ROZEN PERI KELEN schaak 4 ~T§~| SI a j I A rt j E ZJ EL te Werken als 65 maar dan voor je plezier dialoog REDDEN ZATERDAG 28 MAART 1970 Met het ontdekken van de ro zen gaan we nu pas beginnen, hoewel de kalender daarvoor be gin maart aangeeft. Deze winter verstoorde echter de regelmaat, want juist door dagen van warme maartse zon overdag en lichte vorst 's nachts moesten de rozen hun warme winterpak aanhouden, terwijl van snoeien helemaal geen sprake kon zijn. Maar nu gaan we toch heus aan de gang; de tem peratuur Is eindelijk wat milder geworden. Wie voor de winter de rozen heeft aangeheuveld en de geulen met ruige mest (mest met stro vermengd) of gewone, eventueel droge koemest heeft aangevuld, kan nu de grond weer gelijk ma ken en de mest voor zover mo gelijk nog wat invorken en met aarde afdekken. Wie zijn rozen niet zo vertroeteld heeft kan nu flink wat koemest In poeder- of korrelvorm strooien, vier liter op een vierkante meter, of de rozen gieren, dus met een vloeibare mest behandelen. Een goede verhouding is een deel koemest od drie delen water, die we tussen de struiken gieten. Bij regenachtig weer dringt de mest sneller in de grond. Als we vóór de winter natuur- mest hebben gegeven kunnen we in april volstaan met rozenmest van Aglukon of Asef, een kunst mest van een speciale samenstel ling voor rozen, bij de zaadhan- del verkrijgbaar. Zo'n behande ling kan dan na de eerste bloei nog eens worden herhaald. Na het uittrekken van hun win terjas wachten we nog een week je met snoeien, vooral belangrijk voor stamrozen, waarvan de kroon in sparregroen. stro of zwart plastic werden verpakt. Ze moeten even acclimatiseren en dan zetten wede schaar er in. De meeste liefhebbers zijn veel te bang om kort te snoeien en toch geeft een korte snoei de meest krachtige groeiers en bloeiers. Het gaat er niet om al leen het dode hout er uit te halen en de toppen af te knippen. We maken zoveel mogelijk het hart vrij, nemen zwakke takjes weg en snoeien de hoofdtakken in tot on geveer vijf cm boven de grond, hetgeen ongeveer overeenkomt met 't behoud van drie ogen. We snoeien altijd tot dicht boven een oog, dat zo mogelijk naar buiten gerich» moet zijn. Alleen bij zeer hoog opgroei ende soorten. zoal6 de bekende Queen Elisabeth. Anneke Doo- renbos, Peace, Dame du Coeur en Uncle Walter blijven we wat ver der van de grond en snoeien tot juist boven het vijfde oog in. Hebt U wat mini-roosjes op uw balkon of in een vakje, snijd deze dan gerust tot twee a drie cm boven de grond in, al lijkt dat even griezelig. U doet er deze lilliputters heus plezier mee. Wat de klimrozen betreft, laat de in het najaar geplante exem plaren voorlopig met rust, tenzij er ingevroren takken bij zijn. Die nemen we weg tot het levende hout. Bij de oudere klimmers za gen we de zwaarste takken ge heel af en bij de rest bepalen we ons tot diep insnoeien van de zijscheutjes tot hoogstens een paar centimeter vanaf de hoofd- Hier wordt 'Dame de Coeur' in het Westh-oekpark te Den Haag gekeurd, een gezonde fraai ge vormde theehybride, die in 1966 een certificaat van aanbeveling verwierf voor gebruik in de parti culiere tuin. Correspondentie aan de heer A. J. Ivens, Frankenalag 68, Den Haeg. Finalespel De etart van de finale om het landskampioenschap is een suc ces geworden voor Benjamin Frank Drost. Hij is de enige die uit