ar-radicalen niet met rust Blaten partij 8-Daagse vakanties 172.- Conflict uitzichtloos als binnen jaar akkoord uitblijft NS-Lente- tochten Journaal van 1 april af in kleuren op tv terdagamateurs nogen niet in nale EC spelen o nu ate ur krijgt tijdig alle begrotingen krant van FORMAAT Betogingen tegen nieuwe machthebbers v.a. Italië heeft indelijkweer en regering Vlarathon op krukken Minister Luns in Kaïro Poolse familie vluchtte met treiler Paratvfus in be j aardentehuis Loketbeambte overmeestert overvaller Gratis reizen twee dagen in mei op uw 65r kaart Een beetje joliger ook AUTOBUS-CAO GOEDGEKEURD I 7 ZATERDAG 28 MAART 1970 .50 .50 tOME Kabinetsformateur Ma- mo Rumor is er gisteren in ge- tagd een nieuwe regering in Italië vormen. Het is een coalitie van isten-democraten. sociaal-demo- iten en republikeinen. Iet kabinet teit 27 ministers. Pre- er is Rumor, vice-premier Frances- de Martino, secretaris van de so listische partij. 5uitenlands>? zaken komt onder Al- Moro, een christen-democraat die mier is geweest en financiën zal leerd worden door de sociaal-de- craat Luigi Preti. Aan het hoofd i defensie komt de sociaal-demo- lat Mario Tanassi. Het de vorming van deze regering een einde gekomen aan een poli ce crisis van 48 dagen, die bijna 1 geleid tot het uitschrijven van luwe verkiezingen. LOS ANGELES Een En gelse poliopatiënt, de 23-jari- ge David Ryder, gaat op kruk ken een wandeltocht maken van Santa Monica aan de Ca- lifornische westkust naar New York. De afstand van 5400 kilo meter wil hij afleggen in bijna vijf maanden, onderweg geld inzamelend voor zijn medepa tiënten. Hij heeft al eerder een dergelijke tocht gemaakt in "Ingeland. Elke dag wandelde ,ij toen 40 kilometer. Bij zijn bezoek aan Indonesië is prins Bernhard op Bali aangekomen, waar hij onder meer een bezoek bracht aan Bali's hoofdtempel Pura Besakhi. Een speciale dienst werd luer ter ere van de Prins gehouden. Op de foto prins Bernhard met een speciale grote sjaal, die hij moest dragen om de tempel te mogen betreden. tOME Er dreigen voor het derlands inateurelftal moeilijk eden met betrekking tot de fina- om de Europa Cup voor landena- jteurteams die begin mei in Italië rdt gehóuden. De Italiaanse or- nisatoren hebben de eerste wed- ijddag op 1 mei en de finale op 3 fi vastgesteld. Die derde mei valt zondag. leeds vele weken geleden heeft "derland via de heren Coler en rgwal zowel bij de Italiaanse ebalbond als de UEFA laten we- dat Nederland op grond van af raken tussen het zaterdag- en het ndagvoetbal niet op zondag zal elen. Het heeft geen effect gesor- Jd, want Italië houdt aan zondag st. Zuiver en alleen op grond van anciële overwegingen. Daardoor ontstaat de kans dat aderland wanneer het de finale u halen niet in zijn sterkste for- atie kan spelen. Sectievoorzitter mmers heeft al laten weten dat zaterdagspelers ongeacht hun ;en standpunt en dat van hun bs geen toestemming zullen krij- n om op zondag te spelen. Van ilt Kok is het zeker dat hij om incipiele redenen niet zal spelen, rietzelfde mag worden verwacht j n Henk Kiel. Ook reserve-keeper houten wil om principiële rede- n niet op zondagvoetballen. De er Remmers heeft laten weten t het sectiebestuur zaterdagvoet- 1 onder geen beding toestemming l geven, hoe zeer de gang van ken hem óem ook spijt. Er is evenwel een kans dat alle oeilijkheden wegvallen wanneer ederland in de halve finale ver st van Zuidslavië. De Italianen llen geen bezwaar maken tegen t feit