KAMPIOEN-BUBELVERSPRHDER Massaslachting in My Lai bevestigd Een consumentenkerk om niet duizelig te worden ,CATHOLICA ONVERTAALBAAR Kinderen voor t eerst aan Avondmaal Ik ben zo dwaas om 'i te geloven Een woord voor vandaag Uw probleem is het onze.... Duits protest tegen „verval van de kerk" Hoogmoed met de zweep Ds. Groenenberg met emeritaat Ds. Groenenberg: geen reden voor zweep Nieuw fusieplan in Engeland Postbode boven de 40 minder trappen lopen Ds. M. de Regt overleden Verstekeling mag blijven Conferentie over vliegtuigkapen Oecumenische kweekschool in Suriname ZATERDAG 28 MAART 1970 UV Nog eenmaal moei stadhouder Pilatus zich bezighouden met de zaak te gen Jezus, waarin hij het „onschuldig" heeft uitgesproken. De overprt'es- ters en de Farizieeën komen op bezoek om hem een wacht bij het graf van Jezus te vragen. Zij krijgen direct hun zin: verzekert het graf naar uw beste weten! De geestelijke leidslieden van het volk hebben zo hun overwegingen: als de discipelen het lichaam van hun Heer weghalen, kun nen zij het volk wijsmaken, dat Jezus is opgewekt „en de laatste dwaling zou erger zijn dan de eerste Dat is dus het beeld van de korte tijd tussèn Goede Vrijdag en Pasen: een verzegeld en door soldaten bewaakt graf. Alle voorzorgsmaatregelen zijn getroffen, geen enkel risico wordt genomen. En de discipelen? Mis schien herinneren zij zich Jezuswoorden over Zijn opstanding, maar wat is het moeilijk dit te geloven! Golgotha heeft hen zó aangegrepen, dat al die jaren met Jezus tevergeefs schijnen te zijn geweest. Dè dood is immers het allerlaatste?' De schrijnende pijn over het verlies van hun Heer overheerst al het andere Daarbij komt dan nog de wroe ging, dat zij niet voor Hem in de bres zijn gesprongen maar als lafaards zijn gevlucht. Wij mogen het wetenGoede Vrijdag zou vergeefs zijn zon der Pasen. Gods fiat aan Golgotha is het geopende graf. Wie blijft staan op de kruisheuvel, hoe volstrekt noodzakelijk het verblijf daar ook is, komt nooit in de hof der opstanding Wc lezen vandaag: Marcus 15 vers 33 tot 47. We lezen morgen: Marcus 16 vers 1 tot 20. We lezen overmorgen: Marcus 29 vers 1 tot 14. Brieven die niet zijn voorzien van naam en adres kunnen niet In behandeling worden genomen. Ge heimhouding is verzekerd. Vragen die niet onderling met elkaar ln verband staan moeten in alzonder- UJke brieven worden gesteld. Per brief dient en gulden aan postze gels te worden Ingesloten. Vraag: Kan u zeggen of er een reformhuig is in de omgeving van station Utrecht of Alblasserdam of soms dichter bij Nieuwpoort? Antwoord: Te Utrecht, Nachte gaalstraat 65 on J. P. Coenstraat 83. Dit is niet dicht bij het station. Te Alblasserdam en bij Nieuwpoort is ons geen adres bekend. Maar mis- Vraag: Mijn vrouw heeft een klei ne erfenis ontvangen van een over leden broer. Successierechten en kosten zijn betaald. Moet ik over het restant inkomstenbelasting betalen? Antwoord: Neen, alleen over het inkomen dat de nalatenschap heeft opgebracht voordat uw vrouw deze ontving, maar dat wordt steeds door de notaris opgegeven. Vraag: Een dame werd bij een servicebureau ontslagen omdat dit tijdelijk geen werk voor haar had. Daar zij werkloosheidspremie had betaald, heeft zij zich als werkloze gemeld bij het gewestelijk arbeids bureau en het gemeenschappelijk administratiekantoor. In verband met haar MMS-opleiding was zij in een van de hoogste loonklassen van het bureau. Na enige weken werd haar uitke ring plotseling ingetrokken omdat zij aangeboden werk bij een bank had geweigerd aangezien het aange boden salaris aanmerkelijk lager was dan zij gewend was