de eerste twee ronden de vol le winst behaalde. Sijbrands en Wïerema, de grootste kansheb bers, raakten een punt kwijt aan rasp. Van der Sluis en Craane. Vooral dat verliespunt van Wlers- ma kan hem wel eens duur te staan komen. Overigens valt er weinig schokkends te melden. Varkevieser, door persoonlijke omstandigheden niet zo voorbe reid sis gewoonlijk zal het niet mee vallen, zich direct na de bei de cracks te plaatsen. Er komen na de finale nog eni ge interessante tornooien. Aller eerst het open kampioenschap van ons land in Hengelo, waar Twente'8 Eerste jubileert, vervol gens het candldatentornooi In Monaco van 921 Juni en daarna C. Varfcevlaaer te Rotterdam van 2328 juni de landenwedstrijd tegen de Sovjet unie. Vóór het candidatentornooi ook nog het invltatietoernooi In Samarkand, dat zo ongeveer te gen de Chinese grens ligt. Het loont de moeite, tot de Neder landse top te behoren! Uit de eerste ronden deze fragmenten- (1) Zwart: 2. 3. 4, 6. 8. 9, 12/19, 26; Wit; 27, 29. 32. 33. 34. 36. 37. 38, 4G, 42. 43. 47/50. Het was snel uit na 27?; 2924, 19x28; 32x23, 18x29; 27—21, 16x27; 37—31, 26x37; 42x2. Zwart had ds damzet niet op de ze manier gezien. Wel ingeleid door 2923. waarna deze echter te duur is. Een merkwaardige fout. M. Wlersma (2) Zwart: 4, 6, 8. 9. 1112. 13. 22. 23. 27, 30. Wit: 25. 26, 33, 34. 36/39, 41, 43. 49: 37—327, 9—14; 32x21, 22—281; 33x22, 23—291; 34x23. 11—16; 25x34. 16x40. Ver rassend. (3) Zwart- 3, 4. 7/11, 13. 14, 21. 24, 26: Wit: 25. 28, 30/33, 35. 37, 38.41, 43,45, 48.. Niets vermoedend speelde wit achteloos 31277, 111.7; 27x16, 7--11: 16x7, 24—29; 33x24, 8—12; 7x18. 13x31; 24x13, 9x18. De overoiljvende stand, tevo ren nauwkeurig door Drost uitge rekend, is verliezend voor wit door de opbouw 1822, 17—21. 2227, 2731. nadat wit eerst verplicht geruild heeft met 41—37. F. Drost Dn. D. de long E. P. Bronstring Computerschaak (2) Het staat vast dat het pro grammeren van schaakpro gramma's voor computers veel verder zou kunnen gaan dan tot nu toe is geschied. Dat dit nog niet is gebeurd komt alleen •naar omdat de afmetingen van de computers dan zo gigantisch zouden moeten worden dat ze onbetaalb »Dr zouden worden, nog afgezien van hei feit dat het ver richten van steeds moeilijker en gecompliceerder berekeningen de machine steeds meer tijd zou vergen. (1) UK «en partij Cooko—1. Llttlawood (Sundarland 1968) Welke grenzen hierbij niet meer overschreden kunnen wor den zal moeten worden afge wacht. Voorlopig kan de leek niet anders doen dan min of meer gevoelsmatig zijn Indruk over wat wel en niet mogelijk Is met enige reserve onder woorden te brengen. Zo'n geval vormt onze opgave 3. Een zeer diepe combinatie, veertien zetten diep. waarvoor niemand zich behoeft te schamen als hij deze niet kan oplossen. Maar wanneer men dan, na be studering van de oplossing in de volgende rubriek, met verbazing heeft kennis genomen van al wat Correspondentie en oplossingen een de heer H. J. J. Slavekoorde, Goudrelnetetrast 125, Den Heeg. in het brem van de zwartspeler kon opkomen, ja moest opgeko men zijn voordat hij de eerste zet van de combinatie speelde, vraagt msn zich toch wel af of de computer ooit combinaties van dit soort za! kunnen oplossen. OPLOSSINGEN: Hieronder de oplossingen van de op gaven uit de rubriek van 21 maart: (1) Halfdanarsson-Wade. Zwart won als volgt: 