dat de wedstrijd om de rde en vierde plaats op maandag nei wordt gehouden. KAÏRO Alles moest in het werk worden gesteld om de re solutie van de Veiligheidsraad ten uitvoer te leggen. Als niet binnen een jaar een oplossing was bereikt en de resolutie uit gevoerd, zouden de kansen op een eervolle en rechtvaardige vrede in het Nabije Oosten klei ner worden. Dit zei minister Luns gisteren bij zijn aankomst in Kairo waar hij werd begroet door zijn Egyptische ambtgenoot Riad. De bewindsman onderstreepte op nieuw dat hij niet als bemiddelaar optrad. „Je zou kunnen zeggen dat ik als postbode fungeert" merkte hij op. De bewindsman kwam uit Amman waar hij besprekingen voerde met Jordaanse autoriteiten. „Ik heb ge sproken met emotionele mensen die krachtige taal gebruikten, maar ook met zeer objectieve personen die in staat waren afstand te nemen van hun gevoelend, aldus Luns. Hij was ervan overtuigd dat koning Hoessein en de meerderheid vari de regering gematigd waren. Het viel echter te betreuren dat de 'n Dagje feestelijk voorjaar vieren. Naar de Efteling of Zuid- Limburg; Aken, naar Den Haag Scheveningen of Amsterdam/Schiphol, naar de Keukenhof. Keuze uit 13 geheel verzorgde dagtrips. Alle informaties in de NS-reiskrant op de stations. voordelig uit met NS (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG De minister- ad heeft donderdag zijn goed- uring gegeven aan het plan ateriaal te verzamelen voor de rmateur van het volgende ka- net. Hij zal de beschikking krijgen over ramingen voor de jaren 1972 en 13 bij een ongewijzigd uitgïtvenbc- d. Het gaat hier niet alleen om gego ns van het depaitement van finan- sn (waarmee de formateurs in het rieden tevreden moesten zijn), lar ook om cijfer1? van andere mi- iterrès. De gegevens moeten voor lf april bij het ministerie van fi- ïciën ingeleverd zijn. Het is ook de bedoeling in het fi- nciële stuk alternatieven aan te ge en de mogelijkheden, wanneer ïn zich beperkingen oplegt, óm el- rs meer ruimde te maken. Partijen Of deze interessante gegevens ook beschikking worden gesteld van partijen (voor de verkiezingscam- gnes) kon munster Wilteveen na oop van cV? ministerraadsvergade- igniet meedelen. Minister Witteveen had premier De ng. die met vakantie is als voorzit- van de raad vervangen. Zoals bekend had de fractieleider de ARP in de Tweede Kamer. Biesheuvel, gevraagd dergelijke jevens ter beschikking te stellen, erover moet de ministerraad echter ig een beslissing nemen. Minister Witteveen noemde het on derzoek vooral interessant met het oog op de ontwikkeling van de belas tingdruk. Ook kar de budgettaire ruimte voor de komende kabinetspe riode worden voorzien. Conclusies over het fiscaal beleid zullen zeker niet worden getrokken. Het onderzoek naar de ramingen moet verder los worden gezien van de studie, die het Nationaal Planbureau maakt voor 1973 Deze studie bevat ook prognoses voor de gedetailleerde bedrijfstakken, de regio's en de over heidsuitgaven. KOPENHAGEN Een Poolse familie van tien personen heeft asiel gevraagd in Nexoe, op het Deense i eiland Bornholm, na aankomst daar i met een treiler. Tijdens de reis hadden ze twee bemanningsleden, die hen niet wilden volgen, na een handgemeen opgesloten. Vervolgens hadden ze het schip in volle zee overgeschilderd en een andere naam gegeven om het voor eenDeens vaartuig te laten doorgaan. De Deense autoriteiten gaan na of het schip moet worden teruggestuurd. De vluchtelingen zeggen dat het van ,hen is, maar volgens de twee ..weerspannige" bemanningsleden is het eigendom van een Poolse I maatschappij. invloed der gematigden slonk. „Dit is een onwelkome ontwikkeling omdat, als hetzelfde aan de kant gebeurt, een nieuw oplaaien van de strijd moet worden gevreesd waarmee niemand gebaat is," zei mr. Luns op een pers conferentie. Speciale status Dg bewindsman zei te geloven dat de Arabische landen bereid zouden zijn een speciale status voor Jeruza lem te accepteren mist de souvereini- teit gewaarborgd werd. Het zou af hangen van de vorm van deze spe ciale status of de Israëlische regering niet de ultra's ermee akkoord zou gaan. De Israëlische ministers beseffen dat overeenstemming moet worden bereikt op basis van de resolutie die door Israel zelf aanvaard is. Na zijn terugkeer zou hij de in drukken van zijn besprekingen in de Arabische hoofdsteden doorgeven aan de Israëlische regering en secretaris- - generaal Thant. „Met goede wil aan beide kanten zijn er mogelijkheden, maar er bestaat zo het gevoel dat de tijd bijna om is," zei hij. Jarring Uit New York wordt vernomen dat VN-bemiddelaar Gunnar Jarring v/eer ndar zijn ambassadeurspost in Moskou zal terugkeren. Op 10 maart was hij op verzoek van Oe Thant naar hét hoofdkwartier gekomen om te onderzoeken of er voldoende over eenstemming tussen de Grote Vier J AMSTERDAM Onder de circa achthonderd bewoners en personeels leden van het katholieke bejaarden tehuis St. Jacob in de Plantage Mid- denlaan in Amsterdam zijn 25 geval len van besmetting met paratyfus ontdekt. Dit kwam aan het licht bij een onderzoek, dat werd ingesteld na j het overlijden van een vrouw. Wethouder A. A. Verheij zei dat het onderzoek in samenwerking met de GG en GD met kracht wordt voortgezet. Ondermeer wordt nage gaan of de besmetting mogelijk is ge- j schied via het voedsel. PUTTEN Twee gewapende man- hen hebben donderdagmiddag gepro- beerd het postkantoor van het Gel derse Putten te overvallen. Een van hen gewapend met een bijl was over de balie gesprongen, j terwijl zijn eollega de aanwezigen met een alarmpistool onder schot hield. I De loketbeambte Van den Bor slaagde er echter in de man met de I bijl te overmeesteren, waarna de an dere overvaller in paniek de benen nam en in een gereedstaande wagen wegvluchtte. Donderdagavond arresteerde de po litic de bestuurder van de wagen in Amsterdam. De eerste overvaller bleek de 26-jarige Frank K. te zijn, die geruime tijd in Engeland heeft vertoefd. Zijn vriend, de Engelsman G. A. H. kon op rijksweg 28 van Amersfoort naar Zwolle worden aan gehouden. zou zijn om zijn terugkeer naar het Nabije Oosten te rechtvaardigen. Blijkbaar is de tijd voor Jarring nog niet gekomen om zijn bemiddelaars rol weer op te nemen. Het Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken deelde mee dat mi nister Rogers nul op het rekest kreeg toen hij bij de Sowjetunie aandrong op aanvaarding van Nixons voorstel inzake betrekking van de wapenle veranties aan het Nabije Oosten. Er is geen enkele aanwijzing, dat de Russen bereid waren hun wapenhulp aan Egypte te besnoeien, aldus woordvoerder MCI os key. Luchtslag (Van onze parlemenlsredactie) DEN HAAG De radicalen in de ARP zijn bepaald niet van plan de partij met rust te laten. Vóór het belangrijke partijcon vent van vrijdag 12 en zaterdag 13 juni zullen ze nog veel van zich laten horen. Zo ontving de uitgeverij Kok in Kampen deze week de kopij voor een boekje van ongeveer honderd pagina's, dat