in verband met haar opleiding. Zij was Engels- dictafoniste en nu werd haar werk van een typiste aangeboden. Bij het GAK deelde men haar me de. dat het eventueel bereid zou zijn geweest, het verschil bij te betalen, maar daarover was haar niets ge zegd. Toen zij alsnog aanbood de be trekking bij de bank te aanvaarden onder bijbetaling door het GAK, werd er niet op gereageerd. Antwoord: In geval van werkloos heid is men niet verplicht elke aan geboden betrekking te aanvaarden. Als deze niet passend is en de daar aan verbonden verdiensten aanmer kelijk lager zijn dan voorheen, kan men tegen de beslissing van het GAK in beroep gaan. Daartoe kan men bij het GAK het verzoek indie nen om een voor beroep vatbare be slissing te mogen ontvangen. Dit verzoek alleen kan reeds aan leiding zijn om de genomen beslis sing te herzien. Mocht dit niet het geval zijn. dan dient men binnen een maand na dagtekening van de beslissing een „klaagschrift" in du plo te richten aan de bij de beslis sing vermelde raad van beroep en de beslissing (of beter een fotocopie) erbij te voegen, en aangetekend te verzenden. Hieraan zijn geen kosten verbonden. Ook bestaat er gelegen heid tot hoger beroep. VRAAG: Afijn zoon is in militaire dienst. Afijn man en ik hebben ge wetensbezwaren tegen inenting. Wij hebben de minister van defensie ge schreven. maar nu wil het departe ment dat we een brief van de kerk erbij doen. Maar onze kerk heeft geen gewetensbezwaren, erenmin als onze dominee. Deze heeft geschre ven, dat wij wel gewetensbezwaren hebben. Hebben ze nu het recht onze zoon tegen onze wil in te enten? Kunnen ze onze zoon straf/en? ANTWOORD: Volgens mededeling van het ministerie is zolang een verzoek tegen inenting in behande ling is, de inenting voorlopig afge last. Mocht de commissie een ver zoek op grond ran principiële be zwaren afwijzen, dan kan u onmid dellijk een nieuu' verzoek op grond ran medische bezicaren indienen, dat ook weer in behandeling trordt genomen. Afocht ook dit u-orden af gewezen. dan zou uw zoon strafbaar Vraag: De laatste tijd krijg ik veel bruine vlekken op de handen, een soort grote sproeten. Is er een mid del tegen? Antwoord: Zonder medisch onder zoek is geen antwoord mogelijk. Vraag het de dokter. (Van onze kerkredactie) FRANKFORT Met een pa gina-grote advertentie heeft de Duitse belijdenisbeweging „Geen ander evangelie" de alarmklok geluid over het innerlijk verval van de kerk, dat de laatste paar jaar op ontstellende wijze zou zijn toegenomen. In de advertentie, die afgestemd op Pasen in een aantal dag- en weekbla den is verschenen, zegt de belijdenis beweging, dat de structuur van de samenleving wankelt. Elke zedelijke regel wordt verachtelijk gemaakt. Gezag wordt verworpen. De geboden Gods schijnen buiten werking te zijn gesteld. De advertentie spreekt van een noodlottige dijkbreuk. De kerken nemen een weifelende houding aan en daarmee wordt hun verkondiging ongeloofwaardig. De uitwerking van de modernisti sche tijdgeest blijkt ook in de kerk, waar de bijbelse boodschap in vele kringen vervangen is door politieke vorming, maatschappelijk engage ment en een wereldomspannende hu maniteit. Een aanzienlijk aantal toekomstige predikanten heeft geen persoonlijke relatie meer tot de Bijbel als het Woord van God. De Bijbel is voor hen nog maar een gesprekspartner onder vele anderen. Er zijn jonge theologen, die openlijk verklaren, dat ze in hun latere pastoraat de kerk willen omvormen en vernielen. De belijdenisbeweging roept ook de leiding van de kerken op, de belij denisgrondslagen niet alleen met woorden te erkennen, maar ook