INDIVIDUELE BENADERING SPEELT EEN GROTE ROL 'LO-school werkt nauw samen met Rotterdamsch Zeehospitium iSchoolkarakter veranderde DIAMANTEN BRUIDSPAAR 10 ij* Echtpaar in Leiderdorp het huis uit Uitbreiding 5 mei-viering in Le iden Therapie Aanhankelijk Individueel Raadsleden stellen vragen aan B. en W. Twee tentoonstellingen 1970 EUWÉ IE1DSE COURANT ZATERDAG 28 MAART 1970 La nder t naa VOO! Tav ap de Leidse Mytylschool. In de eer ste plaats is hei Zeehospitium ge richt op de handicap. De bedoe ling is niet dat de kinderen er hun leven lang blijven. „De arts maakt uit wanneer zij klaar zijn. Er zijn hier nog wel enige paviljoens waar patiënten worden verzorgd die niet naar huis kunnen." Er wordt mooi werk verricht binnen het Zeehospitium als zo danig. maar ook binnen de school. Het ruimtegebrek is ernstiger, maar daar komt nu een eind aan. Er is een gymnastieklokaal^ e in aanbouw en er komen twee les- kamertjes bij voor individueel on derwijs. Ook de toiletruimte voor de kinderen wordt aanzienlijk ver beterd. Zij zullen daar ook kunnen worden gewassen. Iets wat nu op de gang gebeurt. Overigens is dit nog maar een begin van de uitbreiding. Er zijn aanvragen ingediend voor vier grote toiletruimten voor rolstoel patiënten en men wil er graag nog een lokaal bij hebben. Dank zij het geduld van de on derwijskrachten. dank zij de ver nuftige instrumenten waar men nu gebruik van kan maken, leren kinderen die zwaar gehandicapt zijn soms zelfs lezen. Het Rotterdams Zeehospitium verricht buitengewoon mooi werk en de b.l.o.-school speelt daarbij een voorname rol. Gelukkig! Want zo is er ook voor die kinderen nog een toekomst weggelegd. HENK KAMIES LEIDEN Het echtpaar Van der Linden, dat in een flatgebouw aan de Zaanstraat woont, krijgt dinsdag hoog bezoek. Burgemeester Van der Willigen en zijn vrouw zullen hen namelijk komen felicite ren met hun 60-jarig huwelijk. De heer H. van der Linden en mevrouw J. van der Liriden-Cerdijn wonen sinds 5 jaar in het flatgebouw op nummer 115. Daarvoor woonden ze 27 jaar op de Oranjegracht. „Het is wel een stuk rustiger hier en dat heb je wel nodig als je zo oud bent", zegt de 80-jarige bruid. Het echtpaar heeft vijf kinderen, maar over het aantal klein- en achterkleinkinderen kunnen ze het niet eens worden. ,28 klein kinderen. geloof ik", zegt de heer Van der Linden (81). „Nou. dan hebben we zo'n 30 achterkleinkinderen"vult zijn vrouw aan en ze wijst naar een respectabele serie kinderfoto's, die op de vensterbank en tussen de bloemstukken en fruitmanden staan. Het zal dan ook zeker wel druk worden dinsdag. ^KATWIJK AAW ZEE Eén klasjp is on- prgebracht in de pprsonpelskamer en 'vie m aantal leerlingpn krijgt onderwijs in magazijnruimte. In dp gangop een fel, krijgt één van de kinderen een scho- broek aanDe verzorgsters moeten ch behelpen. Op z'n zachtst gezegd is "t een toestanddie de toets der kritiek tcelijks kan doorstaan. En dat in een •hooi voor buitengeivoon lager onder- waar de leerlingen juist een uitste- vnde verzorging genieten en ook nodig ebben. Gelukkig komt hier nu gauw >n eind aan. Het kan zó inderdaad niet nger. De oorzaak van het ruimtegebrek komt door het veranderde karakter van de school. Waren het tot voor enkele ja ren tuberculeuze patiëntjesnu zijn het li chamelijk gebrekkige en soms ook meer voudig gehandicapte kinderen, die hier op school zitten. Dat vereist een geheel andere aanpak en de school het gebouiv als zodanig is daarop nog niet aange past. Wij zijn nu met een uitbreiding be zig en als die eenmaal gereed iszal dat een belangrijke verbetering betekenen aldus de heer F. Wvan den Haspel, hoofdonderwijzer ,van de blo-school van het Rotterdams Zeehospitium in Katwijk aan Zee. Het Zeehospitium werd opge- :ht in 1908 voor aan tuberculose dende kinderen die voornamelijk de volksbuurten leefden van itterdam. Het was de heer A. S. den Bergh die zich de dode- ke armoede aantrok. Deze ware antroop zorgde ervoor dat de ideren in Katwijk aan Zee een luis kregen, waar zij enige tijd l*iden verblijven en zonodig ver- *e egd konden worden. De opzet van de heer Van den rgh gelukte en groeide zelfs uit een Stichting: Het Rotterdamsch