreinding van de overheidstaak en tegelijk ageren voor belastingverlaging; actie voeren voor vrede, gepaard gaande met agressiviteit in eigen omgeving. Men denkt in dit verband aan on- j dersteuning van de Lutherse svno- I dale „Actie 1 plus" (verhoging bijdra- gen aan werelddiakonaat); beïnvloe- ding van regering en parlement om- trent genoemde punten; beïnvloeding i van synode, synodale commissie en I kerkeraden terzake van onderwerpen DORTMUND Honderden technici over heel Europa zijn in de weer om op zondagavond aan staande 36 grootbeeld-tv-instal- laties met elkaar verbonden te hebben. Avond aan avond zullen zo ruim honderdduizend mensen in Europa Billy Graham kunnen zien en beluisteren. Vanuit de Westfalenhalle te Dortmund komt een rechtstreekse kabel verbinding met 36 steden in tien landen tot stand. Het is de eerste keer, dat dit sys teem in een dergelijke omvang voor particuliere doeleindeh in Europa wordt toegepast. Philips heeft de op dracht het projectiegedeelte voor haar rekening te nemen. De kostbare apparatuur moet soms over grote af standen vervoerd worden. Het bedie nend personeel is uit verschillende landen afkomstig. Tien landen zijn bij de operatie be trokken: West-Duitsland, Noorwegen, Denemarken, Nederland. België, Frankrijk, Oostenrijk, Joegoslavië, Engeland en Zwitserland. In Duitsland zelf zijn alleen al der tien steden met de Westfalenhalle verbonden; in Noorwegen zijn het er acht, in Oostenrijk vier, in België twee (Brussel en Antwerpen), in En geland eveneens twee, terwijl in de andere landen één stad directe ver binding met Dortmund heeft. In Ne derland komt een scherm, zoals men weet, In de Hllversumse Expohal. Er zijn grootbeeldschermen bij met een breedte van negen en een hoogte van bijna zeven meter. Nu eens staan de schermen opgesteld in grote hal len, dan weer in een kerk, soms ook in een sportpaleis (Parijs) of zelfs in een stadion (Genève). Het zal mogelijk zijn voor enkele steden om rechtstreeks met Graham in Dortmund te praten. Op zondag avond 5 april is dat West-Berlijn, op maandag 6 april Parijs, op dinsdag 7 april Hilversum, op woensdag 8 april Kopenhagen, op donderdag 9 april Oslo, op vrijdag 10 april Swansea, op zaterdag 11 april Brussel en op zon dag 12 april München. DORTMUND De campagne van Billy Graham zal ook elke avond vla de radio te volgen zijn. Trans World Radio, Monte Carlo zal van zondag 5 april tot en met zondag 12 april elke avond van tien tot elf uur samenvattingen geven. Deze uitzendingen zijn in het Engels en in het Duits. Zij zijn te beluiste ren op 205 meter (1466 khz). (Van onze kerkredactie) 1 voc ma. de nie dee (Van onze kerkredactie) ARNHEM De baptistenge meenten in ons land ztfn in 1969 iets sterker gegroeid dan de be volking als geheel. De 69 gemeenten, die bij de Unie zijn aangesloten, telden 1 januari 1970 volgens de zojuist gepubliceerde statistiek 9611 leden. Het jaar daar voor was dat 9556. De niet bij de unie aangesloten gemeenten (het zijn er momenteel zes) groeiden van 680 tot 746 leden. Zo was er in 1969 een gezamenlijke winst van 121 leden. In 1968 bedroeg de groei 81 leden. Er werden in 1969 390 mensen ge doopt (in 1968 323). Er kwamen 48 personen over uit andere geloofsge meenschappen (wel te verstaan, die niet overgedoopt behoefden te wor den) en 41 ex-leden werden weer op genomen. Daar staat tegenover een afname door overlijden (127), attestatieverlies (12 van de 391 opgevraagde attestaties werden niet in de nieuwe woonplaats ingeleverd; in vergelijking met de grotere kerken een zeer klein percen tage); 199 personen onttrokken zich en 20 werden uitgesloten. De grootste baptistengemeente is thans Emmen met 436 leden. In 1950 was Emmen met 67 leden nog een van de kleinste gemeenten. In 1950 bedroeg het aantal bij de unie aangesloten baptisten 6452; in 1960 8247. Dat betekent, dat de groei, die in de jaren vijftig 27,8 procent bedroeg, in de jaren zestig vermin derde tot 16,5 procent. V°STSP„ SPAARBANK Sllll-IN VOLG 999-123 U» HHimnlAi h Ml'M 1. Or ST MAT Arfl A mJi Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. AMSTERDAM Synoodkreet, de kritische jongerengroep van gercfor- i meerden die vooral van zich heeft doen spreken toen zij met borden in Lunteren verscheen bij de behanden ling van het vraagstuk van oorlog en< j vrede, wordt opgeheven. Het „nabetrachtingscongres" over de synode, dat zaterdag in Utrecht wordt gehouden in samenwerking met de stichting Gemeentetoerusting zal de laatste daad van Synoodkreet z(jn. In het laatste door Synoodkreet uitgegeven bulletin wordt over het functioneren van de synode opge merkt hoe weinig deze manier van kerkelijk spreken in staat blijkt te zijn de inbreng van een christen in. de samenleving over te dragen. Vooruitlopend op het congres wordt verder onder meer gesteld dat de (bijna beëindigde) synode heeft aan getoond hoe dringend noodzakelijk het is het kerkelijk spreken en han delen in de vraagstukken van de sa menleving in handen te geven van destaai individuele christenen binnen dejde a plaatselijke gemeenten. Die onmacht zagen de Synoodkre- ters het duidelijkst gedemonstreerd bij de behandeling van het oorlogs-h; vraagstuk, de kwestie van de apart heid, de ontwikkelingshulp en bij de gedachten die naar voren kwamen over een mogelijk andere werkwijze van de synode. jon, mir mis kun H kee: maa jon* waa huis de t De als vroi Can nieu Ier door Emi] scho D, ttuk 16 rt Het LE een c BRUSSEL De Belgische Evange- tuinu lische Zending organiseert in d i0ud< maanden juli, augustus en septembe leer; weer vijf evangelisatiecampagnes *i >eSta verschillende plaatsen in Vlaanderen. s er Ter voorbereiding wordt tweemaa Als een trainingsweekend gehouden: ltjuète en 19 april in Ons Centrum te Drie onge bergen en 6 en 7 juni op De Hoog liek J Paaschberg te Ede. kende Belangstellenden kunnen zich wenfcieiuf den tot het bureau van de BE&ter i Staatsbladstraat 7, Brussel. voor best ui ring E AMSTERDAM De bekende Ro mtense predikant Richard Wurr brand komt over enkele weken we voor een bezoek van enkele dage ons land. Hij spreek zaterdagavond 25 apj in de Houtrusthallen in Den Haag. samenkomst begint om half acht. zeven uur worden de deuren geopenj Donderdagavond 23 april spree' ds. Wurmbrand in Rijssen. RIJ •oor leeft rroei De au leent sbruï

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2