tot richtlijn van hun handelen te maken. De dwaalleraars moet de mogelijk heid ontnomen worden, hun verwoes tende invloed te doén gelden. Ds. AI. Groenenberg in „Groen bekeken": „We zullen ervoor moeten op passen. dat we die ellendige twee-deling niet terugkrijgen, die vroeger als rooms-katholieke vi sie werd gegeven: het gewone le ven is er wel en mag er ook wel zijn, maar het is toch inferieur. Het eigenlijke leven is het leven der heiligen. Ze leefden naar hogere normen van armoede, celibaat, zelfverloochening. Lu ther heeft afgerekend met die twee-deling. De echte „heili gen" staan aan de wastobbe, vond hij. Er zijn mensen die eigenlijk weer een twee-deling maken. Je hebt de consumen ten-christenen. die wastobbe- -christenen, maar dat is de schare, die de wet niet kent en vervloekt is. De echte „heili gen", de echte christenen zijn degenen, die bezig zijn met de revolutie de structuurwijzigin gen, Vietnam Zuid-Amerika. Zij kijken met verachting neer op die anderen. Goed, laat ze er zijn. Maar loop er aan voorbij. Je hebt er niets mee te maken. Wc zullen weer als Luther moeten doen en zeggen: goede werken zijn geen extra-werken, maar je gewone werk goed doen. Nou weet ik wel, dat dit alles verkeerd kan worden uitgelegd als een pleidooi voor een soort introvert christendom. Dat moet ik dan maar nemen. Het is even wel een pleidooi tegen de hoog- moed-met-de-zweep, voor het gewone leven." Ds. M. Groenenberg, hervormd predikant te Utrecht, die thans 65 jaar is, zal met ingang van 1 mei als zodanig met emeritaat gaan. H(j zal echter wel voorzitter van het college van visitatoren-generaal van de Nederlandse Hervormde Kerk blijven en, naar n reeds blijkt uit zijn nieuwe rubriek in het weekblad Hervormd Nederland „Groen Bekeken", met zijn belang rijke publicistische arbeid doorgaan. Ds. Groenenberg is voor hij in 1959 naar Utrecht kwam respectie velijk predikant geweest in Oos terend (Texel). Vlaardingcn en Amsterdam. (Van onze kerkredactie) HANNOVER De Duits sprekende rooms-katholieken en protestanten zijn het niet eens geworden over een gemeenschappelijke tekst van het Apostolicum. De vertaling van het woordje „ca- tholica" bleek een onoverkomelijk struikelblok. Tot nu toe belijden de Duitse pro testanten in de Twaalf Artikelen hun geloof in een heilige, „algemene" christelijke kerk. De rooms-katholie ken spreken om begrijpelijke redenen van een „katholieke" kerk. De werkgroep die bezig is met een gemeenschappelijke tekst zoals ze die reeds eerder van het Onze Vader opstelde), kwam met de vondst, dat beide partijen voortaan van „alom vattende" kerk zouden spreken. De Duitse rooms-katholieke bis schoppenconferentie heeft over dit voorstel echter haar veto uitgespro ken. De bisschoppen Mijven aan het woord „katholiek" in het Apostolicum vasthouden. De protestantse leden van de werk groep waren bereid, dit toe te geven in de Geloofsbelijdenis van Nicea, omdat die in de protestantse kerken (Van een onzer verslaggeefsters) JJEN HAAG „Ik ben voor een consumentenkerk!", bekend ds. M. Groenenberg, hervormd predikant in Utrecht, in een nieuwe op zijn paasbest uitgedoste rubriek „Groen bekeken" in het blad Her vormd Nederland. Hij geneert zich niet met zijn puntige, vaak scher pe pen, zijn eigen standpunt te laten weten, soms dwars tegen de meest gehoorde meningen in. zondag aan zondag zat zit te vreten aan de geestelijke spijze, die hun wordt opged?.end. A la carte Allemaal vreselijk, zegt men. en het zal wel waar zijn. Men vervolgt dan: de kerk is een soort geestelijk restaurant waar men la carte (zie het lijstje van kerkdiensten) gaat