1. Pg4t! 2. hxg4 (Andere qaat de kwaliteit verloren) 2. P14f 3. Kg3 (3. Kgl Ph31) 3. Dh3»l 4. Kxf4 Txg4t 5. Dxg4 Txg4t en wit gaf het op (6. Kf5 Dh5t 7 Kf6 De5t enz.). Pf3 4. h4 Le4 5. Lxe4 Pxd2t 6. Dxd2 Lxd3t 7. Dxd3 DxaS er> zwart heeft een stuk meer) 5. fxe4 6. b4 Dd7 7. Kg2 Dg4 8. Pb7 Pxh4t 9. kh2 De2t en wit gef net op. (3) Metulovlc-Zvetkov. De verbluffen de eerste zet ie J. OeiJI meer na 1 Kxh8 5. Pxf7t Kg7 6. PxeS en zwart gal het op. Het zwarte paard heeft geen uitwljkveld en gaat verloren. Een knap pe manoeuvre! A ijil A s Mil 4 A i r~T~ a A W m mm A i 1 i A pil Éjfj tak, maar beter nog een halve centimeter Juist daar zullen zich de belangrijkste bloem- scheuten ontwikkelen. Moet IJ nog rozen gaan plan ten. dan is het daarvoor nu een goede tijd. Zet ze niet waar al eerder rozen hebben gestaan (ro- zenmoeheio). spit twee steek diep en vermeng de grond goed met oude stalmest, eventueel ge droogd. Geef de struikrozen 45 cm afstand en houd ze vooral in april-mei goed nat. En dan maar hopen op volop kleur en geur om ons de na weeën var deze winter te doen vergeten. A.C. MULLER-IDZERDA. •omblnatie. Hoe? i «nel door een aardige In deze scherpe eindepelstelling won wit aan zet door een probleemaehtige voortzetting. Hoe? DVORAK De Hongaarse dirigent Istvan Kertesz ook in ons land geen onbekende door zijn gastdirecties bij het Concertgebouworkest leek na de succesvolle interpre taties van de symfonieën van An- tonin Dvorak wel de aangewezen dirigent voor een nieuwe gram mofoon-versie van 's meesters prachtige Requiemmis, waarvan een tiental jaar geleden op DGG een boeiende opname verscheen onder de Tsjech Karei Ancerl. De menselijke tragiek, zo dui delijk in deze partituur verklankt, wordt op aangrijpende wijze in klinkende muziek omgezet door het Londen8 Symfonie-orkest ën het prachtig zingende koor „The Ambrosian Singers" (leider John Mc Carthy). Elke melodische wending krijgt bij Kertesz de tijd om uit te klinken en de span ningsmomenten met de rustpun ten komen in deze weergave niets tekort door de enorme greep op de materie van de diri gent. Zonder uitzondering zijn de solisten van het hoogste plan; de Spaanse sopraan Pilar Lorengar (bekend van talrijke opera's), de sonore alt Erszébet Komlossy. landgenote van de dirigent, de eveneens Hongaarse tenor Ro bert llo8falvy (die in 1964 zijn medewerking verleende aan het Holland-Festival als Pylades in Glucks Iphigenela in Tauris), en de beroemde Finse bas Tom Krause. De opnamekwaliteit is voortref felijk. met een schitterend afge wogen totaalklank, die ruimte laat voor elk detail, terwijl de verhou ding tussen koor en solisten enerzijds en orkest aan da ande re kant overal vrijwel ideaal te noemen is. Decca SET 416/177 in cassette. Op Heliodor (89804) verscheen een „gestereofoniseerde" uitga ve van het vroeger reeds uitge brachte vioolconcert van Dvorak door het RIAS-Symfonie orkest onder leiding van wijlen Ferenc Fricsay. Er is hier sprake van een zeer geslaagde stereo-transcriptie met goede ruimtelijke effecten, waar bij de aantekening dient ge maakt. da', de soliste iets duide lijker is oppenomen dan het be geleidende orkest, met name in deel II, maar deze her-uitgave zal haar weg ongetwijfeld vinden, want er bestaan weinig opnamen van dit toch zeer aantrekkelijke concert, dat bovendien met het vereiste muzikale élan