eind mei zal verschijnen. Verder bestaat er een eigen radi cale bezinningscommissie. die binnen kort een stuk zal publiceren, waarin wordt aangedrongen op een drasti sche scheiding tussen partij en Ka- merfraktie. Pamflet Het radicale boekje, dat bij Kok verschijnt, heet „Op weg naar de ont knoping". Daaronder staat „Chris ten-radicaal pamflet", samengesteld door Bas de Gaay Fortman en Wim in 't Veld. Redakteur Wim in 't Veld uit Apel doorn geeft als commentaar: „Ja, we gebruiken gewoon de voor namen. De titels hebben we afge schaft. Die zijn in dit verband niet belangrijk." „We zijn bepaald niet gerust over de koers van de partij", antwoordt hij op de vraag of al de moeite en aktie dringend nodig zijn. Hij zegt: „De CDU-trein dendert maar voort zonder dat we weten, dat er inder daad een progressief beleid uit komt. Het papier is altijd geduldig. Daar kan een goed programma op staan. Maar aan -de vruchten kent men de partij. En als je dan kijkt naar de prestaties van het kabinet-De Jong..." Op deze en andere dingen zal dan in het christen-radicaal pamflet wor den gewezen. Bas de Gaay Fortman schrijft over: „Wie links af wil slaan moet voorsor teren". Het onderwerp van H. J. van der Veen (predikant) is „Nederland ongebonden natie, een geloofwaardige wens". Wim in 't Veld heeft Verkuil (hoog- I leraar) geïnterviewd over liet onder- i werp „Samen met KVP en PvdA" en Wim Herstel schrijft over ARP en PAK. „Op weg naar de CDU. Is de ARP nog te redden?" is het onderwerp van Hans Feddema. Buitenstaander Eric Jurgens schildert zijn PPR als het geweten van de ARP en Svtze Faber rondt het geheel af met het onder werp „Wat bezielt de a.r.-radicalen." Wanneer? Kies uit 12 dagen in mei 2. 5.9.12.13.20.21.23.26,27, 28 of 30 mei. Hoe? Door uw kaart aan het loket te laten afstempelen. Ie Klasse tegen bijbetaling. Strooibiljet aan het loket. voordelig uit met NS Op papier Over de eigen radicale bezinnings commissie liet drs. S. Faber uit Leeu warden zich wat verontschuldigend uit. „We hadden eigenlijk al dit besluit genomen voor we werden uitgenodigd voor de bezinningscommissie van de partij. We werken nu parallel met de commissie-Smallenbroek." Sytze Faber legt uit, dat de a.r.-ra- dicalen reeds lang de behoefte had den het nodige op papier te zetten. Vandaar „Op weg naar de ontkno ping" en het stuk van de eigen bezin ningscommissie. Verder werkt Faber samen met Idenburg aan programma punten voor het buitenlands beleid. Al dit werk wordt ook verricht met het oog op het conceptprogram van aktie. dat naar de kiesverenigingen is verzonden. Zo kan er een waardevol le inbreng ontstaan. Over het program wil Sytze Faber slechts een voorlopig oordeel gege ven: „Het is goed geschreven. Men laat zich over de financiën en de be lastingcorrectie duidelijk uit. Voor de VVD moet dit toch niet aanvaardbaar zijn." Over de radicale bezinningscom missie merkt Sytze Faber nog op: „Zie hel maar als een nuttig stukje particulier initiatief." Tel Aviv maakte gisteren melding van „één van de grootste luchtslagen van de laatsye tijd boven het Suez- j -kanaal". Egypte zou vijf toestellen van het type Mig-21 hebben verloren, j Israel zou geen verliezen hebben ge leden. Israëlische vliegtuigen hebben te- j voren stellingen op Jordaans gebied j en ten zuidoosten van de Dode Zee bestookt. Het geld een reactie op de raketaanvallen uit dit gebied op Israëlaldus Tel Aviv. Eerste echte kleine Amerikaan (Van onze autoredacteur) Dit