di neren. En de collecte is dan de fooi voor het grondpersoneel van onze Lieve Heer. Maar zo mag het niet, roept men uit. De kerkdienst moet een bijeen komst zijn van een werkgroep waar bij men aan het eind de mouwen op stroopt en vraagt: wat gaan we nu doen? Er zit wel veel boeiends in zo'n beeld van kerk en kerkdiensten. Ver beeldt u, daat we alles wat we uit het Evangelie hoorden onmiddellijk om zouden zetten in daden! De „wereld" zou stomverbaasd zijn." Ondanks dat houdt ds. Groenen berg vol, dat hij voor een consumen tenkerk is. Hij weigert zich te scha men als hij in een dienst geestelijk consumeert. En hij weigert de men sen ook dat schaamtegevoel aan te praten. „Ik schaam me ook niet, als iemand bij me binnenstapt, terwijl ik zit te eten. Niemand zal een ander dan toe voegen: schaam je, jij vervloekte Hij weet. dat het woord consumen tenkerk als een vloek klinkt en schrijft: „Consumentenkerk is één van de vieze woorden, waarbij tal van mensen de rillingen over de rug lopen. En als dat niet gebeurt, hebben ze het beschaamde gevoel, dat het er geestelijk met hen lang niet goed voor staat. Hoe vreselijk is dat: een consu mentenkerk! Dat woord moet je ais een zweep gebruiken en die in de preek en in de kerk gierend laten neersuizen op het kerkvolk, dat zich toch maar weinig gebruikt wordt, maar wilden ten aanzien van het Apostolicum niet wijken. Nu is beslo ten, dat iedere kerk zelf zal beslissen, hóe ze het woord catholicawil ver talen. Enkele opvallende veranderingen, waarover men het wel eens werd: in plaats van Christus als Gods „enigge boren" Zoon wordt voortaan over „enige" Zoon gesproken. Het „neder gedaald ter helle" is vervangen door „afgedwaald in de diepte des doods". Het weer in Europa weer max. temp. gisteren neerslag Amsterdam hagelbui 5 2 Brussel sneeuwbui 5 5 Frankfort lbew 8 0.4 Genève onbew. 8 0 Innsbruck Kopenhagen sneeuwbui 2 2 Locarno onbew. 15 2 Londen 8 0.1 1 Luxemburg sneeuwbui 4 Madrid onbew. 11 0 Majorca geh.bew. 12 5 Müncben sneeuw 6 5 Nice l.bew. 30 0 Parijs zw.bew. 8 0.1 h.bew 16 Wenen Zürich onbew. 4 1 (Van onze kerkredactie) LONDEN Vier vooraanstaande j anglicaanse theologen hebben een I nieuw schema opgesteld voor de ver- i eniging van hun kerk met die der methodisten. Het oorspronkelijke schema werd juli vorig jaar door de Methodisten- kerk aanvaard, maar door de Angli caanse Kerk verworpen. De tegen standers werden vooral gevonden in de vleugels: enerzijds de anglo-ka- tholieken en anderzijds de evangeli- schen, om verschillende redenen. Het zijn nu juist twee anglo-katho- lieke en twee evangelische theologen, die volledige overeenstemming met elkaar bereikt hebben. Hun boek „Groeiend naar eenheid", dat in mei uitkomt, bevat een uitgewerkt voor stel voor een Verenigde Kerk in En geland, waarin meerdere kerken el kaar kunnen vinden met volledige er kenning van eikaars ambt (het tere punt in het voorstel van vorig jaar). DEN HAAG Het is gewenst dat postbodes boven 40 jaar geen dienst doen in wijken waar veel trappen zijn. concludeert een rap port van de bedrijfsgeneeskundige dienst van de PTT. Dit rapport is uitgebracht op ver zoek van de PTT-directie. De be drijfsgeneeskundige dien schrijft, dat postbedes een zwaar beroep hebben, waarmee bij de opstelling van de dienstregeling rekening moet worden gehouden. Zo wordt ook geadviseerd over werk van meer dan drie uur per dag of negen uur per week alleen nog te laten verrichten na schrifte lijke toestamming van de bedrijfs arts (tenzij het dringend noodzake lijk is) en postbestellers boven 55 jaar helemaal geen overwerk meer te laten