ehospitium. Na 1945 liep het aantal lijders san tuberculose echter terug, te zodat het Zeehospitium op den duur in deze geen taak meer zou hebben. Vandaar dat in 1956 voor het eerst een om schakeling plaats vond: een deel van het Zeehospitium werd re validatiecentrum. Niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen. De Stichting Rotterdamsch Zee- spitium kreeg een geheel ander Ie rakter toen het Rijnlands Re- lidatiecentrum erin werd opge- n ftnen. Naast het sanatorium zijn nu het revalidatiecentrum en Speciaalzaken TROUWKOSTUUMS Jacqi de zgn. longklinieken, waarin ast mapatiënten worden verpleegd. ..Het schoolgebouw dateert uit 1934. De school was bestemd voor de t.b.c.-kinderen. Toen het karak ter van de inrichting veranderde, wijzigde zich ook de taak van de school. Men heeft hier Veel te danken aan mijn voorganger de heer H. v. d. Maaden. die veel deed om de school aan de nieuwe situatie aan le passen", zo zegt de heer Van den Haspel, die nu ruim een jaar hoofd van de school is Tn 1941 kwam hij er als onder wijzer. Hij weet nog le vertellen uit de tijd dat de kinderen op bedden in de duinen lagen. Als het ging regenen kwamen huis knechten ze ophalen. „Al direkt ontdekte men des tijds dat het onderwijs heel be langrijk was. De medici erken den de therapeutische werking ervan. Vandaar dat en dat wil ik duidelijk onderstrepen er hier steeds een zeer nauwe samenwerking is tussen de me dici. de para-medici en onze school. In de tijd van de t.b.c - patiënten werd getracht de leer lingen zoveel mogelijk cp peil te houden of op te leiden voor een examen. Nu is dat nog zo. maar de aanpak van de leer lingen is totaal veranderd." Het bezoek aan enkele klassen maakt dat duidelijk. Niet alleen lichamelijk gehandicapte jongens en meisjes, kleuters soms, zijn toe vertrouwd aan de zorgen van kin- der verzorgsters en onderwijskrach ten. Ook de meervoudig gehandi capte kinderen, die dus ook gees telijk zwak zijn, zijn in handen van de heer Van den Haspel en zijn staf medewerkers veilig ge borgen. Het is vaak heel moeilijk. Want de individuele benadering speelt een zeer grote rol. Klassikaal on derwijs is vrijwel uitgesloten. Het Is een kwestie van veel geduld en vooral moet er een enorme dosis liefde voor het kind zijn. Anders zouden de onderwijs krachten voor deze enorme opgave ongetwijfeld niet zijn berekend. Er is veel geëxperimenteerd op de b.l.o.-school. Het onderwijs is veelal door de onderwijskrachten zelf ontworpen. Boekjes waarin richtlijnen zijn aangegeven bestaan eenvoudig niet. Dat zou een on mogelijke taak zijn. omdat haast iedere leerling een eigen benade ring nodig heeft. Gelukkig heeft de techniek ook liier z'n diensten bewezen. Vernuftige instrumenten staan ten dienste van het onder wijspersoneel. Dank zij de technische hulpmid delen leren de kinderen de taal te gebruiken, eenvoudig te lezen. Zij leren zich te verplaatsen. Ze ma ken kennis met de ruimte, wat voor velen toen zij voor het eerst op de school kwamen, gewoon een onbekend begrip was. „Alleen al het verplaatsen van de kinderen van de inrichting naar de school, blijkt al een geweldige therapie te zijn", zo zegt de heer Van den Haspel. „Zij krijgen ruim te- en tijdbegrip." De patiënten die in het revalida tiecentrum zijn opgenomen krijgen te maken met de fysische therapie, rle arbeidstherapie en de school.1 Er is ook een vlinderbad voor de lichamelijke revalidatie. In twee klassen staat een soort groot bed. Er liggen kinderen op die rollen en kruipen. Eén ding. valt op: zij kunnen er zó aftuime len. „Wij laten ze rustig gaan want ook daar leren ze van. Zoudt U een lichamelijk en/of geestelijk gehandicapt kind laten vallen? Nee natuurlijk. En"toch is dat eigenlijk fout. Als ze eenmaal van dat bed zijn gevallen, weten ze wat dat is en zullen ze beter uitkijken Ook dat bed heeft z'n nut al be wezen." Tijdens het gesprek met de heer Van den Haspel liepen kinderen zijn kamer in en uit. De eerste reactie van de buiten staander de leek is. dat er oen boel ellende is. Toch mbet al les niet te somber worden gezien. Want één ding staat ook vast: de kinderen die hier verblijven zijn zonder meer vrolijk: zij