KAPERS ZWICHTTEN NIET VLIEG BOVEN ®DE BOLLEN/ 3DE DELTA' WERKEN OF 3DE MOLENS OC, in Kinderdijk La} Westcluitse ambassadeur ontvoerd België zetten Rus probeerde in spionagenet op te w Zig ZWOI.SM V\ DREIGT NU OOK MET SLUITING CARRE Noord-Korea bereid toestel te ontvangen euners over grens krant van FORMAAT Het Kwartet GOEDE BEHANDELING Twaalf Egyptische tOITimeit taiTfl burgers gedood spionnetje Truc mislukt 'n half uur in de lucht voor Caransa verkoopt hotels aan Britse groep BELANGSTELLING VOOR MIRAGE „Philips niet in zware industrie" spreuk Aanhoudend koud C rita) Nieuwe Leicllse Courant Hoofdredacteur: Dr. E. Diemer Hoofdkantoor Leiden Steenstraat 37 CHRISTELIJK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Telefoon 31441 „Stantvastich is ghebleven mijn hert in teghenspoet!" Woensdag 1 april 1970 51ste jaargang vooraanstaande prot. christelijke dagbladen - Abonnementsprijzen p.w. f 1,16, p. m. 4,95, p. kw. 14,85 Klachtendienst bezorging 18.00—19.00 uur Mmm Het gekaapte toestel van de Japan Air Lines, gefotografeerd op het Zuidkoreaanse vliegveld Seoel. Noord-Korea gaf vandaag de verzekering dut het de 135 inzittenden vaii de Japanse Boeing een menslievende behandeling zou geven. Maar het kon de verantwoordelijkheid niet op zich nemen voor een mogelijk ongeluk in het toestel zelf Passagiers geen eten Spanning in Seoel duurt TEL AYTV/KAIRO Bij Israëli sche luchtaanvallen op Egyptische stellingen langs het Suezkanaal zyn volgens Kairo twaalf burgers gedood. Tel Aviv zegt dat de beschietingen waren gericht tegen rakctbascs van het oudere type Sam-2. Ook werden aanvallen uitgevoerd op doelen diep op Egyptisch gebied. TOKIO iNoord-Korea maakte vanmorgen bekend, dat het het gekaapte Japanse lijnvliegtuig, dat sind gisteren in Seoel (Zuid-Korea) stond, zou toestaan naar Noord-Korea te vliegen. Het gaf de 115 inzittenden de verzekering, dat zij konden rekenen op een menslievende behandeling. V)t Fraiise politie heeft de eerste veertig „elektronische spionnen" op verschillende Franse wegen uitgezet om overtreders van de maximum snelheid de das obi te doen. Het apparaat werkt op een batterij van 12 Volt. kan in een auto worden geplaatst de stralen gaan door de ramen heen laaf zonodig een duidelijk signaal horen of brengt een camera in werking. Men wil 300 van deze spionnen" gebruiken op de wegen, waar men niet sneller dan 110 kilometer per uur mag rijden. Hier een van de .^pionnen" tijdens een demonstratie. De Libanese regering zei gisteren dat met Palestijnse commando's een akkoord is bereikt over de uitvoering van het verdrag van Kairo. De par tijen zouden zich hebben verzoend. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina liet weten dat niet alle Palestijnse organisaties bij deze be sprekingen aanwezig zijn geweest. „Het akkoord komt dan ook slechts op rekening van de betrokken com mando's". In een radiomededeling werd verder gezegd, dat Noord-Korea geen ver antwoordelijkheid op zich zou nemen voor een mogelijk ongeluk in het vliegtuig zelf. Uit de uitzending bleek, dat het VN-commando in Zuid-Korea gisteren contact met Noord-Korea heeft opge nomen om een oplossing van het drama te zoeken. De vliegveldfunctionarissen in Seoel stopten gisteravond hun pogingen de kapers de indruk te geven, dat zij op een Noordkoreaanse luchthaven wa ren geland. Nadat zij ervan overtuigd waren, dat de camouflage-truc mis lukt was, gaven zij ook hun pogingen op, de met zwaarden bewapende stu denten te bewegen de passagiers vrij te laten. De Japanse ambassadeur .,prak van af de verkeerstoren vijftig minuten met dc radicale studenten. De gezag voerder en een woordvoerder van de studenten smeekten' de ambassadeur, het toestel naar Pjongjang (Noord- Korea) te