verrichten. Niet langer dan vijf uur per dag zou in de besteldienst mogen wor den gewerkt, en voor alle werkne mers moet er na drie-en-een-half uur aaneengesloten w;rken een pauze van tenminste tien minuten en een lunchpauze van tenminste een half uur zijn. PTT en de betrokken vakorgani saties hebben besloten dat deze ad viezen zoveel mogelijk als uit gangspunt zullen dienen bij de ui voering van nieuwe dienstregelin gen. Beroepingswerk NED. HERV. KERK Beroepen: te Ridderkerk G. H. van Kooten te Delft, te Zetten-Andelst E. J. Schimmel te Harderwijk. Aangenomen: naar Zijderveld kan didaat J. vis te Sommelsdijk, naar Meteren en Est. kandidaat L. West- land te Huizen (N.H.), die bedankte voor Daarle. Bedankt: voor Oudshoorn en Nieuw Stadskanaal B. de Graaf te Meeuwen, voor Nieuwerkerk aan den IJssel G. H. van Kooten te Delft. GEREF. KERKEN Beroepbaar: J. L. 't Hart, Vrijlandt- straat 80, Pernis. Preekconsent: de classis Den Haag heeft préparatoir geëxamineerd en preekconsent verleend aan J. W. Huisman, Hogenraadstraat 19, Sche- veningen. GEREF. KERKEN (VRIJGEM.) Beroepen: te Hoogeveen Tj. Boers- ma te Assen, te Hoogkerk J. Slot man te Urk. Aangenomen: naar Putten D. O. Veenendaal te Genderen (N.B.), die bedankte voor Appingedam, Delfzijl, Joure, Den Ham. Winterswijk en De Lier. GEREF. GEMEENTEN Bedankt: voor Groningen, D. Hak- Kenberg te Dordrecht. consument! Integendeel. Hij weet, dat, als ik niet eet, Ik kans loop dui zelig te worden op mijn werk of dat mijn handen gaan beven. Duizelig Zo is het ook in de kerk. Je gaat naar de kerk om in het gewone leven niet duizelig te worden of met tril lende handen te staan. En mijn ge wone leven is mijn werk, wat dat ook is, de relatie tot mensen van wie ik houd of waar ik het land aan heb, het verdriet of de leegte, waar ik aan kapot dreig te gaan. Ik vind het al geweldig, als iemand er na een kerkdienst, waar hij gezon gen, gebeden, geluisterd heeft, weer wat beter tegen kan. Dat is niet alles, o heden neen, maar het is ook niet niets. Er is geen enkele reden voor de zweep. NIEUWENDIJK In de leeftijd van bijna 65 jaar, in het jaar waarin hij met emeritaat zou zijn gegaan, is plotseling overleden ds. M. de Regt, gereformeerd predikant te Nieuwen- dijk, Noord-Brabant, waaronder ook een deel van Dussen (Hank) en Werkendam (Kille) ressorteren. Ds. De Regt stond sinds 15 augustus 1951 in Nieuwendijk en diende voor dien de gereformeerde kerken van Dinteloorden Vianen. De rouwdienst zal gehouden wor den op dinsdag 31 maart om 2 uur in de Gereformeerde Kerk, Kerkweg 3, waarna de begrafenis zal plaats heb ben op de begraafplaats te Kille. OP GOEDE VRIJDAG IN HAARLEM (Van onze kerkredactie) HAARLEM Een der her vormde wijkgemeenten van Haarlem heeft gisteren (Goede Vrijdag) voor het eerst deel name aan het Avondmaal open gesteld voor gedoopte kinderen in gezinsverband en voor oudere doopleden. De overweging hierbij is, blijkens een toelichting van de plaatselijke predikant, ds. K. Blei: „Waarom zou den kinderen wel het sacrament van de doop en niet dat van het avond maal mogen ontvangen? Als het de spijziging is met Chris tus' lichaam en bloed, de maaltijd van de gemeenschap met de Heer, mag dat dan aan konderen onthou den worden? Uiteraard is vereist dat ouders te- (Van onze kerkredactie) CHICAGO Richard Mac- Millan, een student aan de uni versiteit van Illinois, kan zich waarschijnlijk de actiefste bijbel- verspreider ter wereld noemen. van 1969 allemaal heeft uitgedeeld in zijn eenmanscampagne onder de stu- denten op en buiten de campus van i zijn universiteit: 10.000 evangeliën van Johannes, 1400 nieuwe testamen ten. 200 Spaanse Johannesevangeliën. 