plus schit terende techniek wordt uitge voerd door de Hongaarse violiste en het RIAS-orkest. Een welkome aanvulling be vindt zich op de tweede plaatzij de: het meeslepend gespeelde Scherzo Capriccioso van dezelf de toondichter, in een uitvoering door de Tsjechische Philharmo nic onder leiding van Karei Sej- Veel motieven noemen onze lezers voor de beroeps arbeid van 65-plussers. Het lijkt erop, dat mannen eerder opnieuw aan de slag willen. Komt dat, omdat zij verzorgd worden, en vrouwen moeten zorgen ook al hebben ze een baan? Mejuffrouw M. Hoogenkamp, Leidschendam, 53-jarige onge huwde werkende vrouw, hoopt in de eerste plaats dat de pen sioengerechtigde leeftijd wordt verlaagd tot 60 jaar. Ik doe elke dag met plezier mijn werk op kantoor. Maar een vrouw boven de vijftig moet eigenlijk zelf haar tijd kunnen indelen en, zoals haar gehuwde zuster, ook eens een middagdutje kunnen doen, als zij daaraan behoefte heeft. Wat ik na pensionering zou doen? Op een redelijke tijd opstaan, tijd ne men voor kerkelijk werk, verder wat meer tijd voor hobbles, ex cursies, tentoonstelling- en mu- seumbezoek. Overal belangstel ling voor houden, openstaan voor vernieuwingen, bij de tijd en jong van hart bliiven" Waarom weer aan de slag? „Meestal willen dit degenen die een arbeidzaam leven achter de rug hebben, waarin geen tijd was voor hobb-es. Ze hebben nu plotseling eer. overvloed tijd, die zij nuttig willen besteden. Het plotseling uitgeschakeld worden is voor velen, ook al kunnen ze er een andere hobby op na hou den, moeilijk te verteren. Vaak kunnen zij, met wat minder zware arbeid, voor de jongeren met wie ze samen werken nog een stimu lans zijn, vaak hebben ze meer verantwoordelijkheidsgevoel", meent mevrouw R. Hogeveen- Roos in Zoetemeer „Een vitale 65 plusser moet zijn enerqif» kwijt", zegt mevrouw Eelkema-Haaksma uit Den Haag, „wil hij tenminste niet verzuren. Mijn man, al meer dan tien jaar gepensioneerd, kan niet stil zit ten. Wij wonen beneden, hebben een flinke tuin plus een volks tuin, plus zijn hobbies zodat hij zich niet verveelt. Was dit wel het geval, dan had hij voor zijn eigen bestwil direct na zijn pen sionering een baan aangenomen (die hem verschillende malen is aangeboden) Dus: niet voor het geld maar om het contact met anderen, het nog willen meetel len. Voor eigen leven en gezond heid gaat de 65 plusser aan de slag. Dit behoeft geen dagtaak te zijn. Een paar uur per dag is vol doende". aldus deze stem uit de praktijk. De 70-jarige heer H. A. Kruis in Rotterdam oordeelt: Zolang men zich gezond voelt, is het niet aangenaam om de hele dag te handwerken, te lezen of te nik sen. Juist de arbeid ontspant de gedachte zodat men niet let op al die kleine ouderdomskwalen en moeilijkheden die zeker komen. Dus ik zou denken: zolang het kan rustig aan, maar de handen uit de mouwen". „Ik ben bijna 65, mijn mening: bezig blijven zolang het kan", zegt mevrouw S. H. Woudstra, in Den Haag. „Werken is gezond. Ais men niet genoeg arbeid heeft of liever niet wil, zoek dan een een eenzame, bijvoorbeeld een weduwe op en vraag haar eens terug. Niet in je eenzaamheid aan jezelf gaan zitten denken, dan gaat het mis! Door moeilijk heden met anderen te delen, wordt jezelf gesterkt." „In ieder mens leeft de drang om te scheppen, te arbeiden zo lang het dag is", aldus de heer G. Reedijk te 