is de Gremlin, de eerste echte Amerikaanse kleine auto, zoals American Motors hem al enige maanden lang met veel op hef heeft aangekondigd. De wa gen, die dit weekeinde in Leiden wordt geïntroduceerd en in dc loop van dit jaar in Nederland op de weg komt, is maar zeven cen timeter langer dan de kever- Volkswagen. Maar daarmee houdt dan ook elke vergelijking op, want het prijsje is verre van bescheiden: 13.400. Daarvoor heeft men dan overi gens wel een luxe "kleintje" met 6 cilinders en 145 pk onder de motorkap en een berg aan acces soires. Twee provincies achter Sihanoek? PHNOM PENH In Cambod- ja zijn gisteren voor het eerst sinds de afzetting van prins Nordodom Sihanoek als staats hoofd betogingen gehouden tegen de nieuwe machthebbers. Met name in de stad Kampong Sjam waar betogers het ambtsgebouw van de provinciale gouverneur en het gerechtsgebouw bestorden, en docu menten en ander officieel materiaal vernietigden. Volgens inlichtingen uit diplo matieke bron in Saigon zouden moge lijk twee noordoostelijke provincies, waar zich veel Vietcong-strijdcrs en (Van onze radio- en tv-redactie) HILVERSUM Er moest nog flink gehaast worden om alles voor elkaar te krijgen, maar nu is het zover: op woensdag 1 april kan het journaal voor de eerste maal in kleuren ver schijnen met presentatie en al. Hoofdredacteur D. Simons en zijn medewerkers zijn er heel gelukkig mee Zowel in studio 5 als 6 in het Om- roepkwartier zijn aparte hoeken in gericht voor de journaalpresentatie. Gewoonlijk zal. er in studio 6 worden geopereerd, maar is die bezet, dan is er een uitwijkplaats. Alles wordt er ook wat joliger door: de namen van de commentato ren, in gele letters op zwarte bordjes worden op nieuwe bureaus met de roepnaam aangegeven: we zullen nu bijv. mogen weten, dat M. Huizing voor zijn vrienden Rien heet. De nieuwe bureaus zijn voorzien van een ingebouwde monitor, zodat de commentator niet meer tersluiks naar een hoek van de studio behoeft ie gluren om te zien of zijn item wel doorkomt. De telefoons zijn onzicht baar voor de kijkers op kniehoogte ïangebracht. Elke commentator heeft zijn eigen :nake-up-set gekregen en er is een goede make-up-tafel met spiegels ïangebracht: kleuren eisen nu een maal een zwaardere make-up dan zwart-wit. Hulp 'hebben ze bij het schminken niet nodig: ze hebben even met de specialist geoefend en kunnen zichzelf helpen. Weerbericht Vrijwel alles zal nu in kleuren doorkomen, behalve het weerbericht: De Bilt is er nog niet op ingesteld. Er wordt in De Bilt een nieuw compu- tergebouw opgetrokken en daarin zal een kleine kleurenstudio voor uitzen ding van het weerbericht worden ge bouwd. Wanneer dit klaar is, kan niemand nog zeggen. Het meeste buitenlandse materiaal wordt al in kleuren aangeboden, de j grote correspondenten van de NOS hebben kleurenfilms ontvangen en de eigen reportages worden eveneens i bont opgenomen. Toch kan er nog wel zo'n 20 pet per uitzending aan zwart-wit meelopen, dat zijn dan i technische kwesties. De techniek snelt voortwas het een jaar geleden, toen de NOS met de eerste kleuren-items in het journaal begon nog mede een kwestie van tijd in verband met de ontwikkeling van kleurenfilms, nu is ook dat probleem opgelost. Nieuwe machines maken het mogelijk, dat kleurenopnamen slechts enkele minuten meer tijd vragen voor het ontwikkelen dan zwart-wit-films Ook de kosten vallen nu een stuk mee: het journaal behoeft door de kleuren niet duurder te worden. Er wordt