laten vertrekken. De passa giers zaten toen'al vele uren opgeslo ten in het toestel, dat bij de landing met één wiel van de baan was ge raakt De machine kon onmogelijk opnieuw vertrekken zonder eerst met behulp van grondpersoneel door een trekker op het beton te worden teruggesleept. De studenten weigerden in te gaan op herhaalde verzoeken van de ver keerstoren, tenminste het verstrek ken van voedsel toe te staan, hoewel de etens- en drinkvoorraad moest zijn uitgeput. Omdat het toestel slechts een korte binnenlandse vlucht had moeten maken, bestond de voor raad slechts uit wat sandwiches, enig drinkwater en sinaasappelsap. De directie van de Japan Air Lines was vannacht zelfs op het punt. zich af te vragen of het mogelyk zou zyn lachgas in dc cabine tc pompen op dat alle inzittenden in een lichte graad van bewusteloosheid zouden raken. Op een persconferentie zei de pre sident-commissaris van de JAL. Godo, dat hij de hele dag via de boordradio met de studenten had onderhandeld. ..Maar wij komen geen stap verder met deze fanatieke jongens. Wij heb ben ze beloofd dat ze met het vlieg tuig mogen vertrekken als ze ten minste eerst de passagiers toestaan uit te stappen. Wij durven het vlieg tuig niet te bestormen, omdat wij bang zijn dat ze dan als wanhopigen zullen gaan schieten of zelfs het he le toestel met man en muis opblazen." De linkse studentenorganisatie, waartoe de vliegtuigkapers behoren, zuu van plan zijn een- „wereldrevo lutie" op touw te zetten met als hoofdkwartier Pjongjang, Noord-Ko rea, zo maakte de politie in Tokio bekend. De organisatie zou overwegen „nationale hoofdkwartieren" te ves tigen in Havanna, Tokio en Chicago. „Het rode leger" de stoottroepen van de organisatie kan worden beschouwd als zeer radicaal en linkser dan de communisten. De leden hebben al enkele malen overhoop gelegen met andere mili- (ante organisaties over de vraag of I bij het bereiken van een bepaald doel van wapens gebruik moet wor- I den gemaakt. GUATEMALA De Westduitse ambassadeur in Guatemala, Karl Graf von Spreti, is gisteren ontvoerd door gewapende mannen die zijn auto aan hielden toen hH naar zijn woning reed. De ambassadeur bood geen ver zet. Aangenomen wordt dat de Opstan dige Strijdkrachten (FAR) voor de ontvoering verantwoordelijk is. Bij vorige ontvoeringen eiste deze orga nisatie vrijlating van politieke vangenen. Eerder dit jaar zijn in Guatemala een Amerikaanse diplomaat en de minister van buitenlandse zaken ont voerd. Ze werden pas vrijgelaten na dat een aantal gevangen gehouden terroristen op een vliegtuig naar Mexi- ert werden gezet. De terreur wordt uitgeoefend door zowel uiterst links als uiterst rechts. Twee jaar geleden werd de Ame rikaanse ambassadeur John Gordon Mein vermoord bij een mislukte ont voeringspoging. VOELT U ZICH ONTBLOOT kennis over vakantiemogelrjkheden kom REISBUREAU BEUK Noteert u voor Qï II II rondvlucht: j j j Ik heb reeds betaald per: 9ir0 kontart Bij voorkeur pp een: WOENSDAG ochtend middag avond ZATERDAG ochtend middag avond AMSTERDAM De heer Maup Caransa heeft gisteravond overeen stemming bereikt over de verkoop van het Amstelhotel en het Americanho- tel aan de Britse groep Grand Metro politan. De Amsterdamse makelaar wilde niet meedelen voor welke prijs; hy kreeg ze vorig jaar voor resp. ƒ4 en 3,5 miljoen inhanden. Door deze aankoop wordt de kelen van ruim vijftig respectabele hotels, waarover Grand Metropolitan in alle werelddelen beschikt, verder ver sterkt, zoals May Fair en Britannia (Londen). Manhattan (New York), Metropole (Monte Carlo), Scribe (Pa rijs). Europa (Brussel), Carlton (Can nes), Victoriaholel (Amsterdam). De Britse groep, geleid door de I multi-miljonair Maxwell Joseph, is erop uit, reizende