's-Gravendeel. Wanneer de mens over een ge zond lichaam beschikt dan zal hij iets willen presteren. Het is zeer moeilijk om te bepalen wanneer dit, in verband met onze leeftijd, ophoudt. Bij de een zal dat met 50 jaar al zijn, terwijl de anderen tot hun zeventigste tot werken in staat blijken De hoofdzaak is dat men op 65-jarige leeftijd niet meer om den brode gedwongen wordt om te werken. De 65-jari- ge moet beslist in staat gesteld worden, wanneer hij dat wil en kan, zijn werk voort te zetten of om iets anders beet te pakken, leder beschikt niet over voldoen de hobbies om ziin dag te vullen. Ook voor de 65-jarige geldt: le digheid is des duivels oorkus sen" J. W Kuyt uit Katwijk aan Zee (zeventig jaar) voelt alles voor vervroegd pensioen. „Waar om? Om de jongere generatie ook een kans in de maatschappij te geven Hoeveel Jongeren wachten e; niet op een baan? Er zijn toch verenigingen voor be jaarden om contact met de men sen te houden. Mankeert het de oudere aan zinvolle vrijetijdsbe steding of geld? Volgens mij is het om geen van beide. Ik geloof dat het een uitdaging is om zich niet te laten kennen dat men oud is." CHARLES DICKENS DE LOTGEVALLEN VAN NICOLAAS NICKLEBY 138 Newman was geen drie minuten van Golden-Squari verwijderd, maar ia die korte tijd nam hij de brief ten minste twintig keer uit zijn hoed. De voorzijde, de achterzijde, het opschrift, waren beurtelings voorwerpen van zijn bewondering. Eindelijk hield hij de brief op een afstand, als wil de hij het verrukkelijk geheel met één blik overzien en toen wreef hij zijn handen van innig genoegen over zijn boodschap. Zo ging hij naar het kantoor, hing zijn hoed op, legde de brief en de sleutel op de lessenaar, en wachtte ongeduldig op de komst van Ralph Nickleby. Na verloop van enige minuten hoorde hij het welbekende kraken van Ralphs laarzen op de trap en daarna de bel. 'Zijn er brieven met de post gekomen?' - 'Nee.' - 'Andere brieven?' 'Eén.'Newman keek hem scherp aan, en legde de brief op de lessenaar. - 'Wat is dit?' vroeg Ralph, de sleutel opnemend. - 'Behoort bij de brie£fc- een jongen bracht hem, een kwartier geleden of zo iets.' Ralph operide de brief, en las het volgende: •Nu ken ik u. Geen verwijten, waarmee ik u zou kunnen overladen, kon den u de helft van die kruipende schaamte doen gevoelen, die deze ver* :aa] zekering zelfs in uw borst zal opwekken. Dc weduwe van uw broer en zijn nagelaten dochter versmaden de schuilplaats van uw dak, en ontwijken u met de diepste verachting. Uw nabestaanden verloochenen u, want zij kennen geen andere schande dan dat u dezelfde naam draagt als zij. U bent een oud man, en ik laat u over aan het graf, met de wens, dat alle herinneringen uit uw leven uw zwarte ziel mogen bezwaren wanneer u op uw sterfbed ligt.' Voc le mij Ralph las deze brief twee keer over, fronste zijn voorhoofd, en verzonk in diep gepeins. Het papier ontglipte hem en viel op de grond, maar hij bleef zijn vingers tegen elkaar knijpen, alsof hij het nog vasthield. Plotseling vloog hij op, stak het verfrommeld in zijn zak, en keerde zich woedend naar Newman Noggs, als wilde hij hem vragen, waarom hij was blijven staan. Maar Newman stond met zijn rug naar hem toe, en ging met de zwarte punt van een oude pen de cijfers van een rentetafel na, die tegen de muur geplakt was. Hij scheen in deze bezigheid geheel verdiept te zijn en op niets anders te letten. bij le i IRIEENDERTIGSTE HOOFDSTUK SQUEERS BRENGT RALPH EEN BEZOEK/ 'Wathebtu mij verschrikkelijklangaandieverduivelde ja; gebarsten bel laten trekken,' schreeuwde Mantalini, ter wijl hij bij Ralph Nickleby de deur inkwam. 