in de studio gewerkt met 4 camera's en voldoende hulpmidde len voor projectie van dia's, foto's en ondertiteling. Huisvesting Voor de Journaaldiensl is deze vooruitgang een uitkomst, omdat er nu meer geconcentreerd kan worden gewerkt. ïotnutoe kwam steeds een deel van de projectie evenals alle kleuren uit Bussum: nu heeft men alles bij elkaar. Een probleem blijft nog de huisvesting van het journaal: in het omroepkwartier is nu slechts plaats voor één redactiekamer met telex en fotomachine. In de toekomst zal het journaal worden gehuisvest in het nog te bou wen nieuwscentrum op het Om roepkwartier, maar in het komende najaar zal een noodoplossing kunnen worden gevonden om de dienst, die 8 redactiekamers en 4 montageruimten nodig heeft, althans op het terrein over te brengen. Nu is het nog zo, dat iedereen en alles voor de ui'zending van het hart van Hilversum naar het complex aan de weg naar Bussum moet worden overgebracht. Voorlopig zal daarom het korte bulletin op zaterdag- en zondagmid dag nog uit Bussum komen en zwart- -wit zijn, evenals het weekoverzicht voor gehoorgestoorden. Dit uitsluitend om technische redenen. Noordvietnamczen zouden ophouden, de kant van Sihanoek gekozen heb- Radio Phnom Penh meldde dat de betogingen gehouden werden op in stigatie van de Vietcong-strijders. Deze beginnen nu druk uit te oefenen op de bevolking. Zij hebben politie posten langs de grens aangevallen en van de bevolking rijst opgeëist. De Vietcongs lieten bandopnamen horen van Sihanoek waar opgeroepen werd verzet te bieden tegen de nieu we regering. Het Cambodjaanse leger heeft opdracht gekregen „alle de monstraties aan gesticht door de Vietcong, de kop in te drukken. Hanoi liet weten, dat het Sihanoek „volledig steunt", maar voegde daar aan toe, dat het hem bij de huidige toestand in Cambodja geen prakti sche hulp kan verlenen. De bevrij- I ding zou door het volk zelf moeten worden bewerkstelligd. De Cambodjaanse vice-premier Siri Matak waarschuwde voor een com munistische inval, vergelijkbaar met die van de Russen in Tsjecho-Slowa- kije. De machthebbers zien in elk geval de verdere ontwikkeling met zorg te gemoet. Mellema: Program ARP goed stuk DEN HAAG De heer Mellema. fractievoorzitter van de CHU, noemt het ontwerp-programma van de ARP een goed stuk voor het overleg tussen de drie grote christelijke partijen. „Alle drie programma's tonen naar mijn mening een gelijkgerichte op stelling voor een toekomstig rege ringsprogram." PvdA-fractieleider. drs. Den Uyl, is bijzonder teleurgesteld dat het ont- werp-program geen maatregelen voorstelt die verandering brengen in de economische machtsverhoudingen. Hij bespeurt verder enkele nieuwe accenten, in die zin dat afgeweken wordt van het huidige regeringsbeleid j dat de ARP voor haar rekening I neemt UTRECHT Minister Roolvink heeft de cao aurobusdienstonderne- j mingen ongewijzigd goedgekeurd. Hierin is onder meer vastgelegd dat j het beloningsnive.au in het streekver voer gelijk moet zijn aan dat van de gemeentelijke vervoersbedrijven. De overeenkomst loopt tot 30 september 1971. In afwachting van de resultaten van het loonstrucluurrapport krijgen alle werknemer... een voorschot van f25 tot 28 per maand. De ar beidstijd zal uiterlijk per 1 oktober worden teruggebracht tot 42": uur per week. Volledig verzorgdmet vele excursies. Keuze uit 11 verschillende reizen in binnen -en buitenland. van elk station. Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 7