kennen geen zorgen, 't Zijn gezellige kin doren die alleen misschien aan hankelijker zijn en nog meer liefde nodig hebben dan hun niet-gehan- dirapte leeftijdgenootjes. De leeftijd van de kinderen die Er is klassikaal onderwijs, maar ook dan is de indi viduele benadering van de leerling van grote beteke nis. De heer J. Sommeling is ruim een jaar onderwijzer aan de school van het Zeehospitium. (foto Dirk Ketting/N.L.C.) ililillllllllil op de school zitten varieert van ongeveer 3 tot 17 jaaT. Alle afde lingen hebben elkaar nodig en werken nauw samen. Het revali datiecentrum neemt de patiënten op. Er verblijven baby's, kleuters, grotere kinderen en volwassenen in het centrum. Op de school zijn de kinderen geen patiënt, maar leerling. De heer Van den Haspel: „Wij hebben hier drie afdelingen. Al lereerst de afdeling voor de zéér jeugdigen. Dan is er de kernafde ling voor de jongens en meisjes van 7 tot ongeveer 17 jaar. Als' het nodig is kan de leeftijd wor den verlengd. Wij hebben dus wel eens leerlingen die ouder dan 17 jaar zijn. Ten slotte is er de af deling voor de meervoudig gehan dicapten. Kinderen, die niet alleen lichamelijk, maar ook geestelijk zijn gehandicapt. Wij beschikken over moderne onderwijsapparatuur en geven zeer individueel aangepast onderwijs. Het onderwijspersoneel wordt ge assisteerd door kinderverzorgsters. Ongeveer honderd leerlingen be zoeken de school, onder wie ook externe kinderen. Er is overigens een prettige samenwerking met LEIDEN Dc raadsleden Van Aken en Van Dubbelden hebben het college van b. en w. de volgende vra gen gesteld: Is het waar, dat met de heer Morgen, hoofd van het bureau Organisatie en Efficiency, vorig jaar een dienstverband van èèn jaar is aangegaan, dat eind april afloopt? Is het waar. dat dit dienstverband niet wordt verlengd? Zo ja waarom, en hoe stelt u zich de afhandeling voor van het door deze funktionaris uitgebrachte rapport over de Markt- en Havendienst, dat op 11 me; in de raad komt? LEIDEN Vrijdag 3 april verga dert de vereniging „Koninginnedag" in restaurant Minerva". Onder meer zullen de plannen worden besproken voor de viering van koninginnedag op 30 april. LEIDEN" Aan de viering van „vijfentwintig jaar bevrijding" zal ook in Leiden ruime aandacht wor den besteed. Het comité Bevrijdings dag heeft een gevarieerd programma vastgesteld, dat zich voor oen groot deel afspeelt in en rond dc Groen- oordlial. Van 2 t/m 6 mei is er In de burgerzaal van het Stadhuis een ten toonstelling over de bezetting en be vrijding. In de ochtenduren van 5 mei wordt voor de lagere schooljeugd een speurtocht gehouden. Begin- en eindpunt: het oude vecmarktterrein. Van 10.30 tot 12 uur wordt onder auspiciën van Swift een wielerronde voor amateurs verreden. Start en fi nish op het terrein van de Groen- oordhal plaats. Verder is er 's och tends nog een brandweerdemonstra tie met duikeroefeningen. 's Middags om één uur vertrekt van de Hoge Rijndijk (Burggravenlaan) een streetparade, die wordt samen gesteld uit automobielen uil lang ver vlogen tijden. De stoet wordt afge wisseld met het Leids Studenten Hoempa-orkest en enkele jazzbands, die zich eveneens van rollend mate riaal bedienen. Dutch Suing College In de middaguren (van 2 tot 5 uur) komt er in de Groenoordhal een ju- LEIDEN In het trappenhuis van het Academiegebouw aan het Ra penburg (73) hangen tot 39 april merkwaardige tekeningen van de Leidse rechtenstudent Albert Roskam Roskam werkt slechts met eenvou dige geometrische vormen vier kanten en driehoeken in zwart-wit. Doot het wit of het zwart in afgelopen of opgaande reeks te verkleinen of te vergroten, brengt hij veranderingen aan in de vormen, de de basis van de reeksen uitma ken. Die wisselende relaties binnen de tekeningen suggereren een sterke beweging door het voortschrijden van wit naar zwart of andersom. Het is geen kunst die de kijker direct zal aanspreken. Men moet het lopende ritme, de beweging van en in de geometrische reeksen lang zaam op zich laten inwerken. Maar dan wordt het alles bij elkaar sterk boeiend. In galerie Walenkamp aan de Nieuwsteeg exposeert tot 10 april de Leidenaar Hans Kretzschmar („De Waard is