'Ik heb de bel maar één keer gehoord,' antwoordde Newman. - 'Dan ben je zo dcof als een kwartel,' hernam Mantali ni, en hij wilde rechtdoor naar het kantoor gaanmaar Noggs trad hem in de weg, en met een wenk, dat zijn meester niet graag gestoord werd, vroeg hij of meneer dringende zaken had. 'Ja, waarachtig!' antwoordde Mantalini. 'Ik kom, om voor enige smerige papiertjes gouden guinjes te halen.' Newman bromde eens, nam het kaartje van Mantalini n en strompelde naar achteren. Toen hij de deur van het kantoor opende, zag hij, dat Ralph weer zat te peinzen, en de brief van zijn neef die hij opnieuw scheen te hebben door gelezen, nog in zijn hand hield. Ralph keek echter dadelijk om, en New man wilde hem juist zeggen waarom hij hem stoorde, toen de oorzaak van die stoornis zelf reeds dc kamer binnenkwam, Ralph hartrfyt hjj hand greep, en zwoer dat meneer Nickleby er nooit beter had uitgezien. 'U begint inderdaad weer jong te worden,' riep Mantalini, terwijl hij op een stoel plaatsnam, en zijn knevels opstreek. - 'Wij zijn alleen,' ant woordde Ralph knorrig. 'Wat komt u doen?' - 'Doen?' riep Mantalini (WORDT VERVOLGD Om een tegenstander te beletten bijv. een manchecontract te realiseren, of om hem anderszins dwars te zitten, zijn er vele mo gelijkheden die al of niet voor de hand lig gen. Listige uitkomsten, ondertroeven, on nodig een hoVineur bijlopen; dit alles dient om de opponent in verwarring te brengen Althans om hem het rechte spoor bijster te doen raken op zodanige wijze dat het door hem geboden contract niet wordt gemaakt. Dan komen de atrafpunten om de hoek kijken. Een andere mogelijkheid om een door de tegenpartij geboden contract te dwarsbomen is het redbod, wat o.a. mogelijk is op een lange, sterke kaart. Het redbod kan soms voorkomen na een drie-opening in de voor hand (dan wordt het voor de tegenspelers extra moeilijk om het eventueel aanwezige manchecontract gerealiseerd te krijgen) of la ter in het spel, wanneer duidelijk lijkt dat een manchecontract haalbaar is. Een redbod, mits goed geplaatst, kan de puntenschade danig beperken. Zoals de Westspeler in onderstaand spel inderdaad gelukte B 2 62 «0- H 5 A V B 7 4 3 2 V D A H 9 8 7 4 3 O V 9 6 3 2 A H 10 9 7 6 3 B 10 O AB «f» 96 Na 1 van Zuid en 3 Q? van West, kwam Zuid terecht bij 4 wat gemakkelijk te ma ken is. Zuid verliest twee ^-slagen en één in West hoeft dit keer de punten niet te laten, want 5 C is een prachtig redbod. Een gunstig bod zelfs voor West, want dit gaat maar één down. West verliest immers maar één 4-slag en twee O-slagen. Natuurlijk kan Noord wel 5 bieden, maar dat is niet lo gisch, daar dat contract ook down gaat. In het kort nog iets over een veel voor komende keuze. Men heeft te kiezen tussen Correspondentie aan de heer B. J. Nuyi Burg. Baumannlaan 163c, Rotterdam. 