100 Franse, 100 Russische. 100 Duitse en 50 Italiaanse, alle van Johannes. Het bulletin van de wereldbond Verder plaatste hij een Russische van bijbelgenootschappen somt op, bijbel, een Franse bijbel, twintig wat Richard de laatste vier maanden l Spaanse nieuwe testamenten, tien Franse nieuwe testamenten, vijf Rus sische en vijf Duitse. Alles welgeteld 11.992 stuks. Dat is dan nog lang niet alle in spanning van Richard ten behoeve van de bijbelverspreiding. Boven staande activiteiten ontwikkelt hij overdag tussen zijn studie door. 's Avonds werkt hij in een conservenfa- briek. Zijn verdienste staat hij voor honderd procent af aan het Ameri kaans Bijbelgenootschap. ROTTERDAM De enige overle vende van de drie Ghanese versteke lingen die in de Rotterdamse haven in het ruim van een Nigeriaans vrachtschip werden aangetroffen, heeft donderdag in het Rotterdamse Havenziekenhuis van de vreemdelin genpolitie te horen gekregen dat hij in ons land mag blijven. Enige dagen lang heeft het erom gespannen of Quansah, die meer dood dan levend na zijn reis uit Monrovia uit het afgesloten ruim gehaald werd, een vergeefse poging had gedaan. Zolang niemand zich voor hem borg kon stellen zou hem een verblijfsver gunning worden onthouden. Op ministerieel advies is echter be sloten dat de Ghanees niet wordt te ruggestuurd. Quansah is aan de beterende hand. Classis bedroefd over Geref. Kerken GRAND RAPIDS De classis Grandville van de Christian Refor med Church heeft de synode van de ze kerk voorgesteld, ernstig te onder zoeken, of het raadzaam is, dat de zusterrelatie met de Gereformeerde Kerken in Nederland gehandhaafd blijft. Zolang deze zusterrelatie van kracht is, staan onze kansels open voor predikanten uit Nederland om hun beschouwingen te propageren, aldus de classis. Het besluit van Lun- teren om toe te treden tot de Wereld raad (waarbij het advies van de Christian Reformed Church naar het oordeel van de classis niet serieus overwogen is) was de druppel, die de emmer voor deze classis deed overlo pen. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In december zal in ons land een internationale confe rentie op regeringsniveau worden ge houden over een verdrag om het ka pen van vliegtuigen tegen te gaan. De Internationale Civil Aviation Organisation heeft reeds een ontwerp van een dergelijk verdrag opgesteld. Minister Witteveen deelde gisteren na de bijeenkomst van de minister raad mee, dat de conferentie op uit nodiging van de Nederlandse minister van justitie, prof. Polak in ons land wordt gehouden. voren met hun kinderen over de be- kenis van dit sacrament spreken. Daarbij maakt ds. Blei twee op merkingen: Wie zou willen preten deren het avondmaal geheel en al te te hebben verstaan? En: zouden al leen volwassenen de betekenis kun nen verstaan: zouden niet veeleer kinderen dat op geheel eigen wijze kunnen? In dit verband moet het ons te denken geven, zo besluit de predi kant. dat in het Nieuwe Testament zo vaak een kind te voorbeeld van volwassenen wordt gesteld. NEW YORK Het geheime ropport van het Amerikaanse leger over de gebeurtenissen in My Lai op 16 maart 1968 komt tot de slotsom dat in het Zuid- Vietnamese dorp inderdaad een massamoord heeft plaatsgevon den. De commissie van onderzoek die het leger heeft ingesteld zou hebben geconstateerd dat de opeenvolgende niveaus van het leger steeds meer verwaterde inlichtingen hebben ont vangen over wat er in My Lai is ge beurd. Daardoor zou ten slotte aan het hoofdkwartier van de divisie zijn bericht dat er 20 tot 28 personen door Amerikaanse militairen waren ge dood. Maar in eerder berichten is sprake van 175 tot 200 doden. De commissie van onderzoek, onder lei ding van lt.