klanten de gelegen heid te bieden „van het ene hotel naar het andere" te reizen. Dat Grand Metropolitan thans over drie hotels in Amsterdam beschikt, duidt er op dat de leiding daarin een centrum van wereldbetekenis ziet. Vooral de aankoop van het Amstel hotel. waar vele beroemdheden lo geerden. wordt als een aanzienlijke versterking van de keten beschouwd. Volgens een woordvoerder van de heer Caransa is de werkgelegenheid in beide hotels thans beter gewaar borgd. De Britse groep heeft alle ver plichtingen (o.m. met betrekking tot inrichting en huisstijl), die Caransa die Caransa bij de aankoop vorig jaar i aanging, overgenomen. BRUSSEL In België is vo rige week woensdag een Russi sche ingenieur gearresteerd, die ervan wordt verdacht een spio- De spelers van Feijenoord ont spannen zich even met een korte boswandeling in de sneeuw in de omgeving van hun hotel in Nieporet, ongeveer 30 kilometer buiten Warschau, voordat van avond alles van hen gevergd zal worden in de strijd om de Europacup. Van links naar rechts: Henk Wery, trainer Ernst Happel, Rinus IsraelTheo Laze- roms. Eddy Pieters Graafland en Ore Kindvall (zie ook elders in du hl"d) i nagenet te hebben willen opzet- i ten binnen het Europese NAVO- i hoofdkwartier SHAPE in Coc- teau. Dit heeft het Belgische ministerie van justitie gisteren bekend gemaakt. De 36-jarige Boris Savitsj werkte sinds oktober 1967 als verkoper van Russische vrachtwagens in België. Bij zijn aanhouding in een restaurant werd miniatuur-fotomateriaal en een grote hoeveelheid films, alsmede een grote som geld op hem gevonden. Luchtmachtofficier Savitsj zou bijzonder geïnteresseerd zijn in de Mirage, een Franse jacht bommenwerper. waarvan in België enkele onderdelen worden vervaar digd. Hij probeerde in het bezit te komen van het cursusmateriaal over het gebruik van de vliegtuigen en de fabricagemethode. Als de ondervraging van Savitsj is voltooid, zal hij vermoedelijk het land uit worden gezet. Savitsj. die reeds lange tijd werd geschaduwd, woont met zijn vrouw en zijn gezin in Brussel. Gegevens over een geheime ontmoe ting met een derde zouden hebben geleid lot de arrestatie van een Bel gische luchtmachtofficier. Afkeer JAS vlicgluigroof tot dusver vooral een bezigheid van geestelyk ge stoorden of avonturiers, thans hebben ook links-radicale studenten in Ja pan zich er voor politieke doelein den van bediend. Zy terroriseren bemanning en mede passagiers om hun misdadige plan nen door te zetten. Respect voor het leven van anderen hebben zy niet. Zelfs menen zU daarover te mogen beschikken. Als zy gedacht hebben, met hun actie de positie van links-radicalc groepen in Japan te verstevigen, hebben zij het mis. De afkeer van hun toch al niet kieskeurige methoden zal slechts toenemen. Burenhulp COEDAN komt weinig in het nieuws. Slechts als een staatsgreep dreigt, dringt iets tot de buitenwereld door. Men weel dan niet of die dreiging cr werkelijk was. of dat een excuus werd gezocht om tegenstanders uit tc schakelen. Intussen gaat een groot deel van de bevolking gebukt onder de terreur van de groep die aan de macht is. Deze heeft nu zelfs een beroep moeten doen op Lybischc troepen om de weerstand, die zy heeft opgeroepen, haas te blyven. Het militaire bewind in Libië, dat zelf niet vast in het zadel zit, zet veel op het spel. Ook al weet het, op Egyptische troepen te kunnen reke nen als de nood aan de man komt. Nasser heeft toch de handen al vol. DEN HAAG Vermoedelijk de zelfde groep zigeuners, die de omge ving van Venlo onveilig maakte en begin vorige week met tien auto's en zeven caravans in Amsterdam neer streek. is gisteravond nabij Weert de Belgische grens overgegaan. In de loop van donderdag waren de zigeuners na een