4 en 5 «WO. Dan heeft de voorkei9 althans in het algemeen gesteld vi« )u; in de hoge kleur, omdat dat minder riskar ,ri is In het tweede spel kan men dat goed zier 932 V 8 6 O A H 10 2 «f» 1094 Hier is keus 4 of 5 «f» 4 C? wordt zelf met een overslag gemaakt, 5 gaat echte één down. Noords uitkomst is voor aas, waarna Zuid O 4 speelt. De tweede slag zal Oost introeven (anders is hij down), waarna Zuid/Noord als downsla troef 10 hebben! Uitkomen met O bij een ^-contract va Oost. heeft niet een dergelijk spelverloop t gevolg door de lange 'v'-kaart van Oost, overigens wel enkele keren moet snijdel voor zijn overslag. IF OPLOSSING VAN DE VORIGE PUZZEL Horizontaal: 1. beton. 5. peper. 9. hevel. 13. pean. 15. arm. 16. kers. 17 I.I., 19. reep, 21. reet. 22. hg., 23. Ees. 25. presidium, 28. lee, 29. tets, 31. O.R.T.. 32. oer. 33. kees, 34. gein, 36. krent, 38. dans, 40. emoe. 42. Oss. 43. mank, 45 ra. 47 urne. 49 meat. 50. ar. 51. kaal 52. terrein. 53. Eist. 54. es. 55. teek. 57 kiel. 59. el. 60. fair. 61. ode. 63. slot. 65. daas. 56. slede, 68. eeln. 70. karn 71. gas, 72. Ena. 74. Peel, 76. ram, 77. sortering, 80. nee, 81. ad. 82. Vare, 83. 8eel. 85. Rg„ 86. slat. 87 met. 89. keer. 1. staar. 92. karet. 93. Niger. Verticaal: 1. belet. 2 Tp. 3 oer. 4 neep. 6. e.a., 7. prei. 8. Em, 9 heem. 10. ert, 11. ve., 12. leges. 14. Nero, 16. keur. 18. leeg, 20. perk, 21. riet, 22. hees. 24. stee. 26. stro. 27. done. 28. Lenk. 30 simultaan, 33. kanteloep. 35. nor. 37 estrade. 38. dae. 39. erker. 41 enter. 43. manl8, 44. Artle. 46. aas. 48. eek. 49 mik. 50. Ase. 56. els. 58. ela, 60. farm. 61. Olst. 62. Eder. 64. tien. 65. daad, 66 Sara, 67. enig. 69. Neer, 70. krats, 71 fort, 73. enek. 75. leger. 77. Saar, 78. ger. 79. geen, 82. vla, 84. lel. 86. sa. 87. ma. 88. ta. 90. Rg. INZENDINGEN Oplossingen, uitsluitend op brief kaart, worden voor donderdag aan ons bureau verwacht. In de linker bovenhoek vermelden: „PUZZEL OPLOSSING". Er iljn drie prijzen: een van f 10 en twee van f 5. PUZZEL VAN DE WEEK KRUISWOORD-PUZZEL Horizontaal. 1. aanloop, 5. opera van Verdl, 9. troep. 14. smal bloerr bed, 16. romeins keizer, 18. roofdier, 19. hljswerktuig, 21. water In Llmb 22. sneeuwschaat8, 23. landbouwwerktuig, 24. Insektenetend zoogdier, 2f nummer (afk.), 27. wapen, 29. perebureau, 31. dapper, 32. adellijke titf op Java, 34. papegaai, 35. plaats in Rusland, 37. lijst, 39. marmere knikker, 41. lidwoord, 42. vreemde munt, 43. meisjesnaam, 45. doo weekt, 46. stok, 47. water In Friesland, 48. plant, gebruikt voor de wo Industrie, 50. stengel, 52. keer, 53. latwerk, 55. duivenhok, 56. losgen e felde naad, 57. lange nekharen van dieren, 60. stad In Zwitserland, 6 r pers. voornaamw., 62. teken. 64. Frans lidwoord, 65. meisjesnaam, 6( stop, 68. plaats in Z.H., 70. kraam, 72. ladder, 74. rootplaats voor hennei 75. eens, 76- vers, 77. klank. Verticaal. 1. hoekbalkon, 2. min, 3. kloostervoogd, 4. akelige, 6. voom zetsel, 7. boom, 8. strijdperk, 10. afnemend getij, 11. veter, 12. bedd<1 goed, 13. Ierland, 15. ambtsgewaad, 17. grondsoort, 20. meisjesnaam, 2 onderwijskracht, 27. aoort gebak, 28. gegroet, 30. aantal, 31. kleinigheit 32. tijding, 33. schelk. element, 35. rivier In Rusland, 36. kleur, 37. ri 38. slingerplant, 40. olotsellng, 41. mikpunt, 44. vallei, 46. uitstap, 41 boterton, 49. spoedig, 51. geheel de uwe (afk. Lat.), 52. zeemacht, 5 rood (wapenkunde), 56. kweker. 57. vogel. 58. Inwendig orgaan, 59. b( doelen, 60. voordeel, 61. vrijgevig. 63. klinknageltje, 64. Myth, figuur. 6 steen. 69. tweetal, 71. schelk. element, 73. muzieknoot.

Nieuwe Leidsche Courant | 1970 | | pagina 20