beter dan de waard") een aantal affiches en een drietal merk waardige objecten. De laatste zijn klaarblijkelijk min of meer bedoeld als protest tegen wereldcalamiteiten als de oorlog in Vietnam. De affiches herinneren door opzet en kwaliteit te veel aan het werk van anderen om nog sterk te kunnen boeien. Niettegenstaande kan de perspectivische werking, onder meer door herhaling van in vierkanten ge vatte cirkes naar het midden, wel worden gewaardeerd. Ten slotte kan men bij Walen kamp nog kennisnemen van ob ject-a rtprenten en zeefdrukken. Willem Prins Dankzij de technische hulpmiddelen leren de kinderen nu lezen, rekenen en onderscheiden. Al zestien jaar geeft mej. Barnard les op de school. De foto toont een leerling voor een soort televisietoestel. Op de kleine .monitor" is een afbeelding verschenen. Door op een bord te drukken wijzigt zich het beeld op het grote scherm. De bedoeling is dat de leerlingen net zo lang het beeld laten veranderen tot zij de afbeelding die op de monitorstaat, ook op het grote scherm hebben. (foto Dirk Ketting/N L.C.) bilcumshnw van de Dutch Swing College Band. Deze band werd kort na de bevrijding opgericht en Leiden is de eerste plaats in ons land. waar deze musici hun show brengen. Op drie plaatsen in de stad zijn er die middag volksdansen van de Volks dansgroep Oud-Poelgeest, aangevuld met leden van Leidse volksdansgroe pen. Elles Berger zal 's avonds in de Groenoordhal een amusementspro gramma presenteren met Willy Al- berti. de Zangeres /.onder naam. Mini en Maxi, de Wama's. de Soul Group Connection en het trio van Henk Westers; In de studentensociëteit „Mi nerva" wordt de hele dag open huis gehouden. In de avonduren treden hier het Surinaaips orkest van Dolf Dèlprado en he» Leids Studenten Hoempa-orkest op. Voor burgerij en studenten begint om tien uur een bal. In het Camera-theater worden tenslotte doorlopend film over de be vrijding gedraaid. LEIDERDORP Het echtpaar R. Lijnes-Houtman, dat tot donderdag nog woonde in een huis in de Ko ningstraat, verblijft momenteel noodgedwongen in een pension in de omgeving van Apeldoorn. Dit omdat liet huis, waarin het al 34 jaar woon de. ontruimd moest worden op last van de deurwaarder. Was men er om half twee die donderdag nog niet uit. dan zou het echtpaar op straat worden gezet. Een Leids echtpaar had vier jaar geleden het huis in de Koningstraat gekocht en via de kantonrechter in Leiden ontruiming gevorderd. Op 10 oktober werd dit vonnis getekend en 21 oktober besloot het college van Leiderdorp in overeenstemming met de eigenaar de ontruimingstermijn op zes maanden te bepalen. In januari van dit jaar kreeg het echtpaar Lijnes het huis Pinkster bloem 74 van de gemeente toege wezen. Dit huis. dat via een drie- hoeksruil vrij zou komen, kon het echtpaar nog niet betrekken, omdat een ander nieuwbouwhuis nog niet klaar was. Ondanks bemiddelings pogingen van burgemeester Van der Have hield de eigenaar van het huis Koningstraat echter vast aan de da tum van ontruiming en wilde van uitstel totaal niets weten. Het echtpaar, dat er echt niet op tegen was een andere woning te be trekken. verblijft nu zolang op kos ten van de gemeente in een pension dicht in de buurt van Apeldoorn, waar een dochter en een schoonzoon wonen. Groslijst D'66 Leiclcn LEIDEN De afd. Leiden van D' 66 heeft de groslijst voor de raads verkiezingen vastgesteld. Lijst trekker is de heer B D Oosterman. Verder volgen dan: 2 W Kuvper. 3 J L M van Heugten. 4 J de Feyter. 5 W M van Rooyen. 6 W F K Bischoff van Heemskerk, 7 H K Loose, 8 A W Cramer, 9 E E Hesse, 10 D Sonne- veld, 11 E H M Hendriks. 12 R R J van Straten, 13 W F Harmsen, 14 A .1 v d Berg. 15 A F C de Witte en 16 W F C Hardeman. Paasshow Langezanl LEIDEN De firma Langezaal houdt in de Stadsgehoorzaal weer haar zo langzamerhand traditie ge worden Paasshow. Deze is gister avond geopend en duurt tot en met 1 april De expositie omvat meu bels. huishoud-, radio- en tv-appa ratuur en kinderwagens. Op het to neel is onder meer te zien hoe tapü"t onzichtbaar wordt gelast. De show i? ook tweede Paasdag geopend van 10 tot 19 uur

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 3