sommatie met on bekende bestemming vertrokken. Gis termiddag werden ze bij Eindhoven gesignaleerd; met enkele onopvallen de voertuigen hield de politie een oogje in het zeil maar er deden zich geen moeilijkheden voor. EINDHOVEN „Philips zal zich beslist niet in zware electronische in dustrie storten na de fusie met de j Nederlandse Kabelfabrieken en de overneming van 35 procent van het aandelenkapitaal van Feiten en Guil- leaume in Keulen". Dit zei gisteren ir. F. J. Philips, president van de raad van bestuur van het Philipsconcern. Over de staalfabriek van de NKF in Alblasserdam zei hij: „Wij hebben weinig verstand van staal en zullen een ontwikkeling naar aansluiting van deze fabriek bij een ander staalbedrijf niet tegengaan." Hij zei te vermoeden dat de NKF ook met de Hoogovens contact heeft gehad. Iets wat kort uitgedrukt is kan de vrucht 'zijn van veel en langdurig nadenken. NIETZSCHE abonnees. Er wordt gevlogen met ervaren verkeersvliegers die geen dolle stunts uilhalen maar u in een modern, comfortabel vliegtuig laten genieten van uw „luchtdoop". Er kunnen 3 passagiers tegelijk mee. X?rff.'i'.JT!en 0P zn ^Burt wacht is een gezellig restaurant en een zonnig tetras ter be- -i -i vliegen kan volgen. Alle gewenste inlichtingen schikking, vanwaar men het al- en a„ over lijndiensten ol over leren vliegen zijn ter plaatse te krijgen. Uiterlijk twee dagen voor u aan de beurt bent krijgt u de instaokaart thuis Betaling aan de krant: per giro ot aan het bureau Wie alleen ol met Fn tweeën wil vliegen zonder andere passagiers, moet naluurliik v voor drie personen betalen - Postzegel is niet nodig als u op de envelop schrijft: Nieuwe Leidse Courant, Antwoordnummer 267, Leiden (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Het theater Carré in Amsterdam zal uiterlyk 1 juli dicht gaan als de gemeente niet spoe dig ingaat op de subsidievoorstellen van de Exploitatie Maatschappij Scheveningen. De sluiting van het Circustheater in Scheveningen per 1 juni is al onherroepelijk. Dit zei de heer R. Zwolsman gis teravond voor de AVRO-televisie. Het zou niet mogelijk zijn met de huidige verliezen de exploitatie van Carré voort te zetten. De Amsterdamse wethouder \V Polak heeft inmiddels meegedeeld dat de gemeente zich niet zal laten inti mideren door dreigementen. Ook tussen de Haagse burgemees ter Marijnen en de E.M.S.-president leek gisteren voor de t.v. geen toe nadering mogelijk, noch over hel Concerttheater noch over de bouw van het winkelcentrum in Maria- hoeve. Meer hierover in het T.V.-commen- taar van vandaag. ..Dit i< aw toiletspiegel. Ik wil zien. wie er van aehtercu op ons inryill." Barometerstand: heden 10 uur 71,8 cm (998 millibar), slygend Zoil «tri maan 2 april zon op 6.14. onder 19.15: maan op 5.00. onder 14.23 6 apri! NM DE BILT Tussen een krach tig hogedrukgebied boven de Atlantische oceaan en een de pressie die over de Noordzee naar Denemarken is getrokken wordt het weer in Nederland beheerst door een noordelijkë stroming, waarmee koude en on stabiele lucht uit de poolstreken afkomstig wordt aangevoerd. In deze lucht komen frequent buien voor die soms met hagel of natte sneeuw gepaard gaan. Er zyn geen tekenen die er op wijzen dat in de grondslagen van de huidige weersituatie essentiële veranderingen zullen gaan optreden. Hiermee zet zich waarin het te De Bilt gemiddeld de tendens van de maand maart. 2 graden te koud was, ook bij de intrede van april nog voort. Verwachtingen voor vrijdag: aantal uren zon 2 tot 8; min. temp. 0 tot 5 graden onder nor maal; max. temp. 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minsten 12 uur 80 procent; kan op een ge heel droog etmaal 50 procent.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 1