-generaal William R. Peers, zegt in haar rapport dat de Ameri kanen in My Lai, individueel en als groep, zich hebben schuldig gemaakt aan moord, verkrachting, mishande ling en marteling. De slachtoffers waren burgers, géén militairen of anderen die aan de strijd deelnamen, aldus het rapport. Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft geweigerd het rapport te publiceren, omdat dit de rechten zou kunnen schaden van hen die eventueel terecht moeten staan we gens hun aandeel in de massaslach ting. Nieuws over het rapport stond gisteren in de New York Times. Het leger heeft tot dusver tegen 13 militairen een aanklacht ingediend. Veertien officieren zijn beschuldigd van het achterhouden van gegevens. Het paasbeste vignet van de rubriek „groen bekeken" in Hervormd Nederland, waarin ds. Groenenberg: „Niet een tocht gaat ondernemen over alle ge voelige tenen en christelijke eksterogen. Maar als het zo te pas komt, hoopt hij dat wel te doen." Lijkwade In uw zondagsblad lazen wij i de lijkwade van Jezus en in nummer van maandag bevestigde I me de authenticiteit daarvan. Het i aloë gedrenkte kleed zou met de bal semkruiden de afdrukken van Jezil Lichaam veroorzaakt hebben. Ma^ het Lichaam was nog niet gebalsera (Marcus 16: en toen de sabbat voorbj was...) De roomse kerk is nog vol van BaM bylonische gebruiken. Denk aan dl rozenkrans, het zonnekruis in de pro» cessies, de moeder en kindbeeldq (Semiramis met Tammuz, waar het kruisteken vanaf is geleld), zondag om de aanpassing mogelijk if" maken voor het verplichte christend pi om. Het beeld van Petrus dat een aanbeden werd als Jupiter, de vi< verschillende schedels van Petrus, h< bloedende kruis, heel vernuftig be drog. door verborgen buisjes waa dierenbloed ingegooid werd, enz. La ten we het net eens aan de ander t kant van ons kerkschip gooien, naa de Maranatha-christenen bijvoor beeld. Rotterdam J. G. Labots-Klavef (Van onze kerkredactie) PARAMARIBO In de hoofd stad van Suriname hebben de Evangelische Broedergemeente en de rooms-katholieke gemeenschap een STichting onderwijzersoplei dingen opgericht. Men hoopt dit jaar al met de eerste klassen te beginnen en het jaar daarop een eigen gebouw te betrekken. De beslissing om geen afzonder lijke kweekscholen op te richten is een unieke gebeurtenis, diehet stichtingsbestuur voor een grote verantwoordelijkheid in Suriname plaatst. Men sticht enerzijds een instituut dat wetenschappelijk aan hoge eisen voldoet en dat tegelijk bewust geïnspireerd is door het Evangelie van Christus. Anderzijds hoopt men op deze wijze versplintering van het kweekschoolonderwijs te voor komen, grotere openheid voor de andere tradites en culturen te be vorderen en bij te dragen aan een gezonde decentralisering, waarbij de te zware taak van de bestaande kweekscholen kan worden verlicht. JE gelooft het of je gelooft het niet. Er valt hier niets te bewijzen. Als iemand zegt: ik geloof er niets van, kan ik alleen maar antwoorden: ik geloof het wel! En als iemand zegt: ik vind het dwaas, zal ik hem niet tegenspreken. Het is dwaas, en ik ben zo'n dwaas die gelooft dat Jezus nu bijna tweedui zend jaar geleden uit Zijn graf is opgestaan en ik zelf eenmaal uit mijn graf zal opstaan. Ongelooflijk en ongehoord, maar ik geloof het. Ik ben nu eenmaal zo dwaas, om te geloven dat het kerkhof een leugen en Pasen de waarheid is. Aldus dr. J. J. Buskes in zijn bundel Opstanding.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 2